BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. fcoesfc Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. Wekelijksch Overzicht. o FEUILLETON Haar eer gered. tod*» Geef voor dien bloffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Thans'slechts 75 ct. per flacon! 46ste Jaargang Vrijdag 9 April 1937 Nummer 4226 ABONNEMENTSPRIJS: Par 4rie maanden 1.25. Bvlten Bnaskens par drie maanden 1.40. Franco per poet per jaar f 5 00 Buitenland per jaar I 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-4 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Inger. Med. 30 ct. per regel Abonnaments-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaat uittweebladen De reis van het Prinselijk. Paar, die thans precies drie maanden heeft geduurd, is nu toch ten einde. De Prinses en 'de Prins hebben na hun weken jn Polen, die geheel aan de wintersport gewijd waren, en na hun verblijf jn Boedapest, Weenen, Igls en Mittershill Monte Carlo aange daan, waar zij de gast zijn geweest van de Prinses van Monaco. Hier hebben de vorstelijke gasten enthou siast deelgenomen aan de Bataille de Fleurs, het befaamde Bloeemn- gevecht, dat aan de Cote d'Azur zulk een groote populariteit geniet. Van hieraf is het Vorstelijk Paar naar Parijs vertrokken, waar een geestdriftige menigte voor den in gang van het hotel wachtte; hun ge duld werd echter niet beloond, want de Prinses en de Prins verlieten langs een zij-uitgang het hotel I Maar toen moest het Paar wel nood gedwongen naar het vaderland te- rugkeeren, daar immers Prins Bern hard op den echtsten April dpor de Koningin zou worden geïnstalleerd als lid van den Raad van State. En zoo is dan Dinsdagavond 'het Prinselijk Paar teruggekeerd. Aan vankelijk wist men niets omtrent de richting, welke de auto van den Prins zou inslaan: naar Soestdijk, naar het Loo, naar de Residentie Naar "Paleis Noordeinde, Huis ten Bosch of Ruigenhoek Men merk te het echter na lange speurtochten: Huis ten Bosch was het doel, waar heen de sportieve wagen van den Prins trok, en hier werd het Vorste lijk Paar door een enthousiaste me nigte, die volkomen op goed geluk af geduldig voor het paleis had post gevat, toegejuicht, terwijl H.M. de Koningin Hen hartelijk begroette. Dezer dagen zijn verschenen een aantal Koninklijke Besluiten, welke betrekking hebben op de niet-in- mengingsmaatregelen in Spanje. In deze K.B. wordt ten eerste een ver bod tot den uitvoer van wapens, oorlogsschepen, vliegtuigen en ander wapentuig, alsmede alle onderdeelen van deze voorwerpen, uitgevaardigd. Ten tweede vindt men hierin een aantal bepalingen betreffende de controle, waaraan de kapiteins van 48. 0 Een gelukkige liefde laat geen plaatsruimte .over voor sombere, kwellende gedachten in een vrou wenziel, en van het uur af aan, dat Grace wist, dat Arthur Haldane haar liefhad met geheel zijn hart en grenzenloos vertrouwen, bego.r zij haar vroegere vriendinnen te verge ten, wier krenkende veronachtza ming haar zoo diep gegriefd had Zij was niet meer boos en veront waardigd, omdat zij het zich niet meer zoo sterk aantrok. Die wereld van den schijn, de wereld van May- fair en Belgravia, met haar lage belangen en kleingeestige aspiraties, de wereld van Zuid-Afrikaansche millionnairs en nieuwbakken adel, die overbeschaafde wereld, waarin men zich zoo vaak verveelt, scheen haar zoo onmetelijk ver verwijderd van wat zij als echt geluk beschouw de, dat zij die wereld niet eens meer een enkele gedachte waard Nederlandsche schepen zich zullen hebben te houden, d.w.z. natuurljjk alleen de kapiteins van die schepen, welke Spaansche havens zullen aan doen. In dat geval zal het schip een der havens Duins, Dover, Cher bourg, Lissabon, Gibraltar, Marseil le, Palermo of Madeira, of andere, nog aan te wijzen havens moeten aandoen, alwaar een of meer contro leurs, door de non-interventie-bu- reaux aangewezen, aan boord ge nomen moeten worden; deze contro leurs zullen aan boord moeten blij ven tot