Van den Waterkant, Gewestelijk Nieuws, 1fyx Rechtszaken. Kleine Adv KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 21 Maart 2,30 uur „GRIORI". Muziek van Paul Lincke. 'RANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 21 Maart nam. 2.15 uur LES SALTIMBANQUES, )pera in 4 bedrijven. Muziek van Louis Ganne. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 21 Maart 1937. Biervliet ,30 uur Ds A. Vrijlandt. Bresken» ,30 uur Ds D. Goudzwaard. Bevestiging van nieuwe lidmaten. ,30 uur Zondagsschool. .30 uur Ds D. Goudzwaard. Voorber. H. Avondmaal Cadzand ,30 uur Ds Visser, loofdplaat. ,30 uur Ds Pliester. .30 uur Zondagsschool. Nieuwvllet uur Ds Derksen. Bevestiging van lidmaten. Oostburg 30 uur Ds Faber. etranchement. 30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 30 uur Ds Snijdelaar. Bevestiging van lidmaten. Collecte Generale Kas. Waterlandkerkje 30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. 30 uur Ds Th A. Stegenga. Groede 30 uur Ds Derksen. Bevestiging van lidmaten. rijden, waarvan er nog velen na i Februari, den dag, waarop de aten tan onderdanen verboden in lanje dienst te nemen, in bet land .n den burgeroorlog zijn gekomen, eze Italianen zouden, als alle an- :re in Spanje strijdende buitenlan ds, vrijwilligers zijn. De Spaansche geering meent echter te kunnen wijzen, dat er van vrijwilliger^ hter geen sprake ia, wel van ge- gelde Italiaansche troepen. Bij den vigen strijd in den Guadalajara- ctor zijn er heel wat Italianen in .nden der regeeringstroepen geval- En deze krijgsgevangenen ver aarden in het bijzijn van buiten- ïdsche journalisten, dat zij1 met de >epen, waarvan zij deel uitmaak- naar Abessinië waren gezon- ni Maar in Abessinië waren zij nmer terecht gekomen. De Ita- ansche leiders hadden hen om t euphemistisch uit te drukken or het lapje gehouden, en kalm is naar de Spaansche hel ge- turd. De regeering van Valencia heeft h naar aanleiding van deze getui- nverklaringen met een motie tot •nève gewend, want het zenden n troepen naar een vreemd land teekent schending van art. 10 van t handvest. Voor den Volkenbond is dit een tige kwestie. Nadat men in de aansche aangelegenheid met zoo- ïl moeite tot overeenstemming was komen, zal Genève zich wel wach- i, zich met deze zaak in te laten, vendien is er nog iets. Italië heeft regeering van Franco erkend, het zenden van hulptroepen aan bevriende regeering is geenj i lending van het handvest. Genève zich dan ook wel zoo wringen, de Spaansche nota zonder ge- gen blijft. ntusschen heeft de Italiaansche ;eeringschef onder veel tam-tam triomftocht langs den nieuwen, )0 K.M. langen autoweg in Ly- voortgezet. Eigenaardig is de die hij bij deze gelegenheid :elt, n.l. die van beschermer van Islam. Mussolini beschermer den Islam? Het is duidelijk» deze rol den Duce niet past, nt de Abessijnsche Mohammeda- zouden daaromtrent wel wat inen vertellen! Londen laat dan c duidelijk blijken, dat het deze skerade duidelijk doorziet. Mus- ini wil de baas zijn in de Middel- dsche Zee, en daarom wenscht invloed te winnen op de Arabie- in Palestina, Irak en Syrië. En welke wijze kan hij dat beter ui. dan als beschermer op tetre- 1? Natuurlijk als beschermer te- i Engeland en Frankrijk, die in Oostelijk gedeelte van de Mld- landsche Zee de lakens uitdeeieu. Het is de vraag, of Mussolini met deze poging succes zal hebben, maar hoe dit ook zij, zijn campagne voor tie Islam is handig bedacht; Musso lini zet intusschen nimmer alles op een kaart, tracht hij in den Orient invloed