De Burgeroorlog in Spanje, Gevonden en Verloren. Kerk-'f'en Schoolnieuws. o— Binnenland. Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. Gemengd Nieuws KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 11 April om 8 uur „HET MUZIKANTENMEISJE'. Operette in 3 bedrijven. Muziek van G. Jarno. Zondag 11 April 2,30 uur „DE LUSTIGE WEDUWE", zangspel van Franz Lehar. RETRANCHEMENT. Beroepen. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Frederiksoord is beroepen Ds W. van der Ven, alhier. SLUIS. Vertrek Kapelaan Knlpscheer. In breeden kring wordt alhier het feit betreurd, dat Kapelaan Knlpscheer naar een andere standplaats moet vertrekken, niet in het minst door de R.K. Jongens- en Metsjesjeugdvereeniglngen, waarvan hij de leider en de ziel was. Denken we maar eens aan zijn propaganda campagne welke gevoerd werd voor het houden van een bazaar ten bate van het Missiewerk enz Ook op ander gebied heeft kapelaan Knipscheer zich populariteit verworven; we moeten slechts teruggaan tot de gehouden Oranjefeesten op 7 Jan. J.I., waarbij van zijn hand een bundel met liederen ver scheen, welke op dien dag door de diverse scholen werden ten gehoore gebracht. Ook op geestelijk gebied was kape laan steeds een noest werker. Benoemd. Tot kapelaan te Sluis werd benoemd Fr. Nooyens, thans kapelaan in het aartsbisdom Mechelen. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag U April 1937. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandt. Breskens 9,30 uur de heer W. A. Vrijlandt, cand. te Biervliet 1,30 uur Zondagsschool. 5.30 uur Ds D. Goudzwaard. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 9,30 uur Geen opgave ontvangen. 1,30 uur Zondagsschool. Nleuwvllet 2,uur Ds Pliester. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RttranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 9,30 uur Ds Snijdelaar, Afscheid. Coll. Rozenoord. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuldzande. 9.30 uur Ds Th. A. Stegenga. 9,30 uur Ds Pliester, van Hoofdplaat. Ev. Luth. Gemeente. 9.30 uur Ds M. van Empel, van Middelburg. Verder heeft men speciaal in het katholieke Duitschland met bezorgd heid kennis genomen van de verzoe ning tusschen Hitier en Ludendorff. Men weet hoe vijandig de oude ge neraal tegenover het katholicisme staat en verwacht voor zichzelf dan ook wieiniig goeds van deze verzoe ning, die overigens tot de eigenaar digste geruchten aanleiding heeft ge geven. Zoo ooncludeeren Engelsche bladen uit het feit, dat Ludendorff zooals bekend geen hoogen dunk van de Italiaansche soldaten heeft, dat Berlijn naar een toenadering tot Moskou zou streven. Het klinkt wel zeer onwaarschijnlijk! In Rusland zijn de politieke pro cessen nog niet uit de mode. Wel iswaar zal de oude leider van de beruchte G.P.oe, Jagoda, slechts we gens verduistering terechtstaan, maal zeker is wel, dat ook hier jx>litieke partijstrijd een rol speelt. In Spanje tenslotte valt van de verschillende fronten weinig nieuws te vermelden. De rechtsche op- marsch in Baskenland stuit op steeds krachtiger tegenstand en ook in de andere deelen van het land kan geen van beide partijen be slissende successen boeken. Het zwaartepunt van dc gebeurtenis sen in Spanje blijft in de provincie Bis- caje liggen. Evenals de afgeloopen dagen hebben Mola's troepen ook gisteren terrein ge wonnen en men mag nu aannemen, dat hun voorste stellingen liggen op een lijn van West naar Oost, die op een plaats niet verder den 6 kilometer van Durango, het naaste doel der recht- schen, verwijderd is. Ten Zuiden van Durango buigt de lijn dan af in de richting van Mondragon Over de vorderingen van het afge loopen etmaal wordt van rechts gemeld De rechtsche troepen hebben bezit ge nomen van belangrijke