BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. ABDUSIROOP 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. Wekelijksch Overzicht. FEUILLETON Haar eer gered. Hebt Gij hel telkens op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte 40ste jaargang Vrijdag 23 April 1937 Nummer 4230 ABONNEMENTSPRIJS: Por drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jear I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. Verschijnt ïederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Mad. 30 ct. per re#el Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaat uittweebladen o Officieel zijn nu de candidatenlijs- ten voor de Tweede Kamer vastge steld. Dit maal nemen aan de stem ming in vergelijking met 1933 slechts een betrekkelijk gering aantal par tijen, of juister gezegd, lijsten, deel. Waren er bij de vorige verkiezing voor de Tweede Kamer 53 lijsten ingediend, ditmaal waren het er 18. En vermoedelijk zijn er slechts wei nigen, die dit tegengaan van de ver snippering der partijen zullen betreu ren. De reden van deze verminde ring van het aantal lijsten is gelegen in het meerdere „risico" dat men nu loopt. Want voor iedere lijst, welke ingediend wordt, moet een waarborg som van f 250.- gestort worden, welk bedrag niet terugbetaald wordt, in dien de lijst niet 3U van den kiesdee- ler verkrijgt, dus zoo ongeveer 30.000 stemmen. Bovendien loopen door de wijziging in de verdeeling van het stemmenoverschot de kleine partijen nog minder kans, een can- didaat in de Kamer te krijgen, daar voor het verkrijgen van den eersten zetel ongeveer 40.000 stemmen be haald moeten worden; dit is de volle kiesdeeler. Intusschen zijn de candidaten vol ijver op het pad, om door redevoe ringen „propaganda" voor hun partij te maken. Het is te betreuren, dat dikwijls onder „Propaganda" ver staan wordt, het maken van op stootjes en uitschelden van andere partijen. Ook Minister Colijn heeft zijn eer ste verkiezingsredevoering gehou den, en daar het hier betreft den leider der huidige regeering, luiste ren nog meer menschen, dan alleen zijn partijgencoten naar hem. In de eerste plaats verklaarde Dr. Colijn, dat men het regeeringsprogram niet verwisselen meest met het program van de A.R. partij. Deze partij toch, telt slechts 14 van de 100 leden der Tweede Kamer, terwijl zij bo vendien niet meer dan twee mi nisters in het kabinet heeft. Verder zeide Dr. Colijn, dat het kabinet niet bereikt heeft, waarop het in 1933 hoopte, „maar aan het eind van de vierjarige periode kan men aan de nieuwe regeering een 52. 0 Zij is nog even mooi als vroe ger, zeide een. Ik had hooren ver tellen, dat ze erg verminderd was. Tamelijk brutaal, om hier een recht zaak van te maken. Ik vind het bepaald een ge vaarlijk spelletje. Haar advocaat is Sir Joseph Jalland. Hij wint het altijd, als hij voor een mooie vrouw moet pleiten. Je zult zien en beleven, dat hij de jury in tranen doet wegsmelten. Waar wedt je om, dat die dik kerd in den hoek het eerst aange daan zal worden. Sssst. Het begint. De president der rechtbank open de de zitting. Hij praatte echter zoo zacht, dat bijna niemand hem kon verstaan. Geheel anders werd het evenwel, toen Sir Joseph Jalland zich in zijn volle lengte verhief,, zijn pince-nez recht zette, zijn bef rechtschoof en zijn mond tot spreken opende. Zjjn zware stem drong door land overdragen, dat over het geheel krachtiger is dan in het begin". Daarna wees de spreker nog op de taak van de nieuwe regeering, welke „haar plaats als halve bewind voerder der bedrijven zou moeten verlaten voor de energieën uit het bedrijfsleven zelf". Te Amsterdam heeft de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond een verkiezingsvergadering Je'egd,, waar het woord gevoerd werd door de heeren Mr. Boon en Dr. Vos. Ook deze veragdering was druk bezocht, en ook hier kwam het regeeringsbe- leid ter sprake, waar de Liberale heeren het vrijwel mee eens waren. De