Kerk- en Schoolnieuws. Vrees voor de conjuctuur. o— Sport. Gewestelijk Nieuws. particulier. Wij hopen U dan ook nog vaak te ontmoeten, waartoe ook de veelvuldige bezoeken, die U aan Breskens denkt te brengen, bijdra gen zullen. Er zijn ook nog andere redenen, waarom wij heden de vlag niet half stok behoeven uit te steken. Uw be sluit tot heengaan werd geheel vrij willig genomen, zonder dat Uw ge zondheidstoestand U daartoe noopte. Naar menschelijke berekening zul len wij dus nog vele jaren gelegen heid hebben U op te komen zoe ken, en als alle Bressianen gevolg geven aan hun plan om bij U op visite te komen, dan zult U al spoe dig verplicht worden denk ik om een wekelijkschen ontvangdag voor 'Uw Breskensche vrienden in te stellen. Namens mijn Collega's dank ik U nogmaals hartelijk, daarbij de hoop uitsprekend, dat Hoogere Lei ding het goed met U make en U geve alles, wat ge van 't leien nog verwachten moogt. Hierna reikte Burgemeester Van Zuijen zijn ambtsketen over aan den loco-Burgemeester Cambier. Zijn taak als Burgemeester was hiermede vervuld. Zes en twintig lange jaren heeft Van Zuijen aan het hoofd onzer gemeente gestaan, voorwaar een langdurige periode. Velen onzer heeft hij zien komen en velen zien heengaan. Veel is er veranderd en verbeterd in die ambtsperiode, onder zijn beheer. En aan al die deelen van het publieke en burgerlijke le ven gaf hij zijn geestdriftige belang stelling. Steeds stond hij, op alle tijdstip pen van den dag, gereed voor ieder, dje zijn raad en bijstand noodig hadden. Wij zullen Burgemeester Van Zuijen noode missen. Velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt na afloop der ver gadering afscheid van hun Burge meester te nemen. WATERLANDKERKJE. Benoemd. Wegens vertrek van den heer J. Enters is tot Notabele bij de Ned. Herv. Kerk alhier gekozen de heer P. Marteljn. IJZENDIJKE. Benoemd. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Ge meente alhier, ls benoemd de heer I. de Bruijne. RETRANCHEMENT. Aangenomen. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. Gemeente te Frederiksoord, door Ds. W. van der Ven, alhier. SLUIS. Benoemd. Met Ingang van 1 Mel a.s. Is tot kweekellnge met akte aan de Chr. School alhier benoemd Mej. C. van Laecke, alhier. Geslaagd. Aan de Modevakschool alhier slaag den voor het examen costumière de dames S. van Wijk, alhier en Jo jansen te Draaibrug. GROEDE. Eervol ontalag verleend. Aan den heer Waelput, onderwijzer aan de Openbare School alhier, is op diens verzoek, om gezondheidsredenen, eervol ontslag 'verleend met ingang van 1 Mei. Ontslag aangevraagd. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer P. Luteljn, sedert 24 jaar verbonden aan de Rijksleerschool te Middelburg, waarvan sedert Augustus 1923 als hoofd dier school, heeft om gezondheidsre denen tegen 1 September ontslag aan gevraagd. ZAAMSLAO. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de O.L. School alhier is benoemd mej. J. J A. Kem perman te Heukelen. OOSTBURO. Ambachtsschool Zaterdag j.l. had aan de Am bachtsschool alhier de uitreiking plaats van de diploma's aan leer lingen, die de school hadden afge- loopen. Gediplomeerd werden de timmer lieden: L. H. Maas te Breskens met een extra-prijs van f 5 en den prijs, toegezegd door de firma A. J. Brons wijk; J. de Hulster te Oostburg met extra-prijs van f 5. J. D. Zwe- mer en P. I. Simpelaar :e Oostburg, A. J. de Groote en P. A. Bouwens te Groede, J. van den Bunder te IJzendijke en C. L. Tas te Sluis. Vcoit dc smeden: 'I. J. Hu bregtse, A. J. Jansen en J. Aar- noutse te IJzendijke, C. J. de Kruij- ter, C. de Kruijter en J. Ardon te Breskens, H. M. Cijsouw en J. P. Leenhouts te Groede, J. P. Wage naar te Schoondijke, M. Simpelaar te Oostburg, H. P. Eversdijk te Re- tranchement en J. B. de Backere te Aardenburg. Ten slotte de schilders: A. J. de Koning te Oostburg, A. van Damme te Sluis, J. C. Brugge en J. Uitde- willigen te Schoondijke, J. Hamers te Zuidzande en I. J. van den Broecke te Breskens. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse de timmerlieden: J. van der Plas te Zuidzande, P. J. Bouwens en J. J. Notebaart te Groede, J. S. de Kok te Oostburg, F. J. de Paauw te Shoondijke, A. J. Lako te Zuid zande, J. A. van Zele te Hoofdplaat en H. Coppens te Sluis. De smeden: P. J. A. Geeraert, W. Krocké, P. A. Cornelis en J. Risseeuw te Groede, J. A. Ie Roy te Zuidzande, A. W. la Gasse en C. de Martelaere te IJzendijke, J. A. van Sprundel, V. P. Naesens en O. P. de Bruijne te Aardenburg, J. J. van Luijck te Schoondijke, L. J. Verberkmoes te Waterlandkerk je, L. de Schot, M. M. Meijer en J. J. Kerkhof te Oostburg, W. de Schipper en I. P. van Dijke te Bres kens en M. A. de Roo te Cadzand. De schilders: A. A. van Damme te Sluis, P. Ritico en P. D. Leen houts te Oostburg, P. W. van der Hooft en H. R. Driessens te IJzen dijke, P. J. Petegem en J. P. Bou wens te Groede, J. de Smidt te Retranchement en P. P. Keijmel te Breskens. Bevorderd van de le naar de 2e klasse de timmerlieden: C. H. M. de Smidt en J. Krijger te Sluis, E. B. Verhulst, A. Missiaen en B. Daansen te Oostburg, G. M. C. Niermans te Breskens, G. A. van Hevele te IJzendijke, A. Snoeren te Zuidzande en J. H. Moelaert te St. Kruis. De smeden: W. J. van de Vijver en H. van den Ameele te Oostburg, S. H. Mulder, A. J. Verduijn, P. C. Dhont, I. Brugge en J. C. van der Werff te Groede, E. F. Bonte en A. L. Viaane te Sluis, C. de Betue te IJzendijke, M. Lucieer, P. J. Beun en J. Paridaen te St. Kruis, J. Blaakman te Hoofdplaat en J. van Male te Breskens. Ten slotte de schilders: G. P. Verhoosel te IJzendijke, G. Pieters te Aardenburg, J. J. F. Boone te Hoofdplaat en C. Focke te Sluis. Wanneer men een blik werpt in het economisch gedeelte van de bla den en zich daarbij de vraag stelt, wat er op dezelfde plaats eenige ja ren geleden te lezen was, dan zal men een algeheele omkeer kunnen vaststellen. Toentertijd de crisis had haar hoogtepunt bereikt brak men er zich het hoofd over, hoe men tot een prijsstijging zou kunnen komen. Men was niet ten onrechte van meening, dat een gunstiger ont wikkeling der prijzen de eerste voor waarde voor een nieuwe opleving was. Want slechts hoogere prijzen, dat wil dus zeggen kans op hoogere winsten, kan voor de ondernemers een prikkel tot grootere activiteit beteekenen en grootere activiteit heeft op haar beurt de economische opleving tengevolge. Intusschen zijn de prijzen gestegen en wel in dier mate, dat vele eco nomen Roosevelt behoort daar b.v. toe zich opnieuw zorgen mee- nen te moeten maken. Want de al- gemeene economische opleving werd dit keer geenszins