BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. jiéet kijek getioea omnaar^ecl'te tyaasv. ..maar: Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens TWEEDE BLAD. Land- en Tuinbouw. (AKKER- CACHETS) Volgens Recept van Apotheker Dumont 46ste Jaargang Vrijdag 12 Maart£1937 Nummer 4210 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar I 5 00 Buitenland per jaar f 6 50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer F 0; 15. Ingaz Med 30 per raqH Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling} De vier Sergeanten van La Rochelle (1822). o De Bourbons toonden bij hun te rugkomst op den Franschen troon: niets te hebben geleerd en vergelen. Dat bleek reeds dadelijk in 1814 maar in veel sterkere mate nog, nadat de crisis van Napoleon's hon derd dagen" doorstaan was, en de gevluchte Bodewijk XVIII, voor een tweeden keer dank zij vijandelijke bajonetten, op den troon was terug gebracht. Voelde Frankrijk, in 1814 voor een groot deel moede van Na poleon's voortdurend oorlogvoeren, zich toen min of meer gered door de monarchie; in 1815 voelde het zich door deze zelfde monarchie over wonnen. En de overwinnaar liet niet na zijn hand zwaar te doen drukken. Een stelsel van spionnage en agents provocateurs heerschte in de jaren 1815 tot 1818, waarbij het regime van Napoleons strengsten Minister, den schranderen, maar doortrapten Fouché, maar kinderspel was. Reeds in 1816 werd een eerste poging tot omverwerping van het Bourbonsche gezag te Grenoble gedaan; later wer den meer onschuldige voorvallen te Parijs, te Lyon en elders ontdekt; alle gematigdheid bij de berechting dezer pogingen bleek verdwenen, en men handelde zelfs tegenover kin deren en vrouwen, nauwelijks ver want aan degenen, wier schuld men slechts bij benadering had kunnen vaststellen, op de meest wreedaar dige wijze. De graaf Decazès, dien wij reeds in het geding tegen Maar schalk Ney ontmoetten, was even onvermoeid als onvermurwbaar Doch in 1818 scheen er een verslap ping in te treden. Uiterlijke pogin gen tot verzet komen na dat jaar niet meer voort, maar men gaat zich organiseeren in geheime ver- eenigigen lof in vereenigingen met een igeheim doel. En toen in 1820 Louvel den inderdaad misdadigenj aanslag op den graaf van Berry deed, laaide de waakzaamheid der royalistische politiespionnen vooral tegen deze vereenigïngen op. Op nieuw begon een jacht naar com plotten; opnieuw was het met alle vrijheid van spreken, schrijven, ja zelfs denken gedaan; sterker dan in eenige vorige periode leefde Frank rijk in een .wantrouwen, dat zelfs de beste vrienden onderling inspi reerde. En het stond in dit opzicht niet alleen; over alle landen, waar over de Heilige Alliantie, op de puinhoopen van Napoleon's gezag gesloten, haar gezag uitstrekte, was het aldus. In Duitschland, in Oos tenrijk, in Napels, in Spanje, in Griekenland, overal de harde "hand van den met geweld teruggebrach- ten heerscher, dochoveral ook geheime genootschappen, samenzwe ringen, verzet tegen het wettig ge zag. De Carbonari, die een niet onbe langrijke rol in de Europeesche ge schiedenis dier dagen hebben ge speeld, zijn afkomstig uit Napels; het geheim genootschap werd daar opgericht tegen de vreemdelingen, maar keerde zich spoedig tegen het koningschap. Van Napels en het ver der Italië gingen de Carbonari over naar Frankrijk, en .van de verschil lende vereenigingen, die na 1820 in zoo groot aantal werden opgericht, was er geen zoo gevaarlijk, zoo uit gestrekt, zoo goed georganiseerd als de z.n. Charbonnerie. Zonder be zwaar kon men zeggen, dat de jeugd va.n. burger- zoowel als van de militaire scholen haar voor het groot ste deel toebehoorde; dat zij haar vertakkingen had zoowel in de mili taire als in de burgerlijke maat schappij, en in deze laatste in alle rangen en standen, vermoedelijk tot aan het zoo exclusieve hof van Lo,de wijk XVIII toe. Men bedenke daar bij, dat de Bourbons een groot aan tal officieren en soldaten, die met groote dapperheid onder Napoleon hadden gestreden, broodeloos lieten rondlooopen; dat de beste plaatsen in het leger werden bezet door vroe gere geëmigreerden, die nu militaire autoriteit uitoefenden over oud-ge- dienden, die in frijna elk land van Europa hadden