burgemeester van Soest, welke, nadat hij het Prinselijk Paar bij Zijn intocht te Soest toegespro ken had, onwel werd, is thans over leden. Deze burgemeester, die zich voor de gemeente Soest zeer ver dienstelijk heeft gemaakt, zal daar zeer gemist worden. Een geheel ander bericht betreft den heer C. J. Hasselman, welke thans 25 jaar lid van den Raad van State is. De Vice-President wenschte den jubilaris van harte geluk en deelde hem emde, dat het H.M. de Koningin behaagd had, hem te be vorderen tot Grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. Het bezoek van de Nederlandsche handelsdelegatie aan Zuid-Amerika is niet geheel zonder succes geble ven. Meestal hebben deze bezoeken wel succes, maar niet altijd laat dit zich in een overeenkomst, zooals thans het geval is, uitdrukken. Het betreft hier een immigratie-overeen komst met Argentinië, die zeer ze ker in het voordeel van Nederland is. Ook de heer Dr. Fentener van Vlissingen is voor een „handelsreis" vertrokken en wel naar den Balkan. Het doel van deze reis is, in de verschillende Balkanstaten voorbe sprekingen te houden over het con gres van de Internationale Kamer van Koophandel, dat te Berlijn plaats zal vinden. De energieke voor zitter van de Kamer van Koophandel maakte deze reis in gezelschap van een vertegenwoordiger van Duitsch- land en een van Engeland. In het hooge Noorden is het ook niet zoo rustig als de menschen in onze meer zuidelijke provinciën, waar men meer gewend is aan diefstallen enz. (denk aan Oss) wel zouden denken. In de provincie Friesland hadden den laatsten tijd voortdurend rijwieldiefstallen plaats, die maar niet tot in de meest afgelegen hoeken der zaal en aller oogen waren op hem gevestigd. Deze zwaar beleedigde dame op wier leven nooit een enkele smet heeft gerust, wier vlekkeloos rein karakter haar had moeten vrijwaren tegen eiken zweem van laster, ziet zich thans door het slijk gesleurd en haar naam beklad in een vod, vol gift en venijn, dat zich een krant durft noemen en week in» week uit, zijn boo aardige artikelen durft pu- bliceeren, veilig in zijn onbeduidend heid en als een schande voor de pers, de koningin der aarde. Dit zeggende, slingerde hij de South London Bon Ton ver van zich, met een onbeschrijfe'ijk minachtend gebaar, alsof zijn hand met iets be smettelijks in aanraking was ge weest. Zij is het slachtoffer gewor den van den laster, pen laster, zóó onzinnig, dat men zich nog meer verbazen moet over de onnoozelheid van dengeen, die het geïncrimineer de artikel geschreven heeft, dan over zijn boosaardigheid. Een vrouw van goede geboorte en die een hooge maatschappelijke positie inneemt, wordt beschuldigd van iets, dat ha- rer onwaardig is en waarvan elk, opgehelderd konden worden. Thans echter is men er in geslaagd, twee dieven en een heeler aan te houden. Een dief is nog voortvluchtig, maar men hoopt ook spoedig hem eenigen tijd gratis onderdak te kunnen ver- leenen. Het was de politie van Dok- kum, welke erin mocht slagen, de daders van de diefstallen aan te houden. Reeds meer dan zestien rij wielen zijn al opgespoord en in be slag genomen. In het begin van deze week is het controlestelsel der non-interventie eindelijk in werking getreden. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, voor men eenmaal zoover was, maar toegegeven moet worden, dat men den voorafgaanden tijd goed gebruikt heeft en de controle dan ook zoodanig georganiseerd is, dat men inderdaad de greotst moge lijke zekerheid heeft, dat zij effectief is. Daarmede is niet gezegd, dat overtreding van de niet-inmengings- overeenkomst thans onmogelijk is geworden, maar thans zal, indien een der bevoegde waarnemers een overtreding constateert, het desbe treffende land niet meer een „niet bewezen" kunnen la'en hooren, zoo als tot nog toe schering en inslag was. Nu de contröle werkelijkheid is geworden, stelt de overtreder zich onherroepelijk aan de tegen-actiej der