BRESKENSCHE COURANT iieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. En IVi erschijot iedereo DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. 3emeetv\e 3roe^e- Wekelijksch Overzicht. o FETJILLETON Haar eer gered. t6ste Jaargang Vrijdag 12 Maart 1937 Nummer 4219 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie meenden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1 1.40 Franeo per post per jaar 1 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per raqel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Oit nummerbestaatuittweebladen J^emeexAe ^resVexv^ VARKENSGEHAKT IN BLIK. De Minister van Sociale Zakeniheefc thans bepaald, dat het varkensgehakt ook verstrekt mag worden aan on- vermogenden, die géén ondersteuning ontvangen, Bonnen kunnen ter Secretarie aan gevraagd worden. 13 Maart 1937. 0 Aangifte leerlingen Openbare Lagere School voor de met 1 Mei aanvan gende cursus, vóór 1 April a.S bl| het hoofd der school. De kinderen moeten vóór 1 April 6 jaar zijn. Onder de beste voorteekenen is de 36ste Jaarbeurs te Utrecht ge opend. Aan den vooravond van de opening heeft de secretaris-generaal, de heer Graadt van Roggen, een rede gehouden, waarin onder an dere de vreugde werd uitgesproken over het feit, dat het moeilijkste punt der laatste jaren, ..Kaap Cri sis" voorbij is, en dat wij betere tij den tegemoet gaan. Na September 1936 is een duidelijke stijging waar te nemen: er is een opleving in de zakenwereld, er is grooter bedrijvig heid in handel en industrie te con- stateeren, kortom, er heerscht een opgewekte en optimistische stem- 41. 0 Hij had niet stilgezeten na zijn terugkeer in Londen, hij had inlich tingen ingewonnen omtrent kolonel Rannock, bij menschen, die het kon den weten. Hij had een geweerma ker ondervraagd, die Rannock al wel een jaar of twintig kende en den secretaris van een club, die zeide dat hij eigenaardige neigingen en gewoonten had, maar hij zich altijd jn zekere kringen had weten te handhaven en was er nooit heele- maal uitgeknikkerd, zooals hij zelf steeds placht te zeggen. Hij was van geen enkele baccarat-tafel verbannen geworden, ofschoon het vermoeden op hem rustte, dat hij zich niet ontzag, nu en dan valsch te spelen. Hij had tal van jeugdige vereerders, die om zijn grappen lachten en bijna stierven door zijn sigaren, maar hij r .ffeen vrienden van zijn eigen leeftijd en stand en de aristocratische dames lieten hem noodt toe in hun ming over de geheele linie. Toch moet echter gewaarschuwd worden tegen een te groot optimisme, want een algeheel herstel is nog niet be reikt. men mag niet te veel opeens verwachten. Een gematigde vreugde over het merkbare herstel van den economischen Joestand is echter vol komen gerechtigd. Deze zes-en-deriigsle beurs is met recht een record: ditmaal telt de beurs 1779 deelnemers, dat is 134 meer dan bij de voorjaarsbeurs van 1936, en de expositieruimte heeft ook een belangrijke uitbreiding onder gaan. Ook de bui'enlandsche deelne ming is grooter dan andere jaren, terwijl bovendien de Belgische mi nister van Economische Zaken een bezoek aan het Jaarbeursgebouw zal brengen. En ook nog een andere groote eer zal de Jaarbeurs ten deel vallen: H.M. de Koningin heeft een langdurig bezoek op 12 Maart aan gekondigd. Moge de handel en in dustrie den gunstigen invloed on dervinden van een drukbezochte Jaarbeurs! De Nederlandsche scheepvaart werd opgeschrikt door een nood lottige gebeurtenis, die weliswaar geen menschenlevens heeft geëischt, doch waardoor toch een zeer aan zienlijke schade werd aangerichtwij bedoeleD het ongeval, dat heeft plaats gehad met de ,,Kantoeng", de groote tinbaggermolen, die met bestemming naar Neder'andsch-In- dië