Kerk- en Schoolnieuws. Een petitionnementsactie. o— Sport. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws. KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 7 Februari 2,30 uur DE MASCOTTE, Zangspel met muziek en Audran. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 7 Februari nam. 2 uur QUAND FLEURISSENT LES VIOLETTES Operette in 3 bedrijven Muziek van Robert Stolz. MINARDS SCHOUWBURG GENT. Vanaf Zaterdag 6 Februari. LOTSE UIT ONS SPUURTSE WORDT GHANTEUZE. Een stuk theaterleven in 3 bedrijven. ZUIDZANDE. Geslaagd. Bij het Dinsdag te 's-Gravenhage gehouden examen, slaagde voor costumière Mej. S. Leenhouts alhier, leerlinge van Mej. T. de Hulster- v. d. Hooft te Groede. BRESKENS. Woensdag slaagden te Utrecht voor costumière de dames Marie Cornelis, Marie Elferink, Adri van Haneghem en Sara van Liere, leerlingen van de mode vakschool alhier, leerares Mej. J. Salomé. OOSTBURG. Te 's Gravenhage slaagde voor cos tumière, Mej. Anna Jansen, alhier. Benoemd. Tot tijdelijk leeraar in de Neder- landsche taal aan de ambachtsschool alhier is benoemd de heer f. de Vol- dere te Retranchement. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 7 Februari 1937. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandt. Brcskens 9,30 uur Ds D. Goudzwaard. 1,30 uur Zondagsschool. 3.30 uur de heer van Belleghem, Evangelist te Brussel. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Nleuwvliet 2,— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 6,— uur Ds Snljdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 9,30 uur Ds Bax, van Andijk. Zuldzande. 9.30 uur Ds Th. A. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour lië zich bereid verklaarden aan een embargo op vrijwilligers mede te werken en het is geen geheim, dat (Je Engelsche regeering reeds van tevoren een controlestelsel door haaT deskundigen had laten ontwerpen. H oewel men 'het dus in theorie met elkaar eens is, kan men uit het bovenstaande concludeeren, dat zulks in de praktijk niet het geval is. En dat wil dan zeggen, dat .men eigenlijk nog geen stap voorwaarts gekomen is. In Spanje trekt men zich van dit alles niets aan en blijft de burgeroor log voortduren. Met behulp van bui- tenlandsche vrijwilligers. En nog steeds, na meer dan zes maanden oorlog, komt er geen teekening in den strijd. Na het mislukte offen sief van Franco hebben de regee- ringstroepen nu een nieuwe actie ontplooid. De troepen van Franco zijn uit het Westerpark bij Madrid teruggeslagen, waardoor het voor Franco welhaast onmogelijk is, de stad nog eens in zijn bezit te krijgen. Ook de aanval van de opstandelin gen op Malaga schijnt voorloopig afgeslagen te zijn, zoodat het alles en alles bij elkaar Franco niet voor den wind gaat. Zullen Rome en Berlijn onder deze omstandigheden blijven afzien van het zenden van vrijwilligers? Dit is de vraag, waar het lot van het controlestelsel van afhangt. In Japan tenslotte is de vertrouwe ling van het leger, Generaal Hajas- ji, er in geslaagd een regeering te vormen. Hajasji zelf verklaart, dat het slechts een overgangskabinet is en men kan dit ook rustig aanne men. Het leger zal zeker niet rus ten, voordat het de geheele macht in handen heeft. Eerst een volledige militaire dictatuur schijnt leger en vloot te kunnen voldoen. Het nieuwe kabinet beteekent dan ook niets meer dan een stap in deze richting. Naar wij vernemen overweegt het Bestuur van de bond van Mobilisatie- Invaliden en van hunne Nabestaanden te Drachten, naar aanleiding van het feit, dat uit het Voorloopig Verslag op het initiatief-wetsontwerp-K. ter Laan c.s. blijkt, dat meerdere Kamerleden nog niet tot het inzicht zijn gekomen, dat ook de