BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iedere 11 DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens TWEEDE BLAD. in. Klaasje Allemansverdriet» E Land- en Tuinbouw. Binnenland. Nü hebt ge Abdijsiroop noodig! Thans slechts 75 ct. per flacon I 46ste Jaargang Vrijdag 26 Maart 1937 Nummer 4223 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bi) vooruitbetaling ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) De vier"!;Sergeanten van La Rochelle (1822). o Het bedenkelijke was. dat Goubin, Pommier e.a. zoo ver waren gegaan, dat zij ook de namen van enkele personen uit de burgermaatschappij te Parijs hadden genoemd, die bij een Vente van hoogere klasse waren betrokken. Dat waren de advocaat Baradère en een zekere Hénon. za kenman te Parijs; dat waren nog een paar andere personen van een voudige standing, die allen op deze aanwijzingen in hechtenis werden ge nomen. Hénon legde na zijne gevan genneming een vrijwel volledige be kentenis af en vooral dientengevolge eischte het Assisenhof der Seine te Parijs de behandeling van dit geding voor zich op. Waar het bleek dat het geen militair complot op zich zelf was, konden ook de militaire beklaagden niet voor den krijgsraad worden gevoerd; het gold hier een aanslag op de veiligheid van den Staat, waarbij zoowel militaire als burgerlijke personen waren betrok ken en mitsdien was het gewone gerechtshof bevoegd. De verschillen de beklaagden werden dus allen naar Parijs gebracht; aanvaneklijk in de gevangenis de la Force op gesloten, doch later in de Concier- gerie samengebracht. Een onverstan dige daad van de zijde der Justitie, want door dit samenzijn herkreeg Bories, de bedachtzame, de meest bezadigde van allen, zijn overwicht op zijne vroegere medewerkers. Geen verwijten werden over en weer ge daan; slechts werd vastgesteld wat door de afgelegde bekentenissen was bedorven. En men kwam tot de conclusie, dat het niet meer ging om eigen veiligheid, maar dat het ging om de organisatie van geheel de Charbonnerie en Frankrijk, die men niet verder aan het oog der Justitie mocht ontdekken. Slechts één der burger-beklaagden, de ge noemde Hénon, had bekend; de on derofficieren hadden niet anders ge daan en kunnen doen dan van de Vente in .eigen regiment vertellen. Men besloot, in overleg met de toe gevoegde advocaten, die voor een deel ook tot de Charbonnerie be hoorden, dat men bij de openbare behandeling hardnekkig alle vroeger afgelegde bekentenissen zou terug nemen en alles wat ten laste was gelegd, ontkennen, op welke wijze dan ookl Dat men hierbij tot leu gens zijn toevlucht moest nemen, viel niet te verwonderen, maar werd van de zijde der beklaagden, die in hun oogen een ideaal voorstonden, ten volle geoorloofd geacht. In welk opzicht de advocaten hen niet weer spraken. Zoodoende bracht de openbare be handeling een niet geringe verras sing, het onaangenaamst voor den advocaat-generaal, den heer de Mar- changy, die heel wat voorzichtiger was geweest dan een collega te Poi tiers, een zekere Mangin, die, steu nend op geen enkel vast bewijs, in zijn acte van beschuldiging had ge waagd van een samenzwering met vertakkingen over alle deelen van Frankrijk en die zelfs vrij juist de namen had geraden van de aanvoer ders van die beweging, maar die op grond van zijn door bewijzen niet voldoende ondersteunde aantijging in de Kamer tot de orde werd geroepen en slechts met moeite door de royalistische meerderheid kon wor den gered van een verschijnen per soonlijk voor deze Kamer. De heer de Marchangy was zoover niet ge gaan, hij beperkte zich in zijn acte van beschuldiging tot het geval van La Rochelle zelf, maar nam een ze ker verband aan tusschen La Ro chelle en de bewegingen te Colmar, te Saumur, te Béford en sedertdien gedane pogingen te Nantes en te Toulon. Daartegenover stelden de beklaagden, zoowel de burgerlijke als de militaire, een absolute ontken ning. Hénon nam zijn geschreven bekentenis uit de instructie terug; hij verklaarde nu, dat de Prefect van politie hem tot een bekentenis had gedwongen onder het voorgeven, dat hij dan spoedig in vrijheid zou wor den gesteld, hetgeen hem-veel waard was, aangezien zijn zaken begonnen te verloopen. De onderofficieren en soldaten ontkenden geenszins te heb ben behoort tot een vereenigingj die echter slechts een philantropiscb doel had en die slechts daarom ze kere geheimzinnigheid in acht nam, wijl zij daardoor meer aantrekkings kracht uitoelendcl Telkenmale hield de advocaat-generaal aan de be klaagden hunne bekentenissen voor, maar bij het meerendeel hunner be reikte hij niets. Slechts Goupillon bleek ook ditmaal de meest bevrees de; men verlieze niet uit het oog, dat hij, die de samenzwering aan zijn kolonel had aangegeven nog voordat er eenige kans op ontdek king bestond, vrij zeker kon zijn, dat hij zijn straf zou ontloopen, al thans