BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD, Wekelijksch Overzicht. o— FEUILLETON Haar eer gered. Binnenland. Crisis-Publicatiën. 46ste Jaargang Vrijdag 5 Maart:i937 Nummer 4217 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer IO,15. Inge* Med. 30 e». per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaatuittweebladen Zaterdagmiddag is door den voor zitter van de S.D.A.P., de heer Vor- rink, op eenijgszins plechtige wijze het 43ste partijcongres der sociaal democratische beweging in Neder land in de groote zaal van den Die rentuin te Den Haag geopend. Reeds lang stond vast, dat dit on- gres van groote importatie zou zijn, in 't bijzonder in verband met het feit, dat op dit congres het defensie- pröbleem ter sprake zou worden ge bracht. ■Sinds 1921 ijverde de S.D.A.P. voor nationale ontwapening; in ver band met deze leuze keurden de fracties van de S.D.A.P. in de beide kamers der Staten-Generaal iedere defensie-begrooting af. Sedert 1921 is er echter veel ver anderd. In het binnenland is er door communisme en fascisme een span ning ontstaan, welke weliswaar nog weinig te beteekenen heeft, maar, welke onder invloed van buitenaf komende gebeurtenissen een ge vaar voor de Nederlandsche samen leving kan opleveren. Ooik in het buitenland is er in de afgeloopen vijftien jaar veel veranderd. In 1921 was men als gevolg van de ver schrikkingen van den oorlog vrij wel in ieder land van Europa door drongen van de noodzakelijkheid, dat men tot overeenstemming in de bepwapening moest geraken. Over al gingen stemmen op; de Volken bond bemoeide zich ermee, en ont wapeningsconferenties werden gehou den. Alles was echter tevergeefs t van de ideëele ontwapeningsplannen kwam niets terecht. Integendeel,1 naarmate men dichter bij het heden kwam, namen de spanningen en de tegenstellingen op schrikbarende wij ze toe. Telkens weer werd de menschheid voor feiten geplaatst,/ waaruit een wereldbrand zou kun nen ontstaan. Gelukkig is men tot nog toe daaraan ontkomen, doch onder de veranderde omstandighe den is het partij-bestuur der S.D.A.P. tot de overtuiging gekomen, dat de leus van 1921„nationale ontwape ning" moest worden losgelaten en vervangen door een ander beginsel, dat meer in het kader der verander de tijdsomstandigheden past. 39. 0 Een blik op john Faunce's schran- deren kop deed echter terstond de gedachte bij hem oprijzen, dat het zeer wel mogelijk was, dat een de tective en een romanschrijver op hetzelfde intellectueele niveau ston den, en dat de man van Scotland ard misschien wel zijn meerdere was in denkkracht. Haldane's verbaasde blik was geenszins aan Faunce's opmerk zaamheid ontsnapt en een fijn glim lachje speelde om zijn lippen. 77 T)at is nu de straf der beroemd heid, mijnheer Haldane, dat uw min deren op geestelijk gebied zich ver stouten, u te bewonderen. Uw werk sta.a' ^aar bij mijn lievelingsboeken. Hij wees naar een plank tegen den muur en Haldane zag den een- voudigen, donkergroenen stempel- band van zijn eersteling tusschen; „Esmond" en „De Vrouw in 'tWit". Met overgrcote meerderheid is op het jongste partij-congres de leuze van 1921 verworpen. Van het ideëele standpunt is de S.D.A.P. naar een reëeler standpunt overgegaan. Van heden af zullen de fracties dezer partij in de Staten-Generaal waar schijnlijk niet meer tegen de begroo ting stemmen, al wil dit natuurlijk niet zeggen, dat zij op dit punt vol komen passief zijn geworden. Tegelijk heeft in de afgeloo[>en verslagweek een partijraads-verga- dering van de R.K. Staatspartij plaats gehad. In deze vergadering heeft Mr. Goseling een belangrijke politieke rede gehouden, waarin het bijzondere