BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. dx>x>*> De Burgeroorlog in Spanje, Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Haar eer gered. 333330333331 Land- en Tuinbouw. o 46ste Jaargang Dinsdag 23 Februari 1937 Nummer 4214 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 - Alles bi) vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ot. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0 40 (bij vooruitbetaling) KoningLeopoldvan België in de Borinage. o Koning Leopold heeft Donderdag een bezoek aan de Borinage ge bracht. Aan het levendige verslag, dat Johan de Maegt hiervan geeft in Het Laatste Nieuws, ontleenen wij het volgende Het bezoek van den Koning aan de Borinage, dat geduurd heeft van toen de ochtendzon door den mist kon doorbreken tot lang nadat de avondzon onder was gegaan, is een onvergetelijke gebeurtenis geweest. Onder de vele belangrijke oogen- blikken was de beklimming van de ,,terril," of berg van mijnafval van de verlaten mijn ,,L'Epette," te Quaregnon. Die terril blokt half ont gonnen op in het hooge gedeelte der gemeente. De koning, minister Merlot, ko lonel Van Cauberg en het verdere gevolg trokken de moeilijke wegen langs, waar rood en grauw gruis ze eenigszins begaanbaar maakten. Het volk zwermde medeoud en jong, vrouw, meisje en kind, een heele opgewekte kudde klauterde het hooge bezoek na, kwam samen op het 'met gras begroeide gedeelte, liep over kloof en 'hoek en kant, volgde daar waar gauw een trap was aangebracht, kwam met den vorst boven op den top en ging vriendelijk en vertrouwelijk rondom hem staan, terwijl hij het indrukwekkende, som bere panorama aan den voet van de terril in oogenschouw nam. Lastiger dan het klimmen was het dalen, want, wegens een vergissing van den leider, werd een verkeerde richting ingeslagen, zoodat de nood- trap niet terug werd gevonden, en koning, overheden en menigte samen den gladden wand afliepen, uitgle den en elkander steunen moesten. Het was een schilderachtig ge zicht, met den lenigen vorst voor aan, en dat meedalende volk, die trekkende meisjes, die geestdriftige vrouwen en mannen, de meesten in werkpak. Over grachten moest ge sprongen worden, men moest zich vastgrijpen aan palen, onder afslui tingen kruipen. Een heerlijk opgewekte stemming ging uit van dat samengaan van koning en volk. Het was eigenaardig de stemmen te hooren: Hoe jong is hijHij is nu weer heelemaal goed geworden 36. 0 Ik wil ook graag in de onmiddel lijke nabijheid van Londen zijn met het oog op de bemoeiingen v an mijn heer Faunce. Ik hoop, dat hij mij gauw wat nieuws te vertellen zal hebben. Ik heb hem een briefje ge schreven met verzoek, morgenoch tend even bij mij te komen. Ik brand van nieuwsgierigheid, om te hoo ren, wat hij in Algiers te weten is gekomen. Menschen, die ongeveer twintig duizend pond sterling per jaar te verteren hebben, behoev en nooit lang te wachten. Lady Perivale reed den volgenden dag: naar een makelaar in Mont Street en stelde deze hij ken nis van haar begeeren. Haar keurige victoria, de kostbare livrei van haar koetsier en palfrenier, en het feit, dat zij over geen prijs sprak, dit alles toonde duidelijk aan, dat zij een cliënte was, waar nog eens iets aan te verdienen viel. De makelaar wist een allerliefste villa aan een Wat ben ik blij hem eens van dicht bij te hebben kunnen zien Tragisch was de autotocht aan den voet van de terril door het stroo- mende water van de ,,Rieu," dat een heelen weg onder zette. De wielen zakten diep in het slijk en modder. Spatten vlogen over de kappen der auto's en legden grauwe lagen op de ruiten; hoe er geen veeren braken op de onmogelijke bestrating, was