BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. De drang naar Neutraliteit Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Haar eer gered. 46ste Jaargang Dinsdag 6 April 1937 Nummer 4225 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40. Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer fO,16. Ingee. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) 0 Op de laatste conferentie der Klei ne Entente is men over de kwestie van een wederzijdsche hulpverlee ning niet tot overeenstemming kun nen komen. Dit was ook moeilijk anders te verwachten. De kleine sta ten streven op het oogenblik bijna zonder een uitzondering naar neutra liteit, d.w.z. men wenscht zich op geen enkele wijze meer aan banden te leggen Bij het bespreken van het com muniqué van deze conferentie juicht de toestandschrijver Bou-rgues dit als .zeer geslaagd toe. Wanneer Bourgues getracht had dieper in deze materie door te drin gen, wanneer hij zich de vraag ge steld had, hoe het dan bij die dooi hem geconstateerde eensgezindheid mogelijk was, dat de Kleine Entente als geheel geen lust toont te treden in het Frajjsche voorstel om een pact tot wederzijdsche hulpverlee ning te sluiten, dan zou hij de kern ontdekt hebben van de oorzaken van het geringe succes, dat de Fransche diplomatie op het oogenblik in Zuid- Oost-Europa boekt. Want wanneer de Kleine Entente-landen er voor alles prijs op stellen hun onafhanke lijkheid te handhaven en zich buiten ideologische conflicten te houden, en zij doen dat inderdaad, dan zou er toch voor hen een krachtige steun in gelegen zijn om met West-Europa een verdrag te kunnen sluiten, dan zouden zij toch met een dergelijk verdrag een dam hebben kunnen opwerpen tegen het gevaar van een verdeeling in ideologische fronten, dat Europa bedreigt. Er moet dus wel een bijzondere oorzaak zijn, waarom de Kleine En tente dan deze gelegenheid niet aan grijpt. Die oorzaak is er. Naar de meening van sommifie landen der Kleine Entente van Zuid-Slavië vooral en van Roemenië in mindere mate staat Frankrijk niet ver ge noeg meer buiten het ideologische conflict. Een band met Frankrijk len aanzien van Engeland is het wezenlijk anders, maar dat kan bui ten beschouwing blijven, omdat En geland geen pact van wederzijdschen bijstand heeft aangeboden en het misschien ook niet wenscht betee- kent de vergrooting van de kans in een dergelijk conflict te worden betrokken. 47. 0 Hij had zijn cliënte na hun eerste gesprek niet weergezien en ver baasde zich over de verandering die met haar had plaats gegrepen. Toen was zij somber en neergedrukt thans was zij een en al levendig heid en opgewektheid. De zenuw achtige prikkelbaarheid, de gloeien de verontwaardiging waren verdwe nen. Zij behandelde de zaak thans ge heel als „zaak," bijna als een baga tel. Daar is iets bijzonders gebeurd, sinds ik haar het laatst heb gezien iets, dat aan haar geheele bestaan een nieuwen gloed heeft verleend dacht Faunce. Hij begon te vermoeden, wat dat „iets" was, toen Lady Perivale hem een paar minuten later zeide dat zij graag had, dat een vriend, in wiens oordeel zij veel vertrouwen stelde, ook den uitslag van zijn pogingen Er is een tijd geweest, waarin de voornaamste tegenstander van te nauwe samenwerking met Frank rijk in de Kleine Entente, Zuid-Sla - vië, zelf het denkbeeld van een der gelijk pact met Frankrijk entameer de. Maar van Fransche zijde wees men dat toen af. De tijden zijn intus- schen veranderd. De leider van de buitenlandshe politiek van Zuid-Sla- vië, Stojadinowitsj, meent andere mogelijkheden gevonden te hebben om de veiligheid van zijn land te verzekeren. Frankrijk biedt hem naar zijn inzicht niet meer die garan ties van onafhankelijkheid, van on zijdigheid in de gevaarlijkste kwes ties, die hij wenschelijk