BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Het vijfde Solisten-Concours Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3®weetv\e 3voe^e- FEUILLETON Haar eer gered. Van den Waterkant. 46ste Jaargang Dinsdag 23 Maart 1937 Nummer 4222 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franc» per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75 Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per rage! Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Ct- De Gemeente-secretarie is voor het publiek gesloten op Vrijdag 26 Maart a.s.; alsmede op Maandag 29 en Dins dag 30 Maart 1937. Woensdag 31 Maart a.s. zal tusschen 11 en 12 uur gelegenheid gegeven worden voor aangiften Burgerlijken Stand. Verwezen wordt naar de publicatie betreffende het afsluiten der straten gedurende de kermis. De Burgemeester van Groede. van den Bond van Muziekvereenigingen in West. Zeeuwsch-Vlaanderen. 0 Zaterdag en Zondag werd te Oost- burg in het Beursgebouw het groote Solistenconcours gehouden, hetwelk een schitterend succes is geweest. Zaterdagmiddag opende Burge meester Erasmus het concours, en sprak als volgt: Als Burgemeester van Oostburg heet ik U allen van harte welkom ter dezer plaatse. Voornamelijk een woord van welkom tot het bestuur van den bond van muziekvereeni gingen in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel, die het initiatief ge nomen hebben voor de vijfde maal een .solistenconcours te organiseeren. Toen jk destijds dat bericht las ver heugde ik mij ten zeerste over het genomen besluit en te meer nog toen later bleek 'dat het weer hier ter plaatse zou worden gehouden. Met genoegen wil ik dan ook vol doen aan de uitnoodiging dit con cours met een enkel woord te ope nen. Toen in het jaar 1925 het eerste solistenconcours werd gehouden, was dit voor Zeeuwsch-Vlaanderen iets nieuws. Hieraan werd door 27 solis ten deelgenomen. Gezien het succes van dit eerste concours werd het 44. 0 Ik heb nooit een mooie vrouw in betrekkelijk korten tijd zóó zien vervallen. Met Kerstmis zag ik haar nog in een loge in Drury Lane, heel chique gekleed, maar nu schijnt het jammerlijk met haar gesteld te zijn. Ze vroeg mij, of ik haar niet gebtuiken kon, om in de koren mee te zingen. Een rol zou ze nooit kun nen spelen ze kon zoo heel moei lijk iets onthouden. Ik kon de stak kerd niet helpen. Hier in het West End kunnen wij geen oude, versie ten elementen gebruiken. Kunt u mij haar adres ook opgeven? Ik meen, dat ik het heb opge schreven, antwoordde Mordaunt, en kel en alleen om haar pleizier te doen, want ik wist wel vooruit, dat ik haar toch nooit een engagement zou kunnen bezorgen in allen gevalle niet vóór het pantomine sei zoen dan kan ze misschien nog tweede op 2 Febr. 1926 gehouden met 31 deelnemers, gevolgd door het derde op 3 Maart 1928 met 29 deelnemers en op 4 Maart 1933 met 44 deelnemers. Was de deel name toentertijd goed te noemen, nu overtreft zij alle verwachtingen met 84 deelnemers, hetgeen zelfs twee dagen in beslag neemt. Dat het houden van muziekcon coursen zeer ten goede komt aan de vereenigingen, blijkt uit de groote vooruitgang die ieder jaar bij de vereenigingsconcoursen wordt waar genomen. Hetzelfde neemt men waar bij de solistenconcoursen. Om hier aan deel te nemen is men verplicht een bepaald stuk grondig te bestu- deeren om het zoo goed mogelijk ten gehoore te brengen. Deez extra studie komt niet alleen ten goede aan de solist maar eveneens aan de vereeniging waarvan hij werkend lid is. De muziekbond brengt dus zoo wel door het houden van de so listen- als vereenigingscojncoursen de muziek in onze streek op een hoo- ger peil. Wanneer men het programma be kijkt, blijkt dat er weer heel wat studie noodig geweest is, laten we hopen dat de prestaties hieraan even redig zullen zijn. De leden van de jury, die ik hier ook van harte wel kom heet, zullen vermoedelijk geen gemakkelijke taak hebben. Wij stel len evenwel het volste vertrouwen in hen, zoodat de beoordeeling van de uit te voeren nummers de juiste zal zijn. Ik hoop dat de solisten dit ook ten zeerste zullen waardee- ren. 