Rechtszaken. Crisis-Publicatiën. Gewestelijk Nieuws. Die GRIEP-aonval wordt gestuit! akker's Abdijsiroop KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Donderdag 18 Febr. 7,30 „BLANKE BALLAST Zondag 21 Febr. 2,30 en 7,30 uur DE VROUW IN HERMELIJN, Muziek van Jean Gilbert. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 21 Februari nam. 2.15 uur UN SONOE DE NU1T D ÉTÉ. Comedie feeênrick in 3 bedrijven. Muziek van Victor Vreuls. behooren te worden in acht geno men. Én thans, Mijnheer de Voorzitter, wil ik nog iets zeggen, waarmee ik reeds te lang gewacht heb. Ik wil U namens de geheele Gemeente hulde en dank brengen voor de voor treffelijke wijze, waarop gij het ambt van waarnemend burgemeester se dert het ontstaan der vacature hebt vervuld. Ook breng ik U en den heer Cammaert dank voor de pret tige wijze, waarop ik als waarne mend secretaris tijdens de vacature met U beiden heb mogen samen werken aan de afwikkeling der loo- pende zaken. Ik twijfel er niet aan, dat die aangename samenwerking ook in de toekomst ala College van B. en W. zal worden voortgezet. De vriendelijke en waardeerende woorden waarmede Gij zooeven het ambt aan mij hebt overgedragen hebben mij meer getroffen, dan ik onder woorden vermag te brengen en beloven voor de toekomst alle goeds. Ten slotte wil ik nog een woord van dank richten tot de voorgangers der kerkelijke gemeenten, tot mijn collega's, mijn familieleden en mijn vrienden en bekenden, hier in deze vergaderzaal .aanwezig, voor de door hen getoonde belangstelling en het medeleven met deze voor mij zoo emotievollen en belangrijken dag en ik hoop, dat de aanraking die ik met U in mijn ambtelijke functie of als vriend moge hebben, zich voortaan ook van de meest aangename zijde moge kenmerken. Ook is het mij een behoefte aan de ingezetenen en aan de vrienden en bekenden buiten deze gemeente har telijk dank te betuigen voor de door hen op verschillendé wijze spontaan geuite ingenomenheid en belangstel ling met mijn benoeming. En met het uitspreken van deze woorden aanvaard ik het ambt van burgemeester van Schoondijke en zou ik U, Mijnheer de waarne mend burgemeester, beleefd willen verzoeken het presidium van deze vergadering weer op U te nemen. Hierna werden door twee kinde ren den Burgemeester en Echtge- noote bloemen aangeboden. De heer BOIDIN, als oudste Raadslid in jaren, roept den Burge meester, namens den Raad, een har telijk welkom toe. zijt voor ons geen onbekende, maar nu zijt ge een man van gezag. Wij zien in U de in ons midden ge boren en getogen van Rosevelt. Maar nu U door H.M. de Koningin be noemd ben tot drager van het ge zag, wenschen wij U als zoodanig te ontvangen en met U samen te wer ken. Wij hopen en vertrouwen dat SU in dit gezag de middenweg zult we ten te bewandelen. Ook wij geven de verzekering dat wij onder Uw leiding mee zullen werken tot het geestelijk, zedelijk en stoffelijk wel zijn der Gemeente. De Burgemeester dankt voor deze, namens den Raad, tot hem gespro ken woorden, welke voor hem een groote steun zullen zijn in de toe komst. De heer ODINK spreekt als Hoofd der Openbare School, en hoopt dat de Burgemeester de tijd toegemeten krijgt om zijn krachten te kunnen ontplooien in het belang der ge meente, en dat hij het openbaar on derwijs in onze gemeente als geliefd troetelkind zal willen beschouwen, en bepleit, mede namens het perso neel, voor uitbreiding, en hoopt dat een nieuw schoolgebouw als een zij ner eerste monumenten in deze ge meente zal verrijzen. De heer L. VAN DIJK spreekt woorden van geluk, niet alleen als leider der Landbouwschool, maar te vens als vriend. Hij ziet deze benoe ming met voldoening en vertrouwen tegemoet en hoopt dat de Land bouwschool zijn steun en belangstel ling in ruimen mate zal mogen blij ven "behouden, opdat deze zich mag uitbreiden tot een der grootste La gere Landbouwscholen in Zeeland. De couranten hadden bericht dat deze benoeming de volle instemming had der bevolking. De honderdtallen felicitaties bevestigen dit zeer zeker. Als bekwaam en sympathiek