BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Sport. Klaasje Allemansverdriet* Land- en Tuinbouw. 46ste Jaargang Vrijdag 19 Februari 1937 Nummer 4213 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1 25 Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per poet per jaar I 5 00 Buitenland per jaar f 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-S regels 10,75 Iedere regel meer f 0; 15. Ingez Med 30 ct per raqel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling^ TWEEDE BLAD. De moordenaars van Fualdès [1817]. et ui. Uit een justitieel oogpunt was de getuigenis van een zekeren heer de Seguret van het grootste belang. De laatste schakel, die nog ontbrak: de oorzaak, werd in zijn getuigenis gevonden. Aan de Seguret had Fual dès kort voor zijn dood een bezitting in de onmiddellijke nabijheid van Rodez verkocht; gedeeltelijk had de Seguret hem in effecten betaald, ge deeltelijk in geld; beiden waren na den moord plotseling verdwenen. Met de Seguret had Fualdès over zaken gesproken, meer dan eens. En hij had vernomen, dat Fualdès aan Jausion, met wien hij nauw ge lieerd was, zooveel vertrouwen had geschonken, dat hij voor dezen qui- tanties had geteekend. Jausion had geld geleend, en Fualdès had er quitanties voor afgegeven, waardoor hij vanzelf borg voor dat geld bleef. Natuurlijk had Fualdès "dekking te genover Jausion in den vorm van een tusschen beiden gesloten contract. De geleende sommen liepen over de 100.000 francs, en nu kwam de oorzaak van den moord naar voren. Niet iom het zeker niet onaanzien lijke doch betrekkelijk geringe be drag, dat men bij Fualdès had aan getroffen, had men dezen achtbaren man vermoord, maar Jausion had het contract geroofd en was zoo doende van alle zijne schulden, for meel immers door Fualdès aange gaan, af. Dat het getuigenis van de Seguret in sterke mate tegen Jausion pleitte, behoeft nauwelijks gezegd. Daartegen hielp niet, dat de be klaagden er op wezen, dat degenen, die hen van den moord beschuldig den ien die daarbij zouden zijn ge weest, meer dan eens hadden ver klaard, dat door hen duidelijk was te kennen gegeven, dat het niet om het geld van Fualdès was! De uitspraak van de jury kon moeilijk onzeker zijn. Al hadden de beklaagden niet bekend, de moord stond vast. Bastide en Jausion, ge holpen door een paar sterke mannen, hadden op den bewusten avond van 19 Maart den armen Fualdès in een hinderlaag gelokt, hem naar het huis van Bancal gesleept; hem daar ef fecten, in zijn bezit zijnde, voor over dracht doen teekenen, en hem ver volgens, teneinde niet door hem te worden lastig gevallen, vermoord. Jausion, zoo bleek uit de verhalen, had het eerst naar een mes gegre pen en hem in de keel gestoken; zelfs de enkele minuten, die de ver moorde had gevraagd om zich op de eeuwigheid voor te bereiden, had men hem geweigerd. De hoofdschul digen, als hoedanig Jausion, Bastide, vrouw Bancal, Bach en Colard wer den aangezien, werden ter dood ver oordeeld; van de anderen werd de z.n. echtgenoote van Colard het zwaarst gestraft; de overigen als zijnde slechts betrokken bij het ver voer van het lijk, dat men in de ri vier had geworpen, minder zwaar. Maar al spoedig bleek, dat de ver oordeeling voor niets was geschied. De president had verzuimd om de getuigen den eed geheel in den ver- eischten wettelijken vorm te doen afnemen; enkele getuigen hadden dit gedaan, anderen niet. Dat ge schiedde meer, maar men droeg dan zorg het in het proces-verbaal te her stellen, Dat was hier niet geschied, en een verzoek om cassatie kon reeds dadelijk om die in het oog vallende reden niet worden gewei gerd. Men diende dus geheel op nieuw te beginnen; en ditmaal voor het Hof van Assisen te Alby, in het departement van de Tarn. Intuss.chen was de belangstelling aanmerkelijk 'toegenomen. In Rodez sprak men van niets anders dan van het proces-Fualdès; de zaken leden er