'Geachte toehoorders wanneer u de uitvoering van de 84 nummers wilt volgen, zal er oppervlakkig be schouwd heel wat geduld van u ge vergd worden, maar mijn ondervin ding heeft geleerd dat dit meevalt. Men wü de een zoowel als de ander hooren zoodat de tijd ongemerkt; door gaat en men tevens geniet van de meestal goed uitgevoerde stuk ken. Ik wil nu eindigen met de hoop uit te spreken dat het bondsbestuur succes zal mogen hebben met het organiseeren van dit concours en de solisten met het uitvoeren van hun nummers, zoodat de toehoorders een paar genotvolle dagen zullen hebben en hiermede open ik het vijfde so listenconcours van den Bond van muziekvereenigingen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Hierna werd het concours ingezet met de volgende uitslag: dienst doen als Flora of Juno op den achtergrond van het tooneel, of als koningin in een historischen optocht. Aha! Daar is het. Mevrouw Ran dall, Kate Delmaine, Selburne Street 14, Chelsea. Ik dank u zeer voor uw in lichtingen, Mordaunt, sprak Faunce, hem een souvereign gevend. Ik mag niet voor niets beslag leggen op uw kostbaren tijd. Tijd is geld, niet waar, Faun ce? zeide Mordaunt, terwijl hij het goudstuk met een vergenoegden glimlach opstak. 0 Faunce gebruikte een eenvoudige lunch in een naburig restaurant en na een half uur van rust en onge stoorde overpeinzingen reed hij in een hansom" naar Selburne Street die de koetsier, na heel wat zoeken, eindelijk en ten laatste ontdekte in een labyrinth van nauwe straten en steegjes tusschen King's Road en de Theems, ten westen van de rood baksteenen huizen van Cheyne Walk en het meer deftige Chelsea wildernis van achtkamerige huizen, leien daken, steile trappen, smerige vensters en morsige kleine kinderen; een van die achterbuurten, die zulk le pr. 2e pr. 2e pr. 3e pr. le pr. le pr. le pr, 2e pr. 2e pr. 2e pr. 2e 'pr, 2e Ipr. 3e pr. 3e pr. 3e pr. 3e pr. 3e pr, 3e pr 3e Afdeeling: O. v. d. Veere, W'vliet 240V2 P- G. de Jaeger, Ijzend. 219 p. G. Verhoosel, Ijzend. 210 p. A. Verdeghem, W'vliet 200 p. 2e Afdeeling: W. Gosseye, Schoond 252VzP. D. Luteijn, Z'zande 245V2 p. Joz. Avot, Groede 243 p. O. Bassleer, W'vliet 232Va p. M. Saelaert. W'vliet 232 p. J. v. Luijk, Schoond. 232 p. A. v. d. Poele, W'vliet 219 p. A. Lako, Zuidzande 219 p. P. de Hullu, Schoond. 207 p. A. Versluijs, W'vliet 203V2 p. J. de Blaeij, IJzendijke 199 "p. J. Marteijn, St. Kruis 197V2 P- P. v. Daele, Watervliet 190 p. R. Haerens, W'vliet 189 p. le Afdeeling: le pr. P. Mabelis, Z'zande 251l/2 p. le pr. P. v. d. Walle, Schoond. 246 p. le pr. Joz. Rosier, Oostburg 240 p. 2e pr. Jac. de Meij, Oostburg 229 p. 2e pr. P. Nayaart, Schoond. 218 p. 3e pr. F. v. d. Poele, W'vliet 189 p. 3e pr. A. v.d. Poele, W'vliet I82V2 p. Afdeeling Uitmuntendheid: le pr. met lof A. Gossye en Joz. Risseeuw, Oostburg 282 p. le pr. W. Versprille, Schoond. 270 p. le pr. M. de Clercq, W'vliet 269 p. le pr. Jac. Ritico, Oostburg 262V2 P- le pr. C.v.d. Hooft, Ijzend. 255V2P. le pr. I. de Hullu, Breskens 249 p. le 'pr. C. de Smit, Ijzend. 