programma van actie was vervat. Dit program bevat de vol gende punten: Beveiliging door de overheid van de positief-christelijke grondslagen der -amenleving; orde ning, „maar niet een ordening in den zin van overwoekering van het maatschappelijk leven met staats bemoeiingen (welke) is een cari- catuur van de ordeningsgedachte" en tenslotte heeft mr. Goseling zich uitgesproken over „een ge zonde democratie". Al deze punten zijn met algemeene stemmen door den partijraad goedgekeurd, zoodat dit de richtinggevende gedachten) zullen zijn. waarvan de R.K. Staats partij het regeeringsbeleid der ko mende 4 jaren doortrokken wenscht te zien. Van de politiek naar de economie n'est qu'un pas. Heeft men niet tien tallen jarenlang nooit onderscheid gekend tusschen politiek en econo mie en maken ook tegenwoordig| sommigen zich niet aan deze verwar ring schuldig? Woensdag is op plechtige wijze in de Trèves-zaal te Den Haag de economische vergadering geopend, waaraan behalve Nederland en Bel gië alle Oslo-staten deelnemen. Op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, ontbreken nog nadere ge gevens, zoodat wij in ons volgend overzicht op deze voor Nederland zoo belangrijke conferentie zullen te rugkomen. Laten wij echter nu reeds de hoop uitspreken, dat deze voorloopige con ferentie een basis zal opleveren voor een vruchtbare samenwerking in de naaste toekomst, tot zegen van Ne derland en alle landen, die met Ne derland in betrekking staan. Eenige weken geleden meldden wij, dat het Nederlandsche motor schip „Kertosono" van de Rotter- damsche Lloyd ter hoogte van de En nu ter zake mijnheer. Mag ik u nog even zeggen, dat het mij bijzonder groot genoegen doet, een vriend van Lady Perivale hier bij mij te zien. U moet vooral niet denken, mijnheer Faunce. dat Lady Perivale mij naar u toe. heeft gezonden. Zij weet niet eens, dat ik u ben gaan spreken. Wees dus zoo goed, te genover haar met geen enkel woerd van mijn bezoek te reppen. Wat u in haar belang doet, ben ik te we ten gekomen van een vriendin van Lady Perivale, niet van haar zelf. De reden van mijn komst alhier is mijn verlangen, om u te raadplegen omtrent een aangelegenheid, die slechts indirect met haar zaak in verband staat. Ik ben geheel tot uw dienst, mijnheer. .Ik zal open kaart met u spe len, mijnheer Faunce. Iemand van uw professie moet, dunkt mij, als een soort biechtvader beschouwd' worden. Alles, wat hier op uw kan toor tusschen u en mij besproken wordt, blijft een onschendbaar ge heim, niet waar? Daar kunt u zeker van zijn. Laat ik dan beginnen met u Portugeesche kust in aanvaring is geweest met het Engelsche slagschip Malaya, waarbij het zeer ernstige averij had opgeloopen. Thans is dit motorschip in de Rotterdamsche ha ven aangekomen, na te Lissabon voorloopig te zijn gerepareerd. Na deze reparatie kon het schip oj/ eigen kracht de reis naar Rotter dam aanvaarden. In de Golf van Biscaye kreeg het schip nogmaals met een storm te kampen, en in het Kanaal werd het door ernstige' sneeuwstormen getroffen. Toch heeft dit de terugreis van het schip niet kunnen beletten, dat, zooals gezegd, thans in de haven van Rotterdam ligt om definitief in reparatie te gaan. Ten slotte nqg iets over den te Den Haag gepleegden moord op den Haarlemschen garagehouder,i den heer Hes. Reeds een dag na den moord meende de Haagsche politie het genoegen te mogen smaken, de hand op een der daders te leggen, terwijl latere berichten meldden, dat ook de tweede dader bekend was. Naar thans blijkt waren deze be richten wel wat voorbarig, en be twijfelt men ernstig, of men wel, den waren dader heeft gearresteerd. Een van hen, een zekere