Binnenland. Land- en Tuinbouw. Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. Gemengd Nieuws KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Donderdag 18 Maart opvoering van „DE MEID vooraf gaatDe Beer. Zondag 21 Maart 2,30 uur „GRIGRI Muziek van Paul Llncke. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 21 Maart nam. 2.15 uur LES SALTIMBANQUES, Opera in 4 bedrijven. Muziek van Louis Ganne. Kerk- en Schoolnieuws. AARDENBURG. Benoemd tot koster. In de Zondag j.l. gehouden leden vergadering der Doopsgezinde Gem. alhier Is tot koster benoemd de heer J. J. Rabout. Hij zal niet de vroegere kosterswoning betrekken, daar deze verbouwd wordt tot Bestuurs- en Ge meentekamers. IJZENDIJKE. Benoemd. Met ingang van 1 Mei a.s. is be noemd tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool te Rucphen de heer A. Weijts, thans in gelijke betrekking alhier. Het Prinselijk echtpaar te Mittersill. Uit Weenen wordt d.d. 11 Maart gemeld: Prinses Juliana en Prins Bemhard schijnen er nog niet aan te denken het kasteel Mittersill en daarmede Oosten rijk te verlaten Dat Prinses Juliana en Prins Bern- hard zoo lang op het slot Mittersill blijven, is een goed teeken. Het bewijst immers, dat zij er zich niet vervelen en dat zij het verblijf daar integendeel buitengewoon aangenaam vinden. Frau Toni Ott, de kasteleinsche, deelt thans weer mede, dat het Prinselijk paar ver moedelijk nog wel tien of veertien dagen op het kasteel zou blijven logee- ren. Daarover heerscht groote voldoening want het jonge paar heeft zich hier zeer bemind weten te maken. Men roemt ten zeerste de eenvoudigheid en de spontane vroolijkheld van de Prinses welke allen doorgaans laat vergeten, dat men hier de toekomstige draagster van een kroon voor zich heeft, die over zulk een uitgestrekt rijk in verschillen de werelddeelen regeeren zal. Prins Bernhard is beschermheer ge worden van de Mitterslller skivereeni- glng. Dit is een hooge onderscheiding en een waardigheid, die men eerst ver dienen moet. De Prins is namelijk een uitmuntend skilooper en dat imponeert de eenvoudige bewoners van de berg streek, die zelf het grootste deel van hun leven op ski's doorbrengen Zij hebben bewondering voor de groote tochten, welke de Prins op de lange latten maakt en voor de koene sprongen die hij uitvoert. Een deputatie uit het dorp is bij den Prins op het kasteel gekomen om hem het beschermheer schap aan te bieden. De Prins was zeer verheugd en hield een toespraak, die diepen indruk op de skimannen maakte. Als hulde -al voor het Prinse lijk paar dezer dagen des avonds een groote fakkeloptocht met muziek In elkaar gezet worden. Er bestaat een zekere gelijkvormig heid in de dagen van het Prinselijke paar in de besneeuwde wereld van Mittersill en omstreken. Haast eiken dag worden ski- of sledetochten en uit stapjes per auto gemaakt. Prinses Juli ana onderneemt nu ook al langere en zwaardere tochten over onregelmatig golvende terreinen, waarop men een goed geoefend skilooper moet zijn: en waarop men niet gauw vermoeid mag worden. Prins Bernhard is een uitste kende leermeester en raadsman voor haar geweest. Het weer laat niets te wenschen over. Haast eiken dag schijnt de zon in haar schoonste pracht. Met haar gulden stralen verwarmt zij het sneeuwland schap. De sneeuw ligt nog zoo dik, dat er voorloopig nog geen gevaar be staat, dat zij verdwijnt. Wanneer de bovenste laag smelt, sijpelt het water naar beneden. Des nachts is het kouder en dan wordt de sneeuw weer com pacter. De sneeuw- en weercondities zijn dus ideaal. De Prinses en de Prins zijn al be ken ie figuren in de Oosienrijksche ge- illustree de bladen. Telkens opnieuw krijgt men foto's van hen te zien, meestal op ski's of met de lange latten bij zich. Zij zien er steeds zeer spor tief en opgeruimd uit. De Zomertijd. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de zomertijd dit jaar zal aanvangen op 22 Mei a.s. en zal eindigen op 3 October. Overzaaien van suikerbieten. Het komt nog al eens voor, dat 'suikerbieten overgezaaid moeten worden, en dat is voor den landbou wer een vervelende geschiedenis. Niet alleen dat het veel arbeid kost en uitgaven aan zaaizaad, maar over - gezaaide bieten geven immer een kleiner beschot. De oorzaak van het moeten overzaaien kan tweeërlei zijn, n.l. parasitaire en klimatologische in vloeden. Tot {le eerste kunnen wij reke nen de wortelbrand, welke gelukkig door het ontsmetten van het zaad afdoend bestreden kan worden. Dan hebben de jonge plantjes dik wijls, vooral in een droog voorjaar, te kampen met de larven van de kniptor, z.g.n. ritnaalden, koper worm, draadworm en met andere vreterij. In sommige jaren heeft men te kampen met de bietenvlieg, aan iede- ren bietenverbouwer wel bekend., Door die aanvallen kunnen de jonge bietenplantjes met duizenden vallen. Afdoende middelen zijn tegen bo venstaande vreterijen nog niet ge vonden. Zijn de bieten eenmaal wat grooter geworden, dan behoeven ze practisch niets meer te vreezen. Door gebruik van een snelwerkende stik- sfofmeststof kunnen wij ze spoedig ook nog wat stevigheid geven. Onder klimatologische oorzaken, waardoor overzaaien noodzakelijk is, kunnen wij in de eerste plaats noe men gebrek aan vocht, vooral in zware kleigronden nog al eens voor komend en het door zware regens veroorzaakte structuurbederf, dicht- slibbing gevolgd door verkorsting. Maar het meeste overzaaien moet geschieden in koude voorjaren en wanneer hebben wij die in ons land niet? Daarom moet men bieten ver bouwen, die van het begin af de moeilijkheden het beste weten door te komen en in dit opzicht blijkt er nog al eens verschil tusschen de soorten te "bestaan. Een krachtige biet, gekweekt voor onze omstandigheden, die aan de gevaren van het begin het allerbest het hoofd kan bieden, leverde ge lukkig onze eigen Nederlandschei veredeling, de suikerbiet Kuhn P. Men houde er met de bestelling van het zaad rekening mede. Kamer van Koophandel. o In de Zaterdag gehouden verga dering van de Kamer van Koophan del te Terneuzen waren afwezig de leden der afdeeling' Grootbedrijf, de heeren I. van Melle, J. F. de Klerk en R. V. H. Verschaffel en de leden der afdeeling Kleinbedrijf de heeren M. C. F. van Goethem en Scheele P. Jzn. Tot voorzitter werd herbenoemd de heer J. A. van Rompu, tot voor zitter der afdeeling Grootbedrijf de heer P. A. Neeteson, tot diens plaats vervanger de heer I. van Mellej tot voorzitter der afdeeling Klein bedrijf de heer J. M. Oggel, terwijl tot diens plaatsvervanger benoemd werd de heer A. de Vrieze. Gecontinueerd werden de vaste commissies, voor handelsregister, fi nanciën en voor uitvoering der wet op opruimingen en uitverkoopen. BRESKENS. Benoeming. In de gehouden Bestuursvergadering der Winkellersvereeniging „Ons Be lang" alhier is tot Voorzitter benoemd de heer J. van Haneghem, in de plaats v.in den heer D Grlnce, die voor deze functie had bedankt. Groene Kruis. De algemeene vergadering der Prov. Zeeuwsche Vereenlging het Groene Kruis zal dit jaar alhier worden ge houden. Tooneelavond. De afdeeling Breskens van den Bond voor Staatspensionneering gaf gister avond in hotel „de Vuijst" voor haar leden een Tooneelavond. De Voorzitter, de heer J G. Rama ker, opende deze avond en sprak zijn voldoening uit over de zeer groote opkomjt der leden, er aan herinnerend dat het vorig jaar een tooneelstuk was opgevoerd door bondsleden buiten onze gemeente. Thans zijn we er in geslaagd met eigen leden een tooneelstukje te kunnen uitvoeren. Na allen een