acht. En de oorzaak van dezen afkeer ligt in Frankrijk's banden met Rusland en in de banden van de Fransche re geering met de communistische par tij. Men krijgt steeds meer den in druk, dat de Fransch-Russische sa menwerking geen gelukkige diplo matieke zet is geweest. Niet, omdat Duïtschland en Italië daar met zoo veel felheid tegen te keer zijn ge gaan. En het gaat er ook niet om, wat dit verdrag werkelijk is, want ieder weet, dat het louter defensief is. Maar beslissend is ten slotte, hoe in Midden- en Zuid-Oost-Europa die samenwerking wordt opgevat. Deze landen, die het communisme van na bij hebben leeren kennen, die het binnen of aan hun grenzen hebben gezien, wenschen met uitzonde ring dan van Tsjechoslowakije iedere mogelijkheid van toenadering tot Rusland, zelfs door bemiddeling van een land als Frankrijk, te ver mijden. Naar hun meening staat. Frankrijk, en de ontwikkeling van de binnenlandsche toestanden aldaar en den toestand in Spanje is daarbij natuurlijk van groot belang, niet nreer zoo los van Rusland, dat het bij een ideologisch conflict de ge- wenschte onzijdigheid zou kunnen behouden. Frankrijk heeft de zaak van de Duitsch-Italiaansche samenwerking en versterking van invloedssferen geen beteren dienst kunnen bewij zen, dan door dit defensieve ver drag. Want het bood een goede ge legenheid den natuurlijken afkeer van het communisme aan te kwee ken. Stojadinowitsj heeft in dit op zicht meer reëel politiek gevoel dan vele Europeesche diplomaten. Hij begrijpt, 'dat ook in een defensief verdrag een agressieve houding kan liggen, dat de merites van een ver drag niet moeten worden beoordeeld naar wat het werkelijk is, maar naar hoe Tiet door anderen kan worden opgevat. Hij begrijpt, dat Duitsch- land den band met Frankrijk, of een versterking van de Kleine En tente-banden zou kunnen opvatten als tegen dat land gericht. En Sto- janidowitsj wil zelfs dit gevoel voor komen. Wat voor Frankrijk geldt, gaat eveneens op voor Tsjechoslowakije. Daarom ook is het tijdstip om het pact der Kleine Entente om te zet ten in een wederzijdsche algeheele garantie niet gunstig. Daarom ook kan men gezien de betrekkelijke actualiteit der 'Hongaarsche kwestie op het oogenblik even goed vol houden, dat de Kleine Entente flo reert, als dat zij slecht gaat. Het communiqué der conferentie heeft echter ook in de kwesties, die het oorspronkelijk doel der Klei ne Entente betreffen, gelegenheid tot vragen open gelaten. Het zou op zichzelf niets bijzonders zijn, dat daarin niet over de kwestie van de restauratie der Habsburgers in Oos tenrijk wordt gesproken, want het standpunt der Entente-landen daar over is voldoende bekend. Dit stilzwijgen wordt echter op merkelijk, als men weet., dat er wel over gesproken is, nu er een onmid dellijk verband gelegd kan worden tusschen het Z.-Slavisch-Italiaansche verdrag en deze kwestie. Want al moge dan Gayda, de officieuze Ita- liaansche journalist, afwijzend over de kwestie der restauratie hebben geschreven, er is reden om aan te nemen, dat er ook nu nog te dien aanzien tusschen de Italiaansche en Oostenrijksche regeeringen overeen stemming bestaat. Evenzoo zal wanneer de Kleine Entente toenadering tot de voor malige Donau-monarchie zoekt, van die 7.ijde de niet-inmenging in bin nenlandsche aangelegenheden en dat is de restauratie naar Oostenrijk sche opvatting immers als voor waarde worden gesteld. De kwestie der restauratie was dus ditmaal van bijzonder belang en daarom is het te meer opmerkelijk, dat het com muniqué daarover zwijgt. Van het standjiunt van eiken klei nen staat uit is neutraliteit inderdaad een noodzakelijk iets, daar deze ten minste eenigermate de mogelijkheid schenkt, buiten een gewapend con flict te blijven. Maar algemeen ge zien kan zij slechts weinig