öe Burgeroorlog in Spanje, Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws. Sport. o— Gemengd Nieuws KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 14 Februari 2,30 uur „DOLLY". Operette van Hugo Hlrsch. Zondag 14 Febr. 7.30 uur „BLANKE BALLAST'' FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 14 Februari nam. 2.15 uur: LA BOHÈME. Drama in 4 bedrijven. Muziek van Puccini. MINARDS SCHOUWBURG GENT. Vanaf Zaterdag 6 Februari. LOTSE UIT ONS SPUURTSE WORDT CHANTEUZE. Een stuk theaterleven in 3 bedrijven. WATERLANDKERKJE. Benoemd. Wegens overlijden van den heer M. I. Fllebert is tot Ouderling bij de Ned. Herv. Kerk, alhier benoemd, de heer M. Geelhoed. SCHOONDIJKE. Afscheid. Ds E. A. A. Snijdelaar, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, hoopt op Zondag 11 April a.s. afscheid te ne men van zijne gemeente en Zondag 18 April zijn intrede te doen te Termunten- Borgsweer (Gr.) na bevestigd te zijn door Ds H. Miskotte van Woldendorp. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 14 Februari 1937. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandt. Breskens 9,30 uur Ds D. Goudzwaard. 1,30 uur Zondagsschool. 5.30 uur Ds D. Goudzwaard. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Nleuwvllet 9,30 uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RstranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 9,30 uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuldzande. 9.30 uur Ds Th A. Stegenga. Groede 5,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour schreven. Niet als plan of gedachte van zichzelf, maar meer als een ge schiedkundige beschrijving van de plannen, die sommige lieden bij de opstelling van vredesverdragen voor oogen hadden gezweefd. Handige buitenlandsche propaganda (vooral van Duitschland en ook van Polen) wist intusschen van het böek ge bruik te maken. Het Tjechisch-Rus- sische militaire verdrag is in mid den-Europa en ook in Roemenië, dat als doormarsch gebied zou moe ten dienen, in geval van een gewa pend Europeesch conflict, verre van populair en in Polen is dat al even min het geval. Warschau en Boeka rest verwachten de ergste gevolgen van een eventueelen doormarsch der Russische troepen door hun gebied. Vandaar dat het boek van Sjeba, mits handig geïnterpreteerd, zeer goed kan dienen om de angst van Polen en Roemenië nog wat grooter te maken. En dit is meer dan goed gelukt. Praag en Boekarest verwijde ren zich zienderoogen van elkaar en Belgrado blijft zijn eigen gang gaan, zonder zich naar de een of andere zijde te oriënteeren. Tenmin ste op het oogenblik bestaat de Kleine Entente nog slechts in schijn; Berlijn lacht Parijs huilt. Maar genoeg nu over Europa. Aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan zijn op het oogenblik dingen aan den gang, die de Yankees nog meer bezig houden dan de over strooming en de grobte staking in de automobielindustrie. Roosevelt wil ontsnappen aan de^,dictatuur van de negen grijsaards," de leden van het Federale Hooggerechtshof, die tij dens Roosevelt's eerste ambtsperiode belangrijke onderdeelen van zijn New Deal torpedeerden. Zooals bekend wil de President het Hof uitbreiden met zes hem toegedane rechters, 'legen dit plan bestaat vooral van republikeinsche zijde groote oppo sitie. Heeft het Hof practisch niets meer te zeggen, dan is Roosevelt in feite dictator, zoo redeneert men in dit kamp en vol schrik denkt men daarbij aan al de „nieuwighe den," die Roosevelt dan zonder te genstand zal kunnen invoeren. En nu wordt de voorzitter van het Con gres overstroomd met protesttele grammen en gaan de couranten weer hevig tegen den President te keer. Daarover maakt Roosevelt zich ech ter niet al te ongerust. Ook voor de verkiezing kozen de bladen partij voor zijn tegenstander Landon. En wat heeft dat de republikeinen ge holpen Hij blijft vertrouwen, dat hij zijn plan zal kunnen uitvoeren, zij het in den vorm wellicht van een com promis. Zeker is, dat dit wetsontwerp over een groot deel van de toekomst van Amerika zal beslissen. Blijft men nieuwe wegen bewandelen of keert men langzamerhand weer tot het oude terug? Het Prinselijk paar te Weenen. