Land- en Tuin. Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland. Sport. Gewestelijk Nieuws. KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Donderdag 4 Februari 7,30 uur en Zondag 7 Februari 2,30 uur DE MASCOTTE, Zangspel met muziek en Audran. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 7 Februari nam. 2 uur QUAND FLEURISSENT LES VIOLETTES Operette in 3 bedrijven Muziek van Robert Stolz. MINARDS SCHOUWBURG GENT. Vanaf Zaterdag 6 Februari. LOTSE UIT ONS SPUURTSE WORDT CHANTEUZE. Een stuk theaterleven in 3 bedrijven. GROEDE. Ev. Luth. Gem. Aangenomen. Aangenomen het beroep naar Win- schoten-Sappemeer, Me|. L. C. Dufour, alhier. BRESKENS. Geslaagd. Gisteren slaagden te 's-Gravenhage voor coitumière de dames G. van Melle Ad. en A. Wesdorp, leerlingen van Mej. A. Verschelling aihier. geering er toe medewerkt om die cultuur te brengen tot een stijgend succes en moeite noch kosten spaart om dit te bereiken. Tot de kosten, die elke cultuur met zich brengt, behoort het aanschaffen van machi nes en van groote hoeveelheden in secticiden tegen de plagen, waar voor geen enkele cultuur gespaard blijft, indien niet de noodige maat regelen worden getroffen. De statistiek wijst uit, dat Argen tinië inderdaad importeur is van in secticiden en dit artikel voornamelijk betrekt uit Duitschland, Engeland en de Vereenigde Staten en dat ook de benoodigde machines voor het meerendeel uit de Vereenigde Staten afkomstig zijn. En wij vragen ons af, of deze vooruitgang van den katoen- verbouw in een land, dat met .Ne derland gaarne handelsbetrekkingen onderhoudt, niet aan de Nederland- sche export ten goede kan komen. Ter orienteering van hen, die hierbij belang zouden kunnen hebben, dee- len wij de volgende bijzonderheden mede: Het zal ongeveer 10 jaren geleden zijn, dat men in Argentinië inzag dat, door het besteden van meer aandacht aan de oude katoencultuur, een landbouwproduct zou zijn voort te brengen, dat niet alleen een rijk dom voor het land zou beteekenen, doch ook op groote schaal zou kun nen worden uitgevoerd. Bij den aan vang 'had men moeilijkheden te overwinnen, die men heden ten dage met groot succes bekroond ziet. De katoen werd in den loop der laatste jaren van dusdanige kwaliteit, dat het product weldra handelswaarde verkreeg en verkoopsmogelijkheden bood. Met medewerking van het Gouvernement werden steeds uitge strekter terreinen bestemd voor het aanplanten van katoen. Voor het ge schikt ntaken van den nog on-ont- gonnen bodem van het Chaco-ge- bied, kwamen vele kolonisten naar dit territorium. De katoen trok dui zenden, die heden voor het meeren deel de bevolking uitmaken van het Chaco gebied. Verschillende dorpen ontstonden, waar nu groote bedrij vigheid valt waar te nemen. De ka toen voorziet in hun levensonder houd, op de katoen is hun hoop voor de toekomst gevestigd. Jaar na jaar wordt meer terrein voor deze cultuur geschikt gemaakt, en het is de wensch van de regee ring, dat overal in Noord-Argenti- nië, waar de grond vruchtbaar blijkt voor het aanplanten van katoen, het voorbeeld worde gevolgd van het Chaco-gebied. Reeds doen de pro vincies Salta en Santa Fé van zich spreken door het welslagen van hun ne pogingen op het gebied van ka- toenverbouw. Ook de provincie San tiago del Estero, waar men zich sinds vijftien jaar meer intens bezig houdt met het verbouwen van ka toen, biedt goede perspectieven. Ieder jaar gaan arbeiders naar de provincie Chaco om bij den oogst behulpzaam te zijn en wanneer zij naar hun eigen provincie wederkee- ren, dan brengen zij ook daar de in de Chat gevolgde methoden in toe passing. liet territorium Formosa biedt groote mogelijkheden. Met me dewerking van het Ministerie van Landbouw tracht men de propagan da te pousseeren ten gunste van de katoencultuur in de districten Entre Rios en Corrientes. Met het oog op de bestrijding van