BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. 3emeetv\e ^vesVeti? Wekelijksch Overzicht. FEUILLETON Haar eer gered. ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN KL00STSR3ALSEM 46ste jaargang Vrijdag 16 April 1937 Nummer [4228 1 .it ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25 Buiten Breakens per drie maanden 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer I0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-adverlenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaat uittweebladen DUIVEN. De belanghebbenden worden her innerd aan artikel 23 der Algemeene Politieverordening, dat voorschrijft, dat tot en met 30 April duiven in af gesloten ruimten gehouden moeten worden of althans zoodanig, dat zij niet op gronden van anderen kunnen komen. 15 April 1937. o In Amerika heeft men stakingen, waarbij duizenden arbeiders betrok ken zijn. In Nederland doet men het wat kalmer aan. Men bezet zelfs niet eens 'de fabrieken, maar laat het werk rustig doen doormen- schen, die wel met de ebstaande of veranderde loonregelingen tevre den zijn. Dat is maar gelukkig ook. Stel voor, dat de menschen in Gouda en de omstreken dier stad met hun vuile wasch moesten blij ven, indien zij tenminste zelf dit werkje niet op wilden knappen. In Gouda namelijk hebben de arbeid sters van niet minder dan zeven fabrieken het werk neergelgd. En aangezien deze .fabrieken" was- scherijen zijn, komt dit, indien de directie der bedrijven geen regeling weet te treffen in de eerste plaats de huisvrouwen zeer ongelegen. Ge lukkig hebben zich zooveel werk willigen aangemeld, dat het werk nog geen stagnatie ondervindt. Deze hulpkrachten hebben nu de fabriek „bezet," eten daan en kunnen er, als het noodig mocht zijn, ook sla pen. De reden der staking is, dat de arbeidsters meenen, door een kleine verandering in de loonregeling, te kort te worden gedaan. Het is anders een verblijdend tee- ken, dat de werkloosheidscijfers geen 50. 0 Geheel verdiept in de samenstel ling van een quintet of een koor schonk Suze den gelieven alleen haar gezelschap als zij daar op aandron gen, wat zij dikwijls deden, want haar blijmoedige opgewektheid was volkomen in harmonie met hun eigen geluk. Zij hielden beiden veel van haar en waren verzekerd van haar oprechte sympathie. Eens toen Grace en Haldane sa men in den tuin zaten en het ge sprek liep over zijn roman, waar mede hij zooveel roem had verwor ven, bekende hij haar, dat hij een tweeden roman al bijna zoo goed als voltooid had. ,Ik ben het pas in Mei begon nen, zeide hij, toen ik veel aan slapeloosheid leed. Mijn geest was van allerlei schrikbeelden vervuld, evenals die van Macbeth, en ik ge loof, dat ik krankzinnig geworden zou zijn, als ik niet die schimmen stijging vertoonen. eerder, zij het dan zeer langzaam, terug loopen. De groote openbare werken, welke hier te lande uitgevoerd worden, zijn hier natuurlijk niet vreemd aan. Vooral op de scheepswerven heerscht na eenige jaren slapte, thans groote bedrijvigheid. Dezer da gen is een statistiek verschenen over den stand van den wereldscheeps- bouw. Deze toonde aan, dat de toe neming in Nederland 50.614 ton be droeg, hiermede staat Nederland op de tweede plaats, na Engeland. De Minister van Defensie heeft opdracht gegeven tot den bouw van vier duikbooten. AUe vier zul'en op Nederlandsche wer.en gebouwd wor den en wel twee bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde en de bei de andere bij de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij. Wilton-Feyenoord zal voor het ge- yschut en de torpedobuizen zorgen. Dezy schapen zullen echter niet zoo een, twee, drie klaar zijn. Eerrover ruim twee jaar behoeven fa ij opge leverd te warden. Te Den Haag wordt op het oogenblik een zeldzaam mooie bloe mententoonstelling