Gevonden en Verloren Kerk- en Schoolnieuws. Land- en Tuinbouw. Binnenland. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws. Sport. Gemengd Nieuws OOSTBURG. Voordrachten. Op de voordracht voor hoofd der openbare lagere school alhier, zijn ge plaatst de heeren: 1. J. Brevet, hoofd der o. 1. school te St. Maartensdijk; 2. H. H. de Lozanne, onderwijzer o. I. school te Oostburg; 3. J. J. de Vogelaar, hoofd der o. 1. school te Driewegen (gem. Biervliet); 4. J. D. Bareman, hoofd der o. 1. school te Waterlandkerkje. Op de aanbeveling voor hoofd der openbare bewaarschool alhier, zijn geplaatst de dames: 1. G. van der Weele-Callenfels; 2. Ja. de Hullu; 3. C. van Eldik Thieme, allen alhier. SLUIS. Benoeming. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier (hoofd de heer I. Anthonisse) mej. W. Anthonisse te Sluis. rende buitenlandsche industrieën die ook weer een koopkrachtige bin- nenlandsche markt van het noodige moeten voorzien, hebben er geen enkel voordeel meer bij, tegen te lage prijzen te exporteeren. Op zoo'n oogenblik hebben tariefmuren dan ook geen doel. Zij verhinderen een invoer van goederen, die in het ge heel niet aanwezig is en waartegen men zich, zelfs al ware hij wel aan wezig, in het geheel niet zou willen beschermen. Vermoedelijk zou een afbraak der tariefmuren op het oogenblik op vele gebieden geen practische gevolgen hebben. De op heffing van het invoerrecht op staal en ijzer in Engeland en Japan heeft dit reeds bewezen. Er biedt zich hier dus een uitstekende gelegen heid, om de wereld zonder veel schokken haar normale economische structuur te hergeven. Noodig daar toe ware intusschen ook een ophef fing van de valutamoeilijkheden. En daartoe zou weer noodig zijn, dat de economisch zwakkere staten door middel van een internationale lee ning hun valuta kunnen saneeren. Dit is inderdaad zonder meer moge lijk. Noodig is slechts, dat deze sta ten zekere vredesgaranties zouden geven. De wereld kan niet het risico loopen, dgt men voor het geleende geld kanonnen laat gieten. Daar mede komt men dan van het eco nomische op het politieke probleem. Dit zijn overigens vragen, die bo ven de eigenlijke opdracht van Van Zeeland uitgaan. Hij houdt zich hoofdzakelijk bezig met de staten van de monetaire overeenkomst van Washington en het z.g. Oslo-bloc, dus Engeland, de Vereenigde Sta ten, Frankrijk, Nederland, België en de Scandinavische landen. Hij zal in de perste plaats onderzoeken, wat deze staten tot het herstel van den wereldhandel kunnen bijdragen. De economische toestand in deze staten begint langzamerhand voor een af braak der tariefmuren rijp te worden en dus schijnt de hoop op een posi tief resultaat van Van Zeeland's be moeiingen niet meer extravagant, zulks in het bijzonder, daar ook de methode, jvejl^e men dit keer toe past, meer belooft dan in vroegere gevallen. Van de vage methode der economische conferenties, welke de vertegenwoordigers van alle moge lijke staten algemeene richtlijnen liet ontwenrpen, is men tot de preciesere methode van het Dawes-plan terug gekeerd. Slechts weinige, maar zeer belangrnijke staten vragen aan één expert een gedetailleerd plan te ont werpen en eerst dit plan zal misschien de basis van een latere conferentie of overeenkomst kunnen zijn. Men kan slechts hopen, dat Van Zeeland's poging gelukt. Zooals al gezegd, de tijd is er rijp voor. Stikstofbemesting van suiker bleten. De suikerbietenteelt neemt een be langrijke plaats in onder de verbouwde gewassen. Hoewel men ook hier nog niet spreken kan van een goed renda bele teelt, kan deze toch vooral bij de wisselbouw moeilijk gemist worden. Het behoeft dan ook geen betoog, dat aan deze teelt alles gedaan wordt, wat maar mogelijk