verbete ring in den toestand brengen, m.a.w. hoorde, en Arthur Haldane de ka mer binnentrad. Dit is mijnheer Faunce, sprak Grace op een toon, die duidelijk te kennen gaf, dat haar vriend alles en alles aangaande hem wist, en de beide heeren groetten elkaar be leefd, zonder door eenig teeken te verraden, dat zij elkaar reeds vroe ger hadden ontmoet. Faunce deelde Lady Perivale mede, dat hij de vrouw gevonden had, die zoo sprekend op haar ge leek, en dat zij zich bereid had ver klaard, voor de rechtbank getuigenis van de waarheid af te leggen. Vindt zij het niet vreeselijk om ten aanhoore van iedereen te be kennen, dat zij met kolonel Rannock in Algiers is geweest? vroeg Lady Perivale verbaasd. Neen, dat vindt ze zoo heel erg niet, als ze maar ruim beloond wordt voor haar moeite. Zij wil de waar heid zeggen en alle schaamte over boord gooien voor tweehonderd pond. Geef haar desnoods tienmaal zooveel, riep Lady Perivale. Maar wat baat ons dit alles, als niemand een smaadschrift tegen mij schrijft De firma Rosset heeft mij een paar zij vormt geen garantie voor het be houd van den vrede. Derhalve zal de neutraliteit steeds op aan "de om standigheden van het desbetreffend land aangepast leger moeten blijven berusten. Dat dit in ons land thans vrijwel algemeen wordt ingezien, stemt tot tevredenheid. Belgische toerautobussen in Zeeland. o Er komen in ons land des zomers, in het toeristenseizoen, gelukkig, hoe langer hoe meer buitenlandsche toer- wagens, autobussen zonder vasten dienst, die, van reisagentschappen uit, met vacantiegangers of badgas ten rondritten naar Nederlandsche bezienswaardigheden maken. Naar den Middelburgschen Don- derdagschen marktdag komen ze, van de Belgische badstedenkust, tel- kenjare van vroeg in 't voorjaar tot laat In den nazomer. Verleden jaar gaf dit al in een bepaald opzicht eenige moeilijkhedende Belgische bakbeesten van bussen waren bree der dan eigenlijk wel in ons land toelaatbaar was. Maar om het be lang van het vreemdelingenverkeer hebben de betrokken ambtenaren, met toestemming van hoogerhand, maar niet al te scherp breedtes ge meten toen. Grootere moeilijkheden leverde de voor dit en volgende jaren ontstane quaestie van de Vervoervergunnin- gen op. Want art. 2 van het Regle ment Autovervoer Personen, (K.B. 12 Jan. '37, Stbl. 562) verlangt voortaan, tot het vervoeren van per sonen met autobussen langs Neder landsche wqgen, oqgreacht of het re gelmatige of onregelmatige diensten, binnen- of buitenlandsche bussen ot toerwagens betreft, een door den rijksinspecteur van het verkeer in het betrokken ressort afgegeven ver gunning. Hoe komen de ondernemers van, bijvoorbeeld, Belgische toerwagen- ritten naar Zeeland, aan zulk een ver gunning? Aanvankelijk was het voornemen, deze vergunning te doen afgeven, namens den Rijksinspecteur, door de ontvangers aan de grens. Bij wijze van overgangsmaatregel is dit wèl, voor goed echter niet door financiën aanvaard. De inspecteur-generaal van het krantenberichten gestuurd. Ze zijn heel onbeschaamd, maar de wet kan hier niets doen, vrees ik. Op Faunce's verzoek haalde zij de krantenuitknipsels, die op dun groen papier geplakt waren. Uit de Morning Intelligencer: La dy Perivale, wier gezellige diners en soupers in het vorig seizoen zulk een welverdiende vermaardheid ver worven hadden, laat het thans aan anderen over, haar in dezen na te streven. Zij houdt haar verblijf in haar huis op Grosvenor Square, maar brengt den zomer in strenge afzondering van de wereld door. Des morgens kan men haar in haar équipage door het park zien rijden en af en toe doet zij 'smid dags een ritje te paard, maar voor 't overige neemt zij volstrekt geen deel aan eenige feestelijkheden of aardsche genietingen iets, wat in de aristocratische kringen veel