Crisis-Publicatiën. Sport. Ingezonden. Gewestelijk Nieuws. KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Donderdag 3 Maart 7,30 uur DE KLUCHT VAN DEN BRAVEN MOORDENAAR. Zondag 7 Maart a.s., bij uitzondering om 3 uur IN 'T SCHELDELAND, Operette van J. Lefevre en L. Moer- mans. de heeren Smoorenburg en Somers tegen stemden; de beide wethouders onthielden zich van stemming, zoo dat het voorstel tot reorganisatie met 3 tegen 2 stemmen werd aangeno men. B. en W. kunnen titans met hun werkzaamheden een aanvang nemen en blijken de kosten de draagkracht van de gemeente te overtreffen, dan kan men nog altijd de zaa*k aanzien. Aanschaffing automatisch be- Ifraaftoestel. De heer Scheele bepleit het voor deel van een automatisch begraaf- toestel, mede uit piëteit tegenover de familieleden. Met de stemmen van Smoorenburg, Van de Vijver en Somers tegen, wordt tot aanschaf fing van dusdanig toestel besloten Wijziging Capitufanten-ver- ordening. Van Ged. Staten is een verzoek binnengekomen om de vastgestelde capitulanten-verordening jn dien zin te wijzigen, dat ook de betrekking van gemeentewerkman daaronder wordt gerekend. De heer Smoorenburg vindt het verschrikkelijk, dat de Sluissche in woners zelfs niet voor de betrekking van gemeentewerkman in aanmer king mogen komen. De Wethouder van Mazijk zegt dat de verordening inhoudt, dat voor een betrekking van agent van politie, gemeentebode enz. alleen die per sonen in aanmerking kunnen komen, welke zes achtereenvolgende jaren in dienst van 's lands leger zijn ge weest. Öp een vraag van den heer So mers, bij wien de uiteindelijke be slissing berust, krijgt hij van den Voorzitter ten antwoord, dat dit bij den Raad is. Daarop zegt de heer Somers, dat de Raad de gemeente belangen moet voorstaan, waarop de heer Van Mazijk repliceert, dat al lereerst de rijkswetten dienen opge volgd te worden. Met 2 stemmen tegen (Smooren burg en Somers) wordt besloten de wijziging in den geest van Ged. Sta ten te doen. Met alg. stemmen wordt besloten de verordening op de heffing van gelden ingevolge de besmettelijke! ziektewet 1920 te wijzigen, evenals het raadsbesluit tot in gebruik geven van gemeentegrond voor radiodistri butie. Bij de benoeming van een lid van het Algemeen Armbestuur van Heil- le wegens het periodiek aftreden van R. F. Maenhout, vraagt de heer Smoorenburg of het toegestaan is, andere personen buiten de aanbe velingslijst om, op te geven. Daar zijn verzoek wordt ingewilligd, geeft de heer Smoorenburg als gegadigde op A. van Deursen. De stemming had tot resultaat, dat R. F. Maen hout werd herbenoemd met 4 stem men, tegen V. Leliaert, A. van Deur sen en N. Romijn ieder 1 stem. Op een verzrek van F. M. van Heemshuizen, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking, wenschte te komen als lid van het Algemeen Armbestuur van Sluis, werd door den heer Somers eveneens lid van genoemd Armbestuur ge zegd, dat geen aanbeveling was op gemaakt, zoodat werd besloten de ontslagaanvrage aan te houden tot een volgende vergadering. Op verzoek werd aan P. L. de Bruijne Sr. en P. F. van Overbeeke eervol ontslag verleend als lid van het bestuur der Godshuizen en werd in deze vacatures voorzien door de benoeming van de heeren P. de Hullu en A. Lako. Wegens periodieke aftreding van de zitting hebbende leden op 25 Mei 1937 werden de 7 leden der Commissie tot wering van school verzuim bij acclamatie herbenoemd. Tot leden, plaatsvervangend voor zitter en plaatsvervangende ledeni van het stembureau voor de verkie zing van leden van de