BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. mil UITSLAG met joyk ilie dol maakt KLOOSTERBALSEM Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens TWEEDE BLAD. Binnenland. veroorzaakt vurige wond AKKER'S Klaasje Allemansverdriet. Gemengd Nieuws 46ste Jaargang Vrijdag 19 Maart 1937 Nummer 4221 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar I 5 00 Buitenland per jaar I 6.50 - Ai les bij vooruitbetaling ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) De vier Sergeanten van La Rochelle (1822). ti ll. In het Frankrijk van dezen tijd speelt zich de dusgenaamde samen zwering van de vier sergeanten van La Rochelle af. Onder hen, die als blijmoedige martelaren het schavot bestegen, is de onderofficier Bories ongetwijfeld de belangwekkendste li- guur. Hij behoorde tot het 45-ste linieregiment, staande onder bevel van een oud-geëmigreerde, den mar kies de Toustin. Aanvankelijke po gingen om het regiment van Char- tres naar Parijs over te plaatsen, waren niet gelukt; eerst in het be gin van 1821 kwam het daartoe. Het regiment werd gelegerd in de onmiddellijke nabijheid van het kwartier der scholen van Parijs, en hier gas het, dat Bories betrekkin gen aanknoopte met een oud studie kameraad, die toen college liep ui de medicijnen. Deze student was een overtuigd aanhanger van de Char- bonnerie; hij bracht Bories tot aan sluiting, en onmiddellijk ging deze nieuw-geworvene ertoe over om zelf te werven. Dat viel hem niet moei lijk. Zoowel in de kringen der onder officieren als bij de koiporaals en soldaten vond hij een gretigen aan hang, en stilzwijgend was men het reeds eens. Op een nacht klonk plat- selng ailarm in de straten; allen kwamen gewapend te voorschijn, en toen bleek, dat het niets anders dan een brandsignaal was geweest; zon der dat men iets rapporteerde, ging men allen weer terug, teleurgesteld, dat het lang verwachte oogenblik nog niet was aangebroken 1 Bories organiseerde een militaire Vente in zijn regiment; hij werd er presi dent van en tevens gedelegeerde bij de Vente van hoogere klasse. Hij knoopte betrekkingen aan met de leiders van de beweging; zoozeer waardeerde men zijn ijver, dat hjj er na korten tijd in slaagde tot den markies de Lafavette, den leider van de Charbonnerie, door te dringen; dat hij voorzien werd van kaarten en herkenningsteekens, die hem het contact mogelijk maakten niet alleen met andere Ventes van verschillen den rang, maar ook met de vriend schappelijk gezinde vereenigingen. Het regiment zou spoedig Parijs ver laten, het zou naar La Rochelle trek ken en in verband met de beweging tegen Saumur, die toen npg op het punt stond ten uitvoer te worden gebracht, achtten de samenzweer ders dat een goed iets. Met Bories werd .over den dag en de middelen der samenzwering overlegd en wel licht zou alles op de afgesproken wijze hebben plaats gehad, ware niet een ongelukkig incident tusschenbei- de gekomen. Op den marsch naar La Rochelle deed men een der eer ste dagen Orleans aan; daar waren Zwitsers in garnizoen, en met deze hadden de gewone Fransche regi menten voortdurend twist; in de oogen der Zwitsers waren zij niet voldoende trouw aan den Koning, in de oogen der regimenten waren de Zwitsers overdreven trouw. Bories en een zijner vrienden, Lefèvre, ont moetten in een herberg enkele Zwit sers; deze dwongen hen met hen te drinken, en zelfs nadat zij dit deden, lokten zij een twist uit. Voor den regimentscommandant de Toustin gebracht, gaf deze, gelijk van den vroegeren emigrant te verwachten viel, aan Bories ongelijk en deed hem jjoorloopig opsluiten. Dat was nog niet heel erg, omdat Bories ze kere vrijheid behield en reeds da delijk Lafèvre in zijn plaats kon a-f vaardigen naar een samenkomst met een der gedelegeerden van de hoo gere Vente; deze