mobilisatie-slachtoffers recht hebben op een onpartijdige behande ling van hunne aanspraken, hetgeen tot op heden niet plaats vindt, een peti tionnementsactie op touw te zetten. Het Bestuur vertrouwt, dat indien in dit petitionnement enkel tot uiting komt, een smeekbede om rechtdoening en de wenschelijkheid dat de aanspra ken van de mobilisatie-slachtoffers ge lijk worden berecht als waarop hun burgerrecht hen aanspraak geeft nl. op een onpartijdige behandeling zooals dit ook geldt ten aanzien van alle andere Staatsburgers, zich niemand tegen het plaatsen van zijn handtee- kening op aan te bieden petltionne- mentslijsten zal verklaren. Voetbal. Programma voor Zondag 7 Febr. a.s. 3e klasse A K N V B Hulst—Hoofdplaat Oostburg—IJzendijke le klasse B Z.V.B. Biervliet IICorn Boys I Breskens IIOostburg II Groede I—Terneuzen III Hulst II Hoofdplaat II Schoondijke ITern. Boys 1 2e klasse B Z.V.B. IJzendijke IICorn Boys II Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 2 Februari. De volgende vonnissen werden uit gesproken R. v. d. B„ 26 jaar, werkman te Klinge f 20 of 10 d. en f 15 of 5 d., F. de K., 33 j., arbeider, St. Jansteen. f 20 of 10 d. en f 15 of 5 d., Th. P, v. d. R., 19 jaar, arbeider te Honte- nisse, f 20 of 10 d. en f 15 of 5 d., L. d. B., 18 jaar, arbeider, Hulst f 20 s 10 d., A. d. L., 37 jaar, arbeider te Sas van Gent, f 40 s 20 d., J. A. C., 30 Jaar, koopman te IJzendijke, f 40 s 20 d., B. J. B., 30 jaar, hulpbesteller der Posterijen te Sluis f 7,50 s 3 d„ J. L. S., 22 jaar, werkman, Zaamslag, f 7,50 s 3 d.. R. J. P., veldarbelder te St. Kruis, L. B., 25 jaar, werkman te Clinge, F. X. R., 21 jaar, landarbeider, A. M. K., 26 jaar, smid, Nieuw-Na- men, ieder f 25 s 10 d., J. d. N., 36 jaar, arbeider te Axel, f 4 s 2 d., C. B„ landarbeider te Clinge, 14 d. gev., F. E. J., 28 jaar, fabrieksarbeider, Clin ge, f 20 s 10 d., C. M. S., zonder be roep te St. Jansteen, f 15 s 5 dP. J. de C., 50 jaar, straatmaker te Clinge, f 25 s 10 d., F. F., 38 jaar, arbeider te Keurselie f 25 s 10 d enfl5s5d. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van heden 5 Febr. De volgende vonnissen werden uit gesproken HuisvredebreukP. A. v. B., 28 arbeider te Clinge, 1 maand. Overtreding Motor- en Rijwielwet J. Ph. C., 49 jaar, Verzekeringsinspec teur te Oostburg. vernietiging vonnis van den Kantonrechter en opnieuw veroordeeld tot f 100 boete of 20 d., met 6 maanden intrekking van rijbewijs. Vonnissen, uitgesproken ter straf zitting van 28 Januari 1937. Verkeersovertredingen F. v. L. te IJzendijke f 7.50 s. 5 d.h., T. v. P. te Bassevelde ,(B.) f 20.- s. 10 d.h., A. I. F. te Breskens f 25.- s. 15 d.h., J. L. te Sluis f 7.50 S. 5 d.h., W. M. R. te Groede f 7.50 s. 5 d.h., L. J. H. B. te Ginniken f 2.- s. 2 d.h,, C. J. v. P. te Knocke (B.) f 0.50 s. 1 d.h., Ma. Ma. R. te Knocke (B.) f 0.50 s. 1 d.h., J. J. S. te Hoofdplaat f 5.- s. 5 d.h.» P. H. de W. te IJzendijke 2 x f5.- s. 2 x 5 d.h., J. S. te Sluiskil f 3.- s. 3 d.h., A. K. te Breskens f 5.- s. 5 d.h., A. E. P. te Oostburg f 2.- s. 2 d.h., J. de W. te Mal- deghem ,(B.) f 2.- s. 2 d.h., A. C. C. te IJzendijke f 3.- s. 1 d-h. en f 1.- s. 1 d.h., P. A. V. te Breskens f 3.- s. 3 d.h., C. B. V. te Aarden burg f 3.- s. 3 d.h., J. F. te West- capelle (B.) f 2.- s. 2 d.h., P. V. te Schoondijke f 3.- s. 3 d.h., A. M. te IJzendijke f 2.- s. 2 d.h., P. J. S. te IJzendijke f3.- s. 3 d.h., R. E. M. te Sluis f 2.- st 2 d.h., Ma. Ma. de M. te Breskens f2.- s. 1 week tuchtschool, R. G. de K. te Eecloo (B.) f 2.- s. 2 d.h., P. P. te IJzen dijke f 1.- s. 1 d.h., H. H. te IJzen dijke f 5.- s. 5 d.h., I. L. te Schoon dijke f 2.- s. 2 d.h., H. J. V. te Oostburg f 2.