BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Stop dien hoest ABDIJSIROOP Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. Wekelijksch Overzicht. o FEUILLFTON Haar eer gered. AKKER's verstèrkte 46ste Jaargang Vrijdag 12 Februari 1937 Nummer 4211 ABONNEMENTSPRIJS Par éne maandan f 1.24 Buitan Bradtens per drie maanden f 1 40 Franco per paat per jaar f 5.00 Buitenland par jaar f 6.50 Alles bi| vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-4 regels 10,75. Iedere regel maar IO,15. Ingee Med. 30 at per regH Abonnements-edvertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling^ Dit nummerbestaatuittwee bladen In het Zuiden des lands, van Ber gen op Zoom tot Maastricht, heeft Prins Carnaval, in alle plaatsen, waar Carnaval wordt gevierd, zijn luist r- rijken intocht gehouden. In alle plaatsen, waar hij verscheen, heerschte een feestelijke stemming. Ieder café en café'tje, van welken rang of stand ook, is in een feestzaal omgetooverd; waarin naar hartelust wordt gedanst en pret gemaakt. De Prins is natuurlijk het centrum van alle vreugde en eerbetoon. Over al waar hij verschijnt en dat is in heel wat gelegenheden, wordt ,hij met het gebruikelijk ceremonieel ontvangen en welkom geheeten. Er wordt geklonken en gedronken en de fijnste gerechten moeten 's-Prln- sen tong streelen. Hoe Zijne Hoog heid nog een uitweg weet tusschen al die dranken en spijzen, is voor ve len een raadsel, maar het is nu eenmaal traditie, dat men voor den Prins in verwondering staat. In de groote plaatsen, zooals Den Bosch de stad van Jeroen Bosch, Bergen op Zoom, Venlo en Maas tricht, wordt Carnaval met even groote opgewektheid gevierd als in de talrijke kleine dorpen en ge huchten, welke Brabant en Limburg tellen. In Bergen op Zoom is de intocht van Prins Carnaval, welke op Za terdagavond werd gehouden, een wa re zegetocht geworden. Zijn intochl werd bijgewoond door een talrijk publiek, welks stemming in één woord „oké" wasl In Den Bosch, Venlo en Maastricht was de vreugde over den intocht van den Prins al niet minder groot. Ja, de Brabanders en de Limburgers verstaan het als de besten hun zorgen voor een paar dagen te vergeten en het leven te nemen, 'zooals het voor een oogen- blik valt. Wij kunnen ons dan ook uitstekend in de blijdschap van de vele vreemdelingen verplaatsen, die voor enkele dagen de vreugde van Carnaval duurt niet langer dan drie of vier dagen in de gezel lige Brabantsche of Limburgsche sfeer hun dagelijksche beslomme ringen trachten te vergeten! Terwijl bezuiden den Moerdijk Carnaval hoogtij viert, vieren de le 33. 0 En hebt u uit hetgeen zij u bij die gelegenheden vertelde ook eenigszins kunnen opmaken, wie zij is, waar zij woont, in Londen of er gens anders? Naar haar praten te oordeelen, zou ik haast zeggen, dat ze nergens woont een nomade, door de we reld heen en weer zwervend, hun flesch champagne drinkend aan het diner, den geheelen middag pralines etend, negen of tien cigarettes roo- kend na iederen maaltijd, en „pas mal d' argent" kostend aan denman, die al haar grillen moet betalen. Zij sprak over Rome, over Londen, over Weenen ze kent ook elk theater en elk restaurant in Parijs, maar ze kan geen zes zinnen be hoorlijk Fransch spreken. Een bohémienne I prevelde Faunce. En hoe heetten die heer en dame? Monsieur Louis was hun naam den van "het Koninklijk Huis Hun wintervacantie nog immer in het bui tenland. H.M. de Koningin bevindt zich, zooals men weet, in het Oosten- rijksch Kurort Zeil am See, een schilderachtig plaatsje, gelegen in het mooie berglandschap van de Hooge Tauern. Het incognito van het bezoek wordt streng gehand