werd zoodoende van alles onderricht en kon aan wijzingen geven. Na een marsch van lange dagen, die leidde over Tours, over Poitiers en over Niort, kwam men te La Rochelle. En nauwelijks was men daar aangekomen of Bories werd naar bet arrestantenhuis van de plaats gebracht, een maatregel, die toonde, dat hij in hechtenis werd gehouden om heel wat ernstiger re denen dan de twist met de Zwitsers in Orleans kon opleveren. Te Poi tiers had men Bories ingekwartierd bij een burger; deze bleek later een spion te zijn, die tot taak had en maar al te goed slaagde om Bories uit te hooien. In Niort hadden de onderofficieren zich vereenigd aan een maaltijd, en zij hadden daar van hun voornemens kennis gegeven op een wijze, die aan de paaltselijke politie ter oore was gekomen. Bo ries wist enkele zijner vrienden tot zich te roepen; zij moesten hem één uur vrijheid verschaffen om een kof fer met compromitteerende papieren te doen verdwijnen; niet zonder moeite slaagde men daarin. De on derofficier Pommier zou Bories voor - loopig als gedelegeerde vervangen; een keer, dat hij verkleed de ka zerne verliet, werd hij door een on derofficier van hoogeren. rang her kend. Goubin, die weer in zijn] plaats trad, was door hem niet van voldoende herkenningsteekenen voor zien en kwam, zonder iets bereikt te hebben, in zijn kwartier terug. Er begon een atmosfeer van ver denking te hangen, die de saamge zworenen onrustig maakte. Nu be denke -men daarbij, dat de Char bonnerie de gewoonte had om haar leden, nadat deze een soort proef tijd hadden doorloopen, trouw te doen zweren op het lemmet vanj een dolk; zij hadden allen een dolk als teeken van aanhankelijkheid in hun bezit. Men meende dat zekere mysterieuze plechtigheden de leden beter zouden binden, maar men ver zuimde te bedenken, dat deze ge heimzinnigheid de vreesachtigen an der hen meer dan goed was af schrikte. De commandeerende generaal Des- pinois gaf plotseling order om Bo ries te Nantes voor hem te leiden; een nieuwe reden tot ongerustheid voor de overige, in het complot be trokken onderofficieren. Dit ewrkte zoodanig op een hunner, een zekeren Coupillon, dat hij, voor zijn kolonel gebracht, np enkele dagen nauwkeu rig door diens spionnen te zijn gade geslagen, stamelend en hakkelend tot een bekentenis kwam, deze schriftelijk bevestigde, naemn noem de en plannen verried. Gevolg was een streng onderzoek zoowel in .de kasten als in de bezittingen derjge- noemde onderofficieren; een onder zoek ook aan den lijve van deze onderofficieren, dat verschillende dolken deed ontdekken, doch dank zij de tevoren door Bories gegeven waarschuwing niet tot ontdekking van compromitteerLiide papieren 'eid- de. .Verhooren werden afgenomen, de verdachten werden ieder voor zich gehoord en tegen elkander uit gespeeld. Men verkreeg inlichtingen omtrent de plannen die opgezet wa ren, omtrent de organisatie der mili taire Vente in den boezem van het 45ste regiment; men vernam, dank zij de verschillende bekentenissen, de namen van al degenen, die bij den aanslag direct of indirect be trokken waren. Maar Goubin en Pommier, die het meeste wisten, lie ten zich gelukkig niet verder bren gen dan tot de bekentenis van wat zich direct had zullen afspelen; Gou- pillon, de meest vreesachtige, wist weinig of niets; de overigen konden slechts vertellen wat hun was mede gedeeld, en dat waren slechts de tails van den voorgenomen aanslag. En Bories, die alle draden in han den hield, bleef standvastig, ook te genover alle lagen, die de gene raal hem legde; hij zweeg. Met hem zweeg kapitein Massias, hun com pagniescommandant, die niet recht streeks "m het complot betrokken was, maar waarvan men stilzwijgend wist, althans aannam, dat hij tot de hunnen behoorde. Verschillende be wijzen waren er