Kerk- en Schoolnieuws. Eerste Hulpposten Roode Kruis. Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond. o Binnenland. Provinciaal Nieuws. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws. KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 21 Febr. 2,30 en 7,30 uur DE VROUW IN HERMELIJN, Muziek van Jean Gilbert. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 21 Februari nam. 2.15 uur UN SONOE DE NUIT D ÉTÉ. Comedie feeënrick In 3 bedrijven. Muziek van Victor Vreuls. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 21 Februari 1937. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandt. Breskens 9,30 uur Ds D. Goudzwaard. 1,30 uur Zondagsschool. 5.30 uur Ds D. Goudzwaard. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Nleuwvllet 2,uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 6,— uur Ds Snljdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 9,30 uur Ds Onnes, van Peins. Zuidzande. 9.30 uur Ds Th A. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour stil en op het oogenblik, dat wij dit schrijven, zoekt men ijverig naar een oplossing, die Portugal's be zwaren zou kunnen overwinnen. Maar op het oogenblik, dat deze regels in druk verschijnen, is deze oplossing misschien reeds gevonden, en dan is iets, wat een sprookje leek, werkelijkheid geworden. Het voorstel, om nu toch eindelyk een datum te bepalen, is gedaan door Frankrijk, en men moet toege ven, dat de Quay d'Orsay daarvoor een uiterst gunstig oogenblik heeft gekozen. Na den val van Malaga, het nieuwe offensief van Franco te gen Madrid, en de laatste ontsche pingen van Italianen, moet het be zwaart wan Rome, dat Franco over minder vrijwilligers zou beschikken, dan de Spaansche regeering, toch wel uit den weg geruimd zijn. Vol gens Engelsche berichten, die mel den, dat er weinig verschil bestaat tusschen de aantallen vrijwilligers, die aan beide zijden strijden, is dit dan ook inderdaad het geval. Be denkt men daarbij, dat Franco's „vrijwilligers" hoofdzakelijk uit ge regelde Italiaansche troepen bestaan, terwijl de regeering slechts de be schikking heeft over individueele strijdkrachten afgezien van de Russische luchteskaders dan be vinden de opstandelingen zich zelfs in het voordeel. En dit voordeel wordt grooter, naarmate men eraan de regeeringszijde minder in slaagt, de zoozeer gewenschte eenheid tot stand te brengen. Nu is het een feit, dat door het heele regeeringsgezinde Spanje een roep naar eenheid gaat. Maar dit beteekent nog geenszins, dat deze eenheid er reeds is. De arbeiders wenschen niet te strijden voor een democratische republiek; de burgerlijke elementen op hun beurt niet voor een Sovjet-staat. Veel zal voor Spanje's toekomst afhangen van de vraag, of het alsnog zal luk- |ken deze eenheid te bewerkstelligen. o De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B. B N. schrijft, dat het Roode Kruis thans 338 hulpposten langs de hoofdwegen heeft geplaatst. Deze posten werden in 1936 elke drie maanden gecontroleerd vanwege de Technische Afdeeling van den B. B. N. In totaal is door de posten in 1936 1001 maal hulp bij ongevallen verleend. Daarbij waren er 34 met doodelijken afloop 967 gevallen betroffen lichte of zware verwondingen. Het blijkt wel, dat de hulpposten van groot nut zijn voor het motorisch ver keer over den weg. Bij de meeste ongevallen toch, waarbij een beroep op de hulpposten moest worden gedaan, waren motorrijtuigen betrokken. Het Roode Kruis zal thans overgaan tot het plaatsen van nog 200 posten langs de wegen. Ieder, die dit menschlievend werk wil steunen en een bijdrage wil beschik baar stellen in de kosten, aan de ves tiging van de hulpposten verbonden, kan