De Burgeroorlog in Spanje, Binnenland. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws Kerk- en Schoolnieuws. Bevestiging en intrede. Zondag 18 Aprii kwam bij de Ned. Herv. Gem. te Termunten aan de 10- jarige vacature een einde door de overkomst van Ds E. A. A. Snijdelaar. Des morgens vond de bevestiging plaats door Ds H. Miskotte van Wol- dendorp naar aanleiding van Mattheus 24 55. Des middags sprak Ds Snij delaar over de verzoening Gods door Jezus Christus naar aanleiding van 2 Korinthe 5 19. Behalve door den consulent werd nog gesproken door Ds P. J. Israel, namens den ring Mld- wolda, door Ouderling Edens namens de beide gemeenten. Tegenwoordig waren nog de predikanten H. v. Dijk, E. Postma, P. Glas en W. P. Stratingh In beide diensten was het door 7 eeuwen gewijde kerkgebouw aan de kust van den Dollard met een aan dachtig gehoor geheel bezet. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 25 April 1937. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrij landt. Breskeni 9,30 uur Ds Goudzwaard, 1,30 uur Zondagsschool. 5.30 uur Ds D. Goudzwaard. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 9,30 uur Ds Pliester. 1,30 uur Zondagsschool. Nleuwvllet 2,— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke Ds Vrijlandt. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuldzande. 9.30 uur Ds Th. A. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9.30 uur dhr Ai Petermeijer, van Middelburg Zoolang intusschen de interna tionale samenwerking nog geen wer kelijkheid is geworden, wenscht En geland geen enkel risico te nemen en voert het zijn bewapeningspro gramma met bekwamen spoed uit. Men moet daarbij overigens be denken, dat ide Engelsche weer macht op het oogenblik een grooten achterstand heeft in te halen. Dat de Engelsche belastingbetalers daar voor moeten bloeden, behoeft geen betoog. Bij zijn millioenenrede, die de En gelsche minister van Financiën Dins dag in het Lagerhuis gehouden heeft zette Chamberlain uiteen, dat een begrooting slechts door middel van een belastingverhooging gedekt zou kunnen worden. Zoo wordt de in komstenbelasting van 4.9 shilling per pond tot 5 shilling per pond verhoogd. De minister maakte daar bij het grapje dat de belastingbe talers dit wel zouden toejuichen,, aangezien zij nu veel gemakkelijker konden uitrekenen, hoeveel zij op te dokken hadden. Maar zelfs met deze belasting verhooging was de begrooting nog niet sluitend gemaakt. Daartoe was een geheel nieuwe belasting noodig. Deze nieuwe belasting, door den mi nister een „nationale verdedigings contributie" genoemd, zal worden geheven op ieder bedrag, dat door handel en industrie boven 2000 pond meer dan het vorige jaar in een bepaalde onderneming zou verdiend zijn. De begrooting raamt de inkom sten nu alles en alles bij elkaar op 863.100.000 pond en de uitgaven op 862.848.000 pond. In het hoofdstuk landsverdediging wordt een bedrag van 198.268.000 pond uitgetrokken voor de defensie. Bij dit bedrag ko men dan nog de 80 millioen pond, die zullen worden geleend. Zooals men ziet, Engeland maakt ernst met zijn herbewapening. 0 Het ongewoon hevige bombardement van Madrid heeft ook gisteren voort gang gehad, maar het aantal slachtoffers is beneden dat der laatste dagen ge bleven. Blijkbaar waren de Madrilenen er op Ingesteld, want zoo Ira de eerste ontploffingen weerklonken, vluchtte de bevolking haastig in de kelders. Na den middag keerde dê ru-c tijdelijk te rug, totdat tegen den av nd het bom bardement intensief hervat werd. Onder de projectielen die neer kwamen, wa ren granaatkartetsen en brandbommen, waarvan alleen op de Gran Via twintig en dertig in de wijk van de straat van Toledo terecht kwamen. De trams wa ren geheel leeg en nergens werd een paniek geconstateerd. Omtrent den toestand van hen, die in de Universiteitsstad zijn ingesloten is het volgende bericht van regeerings- zijde voorhanden: „De toestand der opstandelingen in de Universiteitswijk wordt dagelijks nijpender. Naar raming zitten 