voor; brieven waren hem gebracht, die hij niet had ge lagerd; Massias hulde zich in een gelijk ondoordringbaar stilzwijgen als Bories had aangenomen. (Wordt vervolgd). De vaststelling van de kleuren van de Nederlandsche vlag. Op de vragen van hef lid van de Tweede Kamer den heer Lingbeek. I. Al moge de oude Oranje-blanje- bleu vlag, waaronder, volgens het nog altoos zichtbare onwraakbare getuige nis van onze oude zee- en rivierschil ders, als Ludolf Bakhuysen, Jan van Goijen, Abraham Storck, Willem v. d. Velde e.a., onze Vaderen bij den zegen des Allerhoogsten onsterfelijken roem voor het Vaderland hebben weggedra gen, in latere jaren veeltijds, zijn ver vangen door het rood, wit en blauw. Acht de minister dat laatstgenoemde een afdoenden reden om, thans de eerstge noemde vlag, alsof er voor ons ook maar één smet aan kleefde of, alsof zij om een andere reden verwerpelijk ware geworden, terzijde te leggen? II. Gevoelt de minister niet, dat door zulk een maatregel dat deel van ons volk, waarvan niet alleen de leus van den mond, maar ook de keus van het hart was, is en, hoe meer zich daarte gen verzet, des te meer ook zal blijven Oranje bovenl in het diepst van zijn gevoelens zou worden gekwetst en, aangezien de officieele verwerping van het Oranje voor hen nu het rood ten eenenmale onaannemelijk zou maken, ook zou worden verhinderd om voortaan aan zijn heiligste gevoelens door vlag vertoon uiting te geven? III. Zou de overweging van de beide voorgaande vragen den minister niet alsnog aanleiding kunnen geven om, ten einde te voorkomen, dat een drei gende steen des aanstoots in het mid den van ons volk werd geworpen, het daartoe te leiden, dat óf onze aloude Dark zij den KLOOSTERBALSEM verdwijnt wond en huiduitslag m0e moet er niet aan krabben, zeidê men mij, als ik klaagde dat de uitslag, die ik op een kwaden morgen op mijn hand ontdekte, zoo verschrikkelijk jeukte. Maar door t krabben ontstond een wond op mijn hand zoo groot als een kwartje, welke wond mij hevige pijn bezorgde. Toen niets hielp, nam ik Kloosterbalsem. Dadelijk vermin derde het jeukerige gevoel, de wond werd mooi zuiver, de uitslag vermin derde en verdween en ook de wond genas geheelBL tê D ORIGINEEL TER INZAOt „Geen goud zoo goed" Onovertroffen btf brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pjjnl\jke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/* ct. en f 1.04 (Ingez. Med.) Oom maakte zich eindelijk zoo kwaad, dat hij alles wat maar los en vast was, naar Klaasjes hoofd begon te gooien. Maar de kale knik ker was zoo hard als een biljartbal en alles vloog tegen zijn bol in( splinters, zonder dat hij er zich iets van aantrok. en bij zoovelen geliefde Prlnsevlag weer als Nederlands vlag in eere wierd her steld, óf dat, op z'n allerminst, het gebruik van Oranjehof rood facultatief werd verklaard? heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord; 1. De vaststelling van de kleuren van de Nederlandsche vlag beoogt slechts den bestaanden twijfel, of de nationale vlag heeft gedragen. Aan bij overwegingen, als aan het slot van deze vraag worden genoemd, is dit besluit ten eenenmale vreemd, 2. Dat het volgen van deze histo rische lijn zou beteekenen het verwer pen van het oranje, kan moeilijk in ernst worden volgehouden. Van een ver hindering om voortaan door vlagvertoon uiting te geven aan gehechtheid aan Oranje, zal dan ook geen sprake zijn. De oranje-wit-blauwe vlag zal niet als een onwettige worden beschouwd 3. Gelet op de antwoorden op de eerste twee vragen, bestaat er geen re den op het genomen besluit terug te komen of daarin wijziging te brengen. Na een aanrijding doorgereden In den nacht van Dinsdag op Woens dag, omstreeks half een, heeft op de Hoefkade bij de van Ravensteinstraat in Den Haag een