De Burgeroorlog in Spanje. Binnenland. Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 18 April 2,30 uur „FRASQUITA', Muziek van Franz Lehar. Zondag 18 April om 7,30 uur „VOERMAN HENGSEL' prachtiB tooneelspel van G. Haupt- mann. Maandag 19 April om 7,30 uur voor het afscheid van het Operetten-Ge- zelschap, met: FRASQUITA. Kerk- en Schoolnieuws. Geslaagd. Aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes behaalden gisteren hun diploma de heeren Iz. de Bruijne te Cadzand. J. P. van Dijke te Groede. Iz. D. Luteljn te Zuidzande. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 18 April 1937. Biervliet 9,30 uur Di A. Vrljlandt. Bresken» 9,30 uur Ds Goudzwaard, Doopbediening. Aangifte hiertoe Zaterdagavond van 7 tot 8 uur. 1,30 uur Zondagsschool. 5.30 uur Ds D. Goudzwaard. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 9,30 uur Ds Pliester. 1,30 uur Zondagsschool. Nleuwvllet 9,30 uur Ds W. A. van Griethuijsen. Oostburfi 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 9,30 uur Geen opgave. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. 9.30 uur Ds Th. A. Stegenga. Groede 2,— uur Ds W. A. van Griethuijzen. Ev. Luth. Gemeente. 9.30 uur dhr H A. ten Bruggencate, Evang. Luth. Prop. te 's Gravenhage. dat aan de Spaansche partijen le vensmiddelen worden geleverd. En- gelsche schepen voerden derhalve verschillende goederen naar Bilbao, maar werden daarin verhinderd door Franco's vloot. Zij verzochten daar op hulp van de Engelsche oorlogs bodems, die in deze wateren krui sen. Voorloopig werd deze steun echter geweigerd. Men wilde eerst de instructies van de regeering af wachten, ten aanzien van de kwestie van steunverlleening in de Spaan sche territoriale wateren. Londen heeft nu beslist, dat steun slechts op open zee verleend kan worden. Steunverleening in de territoriale wa teren zou echter volgens het En gelsche cabinet in strijd met deniet inmengingsovereenkomst zijn. Fran co zal de haven van Bilbao dus kun nen blijven blokkeeren. Ook in Montreux wordt er weer eens geconfereerd. Dit keer is de conferentie bijeen geroepen voor de Egyptische regeering en de ophef fing van de z.g. Egyptische capitu laties vormt het onderwerp van de debatten. Onder deze capitulaties verstaat men de voorrechten, die ze kere buitenlandsche staten, b.v. ook Nederland, in Egypte genieten. Intusschen zullen de debatten hoofdzakelijk van technischen aard en dus vrij langademig zijn. Pnpret- tige verrassingen zijn niet uitgesloten maar naar alle waarschijnlijkheid zal wel een bevredigende oplossing wor den gevonden. Is men eenmaal zoo ver, dan zal ook Egypte zijn intrede in den Volkenbond doen. V erkeerswaarnemingen op de Rijkswegen. o De Rijkswaterstaat zal op 16, 21 en 26 April, alsook op Hemelvaartsdag langs de rijkswegen verkeerswaarne- mingen laten houden met verschillend doel. In de eerste plaats zal een onderzoek worden ingesteld naar het wegverkeer en het railverkeer, dat zich op spoor weg-overgangen voordoet, teneinde hieiui; o.a te kunnen afleiden aan welke spoorwegovergangen in het bijzonder het wegverkeer hinder van de gelijk- vloersche kruisingen ondervindt. Hier voor is het belang van de perioden van afsluiting der overwegen, alsmede de veelvuldigheid ervan te noteeren, voorts het wachtende wegverkeer te tellen en al het wegverkeer dat den overweg passeert. Deze tellingen omvatten ongeveer 100 spoorwegkrulsingen. Bovendien zullen aan ongeveer 130 andere waarnemlngspunten op rijks wegen nog waarnemingen van geheel anderen aard worden gehouden. Hier voor wordt een beroep gedaan op de medewerking en de mededeelzaamheid van