dit doen door lid te worden van de Nederlandsche Vereeniging „Het Roode Kruis". Voordracht Dr. Roegholt over Asphalttechnlek. Gistermiddag had in de Sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg een bijzonderlijk voor genoodigden door hem uitgeschreven vergadering, onder voorzitterschap van mr. P. Dieleman, plaats. De voorzitter heet in de eerste plaats welkom den Commissaris der Koningin, het College van Ged. Staten, Hoofd ingenieurs, Rijksingenieurs,den Burge meester van Middelburg, verder Tech nische Ambtenaren en leden van den Bond, alsmede de Pers. Spreker zelde dat het wegenvraag- stuk nog steeds urgent blijft. De ter tiaire wegen elschen verbetering, vooral in Zeeland. Per jaar is uitgetrokken f 65.000,. doch de verbetering elscht vier mlllioen gulden. Dit wetsontwerp geeft ons be zorgdheid en ontevredenheid. Wij heb ben daarom gemeend ons met een re quest tot den Minister te moeten wenden om op wijziging van dit wetsontwerp aan te dringen of een nieuw ontwerp in te dienen. Het bestuur vraagt daar om machtiging aan de vergadering om dit request in te dienen. In Augustus is, volgens de statistiek een stijging van motorrijtuigen gecon stateerd. Er zijn 5479 motorrijtuigen meer dan een jaar geleden. Wel is de achterstand van 1933 nog niet ingehaald, maar een stijging is er. Het wegendek in de provincie kan veel verschil ma ken, maar er moet toch naar eenheid gestreefd worden. Het is dus wel ge- wenscht hierover het voor en tegen te hooren. In Zeeuws-Vlaanderen zweert men bij kelen, In Walcheren bij klin kers. Een gesloten asphaltdek komt op den voorgrond. Hierna werd het woord verleend aan den spreker van dezen middag, i t M J W. Roegholt, welke behandelde Asphalttechniek in Nederland en Amerika. Tijdens een studiereis door Amerika kon spreker vele gegevens hierover ver strekken. Hij begon met een uiteenzetting over de physische eigenschappen van het materiaal asfalt en gaf een opsomming van de verschillende wijzen, waarop het in den loop der tijden gewonnen werd, er den nadruk op vestigend, dat in den modernen tijd hier te lande asfalt een bij uitstek nationaal product is geworden, dat in de fabrieken der Koninklijke te Rotterdam vervaardigd wordt. Het heeft twee groote eigenschap pen: kleefkracht en plastischeteit. De eerste in Nederland aangelegde asfaltweg, n.l. de Kalverstraat in Am sterdam, toont zoo'n minime slijtage, dat na 20 jaar slechts 1 cm slijtage kan worden geconstateerd. Na vervolgens een historische inlei ding gegeven te hebben over de ge - bruiksmogelijkheden van asfalt voor verschillende doeleinden besloot spre ker het eerste gedeelte van zijn voor dracht met een vrij uitvoerige verkla ring van de techniek, die bij den aan leg van een modernen grafdicht asfalt- betonweg toepassing vindt. In 't kort werd ook iets over het zoogenaamde zandasfalt medegedeeld. Het tweede gedeelte der voordracht omvatte sprekers ervaringen in Amerika, waarbij uiteraard naar voren kwam, dat in dit land allerlei nieuwe deels zeer gecompliceerde en enorme machines bij den bouw van asfaltwegen werden gebruikt. Dat men daar machines van zulke geweldige capaciteit gebruikt, bewijst wel, hoezeer de asfaltweg zich in dit vooruitstrevend land in de gunst der autoriteiten mag verheugen. Geheel nieuw waren twee water bouwkundige procédé's die spreker in Amerika in toepassing had gezien. Het eerste betrof de stroomregeling van de Mississippi, waar ontzaggelijke watermassa's in de laatste jaren met behulp van geweldige asfaltplaten in bedwang worden gehouden Over deze werkwijze werden tal van bijzonderhe den medegedeeld. De tweede toepassing gold het ge bruik van asfalt bij het aanleggen van havenpieren in Galveston, waardoor men een zoo groot mogelijke resisten tie tegen stormschade heeft bereikt. Na de pauze werd door Dr. Roeg holt aan de hand van een groot aantal lantaarnplaatjes het gesprokene toege licht. Na afloop brengt de Voorzitter Spreker hartelijk dank voor zijn boei ende lezing, waarvan wij in ruime mate hebben genoten en onze inzichten hebben verruimd om te overwegen welke wijze van aanleg het best is. Het Prinselijk paar te Mitterslll. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Woensdagavond om 10 uur in het kasteel Mitterslll aangekomen. Men had ter eere van de hooge gasten het slot met een aantal electrische lampen in een feestelijken lichtgloed gezet, zoodat hetkasteel reeds op een afstand van verscheidene kilo meters duidelijk zichtbaar was. Er vertoeven op het oogenblik ver scheidene voorname gasten in het kas teel, o.o. prins Luitpold van Beieren, prins Windischgraetz, prins Schwarzen- berg, prins en prinses Auersperg, baron Rothschild alsmede een aantal vooraan staande Engelschen en Amerikanen. Een van de beheerders, graaf Czer- nin, begroette het prinselijke paar bij aankomst op het slot. De broeder van Prins Bernhard, prins Aschwin, wordt in den loop van deze week op het kasteel verwacht. Ook de Koningin naar Mittersill. Omtrent de plannen van de Konin gin werd aan het A. N .P. medegedeeld, dat Hare Majestet het voornemen heeft zich naar Mittersill te begeven en een zoodanige wijziging in Haar reis plan te brengen, dat Zij niet, zooals oorspronkelijk vastgesteld was, teeds Donderdag naar Nederland zal terug- keeren, maar nog ongeveer vijf of zes dagen in Oostenrijk zal blijven in ge zelschap van Prinses Juliana en Prins Bernhard Van officieele zijde In den Haag wordt bevestigd, dat de terugkeer van de Koningin tot in den loop van de vol gende week is uitgesteld. Zeeland en het Nationaal Hu welijksgeschenk. Dezer dagen heeft op het stadhuis te Middelburg, onder voorzitterschap van den heer M. Fernhout, een vol tallige vergadering plaats gevonden van het Provinciale Zeeuwsche Werkcomi té tot het nationale huwelijksgeschenk. In deze vergadering is de geheele administratie van den penningmeester van dit provinciale comité vergeleken met de beshheiden, en, nadat alles in stipte orde bevonden was, is den pen ningmeester, met een dankbetuiging voor zijn nauwgezet beheer, algeheele décharge daarvoor verleend. De totale opbrengst in Zeeland heeft bedragen f 12.467.04; na aftrek der on kosten ten bedrage van f 69.60 is het eindbedrag, groot f 12.397.44 aan den algemeenen penningmeester van het nationale comité overgemaakt. Boekbespreking. Michail Sjolochow. „De steppen in Vuur en Vlam." Ingen. f3 Geb. f3,90. Uitg. N.V. Wereldbibliotheek Amsterdam. De schrijver van dit groote werk, een Donkozak, brengt ons op aangrij pende, ontroerende wijze den strijd van de Sovjet-regeering, van het roode en het witte leger. De groote onderlingen strijd na den Wereldoorlog, de strijd aan den Don. Hoe de onontwikkelde kozakken door de voormannen van het roode leger overweldigd worden door hun redevoeringen, dat het roode leger hen gelukkig zal maken door verbroe dering. Met verbijsterende meesterschap worden ons de menschen geschilderd. Generaals, arbeiders, kozakken, boeren en revolutionairen gaan al tastend, als blinden, door deze verschrikkelijke tij den heen. Hoe levend wordt ons de persoon van Grigoriï, de aanvoerder der Don- kozakken beschreven. Hoe aangrijpend, de steppen in vuur en vlam, en daar- tusschen de Don, de stille Don. soms rood van bloed van de gevallenen in den strijd, de onderlinge strijd van het Russische volk. Arrondlssements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van heden 15 Febr. De volgende zaken werden behan deld J. C. 1. B., 41 jaar, zonder beroep te Breskens, werd ten laste gelegd, dat hij op verschillende data gelegen in de jaren 1931 tot en met 1936 te Bres kens. opzettelijk een aantal geldswaar dige papieren, ter gezamenlijke waarde van ongeveer f 12000,—, onder meer omvattende de navolgende stukken 1 pandbrief Friesch - Groningsche Hypotheekbank ad f 500,—; 1 pand brief Zuider-Hypotheekband ad f 500.