244 p. le pr. I. de Hullu, Oostburg 244 p. le pr. Jac. Bossandlz. O'burg 243 p. 2e pr. E. Verdeghem, Watervliet 2231/2 p. 2e pr. I. Catsman, Breskens 219 p. 3e pr. I. v. d. Velde, Breskens 204 p. Met deze afdeeling was de eerste dag afgewerkt en werd vol moed de 2e dag tegemoet gegaan. Deze begon met een 3e Afdeeling: le pr. G. Pieters, Aardenb. 250 p. 2e Afdeeling: le pr. I. v. Dijke, Breskens 242V2 p. 2e 'pr. C. Jansen, Biervliet 235 p. 2e pr. J. v. Dijke, Breskens 233 p. 2e pr. Kwartet van N'vliet 218 p. 2e pr. P. Nieskens, A'burg 214 p. 2e pr. Kwartet van Groede 213V2 P- 2e pr. Jos v. d. Bunder, IJzendijke 213 p. 2e pr. Mej. Em. Moerdijk, Biervliet 212 p. 2e pr. P. Verplanke, Oostburg 210 p. 3e pr. J. v. Haneghem, Retranche- ment 209 p. een droeven, troosteloos somberen indruk maken, maar waar toch ook knappe, fatsoenlijke menschen wo nen, die hard voor hun brood wer ken en hun best doen, om gelukkig te zijn menschen, die met Kerst mis hun pudding op tafel hebben, evengoed als zooveel anderen, en die een genoeglijk huiselijk leven heb ben en tevreden zijn met hun be scheiden deel. De huizen in Sel burne Street waren al even zoo als die in de overige straten even ar moedig, alleen maar iets grooter. De deur van No. 14 werd geopend door de vrouw, die het perceel ge huurd had en bewoonde. Zij wist niet ^eker, of mevrouw Randall.A thuis was. Mijnheer moest maar even naar boven gaan en zelf probeeren, of hij gehoor kon krijgen. Ze heeft een eigen sleutel» zeide zij, en ik hoor het niet altijd als zij de huisdeur opensluit. Faunce klom de trap op en klopte bescheiden aan de deur van de voor kamer. Binnen I riep een stem, wier klank iets onbeschrijfelijks lusteloos en droefgeestigs had. Een tabakswalm steeg Faunce te gemoet, toen hij de deur opende. 3e pr. W. de Koster, A'burg 207 p. 4e pr. P. de Smit, Ijzend. 170 p. le Afdeeling: le pr. F. de Veth, Ijzend. 244Vz p. le pr. W. Michielsen, B'vliet 242 p. le pr. J. Hamers, Zuidzande 240 p. 2e pr. A. de Kraker, Breskens 2171/2 p. 2e pr. J. Versprille, Ijzend. 215 p. 3e pr. W. Drucks, Breskens 180 p. Afdeeling Uitmuntendheid: le pr. met lof A. Gossye, Oostburg 285 p. le pr. D. Deunink, Oostburg 269 p. le pr. Kwartet van Biervliet 267 p. le pr. J. Masclee, Aardenb. 258 p. le pr. A. Wage, Zuidzande 256V2 p. le pr. H. de Kant, Oostburg 244 p. 2e pr. Jac. Bossand Lz., Oostburg 234 p. 2e pr. Joz. Risseeuw, Oostb. 234 p. 2e pr. P. v. d. Walle, B'vliet 228 p. 2e pr. P. v. Staveren, IJ'dijke 219 p. 3e pr. J. Avot, Groede 201 p. Eere Afdeeling: le pr. J. de Zwart, Schoond. 267 p. le pr. P. Verhage, Zuidzande 245 p. De Wisselbeker geschonken door den WelEd. Achcb. Heer P. Erasmus, Bur gemeester van Oostburg, viel ten deel aan A. Gosseije te Oostburg. Het bezoek was zeer goed te noemen. Na afloop werd het woord genomen door den heer Jacob Ros te Aardenburg voor zitter der Jury, welke verder bestond uit Cor Schijve, Oostburg, A. Luteijn, Schoondijke, J. Gosseije, Oostburg en J. v.d. Bussche, Sluis, Bondspianist de heer S. Lako, Zuidzande. De heer Ros wees op het gewicht van de concoursen, wekte allen op, die geen le prijs veroverd hadden, om voort te gaan tot ze er wel een had den, en dankte allen voor de hulp en steun die zij ondervonden hadden en hoopte op een weerzien. En hiermede was het 5e solistencon cours gesloten. 0— DE POTV1SCH. (Slot). Die meneer ao vee zenieigheid in de walvisch, die eigelik een potvisch was, mao toch zoo'n bitje uut de famielje van de walvisch, zei tie. De man was èrg vrindelik. Da zou je nie gezeid èn van zoo n groote meneer. Aag eigelik kun je toch gauwe zien of 't maor een meneertje van 15 15 is of nie. En juust mee den De vrouw, die bij het venster zat, wierp juist het eindje van een opge rookte sigarette op straat. 