BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. ABDIJSIROOP Verschijnt iederen DINSDAG- ea VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskeos ,a EERST F: BLAD, Wekelijksch Overzicht, ij —o FEUILLETON Haar eer gered. Waarom hoest Ge zoo? AKKER's verstèrkte ■=46ste jaargang Vrijdag 26 Februari 1937 Nummer 4215 ABONNEMENTSPRIJS P#f 4rie maanden I 1.25 Bulten Breskens per drie maanden I 1 40 Franoo per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingee. Med. 30 et. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling^ Dit nummerbestaatuittwee bladen Meldden wij in ons vorig bericht iets over de nieuwe verbinding der K.N.I.L.M. met Manila- op de Phi- lippijnen, in verband waarmee de drecteuri der K.L.M., de heer Ples- man, benevens de directeur der K.N.I.L.M., jhr. Rensdorp, zich naar Amerika begeven, teneinde bespre- f kingen dienaangaande te voeren, zoo kunnen wij wederom gunstige be richten over onze nationale lucht vaart melden Ten eerste zullen met ingang van 1 April a.s. alle vliegtuigen op de I Indië-route in rechtstreeksch ver band met de grondstations zijn, aan gezien de korte-golf-installatie van den Rijksberichtendienst voor de Luchtvaart te Amsterdam, die tot dien datum slechts met de lange golf kon werken, dan gereed komt. Bovendien zullen alle K.L.M.-vlieg tuigen op de lange Indië-route wor den voorzien van een kortegolf zend-, zoowel als -ontvangtoestel, zoodat de toestellen in voortdurend contact met den beganen grond blijven. Ten tweede zal dit jaar vroeger dan anders een aanvang worden ge maakt met het exploiteeren van de zoogenaamde zomerlijnen. Met in gang van 1 Maart reeds zullen de zomerdiensten ingaan. Amsterdam en Rotterdam zullen dus vanaf dien da tum in onmiddellijke verbinding, langs rijksluchtwegen, staan, met de hoofdsteden van niet minder dan acht verschillende landen uit Euro pa. Het derde bericht is niet zoo con creet als de beide vorige; dit han delt ,over mogelijke expansieplannen der K.L.M. in Afrika. In Portugal is men namelijk van emening, voor al na het bezoek, dat de beide ver tegenwoordigers der K.L.M., dehee- ren Bouman en Reyers, aan Lissa bon hebben gebracht, dat de moge lijkheid bestaat, dat er een K.L.M.- lijn zal komen in de richting van Zuid-Afrika, en wel naar de Portu- geesche kolonie Angola, aan dei Westkust van Afrika nabij Rhodesie. Intusschen blijkt echter, dat de Por- tugeesche verwachtingen wel wat al te hoog gespannen zijn. Inderdaad 37. 0 Arthur Haldane bracht de uren tusschen theetijd en zonsondergang door bij Grace en haar vriendin, in een genotvol ,,doIce far niente". De poedel, die vond, dat zijn meeste res thans veel minder notitie van hem nam dan anders, rende heen en weer, groef kuilen in het zand en stelde zich aan, alsof -hij ratten ving alles uit verveling. Twee van het drietal wisten van geen tijd af, en kwamen pas eenigs- ztns tot het besef daarvan, toen de vurige zonneschijf in de rivier neer daalde en de schemering haar valen sluier reeds begon te spreiden. De dagen korten toch al merk baar, zeide Grace naïef. Zij en Haldane hadden zooveel met elkaar te praten, na elkaar in geen jaar ontmoet te hebben. Zij spraken over <lc boeken, die zij ge lezen, de tooneelstukken die zij ge zien, de muziek, die zij gehoord keljjk zalig, om weer in elkanders is er wel over een dergelijke ver binding gesproken op de conferentie te Lissabon, doch het hoofddoel de zer besprekingen was het behandelen van de plannen der K.L.M. om een luchtverbinding met West-Indië tot stand te brengen via de Kaap-Verdi- sche eilanden. De vertegenwoordi gers der K.L.M. hebben er zich van overtuigd, of zij, indien men een luchtlijn naar West-Indië vormt, toe stemming zullen verkrijgen van de Portugeesche regeering, en