anderen bloot. Zich blind en doof houden is op het oogenblik niet meer mogelijk. Ondanks het feit, dat de contröle naar alle waarschijnlijkheid streng toegepast zal worden, ziet het er niet naar uit, dat de Spaansche bur geroorlog spoedig tot het verleden zal behooren. Meer en meer komt men tot de overtuiging, dat de Spaansche strijd militair niet meer op te lossen is, tenzij dan door mid del van een internationaal conflict. En dat wenscht men in Rome en Berlijn al evenmin als in Londen, Parijs en zelfs Moskou. Geen won der, dat men onder deze omstan digheden nu maar het liefst een ein de zag gemaakt op andere dan mili taire wijze. Deze wensch naar vrede spruit over het algemeen niet voort uit medelijden met de slachtoffers van den burgeroorlog, maar hoofd zakelijk uit egoïstische overwegin gen. De bemiddeling, die Parijs en Londen wenschen, is dan ook niet dezelfde als door Rome en Berlijn geëischt. En vandaar, dat er voor- Loopig ook wel niet veel van terecht zal komen. Men heeft reeds gezien, die haar kent, het leugenachtige moet inzien. Op deze wijze ging Sir Joseph nog een tijdlang voort, met de noo- dige rhetorische kunstgrepen en wegslepende w e'sprekendheid. Da .r- na riep hij zijn eerste getuige op, in den persoon van de aanklaagster, Grace Perivale. Zij legde getuigenis af met een vaste stem en volkomen zelfbeheer- sching. Hebt u ooit gereisd met kolo nel Rannock? Nooit. Bent u in de maand Januari van dit jaar op Corsica geweest? Neen. Of in Algiers in Februari? Neen. Wilt u zoo goed zijn te zeggen, waar u in Januari en Februari ge weest bent? Ik was op mijn villa bij Porto Maurizio, van verleden jaar No vember tot het begin van April. Sir Joseph had geen verdere vra gen te doen. De advocaat van de tegenpartij maakte gebruik van zijn recht, om haar ook te ondervragen. Zij antwoordde kalm en fier, maar haar gelaat was doodsbleek. wat er van een Churchill en een Lloyd George geworden is. In En geland stelt men zich op het stand punt, dat een eventueele bemidde ling niet één van beide extreme be wegingen in Spanje aan het bewind zou mogen brengen, daar de gulden middenweg, d.i. de burgerüjke de mocratie, nog steeds het best voor het land zou zijn. Dat is misschien wel juist; jammer is alleen maar, dat de midden in den strijd staande Spanjaarden geensznis aan een der gelijke oplossing gelooven. Nadat Valencia reeds verklaard heeft, op dergelijke voorstellen nimmer te zul len ingaan en Franco aan de En- gelschen verzocht heeft geen late „Aprilmoppen" meer te willen de- biteeren, heeft thans ook generaal Miaja, de verdediger van Madrid, laten weten, dat hij er niet over denkt, aan het hoofd van een nieu we, door Engeland gewenschte, bur gerlijk-democratische regeering te treden en het einde van den burger oorlog te proclameeren. De Span jaarden geven er dus de voorkeur aan, den strijd tot het bittere einde voort te zetten en het overige Euro pa zal zich daarbij wel moeten neer leggen, want slechts een interna tionaal troepen-contingent zou thans de Spanjaarden tot een vrede kun nen dwingen en zulks is in het ver deelde Europa van heden niet mo gelijk. Dat b.v. Rome aan de in stelling van een democratisch regime In Spanje zou willen medewerken, is ondenkbaar. Toch schijnt er lang zamerhand een nieuwe geest over ons werelddeel te gaan wonen. Spe ciaal uit Duitschland, dat zoo juist den verjaardag van Hitier vierde, komen in den laatsten tijd vriende lijker geluiden, die de hoop op een nieuwe internationale samenwerking tenminste laten voortbestaan. Som mige lieden beweren, dat deze plot selinge gematigdheid een gevolg is van het feit, dat Berlijn zou inzien, zich te ver in het Spaansche laby rinth te hebben gewaagd en er thans voor vreest, dat de terugweg wel eens zou. kunnen worden afgesne den. Dit is onmogelijk, maar ten slotte mag men het ook een staat niet euvel duiden, als hij van de dwalingen zijns weegs wil terugkee- ren; integendeel, men