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag om half twee onder den naam?van"graaf en gravin Sterberg uit Boedapest vertrokken. In een grijze reis-cabriolet, welke door den Prins werd bestuurd, zijn zij over Gran, Raab en Kittsee naar Oostenrijk gereden De hooge gasten verschenen tegen zes uur 's avonds onverwacht in het hotel Bristol dat aan de Ringstrasse te Weenen is gelegen. De hotel-directeur bood het Prinselijke paar de voor vorstelijke per sonen bestemde appartementen aan, welk aanbod door hen werd geweigerd. Zij namen genoegen met een gewone hotelkamer met een salon. In deze kamers heeft ook de hertog van Windsor vertoefd bij zijn laatste verblijf in Weenen, toen hij nog koning van Engeland was. De Prinses en de Prins werden door twee Nederlandsche politie-beambten, die in den tweeden auto volgden, ver gezeld. In den derden auto werd de bagage van het paar vervoerd. De Prinses en de Prins handhaafden een streng incognito. Toch hebben enkele fotografen hen bij hun aankomst gefotografeerd. Onmiddelijk na hun aankomst bega ven de Prinses en de Prins zich naar hun vertrekken. Naar verluidt zonden de hooge gas ten twee dagen te Weenen vertoeven. Gedurende hun verblijf zullen zij een voorstelling van de Staats-opera bij wonen. Daarna zullen zij per auto naar Inns bruck rijden, waar zij de Koningin zullen ontmoeten. Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes. Voor het examen betontechnicus van het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes slaagden de heeren: W. Arents te Vllssingen, A. Boone te Oostkapelle, W. Cornelisse te Bergen op Zoom, E. Kole te Wemeldinge, A. P. Maas te Kortgene en C. van de Splunder te Scharendijke. De examencommissie bestond uit de heeren: W. H. J. van der Hooft, direc teur der N.V. Zeeuwsche Betonmij, te Kloetlnge, Ir. I, van Sandick, civiel in genieur te Goes, P. Goedbloed, inspec teur van Bouw- en Woningtoezicht te 's-Gravenhage, J. v.d. Meulen Bosma, leeraar in de wiskunde te Goes. GROEDE. Over de maand Januari. GEBOORTEN: 9, Geertruij Margaretha Angenieta, d van G. J. Derksen en C. M. de Haas. 19, Johannes Cornells, z. van Chr. Brakman en M. S. Ie Clercq. OVERLEDEN: 1. Hendrik Brakman, 86 jaar. wedn. van J. J M. de Bruijne. 18, Jozias Geerard Avot, 79 jaar, wedn. van M. Kotvis, eerder wedn. van J. Ekkebus. 19, Adriana Louret, 76 jaar, echtg. v. J. Ph. Salomé. INGEKOMEN: P. J. Buize van Cadzand, op Mossel- dijk W 116. VERTROKKEN: J. van 't Gilde, van Breskenscheweg D 23 naar Waterlandkerkje, A. J. van der Hooft, van Ringstraat A 313 naar Noordwijk, Gezin J. den Dekker, van Marolleput W 23 naar Breskens, A Versprille van St. Bavodijk W 43 naar Zuidzande. BRESKENS. Comité Huwelijksfeesten. Dit Comité houdt zijn eindvergade- ring op Maandag 15 Februari om 20 uur In de Openbare School I alhier. Behalve de leden zijn ook alle andere belangstellenden van harte welkom. Gratis keuren. Dinsdag en Woensdag a.s. zal alhier vanwege de Motor- brigade der Kon. Marechaussee te Terneuzen een keu ringsdienst woi den gehouden betreffende de verlichting van auto's en motor rijwielen op het haventerrein, nabij het wachtlokaal der Prov. boot, des avonds van 7—10 uur Bij slecht weder zal deze keuring gehouden worden in de garage van de firma