tevens wilden zij zich overtuigen, of deze medewerking en steun van het Por tugeesche gouvernement ook te ver krijgen zou zijn, wanneer eventueel een luchtlijn naar Afrika werd ge opend. Deze medewerking zou de K.L.M. namelijk noodig hebben, daar vele landen trachten zich het mono polie te verzekeren van de lucht vaartconcessies, welke zij noodig ach ten. Een rendabele lijn zou echter slechts verkregen kunnen werden, indien de lijn werd doorgetrokken tot de Unie van Zuid-Afrika, bij voorbeeld tot Kaapstad. Hiervoor zal de K.L.M. echter de concessie van de Britsche regeering moeten verkrijgen, en de toestemming van Engeland zal vermoedelijk nog wei wat op zich laten wachten! Toch is de mogelijkheid van het in gebruik nemen van een nieuwe lijn volstrekt niet uitgesloten. De tijd van de verkiezingen van Kamerleden nadert meer en meer, en het zal niet lang meer duren, of de scheidingen tusschen de ver schillende partijen in ons land zullen weer iets scherper zijn dan gewoon lijk. De datum van de verkiezingen is nu officieel vastgesteld op 26 Mei a.s. Men verwachtte, dat de verkie zingen vroeger zouden plaats heb ben, doch eerst moeten de wets ontwerpen tot wijziging der Grond wet in de Eerste Kamer worden be handeld. Vermoedelijk zal de Eerste Kamer na Paschen een aanvang ma ken met de besprekingen over de Grondwetsherziening, zoodat dan eerst op 26 Mei de verkiezingen kunnen plaats hebben. Intusschen is de Eerste Kamer nog niet verontrust door „verkiezingsverschijnselen"; de voorzitter der Eerste Kamer, Mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk, bood in de afgeloopen week in Ho tel des Indes te Den Haag, een diner aan voor de leden van het Eerste-Kamer-college, waaraan on der andere ook de minister-president aanzat. De voorzitter van de Kamer bijzijn te vertoeven, in het heerlijk gevoel van hun hernieuwde vriend schap, geheel en al onder de beko ring van het tegenwoordige en vaag droomend van een nog veel schoo ner toekomst, in de vaste zekerheid dat er nooit weer iets tusschen hen zou kunnen komen. Hml Dat kan ik niet vinden, merkte Suze Rodney droogjes aan, opziende van het handwerk, waar zij aan bezig was: een kleedje, om onder een theeblad te leggen, dat zij stellig wel een jaar of tien onder handen had. Het was algemeen bekend als „Su- ze's handwerk". Zij nam het overal met zich mee, en het werd overal bekeken en bewonderd en iedereen wist, dat het nooit af zou komen. Maar de dagen zullen zoetjes aan wel gaan korten, hernam Suze, en dat is maar goed ook: anders kregen we nooit weer die lange, gezellige winteravonden. Maar ik moet je eerlijk zeggen, dat ik van dat korten nu nog niet zoo heel veel zie. Ik vind het niemendal' vreemd, dat de zon om acht uur hadden. En het was zoo onuitspre- ondergaat. Acht uurl Och maar Suze, dat is onmogelijk 1 Het kan nu toch niet schijnt een uitstekend psycholoog te zijn, want er bestaat geen beter mid del om de goede stemming onder de leden van een college te bewa ren, dan juist een diner I Gelukkig is er nu een overeen stemming bereikt tusschen de bestu ren van de „Nederlandsche Padvin ders Vereeniging" en de Padvinders Vereeniging „Nederland," welke laatste zich, zooals men zich zal her inneren, eenige jaren geleden heeft afgescheiden wegens een verschil van opvatting over de padvinders belofte. ,Nu echter heeft men een schikking gezocht en gevonden, waardoor hopelijk nu een solide sa menwerking zal ontstaan tusschen de beide padvindersvereenigingen. Vooral in verband met de aanstaan de Wereldjamboree is het een heuge lijk feit, daar de beide bonden zich nu gezamenlijk kunnen inspannen om de jamboree te doen welslagen. Voor de jamboree wordt op het oogenblik een flinke propaganda ge voerd; in het gansche land wordt de