op zien heeft verwekt en aanleiding heeft gegeven tot allerlei gissingen. ■in Miranda's Crème de la Crème in de Hesperns: Onder de schoonen, die op Lady Momingside's bal schit terden, was Lady Perivale niet op te merken, hoewel zij het vorig jaar druk met de markiezin conserveer „JA ZEKER, ROOKT U GERUST MAAR DENK ER OM ALLÉÉN RIJPE TABAK' - NIEMEUERi STERTABAK VAN 5TCTT15 CE R HUE ONS (Ingez. Med.) verkeer heeft toen, voorzoovel de Belgische bussen betreft, in de Ne derlandsche en Fransche taal circu laires aan alle betrokkenen doen toe komen, waarin vermeld stond hoe voortaan te handelen: tenminste drie dagen voor de voorgenomen rit, met een internationale antwoord-coupon ingesloten, de vereischte vergunning aan te vragen bij den desbetreffen- den rijksinspecteur. Ook dit echter is uit een oogpunt van vlotte afdoening van zaken, voor het vreemdelingenverkeer niet af doende te achten. Rijden zonder ver gunning is evenmin meer toelaat baar. Nu is in de inspectie Zeeland, met instemming van den inspecteur- generaal, naar wordt vernomen, er dit op gevonden: le. Er kunnen aan buitenlandsche toerwagenonderne- mers maandvergunningen worden verstrekt, jg-eldende voor bepaalde dagen voor de A-Iidcïelbur^scile markt b.v. den Donderdag alleen en voor een in die maandvergunning vastge\etr<ie toutc. Slechts het aan tal te vervoeren personen hierop; het verbod van onderweg opnemen van passagiers blijft na tuurlijk hier, als elders, gelden. 2e. Er kunnen ook1 aan buitenland sche toerwagenondernemers gedeel telijk ingevulde en onderteekende vergunningen worden verstrekt; de te volgen weg is hierop wel, het aantal personen en de datum zijn hierop echter nog niet ingevuld. De ondernemers mogen deze zelf in vullen, mits ze het doorslagje on- de. Wat kan de oorzaak zijn van dit isolement van een jonge en schat rijke weduwe, die algemeen gevierd en bewonderd placht te worden? Er waren nog meer dergelijke be richten. U hebt gelijk, Lady Perivale, zeide Faunce, na ze aandachtig gele zen te hebben. Deze zijn geen van alle kras genoeg. We moeten wach ten, tot er iets beters komt. En denkt u, dat iemand een libel tegen mij schrijven zal? Over een week of wat zult u in de gelegenheid zijn, om u bij het gerecht te beklagen over een be- leedigend schotschrift daar durf ik u voor 'instaan. Dan hoop ik het genoegen te hebben, den schrijver eens flink af te ranselen en ook den uitgever, die het heeft durven publiceenen, stoof Haldane driftig op. Blijf bedaard, mijnheer Halda ne, vermaande Faunce ernstig. Niets van dat alles. Het is noodig, dat Lady Perivale in 't openbaar belee- digd wordt: dan kan zij ook in 't openbaar gerechtvaardigd worden De vrouw, die voor Lady Perivale is aangezien, kan niet alleen het lasterlijke gerucht als een schande lijke leugen brandmerken. Ik ver zoek u daarom dringend, dat de schrijver van het schotschrift tegen elk persoonlijk geweld gevrijwaard moge blijven. Haldane zweeg. Zijn vingers jeuk ten, om hun kracht te beproeven op een schurkenkop. Hij zou alles ter wereld willen geven, om den boosaardigen laster te straffen, waaronder de vrouw, die hij liefhad, gebukt was gegaan, en die zelfs bij machte was ge weest, bij hem een zweem van twij fel te wekken, waarover hij zich thans vol wroeging en zelfverwijt schaamde. O, kon hij dezen of geenen laag- hartigen ellendeling maar een licha melijke tuchtiging toedienen! Wat zou dat hem een gevoel van voldoe ning en opluchting schenken! 0 Het leven van Grace Perivale had een groote verandering ondergaan. John Faunce's scherpziend oog had zich niet vergist. Lady Perivale op Runnyemde Grange was niet dezelf de vrouw, met wie de detective ge sproken had in het prachtige huis op Grosvenor Square. JWordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1