BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Prijsverlaging VITA-tarwe, UiH- til TÊIU. Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Haar eer gered. 46ste Jaargang Dinsdag 9 Februari 1937 Nummer£4210 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maartden f 1.25. Buiten Brefkens per drie maanden f 1.40 Franco per poet per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 et. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Het probleem der jonge werkloozen. o Van straatslenter tot mis dadiger Herhaaldelijk wordt in de bladen geklaagd over de groeiende mis dadigheid onder onze jeugdige werk loozen. Deze beklagenswaardige jongemenschen zijn natuurlijk geen haar slechter of beter dan hun ka meraden, die wel werk hebben, maar de omstandigheden brengen nu een maal mede, dat zij er al spoedig toe overgaan hun tijd op straat en in goedkoope café's te verdrijven, en daar komen zij helaas maar al te spoedig onder slechten invloed. Gelukkig ziet men sinds eenigen tijd in, dat het werkelijk de straat is, die haar verderfelijken invloed op de werklooze jeugd uitoefent en on der den dwang van de tragische cijfers der crimineele statistiek wordt de wensch steeds luider tot uitdruk king gebracht, op dit gebied af doende hulp te verschaffen. Voorloo- pig ontbreekt echter nog het ini tiatief om het probleem der jeug dige werkloozen in zijn geheeien om vang op te lossen, met andere woor den, men vindt niet den moed, om tot werkelijk ingrijpende staatsmaat- regelen over te gaan. Voorloopig neemt men genoegen met een aantal individueele maatre gelen. Er bestaat een aantal werk kampen voor jeugdige werkloozen. Maar het aantal dezer kampen, die uitsluitend de schepping zijn van par ticulieren en vereenigingen, is, ge meten naar het werkloozencijfer on der de jeugd, meer dan bescheiden. Kort geleden zijn een aantal kin derrechters bijeengekomen, om over deze vraagstukken te beraadslagen. Maar ook hier gold het wger geen poging om 'het kwaad in zijn wor tels aan te tasten. Waarnaar men zocht, was een maatregel, om de gevaarlijkste gevolgen van de werk loosheid onder de jeugd, die een on middellijke bedreiging voor de open bare orde en rust vormen, te voor komen. Tot dit doel zou een stich ting jn het leven geroepen moeten worden, die tot taak zou hebben, kampen in te richten voor misdadig aangelegde of in moreel gevaar ver- keerende jonge werkloozen. De hier voor benoodigde middelen zouden voor het grootste gedeelte langs par- 32. 0 In een druk hotel zijn gewoonlijk op zijn minst wel twaalf heerenTie beantwoorden aan het sigiraiemeWt door Faunce van kolonel Rannock gegeven slank en rijzig van bouw, donker van uiterüjk, een gebogen neus, een zware knevel, oogen, die wel wat dicht bij elkaar stonden, een hoog voorhoofd, kleine handen en voeten; door en door aristocra tisch. Que diabiel prevelde de gé rant. Wij hebben een bijzonder voor- deelig seizoen gehad. Les messieurs de cette espèce fourmillaient dans l'hotel. Ik zou haast zeggen: aan eiken vinger tien. Ook tien zulke vrouwen als deze? vroeg Faunce, terwijl hij Lady Perivale's portret uit zijn portefeuille te vooreshijn haalde en voor den gérant op diens lessenaar neerlegde, Sapristie I riep Monsieur Louis, het portret met aandacht bekijkend. Ik herinner mij haar heel goed. Elle était uwe drölesse. ticulieren weg moeten worden inge zameld, hoewel ook de regeering in de onkosten zou bijdragen. Het is niet onaardig eens na te gaan, hoe de noodzakelijkheid van dergelijke werkkampen aan de mas sa wordt duidelijk gemaakt. Aldus redeneert jnen: het is niet mogelijk, alle jeugdige misdadigers in tucht huizen onder te brengen, daar hier