het schip geen Spaansche havens meer zal aandoen. Nadere gegevens hieromtrent werden nog in het K.B. uiteengezet. Een groote groep Belgische scho lieren heeft een bezoek gebracht aan ons land. Zij hebben verschil lende plaatsen bezocht, ook de Resi dentie, waar zij in de Ridderzaal werden toegesproken door den mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Spr. zeide in zijn rede o.a., dat hij hoopte op een spoedig herstel van den Belgischen gezant, die ernstig ziek lag. Helaas heeft dat niet zoo mogen zijn, want de heer Ch. Maskens, de zoo populaire Belgische gezant, is na een ernstige ongesteldheid van eenige dagen in zijn huis aan het Lange Voorhout te Den Haag over leden. De heer Maskens had als gezant van België, vooral in den eer sten tijd van zjjn ambtsperiode, een zeer moeilijke taak, welke de gezant echter steeds met groote tact en kundigheid heeft vervuld. De K.L.M. heeft haar zomerdienst weer .geopend, en wel met een soort propagandatocht boven een deel van Nederland, waaraan door zes toe stellen der K.L.M., belast met 116 passagiers, werd deelgenomen. Ook de dienst op Boedapest werd weer hervat. Ter gelegenheid van deze eerste vlucht maakten eenige jour nalisten den tocht als gasten der K.L.M. mede. Te Boedapest werd het gezelschap begroet door eenige vooraanstaande personen. De K.L.M had de aardige attentie gehad, een hoeveelheid mooie Aalsmeersche ro zen met het vliegtuig mede te zen den, welke direct na aankomst van het vliegtuig werden aangeboden aan de echtgenooet van den Rijks president Horthy, en voortstan de echtgenooten van nog eenige andere hooggeplaatste personen. Thans is het eindelijk zoover ge komen, dat men een aanvang heeft gemaakt met de verbetering van het keurde. Haar wereld lag thans in zulk een klein kringetje. Haar we reld begon en eindigde in een dich ter, criticus en romanschrijver, wiens droomen, gedachten en idealen haar geheelen geest vervulden. Hij was haar wereld, hij, Arthur Haldane, de letterkundige, met wien zij in het huwelijk zou treden, zoodra dit leu genachtig schandaal begraven zou zijn in de groote voddenmand der vergeten dingen. Eindelijk waren de woorden dan toch gesproken de woorden, die hem al twee jaar op de lippen brand den van het oogenblik af, dat Grace Perivale's schoonheid zijn hart in verrukking had gebracht en hij tot de ontdekking was gekomen, dat zij niet alleen schoonheid, maar ook vernuft en gevoel bezat. Hij had zich weten te beheerschen; hij had haar bijzijn gezocht onder het masker van onverschilligheid, om meer dan één reden, ten eerste, omdat zij rijk was en een zeer be geerlijke partij op de huwelijksmarkt, en ten tweede uit een zekeren ja- loerschen angst, dat Rannock met zijn innemende manieren en schit terende talenten haar hart had weten te veroveren. vliegveld Schiphol bij Amsterdam. De drassige bodem aldaar had reeds aanleiding gegeven tot zeer vele klachten en moeilijkheden, maar thans zal een vérgrooting van het platform plaats vinden, terwijl bo vendien eenige asphalt-stun-banen zullen worden aangelegd. Het is rondom de groote Europee- sche problemen: West-pact, kolo niale kwestie, opvallend stil gewor den. En daar de Spaansche kwestie, nadat de contróle op de transporten naar het land van den burgeroorlog wel zoo ongeveer werkelijkheid is geworden, eigenlijk niet meer be staat, valt er op het gebied van de groote" politiek weinig te vermel den. Nu is het zeer wel mogelijk, dat deze stilte maar schijnbaar is en dgt er achter de gesloten deuren van de diplomaten over zeer belangrijke kwesties gesproken wordt. Mag mgn de geruchten gelooven, dan zou er juist op het oogenblik een groote economische conferentie voorbereid worden. Het initiatief daartoe zou uitgegaan zijn van Amerika, dat een van zijn kundigste mannen, Norman Davis, naar de suikerconferentie in Londen "heeft gezonden. Men trekt daaruit de conclusie, dat Amerika van deze gelegenheid gerbuik zou willen maken, om een meer