een mirakel. Dan kwam het bezoek aan de steegjes, de sloppen en de krot woningen van Monsville. Wat een onbeschrijfelijke ellende: enge kamers, met schimmel op de wanden, af gebladerd behangselpa pier, zolders die direct in de keuken uitgeven, troostelooze ramen. De koning liep de woningen bin nen, had voor alle menschen. die heel vertrouwelijk met hem spraken, vriendelijke woorden, bekeek de wandprentem, stelde belang in al wat men hem toonen of zeggen wilde, drukte handen, glimlachte, streelde kinderen, had troost voor grijzen van dagen, die even aan dc pet tikten en zegden: Merci, mon bon mos- sieur". Het is een triomftocht geweest, uren ver, en het was alsof telkens, naar iedere gemeente, heel de Bori nage was meegegiolfd. De huizen waren naïef versierd. Overal laaide de geestdrift, aan het roepen kwam geen einde, herhaaldelijk moest de bruine koninklijke auto stoppen om bloemen in ontvangst te nemen. Voelt Ge U rillerig en onprettig, zoo echt grieperig? Neem dan '8 avonds voor het naar bed gaan één of twee "AKKERTJES" en tien tegen een, dat Ge U 'i morgens weer zoo frisch als een hoentje voelt, want "AKKERTJES" zijn echte koorts-verdrijvers! Onovertrof fen bij rheumatiek, spierpijn, ipit, zenuwpijn, migraine, enz. Smaakloos ouwel-omhulsel om Neder/andsch 't poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Veroorzaakt géén maagstoornis. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont bocht van de rivier, bij Runnymede met mooien tuin, flinken stal en allerlei geriefelijkheden. Ongelukki gerwijze had hij het echter juist den vorigen dag verhuurd, maar mis schien was daar nog wel wat op te vinden. Hij zou dien eersten huurder een villa aanbieden, een eind verder stroomopwaarts. Den volgenden mor gen zou hij Lady Perivale den uit slag mededeelen. Het bezwaar was bevredigend uit den weg geruimd. De werkelijk be staande of denkbeeldige cliënt had zich laten vermurwen, en Lady Pe rivale huurde de villa voor den tijd van een maand voor tweehonderd pond, enkel afgaande op een af beelding in waterverf. Zij stuurde er een paar meiden heen, om alles voor haar komst in gereedheid te brengen, en aan het eind van de week waren zij en Suze Rodney daar al goed en wel geïnstalleerd. Het huis en de tuin waren in wer kelijkheid bijna even mooi als op de aquarel, maar de rivier was niet zoo blauw van tint en de rozen waren niet zoo reusachtig groot als de ar tist ze had afgebeeld. Zij had ook een paar roeibootjes te harer be schikking en Lady Perivale en Suze, Die geestdrift moet den Koning diep getroffen hebben. Vast deed zij hem warm aan het hart. Hij was opgewekt met allen, roze, dankbaar ontroerd jn die sombere huizen, in die ellende-streek zooveel genegen heid voor het koninklijke huis te zien heerschen. De Koning heeft van dat bezoek niet alleen een "beeld gekregen van de groote stoffelijke ellende van de Borinage. ellende welke men over een jaar hoopt overwonnen te heb ben, maar hij heeft ook den klop van het volkshart mogen hooren, dat hem innig genegen is, dat hem onvoorwaardelijk vertrouwt, dat zijn hoop op hem bouwt en dat hem heeft begroet als een hoogen vriend. Stikstofbemesting op grasland. Bovenstaand onderwerp zal ook dit voorjaar de volle aandacht heb ben van onze veehouders. Toch zal menige veehouder zich dit voorjaar ook weer afvragen of het nog wel de moeite zal loonen een stikstofbe mesting op grasland toe te passen. Immers, de nog altijd lage melk prijzen en de moeilijkheden om de producten te plaatsen, zouden mo tieven kunnen zijn om op de bemes ting te bezuinigen. Men heeft immers minder koeien of jongvee; men zou dus met minder gras en hooi kunnen volstaan? Niet