den weggebruiker. De waarnemingen worden echter, ten einde niet teveel oponthoud te ver oorzaken, niet aan alle punten tegelijk gehouden. Daarom zijn de waarne- mingspunten zoodanig over de waar- nemlngsdagen verdeeld, dat op eiken teldag ruim 40 punten in de waar nemingen zijn begrepen De bedoeling van deze waarnemin gen is een indruk te krijgen van het afstandsverkeer en van het zaken- en toeristisch verkeer. Voorts zal een onderzoek worden ingesteld naar den bezettingsraad der personenvoertuigen, waartoe het aantal pasragiers zal wor den genoteerd, terwijl het tevens van belang is gebleken, hierbij aan te tee kenen hoeveel z.g. „mederijders" of „autoparasieten" hieronder begrepen zijn. Onder deze laatstgenoemde cate gorie van passagiers moet het welbe kende en den laatsten tijd zoo veel vuldig voorkomende type worden ver staan, dat aan den openbaren weg de gastvrijheid heeft gevraagd van den bestuurder van een voorbijrijdend motor rijtuig. Tevens zal worden nagegaan in hoe verre de oliemotor reeds ingang heeft gevonden bij het wegverkeer. Hierbij zal ook het gewicht van de motor-rij tuigen worden opgenomen, hetwelk van de wegenbelastingkaart wordt afgelezen. Het is dus van belang dat men in het bijzonder op de waarnemingsdagen zich overtuigt de wegenbelastingkaart bij zich te hebben. In verband met het bovenstaande zul len den bestuurders de volgende vra gen worden gesteld: le Heeft het motorrijtuig een ben zine- of een oliemotor? 2e Wat is het eigen-gewicht (we genbelastingkaart)? 3e Wat is het aantal zitplaatsen? (niet inbegrepen de chauffeursplaats). 4e Hoeveel passagiers? (niet inbe grepen de chauffeur). 5e Hoeveel z.g. „mederijders" be vinden zich onder de passagiers? 6e Wat is het doel van reis; zaken of toerisme? 7e Waar bent u vandaag gestart? 8e Welke pleisterplaatsen doet u vandaag aan of hebt u aangedaan? 9e Waar eindigt vandaag de reis? Ten aanzien van de onder 8 gestelde vraag kan nog worden opgemerkt, dat onder een pleisterplaats ook wordt ver staan de plaats waar b.v. een forens zijn dagelijkschen arbeid verricht, de plaats, die tijdelijk wordt bezocht voor het doen van boodschappen, het afleg gen van bezoeken, het volgen van een voorstelling, en dergelijken. De waarnemingen zullen weder door werkloozen worden verricht, terwijl het verkeer nabij de waarnemingspunten door de koninklijke marechaussee en de rijksveldwacht zal worden geregeld. De waarnemingen vinden plaats van 6 tot 22 uur. De intocht van het Prinselijk Paar in Hun woonplaats. De eerste officieele intocht na hun huwelijk heeft Woensdag plaats gehad in Baarn. En Baarn had het volste recht op dien primeur. Want behoort het paleis Soestdijk, eens de zomer residentie van Koningin Emma, de vorstelijke woning, die zij tot woon- steê hebben gekozen, en die, naar men weet, uit het nationaal huldeblijk ver bouwd en verfraaid is, niet tot de ge meente Baarn, al zou men als buiten staanders geneigd zijn, afgaande op den naam, het tot Soest te rekenen De intocht begon aan het paleis Soestdijk, waar het Prinselijk paar pre cies om twaalf uur in zijn groenen two seater was aangekomen. Hier werd een stoet gevormd waarvan de Prinses en de Prins, gezeten in een door de Koningin beschikbaar gestelde karos, de hoofd personen waren. Ter weerszijden van het gala-rijtuig reden twee officieren van het Koninklijke Huls. Het werd voorafgegaan door den burgemeester van Baarn, jhr. mr. G C. J. v Reenen, en door den kamerheer van de Prinses, baron Baud. Als eerewacht dienden ruiters van de landelijke rijvereeniging de Eemruiters en van de tij-vereeniging Baarn. De stoet vertrok