enkel en alleen door de beroemde automatische krachten der beroemde „conjunc tuurcycli" opgewekt. De tegenwoor dige verbetering in den economi- schen toestand heeft ooki andere oor zaken, welke voornamelijk gelegen zijn jp den enormen bewapenings wedstrijd en b.v. ook in eenige slech te oogsten. Men kijke maar eens naar Engeland, waar de herbewape ning aan de toch reeds grootere economische activiteit een nieuwe stimulans heeft gegeven. Zooals al gezegd heeft nu de prijs stijging een hgogte bereikt, die in vele gevallen niet meer als wensche- lijk wordt beschouwd. Het verlangen naar prijsverhooging heeft bij vele economen plaats gemaakt voor een groote bezorgdheid over het verdere verloop van de economische ontwik keling. Niet ten onrechte vreest men, dat op zekeren dag het ge- heele gebouw wel weer eens zou kun nen instorten en dat dan de krach ten, welke tot de opleving leidden, verlamd zouden worden. Op het ooganb'.ik heeft het duurde- werden van het leven loonstrijd en stakingen tengevolge, die ontwrichtend wer ken. De hoogconjunctuur, welke te genwoordig in het economische le ven heerscht, is vol spanningen. De stemming wordt ondanks den gun stiger toestand zienderoogen nerveu zer en velen zouden op het oogen- blik eerder willen remmen dan de ontwikkeling verder opwaarts drij ven. Vandaar ook het verlangen naar een economische wereldcon ferentie, waar men de oorzaken van de vele spanningen, welke veelal op politiek terrein moeten worden ge zocht, zou kunnen wegnemen. Juist dit verlangen naar een economische conferentie is typeerend voor de hui dige vrees voor de conjunctuur. Ze ker, ook vroeger .hield men derge lijke conferenties, maar dan voelde men er eerst behoefte aan, indien er crisisverschijnselen vielen waar te nemen. In tijden van economische opleving dacht niemand er aan een conferentie samen te roepen. Het ging goed en wat wil men meer? Men staat thans voor een moei lijke taak. Men zal de maatregelen moeten nemen, die er toe kunnen leiden, de huidige conjunctuur voor langen tijd vast te houden. Daartoe worden vele oplossingen aan de hand gedaan. Interessant is b.v. de mee ning van Ford. De bedrijven zouden nog meer gerationaliseerd, de vaste lasten zoo veel mogelijk verlaagd moeten worden. Lage prijzen en hooge loonen zijn noodzakelijk, ver klaart de automobielkoning. Er is werk voor allen, want de mensch- heid heeft nog behoefte aan vele din gen. Deze Amerikaan ziet daarbij zeer terecht in, dat om dit te be reiken het distributieproces en het geldsysteem geheel hervormd zou den moeten worden. Daartoe zou intusschen een economisch genie noodig zijn, die tot op het oogenblik nog niet gevonden is. Dit is, zooals gezegd, een van de vele oplossingen, welke ons aan de hand worden gedaan. Het zou ons te ver voeren, nog eenige andere meeningen van vooraanstaande lie den op economisch gebied te be spreken. Waar wij slechts op willen wijzen is dit, dat men de huidige conjunc tuur ietwat verdacht vindt. De goede zijde van deze vrees is, dat men dit maal ernstig zoekt naar de moge lijkheid, om een nieuwe onverwach te ineenstorting van het economische leven te voorkomen. De verschillen de pogingen, die Hiertoe worden on dernomen, zijn ten volle waard, met de grootste aandacht gevolgd te worden. Boekbespreking. Erich Maria