- s. 2 d.h., J. J. B. te Oostburg f 4.- s. 4 d.h., A. T. te Sluis f 2.- s. 2 d.h., H. v. d. R. te Assenede (B.) f 5.- s. 5 d.h., C. L. te St. Marguérite (B.) f 5.- s. 1 'week tuchtschool, A. I. K. te Schoondijke f 3.- s. 3 d.h., G. T. te Knesselaere (B.) f 3.- s. 3 d.h., M. W. te Water- land-Oudeman (B.) f 5.- s. 5 d.h., P. J. P. te Biervliet f5.- s. 5 d.h., P. C. D. te Vlissingen f 1.- s. 1 d.h., R. W. te Adegem (B.) f 10.- s. 10 d.h., E. T. te Biervliet 2 x f 10.- s. 2 x 10 d.h., met toewijzing der civiele vordering ad f 15.-, P. A. F. te Groede f 10.- s. 10 d.h., P. L. M. te Biei-vliet veertien dagen hechtenis, met ontzegging van de bevoegdheid, motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Zich bevinden in de verboden grensstrook: A. J. de C. te Aarden burg 'f 10.- s. 10 d.h., C. H. te Eede f 5.- s. 5 d.h. Overtreding der Crisis-bepalingen: C. T. te Sluis f 10.- s. 10 d.h., J. v. H. te Aardenburgi f 1.- s. 1 d.h. Verbeurdverklaring in beide geval len. Als opkooper in het door hem gehouden register niet onverwijld aanteekening houden van alle door hem gekochte goederen: C. A. de C. te Groede f 40.- s. 20 d.h. Openbare dronkenschap: A. P.de M. te Oostburg f 10.- 10 d.h. Door misbruik van gezag opzet telijk uitlokken tot het arbeid doen verrichten van .gewonde dieren op pijnlijke of kwellende wijze: E. J. V. te IJzendijke f 10.- s. 10 d.h. Niet zorgen dat een kind gere geld de school bezoekt: A. F. S. te IJzendijke f 3} s. 3 d.h. Zonder vergunning arbeid doen verrichten door vreemdelingen: P. E. te Watervliet (B.) 4 x fl.50 s. 4 x 1 d.h. Met rijwiel langs den tramweg rij den: C. C. D. te Groede f 3.- s. 1 week tuchtschool.. Rijden met te hoog geladen voer tuig: C. A. R. te Adegem (B.) f 3.- s. 3 d.h. BRESKENS. Vergadering. Dinsdagavond werd ln de zaal van den heer J. Veiduijn—Keijmel alhier de jaarlijksche vergadering gehouden van het Ziekenfonds, onder Voorzitter schap van den heer G. Pleijte In zijn openingswoord wenschte de Voorzitter de leden en hun gezin een gezond 1937 toe, de hoop uitsprekende dat dit jaar beter mag wezen als het afgeloopen jaar, in welk jaar onzever- eeniging ontvallen zijn twee oud-be stuursleden, een bestuurslid en twee leden. Hun nagedachtenis zal bij de vereeniging in dankbare herinnering blijven voortleven, De Secretaris las de notulen van de vorige vergadering en bracht verslag uit van het vereenigingsjaar. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester bleek, dat de geldmiddelen waren achteruitgegaan en dat het maatschappelijk kapitaal der vereeniging bedroeg f 4601.12. De aftredende Bestuursleden J. Brocké en A. Wisse werden met algemeene stemmen herkozen, terwijl in de plaats van het overleden bestuurslid Iz. de Jonge werd benoemd diens zoon Abr. de |onge. Het Bestuur stelde voor om bij 15 cent contributie per week, over 40 weken, bij ziekte een uitkeering te geven van f 1.25 per dag, in plaats van f 1.50. De heer J. de Pauw vondt dit niet billijk. Wanneer de contributie 15 ct. blijft, wenschte hij ook de uitkeering in overeenstemming daarmede te hand haven op f 1.50. De Secretaris verdedigt het voorstel van het Bestuur, zij vindt het bedrag van f 1.50 voor de zieken niet te hoog, doch moet rekening houden met de finantieele draagkracht van de kas. Het voorstel van het lid de Pauw werd in stemming gebracht en met 31 stemmen voor en 10 tegen aangenomen. De Voorzitter hoopt dat dit besluit geen grooten invloed zal geven op de geldmiddelen van de vereeniging. Aan het einde der vergadering gaven zich zes nieuwe leden op. De ondergang van de „Br. 29" Het visschersvaartuig van den heer A. de Koker alhier, dat Dinsdagmor gen ter vischvangst was uitgevaren, kwam op