tegenstaande productiebeperking en inkrimping van den veestapel heeft men toch ieder jaar veel hooi noo- dig, terwijl daarnaast ook krachtvoer beslist noodzakelijk is voor een goed rantsoen. Zoodra het vee in de weide loopt, is het bijvoeren afgeloopen. Het weidegras beantwoordt dus wel aan de eischen, die een flink melk gevend vee aan een rantsoen stelt, het hooi daarentegen moet altijd worden aangevuld. En hier zijn wij gekomen op een punt om even bij stil te staan. Het zal zeker noodzakelijk zijn om juist het hooi meer in overeen stemming te brengen met ;de eischen, die het vee daaraan stelt. De betere kwaliteit van het jonge weidegras, in vergelijking met het hooi, ligt in hoofdzaak in het hooger eiwitgehalte van het jonge product. Het is wel voldoende bekend, dat men meer ei wit verkrijgt naarmate men vroeger maait. Wil men dus hooi winnen, die beiden de kunst van roeien ver stonden, brachten de grootste helft van den dag op het water door, waar Grace af en toe een paar ge wezen vriendinnen ontmoette, die zij ook al zoo vaak voorbijgereden was in het park. Lady I'erivale's gelaat nam bij hun aanblik altijd een uit drukking van onbeschrijfelijke min achting aan, ofschoon zij soms op het hunne een trek meende te be speuren van schaamte en berouw, alsof zij van lieverlede tot het besef begonnen te komen, dat zij te haastig en onverijld waren geweest in hun oordeel omtrent haar. Op den tweeden Zaterdag van hun verblijf te Runnymede gleed er een bootje langs het hare. Zij herkende in den roeier onmiddellijk Arthur Haldane. Haars ondanks uitte zij een lichten kreet van verrassing. Hij liet zijn broos vaartuig keeren en bracht het evenwijdig van het bootje, waarin zij en Suze gezeten waren, met hun boeken en een handw erkje bij zich en natuurlijk ook den onmis- baren poedel. Logeert u hier inde buurt. Lady Perivale? vroeg hij, toen de eerste gebruikelijke plichtplegingen gewisseld waren. ./AllN VADER ftOOCT AU.EEN STER. TA&AK Ja en hun vader alleen rijpe tabak en dat is hetzelfde WANT... NIEMÖJERS STERTABAK VAN 26-65 Ct P. HALF PONH dat minder aanvulling behoeft met eiwitrijk krachtvoer, dat men moet aankoopen, dan moet men vroeger maaien. Dit vroeger maaien nu zal dan alleen kunnen plaats hebben, wanneer men een stikstofbemesting toepast. Zoo is ook een vroege be mesting op het weiland met fosfor- zuur- en stikstofmest een machtig hulpmiddel om tijdig gras voor het jongvee en het melkvee te krijgen, zoodat men vroeger het vee in de weide kan brengen, hetgeen weer sterke besparing op de voorjaar- krachtvoeder-rekening beteekent. Natuurlijk komt de vraag naar vo ren, welke stikstofmeststof gebruikt moet worden. Immers de keuze is tegenwoordig groot en dus niet altijd even gemakkelijk. Wij zouden voor de voorjaarsbemesting van ons gras land kunnen aanbevelen, voor hooi en weiland Kalkammonsalpeter; deze stikstofmest is (en dit heeft de prak tijk voldoende geleerd) voor vrijwel alle gronden geschikt. Op de kalk- rijke kleigronden zouden wij, de voor keur kunnen geven aan de Zwavel zure Ammoniak; deze meststof zorgt voor een zeer regelmatige grasgroei en is goedkooper dan alle andere. Wanneer men te doen heeft met gronden, welke in minder goede con ditie verkeeren of het gewas wat achterlijk is, dan komt de Kalksal- peter als zeer vlug werkende stik stofmest in aanmerking. Hier vlak bij, juffrouw Rodney en ik, op Runnymede Grange. moet ons niet uitlachen om ons roeien. Wij beschouwen ons bootje als een beweegbaar zomerhuisje. Wij drijven zoo'n beetje op en neer, en praten en werken en lezen, en om vijf uur zet een van de meiden den theeboel voor ons klaar vlak aan den oever. Wij leven