'Ben jij daar, Jim? vroeg zij onverschillig, piet haar gelaat naar het raam gekeerd. Toen zij zich omwendde en een vreemde zag, uitte zij een kreet van verbazing en angst. Wat moet u hier? riep zij, en het ontging Faunce's opmerk zaamheid niet, dat haar hand beefde toen zij de leuning van een stoel omklemde. Een en al zenuwen I Het oude liedje! dacht hij. Aan den drank de gewone toevlucht, als het in 'de wereld tegenloopt. Ik ben zoo vrij, even bij u te komen, omdat ik u spreken moe.t over een gewichtige aangelegenheid, begon hij. Er kan nog een voordeeltje een heel aardig voordeeltje uit voortvloeien voor u zelf. U neemt het mij toch niet kwalijk, dat ik dit zoo maar ronduit zeg? Wie bent u? vroeg zij alles behalve vriendelijk. Ik heb met uw praatjes niets te maken. Wie bent u? Ze was een menschelijke ruïne. „WAAP0M ROOK JIJ ALTIJD 5TERTABAK?" «OMDAT BJJ2I TABAK MIJN GEZONDHEID NIET SCHAADT!" NIEMEUERs STER TABAK VAN 5TOT IS CT P. HALF ONS (Ingez. Med.) afval ei je deugaons de meeste last. Jan kuierden is rond. Jao an de stèrt kon je zien, dad et een visch was, al was die stèrt zoo groot, dat ie nauweliks deur een men- deure zou kunnen. Voo de rest kon j' an de visch geen kop of gat vin nen. Van voren was 't eigelik alle- mao kop. En z'n oogen stjengen een stap of vier vuve van z'n neuze af. Mee dat die meneer gezeid adde, dat et geen visch maor een zoogdier was net lik een koe of een pèrd, ao Jan gedocht, dat de smallem on- derbek een poot was en ie aod al achter d'andere poot gezocht. En over5 kookten et uut de beeste en pruttelden en pruusten et. Vreeselik ,om zoo'n baas tegen te kommen op zee. Eén opneuker van dien allemènsig groote stèrt en je kon de draogers wê laoten kommen oor. Dao kwaomen die eeren van dao pas weer an. Ow Jan, je 'nooren open vintl Z' aon 't nog altied even druk over de walvisch. Je kunt er mee een woord nie bie, waor an zukke ménsen de geleerdigheid van- daon aolen. Gaot er is anstaon, da zoo'n potvisch nog dieper as vuuf onderd meter kan dukeien. Jan wis alees nie, dat er zoovee waoter i' de wèreld was. En van die ko was 't geen wonder, dat ie zoo dikk_ was. Dao zat een kleine duzend kan traon in, zop elder as een glasje. Aon z'r geil gat in gekapt, j'aod er den traon mee een puzze kunnen uutscheppen. Èn w5 zou je noe dien ken, d5 zoo'n potvisch vreet? Geen Mordaunt had in zooverre gelijk. Maar toch was ze nog altijd mooi. De frissche blos was van haar ge laat verdwenen; haar wangen waren ingevallen; haar oogen stonden hol, maar de trekken waren onberispelijk, èn Faunce kon duidelijk zien, dat zij vroeger een volmaakte schoon heid was geweest en dat zij in haar beste dagen sprekend op Lady Pe- rivale geleken moest hebben, in ge stalte, in houding, in alles. Zij scheen een moeilijken tijd doorleefd te hebben na haar verblijf in Algiers een zeer moeilijken tijd. Haar geheele voorkomen verried armoede. Alles sprak van ontbering. Verontrust u niet, mevrouw. De zaak, die mij hierheen voert, draagt geen onaangenaam karakter. Ik wil weten, wie en wat ge zijt, hernam zij nog steeds op den zelfden toon,' half in angst en half in woede. Hoe durft ge het wagen, poo maar bij mij te komen, zonder u eerst behoorlijk te laten aandie nen? Denkt ge, dat ik geen dame ben, omdat ik hier in zoo'n arm zalige omgeving verkeer? (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1