plagen, worden steeds nieuwe plan nen ontworpen. Er wordt op gelet, dat steeds behoorlijke voorraden in secticiden aanwezig zijn. In een in December gehouden vergadering onder voorzitterschap van den Minister van Landbouw, gaf de Gouverneur van het Chaco- gebied als zijn meening te kennen, dat, indien de katoencultuur voort gaat zich te ontwikkelen, zooals dit in de laatste jaren het geval was, men tegen 1945 een opbrengst van katoen kan verwachten, waarvan "de waarde die van tarwe en mais te zamen zal evenaren en nog voor 1940 die van lijnzaad zal overtreffen. Tot dit stijgend succes heeft de regeering krachtdadig medegewerkt, o.a. door het nemen van gezond heidsmaatregelen voor het gewas. Tot de nieuwe plannen behooren: het instellen van permanente studie beurzen voor de technische scholing in het buitenland; het uitzenden van experts naar andere katoenverbou- wende landen ter bestudeering van de verschillende methoden; het uit zenden van experts naar de Ver. Staten om de techniek van de ka- toenzuivering(ginning) te bestudee- ren (de meest moderne machines voor katoenbewerking worden uit de Ver. Staten naar Argentinië geëx porteerd); het oprichten van scholen voor katoenverbouwers in de voor naamste katoendistricten. Nederland is een goede klant van Argentinië. Onder de afnemers van Argentijnsche exportgoederen komt ons land op de vijfde plaats. Neder land neemt echter de elfde plaats in onder de landen, die naar Argentinië leveren. De tijd is voorbij, dat men niet op de hoogte was van de be- teekenis van de Zuid-Amerikaan- sche Staten. Men heeft leeren inzien, dat de Zuid-Amerikaansche markten voor Nederland kunnen gewonnen worden. Doch in vele gevallen is de vrees voor het risico nog het groote struikelblok. Belanghebbenden kunnen zich tot het verkrijgen van inlichtingen wen den tot het Bureau voor Handels inlichtingen, Oudebrugsteeg 16, Am sterdam. De beteekenis van de tariefs verlagingen bij de P.T.T. De ingrijpende tariefsverlaging op 1 Februari heeft o.m. de kosten van het normale Nederlandsche telegram weder teruggebracht tot het tarief van vóór den wereldoorlog. Ook Engeland en Frankrijk hadden reeds hun telegramtarief verlaagd, doch niet op zulk een forsche wijze als dit thans hier te lande is geschied. Niet temin heeft in die landen de tariefsver laging een belangrijke toeneming van het verkeer tengevolge gehad, zoodat met reden mag worden verwacht dat het telegraafverkeer hier te lande in nog sterkere mate zal toenemen. Bovendien neemt de Nederlandsche telegraafdienst, blijkens een internatio naal onderzoek, op het gebied van snelheid en accuratesse bij de over komst der telegrammen een vooraan staande plaats in. Van de Europeesche landen bezet Nederland in dit opzicht de tweede plaats. Het binnenlandsche verkeer is op dit punt verzekerd door een practisch stelsel van doorverbindln- dingen, waardoor alle kantoren van be teekenis rechtstreeks met elkaar zijn verbonden. Overnemen en weder verder seinen in den regel de schuldige bij ver tragingen en verminkingen wordt aldus tot een minlmuum beperkt. Storingvrije ondergrondsche verbin dingen, aanbieding en aflevering door middel van telefoon of verschrijver maken verder den dienst volmaakt en maken het mogelijk, dat een telegram slechts enkele minuten na aanbieding in handen van den geadresseerde kan zijn. De verlaging van het Interlocale tele foonverkeer komt tegemoet aan den nog steeds bestaanden sterken drang om tegen een laag tarief met de plaatsen uit de buurt te kunnen telefoneeren en zal o.m. de bezwaren verminderen van hen, die, door splitsing der streeknet- ten, van het locale tarief in het tarief der eerste interlocale zone (voortaan dus slechts 4 cent) overgaan. De algemeene invoering van den tele- foonboodschappendienst is een maat regel, uitsluitend ten gerieve van het publiek, dat nu overal, tegen zeer