Tweede Ka mer der Staten Generaal werden ge kozen; tot leden in de vacatures :I. Brevet en J. B. Albregts de hee ren I. Brevet voornoemd en P. So mers; tot plaatsvervangend voorzitter acature W. Hoegen de heer A. Aernaudts wethouder; en tot plaats vervangende leden vacatures A. Aer naudts en P. F. van Overbeeke Sr. de heeren Smoorenburg en Van de Vijver. Alle gekozenen zijn leden, van den Raad. Vaststelling kohieren Honden belasting. Met alg. stemmen werden het pri mitief kohier dienst 1935 en sup pletoir kohier dienst 1936 vastge steld. Rekening-Courant-overeenkomst. De gemeente Sluis heeft een over eenkomst aangegaan met de N.V. Bank van Nederlandsche gemeenten te 's-Gravenhage inzake de traverse. Daar deze niet op den gestelden tijd voltooid zal kunnen zijn, wordt met alg., stemmen besloten tot verlen ging rekening-courant over te gaan. Toekenning voorschot aan Bijzondere Lagere Scholen. Ingevolge de L.O.-wet 1920 dient de gemeente aan de bijzondere la gere scholen telken jare een voor schot te geven op de gemeentelijke vergoeding. Deze bedraagt over 1937: aan de Chr. School f537,50; aan de R.K. Jongensschool f885; aan de R.K. Meisjesschool f 945. Pacht Gemeentegrond. Een verzoek van H. de Jong, om gemeentegrond te pachten, werd aan gehouden. Een verzoek van I. de Smit .te Sluis om erfpacht van een stukje gemeentegrond aan df Kaai werd ingewilligd, evenals een verzoek van P. Dierkx te Retranchement om aankoop van gemeentegrond langs den weg naar Retranchement. Van I. Sanders, molenaar te Sluis, was een verzoek ingekomen om fi- nancieelen steun voor behoud van den molen in de Nieuwstraat. In principe wordt besloten on« derhandelingen te voeren met San ders om tot een vergelijk te ljomen. 'Een verzoek van P. F. de Kaestecker te Sint Anna ter Muiden om toestemming voor het herbouwen van zijn pand aldaar buiten derooi- lijn wordt ingewilligd. Aan het einde van de vergadering zegt de Voorzitter tot den Raad dat de heer Scheele van plan is uit de gemeente te vertrekken, zoo dat hiermede ook zijn taak als raads lid geëindigd zal zijn. Het woord tot het scheidende raadslid richten de, zei de Voorzitter, dat de heer Scheele steeds een actief lid was geweest, die steeds met de belan gen van de gemeente had meege-, leefd. Hij wenschte hem veel suc ces in de toekomst. De heer Scheele zei, dat het hem speet de gemeente door omstandig heden te moeten verlaten. Hij sprak dat als hij gefaald heeft, dit niet moedwillig geschiedde, doch buiten zijn wil. Hij dankte den Voorzitter en de Raadsleden voor de prettige samenwerking, welke steeds tus- schen hen heeft bestaan. Nadat de Raad van den heer Scheele had af scheid genomen, sloot de Voorzitter deze vergadering. Tuinbouw Teeltvergunning. Zij die in 1936 als aangeslotene A in het bezit waren van een tuinbouw teeltvergunning en als zoodanig hu vergunning rechtmatig hebben benut, kunnen, voor zoover zij deze nog niet op de uitgeschreven zitdagen hebben afgehaald, de tuinbouw-teeltvergunning 1937 onder overlegging van de bewij zen, dat zij in 1936 hebben geteeld, alsnog, tot en met 6 Maart a.s. op het Districtskantoor af halen. Vergunningen welke vóór dien datum niet zijn afgehaald zullen worden in getrokken. Voor de aangeslotenen B (kweekers van appels, peren, pruimen, kersen, en alle soorten bessen) blijven de in 1935 uitgereikte aansluitingsbewijzen v kracht. Aanvullende teeltvergunning vroege pootaardappelen Telers van vroege aardappelen, welke deze wenschen te laten keuren door de N.A.K. en nog niet in het bezit zijn van