z.g. Jamboree-week gehouden, die geopend werd met een feestavond te Amsterdam. H.M. de Koningin is teruggekeerd in het vaderland, na Haar verblijf van eenige weken te Igls en Zeil am See in Oostenrijk. Zooals men weet hebben de Prinses en de Prins de laatste dagen van het verblijf van de Koningin ofak te Zeil doorge bracht, en de Koninklijke familie, vaak vergezeld door eenige gasten, ZELFS OP DONKRE DAGEN ZON GEEFT UW WAS SLECHTS RADION al acht uur wezen! riep Lady Peri- vale. En aangezien wij om acht uur heeten te dineeren, dienen wij nu wel naar huis te gaan, om ons te kleeden, ging Suze met onverstoor bare deftigheid voort. Kan er zóóveel geluk in 't leven zijn een geluk, dat den tijd doet vergeten Een gloeiende blos overdekte Grace's gelaat. Mijnheer Haldane nam afscheid van de dames bij de treden van het terras, waar zijn bootje Jtem lag te wachten. Grace zou hem gaarne te dineeren ge vraagd hebben en het zou haar wei nig moeite hebben gekost, om hem tot middernacht bij zich te houden en die uren van volmaakte zaligheid te verlengen maar zij durfde niet. Zij waren geen verloofden zij waren enkel vriend en vriendin. En misschien zou Suze het ook verve lend vinden. Suze was niet bijzonder gesteld op het gezelschap van hee- ren. Zij legde graag naar het diner haar beenen languit op een stoel en stak soms wel eens een cigarette op. "Maar ik rook nooit in 't bij zijn van heeren, zeide zij tot Grace. Die verbeelden zich natuurlijk, dat heeft verscheidene wandelingen ge maakt ook een bioscoopvoorstelling, uitsluitend voor hen bestemd, waar bij de films der huwelijksreis, door Prins Bernhard vervaardigd, werden vertoond, werd bijgewoond. Rest ons nog te vermelden, dat de economische besprekingen, tus schen de Osio-staten. België, Luxem burg en Nederland, op 3 Maart a.s. in de Residentie zullen aanvangen. De juiste plaats is nog niet bekend, waarschijnlijk zal de bijeenkomst plaats vinden in het Departement van Buitenlandsche Zaken. Vermoe delijk zal de conferentie vier of vijf dagen duren, en het ligt in de bedoe ling dat de minister-president, Dr. Colijn, de eerste samenkomst zal openen. Vertegenwoordigers van de Departementen van Buitenlandsche Zaken, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Vis- scherij, van Financiën en van Kolo niën zullen voor ons» land aan de besprekingen deel nemen. Europa beleeft weer eens een „reisinflatie" van internationale poli tici. Nauwelijks zijn Eden, Beek, Horti, Jegorow, Goering enz. naar hun diverse woonplaatsen terugge keerd, of de Duitsohe minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath, begeeft zich naar Weenen, waar hij op ietwat eigenaardige wijze werd ontvangen, n.l. door „Heil Hitier" roepende Oostenrijkers en Oosten rijkers, die hun pro-Duitsche land- genooten met de vuisten bewerkten. Deze laatste groep Oostenrijkers zijn de aanhangers van het z.g. „Vader- landsch Front," waarvan niemand minder dan Dr. Schuschnigg, de Oostenrijksche Bondskanselier, de leider is. Ook deze Oostenrijkers zijn pro-Duitsch; de regeering Schuschnigg erkent een Duitsche staat te zijn, een regeling, welke ter wille van de toenadering heette te zijn gesloten en die aanvankelijk zoo gunstig voor Duitschland scheen te werken. Oostenrijk een Duitsche staat ja, maar een onafhankelijke staat volgens den wil van alle Oostenrij kers, die geen „Heil Hitier" roepen. Men wenscht de allerbeste betrek kingen met Berlijn te onderhouden, maar daar houdt dan ook alles mee op. Voor een „Groot-Duitschland" met Berlijn als hoofdstad, heeft men in de toonaangevende Oostenrijksche kringen een heilige vrees. En daar van heeft men in den laatsten tijd wij het alleen doen, om hen te beha gen of te ergeren. 