DB WITTE \ll\ „DE DUIF" Dienstmeisje, LIBELS: MANSHOLTS III HAVER. Donderdag 18 Maart 1937 WOONHUIS Tuingrond en Boomgaard Een HUIS Welceil|ksche tetdienst Poezie - Albums en Plaatjes. DE WITTE NON Japonnen, Complets, Swaggers, Voorjaarsmantels, enz. BIJBELTJES en KERKBOEKEN MIDDELBURG te IJZEN DUKE Maandag 22 Maart, Ie SLUIS Dinsdag 23 Maart, te DOSTBURG Woensdag 24 Maart Juliana en Bernhard POSTPAPIER en Correspondentiekaarten Advertentiën. Firma PIET ROEST JAN ROEST W. JACOBS-van Dixhoorn, Breskens. komt met een prachtcollectie MANTELS - COSTUUMS, COMPLETS, MEISJES-, KINDERMANTELS en KINDERJURKEN uitpakken n.igoge nabij Central Park. De politie heeft instructies gekregen uiterst waak zaam te zijn bij alle synagogen. Auto te Zoelen in de Linge ge reden. In het dorp Zoelen heeft gisterochtend een vreeselijk ongeluk plaats gehad, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. Een auto uit Rijswijk (Gelderland) is op de brug over de Ling vermoe- ^•delijk door het breken van de sf uur stand van den auto, door de leuning in de rivier gereden. In den auto zaten vijf personen, die allen zijn verdronken. Nadere bijzonderheden: Vier landbouwers uit de Geldersche gemeente Rijswijk begaven zich per auto naar de Paaschvee-tentoonstelling, welke te Tiel werd gehouden De auto werd bestuurd door den ongeveer 20-jarlgen J. van den Berg. Voor de brug over de Linge te Zoelen staat een tol. Nadat de auto weer in beweging was gegaan, zag de tolbewaarster mej. J. van Eek, juist toen het voertuig even over de helft van de brug was, toe haar grooten schrik, dat het voertuig, dat niet veel vaart had, plotseling naar links zwenkte en door de brugleuning heen in de Linge viel. Doordat het water van de Linge op het oogenblik een vrij hoogen stand heeft, was de I rivier tamelijk diep. met het gevolg dat <»de auto geheel onder water verdween. Mej. van Eek snelde onmiddellijk naar de telefoon in haar woning bij den tol en waarschuwde de autoritei ten, met het verzoek onmidded ik hulp te sturen. Hoewel er spoedig assistentie ter plaatse was, duurde het ongeveer drie kwartier voordat men er met behulp van takels in geslaagd was den auto zoover op het droge te trekken, dat de portieren konden worden geopend Toen bleek, dat zich behalve de chauffeur van den Berg, nog vier per sonen in het voertuig bevonden. Hoe wel alles er op wees, dat de slachtof fers nog getracht hadden onder water uit den auto te komen, is dit niet gelukt. Men vond in den auto alle vijf in zittenden. De deviezenbepalingen. De strafkamer te Coesfeld heeft een vrouw, die in het Duitsche grensgebied bij Bocholt woont, veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf en een boete van 5000 Mark. De eisch was 15 maan den tuchthuisstraf. Zij had met kleine Inkoopen in winkels Duitsche bankno- Iten gewisseld in zilvermunt, welke specie door iemand dien zij niet wenschte te noemen, naar Holland werd gesmokkeld Sedert December zat zij reeds it hechtenis. Het ging om een bedrag van 650 Mark. De resten van de potvisschen. De correspondent van de N.R.Ctt. te Leiden schrijft: Met begrijpelijke belangstelling heb- ben wij hier in Leiden de uitvoerige verhalen gelezen die over de potvisschen zijn geschreven, een belangstelling die voornamelijk voortsproot uit de weten schap, dat de belde zeemonsters binnen onze wallen hun laatste rustplaats zou den vinden. Maar hoe meer wij van de enorme afmetingen van de visschen vernamen, hoe sterker kwam de vraag naar voren: wat moet het Museum van natuurlijke historie met deze kolossen aanvangen En nu wij Maandagmiddag K-janwezig waren bij de aankomst van de grootste stukken, drong deze vraag zich nog sterker dan ooit naar voren. Bij een kort onderhoud, dat wij met prof. Boschma over deze aangelegen heid hadden deelde deze ons o.m. i mede, dat er voor opstelling van de skeletten inderdaad voorloopig geen gelegenheid is. Voor het wetenschap pelijke onderzoek is dit echter ook niet noodig en zijn ook de afzonderlijke gedeelten van zeer hooge waarde. Bovendien: het skelet heeft op gesteld een lengte van ongeveer 16 meter, terwijl het gewicht op ongeveer 3000 kilogram geschat wo dt. Bij ons bezoek waren reeds heel wat stukken van beide dieren op de groote plaats achter het gebouw uitgelegd, terwijl verschillende dee- ien ter ontvetting in een betonnen bad gedompeld lagen. De enorme 'ij schedel van het grootste exemplaar was juist per auto in goede orde te Leiden voor het .gebouw aangeko men. Het heeft vele uren gekost -!