onder, vriendschappelijke verhou dingen werden hier en daar verbro ken, argwaan groeide aan nadat men zag wie alzoo bij deze zaak waren betrokken. De debatten te Rodez waren door een uit Parijs gekomen verslaggever uitvoerig in het „Jour nal de Paris" weergegeven; vandaar waren zij over geheel Frankrijk ver spreid. Madame Manzon slaagde er in overal belangstelling te wekken. Zoozeer, dat de Parijsche verslagge ver een inderdaad handigen inval kreeg en haar, voordat tot de tweede behandeling te Alby werd overge gaan, tot het schrijven van haar ge denkschriften bracht, die hij voor een goeden prijs aan een Parijsche uitgeversfirma verkocht. Belangwek kends bevatten zij niet of bijna niet; mevrouw Manzon vertelde daarin van haar ongelukkige jeugd, en zette nogeens uiteen waarom zij in deze zaak niet anders had kunnen getui gen dan zij weifelend gedaan had. Haar geschrift lokte heel wat ander geschrijf uit, want zij had den armen kapitein Clemandot, die zoo slecht van zijn avontuurtje was thuis ge komen, niet gespaard I Zij deed dui delijk doorschemeren, dat hij haar had verveeld en dat zij hem voor den gek had gehouden. Hij bleef haar het antwoord niet schuldig; ook hij gaf gedenkschriften uit en beschreef haar daarin als bij uitstek leelijk, maar geestig, zoodat men intellec tueel den tijd bij haar kon door brengen. En weer anderen mengden zich in het debat; mevrouw Manzon spaarde haar ouders noch haar echt genoot, die intusschen in het voor gevallene aanleiding vond om zich steeds verder van haar te verwijde ren. Zijn vrouw was in dien tus- schentijd van getuige mede-beschul digde geworden; wellicht schreef men haar weifelende en raadselach tige houding inderdaad toe aan ze kere medeplichtigheid; wellicht ook hoopte men, door haar in de ge vangenis op te sluiten, meer van haar te weten te komen. Zooveel is zeker, zij werd met de noodige égards behandeld; in de gevangenis ontbrak het haar aan niets en haar binnenkomst te Alby, te paard, be geleid door een escorte gendarmes, was een ware triomftocht, die zelfs de mooiste en meest interessante vrouw had kunnen voldoen. Tege lijkertijd trachtten de hoofdbeklaag- den te ontsnappen; zij gevoelden zich plotseling aangetrokken tot strooarbeid, ongelooflijke hoeveelhe den bestelden zij om daarvan voor werpen te maken. Het leek verdacht en men wilde hen verder stroo wei geren, maar de concierge ried door te gaan en hield hen in het oog. Totdat hij hen op een dag, evenals te Rodez reeds was geschied, er op betrapte, dat zij geheel gekleed te bed waren gegaan, terwijl reeds naar buiten, inverbinding met een aan grenzend dak, touwen van stroo ge vlochten en vrij stevig, waren aange bracht. Evenals te Rodez, waar men zich van de medewerking van de bewakers wist te verzekeren, misluk te ook hier de ontsnapping! Ruim een jaar nadat de moord had plaats gehad, in Maart 1818, kwam de zaak voor de Assisen te Alby. Zoo mogelijk was de belang stelling nog grooter dan te Rodez. Maar zij was in deze andere omge ving ook van ander karakter. Het publiek was meer mondain; de be langstellenden waren minder bevoor oordeeld, meer bereid het spannen de dan het dramatische element te zien. Opnieuw was een groot aantal getuigen gedagvaard; ditmaal waren er 340, waarvan 60 a décharge; en ook ditmaal bedroeg het aantal ver dedigers niet minder dan tien, van wie intusschen niet één zich door zijn pleidooi onderscheidde. Bach had het was naar buiten bekend geworden zich in de gevangenis tot een bekentenis geleend; hij was bezweken voor den op hem geoefen- den aandrang. En temidden van het tweede proces geschiedde zulks ins gelijks met vrouw Bancal. Uit beider mond vernamen de rechters nu ge heel het gebeurde, waarin intus schen weinig onbekends meer was. Uiteraard werd door beiden wat de kleine bijzonderheden aangaat, juist datgene weggelatèn wat hen per soonlijk het meest zou hebben be zwaard; werd