voor eenvoudig de benoodigde ruim te ontbreekt. De kinderrechters zijn daarom steeds weer gedwongen, aan jeugdige misdadigers voorwaardelij ke straffen op te leggen en derge lijke straffen hebben meestal ten gevolge, dat nieuwe misdaden wor den begaan en de desbetreffende jonge lieden voor eens en voor altijd het verkeerde pad opgaan. Daarom heeft de openbaarheid er groot be lang bij, juist deze jonge werkloo zen van de straat af te halen en aan een gedisciplineerd leven van arbeid te gewennen. De overwegingen, waan an hierbij wordt uitbegaan, zijn ongetwijfeld juist. Maar het wil ons toch voorko men. dat een werkelijk sociale zin hierbij ietwat te veel ontbreekt. Ten behoeve van de misdadige jonge werkloozen zullen weliswaar met be hulp van de openbare liefdadigheid maatregelen genomen worden, om hen aan de gevaren van de straat te onttrekken en weer aan rcyjel- matigen arbeid te gewennen. Maar bij dit alles blijft de jeugdige werk looze enkel en alleen het object, waartegen de maatschappij zich zoekt te beschermen, voor het geval, dat hij, verleid door zijn treurig leven, de wetten van deze maatschappij schendt. De breede massa is kenne lijk nog niet doordrongen van den verschrikkelijken psychischen nood, waarin de jonge werkloozen verkee- ren. Anderzijds moet echter worden toegegeven, dat de kennis van den waren stand van zaken zich meer de hoop, dat eens de dag zal komen, en meer baan breekt en dit vtettgt waarop het vraagstuk van onze jonge werkloozen op bevredigende wijze zal worden opgelost. o— Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat met ingang van Maan dag 8 Februari 1937 de gemiddel- Als er in Faunce's binnenste nog een zweem van twijfel aan Lady Perivale's onschuld mocht hebben bestaan, zou deze laatste volzin dien terstond verdreven hebben. De da me, die hij op Grosvenor Square gezien had, zou zich nooit, onder welke omstandigheden ook, zóó ge dragen hebben, dat zij zulk een be schrijving verdiende. Bekijk het nog eens héél nauw keurig, sprak Faunce, en zeg mij dan eens, of het wel zoo onbetwist- baar zeker is, dat ge deze dame kent. Neen, neen, haar ken ik niet. De dame op dit portret lijkt spre kend op die ik bedoel, maar ze is het toch niet of dit portret moet een paar jaar geleden gemaakt zijn. Deze dame is jonger dan die hier was in Februari. Het scheelt minstens wel een jaar of zes. Dit portret is van jongen da tum: dat kunt ge aan de kleeding zien, hernam Faunce. Maar vertel mij nu eens alles wat ge weet om trent de dame, die hier geweest is. 'Zoekt u haar? Jal Oplichterij, of de oogen van den gérant sperden zich wijd open en zijn neusvleugels trilden van span de verkoopprijs van Vita-tarwe van f 15.70 per 100 K.G. teruggebracht is tot f 14.70 per 100 K.G. De bonificatie-regeling voor tarwe bloem A en tarwemeel A is met ingang van denzelfden datum inge trokken; bovendien zal T.C. tarwe niet meer tegen specialen prijs be schikbaar worden gesteld. Wat de bonnenregeling betreft ter verkrijging van T.C.-tarwe tegen spe cialen prijs, wordt medegedeeld, dat voor bonnen welke nog voor 15 Fe bruari a.s. ten kantore van de Ne- derlandsche tarwe-centrale zijn ont vangen, een verkoopovereenkomst zal worden afgesloten tegen den laatst vastgestelden specialen 50- tons-prijs ad f 10 per 100 K.G., voor op of na dien datum ingekomen bonnen kan geen tarwe tegen spe cialen prijs meer beschikbaar worden gesteld. De bonificatie voor tarwebloem B is met ingang van 8 Eebruari 1937 vastgesteld op f 0.60 per 100 K.G. Tot goed begrip van bovenstaande moge nog het volgende dienen, al dus de N. R. Crt.: De Nederlandsche tarweverbou- wer levert zijn product aan de Ne derlandsche tarwecentraie die op haar 'beurt de tarwe doorgeeft aan de Yereeniging van inheèmsche tar- we-afnemers (V.I.T.A.) die optreedt als centrale inkoops-organisatie van het maalbedrijf. De maalderijen be trekken dus de benoodigde inheem- sche tarwe die zij tot een minimum van 35 pet. door de buitenlandsche tarwe moeten vermalen van de V.I.T.A. De verlaging van den ver koopsprijs van de V.l.T.A.