is, om ze zoo ren dabei mogelijk temaken. Hiervoor zal z ker in de eerste plaats een goede b. mesting een belangrijke steun zijn. Immers, suikerbleten stellen hooge eischen aan den bodem. Waar niet voldoende aanwezig Is, dient de grond voorzien te worden van kali en fosfor- zuur, want deze heeft de suikerbiet veel noodig. Op zeer lichte klei- en zandgronden geeft men de kali- en fosforzüurbemes- ting het best korten tijd vóór het zaai en, dus bijv. bij het gereed maken van den grond. Speciaal willen wij hier de stikstofbemesting nog nader bespreken, omdat deze de opbrengst sterk beïn vloedt. Zonder voldoende stikstof, en dan vooral gemakkelijk opneembare stikstof, lijden de bieten sterk, worden te vroeg rijp en geven onvoldoende wortelop brengst. Nu ook dit jaar de bleten- prijzen nog niet voldoende hoog zijn, zal men zich wel terdege afvragen, of een extra stikstofbemesting wel door de meeropbrengst, die hiermee verkregen wordt, gedekt zal kunnen worden. Deze vraag kan men ongetwijfeld bevestigend beantwoorden, vooral nu de prijzen der stikstofmeststoffen nog niet, of bijna niet zijn gestegen, ten opzichte van die der suikerbieten. Het is daarom zeer gewenscht, dat nog meer aandacht besteed wordt aan deze stikstofbemesting. Van belang is hier bij de vraag, welke stikstofvorm voor de bieten gewenscht is Hierbil dient men ook alweer met verschillende fac toren rekening te houden. Op goede kalkrijke kleigronden kan e n deel van de benoodigde stikstof gegeven worden In den vorm van de zeer goedkoope Zwavelzure Ammoniak, de rest zou dan in één of twee overbemestingen kunnen geschieden in den vorm van kalksalpeter. Op oude gronden, die in den regel minder kalkrijk zijn, komt kalksalpeter in aanmerking zoowel voor de eerste als voor latere overbemestingen. Niet alleen door zekere werking van de stik stof, maar vooral ook door structuur verbeterende werking, is kalksalpeter voor alle overbemestingen van groot belang, hetgeen de praktijk voldoende heeft vastgesteld. Speciaal op die gronden, welke gemakkelijk dichtslib ben en verkorsten. Boekbespreking. Bij den Uitgever J. Philips Kruseman te 's Gravenhage verscheen Emilie Lornlg „Tegen den Storm in" Ingen. f 2,15. Geb. f 2,90. Dit is de geschiedenis van twee broers, de een met een ernstig, nobel karakter, de ander daarentegen lichtzinnig en oppervlakkig. Niettegenstaande zijn zij door een groote aanhankelijkheid voor elkander saam gebonden. Als de lichtzinnige op een ontdek kingsreis is, blijkt, dat hij getrouwd is geweest en een zoontje heeft. Niettegenstaande zijn schoonzuster een diepe afkeer voor hem heeft, komt zij op voor de rechten van zijn zoon. De liefde, welke in de plaats komt van de afkeer, beschrijft Emilie Lornig op aangrijpende wijze in dit verhaal. Het is een boeit nd vlot geschreven boek -0 Stuart Palmer: „Het raadsel van de Angorakat". Ingen. f 2,15. Geb. f 2,90. Hildegarde Withers, een niet meer jonge onderwijzeres, weet in deze roman zeer goed detectivewerk te verrichten. Zij doorgrond, als geen andere, de misdaad. Welk een groote rol de zilverwitte Angorakat in dit verhaal vervuld, tusschen al de dreiging van bloed en misdaad, leert ons dit verhaal, waarin al de personen naar het leven getee- kend zijn. 0 Prof. Dr. A. M. Brouwer „Levens zekerheid". Ingen. f 1,75. Geb. f 2,75. Uitgave Erven J. Bijleveld, Utrecht. Deze overdenkingen zijn geschreven, zegt Prof. Brouwer in zijn voorwoord, voor hen, wien het tot steun kan zijn. Ze bedoelen op een voor ieder be grijpelijke wijze duidelijk te maken, waarom in de twintigste eeuw iemand die voor wetenschap en natuur en kunst niet ongevoelig Is, uit volle overtuiging het Christelijk geloof belijdt, zooals de bijbel het