voor het grootste deel. Toen hij ook nu weer op zijn ontken nende houding terugkwam, waren het de beklaagden zelf, die deden zien, dat hij de meest bloeddorstige onder hen was geweest; dat hij er van gesproken had de kazernes in brand te steken en den kolonel te vermoorden. Wat intusschen niet wegneemt, dat bij het kruisverhoor tusschen Hénon en den betreffenden Prefect van politie, het figuur van den beklaagde niet buitengewoon fraai was. In gelijke omstandighe den verkeerden verschillende der on derofficieren tegenover generaal Despinois, die van al zijn militair overwicht gebruik zou hebben ge maakt om hen tot bekentenis, een geschrevene nog wel, te brengen. Generaal Despinois, die ondanks herhaalden aandrang van rechters en verdediging niet ter terechtzit ting verscheen, terwijl men hem blijkbaar daartoe niet wilde dwin gen, schijnt inderdaad middelen ge bruikt te hebben, die men thans niet oirbaar zou achten; voor het overige krijgt men uit de stukken van het geding niet den indruk, dat hij buitengewoon forsch of bruut is opgetreden. Maar de beklaagden moesten, wilden zij in hun absolute ontkenning volharden, den generaal wel een optreden toedichten, dat er ger was dan de werkelijkheid. Tel kenmale probeerde de advocaat-ge neraal hen tot een nieuwe bekentenis te brengen; hij beproefde het met zachtheid en met hardheid, maar hij slaagde geen enkelen keer. Tal van oogenblikken scheen het als zou in derdaad de openbare behandeling een keer nemen, als zou door on voorzichtigheid van een der beklaag den de schaal ten gunste van het openbaar ministerie overslaan; een volgend oogenblik was het gevaar lijke moment doorleefd. De militaire Vente van het 45ste linieregiment viel niet meer voor ontdekking te behoeden, maar niets viel er uit de openbare behandeling van deze zaak te distilleeren, dat juridische zeker heid gaf omtrent de verbinding de zer militaire Vente met andere, hoo- ger geplaatste lichamen; niets viel vast te stellen omtrent de Fransche Charbonnerie op zichzelve, waar van eenvoudig de beklaagden de den alsof ze nauwelijks het bestaan, ja zelfs den naam niet kenden. Het requisitoir van den advocaat- generaal hield met al deze ontken ningen geen reekning. Voor wat de schuld der beklaagden betreft, was het gegrondvest op de bekentenis sen, in de instructie afgelegd. Be langrijker echter was het algemeen gedeelte van dat requisitoir. Het ont wikkelde een theorie, die niet alleen voor Frankrijk gold, maar ook voor alle andere landen van Europa, waarin zich zekere ontevredenheid krachtdadig uitte, en het heet:e den opstand, welke zijn beginselen en welke zijn ooVzaken ook mochten zijn, een misdaad. Erger was, dat de advocaat-generaal zich bij het be lichten van het proces van La Ro chelle plaatste op een algemeen standpunt; en de daad van La Ro chelle, schoon deze door geen en kel bewijs gebonden bleek aan an dere uitingen van ontevredenheid, plaatste in het,,milieu van opstandige samenzweringen, die het gezag der Fransche koningen ondermijnden. De advocaat-generaal liet niets na wat hij kon aanvoeren om te werken op het gevoel van vrees van de jury; er deze op te wijzen, dat juist, waar Frankrijk van revolutionaire stroo mingen doortrokken werd, het noo- dig was om in elk especiaal geval een voorbeeld te stellen. Het is nie mand minder dan de groote Dupin geweest, die daartegenover heeft vol gehouden, dat het strafrecht geen algemeene gevallen kent; dat elke overtreding, elk misdrijf op zichzelf moet worden beoordeeld, en slechts in verband met dengene, die den misstap beging. De advocaat-gene raal stoorde zich daaraan niet; hij nam verband aan zonder dit te be wijzen; waar de beklaagden niet hadden bekend, ontwierp hij in zijn requisitoir een beeld van de wissel werking, die er zou zijn geweest, er inderdaad geweest is, maar die hij niet bewijzen kon. 44 25. Want onder een boom stond Kalasje Allemansverdriet vastgebon den met een paar dikke touwen, en oom Gerrit zelf zat boven in de takken en strooide een peperbusi over Klaasje leeg, zoodat de arme jongen stond te proesten en te nie zen, dat je medelijden met hem zou krijgen. Dat was de wraak van oom Ger rit. i 26. Toen Klaasje Allemansverdriet eindelijk door zijn oom was los gelaten, ging hij zijn troost zoeken in het vrije veld. Daar had hij de ruimte en de tijd om over nieuwe kwajongensstreken na te denken. Iets over samengestelde fos - forkali-meststoffen. Dat de belangstelling voor de sa mengestelde meststoffen belangrijk is toegenomen, dit vooral in den tuinbouw, is wel bekend. Evenwel is dit hoofdzakelijk het ge val bij de volledige geconcentreerde meststoffen, dus bij die welke alle plan- tenvoedende stoffen in verschillende vorm bevatten. Nu er ook in den handel meststoffen voorkomen, welke alleen fosforzuur en kali bevatten, is het hier hoewel samen gesteld toch verschil