-»m den schedel van den auto te krijgen en door het toegangshek te vervoeren. Dit hek is op een dus danig groot volume niet berekend en er behoorde veel stuurmanskunst toe Om den schedel in de juiste richting te brengen om den toegang te passeeren. Alles is echter zonder ongelukken afgeloopen. Vele jaren is erop aangedrongen dat dit mu seum een tentoonstellingszaal zou krijgen. Het is in zooverre gelukkig te noemen, dat dit tot nu toe niet is geschied, omdat nu de mogelijk heid geopend is bij de eventueele nieuwe plannen rekening te houden met deze aanwinsten. Hoewel de begeleiders van het transport van meening waren, dat er van de veel besproken en be schreven vieze lucht vrijwel niets meer _te bemerken viel, konden wij, die ten aanzien van potvisschengeur nog niet geacclematiseerd zijn, ons toch heel behoorlijk een denkbeeld vormen van hoe het in „den besten tijd" wel geweest moet zijn. Toch zal men er hier gaarne ge bruik van maken indien de directie van het museum de gelegenheid wil openstellen de resten van de zee monsters te bezichtigen- De emigratie der Joden uit Duitschland. De centrale commis sie der Joden in Duitschland, aan gesloten bij de rijksvertegenwoordi ging der Joden in Duitschland (dr. Beek) heeft in den vorm van een voor Joodsche organisaties bestemd memorandum een samenvattend over zicht uitgegeven over de emigratie van Joden uit Duitschland, en wel over het tijdvak van 1 April 1933 tot 1 April 1937. Dit tijdvak is" nog wel niet geheel afgesloten jnaar de cijfers voor de eerstvolgende weken zijn bij benadering aangfegeven op grond van de getallen uit de daar aan voorafgaande periode. Uit dit rapport blijkt o.a. het volgende: Terwijl zich op 1 April 1933 nog ongeveer 550 000 Joden in Duitsch land bevonden, is dit getal thans door emigratie tot ongeveer 380.000 gedaald. Er zijn dus 170.000 Jo den uitgeweken. In 1935 scheen de neiging tot uit wijken te verminderen, maar in '36 nam de beweging weer toe en in dat jaar bedroeg het aantal Joodsche emigranten ca. 24.000. De emigratie was vooral gericht naar Palestina, Zuid-Amerika en Zuid-Afrika, on danks de scherpe bepalingen in die landen tegen de immigratie. Voor de volgende jaren verwacht het rapport een emigratie van op zijn minst 15.000 h 20.000 per jaar, zoodat alleen tengevolge van de emi gratie het getal Joden in Duitsch land in tien jaren met 200.000 zal dalen. Evenwel, onder de Joden die zich nu nog in Duitschland bevin den, zijn meer dan de helft boven de 50 jaar, zoodat men met ver hoogde sterfelijkheid moet reke ning houden. Doet men dit, dan komt men tot een schatting van een rest van ongeveer 100.000 Joden over tien jaren. Tot zoover het Joodsche rapport. De cijfers hebben alleen betrek king op leden der Joodsche ge meente. Hoeveel procent deze vor men van het totaal in Duitschland als Joden te beschouwen personen .is niet nauwkeurig bekend, maar te Berlijn maken zij ongeveer 60 pro cent van het totaal uit. In Joodsche kringen wijst men nog op twee fac toren, welke mogelijk eerlang de emigratie nog meer zullen bevorde ren dan bovenstaand rapport doet verwachten. De Joden in Duitsch Opper-Silezië vallen, zooals bekend, tot dusver niet onder de Ariërswetgeving, om dat zij genieten van internationale overeenkomsten tot bescherming van minderheden in dat gebied. Dit, houdt echter met 15 Juli a.s. op. Zulks zal te meer de néiging om uit te wijken versterken, omdat Op per-Silezië grensgebied is. waar dus de nieuwe wet op de bescherfning van grensgebieden zal worden