door vrouw Bancal verzuimd te vertellen, dat zij de laag heid had gehad om zich het fijn batisten hemd van den verslagene toe te eigenen: werd door Bach niet verhaald, dat hij van de vooraf ge maakte plannen had geweten. Eerst heel op het laatst, reeds in het aan gezicht van de executie staande, ver meldde hij, dat hij door Bastide en Jausion, maar ook door andere no tabelen van Rodez, was uitgenoodigd om deel te nemen aan eene beroo- ving van het huis van een ander geacht ingezetene, welke laatste, in de rechtszaal tegenwoordig, niet wei nig verschrikte van het gevaar, dat hem had bedreigd. (Wordt vervolgd). Voetbal. Breskens I—Sluiskil 1 9—1 Beide ploegen verschijnen met eenige invallers. Bij Breskens ontbreken V.d. Sande en De Roo. Iz. Oosterling speelt nu rechtshalf en M. Florussen linksbin nen. Sluiskil is, gesteund door de wind, het eerst in de aanval en keeper Ver- duijn beleeft een benauwd moment als de rechtsbuiten de backs passeert en alleen voor het doel komt. Goed op stellen van onzen keeper stelt deze in staat het lage schot te bemachtigen. Als het spel zich dan verplaatst naar de andere kant, dank zij goed steunen van Neuféglise komen de Sluiskil-backs in actie. Aanvoerder Tacque is weer trapvast en aanvankelijk zuivert hij zijn doelgebied. De aanvallen volgen elkaar snel op en na een half uur spel weet de stevig doorzettende Vermeulen het eerste doelpunt te scoren. Geen minuut later ziet dezelfde spe'er kans een blun der van de Sluiskil-verdediging af te straffen en er 2—0 van te maken Nauwelijks is er afgetrapt of de bal gaat van onze midvoor naar onze rechts buiten. H. Vermeulen is weer op zijn post en in plm. 3 minuten heeft de rechtsbinnen zijn club een 3—0 voor sprong bezorgd Een goed opgebouw de aanval brengt den hal bij J de Visser. Hij zwenkt naar binnen en zijn schot vliegt onhoudbaar juist binnen de paal in de touwen. Met deze 4 0 voorsprong komt de rust. Als weer begonnen wordt heeft Sluiskil Tacque op de spilplaats opge steld. Het wordt onze jongens nu nog gemakkelijker gemaakt en niemand is dan ook verrast als D. de Visser na enkele minuten met een hard schot succes heeft (50). In deze periode brengt Sluiskil er niet veel van terecht. Een hard schot van J. de Visser vliegt voorlangs het doel maar invaller Flo- rissen schiet de bal in het net (6—0). De thuisclub schijnt niet gauw te vreden te zijn, want niet minder dan 3 maal weet onze midvoor de keeper te passeeren in enkele minuten tijds. Tien minuten zijn nog te spelen als Sluiskil over links doorbreekt en onder den vallenden keeper door verdwijnt de bal in 't net (91). Een door Buijze wegens hands veroorzaakte penalty ~T ^Ts'jlS. 0 15. Nauwelijks was Klaasje Allemans verdriet de deur uit, of oom Gerrit besloot zijn gebakken eitje eens op te eten, dat stond koud te worden. Hij haalde de peperbus uit de kast en begon peper op het ei te strooien. Per ongeluk strooide oom Gerrit de helft er naast, met het gevolg dat hij verschrikkelijk begon te niezen. wordt hard, doch'recht op de keeper geschoten en levert niets op. Scheids rechter De Pauw, die goed leidde, blaast kort hierop het eindsignaal. CtLiv. i_iET. Biervliet I—IJzendijke 1 2—1 IJzendijke wint den toss en speelt met den wind in den rug. Het eerste kwartier golft het spel op enpieer. Na 20 min krijgt Faas op den rechtervleu gel den bal vrij. Hij zet goed voor en Bogte opent voor Biervliet de score (10). De linksback der gasten Bleijen- bergh raakt geblesseerd en wordt ver vangen door de Boevere. De gast- heeren nemen het met hun voorsprong nog al kalmpjes op, maar dit kost hun den gelijkmaker, als tien minuten later Cruson een bal van den rechtervleugel goed opvangt en deze via de lat in het net deponeert. Biervliet pakt hier na weer wat flinker aan en reeds vijf minuten later geeft Bogte, als de Jonge mooi voorzet, keeper Wijffels voor de tweede maal het nakijken (2—1). Met dezen stand komt de rust. De tweede helft was weinig interes sant. Aan weerszijden werd ontzettend geknoeid, waardoor het Biervliet niet meer gelukte haar overwicht in punten uit te drukken. Scheidsrechter Mesu leidde uitstekend. HOOFDPLAAT. Hoofdplaat II—Biervliet II 5—2 Hoofdplaat verscheen volledig, Bier vliet met een paar invallers. Het veld was tamelijk goed bespeelbaar. Biervliet won de toss en koos de wind in de zeilen. Het spel gaat even op en neer, beide elftallen maken elkaar niet veel. Hoofdplaat weet na twintig minuten door haar linksbinnen de stand op 1 - 0 te brengen. De linksback van Biervliet maakt hands in de gevaarlijke zóne en uit deze penalty wordt een tweede doel punt geboren. Even voor de rust maakt de midvoor van Hoofdplaat er 30 van. Na de rust valt er weinig van be- teekenis voor. Hoofdplaat weet nog 2 maal te doelpunten en Biervliet even eens. Zoo komt het einde met een 5—2 overwinning voor Hoofdplaat. Bemesting van boomgaard en fruittuin. Nu de fruitteelt zich zoo sterk gaat uitbreiden, is het van groot belang bovenstaand onderwerp nader te be handelen. Bij de bemesting in de fruit teelt zal men in de eerste plaats reke ning moeten houden met de aard en 16. Klaasje kan oom buiten heelemaal hooren niezen. „Arme oom Gerrit" dacht hij. „Wat moet die toch erg verkouden zijn". En hij besloot zijn fout met den buldog weer goed te maken en naar binnen te gaan om oom eens goed te verzorgen. 4e voedingstoestand van de bodem en de behoefte van het betreffende gewas; bovendien met eventueele eischen, welke de onderteelt aan de voeding stelt. Boomgaarden, waarin bijv.jbessen worden geteeld, zullen een zwaardere bemesting noodig hebben dan die be plantingen, waar alleen bovenboomen over de geheele voedselvoorraad) kun nen beschikken. Zoo zal ook een boom gaard in gras zwaarder bemest moeten worden dan een boomgaard met een bewerkten ondergrond, terwijl de diver se onderteelten nog hun extra eischen aan de voeding stellen. Een algemeene eisch is evenwel,Jdat, willen de vruchtboomen snel groeien en een groote productie geven, zij veel voed.ej in den bodem zullen moeten vinden. Ben Jaarii/ksche bemeating, die vooral niet zuinig mag worden geno men. is noodzakelijk. Steeds zal een volledige bemesting en wel met stikstof, fosforzuur en kali, moeten worden toe gediend en zal verder zoo nu en dan een kalkbemesting gewenscht zijn. Voor een boomgaard, die volop moet dragen, zijn de volgende meststoffen per H.A. zeker noodig: 900 K.G. Zwavelzure Ammoniak, te geven zeer vroeg in het jaar aange vuld met: 900 K.G. Superfosfaat, eveneens zeer vroeg in het voorjaar te geven en in de derde plaats: 900 K.G. Patentkali, die tegelijk met de Super en de Zwavelz. Ammo niak kan worden uitgezaaid. In plaats van Zwavelzure Ammoniak, die de goedkoopste stikstofmeststof is en op kalkhoudende gronden zeer aan te bevelen, kan men op de kalkarme gronden en voor een snellere werking, beter 1200 K.G. Kalksalpeter per H.A. geven, of ook wel 900 K.G. Kalkam- monsalpeter per H.A. In plaats van de Super kan het bij een bemesting gedurende de winter aanbeveling verdienen 1000 K.G. Thomasslakkenmeel per H.A. te geven. In de derde plaats zou men de Pa tentkali geheel of gedeeltelijk kunnen vervangen door Kalizout 40 pCt„ mits zeer vroeg uitgezaaid, waarbij een be mesting met 900 K.G. Patentkall, on geveer overeenkomt met 600 K.G. Kalizout 40 pCt. Is de boomgaard verwaarloosd, dan moet men de boomen extra onder handen nemen, schoonmaken, dood hout verwijderen enz. en de bemesting voor iedere boom regelen. Die boomen, welke sterker kunnen en moeten groeien krijgen een extra bemesting. Zijn In een boomgaard bepaalde boomen na de bloei zwaar beladen met Jonge vruchtjes, help dan deze boomen en dus ook de vruchten, door zulke boo men ieder 5 of 10 K.G. Kalksalpeter

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1