ge ringe kosten, bij afwezigheid of anders zins, zijn telefoonaansluiting door den Rijkstelefoondienst voor allerlei soorten boodschappen en berichten als het ware kan laten bewaken. Zoo is de sleutel van het geheele complex tariefsverlagingen te vinden in het streven van het staatsbedrijf der P.T.T. om tegen een zoo laag mogelijk tarief het publiek een zoo hoog moge lijke service te geven. Het pian-Deterding. Een aantal burgemeesters van ge meenten in den Gelderschen Achterhoek heeft een brief geschreven aan Sir Henry Deterding, waarin zij constatee- ren, dat de aan hun zorgen toever trouwde landbouwende bevolking van de daad van Sir Henry al werkelijke goede gevolgen heeft ondervonden en er ongetwijfeld grooten prijs op zal stellen, verder daarvan te mogen pro- fiteeren. En zij twijfelen niet, of alle producenten in Nederland, wier belan gen de heer Deterding heelt willen bevorderen, zullen van hetzelfde gevoe len zijn. Zij hopen, dat deze op den eenmaal ingeslagen weg tot bevordering van den oeconomischen toestand in Nederland zal willen doorgaan. Voetbal. Het record van het Ned. elftal. Het Nederlandsche voetbalelftal heeft met het gelijke spel te Dusseldorp het aantal wedstrijden op vreemd terrein, in welke het achter elkaar ongeslagen bleef, op twaalf gebracht. De ploeg heeft sedert 1931 in het buitenland ge speeld tegen Denemarken, Duitschland. Frankrijk, Ierland, Zwitserland en België, en van deze wedstrijden er tien gewon nen en twee gelijk gespeeld. Een re cord, dat eenig is in de voetbalhistorie van het continent. Onze land- en tuinbouwvoor- lichtingsdienst. Hoe goed ook bedoeld, het dreig de met de land- en tuinbouwvoor- lichtingsdienst in het verkeerde spoor te loopen. Als tenminste niet bijtijds was in gegrepen. Wat wij veronderstelden, dat is gedaan. Tenminste tot deze ver onderstelling geeft aanleiding wat kort geleden door den Minister van Landbouw op aan hem gestelde vra gen in de Tweede Kamer is geant woord. Zooals men zal weten, heeft se dert vele jaren de land- en tuin bouw zeer veel te danken aan de voorlichting van de daartoe aange stelde rijksland- en tuinbouwconsu- lenten. Door het voorlichtend werk van deze eminente deskundigen, bij wie alle ambtenarij vreemd was, is Nederland op land- en tuinbouw gebied een land geworden, dat door vele buitenlandsche deskundigen als een voorbeeld genoemd wordt. Maar de voor enkele jaren door de regeering tot in het ongewenschte doorgevoerde bezuiniging heeft deze consulenten in hun nuttigen arbeid geremd tot dreigende schade van onzen land- en tuinbouw. Nu werden voor eenige jaren op advies van den Directeur-Generaal van den Landbouw door Minister Steenberghe bedrijfsconeulenten aan gesteld, die minder in hun beweging geremd werden dan de nog steeds werkzaam zijnde rijksland- en tuin- bouwconsulenten. Hier 'kwam nog bij, dat ze op elkanders terrein kwa men en wel moesten komen krach tens de hun opgedragen taak. In een enkele provincie bijv. in Noord- Groningen en ook in Limburg gaat het goed, omdat daar de Landbouw- consulent ook bedrijfsconsulent is. Minister Deckers heeft ingezien, dat het elders mis zou loopen tot schade van de boeren en tuinders en gaat daarom deze diensten wij zigen. De gebieden worden kleiner, zoodat men de bedrijfsconsulenten een ambtsgebied als de landbouw- consulenten zal geven. Hoe ze zullen heeten, laat ons natuurlijk tamelijk koud, als het maar zoo geregeld wordt, dat ze niet in eikaars wielen rijden, waardoor natuurlijk de boer het kind van de rekening zou zijn. Wij hebben teveel aan onze con sulenten te danken en zullen er nog gaarne veel van profiteeren. Daarom juichen wij het ingrijpen van Mi nister Deckers zeer toe. BRESKENS. Vergadering. Zaterdagavond had in de zaal van hotel de Vuijst alhier een algemeene vergadering plaats van de Afdeeling Breskens der Vereeniging voor