te verkrijgen, in het hart van de Middellandsche Zee versterkt hij het kleine eilandje Pantellaria, tot een tweede Malta. Van dit eiland gelegen tusschen Sicilië en Tripolis, kan hij de Middellandsche Zee af grendelen; voor Engeland en Frank rijk een zeer gevaarlijk iets. Maar in Londen zal men hierop wel voor bereid geweest zijn, zoodat de slag niet al te onverwacht aankwam. Men gaat er rustig voort met zich te wapenen op een wijze, waartoe de bijna leege Italiaansche schatkist bij lange na niet in staat is. Mussolini wil van Italië een tweede Romein- sche rijk maken? Goed! Maar En geland is geenszins van plan, de rol van Carthago te spelen. Aan het eind van ons overzicht rest ons nog gewag te maken van den dood van pen van Engelands grootste staatslieden, Sir Austen Chamberlain. Sir Austen Cham berlain, broeder van den tegenwoor- digen minister van Financiën, Ne ville Chamberlain, heeft vele malen het ministersambt bekleed. Als voor vechter van den Volkenbond heeft hij zeer van zich doen spreken, maar zijn grootste verdienste moet toch worden gezocht in het feit, dat hij de grondlegger der na-oorlogsche toenadering in West-Europa is ge weest. Hij was de man, die Briand en Stresemann, dus Duitschland en Frankrijk, nader tot elkaar bracht; dat deze toenadering helaas niet van langen duur is geweest, kan waar lijk zijn schuld niet worden ge- noemd. Engeland verliest in Austen Chamberlain een minister van den ouden stijl, die steeds voor zijn va derland op de bres stond. Voor de wereld beteekent het heengaan van Chamberlain het verlies van een groot vriend van den vrede. o DE POTVISCH. Nog hield het naarstig pleit der vis- [scheriieden aan; Werd op der vaad'ren erf reeds bod [na bod gedaan Om 't wonderdier, te kijk voor land- [zaat en voor vreemden; Met auto en inet fiets doorjoeg men [Vlaand'rens beemden, En Breskens' weeke grond hijgde [onder 't wicht van wee Van geurig vet, dat vlood van 't reu zenbeest naar zee. (Vrij naar Tollens). Jan was bezig om an ,een eimpje te prutsen. Eigelik was et dao geen weer voo, zoo koud en ivallig. En ie was nie mee van de joengste, most je rekenen. Een méns is maor een méns, j'ei de slunseziekte te pakken voor A je 'tweet. As tie even opkeek om in zijn annen te slaon, zag tie Janus van zijn broer Pieter op de fiets kom men anzetten. ,Uj üj, toch geen brand in de tonneput" riep Jan nao zijn neefje. Waor is j'n aostige reize naotoe?l" „Nao Bresjes" schreeuwden Janus trug. Deu 'troenken van de wind kon Jan et bekant nie verstaan. Ie oorden nog zoo iets van „visch ge vangen.... Bresjes.... pot vischI" Toen was de joengen Éi verbie., Nou, 't liekende wel angen en bran- nen mee die visch. Net kwam Jan zijn vrouwe nao buten om een klokje vuul water uut te gooien. Die Trine was noe altied bezig mee kuussen of boenen. As ze mao kon prossen leefden ze. Een proper vrommes was et, dao nie van. Somtemets was z'eigelik een bitje vervelend van properigheid. „WÊi riep je toch" vroeg ze. „Aog Janus van Pieter stoof dao verbie mee zeven aosten" zei Jan. ,,'k Glooven dat ie riep: „nao Bres jes achter visch!" „Welke visch?" „Bé scherdijn zeker. Een pot visch riep tie. Eer ank over een alven immer scherdijn zoo'n drukte maokten, nou". „Die 'joengen is zot van visch" zei Trine, ,,'s Zeumers bekant iel- ken morgen mee de peurstok d'r op uut. Ie zou peuren was 't in een wagenslag". Op de wegd wier et allesan druk ker. Fietsen en ,1 wee fietsen en auto's, 't Stieng nie mee stille. En toen kwam buurman. „Ei je 't A g'hooren. Op Bresjes én z'n walvisch gevangen. Eel 't land loop uut. 