Remarque „Drie Kame raden". Ingen. f 2.90. Geb. f 3.90. Uitg. van Holkema Warendorf, Amsterdam. De schrijver van de beroemde boeken „Van het Westelijk front geen nieuws" en „De weg terug", komt ons thans een werk aanbieden, als vervolg op deze werken. In „Drie Kameraden" toont de schrijver ons den geestelijken en maat- schappelijken nood van diezelfde jonge menschen, die een opname zoeken in de burgermaatschappij, wat op veel teleurstellingen uitloopt. Het eenige wat hun het hoofd boven water houdt is de groote kameraadschap, tusschen de frontsoldaten ontstaan. Van aangrijpende schoonheid ls de beschrijving van een klein uitstapje, dat een der kameraden maakt met zijn vriendinnetje Pat. Voor hem komen hier weer de her inneringen aan de vorige maal, ook aan zee. Een paar dagen verlof uit Vlaan deren, het strand van Ostende dan weer het groote offensief de loop graven Hoe Roberts geluk weer bergafwaarts gaat en zijn geliefde moet missen, wordt ons op treffende wijze geschilderd. Vele ernstige tooneelen spelen zich af in dit boek. De verschillende typen worden scherp, keurig omlijnd voor ons geteekend, met steeds op den achtergrond het front. Dit historisch document heeft bekoor lijke herinneringen, die de bittere rea liteit van dit boek overstralen. Het is een boeiend en aangrijpend boek, dat zijn weg wel zal vinden. 0 E. F. Eckmar. „Ralten op de Trap". Ingen. f 1,75. Geb. f 2,50. Uitg. C. A. J. v. Dishoeck, Bussum. Een derde werk. in de detective-ro mans, is van deze Nederlandsche schrij ver verschenen. Het is een Intelligent, geestig en goed geschreven detectiveboek. Wij speuren met Inspecteur Boijartski en zijn echtgenoote en Commissaris Poesiat ijverig mee om de dader te vinden van de op zoo zonderlinge wijze om het leven gekomen heer Cannes, de aan de Tooneelvereeniglng „Het Levend Tooneel" verbonden acteur. Het is een detective verhaal dat ons boeit tot het einde. Duivensport. BRESKENS. „Nog Sneller". Prijsvlucht Moescroen op 25 April, le prijs: J. Quaars, 2e. Joz. Pleijte. 3e, Jan Pleijte, 4e, 10e, 24e, Woittiez, 5e, 30e Cambier, 6e, 14e, 28e Dusar- deljn, 7e, 9e, 18e Schippers, lie, J. van den Broecke, 12e, 16e, 26e A. Verstraete, 13e, P. Blaakman, 15e C. Wisse, 17e P. Haartsen, 19e, 29e M. Quaars, 20e Bonnewei, 21e Iz. Leen houts, 22e, Iz. Klaaijsen, 23e, 42e Jan van Gijs, 25e. J. Maas, 27e Jac. Faas, 31e. 43e, 55e C Klaaijsen, 32e A, Versprille, 33e, 35e, 41e Risseeuw, 34e. Versprille, 36e. 53e M. Visser. 37e P. Back, 38e F. de Rooij, 39e. 56e I. Riteco, 40e, 47e P. Jacobs, 44e Roo kus, 45e F. de Lange, 46e Blaakman, 48e Jac. Quaars, 49e Porreij, 50e Du- sardeijn, 51e J. de Meijer, 52e de Jon ge, 54e 1. de Jonge, 57e, 58e Faas Mz., 59e A. van de Velde, 60e Wisse Cz. le overduif van de Wege, 2e W. Klaaijsen. A. Vermeulen. Prijswedvlucht Arras 25 April, le prijs Jac. Risseeuw. 2e Iz. Leen houts, 3e P. Jacobs le overduif W. Bruiinooge, P Ja cobs, A. Visser. SCHOONDIJKE. Duivenvereeniging „Eerste de Beste". Prijsvlucht Moescroen 25 April. le, 15e J. van Lare, 2e, 3e W. Blaakman, 4e J. de Jonge, 5e, 10e, 13e. 21e, W. de Zwart, 6e B. Pijcke, 7e, He de Rouck, 8e J. Risseeuw, 9e Dobbelaere, 12e Jan de Jonge, 14e I. Tellier, 16e, 19e van Akker, 17e J. Moelaert, 18e A. de Conlnck, 20e J. de Hullu, 22e P, Huijgh. le overduif J. de Jonge. SLUIS. Zondag 25 April 1937 werd door de duivenvereeniging Recht voor Allen alhier een prijsvlucht gehouden uit Moescroen over een afstand van 65 km. met deelname van 108 duiven. Los om 10 uur. Prijswinnaars waren: 1, 2 en 3 P. de Smit; 4 en IIP. de Maillie te Cadzand; 5. 