Zieken- huis-verpleging. Als spreker trad op de heer M. Maas, lid van het Hoofdbestuur. Deze zette op duidelijke wijze uiteen de zegenrijke werking van de bestaande vereeniging, daarbij er vooral op wijzende, dat deze onderling werkt en dat ze dus onze eigen vereeniging is. Van winstbejag of het nastreven van persoonlijke be langen is geen sprake. Het tienduizendste lid is ingeschre ven en thans wordt gevraagd om uit breiding van het bestaande. Het be stuur heeft daarom de mogelijkheid daarvan onder het oog gezien en in concept drie nevenfondsen ontworpen: een fonds, dat alleen de operatiekosten vergoedt tot een bedrag van f 60 per jaar, tegen een premie van 3 cent per lid en per week; een fonds, dat ope ratie- en specialistische kosten, foto's, bestraling, enz. vergoedt tot een be drag van f 100,- tegen een premie van 8 cent per lid en per week en een uit breiding daarvan tot een bedrag van f 200,- tegen 14 cent per week. De heer Maas lichtte de daaromtrent toegezonden circulaire in de breede toe. Eenige door de aanwezigen gestelde vragen werden door spr. beantwoord. Ongelukken. De vorige week had de echtgenoote van den heer de J. alhier het ongeluk van de trap te vallen. Zij kwam zoo ernstig terecht dat een paar ribben gebroken werden. Mejuffrouw N. B. alhier kwam j.l. Zaterdag, wegens de gladheid, zoo ernstig te vallen, dat zij met een lichte hersenschudding binnen gedragen moest worden. Nieuwe zaak. Onze gemeente is wederom vermeer derd met een moderne winkel. De heer J. P. Hooftman heeft op de Boulevard een winkel geopend in Rijwielen, Mo toren, Auto's en Onderdeelen, alsmede Naaimachines. Het geheel maakt een goeden indruk. De heer Hooftman vertegenwoordigd de motoren Ariel en D. K. W. Vergadering. Donderdag j.l. had de jaarvergade ring plaats van de Muziekvereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk alhier, in de zaal van den heer Valk. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat het dienstjaar 1936 sloot met een tekort van f 12,89. Het jaarverslag van den secretaris deed echter uitkomen dat dit tekort f 32,89 was daar een ontvangst over 1937 op het dienstjaar 1936 was over gebracht om gedeeltelijk het tekort te dekken. Dit jaarverslag gaf tevens een overzicht van hetgeen de vereeniging gepresteerd had, wat haar was over komen enz. en gaf tevens den wensch te kennen dat wij onze muziekveree niging weer wenschen terug te zien in de voorste gelederen der muziekcorpsen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Als bestuurslid wordt herkozen de heer V. van Vooren, terwijl in een vacature gekozen wordt de heer F. Koster Aan het eind der vergadering wordt door den voorzitter gezegd dat nieuwe instrumenten zeer en zeer noodig waren, wil men het corps weikelijk goed maken. Als een bijzondere verrassing woidt daarop door éen der bestuurs leden namens een vijftal vrienden der vereeniging, den voorzitter het geld overhandigd om het eerste nieuwe instrument aan te schaffen. Vol geest drift wordt daarop besloten een bazaar te houden om de gelden voor de overige instrumenten bij elkaar te krijgen. Bazaar Naar we vernemen zal de te houden bazaar der muziekvereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" alhier, wel grootsch van opzet worden. Zijn wij goed ingelicht, dan komen hierop attracties, welke nog nimmer hier op bazaars aanwezig waren. Ook de heer Schijve uit Oostburg heeft voor het muzikale gedeelte zijn medewerking toegezegd met iets geheel bijzonders Wij wenschen de Vereeniging in dit pogen veel succes. SCHOONDIJKE. Benoeming. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 Febr. a.s. benoemd tot Burgemees ter alhier, de heer F. A. van Rosevelt. De heer van Rosevelt is 38 jaar oud en thans ambtenaar ter secretarie, tevens ontvanger dezer gemeente. OOSTBURG. Vergadering. Op 29 Januari werd de algemeene vergadering der Ver. Ceres gehouden. Aanwezig waren 56 leden. VerschillcndeMcursussen werden be handeld, o.m. de zuivelcursussen, welke cursussen vermoedelijk zullen aanvan gen eind Maart. Deze cursussen hebben ten doel om het verbruik van de zui velproducten zooveel mogelijk te be vorderen. Op verschillende plaatsen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen zullen deze cursussen gegeven worden. Een nieuwe oproeping zal worden gedaan voor een cursus landbouwhuishoudkunde te Oost burg. Tevens werden besproken de ver schillende naaldvakken, welke reeds sedert jaren te Oostburg gegeven wor den en waarvan de nieuwe cursussen aanvangen half Februari. Als afgevaardigden voor de plaatsen waar geen bestuurslid der Vereeniging aanwezig is, worden gekozen Mevr de Pree te Breskens, Mevr. Leenhouts te Retranchement, Mejuffr. Provoost-Herweijer te Nieuwvliet. Mej. C. Verbrugge te Waterlandkerkje, Mevr. van de Plassche te Aardenburg en Mej. M. de Beer te IJ zend ij ke Na afloop der vergadering werd door den heer Ir. Mendacht voor de ver- eenigiog een lezing met filmvertooning gehouden over de winning en berei ding van Chilisalpeter. Deze lezing werd nog gevolgd door een bloemenfilm. GROEDE. Collecte. De gehouden inzameling van gelden ten bate van de muziekvereeniging E. M. M. alhier, voor den aankoop van nieuwe instrumenten, heeft opgebracht de som van f 602. Verkooping. Gisteren werd alhier door de Nota rissen Heufke en Gorthals verkocht het Hofsteedje thans verpacht aan R. de de Meulemeester. Kooper werd de heer René de Meulemeester, voor f6250, SLUIS. Botsing. Door de gladheid der straten had hier Zaterdag een botsing plaats tusschen een auto en een molenaars wagen. Het paard van den wagen kwam terecht op de auto, waardoor eenige ruiten het moesten ontgelden. Behou dens verdere materieele schade kwamen de personen met den schrik vrij. Afscheid van den gemeente veldwachter J. B. de Wispelaere. In tegenwoordigheid van burge meester Berkers, de gemeente-secre taris P. van Hootegem en verdere gemeente-ambtenaren, benevens het korps der marechaussee had Maan dag in de raadzaal van het stadhuis het afscheid plaats van den gemeen te-veldwachter, die met ingang van 1 Februari de gemeentedienst met pensioen heeft verlaten. Allereerst werd hij toegesproken door burge meester Berkers, die hem dank zei voor de vele en goede diensten aan de gemeente bewezen. Spreker schetste den heer De Wispelaere als een trouw politiedienaar, die steeds zijn moeilijke plichten tot ieders tevredenheid waarnam. Ver volgens werd het woord gevoerd door wachtmeester De Pooter, bij ontstentenis door ziekte vayi den op perwachtmeester I. van Wijck, die tot zijn spijt verhinderd was, per soonlijk van zijn vriend afscheid te nemen. De heer De Pooter dankte den heer De Wispelaere namens het korps marechaussee voor de aange name samenwerking, welke tus schen het korps en hem mocht be staan en hij sprak den wensch uit, dat de gemeente-veldwachter nog lang van zijn welverdiende rust zal mogen genieten. Verder traden nog als sprekers op de heeren Rooze, Rijksveldwachter-Brigadier te Sint Anna ter Muiden, die ook steeds een aangename herinnering zal be houden aan de samenwerking welke tusschen hem en den heer De Wis pelaere heeft bestaan en tot slot sprak de heer P. van Hootegem, die den scheidenden politiedienaar in het bijzonder dankte namens hemzelf en namens het secretarie-personeel, waarbij hij hem namens het gemeen te-personeel een oorkonde in lijst aanbood, waarop zijn staat van dienst stond vermeld. De heer De Wispe laere dankte de sprekers voor de tot hem gesproken woorden en sprak zijn waardeering uit over het ge schenk, dat door hem als een blij vend souvenir zal bewaard worden. Nadat het gemeenschappelijke ge zelschap op een foto vereenigd was, bleef men nog langen tijd gezellig bijeen.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2