persoon met groote bereidwilligheid kunnen wij deze benoeming met voldoening tegemoet zien. Het feit, dat U reeds voor vele functies heeft bedankt, bewijst dat U zich ten volle aan Uw waardig ambt wilt geven en eigen baat niet voorop stelt. U hebt gezegd, een streep te hebben geplaatst onder het eerste gedeelte van Uw arbeid. Wanneer wij daarop terugzien, mijn heer de Burgemeester, dan stemt het ons tot dankbaarheid, niet en- ^el om Uw loyale wijze van optre den, maar ook om de belangelooze en voortreffelijke wijze waarop ge U gegeven hebt aan het belang van Uw geliefd Schoondijke. Uw werk voor het Groene Kruis is daarvan een treffend voorbeeld. Het doet ons genoegen een bekende als Burgemeester in ons midden te hebben, begrijpende ten voTle dat op fiem toepasselijk is de Fransche zeg wijze: „men kan niet heel de wereld en zijn vader tevreden stellen". Wat echter Uw Vader en Uw Schoonouders betreft, mogen we stellig wel zeggen, dat deze heden tevreden gesteld zijn. Hartelijk hoop ik, dat Uw trouwe Vader U langen tijd terzijde zal mo gen staan en U zal schragen in de belangrijke en verantwoordelijke taak die op Uw schouders rust. Moge het U en Uw Echtgenoote gegeven zijn nog lange jaren met ongebro ken krachten aan het hoofd te staan van JJw dierbare gemeente Schoon dijke, tot heil van de bevolking en tot voldoening van U zelve en de Uwen. De heer DE MILLIANO, Wet houder van Waterlandkerkje, sprak namens den Burgemeester zijner ge meente, die wegens ziekte verhin derd was, den Burgemeester toe. Hij feliciteerde hem van harte met zijn benoeming en dankte hem voor de prettige samenwerking als Ge meente-Ontvanger zijner Gemeente. Namens den Raad en de ingezetenen van Waterlandkerkje sprak hij den wensch uit hem lange jaren als Bur gemeester van Schoondijke te zien en dat de prettige samenwerking tusschen beide gemeenten moge be stendigd blijven. De Burgemeester bracht de ver schillende sprekers hartelijk dank voor de tot hem gesproken waar deerende woorden, waarna door den Wethouder de vergadering werd ge sloten. Inmiddels had de Muziekvereeni- ging op de kiosk voo|r het Gemeente huis het Wilhelmus ingezet, hetwelk door allen staande werd aangehoord. Op het bordes sprak de Burgemees ter hartelijke woorden van dank tot de honderden daar aanwezigen en verzocht hun aller medewerking om gezamenlijk vereenigd in het belang der gemeente Schoondijke te arbei den. Hierna was er gelegenheid om den Burgemeester te complimentee ren waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Rest ons nog den Burgemeester en de bevolking van Schoondijke van harte geluk te wenschen met deze benoeming, welke voorzeker tot heil van de gemeente zal zijn. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 16 Febr. De volgende verdachten waren ge dagvaard C. C., huisvrouw van H. K., 30 zonder beroep te Hulst, wegens be- leediglng van Hendrika Oosse te Hulst, op 7 Januari 1.1. Eisch f 10 s 5 d., uitspraak idem. A. G„ 22 jaar. arbeider te Breskens, wegens mishandeling van E. L. de Wispelaere te Breskens, op 7 en 8 Januari 1.1., door haar te slaan. Eisch: f 15 s 10 d., uitspraak f 20 s 10 d. Mr Kegge, verdachtes raads man, retereerd zich aan het oordeel der Rechtbank. J. v. H., 29 jaar, te Aardenburg, wegens mishandeling van Gustaaf Vrie- lijnck aldaar, op 3 Januari 1.1. door hem te slaan. Eisch: f 10 s 5 d., uitspraak ontslag van rechtsvervolging. Mr Kegge vraagt vrijspraak of ont slag van rechtsvervolging. Fr. H., 21 Jaar, vlasbewerker te Koe wacht, wegens: lo. mishandeling van Leon Aper te De Klinge op 3Jan.I.l.; 2e wegens beleediging van Leon Aper, als voren, op 3 Jan. 1.1. Eisch f 15 s 10 d. C. L„ 21 jaar, arbeidster te Sluis, wegens diefstal van een schaapshuid, toebehoorende aan R. Maanhout, al daar, op 6 Jan. 1.1. Eisch: f 15 s 10 d. De oude waarheid, o Niets is absoluut slecht: in al het slechte steekt ook iets goeds. Zoo blijkt thans langzamerhand, dat een afschu welijke gebeurtenis als het proces tegen de Trotzkisten te Moskou toch ook wel een goede uitwerking kan