toege past, met het te verwachten gevolg, dat het verblijf van politiek onbe trouwbare elementen, waartoe de Jo den worden gerekend, daar onge- wenscht zal worden geacht. Als tweede factor, welke de lust tot het verlaten van het rijk zal kunnen bevorderen, wordt gewezen op tje bekende aankondiging van dr. Ley in de Lokalanzeiger, vol gens welke op den duur de Joden de hooge oeconomische posities wel ke zij nu nog innemen, zullen moe ten jtrijsgeven. Men weet dat het uitwijken van vermogende Joden ze ker materieel voordeel voor den, staat oplevert, in zooverre zij een deel van hun vermogen moeten ach terlaten en het deel dat zij mogen meenemen veelal alleen den vorm van koopwaar hebben mag, zoodat deze emigranten in eerste instantie ten minste als een soort exportagen- ten fungeeren. N.R.Crt. Bijtijds gebluscht. Zaterdag middag tegen twee uur is een begin van brand ontdekt op het motorschip Johan de Wit van de mij. Nederland, liggende aan het emplacement te Am sterdam. De wachtsman in de machi nekamer bemerkte een vrij zware rook ontwikkeling in de machinekamer en in de daaraan grenzende bakkerij, die haar oorsprong vond in de ruimte achter het voorschot van de machinekamer. Op deze plaats waren arbeiders bezig geweest met afbranden van verf. De wachtsman sloeg onmiddellijk alarm en, daar bij het laden en lossen de slangen van de scheepsbrandweer steeds zijn aangekoppeld kon het personeel direct met het blusschingswerk beginnen. Tegelijkertijd alarmeerde men de Am- sterdamsche brandweer, die met mate riaal van de hoofdwacht van de De Ruyterkade en met de jason spoedig ter plaatse was. Er behoefde echter geen water te worden gegeven. Woensdag a.s. zal de Johan de Witt naar Indië vertrekken. Een spoorwegongeluk in Oost- Frankrijk. Zaterdagmiddag om 13.10 uur is op ongeveer dertig K M. van Bourges, op de lijn B iurgesMont- lucon de sneltrein uit Mondoré ont spoord bij het plaatsje Gorquoy. De locomotief, de kolenwagen, een bagagewagen en een passagiersrijtuig liepen uit de rails. Het ongeluk is te wijten aan den hevigen storm welke sinds gistermor gen in dat gebied woedt. Juist toen de trein passeerde viel een boom op de rails en het was den machinist niet mogelijk voor het obstakel te stoppen. De reddinsmanschappen, die spoedig aanwezig waren, waren er gistermiddag in geslaagd acht lijken en acht gewon den, van wie twee ernstig, uit het puin van de vernielde wagens te bergen, In het geheel blijken vijftien men- schen om het leven te zijn gekomen. De Koningin-Moeder van Roe menië ernstig ziek. Koningin Ma ria van Roemenië is ernstig ziek. Zij heeft een aanval van influenza gehad die thans naar de ingewanden Is overgeslagen. Koning Carol heeft den geheelen morgen aan het ziekbed vertoefd. Haar familieleden zijn gewaarschuwd. De Koningin Is bijna 62 jaar oud. Naar verluidt zouden zich bij de Ko ningin verschijnselen hebben voorge daan. die zouden kunnen wijzen op ptomaïnevergiftiging. Volgens den specialen correspondent van de Dally Telegraph te Boekarest, is de koningin-moeder Donderdag al ziek geworden, doch heeft men de ziekte, wegens de vergiftigingsverschijnselen, eerst geheim gehouden. Tegelijk met de koningin is Udarenu, de hofmaar schalk, ziek geworden onder dezelfde omstandigheden. De hofarts, dr. Mamulea, en twee specialiteiten waken voortdurend over de Koningin, die lijdt aan hartzwakte. Het geheimhouden van de ziekte van de Koningin heeft tot allerlei praat jes aanleiding gegeven; men komt weer aanzetten met het verhaal, dat de ern stige ziekte van Tttulescu, ten tijde van zijn afzetting als minister van bui- tenlandsche zaken, een gevolg zou zijn geweest van een poging van de IJzeren Garde om den staatsman te vergiftigen en trekt nu een parallel met de ziekte der Koningin. De uitgebreide militaire en politie maatregelen en de strenge cencuurop telegrammen, telefoongesprekken en brieven strenger dan Roemenië ooit gekend heeft géven nog meer voet aan die praatjes. Allen te Boekarest, die uit het buitenland