gehouden. Deze tentoonstelling trekt, vooral nu met het zachte voorjaarsweer, duizenden bezoekers. Ook H.M. de Koningin bracht een bezoek aan het tentoon stellingsterrein Houiru. t Hier bleek weer eens, hceze.r H.M. meeleeft met het wel en het wee van Haar volk. Niet alleen de groote kleurenpracht boeide Haar, maar tevens toonde zij groote be langstelling voor den stand van het bloembollenbedrijf. De K.L.M., de zoo bij uitstek Ne derlandsche Maatschappij, vervoert ook dikwijls buitenlanders, welke in hun land zeer vooraanstaande per o- nen zijn. Zoo kwam met de „Edel- valk" dezer dagen te Amsterdam aan de Maharadja Thaker Sahib van Raykot. Deze Indische vorst zal de kroningsfeesten te Lonc'ei bijwonen, maar eerst blijft hij nog eenigen tijd te Amsterdam, om ons land ook eenigszins te leeren kennen Op plechtige wijze heeft de in stallatie van het nieuwe hoofd van het Pakoe Alamsche Huis plaats ge had. Deze installatie geschiedde ten huize van den gouverneur van Djoc- ja, waar aan Pangeran Ario Praboe Soerjodilogo het besluit van Zijn be noeming werd voorgelezen. In een toespraak, welke de gouverneur daarna hield, zeide hij, dat deze benoeming niet alleen was geschied uit de onzichtbare wereld had op geroepen, om hen- te gaan ontleden. Het is een bitter boek, de geschie denis van Noodlot's scherpste ironie, en in een beter tijdperk van onze Engelsche letterkunde in de da gen van Scott, of Dickens en Thac keray zou het nooit kans gehad hebben, om een wijden kring van le zers te vinden. Maar wij hebben daar verandering in gebracht. Dit is de periode r an wreede boeken. De meeste hedendaagsche schrijvers tooveren hun pen in een ontleedmes om. En ik geloof wel, dat mijn verhaal griezelig genoeg is, om in den smaak van het groote publiek te vallen. Er is toch niets in, dat op jou of mij betrekking heeft? vroeg Gra ce, niet zonder een zweem van angst. Neen, neenl Heelemaal niet! Ik heb het geschreven, toen ik mijn uiterste best deed, om jou uit mijn gedachten te bannen en nog meer om mijzelf te vergeten. De personen, die er In voorkomen, vertoonen niet de minste overeenkomst met jou of mij. Het is een somber, naargeestig boek; een studie „over de mensche- üjke kleinheid en laagheid, en al uit erkentelijkheid voor den over leden Pakoe Alam, maar ook omdat de regeering vertrouwde, dat de nieuw-benoemde de eigenschappen bezat, om een goed Zelf-bestuurder te zijnl Op een receptie ten huize van den gouverneur hebebn de zusters van den nieuwen Zelfbestuurder Serimpi- dansen uitgevoerd. In ons Coips diplomatique zullen eenige veranderingen plaats vinden. In de eerste plaats is Hr. Ms. Ge zant in Spanje bestemd om als ge zant in Oostenrijk en Hongarije op te treden. De heer Van Hoorn zal dan naar Boekarest overgeplaatst worden. Verder, verwacht men de benoeming van den heer C. baron van Breugel Douglas, die thans aan het gezantschap te Washington ver bonden is, tot gezant te Athene. Wat de ledige plaats van den Bel gischen gezant, den heer Maskens betreft, gaan er reeds geruchten, dat deze door Minister Isacker in genomen zou worden. De onverwacht groote overwin ning, die de Belgische minister-pre sident Van Zeeland j.l. Zondag op den Rexistischen leider Degrelle heeft behaald, vond in de buiten- landsche pers veel weerklank. Spe ciaal in Engeland, Frankrijk, de Vereenigde Staten en de kleine neu trale landen wordt Van Zeeland's succes als een overwinning voor de democratie beschouwd. In Duitsch- land daarentegen, waar men voor de Rex-beweging veel sympathie zegt te koesteren, wijt men Degrelle's ne derlaag aan het ingrijpen van kardi naal Van Roey. De Völkische Beob- achter meent, dat er voor Degrelle thans geen andere weg zou over blijven, dan het „politieke katho licisme" te bestrijden. De leider van Rex denkt daar