hoogten, waar de regeeringstroepen versterkingen had den aangelegd, die onneembaar werden genoemd. De opstandelingen, die in kleine, sterk bewapende colonnes ope- reeren, hebben den vijand overal ver rast, daarbij door de luchtmacht terzij de gestaan en verwarring gesticht onder den vijand, die het zwaar te verduren had onder het vuur der automatische wapens, handgranaten, geweren en mortieren. De regeeringstroepen ver dedigden zich overal hardnekkig, doch lang konden zij onder den kogel- en bommonregen niet stand houden. Deze strijd in Biscaje is gekenmerkt door een reeks kleine gevechten, die dikwijls in geen enkel verband tot el kander staan maar die ten slotte de punten vormen waarlangs de frontlijn zich afteekent. Bij haar terugtocht moest de Baskische militie groote voor raden munitie achterlaten, welke in de stellingen waren opgeslagen omdat het transport gedurende de wintermaonden in deze streek bijzonder moeilijk is. Den rechtschen viel een buit in han den, die alle records slaat. De verlie zen aan menschen overtroffen nog die van den vorigen dag. De rechtsche berichten wijzen er tenslotte op, dat hoewel het wellicht langer zal duren dan sommige optimisten zeggen, men thans reeds met stelligheid kan verkla ren, dat Bilbao eerlang het Malaga van het Noorden zal zijn geworden. Prins Bernhard lid van den Raad van State. De Koningin heeft gistermiddag om 2 uur in een buitengewone zitting van den Raad van State Prins Bernhard. wien, zooals men weet, zitting in dat college is verleend, geïnstalleerd. De intocht van het Prinselijk paar te Soest en te Baarn. De intocht van het Prinselijk paar te Soest zal, in overleg met den secre taris van Prinses Juliana, baron Baud, op Donderdag 15 April, den dag dus volgende op dien van den intocht te Baarn, geschieden. Burgemeester van Amsterdam. Als opvolger van dr W. de Vlugt, Burgemeester van Amsterdam, komt, naar wij vernemen, ernstig in aanmer king Minister Oud. Minister Colijn naar Zeeland. De secretaris van het Provinciaal Co mité van A.R. Kiesvereenigingen deelt aan De Zeeuw mede, dat minister H. Colijn op Woensdag 5 Mei twee spreek beurten in Zeeland zal houden. 'sMiddags hoopt Zijne Excellentie in den partijdag die te Middelburg gehou den wordt op te treden en 's avonds te Oostburg. Aangezien in Oostburg geen groot lokaal beschikbaar is heeft men een groote rent gehuurd die aan vele hon derden personen plaats biedt. M. Grt. De verkiezingen. Nu de behandeling van de wetsont werpen tot verklaring, dat er grond be staat tot het in overweging nemen van voorstellen tot verandering van de Grondwet tot een einde is gebracht, stelt de regeering er prijs op, met be trekking tot de ontbinding van de Ka mers der Staten-Generaal en de ver kiezing van de nieuwe Kamers eenlge mededeelingen te doen. Het ligt in de bedoeling van de re geering, te bevorderen de totstandko ming van een besluit tot- ontbinding van de beide Kamers der Staten-Ge neraal, hetwelk de dagteekening van 17 April 1937 zal dragen. De datum van de candidaatstelling voor de verkiezing van de Tweede Kamer zal worden bepaald op Dinsdag 20 April, die van de stemming voor die verkiezing op Woensdag 26 Mei. De datum van de candidaatstelling voor de verkiezing van de Eerste Ka mer zal worden bepaald op Maandag 3 Mei en die van de verkiezing voor de Eerste Kamer op Donderdag 27 Mei. De regeering heeft gemeend reeds thans bovenstaande mededeelingen te moeten doen, opdat alle daarbij betrok ken instanties en belanghebbenden daarmede rekening kunnen houden en een vlot verloop van bedoelde verkie zingen zooveel mogelijk wordt bevor derd. .1' I -II— BRESKENS. Binnenvaart-Visscherijschool. Woensdag had alhier het examen plaats voor het bewijs van bekendheid met de bepalingen te voorkoming van aanvaringen op zee. Geslaagd zijn Abr. Vermeulen, J. Heijdens, Abr. Notebaart, M. van den Broecke Mz., Abr. van den Broecke Mz„ C. Moelker, Fr. van den Broecke Mz., P. la Gasse, P. J. van den Broecke, P. de Kruijter, P. Erasmus, Abr. van den Broecke Az., B. de Pauw. Verder voor diploma Binnenvaart K. van den Heuvel, A. Verschelling, A. Geensen en A. C. van Driel, bei den laatsten van Terneuzen. 