hebben. Het kan niet worden ontkend, dat het proces vele millioenen menschen tot nadenken heeft gebracht, men heeft in zekeren zin een onderzoek naar zichzelf ingesteld, ideologieën werden nog eens aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en het resultaat van dit alles blijkt een licht te zijn, dat op veel, wat donker was, een nieuw schijnsel werpt aarzelend nog. beginnen be grippen, die reeds dood en begraven schenen, weer tot nieuw leven te komen. Ja, het is waar, woorden als vrijheid en recht, hebben voor velen, juist ten gevolge van de Moskousche lts, weer een nieuwen klank gekregen. Ook van degenen, die niet als fascist of com munist beschouwd kunnen worden, had zich in de laatste jaren een zekere twijfel meester gemaakt. De economi sche opleving van Sovjet-Rusland, de politieke successen van de fascistische staten dit alles in de onvrijheid bereikt hadden deze lieden van hun oude geloof vervreemd, zonder dat zij dit zelf nog bekennen wilden. Het proces te Moskou, men kan het duidelijk waarnemen, heeft hierin ten gelukkige ommekeer gebracht. Want dit proces laat slechts een conclusie toe: Dit zijn dus de vruchten van de dictatuur. In deze conclusie kan geen verandering gebracht worden, hoe men ook over de processen denkt. Zijn zij vervalscht, de beschuldigden uit den duim gezogen, de bekentenissen trucs dan getuigen zij op gruwelijke wijze tegen een systeem, waarin de mensch weerloos moet lijden. Zijn zij echt, zijn er werkelijk duizenden in dezen staat verraders, moordenaars, spionnen en saboteurs geworden, dan getuigt dit tegen een systeem, dat dit alles gebaard heeft, nog vernietigender. Men heeft dus geen andere keuze, dan de dicta tuur verantwoordelijk te maken. Het proces is een product van de dictatuur, onmogelijk in vrije landen, in een de mocratie niet denkbaar en dat is de overtuigende les, die het Moskousche proces aan al degenen geeft, die niet meer wisten of nooit geweten hebben, wat er op het oogenblik nog met be grippen als democratie aan te vangen zou zijn. Er kan thans welhaast geen twijfel meer aan bestaan, dat iedere dictatuur, zonder onderscheid, veroordeeld is, in verschijnselen van dezen aard onder te gaan. Wat in Sovjet-Rusland gekomen is, moest komen en het zal steeds weer komen, indien de vrijheid, uit welke overwegingen en met welke doelein den ook, het doet er niet toe door wien, van haar natuurlijk recht en haar taak ontheven wordt. De fataliteit van deze ontwikkeling is het indrukwek kendst; zij is het, die in dit jaar 1937 aan al degenen, die waien gaan twij felen, het zelfbewustzijn kan ter ggeven het zelfbewustzijn, dat zij noodig hebben, om het schip hunner wenschen en idealen weer rechtsstreeks in den koers der vrijheid te sturen, zonder zich door dictatoriale kapers uit dezen koers te laten slaan. Er zijn oneindig veel vormen van vrijheid, en niet minder lang is de rij van wan-toestanden, die uit haar kun nen voortspruiten. Nooit kan hier het zuiver goede gevonden, nimmer ook kan daar het zuiver slechte gebracht worden. Wie het volmaakte zoekt, moet besluiten, het buiten de aarde te zoeken. Maar er zijn principes, die in zichzelf reeds een maximum aan kwaad uitslui ten. Dat zijn de elementaire principes van de vrijheid de principes, die waarborgen, dat de mensch niet on schuldig ingekerkerd en om het leven gebracht kan worden, die een ieder onder controle stellen, die een ieder dwingen rekening en verantwoording van zijn daden af te leggen, die een ieder het recht geven, zijn meening vrij uit te spreken en een ieder voor den dwang bewaren, medewerking te moeten verleenen aan de allergevaarlijkste euvels, zooals het militarisme, het by- zantisme en de verafgoding. Nu reeds, nadat de gebeurtenis slechts enkele weken achter den rug ligt, blijkt, dat de Moskousche processen, een waar schuwing zijn geweest, waaraan geluk kig voldoende publiciteit is verschaft, om als de meest pakkende propagan da voor de vrijheid dienst te kunnen doen. De zekerheid is ontstaan, dat daar, waar de vrijheid geen basis is, niets