BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Be Geneeskunde I tegen: kfmehsiis, Asthma keert tot de terug,. Lend- en Mow. AKKERS Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Beroemde Geleerden roemen Hians de kruiden welke Abdijsiroop bevat dconitum 46ste Jaargang Vrijdag 5 Februari 1937 Nummer 4209 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-è regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 at. per regd Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling^ TWEEDE BLAD. De moordenaars van Fualdès [1817]. 0 1. Het proces tegen de daders van den moord op Fualdès neemt in de geschiedenis der Fransche rechts pleging de plaats in van een der, zoo niet het klassieke voorbeeld van een geruchtmakend proces. Toch was deze cause célèbre geenszins van ingewikkeld en of mysterieusen aard, en bood zij geen bijzondere complicaties of sensationeele onthul lingen. Integendeel, eigenlijk reeds enkele uren na den moord waren de schuldigen ontdekt, wat niet ver wonderen kan, omdat zij met dus danige onvoorzichtigheid handelden, dat zij een al te grooten wissel trokken op de stilzwijgendheid, die zij meenden zich in eigen omgeving te hebben verzekerd. Waar deze ont brak, waar onverwachte gebeurte nissen het stilzwijgen bemoeilijkten, kostte het de Justitie niet veel moei te om de daders te vatten; zij had ziende blind en hoorende doof moe ten zijn, ware zij daarin ditmaal niet geslaagd. Een klein stadje in het Zuiden van Frankrijk, genaamd Ro- dez, mocht begrijpelijkerwijze in op schudding komen door dezen moord op een zijner aanzienlijkste inwo ners noch de omvang, noch de aard van het misdrijf waren zooda nig, dat de belangstelling van ge heel Frankrijk (en dat in die dagen, dat de verbindingen moeilijk, het courantennieuws schaarsch wasdoor het feit zelf wordt gemotiveerd. Dat het proces tegen de moorde naars van Fualdès deze belangstel ling had, de geschriften uit dien tijd zijn daar om het te bewijzen; teekeningen, die op de voornaamste momenten van de zaak betrekking hebben, onderschrijven het. Deze uitingen van belangstelling waren op haar beurt weder het gevolg van de raadselachtige houding, gedurende de verschillende instanties van dit geding, van een der vrouwelijke ge tuigen, die zoodoende meer de aan dacht tot zich trok dan het proces zelf. Vooral zij is het geweest, die de spanning ,,er in heeft gehouden", niettegenstaande reeds van den aan vang af de aanwijzingen tegen de beklaagden dusdanig sterk waren, dat haar getuigenis overbodig kon heeten. En nu nog, na ruim hon derd jaren, hangt er een sluier over haar persoonlijkheid; kan men zich nog de vraag stellen of zij een vol leerde comediante was en als zoo danig optrad, dan wel in werkelijk heid een vervolgde, die ondanks alle haar aangeboden bescherming, vreesde voor het verbreken van den eed, op het lijk van het slachtoffer afgelegd Rodez, de hoofdstad van het de partement der Aveyron, is een klein stadje geheel in het Zuiden van Frankrijk, tegen de Spaansche gren zen aan. Oudtijds was het geschei den in twee deeljen: de Bourg en de Citê. In dit laatste gedeelte, voor ons verhaal slechts van belang, was de Rue des Hebdomadaires, vroeger bewoond gelijk haar naam aan geeft door vredelievende geeste lijken, ^en hoofdstraat, die intus- schen gedurende de Revolutie tot een der slechte kwartieren van het rustige stadje was geworden. Van deze straat leidde slechts een korte wandeling naar de voornaamste der overgebleven poorten en naar buiten de 'wallen. Daar begon de weg langs het riviertje de Aveyron, naar het nabijgelegen plaatsje Monastère. Di verse late voorbijgangers zagen op den avond van 19 Maart J.817 bij zondere dingen in de Rue des Heb domadaires en op den weg vandaar naar buiten. De een had verdachte individuen op wacht zien staan voor het Hotel des Princes; een ander had fluiten gehoord op een wjrjze als waardoor men onderling teekenen geeft; meerderen waren een aantal personen tegengekomen, die in een zak iets blijkbaar zwaar> droegen en die begeleid werden door een buitengewoon