1 candidaat her-examen. HOOFDPLAAT. Ongeluk. Toen de aannemer L. V. bezig was een zaag te slijpen op een electrisch gedreven amarilslijpsteen, vloog de slijpsteen plotseling uit elkaar. L. V. werd ernstig aan het gelaat gewond en moest doktershulp inroepen. Nieuwe Zusters. Tot moederoverste van het St-The- resiagesticht is benoemd de eerw. Zuster Fernanda en tot wijkverpleegster van het Wit Gele Kruis, de eerw. Zuster Gregorla. Beide zusters zijn af komstig uit het Moederb uis te Dongen. OOSTBURG. Ernstig ongeluk. Donderdagavond vervoerde, na af loop der verkooping bij den heer de Jonge te Schoondijke, de voerman Dathijn van Zuidzande met zijn camion in de richting Oostburg een cantine voor den heer J. de Ligny. Ter hoogte van Riemens' IJscofabriek alhier, werd hij ineens achterop aan gereden door een auto van den heer C. uit Oostburg. De schok was zoo hevig, dat het voorwiel van de camion omzwikte, het paard zich losrukte en op hol sloeg, met het treurige gevolg, dat Dathijn het voertuig over zijn lichaam kreeg. Gevolg daarvan was dat hij binnen gedragen moest worden, kreunende van de pijn en dr Buskop, die spoedig ter plaatse was, adviseerde onmiddellijk vervoer naar het St Anthonius-gestich". De bestuurder van de auto kreeg een paar vleeschwonden aan zijn voorhoofd en een ineengedrukten auto. Volgens informatie was de heer Dathijn er erg aan toe. Hij heeft enkele ribben en een schouder gebroken. Het paard dat op hol was is tot stil stand gekomen op de markt, doordat het op een paal liep nabij de woning van Mabesoone. Licht geblesseerd werd het gegrepen en op stal gezet. Uitvoering. Dinsdag 6 April werd door de too- neelvereeniging „Opgang", gevormd door leerlingen der H.B.S. en oud leerlingen een opvoering gegeven met als programma „Lanseloot van Dene- merken", abel spel uit de He eeuw, gevolgd door het blijspel „Voor de 3e maal", een spannend detectivespel. Het was jammer dat de zaal zoo slecht be zet was, want werkelijk was het inte ressant om het bij te wonen en de thuisblijvers hebben veel gemist. Zeker is het, dat het spel van Lanseloot van de spelers veel studie gevergd heeft om hunne rol tot het laatste toe zoo zuiver in de oud HolLndsche taal uit te spreken. Hun komt alle lof toe. Het blijspel leverde stof genoeg tot lachen en de butler Stuffs was zeer zeker een der vermakelijkste hoofdpersonen. De overige personen waren echter zeer goed in hun rol en wat meer zegt niet alleen rolvast maar zij brachten het geheel tot zijn recht. Dit kon ook wel niet anders, want de regisseur die zij bezitten doet er wel het noodige aan om het tot een succes te maken. WATERLANDKERKJE. Opbrengst Emmabloempje. De verkoop van het Emmabloempje heeft alhier tien gulden en elf cent (zegge f 10,11) opgebracht. TERNEUZEN. Ernstige aanrijding. Naar de Tern. Crt. verneemt, had Woensdagvoormiddag op den weg langs het kanaal ter hoogte van de zg. „Zeven huisjes", een ernstige overrij ding plaats De 53-jarige P. J. Dieleman aldaar wonende, kwam met zijn rijwiel uit zijn woning en stapte op, om naar Terneuzen te rijden, doch verzuimde op den weg uit te zien, waardoor hij terecht kwam voor een uit de richting Sluiskil komende auto. De man werd door de auto gegrepen en zoodanig tegen den weg geslingerd, dat hij be wusteloos moest worden opgenomen en in zijn woning gedragen. Naar men verneemt constateerde de te hulp ge roepen dr. Van Bockstaele een ernstige hersenschudding De toestand van den man was van dien aard, dat vervoer naar het ziekenhuis bezwaarlijk werd geacht. Later is de ongelukkige aan de be komen verwondingen overleden. BRESKENS. Gevonden Een sleuteltje. Inlichtingen ter Secretarie. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 9 April. De volgende zaken werden behan deld P. v. D., 34 jaar, chauffeur te Ter- neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij op 21 Februari 1937 te Sas van Gent heeft weggenomen een vrachtautomo biel, toebehoorende aan L. F. Collier. Eisch Vrijspraak. Mr. Kuijpers, ver- dachte's raadsman, sluit zich bij den eisch aan. C. V. M. D., 31 jaar, landbouwer te Groede, was op 11 Maart 1.1. door den Kantonrechter te Oostburg vrijgespro ken van de hem tenlasteyelegde over treding van de jachtwet, welke zou zijn gepleegd te Breskens op 20 Nov. 1.1. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was in hooger beroep ge komen. Eisch 25 dagen hechtenis of f 15 boete, met verbeurdverklaring der in beslag genomen patronen. J. A. C., 30 jaar, koopman te Ijzen dijke, werd verdacht dat hij in de jaren 1935 en '36 in Zeeuwsch-Vlaanderen een beroep of een gewoonte heeft gemaakt van het koopen van goederen zonder volledige betaling, en om zich de beschikking over die goederen te verzekeren, onder meer benzine, auto- onderdeelen, dranken, rookgerei en vervoer per auto, onder meer van E. S. Murijn te Sluis, en voorts o.m. van A. de Witte, A. Menne, A. v. Damme, E. Robijn, I. van de Sande, A. Mar- tenne, allen te IJzendijke. Eisch 6 maanden gev. straf. De leerlingen teruggevonden. De zeshonderd leerlingen, die bij een tocht naar den Arakoera door een boschbrand waren ingesloten, zijn onge deerd teruggevonden. (Zie Bijblad). Doodelijk getroffen. Gister middag is bij de machinefabriek van Gebr. Stork de 30-jarige monteur B. Grimberg om het leven gekomen. Bij het vervoeren van een zwaar cylinderblok, brak de haak van den takel waarin het blok hing, met het gevolg, dat de monteur die juist op deze blok werkte, door het gevaarte werd getrof fen. Hoewel terstond geneeskundige hulp aanwezig was, bleek het slacht offer reeds te zijn overleden. G. laat een vrouw en een kind achter. Diefstal van metalen. De poli tie van Hoek van Holland heeft Woens dag te 's-Gravenhage aangehouden G. A. B. tuinarbeider, wonende te Monster, die verdacht wordt, 400 k.g. ijzer te hebben ontvreemd, welk ijzer op de pier te Hoek van Holland lag om ver werkt te worden. Hij heeft een beken tenis afgelegd, waarna hij voorloopig op vrije voeten is gesteld. Verder heeft de politie nog 2 per sonen, den 19-jarigen C. S„ tuinders- knecht, en M. van der B kistenmaker van beroep, beiden wonende te 's-Gra- vensande, aangehouden. Beiden wor den verdacht van diefstallen van ijzer en koper, den laatsten tijd te Hoek van Holland gepleegd. De mannen hebben bekend. Zij zijn in het huis van bewa ring te Rotterdam opgesloten. Een Bulgaarsche Prins —Konin gin Johanna van Bulgarije ziet tegen het eind van Mei de geboorte van haar tweede kind tegemoet. De gebeurtenis wordt door de bevolking met te meer belangstelling tegemoet gezien, daar het eerste kind, in 1933 geboren, een meisje is. Een avontuur met een haring- vlet. Dinsdagmorgen om elf uur is uit de haven van Nieuwediep de haring- vlet H.D. 90 vertrokken teneinde bij de zoogenaamde westpunt van Texel te gaan vlsschen. Aan boord bevonden zich tien per sonen met schipper Rieuwerts. Nadat men den geheelen dag gevischt had ly een vrij dikken mist, besloot men tegen den avond naar Nieuwediep terug te keeren. Onderweg kreeg men motorpech. Ook het kompas functionneerde