BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. tl AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens TWEEDE BLAD. Binnenland. Sport. Zoo rillerig? Gewestelijk Nieuws. 46ste Jaargang Vrijdag 2 April 1937 Nummer 4224 ABONNEMENTSPRIJS: Per dóe maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer I0;15. Inget Med. 30 ct per reget Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 rogels f 0.40 (bij vooruitbetaling) De vier Sergeanten van La Rochelle (1822). o (Slot). Wel merkwaardig dan ook, ter wijl deze advocaat-generaal de bij zonderheden van het samenstel der Charbonnerie, dat hij wel vermoed de, maar daarom niet vaststellen kon, aan de Jury voorlegde als was hij bij de vergaderingen der Ventes tegenwoordig geweest, verwarde hij onderling de Charbonnerie en de „Chevaliers de la liberté" en weer andere vriendschappelijk gezinde ge nootschappen. Dat zijn requisitoir tot de schuld van het meerendeel der beklaagden, in elk geval van de sergeanten, die hij als de aanlegger:, van het complot van La Rochelle be schouwde, zou leiden, stond vast dat hij. zou trachten Barradère en Hénon in het vonnis te betrekken en zoodoende wellicht eenig inzicht te verkrijgen over de hoogere or ganisatie, die hij vermoedde, maar niet aantoonen kon, bleek spoedig. Hij heeft dan ook in een peroratie, die een waardig slot van dit ver maarde pleidooi vormde, de dood straf tegen een aantal der beklaag den en vrijheidstraffen tegen ande ren geëischt; doodstraffen, die hem hooger zouden brengen op den lad der der magistratuur. Een voor een na hem namen de toegevoegde verdedigers het woord, onder hen waren aanhangers van de Charbonnerie; onder hen was een Maitre Mérilhou, die nauwelijks tien jaar later Minister van Justitie zou worden en dan plotseling geheel an ders staan tegenover geheime ver- eenigingenl Van deze pleidooien, die natuurlijk opgebouwd waren op de ontkenning der beklaagden, valt weinig te zeggen. Alle zonder on derscheid veroordeelden zij het stel sel, door den advocaat-generaal in zijn requisitoir gevolgd, waarin hij algemeene kenmerken had opge noemd zonder deze te bewijzen, en mede op deze algemeene feiten de veroordeeling der beklaagden had gevraagd. De aardigste momenten deden zich voor, toen de jongste der advocaten, Maitre Chaix, voor Biche ron het woord nam. Bicheron was een der onderofficieren, die zich het minst gecompromitteerd had; welis waar had hij medegeholpen om Pom- mier een korten tijd de vrijheid te hergeven en waren bij hem dolken aangetroffen, maar verder had hij te weinig geweten om iets te kunnen bekennen. Tegen hem werd dan ook alleen de aanwezigheid van den dolk uitgespeeld. Maitre Chaix was er nu op uit om deze aanwezigheid zoo onschuldig mogelijk voor te stel len en onder groote belangstelling en tegelijkertijd gelach van de toe schouwers, ja van de beklaagden zelf, haalde hij een kleinen dolk te voorschijn, dien hij, zooals hij zeide altijd thuis bij de hand had, als her kenning van een vereenigjng met een alleronschuldigst doel. De advocaat- generaal, een gevaarlijk en weinig hoffelijk tegenstander, liet den jon gen verdediger althans uitspreken maar daarna dreef hij de formeel heid zoover, dat hij' het Hof vroeg acte te nemen van Maitre Chaix' bekentenis, dat hij de verordeningen betreffende het verbod van het dra gen van wapenen had overtreden! Het was niet de eenige botsing, die zich tusschen de verdediging en den advocaat-generaal voordeed en waar bij in den regel deze laatste aan het kortste einde trok. Men behoefde, nadat re- en du pliek waren