haafd en zoo is het begrijpelijk.dat men maar weinig hoort over het ver blijf van H.M. in het buitenland. Soms echter wordt een bericht naar de Nederlandsche bladen doorgege ven, waaruit men kan lezen, hoe de Koningin Haar dagen doorbrengt Prinses Juliana en Prins Bernhard doen niet minder geheimzinnig. De zer dagen hebben Zij Krynicak het Poolsche wintersportplaatsje, waar zij zulke heerlijke weken hebben door gebracht, verlaten, zonder dat men weet, waar Zij naar toe getrokken zijn. Het zal ons benieuwen, welke correspondent er het eerst in slaagt, Hun verblijfplaats op te sporen. „Een geluk bij een ongeluk" zegt een oud gezegde. Draaien wij het om, dan zijn wij niet zoo ver bezijden de waarheid. Het geluk, dat de in tocht van Prins Carnaval overal in .Brabant heeft verspreid, is op som mige plaatsen verstoord door ernsti ge overstroomingen. In de laatste dagen is het water in de nabijheid van Breda op ontstellende wijze ge rezen. De kleine rivieren kunnen het water, dat uit België komt, niet meer verstuwen en het gevolg is geweest, dat het ver buiten de oevers is getreden. Breda is er wel het ernstigst aan toe. Daar vindt men geheele wijken, die volkomen blank staan en waar het verkeer is stopge zet. Sommige gelegenheden kan men slechts bereiken door inderhaast op geslagen loopbruggen. Dorpen in de omgeving van Breda zijn vrijwel geïsoleerd, zoo ernstig zijn de overstroomingen. Indien men thans een bezoek aan de stad brengt en men ziet de uitgestrekte lande rijen en tuinen, welke blank staan, kan men zich wellicht een voorstel ling maken van den geweldigen ramp, welke Amerika heeft getroffen. Daar zijn gebieden overstroomd, wel ke in oppervlakte gelijk zijn aan een land als Duitschland! God zij dank, dat de overstroo ming in het Zuiden van ons land niet zoo ernstig is, maar de belem meringen, welke men nu reeds on dervindt en de schade, welke door het water is aangebracht, is reeds vrij aanzienlijk en daarom is het vergeten, maar hij kon dien wel even opzoeken in zijn boek. Mijnheer en Mevrouw Randall, no. 11 en 12, eerste étage, van 7 tot 25 Februari. Randall I De naam dien de her togin aan Suze Rodney gezegd had, en Lady Perivale op haar beurt weer aan Faunce. En hoe was de voornaam van de dame? Kunt ge u {lien ook soms nog herinneren? Haar pseudo-echt- genoot zal haar toch wel eens bij haar naam genoemd hebben in uw tegenwoordigheid Monsieur Louis tikte met zijn vin ger tegen zijn voorhoofd, alsof hij aan de deur van zijn geheugen klopte. Tiens, tiens, tiensl Ik heb het wel honderdmaal gehoord het was een lievigheidsnaampje Tipns! Het was Pigl En hoe noemde zij hem? Ook met een lievigheidsnaampje? Ze noemde hem soms Dick, maar meestal Ranny altijd, als ze goede vrienden waren. Soms waren er dagen, dat ze geen woord tot hem sprak. Elle savait comment se faire valoirl Die kunst verstaan de meeste maar te hopen, dat het water van de Mark spoedig gaat dalen. Nog een ongeluk heeft deze week plaats gevonden. Het stoomschip „Kertosono" van de Rotterdamsche Lloyd is ter hoog te van Oporto in ernstige aanva ring met het Britsche slagschip „Ma laya" geweest. De „Kertosono" kreeg een scheur in den voorsteven, even boven de waterlijn. Het schip kon echter op eigen kracht naar een Portugeesche haven varen. Voor alle veiligheid bleef het Britsche slag schip in de nabijheid, om zoo noo- dig onmiddellijk hulp te verleenen. Later werd het schip aan de „Su- falte" vastgemaakt, om naar Lissa bon te worden gesleept. Intusschen zijn eenige sleepbooten vertrokken, om het gehavende schip op sleep touw te nemen. De ernstige botsing» welke waar schijnlijk aan een