2e en 3e over duif J. Wage; 6 en 28 M. van de Bus- sche; 7, 8 en 36 J, de Zutter; 9 E. Visser; 10 en 19 P. van Grol Retran chement; 12, 15, 20 en 32 W. du Fos- sé; 13 en 22 A. Clijncke; 14, 18 en 26 J. van Hoorn Retranchement; 16 A. van Haneghem Retranchement; 17 W. Boonman Heile; 21 A. Dhondt; 23 P. Goossen Retranchement; 24 en 29 F. Nieskens; 25 P. Louwagie; 27 en 33 R. van Weijnsberghe; 30 en 34 P. Rljckborst; 31 L. Dhondt; 35 F. Verheije; Overduif 1 E. Baert. De eerste duif arriveerde om 11 u. 15 min. 32 sec. met een snelheid van 850.78 m; de laatste duif om 12 u. 16 met een snelheid van 474.26 m per minuut. Prijsvlucht uit Chantllly op Zondag 25 April met deelname van 108 duiven. Los om 7.50. Prijswlnners 1, 2. 3. 4, 5 en 9 L. Dhondt; 6 A. Vasseur Cadzand; 7 Osc. de Meijer; 8 en 12 J. Smoorenburg; 10 J. de Zutter; 11 en 15 M. van den Bussche; 13 I. Sanders; 14 E. Baert. Overduif: 1 Wage; 2 en 3 I. Misslelje Cadzand. Eerste duif om 12 u. 19 min. 59 sec. snelheid 907.02 m; laatste duif 13 ui 1 min. 27 sec., snelheid 787.25 m. per minuut. Voetbal. OOSTBURG. Oostburg—Hulst 3—3. Zondag had een ontmoeting plaats tusschen Oostburg en Hulst. De Oost- burgers vallen goed aan zoodat de stand voor de rust 21 is. Na de rust weet Oostburg nog een goal te maken, terwijl Hulst er i og twee maakt, zoodat het einde komt met 3-3. De voorwedstrijd Oostburg 3—Drie wegen 3 eindigde ook met gelijk spel n.l. 2-2. BRESKENS. Brand In de Dorpsstraat. Zondagavond omstreeks 9 uur wer den wij opgeschrikt door de brandsl- rene van de fabriek van Van Melle. In de woning van den heer Iz. Woit tiez, waarin een manufacturenwinkel Is gevestigd, was door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Dit pand ls gelegen midden in de Dorpsstraat, en aangebouwd, zoodat de aangrenzende perceelen ookemstlg gevaar liepen door de vlammenzee te worden aangetast. Spoedig waren de spuiten van de fabriek van Van Melle's Confectionnery Works in actie, terwijl de motorspuit uit Oostburg gerequi- teerd werd. Door krachtig werken der fabrleks- spuiten en geassisteerd door d; gemeen tespuit, werd het vuur bestreden, en behoefde de Inmiddels op het terrein der brand verschenen spuit uit Oost- burg geen dienst te doen. De aangrenzerde manufacturenwin kel van de-r heer De Witte liep veel waterschade op en door uirdraging der goederen, zeer veel materieele schade. Wij hebben met bewondering ge constateerd de goede werking der spui ten van Van Melle's fabrieken Terwijl de groote spuit zich voor den arbeid kon gereedmaken, was direct de kleine spuit Ingeschakeld en begon zijn blus- schingswerk. Toen belde spuiten in actie waren, werd de vlammenzee zien deroogen minder, en gelukkig, juist op tijd. want de belendende perceelen wa ren reeds brandende en dan was de hulp der motorspuit van Oostburg zeer noodig geweest, om een heele hulzen- rij voor de vlammenzee te behouden. De Loco Burgemeester Cambier als mede wethouder Bins en secretaris Ra maker waren spoedig ter plaatse en namen een werkzaam aandeel In