door de sleepbooten Humber en Schelde werd gesleept: dit vervoer ging reeds met enorm groote moei lijkheden gepaard. In de nabijheid van Plymouth liep het gevaarte een lek op, zoodat de verre reis onder geen enkele voorwaarde zou kun nen worden vervolgd. De bagger molen kapseisde, en. naar aanvan kelijk gemeld werd, zonk, waarbij de bemanning echter gered kon wor den. Latere berichten wezen evenwel uit, dat het gevaarte niet was ge zonken, doch dat het ondersteboven dreef, zoodat het toch zoo goed als uitgesltoen zal zijn, er nog iets van te redden. De bouwkosten van de baggermolen bedroegen 2 millioen gulden, en het was voor de reis tot een aanzienlijk kleinere som ver zekerd. Het is niet onmogelijk, dat onmiddellijk met den bouw van een tweede molen zal worden begonnen, aangezien alle teekeningen nog voor handen zijn, vaststaand is zulks ech ter nog geenszins. Tot ieders verwondering is er de laatste dagen in Nederland een weerstoestand ingetreden, welke als het ware een paar weken ,,te laat" isl Niemand had meer winterweer verwacht, doch reeds enkele da gen lang ligt er op vele plaatsen een dik pak sneeuw, en de tempera tuur daalt des nachts tot onder het nulpunt, zoodat, bij uitzondering in onze streken, de sneeuw blijft liggen. Dat wil zeggen, als de mensch niet ingrijpt, door chemicaliën te strooien, zooals in de groote steden, want dan verandert de mooie blanke sneeuw alras in een vuilgrijze of bruine massa, die het stadsbeeld eer leelijker dan mooier maaktDe negen zomersche dagen, welke vol gens Jiet oude gezegde in Maart moeten voorkomen, laten nog al wat op zich wachten! Het is te hopen, dat de laatkomende winter wat snel voorbij zal zijn, want de lente, die binnen enkele weken officieel haar intrede doet, wordt door velen vol verlangen verwacht! Toscanini, de groote Italiaansche dirigent, die voor enkele dagen in ons Jand vertoeft, om te zamen met het Residentieorkest in de .Hofstad en in Rotterdam eenige concerten te geven, heeft uitbundig succes ge oogst bij zijn uitvoeringen van de werken der groote toondichters. Zoo wel te Rotterdam als in de Residen tie heeft men den Maestro uitbun dig toegejuicht, en zoo heeft men ook hier kunnen genieten van het talent van een buitengewoon kunste naar, hoewel het ons van het hart moet, dat verscheidene der uitge voerde werken door onze Nederland sche dirigenten, zooals Prof. Dr. Willem Mengelberg en Dr. Peter van Anrooy, op minstens even ge niale wijze werden gedirigeerd: an ders, maar niet slechter. Een der belangrijkste en meest gewaardeerde dichters uit ons land, de „Tachtiger" Prof. Dr. Albert Verwey, is na een korte ongesteld heid in den ouderdom van 71 jaar overleden. Met hem is een der mo- numentaalste dichters en een der, zuiverste persoonlijkheden uit ons na tionale kunstleven heengegaan. Als dichter, criticus en historicus heeft Verwey enorm veel werk gepubli ceerd, en een ieder kent een of meer zijner gedichten uit „aarde" of „Uit de Lage Landen bij de Zee". Nederland heeft een der be langwekkendste figuren uit de rijen der „tachtigers" verloren. Het controle-plan van de niet- inmengingscommissie inzake den burgeroorlog in Spanje is thans vast gesteld, en de tallooze, schier on overkomelijke moeilijkheden schij nen thans alle te zijn overwonnen. Er zal dus op 13 Maart een aanvang worden gemaakt met de controle ter zee en te land. De voornaamste controleurs zullen binnenkort wor den benoemd, en zij zullen onmid dellijk hun taak aanvaarden. Zooals men weet was ook Vice- Admiraal de Graaff, die ook inder tijd de functie van hoogen commis saris van Dantzig aangeboden kreeg, uitgenoodigd om aan de controle deel te nemen, doch evenmin als bij de Dantzig-kwestie