intsuschen anders over. In zijn blad „De Nieuwe Staat" verklaart hij, diat hij thans zal wachten op inlichtingen van de geestelijkheid, hoe hij dan wel zou moeten handelen. Hij heeft dus de hoop nog niet opgegeven, dat zijn beweging nog eens den steun van de kerk zal kunnen krijgen. Hoe dit intusschen ook zij, de rust in België is voorloopig terugge keerd en Van Zeeland, steunend op het vertrouwen van de groote meer derheid van het Belgische volk, is thans in staat ongehinderd zijn weg te gaan en veel nuttig werk te ver richten, ook in internationaal opzicht Veler oogen zijn qp het oogenblik de jammer en ellende, die de men schen over zichzelf brengen. Er is maar een verheffende figuur in één waarlijk goed en edel mensch man van lage afkomst, die zich zelf heeft opgevoed. Als hij er niet geweest was, zou ik mijn manuscript stellig al lang verbrand hebben. Hij is ter hulp gekomen, toen 'mijn verhaal en ik zelf in een poel van wanhoop verzonken. Je praat er over, alsof het iets is, dat buiten je omgaat alsof je geen macht had over de personen, die daarin optreden. Dat heb ik ook niet, Grace. Ze komen tot mij, even geheimzinnig als de gestalten in een droom, en hun toovermacht is groot. Ik kan ze niet scheppen en ik kan ze niet veranderen. Zij drong er op aan, dat hij haar zijn boek zou voorlezen, voor het gedrukt werd, maar dit was hem niet mogelijk. Hij kon het niet over zich verkrijgen, zelf zijn eigen woor den te gaan lezen. Ik zou een hekel krijgen aan mijn werk, zeide hij. Elke stroeve zin, elk banaal woord zou mij als een grimmig spooksel aangrijnzen. Ik zal je het eerste exemplaar re op de Belgische hoofdstad gericht. In de eerste plaats wordt daar de conferentie van de z.g. Oslo-staten gehouden. In Brussel wordt het in Den Haag begonnen werk, waartoe onze minister-president Colijn het ini tiatief heeft genomen, voortgezet. Zooals men weet gaat het hier om een wederzijdsch afbreken der ta riefmuren. In verband met het be zoek van Dr. Schacht en Eden aan Brussel, deden in den loop van de week geruchten de ronde, dat aan de actie der Öslo-staten een breeder basis zou worden gegeven. Kenne lijk dacht men hier aan de econo mische wereldconferentie, waarover een ieder op het oogenblik de mond vol heeft. Maar zoover is het nog lang niet en Van Zeeland zal nqg heel wat informatorisch werk moe ten verrichten, voordat werkelijk de delegaties van de in aanmerking ko mende staten aan de groene tafel zitten. Dat het bezoek van Eden en Schacht met dit voorbereidend werk in verband staat, is overigens wel zeker. Maar mag men de En gelsche correspondenten van ver schillende continentale bladen geloo- ven, dan steekt er achter de visite van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken nog meer. Het Foreign Office zou thans het nieuwe Locarno zoo langzamerhand in kan nen en kruiken willen zien, dit hoofd zakelijk tengevolge van factoren, die op de binnenlandsche politiek be trekking hebben. Na de konings kroning, dus omstreeks eind Mei, gaat Baldwin een welverdiende rust nemen en wordt dus het Engelsche kabinet hervormd. In Baldwin's plaats, dat staat wel reeds vast, zal Chamberlain, de huidige minister van financiën, cabinetschef worden. Maar deze cabinetshervorming zou meer beteekenen, dan slechts een eenvoudige nieuwe bezetting van eenige vrijkomende ministerzetels. Achter de schermen zou er tus- schen de verschillende stroomingen in de groote conservatieve partij een hevigen strijd om de verschillen de cabinetszetels gestreden warden en het zou b.v. nog geenszins vast staan, dat de minister van buiten landsche zaken in het nieuwe cabi net-Chamberlain ook Anthony Eden heet. In het bijzonder de uiterst rechtsche vleugel van de conserva tieve partij is nooit erg met Eden ingenomen geweest en de bladen van