BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. Wekelijksch Overzicht. o FEUILLETON Haar eer gered. 46ste Jaargang Vrijdag 26 Maart 1937 Nummer 4223 ABONNEMENTSPRIJS: P«f drie meenden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar 5.00 Buitenland per jaar 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-6 regels 10,75. Iedere regel meer I0;15. Ing* Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaatuittweebladen PP* Wegens het PAASCHFEEST zal Dinsdag geen nommer van ons blad verschijnen. DE REDACTIE. Vrijwel niemand is er in ons land, die niet voldoening spreekt over het zenden van onze oorlogsschepen naar de Spaansche wateren. Men kan over de uitwerking hiervan dan ook tot nog toe tevreden zijn. Sinds de „Hertog Hendrik" in de gevaarlijke zóne rondvaart, is slechts één schip aangehouden, dat echter direct weer is vrijgelaten ook. De „Java" is de Straat van Gibraltar ook al aardig genaderd, maar toch leek het de regeering gewenscht, bovendien nog eenige duikbooten naar deze streken te sturen. Uit} Den Helder zijn derhalve de O 13 en O 15 vertrokken. De O 16, welke reeds geruimen tijd niet in het vaderland is geweest, en die zoo'n prachtige reis achter den rug heeft, zal nu terug kunnen keeren. Rotterdam heeft zijn tunnelplan doorgezet en nu wil Amsterdam ook niet achter blijven: dezer dagen heb ben B. en W. een belangrijk voorstel gedaan tot verbetering van de vlieg- haven Schiphol. En het is een ver- betering, die er zijn magl De kosten zullen niet minder dan twee millioen gulden bedragen, waarvoor onder an clere startbanen aangelegd zullen worden. B. en W. willen spoed ach ter de uitvoering van dit plan zetten, wat o.i. alle lof verdient. Op het oogenblik bekleed Amster dam een belangrijke plaats in het internationale luchtverkeer, maar wil men die plaats behouden, dan is wel een der eerste eischen, dat men zorgt voor een goed vliegveld. Het veld schijnt door de vele regens zeer drassig te zijn en vooral met het oog op de machines, welke voort durend zwaarder worden, moet men hiertegen zoo gauw mogelijk maat- regelen nemen. Te Bergen op Zoom raakt men al eenigszins in een stemming om, feest te vieren, hoewel dat feest eerst over ongeveer een jaar zal plaats hebben. Het Markiezaat Ber gen op Zoom zal in 1938 namelijk 45. 0 Uw huisjuffrouw zeide, dat ik maar naar boven moest gaan. Ik zou uit mijzelf nooit zo:> rij geweest zijn. Hier hebt u mijn naam, ging hij voort, haar zijn visitekaartje toe reikend, dat zij hem haastig af- griste en met gefronste wenkbrau wen bekeek. Ik kom hier in het belang- van een dame. die in haar maatschappelijke positie benadeeld is geworden door haar gelijkenis! met u. Wat bedoelt u eigenlijk? U bent in Februari met kolo nel Rannock in Algiers geweest. Haar gelaat werd doodsbleek en met trillende stem gaf zij ten ant woord: Welnu, wat zou dat? U bent daar gezien geworden door kennissen van mijn cliënte.'" Men heeft u voor haar gehouden en het gevolg hiervan is een schan 650 jaar bestaan. De burgemeester heeft gemeend, dat dit feit niet on gemerkt mocht voorbijgaan, en neeft inmiddels een stichting in het leven geroepen, welke dan verder met an dere feestcommissies zal samenwer ken. Ook te Amsterdam zijn er plan nen tot het versieren der stad. Dit zal namelijk plaats hebben, wanneer het vorstelijk Echtpaar hier zijn in tocht houdt. Dit zal nog wel eenige maanden duren, maar men wil iets moois te zien geven en dat vraagt altijd wel eenigen tijd van voorbe reiding. Op het oogenblik vertoeven Prin ses Juliana en Prins Bemhard in Italië. Na zich eenige maanden met de ski-sport vermaakt te hebben, zoeken Zij dus nu de mildere zuide lijke zon op. In een gebouw in het hart van de stad heeft het Vorste lijke