aanrijding plaats ge had tusschen J. T„ wonend aan de Vail- lantlaan, die naast zijn motorrijwiel liep en van achteren werd aangereden door den personenauto HZ. - 21876, waar van de bestuurder, ondanks het feit dat drie getuigen verklaarden, dat de aanrijding een ontzettende klap gaf, doorreed. Een agent van politie, die in burger op de Hoefkade passeerde, gaf na de aanrijding, welke hij achter zich hoorde, nog teekenen om den autobestuurder te doen stoppen, hij reed echter op zettelijk door. In verband daarmede is een uur la ter in zijn woning aan de Vaillantlaan de 30-jarige P. v. d. B. aangehouden, die bekende, den auto HZ. 21876 van een garagehouder in de Jan Blan- kensiraat te hebben gehuurd en er mede te hebben gereden. Van een aanrij ding beweerde hij niets te hebben be merkt. Hij verkeerde onder invloed van sterken drank en is op het hoofd bureau van politie in bewaring gesteld. De auto, die aan het rechtervoor- spatbord beschadigd en gedeukt was, is in beslag genomen. Het slachtoffer T. is met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. Intusschen was de dokter al op weg gegaan. Hij liep heel hard, want het was misschien wel ernstig met oom Gerrit. Maar toen hij het huisje van ons naderde, zag hij daar een vreemd schouwspel. De overval op een postauto in Den Haag. Ruim een maand ge leden op 9 Februari 's avonds om streeks half zes hebben 3 mannen een overval op een postauto in de Jan Pieterszoon Coenstraat in Den Haag gepleegd. Hoe de zaak afliep, is bekend: de buit was nihil en de daders ont kwamen in een gehuurden auto. Twee van hen zaten al spoedig achter slot en grendel. De 30-jarige Neder lander J. A. E., die de Amerikaansche gangsters-methode grondig bestudeerd had, werd in het huis van bewaring in Den Haag opgesloten en aan zijn boezemvriend en medeplichtige H. M„ alias Henri de Amerikaan, van Belgi sche nationaliteit, werd in het Antwerp- sche huis van bewaring onderdak ver leend. Beiden blijven ontkennen en hoewel de politie over „mooie aanwijzigingen" beschikte, stond de zaak voor de justitie toch niet heel sterk. Daar ls echter sinds Zondagmiddag verandering inge komen, toen de derde verdachte te Wiesbaden werd gearresteerd, dank zij het optreden van inspecteur' Pool en de Duitsche politie. Om over de laatste arrestatie enkele bijzonderheden te vernemen, heeft het A N.P. den Haagschen inspecteur op gezocht. Op zijn gewone plaats (het commis sariaat van den justitieelen dienst b, twee trappen hoog kamer 48), zat ach ter een met papieren en dossiers be laden schrijftafel als van ouds de heer Pool, die in korte trekken de geschie denis van de derde arrestatie vertelde. Zaterdag j.l. stapte de heer Pool op den trein naar Wiesbaden. Hij wist, dat nummer drie, zekere R. H„ daar kennissen en familie had wonen. Voorts was hem bekend, dat H. een kamer in Keulen had en hij vermoedde dat het juiste adres hem in Wiesbaden gegeven zou worden. Bij kennissen van H., die in de om streken van Wiesbaden wonen, hoorde inspecteur Pool Zondagochtend, dat H. hem juist den avond tevoren had be zocht. In samenwerking met de politie ter plaatse kwam vervolgens uit. dat H. in een hotelletje te Wiesbaden lo geerde, vanwaar hij echter Zondagoch tend om 9 uur vertrokken was. De Duitsche politie zette toen haar netten uit en arresteerde dienzelfden dag, 's middags om half vier, den mededader aan den overval ten huize van een met hem bevriende familie. H. legde op het politiebureau een volledige bekentenis af, zoodat de zaak thans volkomen duidelijk is geworden. Door H's bekentenis bleek, dat de overval zorgvuldig was voorbereid. M. zou den postbeambte met een ploerten- dooder bewerken. E. zou ehauffeeren en H. de postzakken buit maken. Alle

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1