de Rothermore- en Beaverbrook pers .propageeren op het oogenbük sir Thomas Inskip als opvolger van gelrecht van de pers brengen, en als je het gelezen hebt, moet je mij zeggen, of ik weer een ander boek moet gaan schrijven. Ja zeker, nog een, en weereen, en aldoor voort, antwoordde zij met een gelukkigen glimlach. Jij moet een tweede wereld voor mij schep pen, een wereld, bevolkt met boo ze of goede wezens kwade gees ten, even reusachtig als JVlilton's Satan, heldinnen, even onschuldig als zijn Eva. Mijn leven in de we reld van jou verbeelding zal bijna even intens zijn als het jouwe. Jij zult mij een tweede wereld geven, beter dan de gewone. Je zult mij al les en alles vertellen aangaande de kinderen van je fantasie, niet waar, Arthur? Ik vrees, dat ik niet zal kunnen nalaten, over ze te kunnen spreken tegenover de andere helft van mijn ziel. Je kunt toch nooit die andere helft daarmee vervelen. Denk je van niet? Ik kan me toch wel gevallen denken, waarin de door den man beoefende kunst verschrikkelijk vervelend wordt voor de vrouw. Niet, als zy hem en zijn kunst DOOR KLOOSTERBALSEN Een stijve nek behoeft Ge dus niet langer te hebben mIk had den geheelen dag doorregen» achtig weer geloopen met een sner* Jenden wind. Toen ik s'avonds thuia wam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van m{jn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem, 's Morgens was ik verrast te bemerkendat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nachtof in 8 uur oen m'n hevige stijve nek af geholpen. S. Sch. te den H. ORIOINIIL TBR INZAAI AKKER'S „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snf|wonden Ook ongeëvenn ird als wrjjfmiddel b|) Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/i ct en f 1.04 (Ingez. Med.) "Eden. Ook sir Samuel Hoare wordt als aspirant-minister van buitenland sche zaken genoemd. Eden zou nu, om zijn positie te beveiligen, op zoek zijn naar een politiek succes, dat binnen 4 weken zichtbaar zou moeten worden. Volgens bedoelde correspondenten meent hij nu een mogelijkheid te zien, om reeds spoe dig eeh zij het ook voorloopige overeenkomst tusschen Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en Bel gië tot stand te brengen. In Brussel zou hij daartoe zijn voorbereidingen treffen. De komende dagen zullen ons leeren, wat er van deze mede- deelingen waar is. Nog voor het vertrek van Eden naar Brussel heeft het Engelsche cabinet in de Spaansche kwestie een belangrijke beslissing moeten ne men. Zooals bekend is Franco, nu het hem voor Madrid niet zeer voor den wind gaat, begonnen, Bilbao te belegeren. Om deze belegering effectief te maken, moet hij ook aan de zeezijde eiken toevoer van levensmiddelen enz. onmogelijk ma ken. Derhlve blokkeert zjjn vloot de haven van Bilbao. Nu verbiedt de niet-inmengingsovereemkomst niet, waarlijk liefheeft. Daar zit hem de knoop. Lady Perivale werd uit de wereld van gedachten en idealen tot de wer kelijkheid teruggeroepen door de verschijning van John Fauxtce, die op een zoelen achtermiddag plotse ling verscheen zonder zijn komst van te voren aangeknodigd te hebben. Hij vond haar in den tuin met mijn heer Haldane en juffrouw Rodney. De tafel was overdekt met allerlei nieuwe tijdschriften en een paar edi ties van de oudere dichters in die sierlijke miniatuur-uitgaven, welkeer zich als 't ware toe schijnen te lee- nen, om overal meegesleept, maar nooit gelezen te worden. Ik ben zoo vrij, hier te ko men, zonder vooraf belet te vra gen, zeide Faunce, omdat ik ge wichtig nieuws heb. En dat is? Een smaadschrift zoo bru taal mogelijk I hernam Faunce, een krant uit zijn borstzak te voor schijn halend. Waar? Waar? Wat is het voor een krant? riepen Grace en Suze in groote opgewondenheid. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1