van Putten en Vroon. Daar deze keuring gratis is, twijfe len wij riet of velen onzer lezers in het bezit zijnde van een motorrijtuig zullen van deze gelegenheid gebruik maken en hun auto- of motorlichten laten keuren. Met het oog op de nieuwe veror dening der verlichting is dit in hun belang, teneinde verbaliseering te voor komen. AARDENBURG. Geslaagd. Bij het laatst gehouden examen voor kommies der Directe belastingen, In voerrechten en accljnsen slaagden de heeren J. H. A. te Beek van Amster dam en C. A. J. Kuypjrs van Zeven bergen, belden met standplaats alhier. IJZENDIJKE. Winterconcert. Het eerste winterconcert van dit jaar, gegeven door „Geduld Overwint", is een waar succes geweest. Daar was het dan ook een feestavond voor zooals het programma vermeldde. Want, zoo als de lezer waarschijnlijk wel weet, jubileert het muziekgezelschap en her denkt het dit jaar zijn honderdjarig bestaan. Om den leden reeds nu een voorproefje te geven van de dezen zomer op handen zijnde festiviteiten had het bestuur aan de verzorging van het programma van dit winterconcert extra zorg besteed. Voorzitter van Laere, die binnenkort 60 jaar aan het gezelschap zal zijn ver bonden, sprak het openingswoord. Na hem was burgemeester Hendrikse aan de beurt die met een pittige speech het jubeljaar voor te zijn aangevangen verklaarde De muziek verzorgde het eerste gedeelte van het programma, vóór de pauze. Als steeds werden op keurige wijze verschillende nummers ten gehoore gebracht. In het tweede gedeelte kwam het cabaret „Elck wat Wils" uit Brugge op de planken. Er was ons een paar uur gekkigheid en gezelligheid beloofd. Die hebben wij inderdaad ook meer dan volop gekregen. Wat was die kleine Arie een kostelijke franskiljong- sche pastoor I De avond werd beslo ten met een zeer genimeerd bal. SCHOONDIJKE. Installatie. De installatie van den nieuw benoem den Burgemeester, de heer F. J. van Rosevelt, zal plaats hebben op Maan dag 15 Februari a.s., des namiddags te 2 uur. HOOFDPLAAT. Veertig jaar getrouwd. Op 11 Febr. vierden de echtlieden Jacobus J. Scherbeijn en Sophie M. Ras, wonende op de wijk Slijkplaat, hun 40-jarige echtverbintenis. SLUIS. Uitvoering. In het lokaal van den heer H. Bo gaard-de Pauw werd door de Rederij kerskamer „De Oranjebloem" alhier de tweede winteruitvoering gegeven, welke niet zoo als vorige malen druk bezocht was. Opgevoerd werd het volksstuk Betje de Naaister, welk stuk te Amster dam speelt. Het stuk werd goed ge speeld en men kon merken, dat het met ware volharding was ingestudeerd, ook door de jongere leden Na afloop volgde een gezellig bal. Laffe daad. In deze gemeente schijnt een manie te bestaan in het laten verdwijnen van katten. Vooral op de Hoogstraat blijkt dat euvel te bestaan en welke reden ervoor is, deze dieren weg te moffelen, kan men in deze buurt niet begrijpen. Het ergste is, dat het feit zich veel vuldig voordoet en vele huisgezinnen die een kat blijken noodig te hebben, zien deze dieren slechts noode de deur uitgaan, daar het der diertjes laatste gang is. Immers het gaat toch niet aan, een kat op te sluiten. Laten we hopen, dat de laffe dader spoedig betrapt zal worden op deze ergerlijke feitenl Het koppel Pijnenburg—Slaats wint de zesdaagsche te Antwerpen. De eindstand luidde: 1Pijnenburg— Slaats 154 pnt.; op één ronde: 2. Bil- lietBuyse 197 pnt.; 3. Ronsse—De- pauw 53 pnt.; op twee ronden: 4. Lonc- ke Deneef 181 pnt.; 5. Pellenaars Crossley 57 pnt.; op drie ronden: 6. DeryckBuys 141 pnt.; 7. Guerra— Di Paco 122 pnt.; 8. Piet van Kempen Guimbretiere 106 pnt.; 9. Ignat—Dlot 92 pnt.; op vier rond.: 10. Meerschaert Verreycken 127 pnt.; 11. van Schijndel- van den Broek. Pijnenburg—Slaats legdèn in deze