'k Gaan ook is gaon kieken". „Wfi zeg je een walvisch?i Trine! Een walvisch op Bresjes!" „A da kan nog!" „Kun je nie mee buurman?" Jan gebaorden van nee. „Ei je geen fietsplaotje?" „Nee". „Leen t'r dan en 't waor eentje". „Jommao, 'kén geen fiets ook". „A jij bin net as die vint op 't Ri- zemènt. Baos meneer Ko Ennekijn, zei tie, 'k zou rooken an 'k toebak ao, mao 'kén geen pupe". ,,'k En dien ouwe fiets verkocht voor een daolder". „Bé da 's jammer; dan gaon 'k alleenig". En buurman was van 't of. Mao Jan ao geen ruste meer. De walvisch zat 'm ooge. En je weet ze ker niks? 's Middags was Jan te voete op pad nao Bresjes. Op de wegd ao je suf g'hooren van al d' autemebiels en de fietsen. Telkes mos je op et gos gaon loo- pen .om uut de wegd te zien. 't Is toch wel een bitje vreed. De kleinste snotaopen jaogen een méns van de pad. Sie, ier was 't dad over ienkele jaoren vrouw Bale van de Boerenol eur voet wier afgerejen deur een fietser, 't Erme zieltjei een stuit d'r mee gesukkeld en toen konnen z'eur nao 'tkèrkof draogen. Op Bresjes was 't zwart van 't volk op strange. Te midden van een eele bresse ménsen zag Jan een groote doenkere dodde boven alles uutste- ken. Al te sjuust kos je 'tnie zien, wan z'aon d'r van da baolegoed rond gespannen an sparren. Ménsen nog toe; as dad een visch was? Bel ie was toch grooter g.s twintig pèrren? 'k Glooven 't goed, da Jo nas deu zoo'n snuiter gepakt is. Eere nog toe, wad een beeste. Maor om achter da baolegoed te kommen mos je betaolen. Die schip pers aon geliek. Mao 't was een lange vule winter. 'tWier altemet April eer tie op et land kon gaon wérken. Nee, ie waogden d'r geen dubbeltj' an. Net schoof t'r een eele bendei schooljoengers mee udder meesters achter d' einieng. Jan prombeerden m<ee te drummen, mao de schippers ieuwen 'm tegen. Ie wou udder nog wies maoken, dat ie bie 't bestuur oorden. Mao ze keken is nao z'n hommezienen broek, ze lachten e kee, en Jan kon trug. Zoo liep tie is rond. 't Was geen wonder, dat er an de zeekant van de reuzebeeste geen mèmsi kwam. Wan et rook t'r maor aordig. Van die raore vettigheid liep t'r van on der da gespÉtnnen baolegoed nao de zee. Toch zei Jan bie z'n eigen, dat ie op dl plekje most zien binnen d'einienge te geraoken. Net kwamen d'r an d'andere kant een paor eeren al praotende voor em staon. Toen inees; achter udder rik lappe. Jan duukten onder et; baolegoed deur en stoeng mee net zoo'n geleerd gezicht as die twee eeren nao de visch te kieken. DS was t'm geleverd. Dao lag de geweldige beeste. Je zou gezeid en, dat ie nog lei te stenen en te zuchten. Den asem pruusten d'r uut. Toen een van die twee eeren d'r mee een lank iesder in stak, kon Jan nie laoten van te vraogen: „Is tie nog nie goed dood meneer?" ,Toch wel vriend, maar dat is om het gas te doen ontsnappen. Kijk daar is de huid al openger barsten". En die meneer wees naor een groot gat op de beeste z'n rik, wao t'r lange vette drèndels uut iengen. DS zou niks zien voo Trine om op te kieken. (Slot volgt). BRESKENS. Uitvoering. Gisteravond gaf de Muziekvereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" alhier haar Voorjaarsconcert met medewerking van de Tooneelvereeniging. Natuurlijk was, evenals altijd de zaal vol. Geen plaatsje was onbezet. Dat er onder leiding van den direc teur, de heer Cor Schijve, goed ge oefend was, bleek wel uit het gepres teerde, trots de zwakke instrumenten. Alles werd goed uitgevoerd. Een aardig gedacht was