grooten man, die een geweer met den tromp naar bene den droeg. Weer een ander, een tuinman, geheel aan den buitenkant der stad wonend, had deze indivi duen, die het zware voorwerp droe gen, langs de rivier zien voortgaan en gfdalen langs een steil pad. Ge heel andere personen uit Rodez had den op denzelfden middag van 19 Maart den lieer Fualdès, magistraat zoowel onder Republiek als onder het Keizerrijk en sedert korten tijd in het ambteloos leven getreden, op de marktplaats in gesprek gezien met den heer Bastide Gramont, bei den tot de voornaamste bewoners van Rodez behoorend en onderling verwant. Zij hadden Fualdès tot Bastide hooren zeggen: ,,Zoo wilt gij U dus van Uwe verplichtingen afmaken," waarop de ander had ge antwoord: ,,Dat zullen wij heden avond wel bespreken". Alles kleine en op het eerste oog jmbeteeke- nende voorvallen, die de betrokken personen zich zouden hebben ont geven, ware er niets bijzonders ge beurd. Doch in den heel vroegen ochtend van 20 Maart vond een der vrouwen uit het nabijgelegen Mo nastère bij het molenrad het lijk van een man, goed gekleed, het welk al spoedig herkend werd als te zijn dat van Fualdès. Het gerecht werd gewaarschuwd en was spoedig ter plaatse; de mare ging door het kleine stadje. Ieder had zijne ver onderstellingen, maar bijna alle deze gingen de richting van de Rue des Hebdomadaires uit en wel in het bijzonder naar een huis, bewoond door het gezin Bancal. Want dit stond te Rodez in 1817 zeer slecht aangeschreven; men erkende het al gemeen als eene woning, waar sa menkomsten van verdachten aard werden gehouden: men kende dit huisgezin, bestaande uit man, vrouw, een volwassen en slecht oppassende dochter en drie kleine kinderen, alle mogelijke ondeugden toe. Toen op den nabijgelegen hoek een stok met gouden knop, die van den heer Fual dès afkomstig bleek, werd gevon den, namen de verdenkingen vaster vorm aan. De commissaris van politie, die zich met het voorloopig onderzoek belastte, vond echter aanvankelijk niets. Niettegenstaande het huis van Bancal op dien 20sten Maart geslo ten bleef, terwijl men toch de be woners in den tuin, die naar de nabijzijnde rivier leidde, zag spoelen en schrobben. Hij hoorde ook niets van de praatjes, die er door de stad liepen; later bleek, dat hij niets wilde hooren. Want in de Rue des Hebdomadaires waren de tongen los genoeg; men vertelde er elkander zonder omwegen hoe de moord ge schied was; gaf bedekt te verstaan, wie er bij betrokken waren, maar men noemde niet alleen den naam van Bancal en zijn vrouw, niet al leen die van Colard en een zekere Anna Benoit die er als boven buren z.n. als man en vrouw leefden maar men wees vrij duidelijk in de richting van Bastide Gramont, den geachten en gefortuneerden in gezetene. Reeds -zijn gestalte gaf tot die verdenking aanleiding, want slechts een man als hij, ruim vijf voet lang, kon in het nachtelijk duister door een ieder als een halve reus worden herkend. Toen tal van getuigen hunne verklaringen bij den rechtqr van instructie kwamen af leggen, verkreeg de verdenking te gen Bastide zoodanigen vorm, was hij door zoovelen als de man met het geweer herkend, dat men tot trnxidm zijn arrestatie kon overgaan. Te ge- reeder was daartoe aanleiding, om dat hij ontkende in den morgen van 20 Maart reeds vroegtijdig ten huize van Fualdès te zijn geweest, er in papieren en bureau te hebben rond gesnuffeld, terwijl toch niet alleen verschillende voorbijgangers hem daar binnen hadden zien gaan, maar de verklaringen van de gedienstigen binnenshuis te pertinent en eens luidend waren om er geen geloof aan te hechten. Door een toeval werd Bastide's zwager, nauwer nog dan hij verwant aan Fualdès, een zekere Jausion, wisselagent ter plaat se, eveneens in de verdenking opge nomen. Als bij toeval, omdat de knecht van den vermoorde slechts terloops vermeldde, dat Jausion vrij spoedig na het bekend worden van den moord in het huis was geko men; bij gebrek aan een sleutel het bureau had opengebroken en zich niet alleen een som gelds, maar ook papieren had toegeèigend, terwijl