3500 hunner belegerd in de ver schillende gebouwen. Aan de oevers van de Manzanares hebben de opstan delingen eenlge putten gegraven om hun watervoorziening te verzorgen Hun pogingen om drijvende bruggen te bouwen, in plaats van de door de regeeringsbatterijen vernielde, misluk ken. De regeeringstroepen, die opge steld zijn aan beide kanten van de pas sage, die de Universiteitswijk verbindt met de Casa de Campo, zijn voortdu rend op hun hoede en richten bij het eerste alarm een kruisvuur van auto matische vuurwapenen en kanonnen op den vijand". Betalen van motorrijtuigen belasting per giro. In verband met verschillende ver zoeken om de verschuldigde motorrij tuigenbelasting op de postrekening van den ontvanger te voldoen en vervol gens de motorrijtuigenbelastingkaart per post te ontvangen, heeft de minister van financiën bij wijze van proef het volgende bepaald: Indien een houder van een motor rijtuig de verschuldigde motorrijtuigen belasting voldoet door storting of over schrijving op de postrekening van den ontvanger en hij toezending van de motorrijtuigenbelastingkaart door middel van de post verzoekt, zal de ontvan ger aan het laatste gevolg geven. Kosten zijn daarvoor niet verschul digd. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat de toezending niet per aangeteekenden brief zal geschie den en dat deze verzending plaats heeft op eigen risico van den houder. Indien een houder van een motor rijtuig die de verschuldigde belasting per giro heeft voldaan, bemerkt, dat een hem per post toegezonden kaart hem niet heeft bereikt, is het in zijn eigen belang, dat hij daarvan onmid dellijk kennis geeft aan den ontvanger. Teneinde ftaude te voorkomen, zal op een dergelijke kaart, welke dus den julsten houder niet heeft bereikt, en eveneens op een daarvoor afgegeven duplicaatkaart een overschrijving, als is bedoeld in art. 11 der motorrijtuigen- belastingwet, of een teruggaaf, bedoeld in art. 14 dier wet, slechts worden ver leend, nadat afdoende is gebleken, dat geen fraude in het spel is. Het bovenstaande geldt voorloopig bij wijze van proef op alle kantoren met uitzondering van het kantoor der accijnzen te Amsterdam. Aangezien het slechts een proef geldt, is van deze regeling nog geen melding gemaakt op de formulieren (aangiften enz.) Belanghebbenden zullen dus zoo noodig zelf het verzoek moeten schrij ven en het nummer van de postreke ning van den ontvanger dienen op te zoeken. Doodeiijke aanrijding te Schoondijke. Op 12 April 1936 reed te Schoon dijke de heer J. Ph. C, uit Oostburg met groote vaart zijn auto langs den openbaren weg. Het uitzicht werd be lemmerd door de zware stoomwolken van een tram. Toch waagde verdachte het er op met een snelheid te rijden van 70 k.m. Verder op den weg stond een defecte auto. De bestuurder repa reerde dien wagen en inmiddels wachtte op den weg, naast de auto, de pleeg dochter van den bestuurder. De auto van verdachte haalde de tram in en reed pardoes tegen het meisje op, dat op de tramrails werd geslingerd. De ongelukkige genaamd Yvonne E. J. Mayinckx, van Belgische afkomst, was op slag dood. Wegens dood door schuld werd verdachte veroordeeld door de recht bank te Middelburg tot een maand hechtenis en ontzegging van het rij bewijs voor den tijd van 4 maanden. Zoowel het O. M. als verdachte gin gen in hooger beroep bij bet Gerechts hof te 's Gravenhage. Verdachte werd door het Geiechts- hof veroordeeld tot een maand hech tenis en onthouding van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Van dit vonnis ging verdachte In cassatie, waar bij de Hooge Raad de zaak ter behan deling verwees naar het Gerechtshof te 's Hertogenbosch. Verdachte Is na vorenomschreven ongeval opnieuw met den strafrechter in aanraking gekomen. De behandeling van eerstgemelde strafzaak nam voor het Bossche Hof de geheele zitting van Dinsdag den namiddag in beslag. Onder de getuigen werd ook een deskundige gehoord. De adv.-generaal eischte 3 maan den hechtenis wegens dood door schuld en een jaar ontzegging van het rijbewijs. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 23 April. s De volgende vonnissen werden uit gesproken DiefstalP. v. D., 34 jaar, chauf feur te Terneuzen, vrijspraak. Overtreding JachtwetG. V. M. D. 31 jaar, landbouwer te Groede, ver nietiging vonnis Kantonrechter, f 10 s 5 d., met verbeurdverklaring geweer, waarvan de waarde geschat wordt op f 10 bij niet-betallng 5 d. hechtenis. Het koopen van goederen zonder volledige betaling J. A. C., 30 jaar, koopman te IJzendijke, 3 maanden ge vangenisstraf. Verder werden de volgende zaken behandeld J. P., 38 jaar. wagenvoerder bij de Z.-Vlaamsche Tramweg-Mij, wonende te Axel, werd ten laste gelegd dat hij op 13 Febr. 1937 te Axel als wagen bestuurder op de motor-electrische personentrein M. E. 18 van de Z. VI. Tram-Mij, met die tram rijdende van Sas van Gent naar Zaamslag, te Drie- Schouwen een opdracht had gekregen van zijne Maatschappij met een goede ren-tram, welke van Zaamslag moest komen, te kruisen op de wisselplaats Axel-Station, nadat hij die goederen trein daar nog niet had aangetroffen, hoogst roekeloos en onvoorzichtig niet met zijn tram op die wisselplaatsheeft gewacht totdat ook bedoelde goederen trein daar zou zijn aangekomen, maar is doorgereden, waardoor hij in krach tige botsing is gekomen met de komen de tram, op enkel spoor, tengevolge de navolgende personen, welke zich bevonden, deels in de door hem ge voerde tram, deels op bedoelden goederentram, lichamelijk letsel be kwamen, en welA. Bom, een hersen schudding en een inwendige kneuzing van het rechterbeen; Aamout de Feij- ter een hersenschudding en een hoofd wond, Pieter Willem Riemens een hersenschudding en twee hoofdwon den, Manuel Johannes van den Ber gen, een hersenschudding en een hoofdwond, tengevolge waarvan die personen geruimen tijd het bed moes ten houden. Eisch 3 maanden hechtenis, voorw. proeftijd 3 jaar. A. C. T„ 24 j., chauffeur te IJzen dijke, werd ten laste gelegd dat hij op 6 Maart IJ. te IJzendijke als bestuur der van een auto daarmee rijdende vanaf den zijweg en zich willende be geven naar de hoofdweg, hoogst roeke loos en onvoorzichtig en onnadenkend met die auto zich heeft begeven op den spoorweg van de Z VI. St. M., terwijl een motorwagen van dien tram in aantocht was, en dien spoorweg kruisende, met de auto dusdanig heeft gemanoeuvreerd, dat deze tot stilstand kwam op zulk een plaats, dat er een aanrijding met den tram plaats vond, waardoor gevaar ontstond voor het verkeer op dien weg. Eisch 1 maand hechtenis. P. A. L., 22 jaar, arbeider, wonende te Biervlier, werd verdacht dat hij op 25 Februari 1937 te Biervliet heeft weg genomen een aantal doosjes met smeer middel, een aantal glazen buisjes met medicamenten, een aantal veiligheids scheermesjes, alles toebehoorende aan A. G. R. Mulder. Eisch: 1 maand gev. straf, met last tot gevangenneming, welks is ge weigerd. J. de G., 35 jaar, commlssionnair, wonende te Schoondijke. werd verdacht dat hij omstreeks Juli 1936 te Biervliet een hoeveelheid stroo, toebehoorende aan P. van der H., welke goederen hij anders dan door misdrijf onder zich had, heeft verduisterd. Eisch: 3 maanden, voorw. proeftijd 3 jaar en f 40 of 24 dagen Mr Ver- maars persisteert. P. F. de H., 28 jaar, leurder; wo nende te IJzendijke, werd verdacht dat hij omstreeks December 1936 te Bou- chaute of in Zeeuwsch-Vlaanderen een geldsbedrag van ongeveer 600 Belgi sche franken, toebehoorende aan A. C. Gaus, welke gelden hij ter incasso en ter afdraging aan genoemden Gaus, onder zich had, heeft verduisterd. Eisch: 4 maanden gev. straf. BRESKENS. Vergadering. In de Dinsdag alhier gehouden ver gadering van de Winkeliersvereeniglng „Ons Belang", welke door 23 leden was bezocht, werd in beginsel besloten in samenwerking met V.V.V. te trach ten een jaarbeurs te houden. Van den Directeur der Posterijen was op een desbetreffend verzoek, goedkooper tariefaansluiting telefoon, een afwijzend schrijven ontvangen. Raadsvergadering. De