het, de solisten voor het te houden solistenconcours hier geza menlijk hun nummers te laten hooren. De heeren Iz. de Hullu, Iz. Catsman en Iz. v.d. Velde speelden „Der Liebes- traum", solo voor piston of bugle; W Drucks en A. de Kraker „Serenade" voor bariton en trombone, en J. v. Dijk en zijn zoon „Zenobia" voor es-instru menten. De heer Cor Scbijve begelei de met piano. Zij allen oogsten een geweldig applaus. Na afloop van het muzikale gedeelte kregen wij van den heer Iz. de Hullu te hooren eenige propaganda-couplet- ten betrekking hebbende op de te houden Bazar, op de wijze van „Ma dame de la Markieze", welke zeer in den smaak vielen en waarvan het re freln door al de aanwezigen werd meegezongen, Uit volle borst klonk Alles gaat goed, ja, alles komt in orde, Gegeven wordt, zelfs ook gebroken borden Maar wacht niet allen tot het lest. Een goed Muziekcorps, goede instru menten Dat is alles wat wij wenschen, Helpt allen mee, het zijn ook Uw be langen Vooruit I 't gaat goed, 't kan opper best, Na de pauze werd door de Tooneel vereeniging op zeer verdienstelijke wi|ze opgevoerd „Graaf Loodgieter", ee blijspel in drie bedrijven. Het was een succesvollen avond. De Lente in aantocht. Als voorbode van de Lente zagen wij gistermiddag een zwaluw over onze gemeente vliegen. BIERVLIET. Op vrije voeten gesteld. In verband met een diefstal in deze gemeente werd dezer dagen een zekere P L. uit Biervliet door de marechaus see te IJzendijke gearresteerd en naar Middelburg overgebracht. De verdachte is thans op vrije voeten gesteld. OOSTBURG. Een begin van brand. Woensdag ontdekte bakker P. alh er bij hem een begin van brand. Met eenige emmers water kon het vuur gebluscht worden. Niettemin werd een schade van ruim f 100.— aangebracht. IJZENDIJKE. Aanbesteding Door den heer Jac. van Baal, archi tect N.l.V.A. te Oostburg werd aan besteed het bouwen van een woning met bergplaatsje voor A. Hofman te IJzendijke. Het werk werd gegund aan E. van de Waeter te Biervliet voor f 1829. Vergadering. Dinsdagsavond zou alhier een ver gadering plaats hebben van den Bijz Vrijwilligen Landstorm. Op de uitnoo- diging was vermeld dat aanwezig zou den zijn de nieuw benoemde comman dant en de nieuwe secretaris. De talrijk opgekomen landstormers hebben ge wacht van half zeven tot na acht uur doch noch de commandant noch de secretaris verschenen, zonden ook geen bericht van verhindering zoodat de te leurgestelde aanwezigen w.o. de voor zitter dec gewestelijke commissie, de heet Alf. de Miliano tenslotte onver- richterzake huiswaarts zijn gekeerd. Raadsvergadering. Met algemeene stemmen werd be sloten toe te treden tot de Arbeids beurs te Oostburg. De verordering op de heffing van schoolgeld werd gewijzigd, idem de verordening op de heffing van besmet telijke ziektegelden. Aan W. J Moes-de Roo werd ont slag verleend van de erfpacht van een perceel grond in de Kazernestraat. In de begrootingen 1936 en 1937 werden enkele administratieve wijzigin gen gebiacht. Het kohier hondenbelasting werd vastgesteld tot een bedrag van f5.25. Aan Arth. Claeys werd aan den weg naar Biervliet pl.m. 30 m2 grond in erfpacht gegeven. In de commissie tot wering van school verzuim werden benoemd de heeren J. Cornells, C. Bukkens, P. v. d. Wey- de en A. Bleyenberg. Voor stembureau 1 werd tot voor zitter benoemd burgemeester A. Hen- drikse, tot leden de heeren Cammaett en van Bottel, tot plaatsvervanger de heer P. de Meyer; idem voor stembu reau II weth. Haverbeke, weth. Mul- laert en de heeren Glljam en