L. heeft namelijk een alibi, dat bevestigd, wordt door talrijke lieden, die zich dien avond op de Haagsche auto markt ophielden. Anderzijds schijnt het alibi niet heelemaal „zuiver" te zijn, zoodat 'K HEB GEZIEN WAT RAD ION DOET.' NOOIT MEER IETS ANDERS VOOR MIJN GOED. te vertellen, dat ik Lady Perivale bewonder en hoogacht boven alle andere vrouwen, en dat ik geen. schooner eerzucht ken dan haar een maal de mijne te mogen noemen. Ik vind dit een zeer natuurlijke en begrijpelijke eerzucht in iederen man, die de eer heeft, bedoelde da me te kennen en nog vrij is in zijn keuze, antwoordde Faunce met een bij hem ongewone geestdrift. Ik weet het een en ander van kolonel Rannock's antecedenten en heb hem dikwijls in gezelschappen ontmoet. ïk heb mij echter nooit tot hem aangetrokken gevoeld, en toen ik die lasterpraatjes omtrent Lady Perivale vernam, besloot ik, Rannock te gaan opsjjoren, om hem te dwingen, openlijk haar naam van eiken smet te zuiveren. Dat is voor hem een zeer moei lijk iets, mijnheer, ook al zou hij ten volle geneigd zijn, dit te doen. Daar zal toch wel een mid del op te vinden zijn. Hij moet ech ter in de allereerste plaats doordron gen worden van de noodzakelijkheid daarvan. Dat is de hoofdzaak. Ik koester een zeer geringen dunk van kolonel Rannock, maar iemand van zijn soort heeft doorgaans wel het de Haagsche ioolitie toch besloten heeft, den arrestant voorloopig in verzekerde bewaring te laten. Het einde van de oude en het begin van de nieuwe Kamer. Ind en de verkiezingen van de nieu we Tweede Kamer der Stacen-Generaal op 25 Mei a.s. plaacs hebben, ligc hec in de bedoehog, de zitting dec tegen woordige Kamer op 5 Juni te sluiten. De zitting der nieuwe Kamer zal dan op 8 juni geopend worden. Huisvesting van Spaansche kinderen. De centrale huisvestings-commissie deelt mede, dat nog steeds onderhan delingen gaande zijn met het ministerie van justitie, aangaande de toestemming Spaansche kinderen in ons land toe te laten. Zoolang de toestemming nog niet definitief verkregen Is, zullen alle a.s. pleegouders dus nog wat geduld moe ten oefenen. STEUN KLEINE BOEREN. De L.C.O. v. Zeeland maakt bekend, dat georganiseerden, die meenen in aan merking te komen voor den steun aan kleine boeren, doch geen aanvraagfor mulier ontvingen, dit tot uiterlijk 14 Maart a.s. kunnen aanvragen bij den Districtssecretaris of bij de L.C.O. te Goes. Behoudens nadere mededeelingen is het bovenstaande alleen van toepassing op landbouwers, die bij de inventari satie van Mei 1936 een bedrijf hebben opgegeven met minstens 1 H.A. doch hoogstens 4.99 H.A. culeuurgrond. Raadsvergadering te Aardenburg. o Woensdag 3 Maart kwam de raad te 2 uur in voltallige zitting bijeen. Na opening ging de vergadering dadelijk in geheime zitting over, die tot 3 uur duurde. Na heropening werden de no tulen der beide vorige vergaderingen voorgelezen, waarbij Mevr. VAN DEN BROECKE opmerkte, dat zij begreep, dat het moeilijk geweest is om van de laatste vergadering juiste notulen te een of ander op zijn kerfstok, dat hij niet graag aan de groote klok wil hangen. Door bangmakerij kun nen wij hem misschien wel dwingen. Dat zal nog niet eens zoo ge makkelijk gaan, mijnheer. We moeten beginnen met trach ten uit te vorschen, waar hij is Men vertglde, dat hij naar het rots gebergte was vertrokken. Ik wilde hem daar gaan opzoeken, maar bij nader inzien kwam dit verhaal mij niet zeer waarschijnlijk voor. Een ander beweerde, dat hij ka mers had in Albany, maar bij nader onderzoek bleek het mij, dat hij die al in Maart opgezegd en al zijn meu belen verkocht heeft. Zijn tegan-l woordig adres is aan niemand be kend. U