-tarwemet f 1 per 100 K.G. zou dus een verla ging van den meelprijs met een on geveer gelijk bedrag tengevolge moe ten hebben. Nu heeft echter de regeering. na de depreciatie van den gulden maat regelen genomen om een stijging van de broodprijzen <xa.. tenge volge van de stijging van de wereld marktprijzen van tarwe te voor komen. Hiertoe is uit het Landbouw crisisfonds een financieele tegemoet koming aan de maaiindustrie ver strekt de z.g. bonificatie op tar webloem A waardoor de bloem- fabrikanten in staat werden gesteld, niettegenstaande den verhoogden prijs van buitenlandsche tarwe aan de bakkerijbedrijven de bloem tegen dezelfde prijzen te blijven leveren. Deze bonificatie is geleidelijk aan verlaagd, en «was het laatst vastge steld op f 0.50 per 100 K.G. De prijs van de tarwe op de wereld markt bleef echter stijgen, zoodat de maaiindustrie tenslotte wel ge noodzaakt was de bloemprijzen, die zij den bakkers in rekening moest brengen, te verhoogen. Een stijging van den broodprijs is, zooals wjj in de laatste weken hebben kunnen waarnemen, dank ook niet uitge bleven. Door de intrekking van de bonifi catie-regeling voor tarwebloem A en tarwemeel A wordt de uiteindelijke verlaging van den bloemprijs dus weer ten deele teniet gedaan. Bovendien zal na 15 Februari niet langer T.C.-tarwe, d.i. tarwe dieniet noodig is voor het bereiken van het vastgestelde maalpercentage, tegen specialen prijs beschikbaar worden gesteld. Bakkers die den prijs van hun meel wilden verlagen door een grooter percentage inheemsch meel te gebruiken moeten van dit middel om tot verlaging van hun kosten te komen, dus verder afzien. De resultaten van de nieuwe maat regelen zal derhalve zijn dat de ver laging van den meelprijs in het gunstigste geval, dus voor hen die geen T.C tarwe tegen specialen prijs gebruikten, f 0.50 zal bedra gen. Vooralsnog valt hiervan geen ver laging van den broodprijs te ver wachten, doch een verdere stijging wordt er wellicht mee voorkomen. ning en opgewondenheid of moord? Geen van beide. Ik wil de dame in kwestie op de getuigen bank hebben, niet op de bank der beklaagden. Zij moet getuigenis af leggen in het belang van een mijner cliënten en ik heb er een aardig sommetje voor over, als ik wat meer inlichtingen aangaande haar kan krijgen. Monsieur Faunce kent zijn we reld. Wat wilt u alzoo van haar weten? Alles, wat u of een van uw personeel mij omtrent haar te ver tellen weet. Zij heeft hier ruim veertien dagen gelogeerd met haar echtge nootja, ja, nu ik hem irui voor oogen haal, was hij wel de man, dien u zooeven beschreven hebt lang, donker, een havikneus, dicht bij elkaar staande oogen, een zware knevel, hij dronk veel, vooral cog nac. De dame hield meer van cham pagne. Hij bracht zijn avonden gere geld door in de club. Hij kwam ge woonlijk pas thuis, als de deur al op nachtslot was. De nachtportier zou u kunnen vertellen hoe laat het doorgaans was. Hij had dikwijls he vige ruzie met de dame. Welke Stikstofmeststof op kalk- houdende gronden? Nu er 'in de laatste jaren meer aandacht werd besteed aan de kalk- bemesting van lichte en ook wel van enkele zware kalkarme gronden, mag worden aangenomen, dat ér reeds vele akkers van nature of door bemesting in een gunstigen kalktoe- stand verkeeren. Het