brengt Het lezen van dit werk zal voor velen een geestelijke hulp zijn. De inhoud is rijk, de stijl keurig en vol van eenvoud. Voor velen een on misbaar boek. 0 Hllbrandt Boschma. „Christendom, Staatsmacht en Vorstenvereering". Uitgave Erven J. Bijleveld, Utrecht. In dit geschrift vertolkt de schrijver de beschouwingen en inzichten van vele stillen in den lande, die tijdens het huwelijk vanons prinsenpaar met droef heid en afkeer vervuld waren over de grove en vaak stuitende wijze, waarop het teer gebeuren uit het intieme leven van twee jonge menschen is uitgebuit, 't zij tot bevrediging van onverzadig bare sensatielust, 't zij tot overdrijving van het nationale besef of zelfs als ob ject van winstbejag. Ds. A. R. Rutgers schreef een voor woord. 0 J. M. Westerbrink—Wirtz. „Het wondere geluk". Ingen. f 2,25. Geb. f 2,90. Uitg. H. A. van Bottenburg, A dam. Line Dalman, de hoofdpersoon In dit verhaal, een jong meisje, wenscht vurig haar dorpje te verlaten om op eigen wieken te drijven. In dat vreemde, meent zij. moet het wondere geluk te vinden zijn. Als haar vader sterft, zoekt en vindt ze een plaats als apotheker-assistente in Duinstee, waar ze in huis komt bij een oom en tante. Hoe ze dwaalt en faalt, hoe ze later tot de belijdenis komt, dat, wat menschen elkaar kunnen geven soms wel geluk is, maar dat het wondere geluk een gave Gods is, vertelt ons dit verhaal. Het Prinselijke paar naar Reckenwalde vertrokken. Het Prinselijke paar is Zaterdagavond omstreeks kwart voor acht per auto naar Amersfoort gereden en vandaar per trein naar Berlijn vertrokken. Uit Berlijn gaan H. K. H. en haar gemaal met den nieuwen Maybach naar Recken walde. Op Soestdijk had de Intendant van het paleis, jhr. A. de Jonge van Zwijnsbergen, het Prinselijke paar uit geleide gedaan. Te Amersfoort arriveerde het Prin selijke paar tien minuten voor het vertrek van den trein. H. K. H. en en Prins Bernhard begaven zich naar een gewonen slaapwagen, waar zij zich onmiddellijk terugtrokken. De weinige belangstellenden ter zijde van den ingang van het stationsgebouw, juichten hen hartelijk toe, toen zij den hofauto verlieten. Het perron was voor het rijtuig, waarin de hooge reizigers hadden plaats genomen, door politie in burger afgezet. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Hooger beroep. Door B. P., 25 jaar, timmerman te Doetinchem, thans gedetineerd, is hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 16 April April 1937, waarbij hij wegens diefstal, gedurende den voor de nachtrust be stemden tijd in een woning, vooraf gegaan en vergezeld van geweld tegen personen, gepleegd met het oogmerk om dien diefstal voor te bereiden en gemakkelijk te maken, waarbij de schul dige zich toegang tot de plaats des mlsdrijts heeft verschaft door middel van braak en inklimming, gepleegd te Kloosterzande op 24 October 1936, is veroordeeld tot zes jaren gev. straf, met aftrek van de preventieve hech tenis en bovendien ter beschikking stelling van de Regeering. De Officier van Justitie teekende eveneens hooger beroep aan. BRESKENS. Waarschuwing. De Brigade-Commandant der Ko ninklijke Marechaussee te Breskens verzoekt belanghebbenden die ge durende de twee laatste jaren gelds waardige stukken hebben gekocht van de N.V. Nationale Administra- tiebank van onroerende goederen te 's-Gravenhage (bank van Molenaar) waarvoor werken Van Boven en Boogaart, in hun eigen belang daar van ten zijnen büreele ten spoedigste kennis te geven. Ingekomen voor de Bazar van de Muziekvereeniging. A. K. etui met 12 lepeltjes, 1 mandje. 5 eierdopjes; N. B. zending galanterie en aardewerk; L. K. 2 gebord. kinder schortjes; K. M. theemuts, directolr en schortje; Hilmij 35 boekjes en bloc notes; Mevr. v. M. 1 eierstelletje, 1 nachtzak; Firma V. 5 bladen triplex; L. 1. 