Raad onzer gemeente komt Zater dag 24 April, des namiddags om 3 uur in openbare vergadering bijeen. Na afloop geeft de Burgemeester corporatiën en particulieren gelegen heid ten Gemeentehuize afscheid van hem te nemen. Benoeming. De heer J. v. Bel, badmeester van de Zwem Vereen Scheldestroom alhier, is benoemd te Borculo als chef badmeester aan het natuurbad aldaar SLUIS. Poldervergadering. Het voorstel van Ged St. van Zeeland om 76 pol ders op te heffen en te stichten één „Waterschap W-Zeeuwsch Vlaanderen" met algemeene stemmen verworpen. Dinsdag 20 April hield de polder Bewester Eede benoorden St. Pleters- dijk zijn jaarvergadering in het „Hof van Brussel" alhier. Van de 28 stem bevoegde ingelanden waren 21 tegen woordig of vertegenwoordigd. Het v r- slag over den toestand van den polder luidt gunstig. De rekening 1936/1937 gaf aan ont vangsten f 5423,62' en aan uitgaven f 4571,63' alzoo een goed slot van f 851,99. De begrooting 1937/'38 werd in ont vang en uitgaaf vastgesteld op f 6021,97 met een post voor onvoorzien groot f 546,54. Het dijkgeschot bleef op f 4,50 per H.A. De aan het polderbestuur gerichte stukken door Ged. Staten van Zeeland betreflende de beoogde opheffing van 76 polders en een 5 tal uitwaterings waterschappen, alsmede de oprichting van één „Waterschap W. Zeeuwsch Vlaanderen", in de plaats daarvan brengt het volgende aan het licht: Einde 1934 hebben de Staten van Zeeland f 5000.— beschikbaar gesteld om daaruit te bestrijden de kosten van een vooronderzoek. Het resultaat van dat onderzoek in 1935 en 1936 is om gezet in een voorstel van Ged. Staten aan de Staten van Zeeland. Voor het inzenden van opmerkingen is de uiter lijke datum 15 Mei 1937. De meeste polderbesturen zullen vóór dien datum geen wisseling van gedachten kunnen houden met de stembevoegde ingelan den. In den polder Bewester Eede wel en daar wil het bestuur gebruik van maken. De besparingen per jaar worden voor loopig geraamd op: de algemeene bestuurskosten tot f 4000 de wegenkosten met betere uit komsten dan nu tot f12000 de waterleidingkosten met id. tot f 10500 de sociale lasten tot f 4700 de aflossing en rente van geld- leeningen tot f 23000 alzoo een totale jaarlijksche besparing van f 54200, die, omdat er toch ook op tegenvallers wordt gerekend in ieder geval veilig op 40 a 45 duizend gulden per jaar valt te schatten. Het bestuur trekt al die groote voor opgestelde bedragen in twijfel, en werpt de besparingen van f 12000 en f 10500 naast een beter resultaat, voor wat dezen polder betreft verre van zich. De belangen van dezen polder zijn sedert tal van jaren met de meeste denkbare goede zorgen en dito spaar zaamheid behartigd geworden, bij een zoo'n algeheele wegenverharding, een nimmer verwaarloosde waterafvoer en een vlugge wijze van schulddelging Zou ook hier de goede het met de kwade moeten bekoopen De voorzitter deelt mee, wat men denkt als opmer kingen vóór 15 Mei a.s. aan G. S. te zenden. De heer Van Mazijk memoreert in het kort wat de aanleiding was tot het door de Staten van Zeeland in 1934 ver leende crediet tot f 5000 ter bestrijding der onkosten van het bewuste voor onderzoek. Immers het is een feit, dat, wanneer het algemeen belang moet worden gediend, dit te veel in het ge drang komt, ook al kruisen de belan gen der polders onderling. Hij Illus treert dit met een voorbeeld van weg verharding in den Zwinpolder, vanaf de Oostsluis te Slui» langs de voor malige zeedijk. Zijn oordeel is, dat samenvoeging van enkele heel kleine polders wel zegenrijker dan thans zou werken, doch verklaart dat ook z.i. geen beter en spaarzamer beheer in polders, ter grootte van deze polder valt te constateeren. Hij gaat accoord met hetgeen het polderbestuur zich voorstelt aan Ged. St. mee te deelen, doch geeft in overweging daarbij aan te dringen op het in het leven roepen van een commissie, die op korten ter mijn en in hoogste instantie zal beslis sen in zaken van algemeen belang waarvan de totstandkoming door de houding der