BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. Wekelijksch Overzicht. FEUILLETON Haar eer gered. 46st* Vrijdag 19 Maart 1937 Nummer 4221 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per dne maanden I 1 40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer I0;15. Inge* Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaatuittweebladen o De tinbaggermolen „Kantoeng", met welks onprettig avontuur geheel Neder land in de afgeloopen week heeft mee geleefd, ligt thans aan de Engelsche kust, dicht bij het plaatsje Fowey ondersteboven en met een paar groote gaten m zijn ponton. Deze laatste heeft de havenmeester van Fowey erin laten boren, om te verhinderen, dat het ge vaarte weer gaat drijven en aldus ge vaar voor de scheepvaart gaat opleveren. Intusschen zijn ook de beide sleepboo- ten, welke met het transport van den molen belast waren, in het vaderland teruggekeerd. Kapitein Kalkman van de „Schelde" heeft in zijn grappig zee manstaaltje nog het een en ander over het vergaan van den molen verteld „Het was heelemaal geen slecht weer, dat wil zeggen, een landrot zou mis schien van storm spreken, maar het was een stevige bries van windkracht vijf tot zes en dus bij lange na niet, wat men in den Golf van Biskaje of op den Atlantischen Oceaan zooal te doorstaan kan krijgen. Er liep wel wat zee, maar de molen lag om zoo te zien als een blok in het water". Verder blijkt dan, dat de molen door onbe kenden oorzaak slagzij kreeg, dat een onderzoek naar het mankement niet mogelijk was en dat de vier runners, die tot het critieke moment op den molen waren gebleven, bij hun redding door het oog van een naald zijn ge kropen. De oorzaak van het kapseizen blijft dus nog een raadsel, temeer waar ook het onderzoek van een expert van Smit en Go's Internationalen Sleepdienst geen licht in de de duisternis heeft vermogen te brengen. Maar waarom naar raadsels raden Een baggermolen is vergaan, helaas, maar alreeds heeft de Billitonmaat- schappij een nieuwe opdracht gegeven voor de levering van drie baggermo lens. Er is voor Nederland dus beter werk te doen. Onze werven zitten, mede gezien een aantal opdrachten voor Engelsche rekening, weer tot over de ooren in het werk. Zou de crisis inder daad tot het verleden behooren De leden van de Nederlandsche kamers van Koophandel staan zeker niet als drinkebroers bekend, eu indien deze heeren dan ook telegrafisch aan den minister van Financiën verzoeken, 43. 0 Hij trok Mordaunt met zich mee naar een afgelegen hoekje van 't vertrek, waar zjj een minuut of wat op fluisterenden toon samen praat ten, terwijl de schoone met het don kere haar, die „Ratten" zong, en het meisje met de lichte wenkbrau wen en ronde wangen, die kinder liedjes zong met een hoog boeze laar voor. de kamer op en neer dren telden en af en toe even voor den spiegel stilstonden, om hun voile neer te trekken of hun hoed een beetje meer naar rechts of links te schuiven, onder het fluiten van een vroolijk deuntje. Zeg eens, Bill, je bent zeker van plan, Chippie en mij op een fijne lunch te tracteeren? vroeg Vicky, toen het onderhoud der beide heeren was afgeloopen. Geen haar op mijn hoofd dat daaraan denkt, aanminnige engel, op korten termijn over te gaan tot een verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd, kan men er van opaan, dat het hen niet te doen is, om door middel van een prijsverlaging in staat te worden gesteld, nu eens een glaasje bier meer te drinken. Neen, achter een dergelijk telegram moeten degelijker motieven schuilen. En dat is ook in derdaad het geval. De accijns op bier bedraagt op het oogenblik 1250pCt. dat kan men tenminste op het bierviltje op zijn stamtafel lezen. Welk een uit stekende gelegenheid voor smokkelaars en clandestiene distillateurs, om een flink duitje te verdienen waarvan zij natuurlijk gebruik maken ook 1 Maar dat gaat