0 In den loop van zijn gesprek met Grace Perivale op dien onvergetelij ken zomerachtermiddag had Arthur Haldane haar uitgelegd, welke ver andering er gekomen was in zijn plannen sedert hun ontmoeting in Regent's Park. De zaak, die hem voor eenigen tijd uit Engeland afwezig zou heb ben doen zijn, was op niets .uitgeloo pen en zijn reis was uitgesteld. Hij zeide haar echter niet, dat zijn voor genomen reis enkel en alleen in haar belang was; dat hij er over gedacht had, naar Amerika te gaan om den kolonel op te sporen, met het vaste voornemen, dat Rannock, de man, wiens naam met dien van Lady Perivale in één adem werd genoemd, haar zou rehabiliteeren in 't oog der kleine wereld, die haar durfde veroordeelen. Hij wist nog niet, op welke wijze dit het best zou geschieden, maar hij wilde be ginnen met het zoeken naar den man, die dit onheil over haar dier baar hoofd had gebracht. Twee dagen na dien genotvollen avond, toen hij en Xady Perivale Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlijke wijze Uw hoest bedwingt. Akker's Abdij siroop werkt snel en krachtig by hoesten, by kou op de luchtpypen, by beginnende en chronische bronchitis en helpt heeriyk by borstbenauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardigen aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een wereld-vermaardheid heb ben bezorgd, werden in de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest-bedwingende stof „codeine", die moet beschouwd worden als het krachtigste mid del ter verdrijving van den hoest en van slijm. De plantaardige extracten, in Abdijsiroop ver werkt. werken als balsem op de ontstoken slijm vliezen van Uw borst en keel. die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Verlaagde prijzen75 ct., f 1.25, f 2.- f 3.50 p. flacon. ook geen geheim gemaakt. Men denke slechts aan de rede, welke Schuschnigg Zondag voor acht da gen te Weenen hield. Maar in Oostenrijk groeit het Na- tionaal-Socialisme; men is bangvoor een nazi-putsch, zooals men reeds eens heeft beleefd bij den moord op Dollfuss. En deze vrees deelt de Regeering te Weenen met bijna alle Europeesche regeeringen, die te Rome niet uitgezonderd. Wat kan Schuschnigg nu doen om een dergelijken staatsgreep welhaast onmogelijk te maken? Er is een mogelijkheid en dat is de restauratie van de monarchie van de Habsbur- gers. Speciaal Mussolini, die aan Duitschland kennelijk liever een ver ren vriend, dan een goeden buurman heeft, is hier een voorstander van. In de andere Europeesche hoofd steden, in het bijzonder die van de landen der Kleine Entente, die in dertijd onaangename ervaringen uit de Donau-monarchie hebben opge daan, zijn de gevoelens ten aanzien van dit plan gemengd. Zal een even tueel keizerschap van de Habsbur- gers zich slechts over Oostenrijk uit- afscheid van elkander hadden geno men met een innigen handdruk, die levenslange trouw beloofde, terwijl er toch geen woord tusschen hen gewisseld werd, ging Haldane een bezoek brengen aan John Faunce in diens „pied-h-terrie" in Essen Street. Hij had de detective vooruit ver zocht om een onderhoud met be trekking tot Lady Perivale's zaak, en Faunce had hem teruggeschre ven, dat hij hem den volgenden mor gen om tien uur zou wachten op zijn kantoor in Essen Street. Dit vroege uur was kenmerkend voor den man, voor wien tijd geld was. Haldane vond het hem aange duide huis, een der oudste in de oude straat. De naaste omgeving was 'deftig genoeg; rechts woonde een welgesteld notaris en links een dokter, maar de woning, waarin Faunce zijn kantoor hield, had een min of meer vervallen aanzien. Hij werd opengedaan door een net dienstmeisje met een frissche kleur, en wier accent meer een Iersche af komst verried dan een geboren zijn in de een of andere Londensche achterbuurt. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1