BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. LEED 3 1AAR AAI RHEUMATIEK Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FETJILLKTON Haar eer gered. KON ZICH NIET BEWEGEf KLOOSTERBALSEM 46ste Jaargang Vrijdag 19 Februari 1937 Nummer 4213 "f ABONNEMENTSPRIJS Por drie maanden f 1.26. Buitan Bradtens per drie maanden I 1 40 Franco per poat per jaar f 5 00 Buitenland per jaar 6.50 Alles bi) vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-6 regels 10,75 Iedere regel meer IO,15. Inger Med. 30 el per regel Abonnemante-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling^ Dit nummerbestaatuittwee bladen EERSTE BLAD. Den Lezer Heil! Het Zeeuwsche Provinciale Werk comité tot de inzameling van gelden voor het nationale huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bern- hard der Nederlanden, heeft zijn ar- bedi thans geheel beëindigd. Over de uitkomsten van dien ar beid kan tevredenheid heerschen, op zichzelf beschouwd reeds, en zeker niet minder in vergelijking met in andere provincies opgebrachte be dragen. Dit kan geen verwondering baren: de liefde tot ons Vorstenhuis is den Zeeuwen een wezenlijk en hecht be zit. In zwaren tijd als 'tmoet, in vreugdevollen tijd als 't harte jubelt, komt zij rijkelijk tot uiting. Het Zeeuwsche Werkcomité, en zelfs het Algemeen Comité, zijn uit den aard der zaak niet gerechtigd, dank te zeggen voor de giften zelf. Beiden gevoelen niettemin de be hoefte, langs dezen weg, uitdrukking te geven aan hun oprechte dank baarheid voor de onontbeerlijke daadwerkelijke hulp, welke men heeft mogen ondervinden, van lioog tot laag, bij allen die tot het welsla gen van het inzamelingswerk hun steun en medewerking gegeven heb ben. f, Slechts door den gezamenlijken eendrachtigen arbeid van collectan ten, plaatselijke comité's, plaatselijke eere-comité's, het provinciale comité en het provinciale eere-comité, is het mogelijk geweest in Zeeland deze schoone uitkomst te bereiken. Het Werkcomité in Zeeland, te dezen handelende mede in opdracht van het Nationale Comité M. FERNHOUT. F. BEELAERTS VAN BLOK LAND. M. J. QUARLES VAN UFFORD. S. S. SMEDING. Wekelijksch Overzicht. o— Het bezoek van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan Boedapest heeft slechts luttele dagen geduurd. Onmiddellijk na een indruk van Hongarije's hoofdstad te hebben gekregen, is het Prinselijk 35. 0 En zij moet destijds in den bloei harer schoonheid geweest zijn een wonder van schoonheid. Hield ze veel van je .werkelijk veel? Dat zou ik wel eens willen weten! Ik zou haast denken van ja, want haar hand heeft gebeefd, toen zij die woorden neerschreef. Arme Tony! En op den datum is een vlek, die wel door een traan veroorzaakt kan zijn. Mocht ik er niet in slagen, te Londen eenig spoor van haar te ont dekken, dan zou ik altijd kunnen probeeren, in San Remo iets van haar te weten te komen. Maar wie was Tony? Ik ken dit gezicht. Mis schien wordt het mij wel geopen baard in den droom, aldus besloot de detective zijn overdenkingen. Maar in den droomloozen slaap, die op de vermoeienissen van de reis volgde, kwam geen openbaring; en toen hij den volgenden morgen het portret in zjjn portefeuille wegborg, Paar doorgereisd naar Weenen, de al-oude Keizerstad, met haar prach tig Keizerlijk slot, het Burg-theater en de schitterende musea. Heel onopvallend is het jonge Paar in de millioenenstad aangeko men en alhoewel natuurlijk direct bekend werd, dat Neerlands toe komstige Koninginne met Haar Ge maal in de stad haar intrek had ge nomen, heeft de bevolking van Wee nen het verzoek van de Hooge Gas ten in acht genomen en schenkt deze niet de minste uiterlijke aan dacht aan het bezoek. Deze