BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3eweetv\e ^vesVexv^ FEUILLETON Haar eer gered. Grondwetsherziening. ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM Argentinië, 46ste Jaargang Dinsdag 2 Februari 1937 Nummer 4208 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1 25 Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75 Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 et par regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling^ Aanmelding en rangifte voor de bevolkingsregisters. Burgemeester en Wethouders van Breskens gelet op het bepaalde in artikel 112 van het besluit bevol kingsboekhouding, staatsblad 1936, nr. 342; herinneren de bevolking aan haar verplichtingen, omschreven in de ar tikelen 3 tot en met 16 van ge noemd besluit; brengen als voornaamste ter open bare kennis le. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden opgenomen in één der bevolkings registers 2e. dat ieder moet worden opge nomen in het bevolkingsregister der gemeente, waar hij voornemens is duurzaam of voor onbepaalden tijd als regel zijn nachtrust of de daar voor in de plaats tredende rust te genieten 3e. dat in geval van onzekerheid omtrent het onder 2e. vermelde bij zondere voorschriften gelden 4e. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die Nederland verlaat, onver wijld van de bevolkingsregisters moet worden afgevoerd; 5e. dat bij adresverandering bin nen de gemeente de noodige wijzi gingen in het bevolkingsregister moeten worden aangebracht. Voorts, in verband met het boven staande: a. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente, mondeling of schriftelijk moet ge schieden op den da.g van, of uiterlijk vijf dagen na het vertrek (bij het verlaten van Nederland, ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adres verandering, met opgave van het laatste adres en van den naam der gemeente, of van het land en de plaats, waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zoo noodig met op gave van den naam van het hoofd van het gezin); 30. 0 Zij liepen de lindelaan op en neer, tot de zonnestralen een meer gouden gloed aannamen en Lady Perivale's koetsier al half en half begon te denken, dat zjjn meesteres in een ander rijtuig naar huis was gegaan en vergeten had, dat haar équipage op haar wachtte. Grace vertelde Haldane alles, wat er gebeurd was na haar terugkeer in Londen liaar evrontwaardiging haar minachting voor haar valsche vriendinnen en kennissen. Lady Mor- ningside's vriendelijkheid, haar in dienstneming van Faunce, den de tective, en haar hoop, dat zij open lijk voor de rechtbank al die praatjes als laster gebrandmerkt zou zien ledereen in Londen weet van mijn schande af, en iedereen in Londen moet getuige zijn van mijn herstel van eer, zeide zij en op een toon, die onbeschrijfelijke minachting ver ried, voegde zij er bij: Is het eigen lijk niet bespottelijk, dat ik mij zoo veel moeite moet getroosten enkel en alleen, omdat een andere vrouw toe vallig op mij gelijkt? b. dat aan den aangever van een vertrek, behoudens bijzondere ge vallen, onmiddellijk een verhuiskaart wordt uitgereikt of toegezonden, wel ke hem dierft als bewijs van afmel ding en welke binnen vijf dagen moet worden ingeleverd bij het be stuur der Nederlandsche gemeente, in welker bevolkingsregister de per soon moet worden opgenomen; c. dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een bevolkingsregister is opgeno men of die ten onrechte nog in 'het bevolkingsregister eener andere ge meente is opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in per soon moet aanmelden bij het ge meentebestuur onder overlegging van een paspoort of ander identi teitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Nederland en van een ver huiskaart of legitimatiebewijzen, in dien hij uit een andere gemeente van Nederland is gekomen, tenzij hij overeenkomstig de desbetreffende bepalingen is vrijgesteld van aan melding d. dat bestuurders van instellin gen, gestichten of schepen, waarin personen onder eenig bestuur inwo nen, alsmede hotelhouders, pension houders en kamerverhuurders uiter lijk vijf dagen na de opneming of huisvesting of na het vertrek, mede- deeling moeten doen van den ge slachtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veer tien dagen in de instelling, het .ge sticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuis vest; alsmede van ieder zoodanig persoon, die daaruit vertrekt, tenzij de persoon is vrijgesteld van aan melding; e. dat overtreding van de voor schriften wordt gestraft vojgens de wet; f. dat voor persoonlijke aanmel ding en voor mondelinge aangifte voor het bevolkingsregister gelegen heid zal worden gegeven op werk dagen van 9 tot en met 15 uur ('s Zaterdags tot 12,30 uur) ter ge meente-secretarie, gelegen Dorps straat 25. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, D. H. VAN ZUIJEN. De Secretaris, J. G. RAMAKER. En omdat Rannock toevallig een schurk is. Ik houd het .ipr voor. dat dit alles een slim overlegd plan is van Rannock. Maar waarom zou hij zooiets Laags gedaan hebben? Omdat hij u uw weigering van zijn huwelijksaanzoek betaald wilde zetten zoo zou hij dit stellig uit drukken. O neenl Geen man ter wereld zou ooit zoo demonisch kunnen zijn. Ik weet vrij veel van Ran- nock's vroeger leven af, en .ik ge loof zeker, dat hij daartoe wel in staat zou zijn. Maar verondersteld nu, dat hij werkelijk zulk een laagheid zou kunnen plegen hoe zou hij het dan hebben kunnen aanleggen, om gezien te worden door menschen, die njij kennen Dat was niet moeilijk. Hij be hoefde maar even de kranten na te kijken waar de kennissen heen gin gen. Hij koos Algiers, Corsica en Sardinië, omdat die minder in Jrek zijn dan Cannes of Nizza en nam daardoor den schijn aan, alsof hij opzettelijk de gewone reisroute ver meed. God moge het mij vergeven, als ik hem onrecht aandoe ik haat hem te fel, om onpartijdig over hem te kunnen oordeelen maar het feit, dat hij tijdens dit seizoen 0 De Tweede Kamer houdt zich be zig met de behandeling van het re- geeringsvoorstel tot herziening van de Nederlandsche grondwet, en in dit verband is het wellicht niet onge- wenscht iets over grondwetten in het algemeen en de Nederlandsche grondwet in het bijzonder onder de aandacht van den lezer te brengen. De inhoud van de meeste grond wetten bestaat uit een samenvatting van de algemeene regels der staats inrichting, voorafgegaan door of ver mengd met zoogenaamde grond rechten. En het zijn deze grond rechten, die bijna immer het voor werp waren van heftigen strijd Zij moesten altijd veroverd wordendoor opkomende klassen, die naar meer vrijheid streefden Men zou dit kun nen bewijzen met tallooze voorbeel den uit de wereldgeschiedenis. Vrij heden en rechten, worden zelden van boven af ten geschenke gegeven. Natuurlijk bestaan er ook op deze regel uitzondering; er zijn inderdaad grondwetten, waarvan men kan zeg gen, dat zij van boven af geschon ken en niet van onder op doorstrijd (die in tegenstelling b.v. met de Fransche revolutie niet immer met de wapens behoeft te worden uitge vochten) zijn verworven. Maar het eigenaardige vah dergelijke grond wetten is, dat zoo zij al eenige grondrechten bevatten het systeem meestal uitsloot, dat zij werkelijke waarde kregen. Om een voorbeeld van zoo'n grondwet te vinden be hoeft men niet eens diep in de ge schiedenis door te dringen. Men kijke maar eens naar de nieuwe Rus sische grondwet. Die houdt inder daad een aantal grondrechten in, maar wie wil beweren, dat deze ook worden nageljeefd? En wat heeft men tensllotte aan een geheim stem recht, indien er toch slechts op één partij mag worden gestemd? Waar uit al weer volgt, dat alleen degeen, die voor zijn vrijheid vecht, grond rechten verkrijgt. En hij moet ten deze steeds dilligent blijven, anders worden hem zijn rechten ontnomen. Men zie maar eens naar Duitsch- land, waar in 1933 tegen den wil van partijen met verslapte demo cratische principes, vrijheid en volks rechten zonder eenig verzet werden weggeschoven. En in Oostenrijk was het al niet anders. Slechts in Spanje liepen de democraten te wapen en men kan het slechts zonde en jam mer vinden, dat een groot deel van deze Spaansche democraten onder de ellende van den burgeroorlog steeds meer in communistisch vaar water dreigt te geraken. Men moet zich dit alles goed realiseeren, indien men zich een oor deel over een grondwetsherziening wil vormen. Geeft nu de nieuwe grondwetsherziening aan het Neder landsche volk nieuwe rechten, of tast men bestaande grondrechten aan? Van de meeste voorgestelde wijzigingen kan men eigenlijk noch het een noch het ander zeggen. Met een werkelijke aantasting van de grondrechten kan men bij het vrijheidslievende Nederlandsche volk ook niet wel aankomen. De regee ring heeft dit moeten ondervinden ten aanzien van het voorstel van de Staatscommissie om de drukpersvrij heid aan banden te leggen. In de Staatscommissie was er een meer derheid voor dit voorstel, maar de regeering kon het onmogelijk over nemen, zoo fel was het protest, dat zoowel van rechts als van links te gen een schending van onze grond rechten oplaaide. De eenige aantas ting van grondrechten in de voor gestelde grondwetsherziening zou men dan ook misschien kunnen zien in de mogelijkheid tot vervallen verklaring van revolutionaire volks vertegenwoordigers. De communist De Visser noemde dit een reactie in den slechten zin van het woord, maar minister De Wilde repliceerde hierop, dat het veeleer een reactie was tegen de dreigende verwording van ons parlementaire stelsel. Er zit veel waars in de opvatting van de minister, maar anderzijds kan men niet ontkennen, dat er in een derge lijke wijziging groote gevaren kun nen schuilen. Wat men wil, Is dat leden van Staten Generaal, Provin - I ciale Staten en