Paar zijn intrek genomen. Van af Rome zal de tocht straks dan wel zoo langzamerhand naar ons land gaan. Dezer dagen is de memorie van Antwoord betreffende de grondwets herziening aan de Eerste Kamer ver schenen. Zooals verwacht mocht worden, zijn daarbij geen nieuwe gezichtspunten naar voren gebracht. Men kan nu de eindstemming over deze herziening binnenkort verwach ten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat er geen verkiezingsredevoeringen per radio uitgezonden mogen worden. In de onrustigen tijd voor de verkiezingen, die ons te wachten staat, zullen wij dus, dank zij het besluit van Mi nister De Wilde, in onze huiska mers, waar wij onze luidsprekers op gesteld hebben, niet onverwacht be hoeven te worden opgeschrikt door de stem en de ideeën van het één of andere candidaat-kamerlid. Zooals omen weet, heeft de Ko ninklijke Shell op het oogenblik' meerdere schepen in aanbouw. Eén daarvan de „Marisa" is thans zoover gereed, dat men een proeftocht kon houden, welke zeer goed geslaagd is. Onder degenen, die deze tocht medemaakten, bevond zich ook Bur gemeester De Vlugt, die tevens pre sident-commissaris van de Ned. Scheepsbouw Mij. is. Donderdag heeft de „Marisa" den vaderlandschen bodem reeds ver laten met bestemming voor Curacao. De Duitsche regeerders hebben niet lang gewacht met hun reactie op de Pauselijke Encycliek betref fende het concordaat tusschen het Vaticaan en de Nazi's, die Zondag van alle Katholieke kansels in het Derde Rijk is voorgelezen. Reeds Maandag bracht de „Völkische Beobachter" een hoofdartikel, waar in commentaar op deze encycliek werd gegeven. Opmerkelijk is, dat deze ifleactie veel zwakker is, dan men had verwacht. Het is duidelijk, dat de encycliek voor de regee- ringskringen te Berlijn een verras sing is geweest en wel een van de onaangename soort. Aan de kerk wordt thans verweten, dat zij voor het uiten van haar bezwaren een weinig gelukkigen' vorm heeft ge kozen. Verder zegt de „Völkische Beobachter", dat niet Duitschland, maar de kerk zelve zich zou heb ben schuldig gemaakt aan de over treding van concordaatsbepalingen, waar vele geestelijken de bescher ming van het concordaat gebruikten om hun politieke actie voort te zet ten. Maar al deze verwijten worden met een gematigdheid voorgedragen, 'welke voor het tegenwoordig Duitschland ietwat ongewoon is en doet veronderstellen, dat men eigen lijk met de heele zaak nog niet goed weg weet en niet overhaast wil handelen. En dat is te begrijpen. Berlijn kan op het oogenblik een breuk met het Vaticaan onmogelijk verdragen. In Midden-Europa wil het zijn invloed versterken. Maar hoe zou men in dit katholieke ge bied een openlijken strijd tusschen daal, waardoor de dame in kwestie gecompromitteerd is. Ingeval hier van een rechtzaak mocht komen, wat zeer waarschijnlijk is, hebt gij het in uw macht, alles op te helderen door openlijk te verklaren, dat u verleden jaar winter de reisgenoote van kolonel Rannock waart in Al giers en op Corsica en Sardinië. Bedoelde dame zal dan ook voor de rechtbank verschijnen, en de ge lijkenis tusschen u en haar zal alle misverstand verklaren. Ik zou denken, dat ik gek was, als ik dat deed, riep zij. Hoe durft ge zoo verregaand onbe'chaamd zijn, om dat van mij te vergen! Daar is het gat van de deur, mijnheer Faun- ce, voegde zij er bij met een blik op zijn naamkaartje. Meer heb ik u niet te zeggen. O ja, dat hebt u wel, mevrouw Rannock. U wilt o.a. graag weten, welke belooning ik van plan ben u aan te bieden voor uw gewaar- deerde hulp in dezen. Ik geloof geen woord van de geheele geschiedenis. Maak nu maar, dat je wegkomt. Ho, ho, mevrouwtje, wat bent u barl Is dat nu verstandig, om NU IK EENS ER MEE BEGON NEEM IK NIETS DAN RADION/ BADIS-A (Ingez. Med.) zoo onbarmhartig een man af te schepen, die u een zeer voordeelig voorstel komt doen? Wat verstaat u onder voordee lig? Ik ben bereid, u honderd pond uit te betalen, wanneer u, in geval het een rechtzaak wordt, in de ge tuigenbank plaats wilt nemen en onder eede verklaren, dat u met Rannock samen bent geweest, van 't begin tot het einde van de reis. Honderd pond. in één ochtend te verdienen! Dat is nog zoo kwaad niet, wel? Haar gelaat had zijn gewone tint herwonnen. Zij keek Faunce uitvor- schend aan, alsof zij tot in het diepst zijner ziel wilde doordringen. Het resultaat van dit onderzoek scheen bevredigend te zijn, want zij werd veel kalmer. Ga zitten, zeide zij, terwijl zij tegenover hem plaats nam, met haar ellebogen op de tafel en haar lrin rustende op haar handen. Hij blikte naar den gladden trouw ring en nog een paar andere ringen met granaten en turkooizen aan haar linkerhand. Haar dagen van glorie en pracht en weelde waren voorbij den H. Stoel en de Nazi's opnemen? In Berlijn onderschat men de ge varen, welke uit een strijd met de katholieke wereld voortspruiten, ze ker niet en men weet, dat men te genover de katholieke kerk tot een zekere machteloosheid gedoemd is. Men mag dan ook verwachten, dat Berlijn verder over deze aangelegen heid zal zwijgeni cn alles bij het oude zal laten. In elk geval is een opzegging van het concordaat on der de huidige omstandigheden niet waarschijnlijk. Overigens heeft men in Berlijn ook nog wel andere dingen aan het hoofd. Men moet daar, evenals trou wens in de andere Europeesche hoofdsteden, met aandacht de ver" schillende onderhandelingen volgen, die men als voorbesprekingen voor het nieuwe Locamopact zou kunnen beschouwen. "Zoo vertoeft Koning Leopold van België op het moment in Londen, waar hij een beter be grip tracht te kvveeken voor de spe ciale moeilijkheden van zijn land en voor de motieven, welke ten grondslag liggen aan den ewnsch van onze Zuiderburen zich een groo- tere mate van onafhankelijkheid in hun buitenlandsche politiek eigen te maken. Allerewge wordt erkend, dat de bestaande reeling tusschen Enge land, Frankrijk en België, waarbij dit laatste land verplicht is Frank rijk in elk conflict met Duitschland, wat ook de oorsprong daarvan is, bijstand te verleenen, op den langen duur voor België niet aanvaardbaar kan zijn. Zooals bekend, verzetten in België groote groepen, speciaal de Vlamin gen, zich tegen een dergelijke nauwe binding en derhalve zou hierdoor de nationale eenheid van het land in gevaar kunnen worden gebracht. Maar bovendien wenscht geen en kele Belg meer, dat zijn land nog eens tot het Europeesche slagveld zal worden. En dit gevaar is onder de huidige omstandigheden door Frankrijk's binding aan Oost-Europa in sterke mate aanwezig. Want in dien Duitschland thans een actie in Oost-Europa zou ondernemen, ware België gedwongen aan de zijde van Frankrijk tegen Duitschland in het veld te trekken. Men ontkent in Brussel niet het recht van Frankrijk om met Oost-Europeesche staten verdragen te sluiten, maar zelf wil men daarmee niets te maken heb ben. In Engeland toont men ten volle het begrip voor dit standpunt. An ders is het evenwel met een even veel van haar vroegere sieraden waren verdwenen. Honderd pond is niet veel, als uw cliënte een rijke dame is, sprak zij. Ik weet heel goed, hoe zij heet Lady Perivale. Ik heb wel meer gehoord, dat ik sprekend op haar gelijk. Als zij het 'is, kan zij best tweehonderd pond opdokken: dat is voor haar een kleinigheid. Als ik geen tweehonderd pond krijg, bedank ik er voor, om ten aanhoore van iedereen mijn leven en al mijn avonturen te vertellen. Voor minder doe ik het niet. U bent erg onhandelbaar, me vrouw Randall. Ja, dat ben