houding van de W'eensche bevolking is natuurlijk een kolfje naar de hand van Prinses Juliana en Prins Bernhard, die nu eens als „gewone" menschen het fraaie Wee nen op hun gemak kunnen bezichti gen. In deze stad, vanouds een verza melplaats van de elite der geheele wereld, heeft het jonge Paar een ontmoeting gehad met den Hertog van Windsor en zijn zuster. Gravin Harewood. Deze ontmoeting was vol komen toevallig en had in de lift van Hotel Bristol, waar zoowel Prin ses Juliana en Prins Bernhard als de Hertog van Windsor hun intrek had den genomen, plaats. Ofschoon de Engelsche adelijke personen slechts heel weinig tijd hadden een van hen moest per trein vertrekken was de ontmoeting wel van korten duur doch van zeer hartelijken aard. Prinses Juliana onderhield zich on geveer een kwartier met de Gravin van Harewood, terwijl zij elkaar ver telden van hun ski-ervaringen, opge daan in Krynlca en de Semmering. Thans is echter ook aan het ver blijf te Weenen een einde gekomen. Het jonge Paar is nu vertrokken naar het wintersportplaatsje Zeil am See, waar, zooals men weet, H.M. de Koningin reeds geruimen tijd ver toefd. In dit heerlijke oord zull'en Prinses Juliana en Prins Bernhard zich weer aan hun geliefde winter sport kunnen overgeven en boven dien hebben zij de vreugde, weer bij Moeder te zijn. Zoowel voor H.M. de Koningin als voor Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn dus een paar mooie dagen in Zeil am See weggelegd! De verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal naderen met rassche schredenen zooals het immer gaat, naarmate men dich ter bij dat tijdstip komt, worden nieuwe partijen opgericht. Dit jaar is jhet er tot nog toe slechts éénl De nieuwe partij heet Recht en Vrij was hij dienaangaande nog even wijs als den vorigen avond. Pas uren daarna, toen hij al op de stoomboot was en in zijn kooi lag in een half slapenden, half wakenden toestand, viel het hem in, wie Tony was. Sir Hubert Withernsea, sprak hij bij zichzelf, terwijl hij overeind ging zitten en met zijn hand tegen zijn voorhoofd sloeg. Hij is het en niemand anders. Ik heb hem wel in Londen gezien, een jaar of tien geleden een baronet uit Yorkshire met uitgestrekte landgoederen in de West-Riding een jongen, die al tijd meedeed aan wedrennen en groo te sommen gelds verspilde aan athleten en boksers geboren, om de prooi te worden van oplichters en ontuchtige vrouwen. Faunce blikte achterwaarts op die tijdruimte van tien jaren, die hem zoo lang geleden toeschenen, meer door allerlei veranderingen in denk beelden en zeden dan op zichzelf. Hij peinsde en peinsde en matte zijn hersenen vruchteloos af met het zoe ken naar den naam van de een of andere vrouw, met wie Sir Hubert wel eens omgang had en hoewel hij steeds zijn ooren wijd geopend heid en is voortzetting van een ver- eeniging, welke reeds in Amsterdam, Friesland en Groningen eenigen aan hang had. De vereeniging, thans de partij staat onder leiding van het oud- Kamerlid Kolthek. Zij stelt zich ten doel, de inzichten te verbreiden van de Amerikaanschen econoom en philosoof Henry George. Dit jaar zal de nieuwe partij nog niet .aan de verkiezingen deel nemen, maar inplaats daarvan een manifest onder het Nederlandsche volk ver spreiden, waarin zij haar inzichten bekend maakt. In onze koloniën, vooral in Ne- derlandsch Oost-Indië, gaat het de laatste maanden veel en veel beter dan voorheen. De devaluatie van den gulden is voor Indië heilzaam ge weest en men kan thans iederen avond in de groote bladen adverten ties lezen, waarin jonge menschen voor de uitzending naar Indië wor den gevraagd. Vooral op Borneo schijnt een ware hoogconjunctuur te