overwonnen. Is het te verwonderen, dat de Charbonne rie, en de daaraan nauw verbonden vereenigingen als b.v. de Cheva liers de la liberté" (ridders van dc vrijheid) welke vooral in landbouw streken aanhang hadden, versterking kregen van het ontevreden militaire element? Naar het buitenïandsch voorbeeld was de Charbonnerie ver deeld in groepen, die den naam van Ventes droegen; deze Ventes ver keerden door middel van slechts één enkelen gedelegeerde, in den regel den president, met de Ventes van een hoogere klasse en bereikten zoo doende, ongezien voor het meeren- deel der aanhangers, de hoogste lichamen van de Charbonnerie: de Vente supérieure en het Comité di recteur. Een dergelijke organisatie had het voordeel, dat de leden on derling elkander slechts kenden voorzoover zij in de Ventes en in de besturen ervan zitting hadden en dat slechts de elite onder de aan hangers bekend was ~met de namen en de personen van de leiders. De militairen waren georganiseerd in speciale militaire Ventes, zooveel mogelijk verdeeld ieder over een ge heel regiment. Het aantal aanhan gers van de Charbonnerie werd in die jaren op duizenden en tiendui zenden geschat en men kan er van verzekerd z^in, dat indien aan het hoofd had gestaan een stoutmoedig en geniaal man, indien de omstan digheden gunstiger waren geweest dan zij geweest zijn, de Regeering der Bourbons niet tot 1830 zou heb ben geleefd! Achtereenvolgens kwamen ver schillende aanslagen haar verschrik ken. In Aug. 1820 was er de aan gelegenheid van den Franschen ba zar, een aanslag die niet meer of minder ten doel had dan geheel de koninklijke familie op te lichten; Vincennes te verrassen en zoowel in het O sot en als het Westen en Zuiden van Frankrijk voorname steunpunten te veroveren. Hadden niet enkele onderofficieren.te vroeg gesproken, ewllicht was de aanslag gelukt. Nu bleek bij het onderzoek, dat de Charbonnerie een niet ge ringe macht uitoefende in verschil lende belangrijke plaatsen; dat in het Westen Saumur, in het Oosten Béford, Neuf-Brisach, Huningue. en in het Zuiden Marseille vermoede lijke steunpunten zouden vormen. In vloedrijke ingezetenen van de ver schillende plaatsen stonden bij de Vente supérieure voor deze steden in; geheel de Rijnstreek heette in handen der Charbonnerie, en zelfs waren de noodige maatregelen ge troffen om de verbindingen tusschen Parijs en den Elzas af te snijden met overblijfselen van de vrijcorpsen van 1815. Zoover was de beweging gevorderd, dat de leden van het Comité directeur, die tot dusver in begrijpelijke geheimzinnigheid ge huld bleven, zich eenigszins op den voorgrond gingen stellen. Zooals het echter meer bij dergelijke gelegen heden gaat, een paar kleine voorval len waren voldoende om den met zorg voorbereiden aanslag te doen mislukken. Te Marseille was het de moedige, maar onvoorzichtige Vallé, die zich in onberaden ijver te vroeg deed herkennen, en die in handen der Justitie liet een geheel uitge werkt programma van de Charbon nerie. Te Colmar werkte de pro vocatie met maar al te groot suc ces, en zoowel in het gebied van de Var als te Tours konden uit barstingen worden onderdrukt, die tot even zoovele bloedige proces sen leidden. Het grootste échec gaf Saumur; generaal Berton, die voor deze plaats instond, liet zich op het laatste oogenblik overhalen om niet daar, doch in het nabijgelegen Thou- ars zijn menschen bijeen te bren gen; vandaar trok men op Saumur af, doch liet zich door de enkele nationale gardes, ter verdediging aanwezig, zoolang aan de praat hou den, dat het daglicht aanbrak en de verdedigers samenstroomden. Bijna tegelijkertijd was de beweging alle de voornaamste steunpunten kwijt, en de leden van het Comité direc teur moesten een goed heenkomen zoeken. (Wordt vervolgd). Over groententeelt in den vrijen grond. Het bezit van een groententuin is een bron van genoegen. Afgezien van het practische doel, dat men met de teelt beoogt, den disch te voorzien van eigen versche groenten, is het kweeken op zichzelf een bezigheid, die een bijzon dere aangename afwisseling schenkt in het leven van velen. Wanneer door eigen zorg en moeite een goed resultaat van de verschillende uitzaaiingen wordt verkregen, dan ver genoegt men zich daarin, en geen