gezel- ligen avond te hebben toegewenscht, werd overgegaan tot het opvoeren van „De Distel" (Pietje de Landlooper); een blijspel in drie bedrijven, vertaald door Jan Fabricius. Het geheel werd op werkelijk aardige wijze weergegeven en had een groot succes. De aanwezigen hebben harte lijk gelachen. Na afloop bracht de Voorzitter de spelers dank voor het door hen ge presteerde en wekte de aanwezigen niet- leden op lid te worden van de Afdee ling Tevens wees hij op de plicht der leden, om bij de komende verkiezing der Kamerleden, hun stem uit te brengen op die candidaten, die voorstanders zijn van premievrij Staatspensioen. Het was een zeer gezellige avond. Ingekomen voor de Bazar van de Muziekvereeniging: I. f 2,50; B. 150 lucifershouders; Ch, 45 potlooden en 44 sleutelkettingen, H 18 proefkruikjes Bols; R. 18 kinder spelen; Gaz. electr. fietslantaarn; S. pakket diverse artikelen; J. v. d. M. 2 broodtrommels; Lodafabriek 24 pak zeepp., 24 p. soda en 12 pak toilet- zeep; I. v d. V. compleet kussendek; Union fabr. 3 fietspompen, 2 gummi- matten, Telef. schemerlamp; N. V. f5.—; v. H. 1 permanent; Juffr B. kussen; Ph. partij bakeliet-artikelen; Gebr. D. 18 busjes pastei; 10 doosjes toffées. M d. K. 1 keukengarnituur; M. D. 11 wollen gebreide artikelen; v. G. 4 platen; firma N. partij boeken. Zangvereeniging. Voor een goed bezette zaal gaf Vrijdagavond de Zangvereeniging „Breskens" haar jaarlijksche uitvoering. De directeur, de heer Edw. Batten, verwelkomde in zijn openingswoord de aanwezige zustervereenigingen met hun directeuren, en sprak zijn genoegen uit dat zoovelen waren opgekomen. Tevens kon hij meedeelen dat voortaan jaar lijks twee uitvoeringen zullen gegeven worden. Hierna werd overgegaan tot het afwerken van het programma. Het zangkoor begon met twee vader- landsche liederen waarna dhr. Batten een tweetal vlool-soli uitvoerde op de hem bekende wijze. Een uitbundig ap plaus viel den solist ten deel na ieder nummer. Een aardig intermezzo was het optreden van het kinderkoor. Het „Angelus" werd door twee meisjes zeer goed gezongen, terwijl een solozang door de kleine Betsie van Velzen zeer mooi werd gezongen. Na afloop hiervan werd door een der zangeresjes aan Jan de Pree, voor zijn mooie pianobegeleiding, een vul potlood aangeboden. De kleinen werden hierna onthaald op versnaperingen. Nadat het koor nog een tweetal liederen a capella had gezongen, werd uitgevoerd de „Frühlingsbotschaft" van Gade, door koor en orkest. Na de pauze werden nog enkele liederen a capella gezongen, terwijl wij nogmaals konden genieten van enkele viool-soli van den heer Batten. Een strijkkwartet bracht hierna een Allegro Spirituoso, adagio en menuetto van Haydn ten gehoore Als slotnummer voor koor en orkest met soli werd uit gevoerd het 4e Rectativ und chor uit de „Schöpfung" van Haydn. Een woord van lof mag den solisten niet onthou den worden. Na afloop werd als bewijs van waardeering de directeur namens de leden der vereeniging een bloemstuk aangeboden. AARDENBURG. Oude begraafplaats behouden. Eenigen tijd geleden was er sprake van het verdwijnen der begraafplaats van de Heeren Vermere in de Oude stad bij Aardenburg; er zou bouwland van gemaakt worden, werd gezegd Thans kunnen wij uit de beste bron mededeelen, dat het verlies van dit pittoreske hoekje bij ons stadje, dat met zijn oude dennen zoo n bijzondere noot vormt in het landschap en reeds van verre de aandacht trekt, door tusschenkomst van den Gemeente-ar chivaris is voorkomen. Het is grooten- deels in eigendom overgegaan aan een inwoner onzer gemeente, die bereid is ten genoegen van het Gemeentebe stuur deze plaats te doen onderhouden. Auto te water. Gister kwam op den rijksweg tusschen Aardenburg en Eede bij de Schepen- domsche