heeft Vice- Admiraal de Graaff deze functie wil len aanvaarden. De schout-bij-nacht Olivier, die eveneens uitgenoodigd is, heeft nog geen l>eslissing geno men. Nu de moeilijkheden der con trole uit den weg zjjn geruimd, zal de niet-inmengingscommissie zich gaan bezighouden met de mogelijk heid, de vrijwilligers uit Spanje te rug te roepen. De Spaansche regeering schijnt in de laatste dagen eenige gevoelige verliezen te hebben geleden. Daar is in de eerste plaats het vergaan van het s.s. „Mar Cantabrioo," het munitieschip van de Volksfronters. Het schip was getorpedeerd door den kruiser der opstandelingen „Ca- narias". Mag men de berichten ge- looven, dan had het munitieschip niet minder dan 47 nieuwe vliegtui gen, 42 millioen patronen, 1050 mi trailleurs en 7000 geweren aan boord ul i l O 1 MEER BUITENLUCHT EN ZON KRUCIKD00R RADION RA011-A ren, dacht Faunce voorloopig al thans niet meer over dit onderwerp na. Kolonel Rannocks doen en laten scheen hem een zaak van onderge schikt belang toe, daar hij er sterk aan twijfelde, of Rannock wel ooit het werktuig zou zijn waardoor Lady Perivale in eer hersteld kon worden. Hij moest de vrouw hebben de vrouw, wier gelijkenis met zijn cliënte de bron van al dit onheil was. Vrouwen waren altijd de hoofd factoren geweest in Jolm Faunce's meest bewonderenswaardige zetten. Hij moest uitvorschen, wie dei vrouw was en waar zij zich thans ophield. Hij achtte het zeer waar schijnlijk, dat zulk een buitengewoon mooie vrouw voor langer of korter tijd op de planken was geweest jds actrice of koriste. Het tooneel is de eenige arena, waar een schoonheid van geringe afkomst de erkenning en waardeering kan vinden, waarop elk mooi meisje recht meent te heb ben. De begeerte, om aan het too neel te komen, is dan ook bij menig meisje als 't ware een onuitroeibaar instinct. Zoover haar geheugen reikt, heeft zij altijd hooren spreken over actrices en hun schitterende triom fen. Zij kijkt in haar spiegel en komt En deze slag treft de Spaansche regeering juist op het oogenblik, dat zij de wapens en munitie zoo uitstekend zou kunnen gebruiken. Want het nieuwe offensief van Fran co o.p Madrid schijnt uiterst hevig te zijn en den militia's veel moei lijkheden te verschaffen. Volgens de laatste berichten' zouden Franco'sl troepen 12 kilometer in de richting van Guada]jara zijn opgerukt en bo vendien de verbinding tusschen Va lencia en Barcelona hebben verbro ken. Nu lijkt het niet zeer waar schijnlijk, dat de laatste melding juist is en de eerste wordt door de regeering tegengesproken, maar, naar men uit de berichten van on partijdige correspondentie kan op maken, is het toch wel zeker, dat de Francisten op het oogenblik in verschillende deelen van het land een zeer sterken druk op de regee- ringslinies uitoefenen en <lat zij hier en daar successen hebben behaald. Voorloopig zijn deze voor den uit- eindelijken afloop van den burger oorlog nog geenszins beslissend en de organen, welke straks, n.l. op 13 Maart, de transporten naar Span je zullen moeten controleeren, be hoeven werkelijk niet te vreezen, dat voor dien de burgeroorlog al ten einde en 'hun werk dus over bodig zou zijnl Ook buiten Spanje spelen zich op het oogenblik in Europa belangrijke gebeurtenissen af. In de Fransche kamer debatteerde men over dei nieuwe defensieleening. Sensaties waren daarvan niet te verwachten. Op het gebied der landsverdediging is het Fransche volk eensgezind. De machtiging tot uitschrijving van de leening is dan ook met groote meer derheid aan de regeering verleend. Bovendien staat wel vast, dat deze leening na de laatste concessies,i welke Blum ten aanzien van de fi- nancieele en economische politiek van het Volksfront