als echte Zi geuners. Noodig je mijnheer Haldane niet eens op zoo'n Zigeunerachtige thee-visite, Grace? liet Suze zich hooren. Dat wil ik graag doen. Kunt u vanmiddag, mijnheer Haldane? U kunt ons vinden in de eerste de beste kreek voorbij Runnymede Grange. Ik neem uw uitnoodiging gretig aan, antwoordde hij met een van blijde verrukking stralend gelaat. Het was hem niet ontgaan, hoe vroolijk Grace's oogen schitterden, toen zijn bootje het hare naderde, en zijn hart sprong op van vreugde. Al zijn zelfbeheersching begaf hem. Als zij hem liefhad, wat kon al het andere hem dan schelen? Wat gaf hij om het wantrouwen, de verach ting der wereld! Hij was alleen maar bang geweest, dat zij aan hem Wij willen besluiten met de op merking, dat de beteekenis van de stikstofbemesting onder de tegen woordige omstandigheden nog meer ligt In de betere kwaliteit van het hooi dan in de massa, omdat men vroeger kan maaien. Hierdoor wordt een besparing op krachtvoer verkre gen, die zonder twijfel belangrijk grooter kan zijn dan de kosten, die het gebruik van bovengenoemde stik stofmeststoffen meebrengt. Het vrijwilligersverbod van kracht Onverminderde gevechten. Het verbod om vrijwilligers te doen deelnemen aan den burgeroor log in Spanje is Zaterdagnacht voor alle landen, die partij zijn bij het af- zijdigheidsaccoord, van kracht ge worden. Het controlestelsel voor de naleving van dit verbod, treedt, ge lijk men weet, eerst over twee weken in werking. Het toezicht te land le vert, nu Portugal zijn voornaamste bezwaren heeft laten vallen, weinig moeilijkheden meer op en aan de onderdeelen van de controle ter zee leggen de delegaties en deskundigen de laatste hand. Zij zal worden uit geoefend door Engelsche, I'ransche, Duitsche, Italiaansche, Russische en Portugeesche schepen waarbij ieder dezer mogendheden een gedeelte van de Spaansche kust voor haar reke ning zal nemen en daarbij geheel onafhankelijk zal optreden van de andere vloten. Iedere mogendheid draagt de onkosten van het optreden van haar eigen vloot. De onder-com missie voor de afzijdigheidsjiolitiek zal opnieuw bijeen komen en zal dan gelegenheid hebben aanzienlijken vooruitgang .te constateeren in de technische uitwerking van het con trolestelsel. Niet geheel zeker is, of de maat regelen tegen de indirecte interventie zoodanig worden toegepast, dat de betrokken mogendheden over en weer geen aanmerkingen zullen heb ben op de naleving van het accoord. Reeds oppert een correspondent van de Journal, in een bericht van de Fransch-Spaansche grens, dat door het D.N.B. verder verspreid wordt, de mogelijkheid, dat op gemakkelij ke wijze Franschen tot Spanjaarden zou twijfelen, dat zij zijn ware be weegredenen zou miskennen dat zij hem op één rij zou plaatsen met al de geldzuchtige gelukzoe kers, die haar achtervolgd hadden. Bent u ook hier in de buurt? vroeg Suze. Ik kom hier af en toe voor een paar dagen. Dicht bij Staines is een aardig optrekje. De ongetrouwde da me, die het bewoont, verhuurt ka mers, toonbeelden van kraakzinde lijkheid. Een tweede deugd van mijn hospita is, dat ze overheerlijke lams- coteletten kan klaarmaken. Ik heb haar tuinkamer gehuurd en zit daar zoo prettig rustig te werken. De tuin glooit zachtkens af naar het water. En dan is er ook nog een prieel, dat ik deel met de rupsen, een soort van .berceau," vanwaar ik juist het uitzicht heb op de rivier en de voor bijvarende bootjes, door het gebla derte heen, zonder dat iemand mij zien kan. Het is zoo'n vredig plekje als men niet verwachten zou, zoo dicht bij Londen. De meeste Londe- naars brengen het niet verder dan Maidenhead. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1