kreek een auto uit de richting Maldegem bestuurd door den heer V. uit IJzendijke, terwijl juist uit de richting Aardenburg een auto kwam bestuurd door V. uit Aardenburg. Vermoedt wordt, dat deze in de daar aanwezige bocht te veel links hield, waardoor de bestuurder zoover naar rechts uitweek, dat hij met de voor wielen tusschen de tramrails raakte, daardoor de macht over het stuur ver loor en in den Eeclooschen waterweg terecht kwam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De te water geraakte auto kon op het droge gebracht wor den, maar had eenige schade opgeloo- pen. BIERVLIET. Hooge waterstand. Reeds verscheidene malen hadden de landerijen onder Biervliet dezen winter te lijden van dén hoogen water stand. Tengevolge van het vele smelt water staan ook thans weer vele wei landen en enkele laag gelegen percee- len bouwland onder water. De capaci teit van het electrische gemaal bij den Braakman is ruim voldoende, doch er kan niet steeds gemalen worden, daar het water niet vlug genoeg toestroomr. De oorzaak hiervan is, dat aan de hoofdleiding nog al het een en ander mankeert, terwijl bovendien vele boeren niet genoeg aandacht besteden aan de afwatering van hun landerijen. Daar het winterseizoen reeds zoo ver gevorderd is, zullen de gevolgen zich thans in dubbele mate doen gevoelen Bijzonderheid Bij den landbouwer O. de Dobbe- laere werd dezer dagen een veulen ge boren met eigenaardig gevormde voor- pooten. In plaats van één hoef, had het dier aan elke poot twee hoeven, zooals dit bij de herkauwers het geval is. Het veulen trok Zaterdag veel be langstelling. Het heeft echter niet lang geleefd. Verdacht persoon aangehouden. Een paar weken geleden vermiste de vertegenwoordiger der Mijnhardt-fa- brieken een hoeveelheid artikelen uit zijn auto, die hij 's nachts bij een land bouwer alhier in de schuur geplaatst had. De maréchaussee te IJzendijke is er in geslaagd een verdacht persoon te arresteeren, die wellicht meer van dezen diefstal weet. Bij fouilleering bleek, dat er verscheidene Mijnhardt- artikelen tusschen zijn kleeren verbor gen waren Hij werd gearresteerd op het oogenblik, dat hij met een markt koopman onderhandelingen scheen aan te knoopen over een eventueel- ver koop van de genoemde waren. Verdachte, de jeugdige P. L. uit Biervliet, verklaarde alles gevonden te hebben. Hij werd voorloopig opgebor gen in de maréchausseekazerne te IJzendijke. GROEDE. Raadsvergadering. Gistermiddag kwam de Raad on zer gemeente in voltallige zitting; bijeen, onder voorzitterschap van Burgemeester Wagtlio. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd voorlezing gedaan der inge komen stukken, zijnde Proces-ver baal jyan kasopname van 12 Maart j.l. en goedkeuring K. Besluit van 10 Februari, tot heffing van leges ter Secretarie, welke 1 Maart in werking zijn getreden. Beide stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Op een verzoek van de Werkloo- zen-commissie, voor buitengewone aanvulling der kas, werd voldaan tot een bedrag van 500 gulden,f waarvoor de begrooting 1937 een wijziging zal ondergaan. Na eenige discussies werd beslo ten toe te treden tot de .Arbeidsbeurs te Oostburg. Dit was vroeger Cen traal Agentschap. Op verzoek van Ged. Staten werd in het geldleeningsbesluit het aantal jaren veertig veranderd in dertig. Van de Aannemersbond en een drietal aannemers was een verzoek ingekomen om restitutie van de kos ten bestek en teekening aanbeste ding gemeentehuis. ,Daar hiervan niets in de voorwaar den was vermeld, werd met op één na algemeene stemmen be-loten hier op niet in te gaan. Weth. Lombaard houdt zich buiten stemming. Een concept-besluit wijziging ver ordening Vleeschkeuringsdienst werd aangenomen. Een nieuwe verordening school geld werd