moet zich daarover verheugen en de aange boden kans met beide handen vast grijpen. Want een zoo goede gele genheid om Duitschland opnieuw tot een vredelievende internationale sa menwerking te bewegen, biedt zich Was dat artikel in dehij keek even in zijn papierenin de „Bon Ton" het eerste, dat u inlicht te omtrent een schandaal, waarbij uw naam in één adem genoemd werd met dien van kolonel Rannock, Lady Perivale vroeg hij. Het was de eerste maal, dat het schandaal in druk verscheen. Maar u wist toch van die praat jes af? Ja. U hadt er meer over hooren spreken Ja. Bij verschillende ge'egenheden? Ik had gehoord, welke ge ruchten omtrent mij in omloop wa ren. En sloegen uw vrienden daar geloof aan? Geen enkele! gaf de getuige verontwaardigd ten antwoord. Geen enkele ware vriend of vriendin ge loofde die onzinnige geschiedenis. Zij bloosde en werd plotseling weer doodsbleek. Onwillekeurig blik ten haar oogen naar den man, die zooveel meer was dan een vriend en die toch bijna geloof had gesla gen aan die lasterlijke geruchten. U. zult mij toch zeker wel wil- neem dan bfl het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat dit voor U hèt aangewezen middel is. Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-middel, onschadelijk voor maag en hart en deze ouda beproefde „genees-cruyden" heelen, verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijm vliezen van Uw ademhalings-organen goed en grondig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkts Abdijsiroop de krachtig hoest-bedwlngende stof: „codeïne" welke snel Uw verkoudheid doet „rijpen", de slijm doet verdwijnen, de hoestprik- kei verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Daarom noemt men Akker's Abdijsiroop voor oud en jong ,,'a Werelds béste Hoest-slroop' tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon (Ingez. Med.) wellicht geen tweede keer meer. Lansbury, de oud-leider van de Engelsche socialisten, heeft Hitier bezocht om zooals hijzelf verklaard heeft, eens openhartig, van man tot man, met den „Führer" te spreken. Nu, Lansbury heeft pleizier van zijn onderneming gehad. Hitier heeft verklarftd, Duitschland aan een eco nomische wereldconferentie te laten deelnemen, mits deze bijeengeroepen wordt door Roosevelt of een ander gezaghebbend persoon. Door deze verklaring is tevens van Zeeland's werk een eindvin de goede richting geschoten. Er is dus alle reden tot een gematigde blijdschap. Anderzijds moet men bedenken, dat de organisatoren van een nieuwe internationale conferentie een groote verantwoording op zich laden. In dien er een conferentie komt, zal zij spoedig moeten komen en bo vendien een succes worden. Want een nieuwe mislukking zou Duitsch land wellicht voor goed van het ove rige Europa, Italië natuurlijk uitge zonderd, vervreemden. En de ge volgen daarvan zijn nauwelijks te overzien. len toegeven, Lady Perivale, dat die geschiedenis het onderwerp van me nig gesprek heeft uitgemaakt, lang voor dit artikel in deze krant ver scheen Het kan mij niet schelen, wat de menschen praten. Ik dank u zeer, Lady Perivale. Ik zal u met geen verdere vragen lastig vallen, sprak de advocaat. De eerstvolgende getuigen waren Johnson en de kamenier. Zij waren bij hun meesteres te Porto Maurizio geweest, van No vember tot April, en al dien tijd hadden ze in de villa vertoefd. De advocaat van den beklaagde ondervroeg ook deze twee getuigen en wendde vruchteloos al zijn slim heid aan, om hen in een verkeerd daglicht te stellen en het te doen voorkomen, alsof zij omgekocht wa ren en desnoods een valschen eed zouden willen afleggen in 't belang hunner meesteres. Hij bevredigde zijn professioneele ijdelheid dooreen paar geestigheden te zeggen en een lach uit te lokken ten koste van Johnson en Emilie, maar alle moeite, om 'hen tegenstrijdige verklaringen te laten doen, was vergeefsch. JWertk vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1