een aanvullende teeltvergun ning kunnen deze alsnog aanvragen bij de Afdeeling Tuinbouw van de Land- bouw-Crisis-Organisatie te Goes Op deze aanvragen zal dan alleen gunstig beslist worden, indien den be trokken aanvrager minder teeltvergun ning is toegewezen dan 67 pCt van de in 1933 met vroege aardappelen beteeide oppervlakte (zie oude teelt vergunning). Voetbal. Biervliet—Breskens 5—2. Biervliet wint den toss en speelt met den sterken wind in den rug. De thuisclub pakt direct flink aan en het spel is nog maar 5 minuten oud, als linksbuiten de Jonge gebruik maakt van een weifeling in de Breskens-verdedi- ging en een voorzet van rechts omzei in een doelpunt (1—0). De druk op het doel der gasten houdt aan en het is rechtsbinnen Bogte, die eenigen tijd later den voorsprong vergroot (20). Een der grensrechters meent buiten spel geconstateerd te hebben en pro testeert, doch scheidsrechter De Pauw wijst naar het midden. De bezoekers weten zich hierna meer bewegingsvrij heid te scheppen. Er is 25 minuten gespeeld, als de Visser zich op den rechtervleugel keurig vrij speelt. Zijn voorzet belandt bij linksbinnen De Roo, die onhoudbaar inkopt (2-1). De backs der bezoekers dringen nu en dan ver- op, waardoor de rood-zwarten vele malen in de buitenspel-val loopen Tien minuten voor het verstrijken van de eerste helft breekt midvoor P. de Lijser door. Na een duel met rechtsback Buijze geeft hij keeper Verduijn nog maals het nakijken (3—1). Met dezen stand gaat de rust in. Na de rust hebben de rood-zwarten hun verdediging versterkt. De rollen DE VAN ONZE ADVERTEERDERS. NIEUWE FORD V-8 VOOR 1937. v - •i<' ad" De introductie van den nieuwen Ford V-8 voor 1937 heeft in Neder land wel op zeer bijzondere wijze plaats gevonden. In de voornaamste couranten in Nederland heeft het publiek een op vallende advertentie-campagne kun nen volgen, die den nadruk vestigde op de geheimzinnige getallen „60" en „85," en bij otnze lezers de nieuwsgierigheid opwekte, welke uit eindelijk zooals Vrijdagavond door de radio-uitzending over Luxemburg is gebleken voorstelden het aan tal jempaardekrachten van de twee V-8 motoren, welke Henry Ford het publiek in 1937 biedt. Wij waren Vrijdagavond uitgenoo- digd in de Showroom der Ford-ver tegenwoordiger te Oostburg, om deze nieuwe Ford V-8 te zien onthullen, terwijl tevens via Ben zender Luxem burg de radio-rede werd uitgespro ken. Dit jaar dus heeft men keuze uit 2 verschillende V-8 motoren. De Ford-dealer deelde ons mede, nu reeds een drietal te hebben ge plaatst. zijn thans omgekeerd en geholpen door den sterken wind oefenen de gasten een zwaren druk uit op het Biervliet- doel. Bij de gastheeren moeten P. de Lijser en Lijbaart het veld verlaten wegens een blessure, doch eerstge noemde komt eenigen tijd later weer terug, terwijl Jansen voor Lijbaart invalt. Ondanks het windvoordeel gaat het den gasten niet naar wensch. Door den muur van verdedigers is moei'ijk heen te komen, terwijl er bovendien van de wit-zwarte voorhoede weinig kracht uitgaat. Enkele kansen laten de gasten onbenut en langzamerhand komt Biervliet in den aanval. Tien minuten voor het einde deponeert De Jonge den bal onverwachts in het net (4 1). Kort daarna zet Faas goed voor naar P. de Lijser, die nogmaals inkogelt (5—1). Een paar minuten voor het einde krijgen de bezoekers een vrije schop toegewezen. De Biervliet-verdedigers belemmeren het uitzicht en keeper v.d. Linde ziet den bal in het net verdwij nen. Als kort daarna scheidsrechter De Pauw het eindsignaal laat hooren, heeft