heerschen; men spreekt zelfs van een „rubberroes". In hoeverre dit gerechtvaardigd is, kunnen wij uiteraard niet beoordee- len, maar wel staat vast, dat ieder, die het even kan betalen, een .auto koopt en dat, terwijl er op Borneo nauwelijks goede wegen worden aan getroffen. Een.ander staaltje van de „rubberroes" is de volgende geschie denis. die wij aan de „Locomotief" ontleenen. Bij het Gezag, ergens in Borneo, ■Am 'K HEB RADION VAAK HOREN LOVEN MAAR 'T GAAT MIJN VERWACHTING NOG TE BOVEN placht te houden, om al de in Lon den in omloop zijnde praatjes op te vangen, vergat hij toch wel eens kleinigheden, die niet rechtstreeks betrekking hadden op zijn cliënten. Maar toegerust met de kennis van deze vroegere episode in het leven van de zoogenaamde mevrouw Ran dall, achtte hij het niet moeilijk, alles en alles aangaande haar uit te vorschen in Londen, waar hij ge woonlijk inlichtingen trachtte te ver krijgen, voor hij in het buitenland zijn toevlucht zocht voor het inwin nen van gewenschte informaties. 0 Bij zijn aankomst in Londen schreef Faunce dadelijk een briefje aan Lady Perivale, waarin hij haar, kort en zakelijk en zonder in bij zonderheden te treden, het resultaat van zijn reis mededeelde. De vrouw, die zoo sprekend op haar geleek, zou gevonden worden. Hij was haar reeds op het spoor en welslagen was alleen nog maar een kwestie van tijd. Grace las het schrijven van den detective aan Suze Rodney voor, die juist dien dag bij haar dineered. Zij was in den laatsten tyd veel op komt een ventje, diep uit het bin nenland. Met zijn coupon. Want het Gezag regelt ook de Rubberrestric- tje het Gezag heeft de vergunnin gen het Gezag neemt de coupons inen het Gezag geeft daarvoor geld. Het Gezag heeft het druk, daar in die rubberstreken en het Gezag heeft daarbij de prettige ge dachte, dat moeder-de-vrouw-van- het-Gezag voor een kip ineens het drievoudige betaalt en de rest na venant. Daar komt dan dit ventje, zoo uit de diepste wildernis. Maar hij heeft een coupon. Verder een valen hoofd doek, en een versleten sarong om de lendenen. Hij krijgt voor zijn coupon: zeven bankbiljetten van tien gulden, en acht zilveren guldens. De Dajak kijkt met groote oogen, gritst de guldens weg, en draaft het kantoor uit, het bankpapier achterlatend. Terugge roepen, zegt hij: dat papier mag het Gezag houdenAls hij zijn acht guldens maar houden mag Moeizaam wordt den braven Da- jak uitgelegd, dat het bankpapier ook geld is, maar voor de zekerheid geeft men hem er maar zeventig guldens voor. Verbijsterd trekt hij weg. En eenige uren later staat hij wéér voor het Gezag; van top tot teen in sjantoeng gehuld, met paarse zijden kousen, èn lakschoenen, èn een breede flambard a la Baden Powellen deze luxe verschij ning steekt met een breeden grijns het Gezag een nieuwe coupon toe de opbrengst van de eerste is reeds in zijn geheel verdwenenen ge vraagd, wat hij nu bijvoorbeeld voor die topi (hoed) had betaald win kelprijs 35 cent sprak hij fier: tien guldens De wonderen zijn de wereld nog niet uit. De z.g. afzijdigheids-com missie te Londen heeft thans einde lijk den datum vastgesteld, waarop het verbod tot het zenden van vrij willigers van kracht zal worden. Niet met St. Juttemis, zooals men na al les. wat reeds gebeurd is, zou kun nen verwachten maar reeds a.s. Zaterdagnacht, als de klokken met hun twaalf slagen het spookuur aan kondigen. Maar er is meer, veel meer. Om er voor te zorgen, dat een verbod ook nageleefd wordt, is een politie-agent noodig yoor groote mogendheden even goed als voor eenvoudige menschenkinderen. En ook in dit geval zal er een politie agent controlestelsel geheeten komen. Volgens het voorstel van de