zal zeker van belang zijn hiermede ook bij de stik stofbemesting rekening te houden. Immers men heeft voldoende keuze in de stikstofvormen, zoodat men in het bedrijf nog wat kan besparen op de stikstofrekening, omdat in de ze gevallen de passende stikstofmest- stof ook het goedkoopst is. Wij bedoelen hier de Zwavelzure Ammoniak, welke voor werkzame en kalkhoudende gronden zoo bijzonder Eens wilde hij haar slaan, maar dat grapje is hem slecht bekomen: hij verscheen aan de ontbijttafel met een blauw oog en een geschramde wang. Het was een vermakelijk paarl We zouden nog wat een schandalen beleefd hebben, als ze langer gebleven waren. En betaalde hij prompt zijn rekening? O ja, daar viel niets op aan te merken. Er waren hier ook twee jonge Amerikanen gelogeerd, die el ken avond met hem meegingen naar de club. Eens op een middag mochten ze in zijn salon piquet spelen ze brachten bloemen en handschoenen en chocolaad mee voor mevrouw Arme kinderen I Wat werden ze ge plukt! En er was hier ook een han delaar in diamanten uit de Tjrans vaal. Hij was ook een bewonderaar van madame en hij mocht ook in het salon piquet spelen. En madame was ze nogal aar dig en beleefd jegens die heeren? Beleefd? Ze behandelde hen, alsof zij hen voor de honden gevon den had. Ze lachte hen in hun ge zicht uit. ,,EUe faisait ses farces sur tout le mondei" Ze was lang niet op haar mondje gevallen. Soms geschikt is. Hoewel deze oude, be kende stikstofmeststof nog veel wordt gebruikt, verdient deze mest toch méér de volle aandacht. Zwa velzure ammoniak bevat namelijk de stikstof in ammoniakvorm en bevat bijmengsels, die voor de planten schadelijk kunnen zijn. Het is wel bekend, dat de stik stof in den vorm van Ammoniak langduriger werkt dan salpeterstik stof. Ammoniakstikstof wordt n.l. in de bouwvoor door bepaalde bestand- deelen van den grond gebonden en daardoor heeft geen uitspoeling plaats, wat wel eens het geval kan zijn bij de salpeterstikstof ingeval van sterke regenval. De ammoniakstikstof wordt ver volgens door de werkzaamheid van bepaalde bacteriën regelmatig in sal peter omgezet; hoe warmer het in de natuur wordt, hoe sterker de planten gaan groeien, hoemeer er wordt omgezet. Wat nu de verschillende cultuur gewassen betreft, is het iedere land bouwer bekend, dat er bepaalde ge wassen zijn, welke de voorkeur ge ven aan de stikstof in ammoniak vorm. Wij denken b.v. aan de aard appels, die een lange groeiperiode hebben, terwijl ook een bemesting met Zwavelzure Ammoniak uitste kend voldoet bij vele granen vooral bij haver en grassen. Van groot belang is het tenslotte, dat zwavelzure ammoniak vroeg dient te worden aangewend, dit kan zonder gevaar voor uitspoeling -reeds kon ze er zoo grappig voor uitko men. ,,Quel esprit, quelle blague, quel chic!" Maar het was een ge not, om naar haar te luisteren. Maakte zij den indruk van een dame van iemand van goede ge boorte, die achteruit was gegaan? Pas le moins du monde. Elle 'tait franchement canaille Achter uitgegaan. 't Mocht wat! Ze was eer der gestegen op de maatschappelijke Ladder. Ze was misschien een soort grisette een van de opera maar „jolie a croquer" slank en air als een koningin. U zult zeker wel dikwijls een praatje met haar gemaakt hebben, monsieur Louis, als ze het hotel uit en in ging? Mais oui. Ze kwam hier vaak op 't kantoor, om het een of ander te vragen of een rijtuig te bestellen en dan trok ze hier haar hand schoenen aan ze had geen ka menier en hoewel haar kleeren op zichzelf mooi waren, zag ze er toch niet elegant uit. Ze droeg eiken dag dezelfde japon, en dat doet een echte dame ook niet. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1