omdat deze geen stikstof bevatten. Maar deze zijn daarom niet minder belangrijk, vooral in den tuinbouw nu men meer en meer gaat letten op de verzouting van den bodem. Hiervoor zijn de samengestelde mestsoffen van groot belang. In den tuinbouw waar veel zwaarder dient te worden gemest dan in den landbouw en waar men de vochttoevoer zoowel in het open veld als in kassen en bakken ook niet altijd in de hand heeft, speelt deze kwestie een belangrijke rol. Zooals wij reeds opmerkten komen er in den handel voor de samengestel de fosforzuurkali-meststoffen n.m.l. Sul- kaphos. Deze genoemde meststof is daarom van groot belang, omdat ze bevat22pCt fosforzuur gemakkelijk opneembaar in den vorm van dicalcium fosfaat en 22 pCt. kali, In den vorm van zwavelzure kali dus chloorvrij. Ook is er van ge noemde meststof een gefabriceerd met 20 pCt. fosforzuur en 25 pCt. kali. Om een volledige bemesting te ver krijgen, moet dus stikstof worden bijge voegd. Dit kan ook zijn voordeelen hebben, boven de volledige samenge stelde meststoffen, men kan dus hier de stikstof zelf kiezen en nemen welke vorm de beste is voor zijn grond, ter wijl deze dan tevens aangepast kan worden bij het gewas en structuur van den grond. Van groot belang is ook dat Sulka- phos, geen ballaststoffen bevat, met deze afwezigheid hangt tevens samen, dat de zoutconcentratie in het bodemvocht bij het gebruik van deze meststof veel kleiner is, dan bij toepassing van laag- gradige meststoffen. Hierdoor wordt voorkomen dat de onderaardsche deelen der planten veel minder gevaar loopen voor verbranding, wat vooral bij jonge worceis nog al eens het geval kan zijn - terwijl dan tevens het zoo gevreesde verzouten van den bodem wordt tegengegaan. Wijzen wi) tenslotte nog eens op de afwezigheid van choor- gevoelige ge wassen, dan zal deze nog nieuwe mest stof haar weg vinden in den land- en tuinbouw. Laten wij nog besluiten met de op merking, dat iedere land- of tuin bouwer dit jaar nog eens uitvoerige proeven neemt, het zou zeker in het belang van den land- en tuinbouw zijn. Bond voor Staatspensioen. De Perscommissie van den Bond voor Staatspensionneering deelt ons mede: De Minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden en daarvan aan het Con gresbureau inededeeling gedaan, dat Z. E. geen Lezwaar heeft dat werk- looze bezoekers van het op 7 April te Den Haag te houden Congres van den Bond voor Staatspensionneering, hun stempelpllcht vervullen op het Congres- bureau te Den Haag. Voorts is door den Minister toestem ming verleend, dat de werkloozen, die in de werkverschaffing arbeiden, mits bij de werkleiding geen bezwaar bestaat, het Congres bezoeken. De vergunning daartoe zal echter door belanghebbenden moeten worden ge vraagd aan den inspecteur van de Werk verschaffing, terwijl uiteraard geen ver goeding wordt gegeven voor de ge derfde werkuren. Naar voorts ons wordt medegedeeld is door den Heer Hoofd-Commissaris van Politie te Den Haag aangewezen als parkeerplaats van en voor de auto's en autobussen, de onmiddellijke nabij heid van het Malieveld. Het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering gaf inmiddels zijn leden reeds opdracht, zich strikt te houden aan de aanwijzigingen van de Haagsche politie opdat slechts door het nauwkeurig daaraan voldoen een goede orde kan worden verkregen. Prins Bernhard en de Neder- landsche Industrie. Het heeft Z.K.H. Prins Bemhard der Nederlanden behaagd de N.V. Neder- landsche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam te vereeren met de opdracht tot levering van 2 Ford V8 cabrio lets, automobielen dus van hetzelfde type, als waarmede Z.K.H. vergezeld van H.K.H. Prinses Juliana, zijn entrée in ons land maakte. De Ford V8 cabriolet blijkt wel het type wagen te zijn, waarin onze sportieve Prins bij voorkeur rijdt. De Koningin bezoekt het Jullana-klnderzlekenhuis te 's-Gravenhage. De Koningin heeft Woensdagmiddag een langdurig bezoek aan het Juliana- kinderziekenhuis te 's-Gravenbage ge bracht. Op hartelijke wijze heeft H.M. blijk gegeven van haar medeleven met de jeugdige patiëntjes, die daar in groo- ten getale worden verpleegd, hiermede een traditie van wijlen Koningin Emma voortzette. Om vier uur kwam H,M. per auto bij het aan den Duinrand in de Dr. van Welylaan gelegen kinderziekenhuis Gij hebt kou gevat I Gij hoest en Gij „doet' er niets aan. Past opl Bijna alle ernstige borstziekten zijn het gevolg van 't verwaar- loozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijderen. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akker's Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organen. De vastzittende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdijsiroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bronchitis» Kinkhoest, Griep en Borstbenauwdheid.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1