Claeijs (plaatsvervangers). De vijf procents leening van f 50 000 werd geconverteerd in eeu van vier procent. Na eenige bespreking werd besloten de Woensdag als kermisdag af te schaffen en des Zondags (le Pinkster dag) opening der kramerijen toe te staan van 5 tot 11 uur. De raad is voornemens in een volgende vergade ring te besluiten het sluitingsuur op 2e en 3e Pinksterdag van 3 op 2 uur ie brengen. TERNEUZEN. Kranige redding. Toen de 76-jarige mevr. Olree gisterochtend de Axelsche brug al hier wilde overgaan kreeg zij bij het openen van den afsluitboom een duw met het gevolg, dat zij kwam te vallen en in het diepe kanaal terecht kwam. Het 17-jarig dochtertje van den heer J. de Haas, dat toevallig ter plaatse was, bedacht zich geen oogenblik, doch sprong geheel ge kleed in het koude water. Zij slaag de er in de drenkelinge boven te houden totdat er hulp aanwezig was. Van den wal af was men inmiddels toegeschoten en met behulp van een haak kon men de drenkelinge boven water houden, ttodat een roeiboot gearriveerd was, waarmee zij toen op het droge werd gebracht. Bij den val heeft mevr. O. een wonde aan het hoofd opgeloopen. Zij is in een café binnengebracht, waar een geneesheer de eerste hulp heeft verleend. SLUIS. Algemeene vergadering. Maandag 15 Maart 1937 werd onder voorzitterschap van den heer Jac. Lako de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging „Het Protestantsch Tehuis". Deze vergadering, welke werd gehouden in het gesticht voor ouden van dagen Rozenoord werd door ge noemden voorzitter geopend met het voorlezen van een gedeelte uit den bij bel, waarna hij de afgevaardigden van de diaconieën, leden en begunstigers der vereeniging een hartelijk welkom toeriep. In zijn openingswoord her dacht men de overleden voorzitter den heer M. j. Bleiker in waardeerende woorden. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris den heer Anchonisse voorgelezen en goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden de heeren Butler uit Schoondijke en Ant- honisse uit Sluis bij acclamatie herko zen. Tot bestuurslid in de plaats van den overleden voorzitter werd benoemd de heer M. C. van den Broecke uit Aardenburg. Door den secretaris-pen ningmeester werd daarna rekening en verantwoording gedaan over het ge houden beheer der financiën van 1936, nadat de rekening door de diaconieën van Sint Anna ter Muiden en Sluis in orde was bevonden. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Zitting van heden Vrijdag 19 Maart. De Rechtbank deed heden uitsraak in de zaak tegen P. G- L., 57 jaar, Secretaris van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm, afdeeling Zeeland, wonende te Vlissingen, betreffende de gepleegde fraude met kwitanties. De verdachte werd veroordeeld tot 8 maanden gev. straf, met aftrek van het voorarrest. Vreeselijke ramp in Texas. Gistermiddag is in een school, onge veer 20 kilometer van Tyler (.Texas) gelegen, een verwarmingsketel ontploft. De gevolgen van deze ontploffing waren verschrikkelijk; aangezien ongeveer 1500 kinderen de school bezochten. De directeur van de school telefo neerde gistermiddag naar Tyler het eerste bericht van de ramp. Hij zeide, dat men moest vreezen, dat eenige honderden kinderen om het leven waren gekomen. Employé's van een petro- leummaatsch ippij in de buurt van de school verklaarden, dat het aantal kin deren dat was omgekomen of dat, toen zij te hulp gesneld waren, stervend was aangetroff. n verschrikkelijk was. brand weerlieden uit alle plaatsen uit de buurt