hebt niet mijn ondervin ding, mijnheer, en daardoor hebt ge u uit het veld laten slaan en alle verdere nasporingen gestaakt, niet waar? Neen, neen. Zóó gauw laat ik mij niet ontmoedigen. Uw vak, mijn heer Faunce, heeft voor eiken man een eigenaardige aantrekkelijkheid. Het is het jagersinstinct» dat alle menschen is aangeboren, al sinds den steentijd, maken, maar dat zij meende, dat enkele punten van bespreking niet juist waren weergegeven; zij wilde echter geen verbetering voor stellen. Van de feestcommissie der huwelijks feesten was een schrijven Ingekomen meldende dat de rekening sloot met een tekort van f 38,52. Besloten werd dit tekort uit de gemeentekas te dekken. De heer CATSMAN verzocht aan te teekenen, dat hij daar tegen was, omdat hij de opzet van dit feest met juist vond en teveel vraagde van de belas tingbetalers. Dezelfde spreker zag niet veel nut in aansluiting bij de arbeids beurs, waarop op zijn voorstel met al gemeene stemmen besloten werd niet toe te treden. In de wijziging der begrooting 1936 kwam o a. voor de verhooging van den post: Restauratie raadzaal tot f4800. De raming was f 3000.—. Om deze reden wenschte de heer CATSMAN aan te teekenen dat hij tegen deze wij ziging gestemd had. Over deze zaak was reeds zooveel gezegd en debat wenschte hij niet meer uit te lokken. Mevrouw VAN DEN BROECKE sloot zich daarbij aan. Een wijziging der begrooting 1937 en de rekening van het Algemeen Arm bestuur werden met algemeene stem men goedgekeurd. Van de Zangvereeniging en van de Muziek sociëteit „Aardenburgsche Fan faren" was een verzoekschrift ingeko men om subsidie respectievelijk van f 50 en van f 350. Beide aanvragen werden In handen van B. en W. ge steld om advies. Het kohier der hondenbelasting werd voor 123 aanslagen bepaald op f 227 en dat der rioolbelasting met 124 aan sluitingen op f 260. Van de leening 1917 werd uitgeloot no. 42. De heer A. J. Dierick werd herbe noemd met algemeene stemmen als regent van het algemeen armbestuur. Voor tot benoeming van Ontvanger- Griffier van het Algemeen Armbestuur overgegaan werd (vacature wijlen W. KievitJ, werd eerst even gesproken over het salaris. Mevrouw VAN DEN BROECKE vond het te laag en wilde het op f 40. handhaven. Het voorstel was f 20,— en dat vond de VOORZITTER ruim voldoende. De heer HOLLEBRAND vond f20,— ook genoeg, maar zou direct voor ver hooging te vinden zijn, als het ambt meer werk vorderde, wat mettertijd wel kon gebeuren en wat hij ook hoopte. Op voorstel van den heer CATS- Na heel wat moeite gelukte het mij, Rannock's gewezen knecht op te duiken, een slimme kerel, die nu biljartknecht is in de Sans-Souci Club. Van hem hoorde ik, dat Ran nock niet naar het Rotsgebergte zou gaan, maar naar Klondyke. In het eind van Maart is hij uit Londen naar New York vertrokken. Te San Francisco zou hij nog twee andere heeren aantreffen, wier namen mij zijn opgegeven. Zoodra hij in New York aangekomen was, zou hij zijn knecht een brief schrijven over eeni ge particuliere aangelegenheden van zeer vertrouwelijken aard, en als het hem goed ging in Klondyke, zou hij hem geld oversturen, om eenige zeer dringende betalingen te doen en voor achterstallig loon. Meer bij zonderheden verlangde ik niet eens te weten. Voor ons is van groot be lang het feit, dat de man nooit weer iets van zijn vroegeren meester ge hoord heeft en zich werkelijk angstig over hem maakt. Hij heeft al eens geschreven naar iemand in San Francisco, wiens adres Rannock hem had achtergelaten, en de persoon in kwestie schreef terug, dat hij van kolonel Rannock taal noch teeken vernomen had.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1