hij den knecht stilzwijgen had bevolen. Jausion verklaarde zijn optreden met te verwijzen naar de nauwe verwant schap tusschen hem en Fualdès, en te beweren, dat hij de belangen van de nagelaten betrekkingen van den vermoorde wilde behartigen. De ma nier waarop dit door hem was ge schied, was zoo eigenaardig, dat men in Rodez zelf, waar Jausion toch een man van invloed was, niet aar zelde omtrent zijn schuld. De vrou wen van Bastide en Jausion werden in de arrestatie betrokken, en even- in de arrestatie betrokken, en even eens in verzekerde bewaring gesteld. Zij behoorden allen tot denzelfden kring, waren onderling door huwe lijken verwant; zij waren de no tabelen van Rodez, tegen wie een ieder opzag I (Wordt vervolgd). De zoo bijzondere werking van AKKER's ABDIJSIROOP berust op de geneeskracht van oude beproefde „cruyden" Deze reeds in de oudheid bekende kruiden bevallen tegen aandoeningen der ademhalings-organen genees krachtige sloffen, in nun natuurlijke samenstelling. Daardoor kunnen ze gemakkelijk door het lichaam worden opgenomen en omgezet. Beter dan de latere „chemische sloffen". Be kende geleerden erkennen dit thans. Professor Tschirch te Bern zegt o.a. i „De geneeskunde zal weder tot de oudste geneesmiddelen terugkeeren, tot de geneeskrachtige planten en kruiden.Professor Rubner te Berlijn zegt o.a.„Alleen die stoffen kunnen genezen, die door het lichaam kun nen worden omgezet, dus zooals we ze in vele planten en kruiden vinden." Apotheker Dumont heeft de werking dier „genees-cruyden" nog versterkt door 'n nieuwe wetenschappelijke toevoeging! In Abdijsiroop zijn verwerkt een 20- tal kruiden, waaronder Drosera en Aconitum, welke in den laatsten tijd door bekende doktoren weder bij voorkei^ worden aangewend tegen bronchitis, hoest, catarrh. Apotheker Dumont heeft thans aan Abdijsiroop nog toegevoegd het krachtig „hoest- bedwingende" middel: „codemum". Door deze nieuwe toevoegina wordt do natuurlijke werking der Kruiden geenszins verminderd. Integendeel, door deze gelukkige combinatie wordt de schitterende werking van Abdij siroop nog doeltreffender, 'n Betere samenstelling tegen aandoeningen def ademhalingsorganen, de oud» ding zal '1 U' ervin- be wij zen, is ondenkbaar I Grijp dus vol vertrouwen noor„'s werelds béste hoest-siroop' ABDIJSIROOP Moeizaam streven beloond. In geheel de wereld is onze land- en tuinbouw bekend. Overal weet men op hoe hooge trap van ontwikkeling deze hier staan. Deze roem is evenwel maar niet zoo vanzelf verkregen. Daar is heel wat energie en doorzettingsver mogen voor noodig geweest. Energie, die den Nederlander in het algemeen en den Nederlandschen boer en tuinder in het bijzonder eigen is. Energie om wat de voortrekkers, de pioniers, tot stand weten te brengen met moeizaam streven voort te zetten en toe te passen. Neem maar de selectie van het zaad van onze cultuurgewassen. Hoeveel moeite is daar niet voor gedaan door zaadtelers. Jaren en jaren duurt het voor het blijken kan, dat iets van beteekenis is voor de practijk. En in die jaren tracht tegenslag op tegen slag ieder, die zich hiermede bezig houdt, te ontmoedigen. Maar als men vol houdt en met overleg, met kennis van zaken en doelbewust handelt jaar uit jaar in, dan volgt ook wel succes. Zoo hebben al vele selecteurs de boeren en tuinders aan zich verplicht. Wat heeft bijv. niet het gedurende bijna een halve eeuw reeds volgehou den selecteeren van de Nederlandsche suikerbietenveredelaars Kuhn <Sc Co voor resultaten gehad! Resultaten waar ieder bietenverbouwer de voordeelen van geniet. Door al maar uitzoeken en al maar weer het uitgezochte probeeren is de moeilijkheid van de schieters zoo goed als geheel van de baan. Een abnor maal jaar als 1936 was, moet men niet meetellen. Toen waren de uitwendige factoren van dien aard, dat schieten meer dan in normale jaren optraden. Maar men heeft bijna een halve eeuw gewerkt om schietervorming ln normale tijden te voorkomen. En dat doel ls bereikt. In normale jaren is de suiker-

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1