dichten mist moet worden toegeschreven, heeft geluk kig geen persoonlijke ongevallen ten gevolge gehad. Sneller dan men verwacht had, is Malaga in handen van Franco gevallen. Klaarblijkelijk hebben de regeeringstroepen het maar beter ge vonden tegenover de overmacht in Franco's troepen streden volgens vrij betrouwbare berichten niet min der dan 20.000 Italianen mede te retireeren. Naar de zenders der opstandelingen mededeelen zouden alle verbindingen tusschen Madrid MIJN WAS IS WITTER DAN EEN ZWAAN DAT HEEFT DE RADION GEDAAN vrouwen van haar slag, merkte Faun ce aan. Hij had al veel wetenswaardigs gehoord. Zulk een vrouw zoo schoon, zoo lichtzinnig, zoo demo nisch moest op te sporen zijn in Londen, Parijs, New-York of waar dan ,ook. Hij hield zich voor, dat het misschien langen tijd zou duren, voor hij haar vond althans te lang voor hem, die steeds snel han delde maar hij was overtuigd, dat hij haar vinden kon en dat hij haar, als hij haar eenmaal gevonden had, geheel naar zijn wil zou kun nen kneden. Eén bezwaar deed zich echter voor, en dat was haar oprechte liefde voor Rannock. Als zij hem werkelijk liefhad, zooals zulke vrouwen kun nen liefhebben, zou het heel wat moeite kosten om haar over te ha len, hem te verraden, ook al zouden daaruit voor hem geen noodlottige gevolgen voortvloeien. Hij kende de onwankelbare trouw, die onwaar dige vrouwen soms schenken aan onwaardige mannen. Het hotel was nagenoeg leeg. Na een lange siesta dineerde Faunce met den gérant in het restaurant, dat zij voor zich alleen hadden, ter en de Oostkust (dus ook met Valen cia) verbroken zijn en de hoofdstad zich dus in een hachelijke positie bevinden. Dit bericht is echter on middellijk van de andere zijde gede menteerd, hier te lande b.v. door de Spaansche legatie te 's-Gravenhage. Maar hoe dit ook zij, zeker is, dat de strijd om de hoofdstad thans met vernieuwde heftigheid zal los barsten en dat in en om Madrid toch voorloopig het lot van Spanje zal worden beslist. Over de niet-inmenging en het controle-stelsel, .dat het zenden van vrijwilligers moet verhinderen, be hoeft ditmaal niet veel gezegd te worden. Het feit, dat er in de laatste dagen weer duizenden Italianen in Cadix zijn geland, bewijst voldoen de, welk een enorme vooruitgang op dit gebied reeds is behaald. Het is alleen maar jammer, dat de we reld er zoo weinig van bemerkt en de Londensche commissie van niet- inmenging niet den lot toezwaait, dien zij verdient. De Spaansche burgeroorlog heeft overigens nog maar eigenaardige ge volgen gehad, nu b.v. weer eens een flinke kloppartij in de Belgische Kamer. De bekende socialistische afgevaardigde Kamiel Huysmans, die bovendien voorzitter van de Belgi sche Kamer is, had in navolging van zijn Fransche en Engelsche collega's een bezoek aan Madrid gebracht en zich daarna in verschillende uit latingen een groot propagandist voor de Spaansche regeering getoond. In menging in de politiek van een bui- tenlandsche mogendheid I Dat komt voor een Belgischen Kamervoorzitter niet te pas. Dat was niet slechts de meening van de extreme groepen, zooals rexisten en Vlaamsch Na tionalisten, .maar ook van de Katho lieken. Toen nu Dinsdag de Belgi sche Kamer, die sinds Kerstmis va; cantie had gehad, haar werkzaam heden hervatte, brak het lieve leven los. Rexisten en Vlaamsch Na tionalisten verlangden een uitleg van den voorzitter over zijn activiteit in Spanje. Huysmans meende, dat zijn werkzaamheden buiten de Kamer niemand aangingen, hij wilde zich echter niet aan een debat onttrekken en stelde voor de kwestie bij de be grooting voor buitenlandsche zaken te bespreken. Daar wilden de