1 overhemd, 12 kinderbroekjes; fam. B. lucifersauromaat; J. v. D. hand- werktafeltje. 2 kandelaars, 1 geh. meisjesmuts; Mevr P. v. L. 1 geklee- de pop; J. v. L. Sr. 7 kleedjes, 3 lijst jes; F. v. M. 4 kunstfoto's in lijst; P. v. O. 10 L. melk. IJZENDIJKE. Verkooping. Gisteren werd alhier ten overstaan van Notaris Corthals verkocht, ten ver zoeke van de erven van Ed. v. Damme, een woonhuis met aanhoorigheden, ge legen aan de Koninginnestraat. Kooper werd de heer G. de Smet voor f 2200. BIERVLIET. Vergadering. Zondagmiddag hield het muziek gezelschap „Harmonie" zijn jaarverga: dering. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de inkomsten over 1936 bedroegen f 362.—, en de uit gaven f 460.98, zoodat er een tekort was van f 98.98. Dit bedrag wordt gehaald uit de reservekas, waardoor er dan nog f 280,43 In kas blijft. De vergoeding voor den directeur werd met f 50 verhoogd. De begrooting voor 1937 wijst een tekort aan van f 152,80. Besloten werd dit jaar een verloting te houden, terwijl tevens een actie zal gevoerd worden om nieuwe leden te winnen. De aftredende bestuursleden C. Kos- tense en Iz. Lijbaart werden bij accla matie herkozen. Verder werd besloten een festival te organiseeren, gelijk met de tentoon stelling van Ooft- en Tuinbouw in Sept. a.s. Bond van Caféhouders op gericht. Dezer dagen Is In deze gemeente een Bond van Caféhouders opgericht, met aanvankelijk 19 leden. Het doel van den Bond is, het behartigen van belangen der caféhouders en het voeren van actie tegen de belemmeringen, welke het café-bedrijf thans in den weg staan. De vereen!jing draagt den naam „Ons Belang Het bestuur be staat uit de heeren P. J. de Baerde- maecker, J. J. van de Sande, J. Crince, A. Brevet en E. de Krijger. SLUIS. Overgeplaatst. Overgeplaatst van Sluis naar de bri gade te Steenbergen de marechaussee C. Francke. RETRANCHEMENT. Groene Kruis. Donderdag had alhier de alge meene vergadering plaats van de Afd. Retranchement van het Groene Kruis, onder voorzitterschap van den heer H. Brakman. Uit het jaarverslag van de secreta resse, mej. C. Risseeuw, bleek, dat het ledental was gestegen. In de plaats van Wijkzuster Van den Oever werd een hulpzuster aan gesteld en met ingang van 1 Decem ber benoemd Zuster A. Adriaansen. In de plaats van den heer Leen- houts, die bedankt had, werd tot bestuurslid benoemd de heer Pattist. De afdeeling zal op de algemeene vergadering te Breskens vertegen woordigd worden door een der be stuursleden. De inkomsten bedroegen f 1004, de uitgaven f 690, zoodat een goed slot van f 314 aanwezig was. GROEDE. Gevonden Een rijwielbelastingmerk 1936—37. Inlichtingen te bekomen ter Secre tarie. Een wollen handschoen. Inlichtingen bij Mej. Vosveld te Groede. BRESKENS. Een dameshoedje. Inlichtingen ter Secretarie. DUIVENSPORT. Breskens „Nog Sneller", wedvlucht Arras op 18 April. Ie prijs J. van Gijs, 2e en 44e P. Haartsen, 3e, 39e A. Riteco, 4e, 21e I. Lëenhouts, 5e Jac. Quaars, 6e A. Visser, 7e J. Maas, 8e, 25e, 26e, 30e, 51e W. Klaaijsen, 9è A. de Munck, 10e, 37e 1. de Jonge, 11e |oz. Pleijte, 12e, 41e A. Vermeulen, 13e, 17e Du- sardeijn, 14e, 33e. 46e W. Pleijte, 15e, 40e P. Jacobs, 16e, 43e M. Quaars, 18e, 57e Dobbelaere, 19e de Veij, 20e, 47e F. de Rooy, 22e, 28e Schippers, 23e Back, 24e, 42e Jan van Gijs, 27e, 56e L. Klaassen, 29e J. de Hullu, 31e, J. van den Broecke, 32e Woittiez, 34e 1. Riteco, 35e Jn Pleijte, 36e J. de Meijer, 38e, 50e F. de Lange, 45e, 58e Bourgraaf, 48e G. Boekhout. 