-; een obligatie gemeente Amsterdam ad f 1000,—; 1 pandbrief Vaderlandsche Hypotheekbank ad f 500, - 1 Obli gatie Holl. IJzeren Spoorweg Mij ad f 1000. 4 Obligaties Nederland elk ad f 1000, 1 idem, Nederland ad f 500,—; 1 ld. Ned.-Indiê ad f500,—; 4 id. Nederland elk ad f 100,—; 3 id. Nederland ad f 1000.—, alles toebe- hoorende aan de families Contant, Bre vet, van Houte, welke effecten hij als bewindvoerder over de nalatenschap van Mattheus Brevet, heeft verduisterd. Eisch 6 maanden gev straf. Mr J. Erasmus, verdachtes raadsman, pleitte een voorwaardelijke veroordee ling. P. A. F., 32 jaar, hotelhouder en M. Ie G., 56 jaar, zonder beroep, beiden te Cadzand, werden verdacht dat zij te zamen en in vereeniging, althans ieder voor zich te Cadzand e?n Retranche ment hebben weggenomen een hoe veelheid aan het strand aangespoeld hout, toebehoorende aan den staat der Nederlanden. Subsidair werd hun ten laste gelegd dat zij dat hout, dat zij op het strand gevonden hadden, heb ben verduisterd. Eisch 14 d. gev. str. Mr Dieleman, verdachtes raadsman, achtte het feit niet bewezen en vroeg bij eventueele veroordeeling een geld boete. A. J. d. C., 22 jaar, zonder beroep te Aardenburg, werd ten laste gelegd dat hij op 26 Nov. 1.1. voor den Kan tonrechter te Oostburg in de zaak tegen H. J, v. L., verdacht van over treding van het Crisis-Zuivelbesluit ter openbare terechtzitting van het Kan tongerecht aldaar gehoord als getuige opzettelijk mondeling, valschelijk en in strijd met de waarheid heeft verklaard: „Ik weet niet wie er dien avond om half zeven bij mij was en ik heb ook niet aan den verbalisant Kuiper ver klaard, dat Herman van Loo bij mij was". Eisch 6 mnd. gev. straf. De volgende vonnissen werden uit gesproken Diefstal met braak en inklimming en zware mishandeling den dood van een ander tengevolge hebbendeB P., 25 jaar, timmermansknecht te Doe- tinchem, gedetineerd. Deze zaak werd door den Rechter commissaris verwezen voor een nader onderzoek aan de geestvermogens van verdachte. Oplichting te Breskens: P. R, 41 jaar, koopman te Bergen op Zoom, gedetineerd, 6 m. gev. met aftrek van het voorarrest. AARDENBURG. Over Januari 1937. GEBOORTEN: 8 Walter A S. zv A. B Diericken A. S. Robesin. 9 Jozina dv A. Aal- bregtse en J. Rookus. 25 Adrianus J. M. zv R. P. de Vriend en E. R Eg- germont. HUWELIJKEN: 14 Augustus J. de Schoolmeester 50 jaar jm uit Eede en Marie L. Rodts 42 jaar jd. OVERLEDEN: 1 Willem Kievit 42 jaar echtgen van J. Pieters. 15 Anna S. Boodt 74 jaar echtg. van A. Ros. 19 Marie L. Lip pens 1 jaar dv G. P. B. Lippens en M. L. Talloen. (A. A.). BRESKENS. Vergadering Groene Kruis. Donderdagavond had alhier de jaar vergadering plaats van het Groene Kruis. De Voorzitter, de heer de Groote, opende de vergadering en betreurde het, dat de opkomst weer zoo gering was, te meer daar de vereeniging thans haar 25-jarig |ubileum viert. De bestuursleden P. C. van den Heuvel en J. J. Hoogstad, die reeds vele jaren getrouw hun functievervullen, werd een woord van dank gebracht. Uit het verslag van den Secretaris- penningmeester bleek, dat het aantal leden thans 656 bedraagt De inkomsten waren f 1245,19 en de uitgaven f 1232,20. zoodat een ba tig saldo van f 12,99 aanwezig was. Door de wijkzuster werden in het geheel 3477 bezoeken afgelegd. Tot commissieleden van toezicht over 1937 werden benoemd de heeren C. Tazelaar, A. Mosselman en P. Roth Besloten werd om binnenkort het 25-jarig bestaan der vereeniging te her denken door het houden van spreek beurten en filmvoorstellingen. Sumajo-bioscoop. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de Sumajo-bioscoop. waar a.s. Za terdag en Zondag de film „De Pap soldaat" niet de groote komiek Joe E. Brown in de hoofdrol, draait. Hierbij wordt als tweede hoofdnummer gege ven „IJzeren Knuisten", een geweldige cowboy-film met den grooten cowboy acteur Dick Foran (The Singing Cow boy). Wij verwijzen U voor de nieuwe regeling der prijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie. OOSTBURG. Gratis keuren. Woensdag 24 en Vrijdg 26 Februari, zal alhier vanwege de Motor-brigade der Kon. Marechaussee te Terneuzen een keuringsdienst wordin gehouden betreffende de verlichting van auto's en motoirijwielen aan de garage van den heer Huisman, des avonds van 7-1 Ouur. Daar deze keuring gratis is, twijfelen wij niet of velen onzer lezers in het bezit zijnde van een motorrijtuig zullen van deze gelegenheid gebruik makrn en hun auto- of motorlichten laten keuren. Met het oog op de nieuwe verorde ning der verlichting is dit In hun belang, teneinde verbaliseering te voorkomen. Uitvoering. Woensdagavond werd In het Beurs gebouw alhier een uitvoering gegeven door de Kweekschoolvereeniging O.K. V. De zaal was goed gevuld en bood een prettige aanblik. Om 7 uur werd de vergadering ge opend met een kort woord van den voorzitter der vereeniging G Prins die de aanwezigen welkom heette en dank bracht aan de contribueerende leden die zoo trouw gebleven waren. Tevens sprak hij een woord tot de heeren van het actie-comité tot behoud van de kweekschool die in de zaal aanwezig waren, hun dankende voor de moeite en er de wensch aan vastknoopende, dat hun pogingen met succes bekroond mochten worden. Alsnu werd begonnen aan het eigen lijke programma door een jazz-band waarvan de deelnemers door hun uiter lijk en spel de stemming er in brachten. Hierna werd het programma voortgezet met vocaal en instrumentaal, wat zeer goed klonk. Het 2e nummer was een trompetsolo uitgevoerd door dhr. de Bruijne van Cadzand. Verder werd de avond afgewisseld met tooneel en blijspelen. Het was een genotvolle avond. SCHOONDIJKE. Jaarvergadering. Woensdagavond hield het muziek gezelschap haar jaarvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de verdiensten van den over leden burgemeester Bleiker ten opzichte van de muziekvereeniging. De rekening sloot met een goed slot van f 46, doch voor aankoop van instrumenten moest het reserve fonds worden aangesproken. De na- deelige post van het concours werd door garantie gedekt. De begrooting werd vastgesteld op f 526. De heeren J. A. Cransberg en Iz. Butler werden als bestuursleden lief kozen. De nieuwe burgemeester meen de tot zijn spijt niet langer bestuurslid te kunnen zijn. Hij werd toteerevoor zitter benoemd, waarvoor de heer F. A van Rosevelt zijn warmen dank uit sprak. In zijn plaats werd als bestuurs lid gekozen de heer A. Haartsen—van Prooijen. Tenslotte werden 10 aandeelen in de muziektent uitgeloot, zijnde de num mers: 177, 190, 51, 137,127, 144,136, 198, 152 en 188. Auto-ongeluk. Hedenmiddag had alhier op den rijksweg Schoondijke—Oostburg, nabij de hofstede van A. de Hullu een auto ongeluk plaats, dat wonderlijk goed is afgeloopen. Een vrachtauto van de S.B.M. ge laden met stroo kwam een tegenligger ook een vrachtauto, tegemoet, toen

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2