gewisseld, niet in twij fel te verkeeren ten aanzien van de uitspraak der Jury, die onder leiding van een royalistisch edelman stond. De verdedigers van de beklaagden gingen er toe over om aan de vra gen die aan de Jury werden onder worpen, nog een vraag toe te voe gen, en wel een zoodanige, dat de Jury zou moeten erkennen, dat er erband bestond tusschen Dories' op treden naar buiten en zijn plannen tot samenzwering. De advocaten hoopten te verkrijgen, dat indien deze vraag door de Jury ontkennend werd beantwoord, de andere vragen vanzelf zouden vervallen en de straf voor Bories en zijn voornaamste me- debeklaagden lichter zou uitvallen Maar het Hof verwierp de toege voegde vraag; de Jury trok zich daarop in de raadkamer terug en beraadslaagde drie lange uren. De onderofficieren Bories, Goubin. Pommier en Raoul werden schuldig geacht aan het misdrijf \an samen zwering, hetwelk tegelijk inhield de vier verschillende doeleinden, in de acte van aanklacht gesteld; Hénon werd eveneens schuldig geacht, maar slechts met een meerderheid van 7 tegen 5. Coupillon werd ook schul dig geacht, maar van hem werd er kend, dat hij tijdig het complot had medegedeeld. De overige onderoffi cieren en soldaten werden schuldig verklaard, dat zij niet tijdig tot de ontdekking van het complot hadden bijgedragen. Hénon werd op grond van de geringe meerderheid door het Hof alsnog van vervolging ont slagen; de vier hoofdbeklaagden werden met den dood gestraft, de overigen met vrijheidsstraffen van korter of langer duur. Met onmis kenbaar vijandelijke gevoelens Werd de uitspraak door het publiek be groet; de advocaat-generaal, ge ïrriteerd gelijk hij na deezn dagen- langen strijd was, kon zich niet weer houden enkele uitdrukkingen van minder hoffelijk gehalte te gebruiken De advocaten omringden Bories, die kalm en glimlachend bleef gelijk te voren en die nog in deze moeilijke uren gelegenheid vond om zijn me deschuldigen eni -veroordeelden moed in te spreken. Zelfs vroeg hij geen hooger beroep aan; de anderen de den dit wel, maar kwamen er op terug. Toen de verdedigers hen ein delijk hadden overgehaald deze te rugtrekking weer in te trekken, was het te laat. De Charbonnerie heeft het aan pogingen om hen te bevrij den niet laten ontbreken; een be drag van 70.000 francs werd bijeen gebracht om de veroordeelden, die naar Bicerte waren overgebracht, te bevrijden. Maar tengevolge van ver raad mislukte het complot; degenen, die een eersten termijn van het geld in handen van den directeur der gevangenis stortten, werden aange houden op het oogenblik. dat zij dit deden. Op 21 Septemebr 1822 werd te Parijs het vonnis aan de vier sergeanten voltrokken; zij sliepen rus tig den nacht tevoren twee aan twee, zij weerstonden elke poging, op het oogenblik voor de executie op hen uitgeoefend om hen tot spreken te brengen, zij gingen moedig en rus tig, bijna opgewekt de treden van het schavot op. Soldaten als zij wa ren, morden zij er slechts over. dat hun hoofd onder het mes van den scherprechter zou vallen; zij hadden den dood door fusilleering verkozen Raoulx, die de eerste was, die ge ëxecuteerd zou worden, omhel?de zijn kameraden alvorens het schavot te bestijgen; met dezelfde vastbe radenheid volgden hem de anderen, en Bories, die ter dood gebracht werd nadat hij zijn drie vrienden had zien ombrengen, riep de om het schavot verzamelde menigte toe: „Herinnert U wel, dat het 't bloed uwer broeders is, dat gij heden ziet vloeien I" De dood van de vier sergeanten van La Rochelle leeft in de herinne ring voort als een merkwaardig