gemeenteraden bij 2/3 meerderheidsbesluit dier ooile ges van hun lidmaatschap verval len worden verklaard, wanneer zij een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de be staande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige mid delen. Tot behoud van de democra tie lijkt deze wjjziging inderdaad zeer mooi, maar vergeten mag nietwor- niet in Londen is, pleit tegen hem. Het lijkt wel, of hij, na zijn schot gelost te hebben, zichzelf wil vrij waren tegen alle nadeelige gevol gen. Niemand zou hem vermeden hebben, als hij in Londen geweest was, merkte Lady Perivale met bit tere minachting aan. Niet meer dan anders. Hij was niet erg in trek althans niet bij de élite onzer maatschappij. Neen, maar hij was zoo geestig, zoo onderhoudend en hij speelde zoo verrukkelijk mooi op de violoncel en hij vertelde mij al zijn verdriete lijkheden en hoe hard de wereld hem bejegend had. Ik hield hem voor het "Beklagenswaardig slacht offer van bekrompenheid en klein geestigheid. O, wat ben 'k onuit staanbaar dom geweest! Neen, dat nietl U bent alleen niet een vrouw van de wereld ge weest. En dat dacht ik toch nog al van mijzelf. Ik dacht, dat ik alles geleerd had in de drie jaren, die ik in de hoogste kringen heb doorge bracht. en dat de landelijke een voud, dien ik had meegenomen uit mijns vaders pastorie, tot het ver leden behoorde. En ik heb lijdelijk geduld, dat mijn naam bezoedeld werdl Gun mij het voorrecht van uw vriendschap, tot u mij de eer van een inniger verbond waardig keurt, en ik zal u beschermen tegen al de dwa lingen van uw onervarenheid, ik ben zoo blij, dat u nog betrekkelijk wei nig van de wereld weet. Ik heb ge noeg wereldwijsheid opgedaan voor ons beiden de wijsheid van May- fair en Belgravia, die de engelen dwaasheid noemen. Hij geleidde haar naar haar rij tuig, maar hij vroeg haar niet, of hij haar eens mocht komen bezoe ken. Over een dag of wat ga ik op reis, zeide hij, maar ik hpop, dat wij elkaar in het najaar weer zullen zien. Gaat u een buitenlandsche reis maken Waarschijnlijk wel. Ik ben het echter nog niet geheel met mijzelf eens, welke route ik kiezen zal. Ik zal u schrijven uitwaar ik ben als ik tenminste mag. U zult mij daarmee een groot genoegen doen, verzekerde zij. Ik ben zoo blij, dat wij weer goede vrienden zijn. Zij drukten elkaar de hand ten afscheid, als half verloofden. Stralend van geluk keerde Grace huiswaarts. Zij had zich altijd tot hem aangetrokken gevoeld. Mis schien misschien had zy hem al DE VELLEN HINGEN ERBIJ Dank iq KLOOSTERBALSEM komt xi|n hand «aar goed ia orde ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mffn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde oan de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd ooor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." Mm K Pf AKKER'S ORIGINEEL TBR INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en snf| wonden Ook ongeëvenaard als wrQfmfddel by Rheumatiek, spit en pyniyke spieren Schroefdoos 35 ct. Potteni 621/» et. en f 1.04 den, dat een dergelijke wijziging bui tengewoon verstrekkend kan wor den, indien men maar tijd genoeg heeft. Royeert men eerst tien leden, dan blijven er nog maar 90 over en onder 90 leden is 2/3 meerder heid weer spoediger bereikt voor het volgende royement. In groote lijnen kan men het dan ook eens zijn, met de woorden van minister De Wilde, dat onze grond wet geen fundamenteele herziening van noode heeft, daar zij zeer wel in harmonie is met de gevoelens van de overgroote meerderheid van ons volk. De katoencultuur in Argentinië heeft in de laatste vijftien jaren een dusdanige vlucht genomen, dat men terecht dit product mag rangschik ken onder de voortbrengselen, ewlke bijdragen tot den rijkdom van het land. Wij zien hoe de Argentijnsche re- tijd liefgehad. Zijn koelheid haar door de ziel gesneden, maar nu hij opnieuw aan haar voeten lag neer geknield, achtte zij er hem des te hooger om, dat hij zich op een af stand had gehouden, zoolang er nog een zweem van twijfel in zijn binnen ste aanwezig was. Iemand, wien het om haar geld te doen was, zou partij getrokken hebben van haar verlaten heid en zijn kans hebben waargeno men, terwijl er een smet op haar naam rustte. Het trof haar diep, dat hij zich zoo plotseling had overge geven aan haar persoonlijken in vloed, aan de oogen en de stem, die hij liefhad. Hij had niet langer kunnen twijfelen, zoodra hij haar had gezien. 0 Sinds John Faunce niet meer aan Scotland Yard verbonden was, had den zijn werkzaamheid zich hoofd zakelijk uitgestrekt tot de hoogere kringen. Men had van zijn diensten gebruik gemaakt in uiterst kiesche en soms zeer netelige kwesties, die hem in aanraking hadden gebracht met de aanzienlijksten uit het land en hij kende de pairs van Enge land bijna even goed op zijn duimpje, alsof hij zelf een der hunnen was ge weest. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1