49e M. van den Broecke, 52e C. Dierx, 53e A. Cambier, 54e H. Oosterling, 55e Jac. Wisse, 59e A. Florussen. Ie overdnif Woittiez, Bourgraaf. SLUIS. Zondag 18 April hield de duiven- vereeniging Recht voor Allen te Sluis een prijsvlucht uit Arras over een af stand van 122 km. met 128 duiven. Los om 12.20 u. Prijswtnners waren: 1 R. v. Weijnsberghe; 2, 13, 16, 23 en 43 J. Smoorenburg; 3 en 20 A. Debaets; 4 en 18 Osc. d Meijer; 5 en 24 P. v. Grol Retranchement; 6, 9 en 21 J. v. Balkom; 7 Pr. Maenhout; 8 en 42 A. v. Haneghem; 10 P. d. Smit; 11 en 12 F. Verheije; 14 P. d. Maillie Cad- zand; 15 en 19 M. v. d. Bussche; 17 en 38 L. Dhondt; 22 en 29 E. Baert; 25, 26, 35 en 37 J. Wage; 27 F. Nies- kens; 28 Iz. Mlssielje Cadzand; 30 J. Aers; 31 J. Lucieer Retranchement; 32 W. duFossé; 33 A Duininck Cadzand; 34 en 41 A. v. Hoorn Reiranchement; 39 E. Visser; 40 P. Rijckborst. Overduif: 1 E. Visser; 2 en 5 A. Vasseur Cadzand; 3 L. Dhondt; 4 E. Baert. De eerste duif arriveerde om 14 u. 9 min. 9 sec. met een snelheid van 1115.98 m.; de laatste duif om 14 u. 49 min. 37 sec. met een snelheid van 847 32 m. per minuut. BIERVLIET. Voetbal. Oost- tegen West Zeeuwsch- Vlaanderen. De voetbalvereeniging „Biervliet" heeft zich den laatsten tijd erg beijverd om een ontmoeting tusschen een West- Zeeuwsch-Vlaamsche combinatie en een Oost-Zeeuwsch-Vlaamsche combinatie tot stand te brengen. Zij is daar thans in geslaagd. De wedstrijd wordt op 6 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) gehouden en is door den K.N.V.B. in principe goed gekeurd. Het ligt in de bedoeling een dergelijke ontmoeting jaarlijks op He melvaartsdag te doen plaats hebben in deze gemeente. Als prijs is een wissel beker beschikbaar gesteld. Aan deze ontmoeting gaat een wedstrijd Biervliet contra Hoofdplaat vooraf. CORRESPONDENTIE 77 Wij vonden Uw stukje, zonder naam of kenmerk. U weet toch wel dat dergelijken naar de prullenmand gaan. Wel willen wij U den raad geveD, alvorens U dergelijke zeer beleedigende stukjes Inzendt, eerst degelijk te in- formeeren of dat waarheid is, of laster. Wij zelf zijn op dat kinderfeestje geweest en geven U de verzekering dat hetgeen U schrijft, grove leugen is. Wanneer U aanwezig was geweest, had U eerbied gehad voor de woor den van die andersdenkende, gericht aan het adres var de voorstanders van die school. REDACTIE. Daders op heeterdaad betrapt. Te Zaandam heeft Zondagavond de politie de hand gelegd pp twee Zaan dammers, die poogden in de kanto ren van de oliefabrieken het Hart en de Zwaan van de finna Adr. Honig, hun slag te slaan. Het had de aandacht getrokken van de poli tie, dat de aangehoudenen met een bootje de Zaan op waren gegaan, wat, omdat het bekenden van de politie waren, op niet veel goeds duidde. De dieven hebben toen aangelegd achter een der beide fabrieken, waar men dadelijk met het werk is be gonnen. Toen de toegangsdeuren tot het kantoor reeds geforceerd waren, stond de politie, die langs de voor zijde was binnengekomen, hun plot seling voor den neus. In allerijl heb ben A) toen de vlucht genomen. Een hunner meende met het bootje te kunnen ontkomen, dat nog aan den wal lag, doch de politie zond hem een aantal schoten achterna, waardoor hij zoo in verwarring ge raakte, dat hij in het water sprong en op sommatie van de politie naar den wal zwom, waar de politie hem moest redden om daarna in de boeien te worden geslagen. Zijn ka meraad werd later in een donker hoekje in de fabriek gevonden en eveneens gearresteerd. Het zijn twee gehuwde mannen van 36 en 37 jaar, die al meermalen met politie en justitie in aanraking zijn geweest. Zij waren in het bezit van verschillende inbrekerswerktui gen, sleutels en loopers. Vermoede lijk is er ook nog een derde .aan de stujajsmp ap ut sip 'Sippups ^eez zou zijn ontkomen.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2