voor beeld van heldhaftige trouw aan het beginsel. Zij hadden zich gewijd aan een ideaal; of zij gelijk dan wel ongelijk hadden, tegenover de moe dige houding, die zij tot het einde toe bewaarden, doet het niets ter zake. Zij waren martelaren voor de gedachte van vrijheid en democratie, gelijk vroeger eeuwen de martela ren voor geloof en vaderlandsliefde hebben gekend. Bond voor Staatspensioen. De Pers- en Propaganda-Commissie van den Bond voor Staatspensionnering verzocht ons opname van het volgende: Daar het aantal bezoekers op het op 7 April in Den Haag te houden congres van bovengenoemden Bond de vier dui zend hoogstwaarschijnlijk zal te boven gaan heeft het Congresbureau behalve de groote zaal van den dierentuin nog gehuurd de zaal van Kunsten en We tenschappen aan de Zwarte weg, in de nabijheid van het Station S.S. Deze zaal kan eveneens ruim 2000 menschen bevatten. De reizigers per trein worden daar verwacht. Die met bussen komen gaan naar den dieren tuin. Het congres beloofd schitterend te slagen. De door de welwillende houding van den minister van Sociale Zaken ontstane gelegenheid tot stempelen op het congres, is thans uitgebreid tot bei de zaler. Nog kan worden meegedeeld dat als zevende spreker 2ich alsnog beschikbaar heeft gesteld mr. M. S. Kalma te Asseu. De volgorde der sprekers is bij loting vastgesteld als volgt W. Drop, mr. L. G. van Dam, J. Smid, mr. A. G. P. Peters, H. D. Lou- wens, mr. M. S. Kalma en H. S. van Houten. Alle sprekers spreken in beide zalen. Voetbal. Breskens 1 IJzendijkel 5—2. De laatste competitie-wedstrijd heeft Breskens een royale overwinning ge bracht. Als scheidsrechter Gillissen laat beginnen blijkt dat Breskens zon der H. Vermeulen is, waarvoor 1. Oos terling invalt. Ook de gasten zijn on- Gij hebl kou geval en voell de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nachl Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staal Ge op zonder koorts en voell Ge U weer prettig en gezond. Nederlandse* Ongeëvenaard bij gevatte kou "eodurt Griep, rheumatische pijnen. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, en*. Per 12 si. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. Volgens recep[ von Apotheker Dumont AKKER.CACHETS* 27. Weldra bood zich een prachtige gelegenheid aan in een jongetje! met een reusachtige groote pet op, die overal bekend stond als Loekie Pet. Loekie stond bij een groote zak, die hij aandachtig bestudeerde. 28. „Hé zeg," zei Klaasje Allemans verdriet, toen hij bij de Pet was aangekomen, „wat heb jij daar in die zak?" „Dat weet ik zelf niet," antwoord de de Pet, „ik moest hem voor mijn grootmoeder naar mijn vader bren gen". volledig. In de eerste helft gaat het spel gelijk op. De IJzendijke aanval len worden echter meestal door de goed spelende backs onderschept zoodat Vermeulen in het doel niet al te veel werk krijgt. Na een corner op het doel der thuis club bewerkt Ritico de bal met de hand. De toegestane penalty wordt door IJzendijke benut dat hierdoor een 1—0 voorsprong neemt. Een strafschop aan de andere kant wordt door Neuféglise naastgeschoten. Als jan de Visser een goede voorzet geeft schiet invaller Oos terling ineens en 11. Neuféglise lost een ver schot, waar de backs over heen trappen en eer de keeper bij de bal is verdwijnt het leer In de touwen 21. Nog voor de rust loopt Jan de Visser door de hele verdediging heen, zijn hard schot wordt afgeslagen maar door goed doorzetten van onze rechtsbuiten krijgt hij de bal weer in zijn bezit en maakt er 31 van. Na de thee wordt het een zeer een voudige wedstrijd. Het