Rexisten echter niets van weten, zij bleven be spot door co(mmunisten en, socialisten bij hun eisch en zelfs maken zij het tumult nog wat grooter door het wijl een stuk of zes touristen een armzalige vertooning maakten aan de "gedekte tafel in de ruime eetzaal. Faunce bracht niet uit zichzelf het onderwerp der Randall's opnieuw ter sprake gedurende den maaltijd. Hij wist dat monsieur Louis, nu diens gedachten eenmaal in deze richting waren geleid, wel uit eigen beweging over hen zou gaan spreken. Deze verwachting werd niet beschaamd, want de gérant praatte over niets anders. Er werden echter geen tref fende bijzonderheden vermeld onder het gebruik van de flesch Pommery, die Faunce besteld had. Dus de dame was erg slordig uitgevallen? sprak Faunce. In dat geval is het zeer waarschijnlijk, dat zij het een of ander hier achterge laten heeft handschoenen, brie ven, sieraden en zoo al meer. Voor een detective is niets gering of onbe duidend. Op zichzelf onbeteekenen- de kleinigheden „mon ami." zijn voor mannen van het vak onmisbare leidsterren. Daar zou ik u tal van staaltjes van kunnen vertellen. Heeft mevrouw Randall niet iets achterge laten een lint, een handschoen, een waaier, een brief, die uw ga lanterie als een souvenir heeft be welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid delde nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop ls vanouds een natuurlijk kruiden- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de ..codeine". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop,,'s Werelds béste Hoest-slroop". Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon geroep van „ontslag! ontslag!" En toen barstte de bom. Een rexist en een Vlaamsch-Nationalist liepen op den voorzitter toe; de socialisten dachten, dat zij Huysmans te lijf wil den gaan en het handgemeen was daarl De socialist Dr. Marteauxen de Vlaamsch Nationalist Dr. Lauri- dan bleken boksers met aanleg te zijn, de communistische mevrouw Andere kaapte de telefoon van de tafel van Minister Bovesse en sloeg daarmede in het rond als met een echten strijdbijl, boeken vlogen links en rechts in het rond en een van deze projectielen bracht burgemees ter Max van Brussel een schamp schot toe. Kortom, het was een Spaansche burgeroorlog in het klein, overwinnaars bleven tenslotte de zaalwachters en soldaten van de wacht en voor onze zuiderburen is dat maar het beste ook. Ook verder heerscht er in Europa weinig Pais en Vree. Nu liggen zelfs de landen van de kleine Entente met elkaar overhoop. Aanleiding daartoe is een boek, dat de Tjechi- sche gezant te Boekarest, Sjeba, reeds eenigen tijd geleden over de idee van een gemeenschappelijke Russisch-Tjechische grens had ge waard? O, wat dat betreft, haar kamer leek wel een uitdragerswinkel, maar het hotel was propvol, en de Ran dall's waren nog geen tien minuten weg, of ik zette de meiden aan het werk, om alles netjes op te redderen. Hun kamers waren weer door ande ren besproken, die 's avonds ver wacht werden. En voeldet ge u in 't minst niet gedrongen, om te zoeken naar eenig aandenken aan dat bekoorlijk wezen? Monsieur Louis haalde lachend zijn schouders op. Is mijn kamer op dezelfde ver dieping. Mais ouil En heb ik hetzelfde kinder meisje? Jawel. Zij is de oudste meid, die wij hier in 't hotel hebben. Zij blijft dan ook den jjeheelen zomer hier, terwijl het grootste deel van ons personeel naar Zwitserland gaat. Faunce wist voor 'too^enblik ge noeg. Hij ging vroeg naar zijn ka mer, na eerst nog een paar cigaret- ten gerookt te hebben onder de palmboomen voor het hotel. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1