zesdaagsche 3250,385 KM. af. Het offensief der rechtsche troepen langs den hoofdweg Madrid—Valencia is tijdelijk gestaakt. Naar decorrespon dent van Havas te Madrid meldt, is nog gevochten in de streken, gelegen bij de samenvloeiing van Manzanares en Jarama. De luchtmacht der regee ring heeft boven de dalen van de Man zanares en de Jarama eenige vluchten uitgevoerd. De rechtsche vliegtuigen hebben den weg naar Aragon onder vuur genomen. Het weer wordt thans beter, zoodat men een uitbreiding der krijgsverrichtingen verwacht. Naar gemeld wordt, hebben de recht sche troepen de kustplaats Motril ge nomen, zonder eenigen tegenstand te ontmoeten. De rechtsche troepen zijn reeds 5 K.M. voorbij Motril en rukken op in de richting Almeria. Roeireddingboot bij Zandvoort in de branding omgeslagen. Zandvoort is Woensdagmiddag om half drie opgeschrikt door het bericht, dat tijdens een oefening de roeireddingboot van de N.Z.H.R.M. in de branding is omgeslagen. Gelukkig slaagde het groot ste deel der opvarenden erin veilig het strand te bereiken, doch de schipper en twee andere inzittenden werden be wusteloos aan land gebracht. Bij de laatsten gelukte het na korten tijd de levensgeesten op te wekken, doch de schipper, J. Molenaar, was om ruim drie uur nog buiten kennis. Het bestuur van de N.Z.H.R.M. had besloten, dat de reddingboot vanmiddag den drlemaandelijkschen proeftocht zou houden. De zee was echter zeer ruw, doch men besloot toch te vertrekken. Onder leiding van schipper Mole naar werd de boot ter hoogte va l den watertoren in de zee gereden, maar reeds bij de tweede zandbank liep de boot vol water. Direct hierop sloegen twee golven over het vaartuigje heen, waardoor het tot schrik van de vele toeschouwers omsloeg. Van de zestien opvarenden zag men verscheidenen op de kiel van de boot kruipen, terwijl anderen kans zagen zwemmende en wadende op het strand te komen. In allerijl werd hulp geboden, maar men kon niet verhinderen dat drie der mannen bewusteloos geraakten. Het waren de schipper en dredders Koper en Schuiten. De beide laatsten dreven bewusteloos aan land; de schipper, die met sijn zwemvest onder de boot was blijven vastzitten, werd. toen deze aan spoelde, uit zijn hachelijke positie be vrijd. Koper kwam spoedig weer bij ken nis en is naar zijn woning vervoerd, doch de twee overigen waren er zeer slecht aan toe. Na een half uur het gelukte het den geneesheeren G. A. Fraassen en C. A. H. Gerke Schuiten bij te brengen, doch Molenaar is over leden. Rangeerder tusschen buffers geraakt en gedood. Woensdag avond omstreeks acht uur is de 35-ja- rige rangeerder H. Reyners bij het rangeeren op het emplacement der Nederlandsche Spoorwegen te Roer mond, tusschen de buffers geraakt. R. werd op slag gedood. Het slachtoffer Iaat een vrouw en 4 kinderen achter. Het stoffelijk over schot is naar het St. Laurentiuszieken- huis te Roermond gebracht. Woning ingestort. In het ge hucht Leemhorst onder Tegelen is de achterbouw van de woning van den arbeider J. E. geheel onverwachts in gestort. Dak en opstaande muren zijn in elkaar gevallen. De arbeider, die op het binnenplaatsje stond, werd door vallende brokstukken getroffen, terwijl zijn 3-jarig zoontje, dat hij op den arm had, onder de brokstukken werd bedolven. Toegeschoten omwonenden slaagden er spoedig in het kind te be vrijden. Nadat geneeskundige hulp was ont boden, bleek dat beiden vrij ernstige kwetsuren hadden gekregen. Het gezin heeft thans een andere woning be trokken. Aangezien verdere Instor tingen niet mogelijk worden geacht zijn ook de andere woningen vin het uit vier woningen bestaande blok ont ruimd. De overstroomingen bij Breda De overstroomingen rond Breda ne men niet af. De geringe