de thuisreis uit het noorden vóór het dorp Westkapelle op de steen glooiing terecht. Het kreeg daarbij een groot lek, waardoor het vaartuig kort daarop zonk. Alleen de mast stak boven water uit. De drie schepelingen konden aan den wal komen. Een motordefect was de oorzaak, dat de botter naar de kust dreef en op de glooiing tusschen twee paalhoofden strandde. Het zeil en andere deelen van het scheepje dreven al spoedig langs de kust. Het scheepje is geheel verloren. Bazaar-Comité. Gisteravond had in één der lokalen van de Openbare School de installatie plaats van het Damescomité voor de te houden Bazar van de Muziekvereni ging „Uit het VolkVoor het Volk'' Het Comité bestaat uit de dames: de Hullu-Carels, voorzitster, Rama ker, vice-voorzitster, de Pree, secreta resse, Mosselman, penningmeesteresse, vormende het dagelijks Bestuur. Drücks, Carels, van Dijk, Tazelaar, Bijleveld, Verboven, allen bestuurs leden. Visser, van Vooren, van de Vijver, Maas, Swenne, Bruijnooge, Cornelis, Omée, Leenhouts, Dierx, van Putten, Koster, Eekhout, van de Sande, Brood- man, Salomé en Versprille. Besloten werd, dat onder leiding van Mej. Bijleveld iedere week op een nader te bepalen avond, handwerken zullen vervaardigd worden ten bate van de Bazaar. Zij, die daaraan wenschen deel te nemen kunnen zich op die avonden in de school vervoegen De Bazaar zal gehouden worden in de bij uitstek geschikte nieuwe garage van de firma van Putten en Vroon. Dit nieuwe gebouw beslaat een opper vlakte van plm. 400 M2 en biedt dus een prachtige ruimte aan. Film. Bio. Ond. Luxembourg brengt a.s. Zaterdag en Zondag in de Sumajo Bio. de 100ste Harry Piel film Artisten die vèr uitsteekt boven zijn vroegere productie's. Verwonderlijke staaltjes van dieren dressuur en prachtige acrobatiek. Er is een reden om hem bij zijn honderste film een kleine hulde te bereiden, een man die echt in het vak is meegeloo- pen en er aliengs zooveel van opstak, dat men werkelijk verrast is over wat hij kan, De manier waarop telkens weer cir cusvoorstellingen worden gemonteerd, is rechtuit knap. En het is een waar genoegen om te zien, wat hij van dieren maakt. Die renliefhebbers en zij die verzot zijn op het circus zullen hem daarvoor dank baar zijn. Artisten behoort tot de intressantste circusfilm die wij zagan. Harry Piel lOOstc is uitstekend en gezonden amu sement, die U bijna 2 uur in spanning houdt en U het grootste circus amu sement geelt wat U zich kunt denken. GROEDE. De gehouden feesten. In een gehouden bijeenkomst werd Dinsdagavond rekening en verantwoor ding gedaan van de gehouden feeste lijkheden bij gelegenheid van het Prinselijk huwelijk. Er bleek een goed slot van f 17.— hetwelk ter beschikking wordt gehou den voor een volgende feestgelegenheid zoo ook de verlichtingsartikelen. De Voorzitter betuigde namens de feestcommissie dank aan allen die heb ben medegewerkt. RETRANCHEMENT. De wallen blijven bestaan. De aanslag op de zoo belangrijke omwalling alhier, in het begin der zeventiende eeuw opgeworpen ei grootendeels bewaard, is afgeslager. Dank zij de actie van Prov. Zeeuwsch Archaelogische Commissie en vooral van de Stichting „Menno van Coe- hoorn", heeft het gemeentebestuur thaDs besloten, de voorgenomen afgraving, ondernomen met het oog op werk verschaffing niet alleen niet te doendooi- gaan, doch zelfs de vroeger geschon den deelen der omwalling weer zooveel mogelijk in den ouden staat te brengen. N. R Crt. IJZENDIJKE. Vergadering. Het Ziekenfonds „Onderling Hulp betoon alhier hield hare jaarvergade ring. Voor 20 ziektegevallen (22 pCt. van het ledental) met 699 ziektedagen werd uitgekeerd f 600,34. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1935 92, idem 31 Dec. 1936 86. De rekening eindigde met een goed slot van f 139,40, De bezittingen van het fonds beliepen in totaal f 243,16. Verkooping. Gisteren werd door Notaris A. A. M. Corthals alhier voor den heer J. de Putter te Biervliet verkocht het Hof- steedje, groot 3. 52. 30 h.a. Kooper werd de heer W. A. Ver- planke Mzn., voor de som van f 10000. SINT KRUIS. De Bazar voor de Muziek. Eind 1936 werd door het bestuur der Muziekvereemging „Elk Naar Zijn Krachten" alhier besloten een bazar te organiseeren ten bate der kas van ge noemde vereeniging. Een oproep aan de ingezetenen werd spontaan beant woord door allerlei toezeggingen Voor al de dames toonen hun goeden wil door hun volle medewerking te ver- leenen bij het vervaardigen, hetzij alleen hetzij in vereeniging met anderen, van allerlei handwerken. Gezien de vele en velerlei mooie ontwerpen voor de te maken prijzen kan nu reeds verklapt worden, dat het een succes worden zal. SLUIS. Uitvoering. Dinsdag 2 Februari gaf het muziek gezelschap Apollo onder leiding van haar directeur J. van den Bussche haar twee de uitvoering in de zaal van den heer Cammaert. Thans klonk het openings woord van den voorzitter heel wat op timistischer wat de publieke belangstel ling betreft, dan den vorigen keer. Omtrent het finiancleele gedeelte van het gezelschap is de voorzitter niet zoo optimistisch gestemd, daar Apollo met veel moeilijkheden te kampen heeft. Verder hoopte hij, dat het program ma in ieders smaak zou vallen. Dit werd afgewisseld met een twee tal kluchten. De avond werd besloten met een gezellig bal. Verlichting. Zooals men weet, werd in den Raad besloten de verlichting der muziektent op Groote Markt te moderniseeren en de oude gaslampen te vervangen door electrische ballons. Dezer dagen is de verlichting tot stand gekomen en het muziekgezelschap zal er wel ten volle mee gebaat zijn, daar de geheele tent tot in de uiterste hoeken, helder ver licht wordt. Demonstratie. Door de Persilfabrieken uit Jutphaas werd Woensdagavond in de zaal van den heer Sanders- de Pauw een uit stekend verloopen demonstratie gehou den van haar waschmiddelen. De vertegenwoordiger der fabriek gaf hierbij op duidelijke wijze uitleg en tevens werd het reinigen van diverse kleedingsstuk- ken, weike door de viouwenoi der het publiek waren meegenomen,op de juiste manier behandeld en gereinigd, gede monstreerd. Tusschen de verschillende korte pauzen werden huishoudelijke artikelen verloot. HOOFDPLAAT. Uitvoering. Zondag en Maandag gaf de Muziek vereniging alhier een Tooneeluitvoe- ring. Voor de pauze werd opgevoerd het drama „Ik ben schuldig". Na de pauze een klucht en een duet. Vooral in het drama werden eenige rollen meesterlijk weergegeven. Jammer dat de opkomst niet nog grooter was. OOSTBURG. Kampioenschap dammen. Dinsdag werd het Persoonlijk Kam pioenschap van den Zeeuwschen Dam- bond gespeeld tusschen de heer A. Kotvis, Zuidzande en de heer P. Ris- seeuw, Schoondijke, hetwelk eindigde met 2—0. B.ERVL1ET. Filmavond. Dinsdagavond werd in de N. H. Kerk een filmavond gegeven door de Utrecht- sche Zendingsvereeniging. Vertoond werd de zendingsfilm „Papoealand" welke samengesteld is door denzending- leeraar A. J. de Neef. Het eerste deel was de reis van de Molukken naar Nieuw-Guinea, gevolgd door grepen uit het stamleven van de Papoea's en als laatste deel de resultaten van het zendingswerk. De beelden waren zeer helder, terwijl ds. Zwaan de films op een duidelijke wijze toelichtte. De be langstelling was tamelijk groot. Reeks diefstallen. Den laatsten tijd zijn te Biervliet ver scheidene diefstallen gepleegd. Voora

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2