het blusschlngswerk. De groote spuit putte haar water uit de put bij den landbouwer Manneke, cn tastte het vuur aan de achterzijde aan, terwijl de kleine spuit op de put van Dr. Broodman werd aangesloten en het vuur aan de voorzijde bestreed. Het is gebleken, dat Breskens bij brand over zeer goed materiaal beschikt door de spuiten van Van Melle's fa brieken. Waie dit niet het geval ge weest, dan was de ramp niet te over zien geweest, daar de hevige wind het vuur aanwakkerde SLUIS. Raadsvergadering. Vrijdag 23 April 1937 kwam de Raad dezer gemeente in spoedeischende ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Berkers. De heerA. Scheele, die, zooals men weet, ontslag heeft aangevraagd, was afwezig. Voor dat men tot de afwerking van de agenda begon, werden, door de heeren Brevet en Somers de geloofsbrieven van den heer W. Trouw, opvolger van Scheele, onderzocht en nadat ze in orde be vonden waren, besloot de Raad met al- gemeene stemmen iot zijn toelating. Door Me|. M. DaansenJwas wegens haar aanstaand vertrek naar West-Indië (Curagao) eervol ontslag verzocht uit haar betrekking van vakonderw: s in de nuttige handwerken voor meisjes aan de Openbare Lagere School te Sluis, welk ontslag met Ingang van 26 April met algemeene stemmen werd verleend. In haar plaats werd met algemeene stemmen benoemd met Ingang van dien zelfden datum Mej. M. Brevet uit Cad zand. Door B. en W. werd het voorstel gedaan om een crediet van f 1100 te verleenen voor de uitvoering van verde re werken aan de Kaai, bestaande'J in het opbreken en verwijderen van tram rails nabij de z.g. „Gele Palen" en het doortrekken van het fietspad van de Weegbrug tot aan de aanlegsteiger van de boot. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. Verder werd door den Raad besloten overleg te plegen met die personen, welke de vorige werk zaamheden in uitvoering hadden, om ook hen genoemde werken te doen uit voeren. Kwam men echter niet tot overeenstemming dan zal een openbare aanbesteding gehouden worden. Een historische ontdekking. Door den kunstschilder A. v. Cleven uit Brugge is een ondeiaardsche gang in onze gemeente ontdekt. Gedreven door begrijpelijke nieuwsgierigheid is men terstond begonnen zich toegang tot het hol te verschaffen De lengte ervan is voopoopig op ongeveer 400 a 500 meter te stellen en de breedte op 4 a 5 meter. Op het einde schijnt zij afgesloten te zijn door een zwaar ijzeren hek dat weder toegang zou verleenen tot een groote zaal I en wie weet wat dan volgt 777 Met man en macht is men onder de bekwame en voortvarende leiding van den aannemer P. J van de Sande uit Breskens aangevangen met de ontrui ming en verder onderzoek van dit stomme getuige uit Sluis' grootsch his torisch verleden. Laat ons hopen, dat deze ontruiming op geen te groote bezwaren mag stui ten en dat de e gang een merkwaar digheid te meer mag worden, om het vreemdelingenbezoek aan deze oude veste te bevorderen; want wat trekt den mensch meer aan dan het geheim zinnige en wat is geheimzinniger dan onderaardsche gangen en zalen; is er beter stramien denkbaar voor den menschelijken geest om daarop de meest fantastische geschiedenisteeke- nlngen te borduren 7 Sluis verkeert In spanning. We zuilen ons van h«C verder ver-

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2