valt te construeeren, dat ten slotte niet tot ontaarding veroordeeld is. In aansluitii g op een desbetreffend persbericht van de Nederlandsche Ak- ker-bouw-Centrale maakt de L C.O.v.Z. bekend, dat ook de na 31 Januari 1936 tot heden binnengekomen teeltaanvra gen voor aardappelen en vlas, nog zullen worden toegewezen. Persoonlijk wordt aan de aanvragers geen bericht van toewijzing gezonden. Tramwegen in Zeeland. o Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. Crt.: Het is weer de eigenaardige struc tuur van ons mooie gewest, die ge maakt heeft, dat het tramwegwezen hier zéér versnipperd is, dat elke onderne ming meestal maar een klein net heeft. Op Schouwen was tot voor enkele jaren de Rotterdamsche Tramweg Mij. oppermachtig. Daar dit nog een „echt"' eiland is, zonder brug of dam, kon de auto haar betrekkelijk weinig kwaad doen. Bovendien exploiteert de maat schappij zelf het verkeer naar Tholen en ontvangt zij hiervoor een subsidie, wat haar niet verhindert een gulden of een daalder per overvaart van 5 minu ten te vragen van den argeloozen au tomobilist! Vroeger was dit nog veel meer, maar in de positie van het veer is in 1931 een verandering gekomen, toen de K.L.M. haar vliegdienst op Haamstede en Vlissingen opende. Welke moderne Schouwenaar reist nu nog over Goes of Anna-Jacobapolder als hij door de lucht in een kwartier tje op Waalhaven is? Jammer genoeg werd deze dienst van den winter sterk beperkt. Hoewel het beeld nergens opwek kend is, spant Zuid-Beveland in tram misère de kroon. Dank zij zware sub sidies zijn daar de lijntjes rondom Goes een tiental jaren geleden in exploitatie gekomen. Direct al was het mis, want het tracé was zoodanig gekozen, dat de rails wel op het grondgebied van vele gemeenten lagen, maar de stations vaak ver van de bebouwde kommen af. De ongesubsidieerde bus, die de men schen aan hun voordeur brengt, won het dan ook glansrijk en verschillende overheidslichamen namen er tenslotte genoegen mede, dat, tegenover een subsidievermindering, de passagiers diensten, op één na, gestaakt werden. Wat ge nergens in Nederland vindt, vindt ge hier; een provincie, die tram lijnen exploiteert 1 Kort geleden werd weliswaar het miniatuurstoomtrammetje, dat op de provinciale boot te Hans- weert aansloot, door een autobus ver vangen, nog steeds echter is de tram lijn Vlissingen—Middelburg een onder deel van het Provinciale Electriciteits- bedrijf. Eigenlijk is het tegen wil en dank, dat de Provincie er electrische trammetjes op na houdt. Toen zij, ten einde tot een rationeele electriciteits- voorziening in Midden-Zeeland te ge raken, verplicht was de Centrale te Vlissingen van de Belgische Socléré Anonyme over te nemen moest de provincie het trambedrijf op den koop toe nemen. Schuchtere pogingen om het ding kwijt te raken, slaagden niet, zoodat ons gewest er, behalve eigen booten, ook een eigen tramweg op na houdt. Naast deze lijn, kwijnt op Walche ren nog de Maatschappij „Walcheren". Haar net werd in 1905 aangelegd, hoofdzakelijk om, van Vlissingen en Middelburg, steenen naar den West- kappelschen zeedijk en badgasten naar het Domburgsche strand te brengen. Jaar op jaar wordt er verlies geleden, al is de obligatierente van 5 op 37-2 pet gebracht, al wordt er niets meer voor vernieuwing gereserveerd, en al wordt er ook wat verdiend op de autobus diensten, die de tramverbindingen aan vullen en goeddeels zelfs vervangen. Het merkwaardigst is de toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen. Afgezien nog van enkele Belgische uitloopers, liggen hier de netten van 3 maatschappijen. Zeer veel geld werd hier niet alleen door gemeenten en waterschappen, maar ook door particulieren in de tramwegen gestoken. De débacle der onderne mingen was dan ook voor velen een hard gelag. Dit was wel in't bijzonder het geval voor de aandeelhouders van de Stoomtram Maatschappij Breskens- Maldeghem. Deze toch had lustig haar net uitgebreid, nieuwe emplacementen aangelegd en prachtig rollend materieel aangeschaft, toen, enkele jaren geleden, het