werden opgebeld, kregen vooraf de waarschuwing, dat zij zeggen moesten: U moet mij geenerlei vragen stellen, doch alleen luisteren naar wat ik u te zeggen heb." Een vliegtuigongeluk in Bolivië. - Een vliegtuig van de Bollviaansphe Luchtvaart-Maatschappij, dat op weg was van Apolo naar la Paz, is bij Cuy- baja gevallen. Zes inzittende kwamen om het leven, twee werden zwaar ge wond. Oplichting. Eenigen tijd geleden stonden er advertenties in verschillende dagbladen waarin een middel werd ge geven om op gemakkelijke wijze geld te erdier en. Degenen die er op schre ven, kregen een brief van het kantoor Unit.is Muntendam. Het middel dat men kreeg vertoonde gelijkenis met de kettingbriefschrijverij, alleen werden in dit geval geen dub beltjes, doch guldens van de gegadig den gevraagd. De Groningsche recherche heeft de zaak onderzocht en een eind gemaakt aan deze bedriegerij. Brand in een kerk. Zondag avond is brand uitgebroken in de Ned. Herv. Kerk te Giekerk, rabij Leeuwar den. Onmiddellijk is de brandweer gealarmeerd, die den brand rot kleine afmetingen wist te beperken. Niettemin ging de preekstoel, die eenige eeuwen oud was, verloren, terwijl het gebouw veel waterschade kreeg. Voor de zeer vele blijken van belangstelling op den 13 Maart ondervonden, betuigen wij onzen hartelljkcn dank. Familie VAN DE SANDE- Roosendaal. Breskens, 16 Maart 1937. Gevraagd voor terstond een net niet beneden de 18 jaar, bij Me vrouw WEIJKMAN, Breskens. Prinses Juliana, Soestdijk, Kuiper, Colijn. Voorhanden in den Kon Boekh van E. BOOM—Bliek, Breskens. IN VOORRAAD: Eerste nabouw Weijkman Schippers. Notaris H. VAN MAZIJK te Sluis is voornemens voor den heer jos. VRIELIJNCK te Aardenburg op nam. 3 uur te Aardenburg, in het café van dhr. Blondeel-Doens, in één zitting publiek te verkoopen: een te Aardenburg, a/d Eedeweg, met schuur, stalling, varkens hokken, wagenhuis, bakkeet, melkhok en verder aanbe- hooren, ben. het erfpachtstecht tot 15 Dec. 1952 op den grond waarop die opstal staat en bijge legen alles tezamen groot 13.80 aren (94 roe), kad. sectie C no 561. Erfpachtscanon f 27,60 per jaar. Betaling koopsom uiterlijk 18 April 1937. Aanvaarding vrij van huur bij betaling, doch niet voor 1 April 1937. Voor kooper kan waarschijnlijk 1.77.00 ha (4 gem.) LAND in pacht volgen. Notaris BEUNINGH te Groede zal op Zaterdag 27 Maart a.s. om 3 uur, in het café van den heer VALK te Breskens, ten ver zoeke van den heer J. DE PAG- TER Junior, thans te IJmuiden, publiek verkoopen, zoo mogelijk in ééne zitting met BIJBEHOOREN te Breskens, Boulevard 44, met het recht van erfpacht op den grond, aan komende de polders Oud- en Jong Breskens, kad. bekend ge meente Breskens, sectie D nom- mer 1900, groot 2 aren 87 centi aren. Aanvaarding bij betaling koop som. uiterlijk 27 April 1937. Lasten vanaf 1 Januari 1937 voor kooper. Breskens - Rotterdam - Dordrecht. en Vertrekt van Breskens Zaterdagnam. 5 uur Rotterdam Vrijdag 5 uur DordrechtZaterdagmorg en Telefoonnum. Breskens 40 en 41 Rotterdam 11523 RUIME SORTEERING E. BOOM—Bliek, Breskens. ZATERDAG 20 MAART Bio-Ond. Luxembourg presenteert het wonderlijke j meesterwerk der Metro-Goldwyn-Mayer naar den Roman van F. Marion Crawford. In de hoofdrollen: HELEN HAYES, CLARK GABLE, LEWIS STONE. Dit grootsch en ontroerende meesterwerk is een millioenenfllm met zeldzame mooie en aangrijpende tafereelen. als sprekende film is een openbaring die door de pers van alle richtingen warm werd aanbevolen, is een film die u niet moogt missen. Aanvang om half acht. VOOR DE AANNEMING ruime keuze Aanbevelend, Pinksteren nadert met rassche schreden, Wilt U iets geven? Doe het dan heden! Het Bazarcomité. Voor de a.s. Aanneming: een keurige sorteering Tff Prachtige catalogus hiervan gratis verkrijgbaar. Kon. Boekhandel E. BOOM-BLIEK, Breskens. Ons beleefd voor een bezoek aanbevelend. DE DIRECTIE en vele andere soorten Luxe en eenvoudige DOOZEN POST. Kon, Boekh, E. BOOM-Bliek, Breskens.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 3