aan de meei; burgerlijke groepen heeft gedaan, ten volle zal worden geplaatst. Dat de meest links georiënteerde aanhangers van het Volksfront alles doen, om Blum in zijn moeilijke taak ook overigens de eensgezindheid in het land te herstellen, kan men in- tusschen niet zeggen. De stakingen behooren nog altijd niet tot het ver leden. Nu heeft de bemanning van de „Normandië," Frankrijk's snel ste en schoonste schip, het werk weer neergelegd. Zooais tegenwoor dig te doen gebruikelijk is, heeft men het schip bezet. Deze staking tot de ojitdekking, dat zij er lief uitziet. Zij leert hier en daar en over al de nieuwste deuntjes en galmt die uit, terwijl zij aardappelen schilt of den grond dweilt, en verbeeldt zich, dat zij goed zingen kan. Zij danst bij het orgel, dat in de straat komt spelen, en vindt, dat zij sierlijk danst ook. Zij heeft een kennis, die een neef heeft, die op zijn beurt weer den directeur van het Thalia-theatre kent, en gewa pend met deze introductie, stapt zij naar hem toe. Haar mooi gezichtje doet de rest en zoo komt ze bij het korps ballet en piept haar schrille stemmetje nu met die der anderen in het koor. Een soortgelijke loop baan. meende Eaunce, kon de da me, die zich mevrouw Randall noem de, ook wel achter zich hebben. Hij ging een bezoek afleggen bij twee schouwburg-directeuren, die hij vroeger had leeren kennen bij zijn pogingen, om leden der patricische jongelingschap te verlossen uit de strikken van verlokkende schouw burgsirenen. (Wordt vervolgd). intieme kringen van vrienden eni kennissen, ook al zonden zij hem eens of tweemaal in het jaar eene uitnoodiging voor een groote partij, ter wille van zijn moeder, die al vijf-en-twintig jaar weduwe was en het grootste deel van haar leven aan het hof had doorgebracht. Zou zulk een man ooit een krui wagen willen duwen langs de met sneeuw bedekte oevers der Yukon- rivier? Hoe onwaarschijnlijk dit ook scheen, hield Faunce zichzelf voor, dat het toch niet onmogelijk was. Rannock had dapper gevochten in de Indische bergstreken. Hij was nooit een lui soldaat geweest en van weekheid en verwijfdheid kon niemand hem beschuldigen. Hij was een hartstochtelijk liefhebben van muziek en had zich met be trekkelijk weinig moeite een mees terschap verworven in het bespelen der violoncel, maar nooit had hij beweerd, dat muziek het eenige was, dat waarde aan het leven schonk Hij was even goede maatjes met schilders als met musici. Verander lijkheid was de hoofdtrek van zijn karakter. De Schotsche universiteit, zijn officiersloopbaan en aanhouden de zwerftochten uit later jaren had den hem bekwaam gemaakt in de meeste dingen, waar de menschen om geven. Hij was evenzeer thuis in de hoogste als in de laagste krin gen. Hij was op en top militair en sportman, rijzig van gestalte en forsch van bouw, opmerkelijk knap van uiterlijk in zijn beste dagen en nog altijd knap, ondanks zijn zedelijk en maatschappelijk verval. Faunce wist geen enkele reden op te geven, waarom zulk een man zou terug deinzen voor de gevaren en ontbe ringen in de goudvelden van Alas ka, als hij zijn zin kreeg, daar zijn geluk te gaan beproeven. Evenmin was het een onmogelijk heid, dat hij op het allerlaatste' oogenblik veranderingen jn zijn plan nen had gebracht en naar Oostende of Spa was gegaan, om zijn geld aan de speeltafel in de waagschaal te stellen inplaats van in de goud velden. Faunce had zijn luidjes zoo wel te Oostende als te Spa, en hij schreef hun, of zij niet eens te weten konden komen, of Rannock daar was of geweest was. Hij was niet iemand, die ergens kon verschijnen, zonder jfle aandacht te trekken. Toen de brieven geschreven wa-

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1