vanzelfsprekend ten koste van den bonafiden handel e n van den fiscus die gestadig minder ontvangt. De Kamers van Koophandel nu mee- nen, dat in dezen toestand slechts verbetering kan worden gebracht door een drastische verlaging van den accijns, en dit liefst voor den aanvang van het a.s. zomerseizoen, zoodat dan meteen eenige verlichting kan worden gebracht in de bijzonder moeilijke omstandig heden, waaronder het hotel-, café- en restaurantbedrijf, alsmede het vreem delingen-verkeer werken Als de minister nu maar gunstig op het verzoek beschikt, zal dus van den zomer ons koele biertje wat goedkoo- per zijn. Het communisch dagblad „De Tri bune" zal binnenkort in een nieuwen vorm verschijnen. Het blad krijgt den schoor en naam van „Volksdagblad voor Nederland". Het klinkt wel wat super- nationalistisch voor een internationale beweging van het communisme Meta morfose of wel maskeeiing? Lange golven zijn in de radio-wereld een begeerd bezit. Nederland heeft, zooals bekend, de beschikking over de golf van 1875 meter, die overigens niet zoo heel gunstig is. Gaarne zag men zich hier dan ook nog een andere lange golflengte toegewezen. De Nederland sche delegatie heeft nu op de confe rentie van de Union International, welke te Berlijn vergaderd heeft, wederom de positie van de lange golf in Nederland ter sprake gebracht. Tijdens deze be sprekingen heeft een afgevaardigde van Noorwegen officieel medegedeeld, dat zijn land afstand zou doen van de thans bij Noorwegen in gebruik zijnde fre quentie van 253 kc/s (golflengte 1186 M.) De Nederlandsche delegatie was er nu als de kippen bij, om hiervan de direclie van het staatsbedrijf der P.T.T. in kennis te stellen en haar te advisee- ren om, met behoud van de golf vgn 1875 M. ook deze thans vrijgekomen golf voor den Nederlandschen Omroep maar ik wil jelui wel met alle plei- zier brengen naar een gezellig Ita- liaansch restaurant, waar je heel lek ker lunchen kunt voor je eigen geld en dan wil ik jelui ook wel het genot van mijn bijzijn gunnen. Weet je wat, Bill? Hoepel op, voor mijn part! sprak Vicky, op haar hooge hakken ronddraaiend, zoodat de kanten en strooken van haai kerskleurigen zijden "nderroh zichtbaar kwamen. Het drietal stormde de kamer uit en even daarna werd de straatdeur hard dichtgeslagen. Een zeer beschaafd meisje, die juffrouw Vernon, merkte Faun- ce aan, toen hij tegenover Mordaunt plaats nam. Op den duur zou ze niet ge nietbaar zijn. Een mensch zou gauw genoeg van haar krijgen, sprak Mor daunt. Maar zij brengt het publiek in verrukking met haar „Ratten" en haar „Drankduivel". Het eene oogenblik doet zij haar toehoorders het bloed in de aderen verstijven van ontzetting en op het volgende doet zij hen schateren van het lachen Haar vader Is in een aanval van delirium tremens gestorven en zjj officieel bij het internationale bureau te doen notlflceeren Hetgeen is geschiedt, maar niet zon der dat er door eenige der betrokken landen bezwaren Ingebracht werden tegen deze notificatie. Daarbij werd de wensche!i|kheid uitgesproken, dat Ne derland verschllllende andere Europee- sche administratie zou uitnoodigen tot een conferentie In Den Haag, waarop men zou trachten de thans zeer ult- eenloopende opvattingen omtrent de verdeeling van den langen golf in Europa nader tot elkaar te brengen Daar Nederland te allen tijde bereid is om door vriendschappelijke samen werking tot een bevredigende oplos sing van dit vraagstuk te geraken, zal het gaarne zijn medewerking hiertoe verleenen, en nog mag men dus ver wachten, dat de Residentie weer eens de plaats van een internationale con ferentie zal zijn. Er heerscht op het oogenblik in Europa weer een levendige diplo matieke activiteit; zoo heeft de Fransche minister van Buitenland - sche Zaken de gezanten van België, Rusland en Italië bij zich ontvangen. De ZWeedsche minister van