niet goed meer. De gevolgen waren, dat men afdreef. Den geheelen nacht heeft men op de Noordzee rondgezwalkt en al de ontberingen van den mist en de kou meegemaakt. Vroeg in den morgen was men zoo fortuinlijk te worden op gepikt door den Katwijker logger KW. 78, die de vlet naar het iichtschip „Haaks" bracht. Daar werd men voor zien van benzine, voedsel en warme kleeren, zoodat men tegen den middag den terugtocht kon aanvaarden. Woensdagmiddag is de vlet met zijn uitgeputte bemanning in de haven te Nieuwediep aangekomen. Inbraken te Zuidhorn. Woens dagnacht heeft een inbrekersbende ge tracht bij enkele bewoners van Zuid- hom in te breken. In de villa van den hzer S. Wigbol- dus aldaar, gelegen vlak tegenover de marechaussee-kazerne werd de huis houdster wakker van het lawaai. Op haar hulpgeroep namen de inbrekers de vlucht. Bij onderzoek bleek dat zij getracht hadden een raam dat op den ruin uit ziet te forceeren en een stoel uit het zomerhuisje hadden gehaald om erbij te klimmen. Voorts bleek dat zij ook waren ge weest bij de villa's van de heeren Dijkhuis en P. Wigboldus, maar spo ren van inbraak werden daar niet ge vonden. De politie brengt deze in braakpogingen in verband met de reeks van inbraken, die deze week zijn ge pleegd te Finsterwolde en twee weken geleden te Buitenpost. Zij meent hier met dezelfde bende te doen te hebben. Een merkwaardige vondst. Acht jaren was een dochler van een familie Den Uil bij een heer in be trekking als hulshoudster. Toen zij een paar weken haar werkzaamheden te Bllthoven vervuld had, overleed de vrouw des huizes, doch de huishoud ster deed haar werkzaamheden zeer tot genoegen van meneer en het dienst verband werd eerst in Augustus j.l verbroken, omdat hij zijn huishouding opbrak en op kamers ging wonen. Bij het opruimen kreeg de huishoudster verschillende dingen, o.a. een kluwen wol De wol was gewonden op een gewoon cartonnen medicijndoosje. De huishoudster ging naar haar ouders te Breukelen terug en de gekregen din gen werden bij moeder thuis in de kart geborgen. Het meisje verliet de ouder lijke woning weer en de gekregen voorwerpen werden, voor zoover zij die niet noodig had, aan moeder ge schonken. Dezer dagen had de moeder de wol noodig om de kous van een nieuwen voet te voorzien en zienderoogen min derde de kluwen. Op een gegeven moment was de wol op en niets an ders dan het doosje bleef op tafel lig gen. En toen bleek dat in dit doosje bankbiljetten zaten, zeven van hon derd, één van tweehonderd, één van driehonderd, te samen twaalfhonderd gulden. De vrouw snelde naar het postkan toor en vroeg zenuwachtig of de bil jetten wel echt waren. De ambtenaar liet zijn speurdersblik over deze brief jes glijden en sprak zijn oordeel uit „Ze zijn ras echt". De vrouw toog weer raar haar woning en het nieuwtje verspreidde zich als een loopend vuurtje door het dorp. De heer, waar de dochter in be trekking is geweest, vertoeft nu in Duitschland, maar komt spoedig en dan zal worden onderzocht of het geld van hem is of dat de briefjes, die de vrouw voor de veiligheid op de bank heeft gebracht, door de huishoudster als haar eigendom kunnen worden be schouwd. Aldus een verhaal In het Volksblad. Dief op heeterdaad betrapt. De marechaussee te Oss heeft gis teravond den 30-jarige zwerver v. B. gearresteerd, die op heeterdaad werd betrapt bij het stelen van winkelgoe deren bij een winkelier ter plaatse. Uit het onderzoek bleek, dat de aan gehoudene zich reeds meermalen aan dergelijke diefstallen heeft schuldig ge maakt. Hij heeft een bekentenis afge legd en is in de marechaussee-kazerne opgesloten. Hij zal ter beschikking van den officier van justie in Den Bosch worden gesteld.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2