te half drie van het Paleis en reed langs den Rijks straatweg tot den Oranjeboom en ver volgens door de eerepoort de Generaal van Heutszlaan in onder het gejuich van de duizenden. Van alle kanten werden bloemen aangeboden. Een groot vuurwerk besloot dezen glorieuzen in tocht-dag. -0 Donderdag had de blijde inkomst plaats te Soest, en begon eene herha ling in het klein van den Intocht in Baarn. Stapvoets ging het Koninklijke rijtuig door de versierde straten tus- schen twee rijen juichende menschen door, en vriendelijk neigend dankten de Prins en de Prinses voor de hun geboden hulde der bevolking. De officieele ontvangst door het ge meente-bestuur had voor het stadhuis plaats. Het hoezeel waarmee burge meester Deketh zijn welkomstrede besloot, werd door het hier saam- gestroomde publiek met kracht over genomen. Daarna zongen de school kinderen twee liedjes: een op de wijs van: In naam van Oranje, en dan het bekende: Wij willen Holland houden. Vele volwassenen stemden mee in. Na het uitspreken van zijn welkomst groet werd de burgemeester onwel. Het schijnt, dat men met een geval van tijdelijke hartzwakte te doen had. De gezondheidstoestand van den bur gemeester was al niet goed; hij is daar om pas gedurende een maand met ziek teverlof geweest. Wellicht dat de emo tie van het oogenblik een ongunstigen invloed op zijn toestand heeft uitge oefend. Volgens de laatste berichten die wij te Soest kregen, maakte de patiënt het toen naar omstandigheden redelijk wel. Zijn taak met betrekking tot het vor stelijk bezoek werd onmiddellijk over genomen door den waarnemend bur gemeester, wethouder H. J Gasille. Soest heeft den geheelen dag feest gevierd en dezen dag besloten met een schitterend vuurwerk, hetwelk door de hooye gasten werd bijgewoond. OOSTBURG. Uitvoering. Woensdagavond gaf de Zangvereeni- ging „Polyphonia" alhier haar concert in het Beursgebouw, onder leiding van den directeur Jacob Ros. De voorzitter, de heer Aalbregtse, memoreerde in zijn openingswoord de overleden oprichter v. d. Loove. Het programma bevatte verschillende stukken, welke schitterend werden uit gevoerd. Bijzonder dient vermeld te worden „Leonore", ouverture van Beethoven. Het was een genotvolle avond. Dit werd dan ook door den voor zitter In' zijn slotwoord naar voren ge bracht, dat de uitvoerders een woord van lof en dank verdienden, daar het niet alleen mooi was, maar ook zwaar. En daar de directeur zijn brood in het zweet zijn's aanschijns moest verdienen bood hij hem namens de leden een enveloppe aan, wat een reusachtig ap plaus ontlokte. Verder sprak hij de hoop uit, dat het volgende concert niet met die moeilijkheden te kampen zou heb ben als dat nu het geval was Zeker is het, dat zij die weggebleven zijn, veel g mist hebben. Tevens dankte hij de zustervereeni- gingen uit Breskens, Sluis en Axel voor hunne tegenwoordigheid. En hiermede was deze avond ten einde. SLUIS. Overplaatsing. Met ingang van heden is overgeplaatst van de brigade Steenbergen naar de brigade Sluis de marechaussee C. Maanen. AARDENBURG. Emma-bloem-collecte. De bruto opbrengst der Emmabloem- collecte bedroeg f 49,296. IJZENDIJKE. Afloop verkooping. Gisteren werd alhier ten overstaan van Notarissen Corthals en Van Mazijk ten verzoeke van de erven van Wed. Ch. L. Haverbeke—van Hijfte, verkocht een woonhuis met erf en grond, aan de Landpoortstraat. Kooper werd den heer Victor Haverbeke, alhier, voor f 4500.—. HOOFDPLAAT. Nieuwe Voorzitter. In de alhier gehouden vergadering van de R.