Buiten- landsche Zaken, Sandler, bracht een bezoek aan Londen, terwijl hij bin nenkort ook Parijs acte de presence zal geven. En ten slotte vond er te Berlijn een bespreking plaats tus- schen den Koning van Denemarken en Hitier! Men zal de plank niet ver mis slaan. indien men aanneemt, dat deze nieuwe diplomatieke activiteit min of meer verband houdt met het; thema, dat men meestal kortweg) met den naam Locarno" aanduidt. Houden wij ons eerst even bezig met de bezoeken van de buitenland- sche gezanten aan Delbos. De Fran sche bladen weten daaromtrent het volgende mede te deelen: De Russi sche ambassadeur heeft Delbos in- .gelicht over de meening van het Kremlin ten aanzien van het ant woord van Duitschland en Italië op de bekende vragenlijst van Novem ber lj)36. Het is geen geheim, dat Duitschland en Italië Rusland uit het Europeesche concert willen uitscha kelen. Zeker, Rusland wordt in de Duitsche nota, voor zoover de tekst daarvan mag worden verondersteld als bekend, niet uitdrukkelijk ge noemd, maar zij beveelt toch een onvruchtbaarmaking van het Fransch -Russische verdrag aan. Derhalve stuit zij op het wantrouwen van Mos kou en ook van Parijs. Want het lijdt welhaast geen twijfel, dat Frank- is een geboren actrice. Zij heeft den ouden man in zijn stervensuur nauw lettend bestudeerd en weet hem pre cies na te doen. Menig meisje van achttien jaar zou er niet naar hebben durven kijken. Het lied is nu niet bepaald fijn en kiesch, maar het pakt en zij verdient er een aardig duitje mee. Maar vertel mij nu eens, waarde heer, wat er van uw dienst is? Wat is de reden van uw komst? Ge moet met uw gedachten eens een jaar of tien teruggaagn, Mordaunt. Herinnert ge u nog een zekeren Sir "Hubert Withernsea? Ik meen. dat hij indertijd in Londen nogal van zich heeft doen spreken. Ik herinner mij hem nog heel goed. Hij was uit Yorkshire af komstig en het zich door iedereen afzetten. Hij smeet zijn geld bij han denvol weg, alsof hij een onnatuur lijke begeerte had, om eens te kij ken, hoe het er toch wel van binnen in een werkhuis uitziet. Maar het was een goedhartige! sukkel. Hij had een huis gehuurd in Albey Road en daar gaf hij des Zondags fijne diners in de maanden Mei en Juni. Na afloop van het di ner werd er kaart gespeeld. Onder rijk, gesteld voor de keuze van een nieuw Locarno of het behoud van het Fransch-Russische pact, onder de huidige omstandigheden de laat ste zou kiezen, hoeveel bezwaren het ook overigens tegen het Sovjet-re gime moge hebben. Want wat kan het nieuwe Locarno-pact Frankrijk brengen? Denkbaar is slechts een onuitge'okte aanval van Duitschland. Frankrijk kon volgens het oud Lo carno en kan volgens het nieuw Locarno indien men afziet van België, in dat geval aanspraak ma ken op den steun van Engeland en Italië. Nu, van den steun van Enge land kan het verzekerd zijn, Lo carno of geen Locarno, en de steun van Italië blijft problematisch, of er nu al dan geen West-pact bestaat! Voor de fictie van een nieuwe Lo carno zal Frankrijk dan ook zeker de realiteit van het Fransch-Russi sche militaire verdrag niet over boord werpen. Deze verzekering zal dej heer Potemkin, de Russische gezant te Parijs, wel van Delbos hebben ontvangen. Eigenaardige geruchten knoopen zich aan het bezoek van den Belgi schen minister aan Delbos vast. Vol gens de „Excelsior" maakt men zich. in België ongerust over de wat al te ndarukkelijke aansporingen van Ro me en Berlijn aan Brussel, om voort te blijven gaan op den weg van de neutraliteit, die België in 1914 zoo duur is komen te staan. Het bezoek van den Belgischen gezant, baron de 'N ZWARE WASf LOOP HEEN RADION WAST ALLEEN (Ingez. Med.) zijn gasten waren dikwijls rare snui ters. Was er een dame aan 't hoofd van de tafel? Dat zou ik meenenLady Withernseaiedereen noemde haar Lady Withernsea in haar eigen huis, ook al heette zij daarbuiten