groente van elders is zoo smakelijk als de zelfgekweekte, al is het enkel door het bewustzijn, dat het gerecht een product is van eigen grond. In menige afgelegen streek, waar groenten niet of moeilijk te verkrijgen zijn, voorziet de moestuin in een be paalde behoefte. De ligging van den tuin is van groot belang, de tuin moet open liggen ter vrije toetreding van de lucht. De zon moet heel de oppervlakte gronds onbelemmerd kunnen beschij nen, want zonder zon is er geen groei kracht. Bovendien veteischen groenten een besten humusrijken grond. De natuurlijke gesteldheid van den bodem kan van dien aard zijn, dat eerst na langdurige teelt, met behoorlijke bewerking en bemesting, een bouwlaag verkregen wordt, die aan de gestelde eischen voldoet. Wanneer wij over humusrijken grond spreken wordt hiermee bedoeld grond, waarin verschillende voorkomende stof fen in den toestand van verrotting en vermolming in voorkomen. Deze stoffen zijn meer of minder donkerkleurig, kleverig sponsachtig en reukeloos. De grond welke veel humus bevat is donkerder van kleur. Kan men In een grond zonder humus geen groenten teelen, in een humusrijken grond groeien ze welig en worden ze malsch. Hoewel geen eigenlijk plantenvoedsel, draagt humus tot de vorming er van bij en verbetert den natuurkundigen en scheikundigen toestand van den bodem. Humus maakt drogen zandgrond meer samenhangend, vochthoudend, zoodat hij minder uitdroogt en maakt stijven grond meer poreus, terwijl lucht en warmte beter in den grond kan door dringen. Humus wordt gevormd zoowel door de organische stoffen van den stalmest als door plantendeelen, die na den oogst op het veld achterblijven, hierdoor wordt het duidelijk dat het noodig is door toevoer van compost en stalmest enz. om den grond humusrijker te doen worden. En daar humus geleidelijk verteert is een geregelde bemesting noodzakelijk. Door voortgezette bemesting komen tenslotte alle gronden allengs in goede conditie. Hoe dikker de laag tuinaarde des te beter is zij geschikt voor groenten. Is de grond te vast en ondoordringbaar, dan kan bij overvloedigen regen het het heele gezin lijdt eronder als „Moeder" zich ellendig voelt, maar Moeder zelf het meest. Daarom zijn „AKKERTJES" een ware uitkomst, want ze helpen snel en goed, zoowel tegen pijnen van allerlei aard als tegen griep, beginnende verkoudheid, onbehaaglijkheid, enz. „AKKERTJES" zijn samengesteld volgens recept van Apoth. Dumont en worden met rechi een gelukkige vinding genoemd, want ze bevallen een zeer bijzondere onschadelijke samenstelling. Als Ge U niet lekker voelt, dan knappen ze U direct heerlijk op en Uw dag is niet verloren. „Had ik nu maar wal van die "AKKERTJES" in huis!" Als de kindeten thuiskomen.... en lii vinden „Moeder" niel vroolijk en opgewekt all altijd, maar lusteloos aan tafel zitten, aan valt een domper op heel het huisgezin Zorg daarom altiid "AKKERTJES" »n huis te hebben. 2e geven dadelijk verlichting, ze frisschen U heerlijk op en maken dat Ge opgewekt Uw dagtaak kunt afmaken. „AKKERTJES" helpen U over zulke nare degen heen. w ICÏfFPTTF" zullen Uw huisgenooien ol Uw kennissen zeggen, als Neem een „Ü.JV.Ixr>Kl JE. Ge klaag! over hoofdpijn, migraine, spierpijn of spil. IfVFDT IF" 200 20l men raden, als Ge U koortsig en rillerig ÏNeem een „iUXlkCKlJE. voeij en Ge door een griepaanval bedreigd wordt. vt..a vvfdtïf» *s 1°* 'n spreekwoord geworden bij al diegenen, die Neem een „AKKtKiJL de goede werking van "AKKERTJES" ondervonden. Want ze verdrijven direct hoofdpijn kiespijn, zenuwpijnen, rheumatische pijnen, spierpijnen, vTouwenpijnen, onbehaaglijkheid, "kater", 'wagenziekte", slapeloosheid. „AKKERTJES" zijn prettig in te nemen. Men „AKKERTJES' veroorzaken géén maagstoor- proeft niets, want het fijne poeder is omhuld nissen en worden zelfs door de gevoeligste door een smaakloos ouwe! van bijzondere personen goed verdragen. Tasten maag, hart soort, dat volkomen week wordt bij het in- en nieren niet aan en Ge kunt ze telkens op nemen. Ongemerkt glijden ze door 't keelgat nieuw gebruiken, want men went er niet aan. Bij alle Apothekers en Drogisten in kokers van 18 stuks 59 ct. Zakdoosje 3 stuks 90 ol. AKKERTJES

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1