vastgesteld, met een mi nimum bedrag van 3 gulden per jaar, nadat de Voorzitter deze ver ordening had voorgelezen en toege licht. De commissie tot wering van schoolverzuim, bestaande uit de hee ren Waelput, Risseeuw, De Jong en Spinnewijn, werd herbenoemd. Het kohier Hondenbelasting 1937 werd vastgesteld met 54 aanslagen le en 50 aanslagen 2e klas honden. Bij de rondvraag zegt de heer J. van Haneghem nog geen lichtpunt te hebben gezien nabij Milliano, het geen in de vorige vergadering be sloten was. De Voorzitter antwoordt dat dit niet zoo gemakkelijk gaat. Getracht wordt dit op de klok te Kruisdijk in te schakelen. De heer Brakman brengt de ver betering Schuitvlotstraat ter sprake, alsook het onbestrate gedeelte nabij de woning Spinnewijn. De Voorzitter zegt in een vol gende vergadering met de plannen ter tafel te komen. De heer van Haneghem be spreekt het verstraten van het Schra- velaarspadje. Het daarvoor benoo- digde zand zal gratis aangevoerd worden. Hieraan zal uitvoering gegeven worden. De heer Becu informeert naar de overeenkomst onderhoud grindweg GroedeOostburg. Hij is vg.n oor deel dat Groede daarin te veel be taalt. Na eenige gedachtenwisseling hier over werd besloten dit nader te on derzoeken. Hierna werd de vergadering ge sloten. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Hooger beroep. Door A. J. de C., 22 jaar, zonder beroep te Aardenburg, is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van bovengenoemde Rechtbank van 5 Maart 1.1.waarbij hij wegens meineed is veroordeeld tot eene gevangenisstr. van zes maanden. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 16 Maart. De volgende personen waren ge dagvaard P. F., 31 jaar, echtgenoote van I. v. G., zonder beroep, te Cadzand, wegens diefstal van een trui, toebehoorende aan Janna Sara Gazan. Eisch 1 maand gev. straf, voorw. met proeftijd van 3 jaar en f 20 s 10 dagen hechtenis, uitspraak f 10 s 10 d. hechtenis. R. M. v. L., echtgenoote van A. E. de B., 42 jaar, zonder beroep te IJzen dijke, wegens beleediging van Augusta Aerssens aldaar, op 2 Febr. Eisch f 10 s 5 d„ uitspraak idem. P. W, D., echtgenoote van I. J. v. de V., 36 jaar, zonder beroep te Bier vliet, wegens beleediging van Maria de Ruijsscher, op 6 Febr. 1.1. Eisch f 10 s 5 d., uitspraak idem. T. S., 19 jaar, landbouwersknecht te Hoofdplaat, wegens mishandeling van Emiel Roggies te Hoofdplaat, op 31 Januari 1937, door hem te slaan. Eisch f 20 s 10 d., uitspraak f 15 s 10 d. D. B 65 jaar, werkman te IJzen dijke, wegens beleediging van Alouis Wabeke te IJzendijke op 12 Februari 1.1. Eisch f 10 s 5 d., uitspraak idem. Dooreen vrachtauto overreden en gedood Zond.igmiddag is even buiten Emiyhausen, gemeente Lim- br chc, de achtcienj inge J. Schrijen uic Limbnchc bij -hec per fiers passeeren van een n dezelfde richting rijdenden vrachcauro, bestuuid door den heerK. uic Berg Uimond, met dit voertuig in aanraking gekomen. S. kwam onder het linkerachterwiel van den wagen en werd op slag gedood Het stoffelijk overschot van het slacht offer is naar het ziekenhuis Ce Sittard vervoerd. Kindje onder auto geraakt en gedood. Te 1 lippolycushoef (Wie- ringen) is gistermiddag het vierjarig dochcertje van den heer P. cenBokkei in de Beltstraat onder de vrachtauto van den heer E. geraakt. Het meisje werd zoo ernstig gewond, dat het on- middelijk is overleden. Het kindje, dat in de nabijheid van de vrachtauto speelde, viel juist op het oogenblik, dat de bestuurder, die zijn auto wilde keeren, achteruit reed. Een ongeluk was daardoor onvermij delijk. Een onsympathieke uiting. Te New York werden giscereu elf gioote oranjekleurige hakenkruisen ontdekt, geschilderd op den muur van een sy-

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2