anders. Ik kende haar als Kate Delmaine; ze zong in het koor van het Specta cular-Theater. Ik durf niet zeken zeggen, dat hij niet met haar ge trouwd was. Hij was tot de onzin nigste dwaasheden in staat, en hij was dol op haar en woedend ja- loersch op eiken anderen man, die het waagde, haar eenige beleefdheid te bewijzen, Hebt ge wel eens een zekeren kolonel Rannock bij hem ontmoet? Ik heb nooit bij Sir Hubert gedineerd, of de kolonel was er ook. Rannock was daar de vriend van den huize de Mephistopheles van Faust Withernsea. Ik geloof, dat Rannock den armen jongen meer heeft geplukt dan iemand anders, ofschoon ze geen van allen deugden. Ik heb in zijn huis nooit een kaart aangeraakt ik kan dus met een gerust geweten dit onderwerp aan Kerckhoven, zou dan ook ten doel hebben gehad, de Fransche regee ring te verzekeren, dat België trouw blijft aan de fundamenteele begin selen van den Volkenbond. De Italiaansche ambassadeur heeft, naar men meent, Delbos een af schrift van de nota van Italië aan Londen overhandigd. De kwestie van de neutraliteit van de Scandinavische landen in geval van een Duitsch-Russisch conflict zou indien men de Fransche en Engelsche berichten mag gelooven Sandler naar Londen gebracht hebben. In de kringen van fle En gelsche admiraliteit meent men, dat Scandinavië niet al te bezorgd be hoeft te zijn, want het zou zoowel voor Rusland als voor Duitschland uiterst moeilijk zijn, vloot operaties in de Oostzee uit te voeren. Er zou dus niets anders overblijven! dan het conflict in de IJszee uit te vechten. Hopelijk is deze meening van de Britsche zee-officieren juist. In geval van ernst zou het barre Pool-klimaat de woede van de beide kemphanen toch wel spoedig doen bedaren I Met liet bezoek van Sandler aan Londen viel het bezoek van den Deenschen koning aan Hitier samen. Natuurlijk gaf dit aanleiding tot vele geruchten, die naar alle waarschijn lijkheid echter eiken grnod van; waarheid missen. Zoo lean men b.v. hooren verkondigen, dat Hitier aan den Deenschen koning zou hebben voorgesteld, tusschen Duitschland en Denemarken een non-agressiepact te sluiten. Gezien de positie van den koning als constitutioneel monarch lijkt het al zeer onwaarschijnlijk, dat over dergelijke zaken gesproken is. De desbetreffende Duitsche en Deensche denenties klinken dan ook geloofwaardiger. Waarschijnlijker is de lezing, dat het een .gewoon be leefdheidsbezoek gold, en dat del Deensche koning van deze gele-i' genheid meteen gebruik heeft ge maakt, om de Duitsche stemming van het oogenblik ten aanzien van het kleine Denemarken eens te pei len. Naast de diplomatieke bedrijvig heid rondom het Locarnopact vraagt de Spaansche kwestie dit keer in het bijzonder weer eens de aandacht. Niet de burgeroorlog zelf deze woedt nog steeds op de oude wijze voort. Neen, het zijn de bijkomstige dingen, die weer eens een onrust in Europa hebben gebracht. Het is geen geheim, dat er aan de zijde van Franco tienduizenden Italianen roeren. Het was een bende aristo cratische zwendelaars en oplichters. Dat is het juiste woord. Die kate Delmaine was stel lig heel mooi, niet waar? Mooi was ze zeker, dat valt niet te ontkennen. Al het geld, dat Withernsea aan haar verspilde, was zij ten volle waard ik houd het er voor, dat zij zoowat de eenige koop is geweest, waarmee hij niet is beetgenomen. Ze was epn van de mooiste vrouwen, die ooit aan het Spectacular-Théater verbonden zijn geweest. Als zij voor het voetlicht stond, hadden al de heeren uit de stalles slechts oogen voor "haar. Leek ze op deze dame?vroeg Faunce, terwijl hij hem Lady Peri- vale's portret voorhield. Heel veel. rl" had deze photog haar portret ku maar nu niet r Hebt ge ha zien? Een dag of ze nog bij mij geweest. Ze zag er heel slecht uit en was erg sjovel in de ldeeren. (Wordt vcrvcl^d).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1