afzonderlijke polders be moeilijkt wordt. De vergadering verklaart zich hier mede unaniem accoord te gaan en verzoekt het polderbestuur aan te dringen al het mogelijke te doen tot behoud van zelfstandigheid van den polder. GROEDE. Raadsvergadering. De Raad onzer gemeente zal Dins dag 27 April a,s. des namiddags 2 uur In openbare vergadering bijeenkomen. Inbraken te Nijkerk opgehel derd. In de jaren 1935 en 1936 werden te Nijkerk inbraken gepleegd in de woningen van de dames deW., A. van der B. en den heer J. van V. Het toen door de politie ingestelde onderzoek had geen succes. Thans is zij er echter in geslaagd den dader te arresteeren. Het is de zeventienjarige A. van der C. uit Nijkerk. De jonge man is naar Zwolle overgebracht, waar hij een volledige bekentenis heeft af gelegd. De jongen is voorloopig op vrije voeten hesteld. Door vallende kolen getroffen. Vanochtend was de 34-jarige kolen- werker D. Looy, uit de Dilleuburgstraac, aan het werk op het am het terrein van de Nederlandsche Spoorwegenaan de Oostmaaslaan te Rotterdam g> meerd liggende schip Johanna III. Op een gegeven oogenblik liep een lier uitzijn „werk", waardoor een bak met onge veer 400 kilogram kolen van een hoogte van 4 a 5 M. naar omlaag viel. De man kreeg de lading gedeeltelijk op het linkerbeen. Met een verbrijzeld dijbeen en wonden aan het hoofd is hij naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hij aan de gevolgen is overleden. Sigarenfabriekje te Alkmaar af gebrand. Woensdagavond heeft te Alkmaar een korte maar felle brand het sigarenfabriekje van den heer J. Bruin en een timmermanswerkplaats van den heer J. Hazes, welke beide in één ge bouw waren ondergebracht, geheel in de asch gelegd. De brand was ontstaan in de droogkamer van de sigarenfabriek, vlak bij den schoorsteen, waar tabaks voorraden waarschijnlijk te dicht bij de brandende kachel hebben gelegen. De brandweer, die met groot materiaal uit rukte, kon niet verhinderen, dat het geheele gebouw afbrandde. Een hoe veelheid tabak en sigaren, alsmede timmer- en steigerhout werden even eens een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. Auto geslipt. Op den Horner- weg te Roermond is Dinsdag een per sonenauto, bestuurd door den architect S. uit Den Haag, bij het remmen voor een tegemoetkomenden vrachtauto ge slipt en over den kop geslagen. De auto kwam op een weiland terecht. De heer S. liep verscheidene kneuzingen op. De auto is vernield. Hoog water. Het water in de Zeeuwsch-Vlaamsche kreeken en lei dingen in het Oostelijk deel is de laat ste dagen ongeveer 25 c.m. gestegen, tengevolge van den hevigen regenval. Bovendien komt ook weer veel wa ter uit België naar deze streek. De veehouders ondervinden daarvan last, daar het vee reeds overal op de wei landen loopt, die thans op verschillende plaatsen iangs de kreeken weer gedeel telijk blank staan. Ook verschillende landbouwwerkzaamheden kunnen op de doorweekte kleigronden voorloopig geen doorgang vinden. Verduistering van f300. De Haagsche politie heeft gisteren ter ge meentesecretarie gearresteerd de schrij ver 1ste klasse M. wegens verduiste ring van een bedrag van f 300 M. heeft dit bedrag verduisterd ten nadeele van een hier ter stede wonende dame, die hem raad voor belegging had gevraagd. Deze dame heeft een aanklacht in gediend waarop de aanhouding volgde. M. heeft terstond een volledige be kentenis afgelegd en blijft in arrest, Brand aan boord van een met ko len geladen schip. Aan boord van het Belgische sleepschip San Antonio heeft Donderdagavond tij dens de vaart op de W e sit e r s c held e een korte doch hevige brand ge woed. Van den wal te Terneuzen af zag men omstreeks half acht in de richting van den Hoek van Baar land hoog oplaaiende vlammen. Het vermoeden, dat brand was ontstaan aan boord van een schip werd be vestigd toen even daarna een sleep boot de haven binnenvoer en rap porteerde, dat een geladen sleep schip in brand stond. Onmiddellijk

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2