aantal kansen dat de Breskens-voorhoede krijgt is legio, en de doelpunten blijven dan ook niet uit. Het is linksbuiten Fenijn die van midvoor D de Visser een prachtbal krijgt toegespeeld. Zuiver schiet Fenijn thans de bal in 't doel 41. Een corner door de linksbuiten goed genomen wordt door D. de Vis ser opgevangen en In eens in 't net gewerkt 5—1. In de resteerende tijd is Breskens niet van het doel der gas ten weg te krijgen doch deels door pech en door slecht schieten ontsnapt het doel aan verdere doorboringen. Tegen 't eind weet de IJzendijke rechtsbinnen uit een penalty de achter stand terug te brengen op 52 met welke uitslag het einde komt. OOSTBURG. Voetbal. Engelsch bezoek. Reeds lang was het in den mond. dat met Paschen een gezelschap Engelschen deze streek zou bezoeken. En wat meer zegt, zij zouden in Oost burg een voetbalwedstrijd spelen tegen West Zeeuwsch -Vlaanderen. Nu is het zoo, „veel beloven en weinig geven, doet de gekken in vreugde leven". Maar waarachtig door de vriendelijke bemoeiingen van dhr. v.d. Werffwerd de kans steeds grooter en op Zondag jl. arriveerde een gezelschap Engelschen waartoe behoorden de Parkinson Ath letic Club uit LondeD, welke de strijd aan zou binden tegen een West Z.- Vlaamsche combinatie. Toen zij arriveerden, werden zij in het vergaderlokaal van dhr. Ph. de Vuijst welkom geheeten door dhr. v.d. Werff, die de wensch uitsprak, dat de gasten mede zouden werken tot een fraaie wedstrijd. Van Oostburgsche zijde was niets nagelaten om zooveel moge lijk de ontvangst schitterend te doen zijn, want er was zelfs gezorgd voor muziek op het terrein door welwillen de medewerking van de firma Wed. Schippers en Zoon. Zoo werden de buitenlanders toen zij het terrein betraden en zich opstel den verwelkomd met het Engelsche volkslied, gevolgd door het Wilhelmus voor het Ned. Elftal, dat zich schitte rend in het gelid zette. En wat zal het nu worden vragen zich de talrijke toe schouwers af, die van heinde en ver gekomen waren. De combinatie krijgt den aftrap en na een kwartier spelens wordt door hun een eerste punt ge maakt met zoo'n keihard schot dat ieder er verbaasd van stond. En daar blijft het niet bij want het eene punt volgt op het andere, zoodat tenslotte tot aller verbazing de wedstrijd eindigt met een 61 overwinning van deZ.- VI. Combinatie Het was een fraaie sttijd en de Engelschen zullen toch wel de indruk gakregen hebben dat er hier ook mannetjesputters zijn. Zondag werd alhier een match ge speeld tusschen Oostburg I en Schoon- dijke I. Voor de rust leidt Oostburg met 21. Na hervatting»leidt ten slotte Oostburg met 32. Maandag werd alhier een partij gespeeld tusschen Oostburg en Ter Neuzen 2. Oostburg weet de stand te brengen voor de rust op 20. Na de rust weet geen der belde partijen nog een punt te bemachtigen zoodat het einde komt met 20. SLUIS. Duivensport. Zondag 28 Maart Iste Paaschdag werd door de duivenvereenlging Recht voor Allen te Sluis een prijsvlucht ge houden op Moescroen. De lossing van de duiven had plaats om 10.45 uur. De eerste duif arriveerde om 11 u. 49; de laatste om 11 u. 55' 54. De afstand bedroeg 65 km. De prijswin naars waren: W du Fossé 1; J. de Zutter 2, 3; A. Dhondt 4 en 7; J. Wage 5,8 en 10; P. Goossen Retranchement 6 en 11: A. van Haneghem Retranchement 9 en overduif. De eerstaankomende duif ontwikkel de een snelheid van 997.80 m; de laat ste duif een snelheid van 968.10 m per minuut? BIERVLIET. V.V. „Biervliet" jubileert. Zaterdagavond herdacht d* voetbal-

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1