alge- meene conferentie voor te bereiden. Nu is zulks misschien wat ver ge zocht. Het is geen geheim, dat men zoowel in Londen als in Washington gaarne een BriLch - Amerikaansch handelsverdrag zou zien. Dat een dergelijk verdrag werd voorbereid, kon men reeds tijdens het bezoek, dat de Britsche minister van Han del, Runciman aan Amerika bracht, hooren vertellen. Het is dan ook waarschijnlijk, dat het Witte Huis Norman Davis naar de suikerconfe rentie heeft gezonden, om tegelijker tijd met de Britten nader over een eventueel te sluiten handelsverdrag te onderhandelen. Daarmede is ech ter ook al weer niet gezegd, dat de geruchten over een komende in ternationale economische conferentie allen grond missen. Roosevelt zou een dergelijke conferentie ongetwij feld gaarne zien. De Amerikaansche president maakt zich ongerust over de snelle ontwikkeling, die het eco nomische leven van jjjn land door maakt, een ontwikkeling, die een duidelijk inflationistisch karakter draagt en die binnen niet te langen tijd tot een ernstigen terugval aan Hoe kon ik hopen, dat ik de voorkeur zou genieten, ik, een saaie boekenwurm, waar ik te doen had met zulk een mededinger, een man, die algemeen voor onweerstaanbaar gehouden werd? sprak hij, toen Gra ce hem verweet, dat hij zich altijd zoo teruggetrokken had betoond. Een saaie boekenwurm, die het mooiste boek heeft geschreven, dat in de laatste vijftig jaar het licht heeft gezien. Elke traan, dien ik om Mary Deane heb geschreid, was een schakel te meer, die mij verbond ana den schrijver van dat boek. Ik zal natuurlijk niet beweren, dat ik ook op hem verliefd zou gewor den zijn, als hij log en dik en oud was geweest, zooals bijvoorbeeld Ri chardson. Maar zelfs dan zou ik hem toch vereerd hebben. Ik zou zijn gezelschap gezocht en altijd gre tig naar hem geluisterd hebben. Niet iedere romanschrijver is zoo gelukkig geweest, sprak Hal dane. Ik geloof dat ik na Balsac de eerste ben, wiens werk hem de kroon des levens heeft verschaft, de liefde der aangebeden vrouw. O Was er lieflijker paradijs denkbaar dan dat gedeelte van de Theems leiding kan geven. Daarom wil Roo sevelt trachten, het evenwicht tus- schen de voortbrenging van produc tie- en consumptiegoederen in stand te houden. Aan Amerika alleen kan dit nimmer gelukken. Daartoe heeft men de steun van de geheele wereld noodig. En het is zeker niet uitge sloten, dat Norman Davis thans eens onderzoekt, hoe het er in deze rich ting met de kansen voorstaat. Dat Roosevelt daarbij niet gaarne den schijn op zich wil laden van een interventie in Europa, is in verband met de onder het Amerikaansche volk heerschende opvattingen begrij pelijk. Daardoor wint ook het be richt van de „Indépendance Beige," dat de Belgische minister-presklent van Zeeland hiervoor gespannen zou worden, aan geloofwaardigheid. In ieder geval kan men de komende dingen met belangstelling tegemoet zien. Nu de conferentie van den raad van de Kleine Entente afgeloopen is, heeft de Tsjechische staatspresident Benesj, een bezoek aan Belgrado gebracht. Er is in de laatste dagen, vooral nadat het sluiten van het Zuid-SlavischItaliaansche verdrag bekend was geworden, in de inter nationale pers heel wat over de. Kleine "Entente geschreven. Vrijwel algemeen constateerde men, dat dit statenbloc zich langzamerhand van Frankrijk afwendde, om een meer zelfstandige politiek te gaan volgen. Daar een dergelijke ontwikkeling; Praag, dat een militair bondgenoot schap met Frankrijk heeft, niet ge heel naar den zin kan zijn, meende men verder een zekere verdeeldheid in de Kleine Entente te moeten waar nemen. Ten aanzien van deze bei de punten nu gaf het communiqué, dat 'de raad van de Kleine Entente vorige week uitgegeven heeft, weinig opheldering. Benesj tracht nu aan de buitenwereld te bewijzen, dat de staten van de Kleine Entente het nog geheel met elkaar eens zijn en er geen vuiltje aan de lucht is. Verder zal hij in Belgrado nog na dere inlichtingen gevraagd