-K. Werkliedenvereeniging werd de heer L. van de Bossche tot voorzitter gekozen. Voordien was dit de heer Scherbijn, die voor deze functie niet meer in aanmerking wenschte te komen. BIERVLIET. Opbrengst collecte. Het Emma-bloempje heeft in deze gemeente f 41,42 opgebracht. Gouden huwelijksfeest. Het echtpaar P. Verbrugge-Brugge- man vierde Woensdag hun 50-jarig huwelijksfeest. De toegang tot de wo ning was leuk versierd, terwijl vele buren voor deze gelegenheid de vlag uitge stoken hadden, zoodat de buurt een feesielijk aanzien gekregen had. Het heeft den oudjes niet aan be langstelling ontbroken, 's Avonds bracht het plaatselijk muziekgezelschap het jubileerende paar een serenade. Een en ander bracht een gezellige drukte teweeg. Marktberichten Oostburg, 14 April. Avicultura aanvoer 1121/» k.g. boter; prijs f 1,04 tot f 1,55 per kg. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 April. De volgende vonnissen werden uit gesproken Verduistering C. P. de D., 23 jaar, kantoorbediende te IJzendijke, 1 mnd. gev. straf, voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar, met bijzondere voorwaarde de schade a f 20 binnen 6 maanden te betalen aan de Lijzer. Overtreding Motor- en rijwielwet P. L. M., 48 jaar, landbouwer te Bier vliet, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, 14 dagen hechte nis, voorw. met een proeftijd van 2 jaar, plus f 20 boete of 20 d. h., met intrekking van het rijbewijs voor 8 maanden; Als voren J J. M 23 jaar, land bouwersknecht te Driewegen, beves tiging van het vonnis van den Kan tonrechter, f 5 boete of 5 d. h. en toewijzing van de civiele vordering. Het koopen van goederen van min derjarigen: H. B., 72 jaar, opkooper te Terneuzen, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, 2 maal f 25 boete of 2 maal 10 d. h. DiefstalJ. P. v. d. L., 26 j., ar beider Biervliet, 1 maand gev. straf. VerduisteringJ. de G., commissio nair te Schoondijke, Deze zaak wordt aangehouden om nog getuigen te hooren. Diefstal gedurende den nacht in een woning, voorafgegaan en vergezeld van geweld en bedreiging, om de diefstal gemakkelijk te maken, B. P 25 jaar. timmerman te Doetinchem, gedetineerd 6 jaar gev. straf, met aftrek voorw., bovendien ter beschikking stellen van de regeering. Varder werd behandeld C. R., 31 jaar, koopman te Terneu zen, werd verdacht dat hij omstreeks half Februari 1937 te Hontenisse L. J. de Waal heeft opgelicht, door hem een foto aan te bieden voor f 0.15, daarbij zeggende„het is goed be steed, want het is voor een Blinden instituut te Arnhem", waarna de Waal hem f 0,15 heeft verstrekt. Eisch 1 maand gev. straf. HOOFDPLAAT. tot en met 15 April. GEBOORTEN: Corrie, d. van W. Clement en M. Ocké. Florimond, z. van J. Hamelinck en G. Egberts. Theo, z. v. A. Spinne- wijn en B. Lanschoot. OVERLEDEN: F. Hamelinck, 82 jaar. M. Coppens, 66 jaar. INGEKOMEN: Wed. Barra-van Schoote, van Groede, J. Krammer van Oostburg, L. Geer- naert van Schoondijke, E. Verhooijsel van Vlissingen. VERTROKKEN: Esther van Weijnsbergen en Olga Vlamminck naar Moerdijk, Marcel Ver- donck naar Gent, L. Lecluyse naar Herpen (N.-Br.j, H. Fassaert naar Huij- bergen. o De verdediginsraad van Madrid deel de gistermiddag om twaalf uur mee, dat alle tegenaanvallen van de opstan delingen om de universiteltswijk te ontzetten zijn afgeslagen. Op het front van Avila hebben de regeeringstroepen na een aanzienlijken opmarsch de buurt Navas del Marques bereikt. Op het front van Guadalajara vor derden zij verscheidene K M. in de rich ting van Almadrones. De goddelijke windvliegt over ons land Het Japansche toestel goddelijke wind dat bij zijn vlucht Tokio—Londen verleden week een nieuw wereldrecord op dat traject heeft gevestigd, is heden