val van het water, welke Maandag en Dinsdag werd geconstateerd, blijkt niet te zijn ver oorzaakt door een, minderen wateraan- voer, doch door het bezwijken van eeni ge kaden en dijkjes, waardoor opnieuw groote oppervlakten zijnondergeloopen. De dijk langs de z.g. Haagsche beem den dreigt op verschillende plaatsen voor den drang van het water, dat tot aan de kruin van den dijk staat, te be zwijken. Ónderïlelding van het gemeentebe stuur van Terheyden is een)groot aantal werkloozen en bewoners van het be dreigde gebied met man en macht bezig de zwakke plaatsen te versterken. In den viijwel geheel ondergeloopen Boxmeerpolder staat reeds meer dan een meter water. Veel schade lijdt ook de gemeente Teteringen, waar eenige jaren geleden een geheel nieuwe rioleering is aange legd, welke bij Terheyden In de Mark zou loozen. Door den abnormaal hoogen water stand is thans de nieuwe rioleering ge heel volgeloopen, terwijl de bestaande Ioozing onvoldoende afvoer bood. De rioleering is dientengevolge vooral in de kom der(gemeente Teteringen in het drijfzand gezakt. Te Ginneken is eveneens groote scha de aangericht, waarvan vooral een bouw bureau uit Breda de dupe wordt. Dit bouwbureau heeft voor een bedrag van een ton de laaggelegen gronden tusschen Baronielaan en Ginnekenweg gekocht en is daar bezig een villapark te bouwen Thans zijn echter de bouwputten der villa's in aanbouw onder water geloopen, waardoor belangrijke schade ontstaan. In de Burgemeester Pastoorsstraat te Ginneken zijn de achtergevels van eeni ge huizen onderspoeld,(waardoor deze beginnen scheuren te vertoonen. Te Breda is door het bezwijken van kaden ter rechterzijde van de Weerijs de verbindingsweg Oranjeboom—Mon- tonspark ondergeloopen, Ook beneden Breda staat alles blank. Bij de Oude Bredasche Baan aan den Terheydenschen weg is het één groot waterplas. Aanrijding met doodelijken af loop. Op den nieuwen provincialen weg in de buurt schap Willeskop nabij Montfoort, is de ongeveer 50-jarige boerenarbeider D. Boogaart bij hetover- steken van den weg door een grooten vrachtauto aangereden en op slag ge dood. Kind doodgereden. Bij Frane- ker is een 6-jarig zoontje van den land bouwer D. Westra op den weg van school naar huls bij het plotseling over stekeu van den Tzummerweg door een auto, aangereden. Het kind kreeg een schedelbreuk, waaraan het is overleden. Kokende koffie gedronken. in een onbewaakt oogenblik heeft het vijfjarig dochterije van de familie J. S. te Neer uit een kan kokende koffie gedronken. Het kind is aan de beko men brandwonden overleden. Schipper verdronken. Woens dag is de schipper van het motorschip Comelis, G. v d. Berg, uit Molenaars graaf, toen hij zich met zijn schip van Rotterdam naar Molenaarsgraaf begaf, in het Boerengat, even voor de spoor brug, toen hij de uitlaatpijp aan dek bij de roef wilde wegnemen, achter- overgevallen en te watt r geraakt. Hoe wei men nog pogingen heeft aange wend, om den man te redden, is men er niet in geslaagd hem nog tijdig boven te brengen. Eenige uren later heeft de bemanning van de politie IV het stof felijk overschot geborgen en naar het bureau van de Rivierpolitie gebracht, vanwaar het naar Molenaarsgraaf ver voerd zal worden. Inbrekers op heeterdaad be trapt. Op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam zijn drie inbrekers op heeterdaad betrapt toen zij zouden in breken in een expeditiekantoor. Een nachtwaker van de Ned. bewa king-maatschappij met een agent van politie hebben ingegrepen toen twee der inbrekers bezig waren de deur van het gebouw met een breekijzer te for- ceeren. De derde man, die op den uitkijk stond, is^later gearresteerd.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2