hebben over zekere gevolgen van de Zuid- SlavischItaliaansche overeenkomst Dat het Zuid-Slavische volk zeer met deze overeenkomst is ingeno men, kan moeilijk gezegd worden. Bij de aankomst van Benesj in de oude Servische hoofdstad vonden tenminste anti-Italiaansche demon straties plaats. Benesj zal zich daar in stilte wel over verheugd hebben. In Duitschland vraagt de kerk- in een lachendschoone Augustus maand? Andere mannen togen noord waarts met honden en geweren, maar Arthur Haldane, hoewel een ge oefend jager, wees alle uitnoodigin- gen af en gedroeg zich als iemand, die nog nooit een geweer had af geschoten. Hij genoot van een zalig nietsdoen aan de oevers van de Theems. De zomerdagen en de zo meravonden waren nooit te lang en het purper en goud der ondergaande zon kwamen telkens weer te vroeg. Ik weet, dat je er naar smach ten moet, om weer eens op de jacht te gaan, zeide Grace eens op een avond tot hem. Je zult het wel ver velend vinden, dat ik je hier zoo gevangen houd. Ik ben alleen maar blij, dat je geen korhoenders schiet. Ik ben bang geworden voor de hei de, sinds mijn arme Hector daar zijn dood heeft gevonden in de wind en regenvlagen van een guren Augus tusdag. Maar waarom ga je niet naar je Norfolksche vrienden voor de patrijzenjacht? Ik vind je heel Hef en on baatzuchtig, maar mijn Norfolksche vrienden vielen nooit bijzonder in mijn smaak en als ze mjj van jou Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet j'uist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft! Heeft Uw kindje het benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw Kina helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en sloppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in da oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn. strijd weer een9 de aandacht. Daar is in de eerste plaats het conflict met de katholieke kerk. Op de be kende pauselijke encycliek heeft de Berlijnsche regeering, zooals bekend, niet gereageerd. Men meende daar uit te mogen opmaken, dat de nazi's een verscherping van het conflict wilden voorkomen. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. Men gaat rustig voort de confessioneele scho len ten gunste van de z.g. eenheids- scholen te sluiten. En indien men bedenkt, dat de bezwaren van de katholieke geestelijken zich hoofd zakelijk tegen deze maatregel kee- ren, zal men moeten toegeven, dat er van een verzoenende houding van de regeering moeilijk sprake kan zijn. Men vraagt zich nu ai, wat de volgende stappen van den clerus zullen zijn. Ook de eeuwigdurende strijd in het protestante kamp duurt nog on verminderd voort. Eengie predikan ten van de belijdeniskerk zijn juist dezer dagen weer gearresteerd en men klaagt er in deze kringen over, dat hun vergadering veelal onmoge lijk wordt gemaakt, terwijl de radi cale ,,Duitsch-Christenen" alle mo gelijke steun genieten. onthielden, zouden ze in mijn oogen bepaald onuitstaanbaar worden. Dat is heel streelend voor mijn ijdelheid. Maar ik wil je niet aan een touwtje binden. Ik zal je waarschuwen, zoo dra de band begint te knellen. Wat er ook moge gebeuren, ik ga niet uit de buurt van Londen, voor jou rechtzaak is afgeloopen. Zij hoopten, dat alles in orde zou zijn voor den winter, zoodat zij in den daartoe meest geschikten tijd van 't jaar naar Cairo zouden kun nen gaan, en van Cairo verder door naar Indië. Zij wilden samen de ge heele wereld gaan doorkruisen, maar voor 't oogenblik scheen niets hun bekoorlijker toe dan de oevers van de Theems. Zij dreven over het spiegelend watervlak; zij dwaalden door lommerrijke boschjes, zij ge noten van den liefelijken bloemen geur en den gouden zonneschijn. Verliefde menschen zijn als kinde ren, die in een tuin spelen en droo men van de dagen, als zij groot zullen zijn en in een luchtballon hoog, Jiéél hoog en héél ver zullen zweven, om te zien, waar de we reld toch wel ophoudt. (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1