Biervliet dezen wedstrijd, zij het dan niet door mooi spel, dan toch door hard werken, gewonnen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie M. de R.l Ik verzoek U beleefd opname van onderstaand stukje in Uw blad Ik was uitgenoodigd van den Bond van Schilderspatroons, zoogenaamd de saneering, op een algemeene vergade ring te Oostburg te komen. Ik gaf ge volg aan die uitnoodiging en nam deel aan de besprekingen van die sanee- ringsbeweging. Na afloop van de pauze, toen de verg.dering weer begon, werd mi] gevraagd door den voorzitter, of ik op dat oogenblik lid wilde worden, ik antwoordde, dat ik dat nu op dat mo ment niet kon doen, omreden dat ik van de verdere besprekingen wel wat meer wou weten. Dat antwoord scheen niet in goede aarde te vallen en op een onbehoorlijke wijze werd me te kennen gegeven, dat ik dan wel dadelijk kon verwijderen. Wat dunkt U lezer, van zoo'n han delswijze. Eerst uitnoodigen, dan weg sturen. Of ik nu nog lid worden zal zult u wel begrijpen dat daar natuur lijk geen sprake van zal zijn. Mijn dank voor de plaatsing, J. W. DE BLIEK, Schilder, Schoondijke. BRESKENS. Ingekomen voor de Bazar van de Muziekvereeniging: W. J. 7 knotjes frotté, W. L. Jr., theemuts, S. F. babycape, jurkje, muts en sokjes, H. 180 bouilonblokjes, Me) R. complete Deka verfdoos, 2 muur bordjes, 1 nachtzak, v. H. V. 62 stuks speelgoed, Chr. D. 80 pakjes champo, 4 fl odeur, 9 tubes tandpasta, P. S. 4 boekjes, B. 6 fl odeur, W. D lepel- rek en andere artikelen, Iz. W. 7 knot ten frotté, bollen zij, heerendassen, zijden lint, N. N. f 25.-, P. B. f2,50, v. D. f 5,-. Volksonderwijs Donderdagavond had in een der lokalen van de openbare school de jaar vergadering plaats van de afdeeling Breskens van „Volksonderwijs". De voorzitter, de heer A. Salomé, betreurde de geringe opkomst. Mevr. de Pree bracht, als secretaresse, verslag uit over den toestand der Afdeeling, hetwelk bevredigend was. Besproken werden de middelen om nieuwe leden te winnen. De kinderen studeeren thans een operette in, welke op een uitvoering zal worden gegeven. Men hoopt op deze avond weder een aantal nieuwe leden te winnen. De rekening van den penningmeester de heer A. Bruijnooge sloot inet een batig slot van f 17, Tot afgevaardigden naar de Krings vergadering werden benoemd de hee ren Vasseur en Cruson. Visscherijschool Door de Binnenvaart-Visscherijschool alhier wordt bij gelegenheid der ouder en leerlingen avond een film vertoond. zie advertentie Wij kunnen onze lezers aanraden deze mooie natuurfilm te gaan zien. Hierin wordt aanschouwelijk gemaakt de bewegingen van de hemellichamen alsmede zeer mooie maan opnamen. Deze film oogstte in de Amsterdam- sche Volksuniversiteit groot succes. De Potvisch. Eindelijk is onze gemeente van de monstervisch ontlast geworden. Nadat Zaterdag en Zondag nog honderden, trots het slechte weer, een bezoek aan de Potvisch hadden gebracht, is deze Zondagmiddag van het strand naar de haven gesleept, en Maandagmorgen is de groote reis naar Rotterdam aangevangen, om vandaar naar Overschie te worden gebracht en ontleed te worden. Het bezoek aan dit zeldzaam beest is overweldigend geweest. AARDENBURG. Dood gedrukt onder een stapel zakken graan. Zaterdag na den middag viel het de vrouw van den caféhouder Bonamie op, dat zij reeds geruimen tijd haar 4- jarig zoontje miste. Zij deed navraag bij de buren en ook bij anderen, waar het jongetje wel eens liep of kwam. Het kind speelde veel met een stokje en dit vond men bij een vrij diepe, breede sloot, zoodat men aan verdrin