gebruikelijk dividend van 9 pet. plotseling verdween. Sedert dien wor den zelfs rente en aflossing niet meer betaald en de Zeeuwsch-Vlaamsche- Tramweg-Maatschappij en haar geëx ploiteerde Stoomtram Maatschappij Hulst-Walsoorden, waren de resultaten nooit zoo mooi geweest, althans be wogen de dividenden zich om de 4 pet. Toen de crisis, vooral in het bieten- vervoer, waarvan het bestaan dezer be drijven grootendeels afhangt, uitbrak, bleek wel duidelijk dat deZ.V.T.M. op te grooten voet ingesteld was. Inden jongsten tijd is er dan ook ingrijpend gereorganiseerd. De crediteuren, waar onder Rijk en Provincie, hebben niet één, maar een zeer groot aantal veeren moeten laten. De stoomtrams zijn vervangen door autobussen en motorwagens; personeel werd op zijn loon gekort en ontslagen en als conducteurs fungeeren kwieke jonger s van 15 jaar (en ouder gelukkig), die hun diensten verleenen voor f4,50 per week. Het meest rationeele: een heid in exploitatie van alle tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanperen, schijnt echter moeilijk bereikbaar. Toch worden de pogingen niet op gegeven en wordt er in stilte aan een fusie van S.B M. en Z.V.T.M. doorge werkt. Laat ons hopen met spoedig succes. Het beeld der Zeeuwsche tramwe gen is dus niet fraai en het is waar schijnlijk, dat het vleugje opleving in den oeconomischen toestand hierin geen verandering zal brengen. Ook de Zeeuwsche boer gaat thans per auto naar de markt; ook de Zeeuwsche koop man heeft zijn eigen vrachtwagens; ook de Zeeuwsche reiziger neemt het vlieg tuig als hij haast heefc, Spoediger wel licht dan thans voorzien wordt, zal over onze trammetjes de doodsklok luiden en zullen de Zeeuwen een eerbiedigen afscheidsgroet brengen aan het vehikel, dat indertijd vele uithoeken van hun gewest ontsloten heeft, maar dat het tempo van het moderne leven niet meer kan bij sloffen. BRESKENS. „Schuttevaêr". Zaterdagavond had in de zaal van hotel de Vuijst alhier de jaarvergade ring plaats der Afdeeling Breskens „Schuttevaêr", onder voorzitterschap van den heer T. Verschoor, die in zijn openingswoord de leden een gelukkig jaar toewenschte, en de hoop uitsprak dat 1937 voor de leden een beter jaar mag zijn dan het afgeloopen jiar. In dat jaar ontviel de veieeniging twee oud-oprichters, nl. de heeren Salomé en de Koker. De aanwezigen herdachten deze leden, door eenige oogenblikken eerbiedig op te staan. Na lezing der notulen volgde het jaarverslag, waaruit o.m. bleek, dat de vereeniging het afgeloopen jaar weer veel tot stand had gebracht in het belang der schipperij. Het ledental bleef stationair. Uit de rekening van den Penning meester bleek, dat ontvangen was f 122,06 en uitgegeven f 99,96, zoodat er een goed slot was van f 22,10. De afgevaardigden naar de Alge- meene Vergadering brachten verslag uit. Eenige punten de vereeniging be treffende, werden nog besproken, waar na de vergadering werd gesloten. Gratis keuren. Dinsdag 16 en Woensdag 17 Febr. zal alhier vanwege de Motor-brigade der Kon. Marechaussee te Terneuzen een keuringsdienst worden gehouden betreffende de verlichting van auto's en mocoirijwielen op het haventerrein, na bij het wachtlokaal der Prov. boot, des avonds van 7—10 uur. Bij slecht weder zal deze keuring gehouden worden in de garage van de firma van Putter en Vroon. Daar deze keuring gratis is, twijfelen wij niet of velen onzer lezers in het bezit zijnde van een motorrijtuig zullen van deze gelegenheid gebruik maken en hun auto- of motorlichten laten keuren. Met het oog op de nieuwe verorde ning der verlichting is dit in hun belang, teneinde verbaliseering te voorkomen. Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker's Abdijsiroop bij griep-aan vallen ondervonden. Door haar hoe5t-siillende werking, haar ziektekiem- doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest-geneesmiddel I Verhoogde werking, door eenige nieuwe toevoegingen. Verlóógde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2- per flacon

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2