en doktoren ijlden in groote opwinding naar de school om aan het reddings werk deel te nemen en medische hulp te verleenen. Een bericht, dat later op den middag te Tyler bekend werd spreekt van 300 tot 400 dooden. De school waar de ramp in plaats vond is gelegen bij Newlonden en zij werd bezocht door de kinderen uit alle omliggende plaatsjes. De ontploffing vernielde de groote zaal van de school waar juist honderden kinderen van ar beiders van depetroleummaatschappijen bijeen waren- De zaal stortte in en de meesten der aanwezige kinderen werden onder het puin bedolven. Verscheidene andere kinderen liepen ernstige brandwonden op. De kracht van de ontploffing, die naar een later bericht meldt, wordt toegeschreven aan de vorming van gassen in de stookruimten, was ver schrikkelijk. Stukken van het gebouw werden 400 meter weggeslingerd. Een goede vangst van de Haag- sche politie. De politie te 's-Gra- venhage heelt in hun woningen ge arresteerd: den 35 jarigen J. A. B. B., den 27-jarigen W. J. J. B., een gewe zen zwager van eerstgenoemde, den 43- Burgemeester en ^Tetl Breskens zullen op Z^terd as. des vm. 11 uur inhei huis aanbesteden: Het aanbrengen van werken op de Bouleiard wagenkamp met bijkonenc Bestek en teekeninq en i Secretarie verkrijgbaar, Wella Permanent f 3.00. i JANSEN, vard, Breskens. Voor Schrijfbehoeften deelig adres: J. J.R] M 66 Zuidzande. jaringen W. S., benevens gen H. J. W. van S Zij worden verdacht zich ging met anderen, van wi een aantal in het huis var alhier is opgesloten, te hel dig gemaakt aan een serie zoowel in Den Haag als b meente- Van S. is dan ook reeds daarmee door de Haagsche de politie te Voorburg ove Zij moeten o a. in Den H ingebroken bij 1) S„ Torenstraat 18, op ber 1936, waar aan heerenc jassen ontvreemd werd tot van pl.m. f535; 2) H- M. K„ Goudriaanl 27/28 Augustus 1936, waar en postzegels tot een bedr. werd gestolen; 3) P. T„ Waldorpstraat 2< 1936, (Ford auto service d, bij de dader, doordat hij we de vlucht moest nemen me ting van jas en inbrekerswe 4) H. H., Prinsegracht ll 19361 waarbij een geldkistje de plm. f 100 werd ontvre, 5) de firma de Cruyter, Bi op 22 Augustus 1936, waa het plafond te zijn geboord te hebben de kluis te fotcee gen moesten nemen met c van f0.60; 6) J. M. T., Torenstraat December 1936, waar een pl.m. f47 aan geld, sigaren ten werd ontvreemd, en 7) het Volksgebouw, F op 6/7 November 1936, wa; postzegels, sigaretten tot e, van f 327.50 werd ontvre, werden o.a. diverse best van vakvereenigingen a; tg De politie meent door d« ding een goeden slag te h slagen, daar de arrestanten tot een groote bende, die den laatsten tijd vele inbr; gepleegd. De meesten var oude bekenden van justitie Enkelen van hen hebben kend. Ongeluk op onbewaak weg. Woensdagmiddag onbewaakten overweg Empi Hedel en Orthen, de 60-jai der van Teeffelen uit Lith, uit de richting Hedel komen trein gegrepen en van zijn siingerd. De man werd tége van den weg gesmakt, terwi geheel werd vernield. Met gen aan het hoofd is de mai gelegen huisje van een sf ambce binnengedragen. De trein heeft, na een vei acht minuten de reis, voort Brand te Hengelo. lijk door een lek in den s, is brand in hotel Weyscht Spoorstraat te Hengelo onl Het gedeelte van het ho de wijnhandel en de slijterij gebracht, benevens eenige mers zijn geheel uitgebrand, grenzend perceel, waarin e, zaak is gevestigd, liep belai terschade op. Om twaalf i gevaar voor uitbreiding^^ en ander was verzekerd."

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2