ik ook. Maar ik heb geld noodigl Waarom zou ik daar niet rond voor uitkomen? U ziet zelf in hoe 'n armoedig krot ik mij moet behelpen. Dat ben ik niet gewoon. Van mijn achttiende jaar af heb ik een dames-leven geleid. Deze el lendige omgeving werkt doodendop mij. Daarom was ik zoo ruw en on aardig, toen u daarstraks hier kwam, ging zij voort met een zenuwachtig lachje. Als u mijn cliënte van dienst wil zjjn, sta ik er voor in, dat zij u tueel conflict in. West-Europa ge steld. Zou Frankrijk b.v. door Duitschland aangevallen worden, dan zou Engeland, dat als garant Frank rijk zou moeten steunen, de beschik king willen hebben over de Belgi sche slagvelden en havens en zijn troepen over het Belgische terri torium willen laten oprukken. Daar voor zijn volgens Landen besprekin gen noodig. Maar de Belgische neu traliteit wordt bij een nieuw Locar no niet slechts door Engeland en Frankrijk, maar ook door Duitsch land en Italië gegarandeerd moet Brussel dan ook stafbesprekingen met Rome en BerKjn hebben? Nu, militaire informaties tegelijkertijd met Frankrijk en Duitschland uit wisselen, is onmogelijk en derhalve wenscht Brussel in dezen zin niets ondernomen te zien. Dan is er verder nog de moeilijk heid van artikel 16 van het Volken bondsstatuut, dat België in bepaalde gevallen zou kunnen verplichten aan de Engelsche en Fransche troepen vrijen doorgang naar Duitschland te verleenen. En dat juist wil België niet. Men ziet het, er zijn vele en moeilijke problemen. Maar toch, men hoopt zoowel in Brussel als in Lon den een oplossing voor deze vraag stukken te vinden. De andere partner van een even tueel nieuw Locamo, het Fascisti sche Italië, vierde dezer dagen zijn 18en verjaardag. Mussolini, juist te ruggekeerd uit Lybië, waar hij met twijfelachtig succes de rol van „Be schermer van den Islam" heeft ge speeld, hield bij die gelegenheid een groote rede, waarin hij op de van ouds bekende wijze het schitterende, fascistische Italië prees en van leer trok tegen de „schijnheilige wel sprekendheid, welke komt van ze kere Anglicaansche katheders," te gen den „overvloed van analfabeten, die in de dagbladen schrijft" en tegen de pacifisten, volgens den duce de gevaarlijkste lieden van, Europa. Veel positiefs hield derede niet in en de scherpe woorden tegen de denkbeeldige vijanden van het Italiaansche imperium kunnen ge voegelijk aan het kwade humeur van den duce worden toegeschreven. Want Mussolini heeft reden genoeg om niet blij van harte te zijn. Heb ben zijn Abessijnsche veteranen, zijn helden uit den Afrikaanschen oor log, bij Madrid aan het Guadalajara- front niet een gevoeligen nederlaag geleden? En dat tegen het leger, dat in de Italiaansche bladen bij voorkeur de „internationale horde" mild beloonen zal. Tweehonderd pond in handen, vóór ik voor de rechtbank verschijn. Voor minder doe ik het niet. Nu, we zullen zien. Ik zal u een blijk van vertrouwen geven:hier hebt u alvast iets op afrekening, hernam Faunce, haar een banknoot van tien pond overhandigend. Hij zou haar meer aangeboden hebben, als hij haar in een betere omgeving had aangetroffen, maar hij schatte de kamers, die zij bewoonde, op tien shillings per week, en het scheen hem toe, dat zij geheel aan lager wal was. Dank u, zeide zij, waarna zij de banknoot wegborg in een ver sleten portemonnaie, welker inhoud bleek te bestaan uit een sixpence en eenige koperstukken, zooals het geoefend oog van den detective ter stond opmerkte. Plotseling werd de deur openge rukt. Faunce, die daar vlak tegen over zat, had gelegenheid den man te zien, die toegang tot het vertrek verlangde, maar bij zijn aanblik ach teruitdeinsde, de deur weer sloot en de trap afstormde. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1