ken begon te denken. De politie werd gewaarschuwd en deze begon in die sloot en ook in andere in de buurt te dreggen, maar zonder resultaat. De vader werkte dikwijls in de loods van Blondeel bij de Wester Eede straat, waar het ventje ook wel eens in kwam. Zaterdagmiddag was daar een stapel zakken graan naar beneden ge tuimeld, maar men achtte het onmo gelijk dat het jongetje daaronder zou bedolven zijn. Zaterdagavond ging de vader nog eens in de loods kijken, maar ontdekte niets omtrent zijn lieveling. De ouders met de familie maakten een angstige nacht door. om dat zij steeds maar in onzekerheid ver keerden. Zondagmorgen werd die ang stige onzekerheid weggenomen, maar op welk een wijze?! De vader ging nog eens gemelde loods binnen, keek eens nauwkeurig tusschen de neerge plofte zakken graan en daar vond hij zijn kind, in elkaar gedrukt, dood onder de zware vracht. Wat een ontstellende ontdekking voor den vader! Groene Kruis. Vrijdag 26 Februari werd de jaar vergadering gehouden van de afdeeling Het Groene Kruis. Met de bestuurs leden waren 22 leden aanwezig Het is wel jammer dat de jaarvergaderingen niet drukker bezocht worden. Daar toch kan men hooren, hoe het met zijn ver- eeniging gaat en staat; daar kan men tot het bestuur vragen richten en in lichtingen vragen; daar ook is het de plaats eventueele klachten naar voren te brengen, die dan of dadelijk beant woord of later door het bestuur onder zocht zullen worden. Vele leden echter gelooven wel, dat het wel goed zal zijn en blijven van de vergadering weg; dat is heel jammer voor het bestuur, maar nog veel meer voor de vereeniging zelf. Uit het jaarverslag van Zr. Van Stee bleek, dat zij in 1936 in 94 gezinnen 4307 bezoeken had afgelegd, waarvan 3709 ziekenbezoeken 514 zuigeling-en kleuterbezoeken en 84 T.B.C. huisbe zoeken. Te Aardenburg werden 3522 en te Sint Kruis 785 bezoeken afgelegd. De rekening 1936 was met alle be scheiden ter hand gesteld aan de heeren A. Butler en J. A. Z. de Roos, waar van laatstgenoemde verklaarde dat alles in orde was De ontvangsten bedroegen f 2796,43 De uitgaven f2621,85 Goed slot f 174,58 De begrooting werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf van f 2782,84 met f 36,03 voor onvoorziene uitgaven. Bij de behandeling der begrooting deelde de voorzitter mede, dat tenge volge van de nieuwe voorwaarden voor het verkrijgen van rijkssubsidie de hier bijna 10 jaar bestaande T.B.C.-Com missie financieel opgeheven was, het geen hij jammer vond, omdat in deze commissie de afgevaardigden van Wit-Gele Kruis en van Groene Kruis op zulk prettige wijze hadden samen gewerkt. Door de gewijzigde omstandigheden was het nu noodzakelijk in het Groene Kruis een T.B.C -afdeeling te vormen met afzonderlijk financieel b. heer. Deze mededeeling lokte eenige dis cussie uit, waarvan het slot was, dat deze zaak verder door het bestuur zou geregeld worden De begrooting der T.B.C. afdeeling sloot met een ontvang en uitgaaf van f 1023,06, waaronder f 21,93 voor onvoorziene uitgaven. De heer F. Dirkx werd met 21 van de 21 uitgebrachte stemmen als be stuurslid herkozen. De Voorzitter werd door het bestuur aangewezen de af deeling te vertegenwoordigen op de algemeene vergadering der Provinciale vereeniging „Het Groene Kruis'welke dit jaar te Breskens zal gehouden wor den. Bij de rondvraag had niemand iets te zeggen, waarop de voorzitter onder dankzegging aan de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid de vergadering sloot.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2