ochtend naar Berlijn gestart en tusschen 9 en 10 u. op zijn vlucht zonder tusschenlan- diag over ons land gevlogen. Het vliegtuig is hedenmorgen om 9u. 10 op het vliegveld te Haren bij Brussel geland. De beide piloten werden hartelijk toe gejuicht. Na een bezoek te hebben gebracht aan het graf van de onbekende soldaat zijn zij om half twaalf weer op gestegen. Motorbootje gezonken Gis termorgen omstreeks 7 uur is ter hoog te van de Parkkade alhier op ongeveer rien meter uit den wal de Rheinko itor II uit het roer geloopen en in botsing gekomen met de motorboot VI. De motorboot zonk direct ha de aanvaring, maar de kapitein en de schipper slaag den er in zich op een werkbak, die daar ligt in verband met de werkzaam heden voor een nieuwen aanlegsteiger voor de veerpont, die een eind ver plaatst wordt daar de tunnelwerken dit noodzakelijk maken, in veiligheid te brengen. Door een auto gegrepen. De 19-jarige P. Verseveld is gistermorgen toen hij zonder acht te geven op het verkeer de Galileistraat dwars overstak met zijn rijwiel gegrepen door een auto bestuurd door den 32-jarigen R. H., die onder toezicht van den chauffeur B. M. autoles nam. De man werd tegen de straat geslingerd, maar kreeg oogen- schijnlijk geen letsel. Des middags is hij evenwel onwel geworden waarop hij naar het ziekenhuis aan den Cool- singel te Rotterdam vervoerd is, waar hij in vrij emstigen toestand is opge nomen. De moord op pastoor Litjens te Geysteren opgehelderd. De mys terieuze moord, welke in den avond van 19 Januari 1936, in het Noord- Limburgsche dorpje Geysteren, gemeen te Wanssum, werd gepleegd en waar bij de 50-jarige pastoor Litjens op af schuwelijke wijze in zijn pastorie werd vermoord, zal nog velen in het geheu gen liggen. Sedert 15 maanden zijn justitie en politie in de weer geweest, om klaarheid te brengen in deze affaire en in Juni 1936 werden vier verdachten in deze zaak aangehouden en opge sloten in het huis van bewaring te Roermond. De bekentenissen, welke gisteren voor mr. Rieter, officier van justitie te Roermond, zijn afgelegd, doen blijken, dat het juiste spoor is gevolgd. Het misdrijf heeft zich als volgt toe gedragen: Op Zondagavond 18 Januari van ver leden jaar had pastoor Litjens zich omstreeks tien uur naar buiten be geven om, zooals gewoonlijk, met zijn hondje een luchtje te scheppen in den tuin van de pastorie. Op dat oogenblik zijn vier mannen, te wt ten de 27-jarige chauffeur J. J, bijgenaamd Jan van den Witte van Wanssum, zijn 23-jarige broer, W. J., bijgenaamd Wimke van den Wit<e van Wanssum, de 28-jarige chauffeur M H bijgenaamd de Krik, en de 23-jarige M. J. D., opzichter van een nachtveiligheidsdienst te Venlo, bijgenaamd de Dut, den tuin binnen gedrongen en hebben daar onverhoeds den niets kwaads vermoedenden priester overvallen. Eén der mannen heeft met den sleutel welke de pastoor bij zich droeg, de deur van de pastorie geopend, waarna pastoor Litjens naar binnen werd ge sleurd en met touwen gebonden op den steenen vloer van de hall gewor pen. Het hondje, dat door zijn gekef alarm maakte, werd met een revolver schot gedood. De gebr. J. doorzochten de werk kamer van den pastoor; dit viel hen zeer gemakkelijk, daar zij met de situatie in de pastorie zeer goed bekend waren. Immers als knaap waren zij bij den vorigen pastoor veel aan huis gekomen en daardoor kenden zij de inrichting van de pastorie op hun duim. In allerijl werden kasten opengebroken, laden doorzocht, het schrijfbureau uitgeladen. Plotseling werden zij evenwel door het luiden van de bel aan de voordeur in

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2