Londensche commissie zal hij op 6 gewekter en Suze verheugde zich zeer in deze merkbare verandering, waarvan zij echter de ware oorzaak niet jermoedde. Zij was in de huis kamer gegaan aan den achterkant van het huis, toen Grace haar ver laten had, en zoo kwam het, dat zij niet het rijtuig bij het hek van het park had zien wachten en niets af wist van het onderhoud, dat tus- schen haar vriendin en Haldane had plaats gegrepen. Grace, die haar anders alles placht te vertellen, had dit voor haar ge heim gehouden. Suze schreef Lady Perivale's opgewektheid dan ook en kel en alleen toe aan een blind ver trouwen in de bekwaamheid van Faunce, den detective. Het seizoen liep ten einde. Lady Morningside's bal had een schitte rend succes gehad: „les plus belles des belles" hadden er op hun be koorlijkst uitgezien in hun witte ja ponnen en de gloxinia's, waarmede de vestibule en de trap en de eet zalen versierd waren, hadden ieders oprechte bewondering gewekt. Het Londensch seizoen sleepte thans een kwijnend bestaan voort. De dames en heeren, die te Hamburg of Ma- Dank zij KLOOSTERBALSEM kat hij weer wandelen en fletser „Het kwam in eens, maar 3 jaar lang was het of ik die pijn in mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles wat mij teveel. Men zei mij dat ik rheu- matiek had en- daarvan wel nooit meet af zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan." S. Si te H ORIGINEEL TER INZAGE AKKER'S „Geen goud zoo goed" Onovertroffen hij brand- en snfjwonder. Ook ongeëvenaard als wrfjfmlddel bij Rheumatlek, spit en pijnlijke spieren Schroefdooa 33 ct. Potten: 62'/j ct. en f 1.04 WWatMWMAArinAdMMMW» Maart a.s. in dienst treden, tenzij Tenzij het kleine Portugal, welks regeerders groote aanbidders van het regime van Franco zijn, zich er hard nekkig tegen blijft verzetten, dat be doelde politie agent ook Portugeesch gebied betreedt, om zijn controlee rend werk te verrichten. Intusschen schijnt Lissabon's wei gering niet gebaseerd te zijn op den wensch Franoo onder iedere om standigheid te willen blijven steu nen. Volgens de Portugeesche rede neering zit de zaak zoo: In 1928 ver- keered Portugal in financieele moei lijkheden. De Volkenbond wilde toen wel geld Ieenen, doch stelde daarbij de gebruikelijke voorwaarde, dat een internationale commissie het recht zou moeten hebben, een zekere con trole op het financieele beleid van het land uit te oefenen. Hierop ging een golf van nationale verontwaardi ging door het land, die den huidigen dictator in het zadel hielp. En daar om zou nu elke idee van interna tionale controle voor het bestaande regime ten eenenmale onaanvaard baar zijn. Intusschen zit de commissie van niet-inmenging na haar reeds zoo onverwacht behaalde successen niet rienbad een kuur moesten meema ken, waren al verdwenen. De lief hebbers en liefhebsters van jacht- tochten hadden het overstelpend druk met het doen van verschillende inkoopen en de beoefenaars van het jachtvermaak begonnen al te praten over het jachtterrein. Suze, wij moeten toch ook sa men ergens heen, zeide Grace. On danks al je lessen kun je toch wel een poosje naar buiten, ergens in de onmiddellijke nabijheid van Londen. Ik wil hier ook niet ver vandaan» zoolang deze zaak hangende is. Wil je met mij meegaan, Suze? Ik heb meer dan genoeg van Londen. Ik wil dolgraag, als wij maar dicht genoeg in de buurt blijven, Dus je gaat met mij mee. Dat is heerlijk! Ik zal een optrekje huren aan de Theems, tusschen Windsor en Goring. Liefst zoo dicht mogelijk bij Londen. Goed dan nog even vóór Wind sor, ook al is de streek daar lang zoo mooi niet als te Wargrave of Taplow. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1