BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. 2be •er ffiocifèrêrifswi, op Klooster balsem Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Gewestelijk Nieuws. 46ste Jaargang Vrijdag 29"Januari 1937 Nummer 4207 ABONNEMENTSPRIJS Per dóe maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per |aar I 5.00 Buitenland per jaar t 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer I0;15. Ingez Med. 30 et. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) TWEEDE BLAD. Het waterleidingbedrijf Zeeuwsch-Vlaanderen. Woensdagmiddag heeft de minis ter van sociale zaken, mr. M. Slin- genberg, het bedrijf van de N.V. Waterleiding Maatschappij Zceuwsch Vlaanderen te St. Jansteen ofticieel in gebruik gesteld, in tegenwoordig heid van genoodigden. Nadat de heer B. A. Th. Truffi- no, burgemeester van de gemeente Hulst, het gezelschap had welkom geheeten, gaf de directeur der maat schappij, ir. G. P. M. Dikötter, een technische uiteenzetting van het nieuwe 'bedrijf. Spr. deelde mede, dat thans vijf gemeenten in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren van drinkwater worden voor zien, omvattende 28.000 inwoners, n.l. Terneuzen, Sas van Gent, Hulst, Axel en St. Jansteen. De hoeveelhe den water die noodlg zijn, worden gewonnen uit de hoogere zandgron den in de gemeenten St. Jansteen en Clinge. Op een uitgebreid terrein, groot ca. 110 H.A., zjjn in totaal 48 pompputten gemaakt, welke te zamen een hoeveelheid van 120 tot 150 kubieke meter water per uur kunnen leveren. Het uit den grond opgepompte ruwwater wordt in een kelder, groot 500 M3, verzameld en vervolgens door zuiveringswerken geleid, ten einde de overtollige ijzer- en man- gaanverbindingen uit het water te .verwijderen. De zuiveringswerken be staan achtereenvolgens uit een do- seerinrichting waar aan het water kalium permanganaat wordt toege voegd, een sproeiruimte, waarin door sproeiïng het water zuurstof uit de lucht kan opnemen, een bezinkkel- der, waarin de eerste ijzer- en mangaanneerslag wordt opgevangen en ten slotte vijf filters, elk met een oppervlak van 12 M2, waarin het water geheel wordt gezuiverd. Het aldus gezuiverde water stroomt naar een reinwaterkèlder met een inhoud van 500 M3 en wordt daaruit opge pompt naar den watertoren te Axel, De pompinstallatie omvat zesi bronnenpompen elk met een capa citeit van 25 M3/uur, twee eikaars reserve vormende laag- en hoog drukpompen met een capaciteit van 120 M-Jjuur en een spoelpomp met een opbrengst van ruim 400 M3/uur Voorts omvat zij nog diverse hulp- pompaggregaten als vacuumpompen e.d.alle pompen zijn voorzien van electromotoren. De watertoren te Axel met een totale hoogte van 60 M. gemeten tot de nok, bevat twee reservoirs, een hoog reservoir met een totalen in houd van 1000 M3 en een laag re servoir met een inhoud van 300 M3 Voor de voeding van den toren en de voorziening van de aangeslo ten gemeenten is een buizennet met een totale lengte van 90, K.M. aange legd. De totale kosten van alle werken tezamen inclusief den aankoop van de terreinen van de waterwinplaats bedragen f 1,180,000. Met uitzonde ring van de stalen buizen ter waarde van f 300.000 en enkele onderdee len van de electrische installatie, is uitsluitend Nederlandsch Fabrikaat toegepast. Hierdoor is een bedrag van rond f „4Q0.000 aan de bjnnen- Jandsche industrie ten goede geko men, terwijl in Zeeuwsch-Vlaanderen zelf in totaal rond f 250.000 aan ar beidsloon kon worden uitgekeerd. Tenslotte vermeldde spr. nog, dat op 1 Januari 1937 van de rond 5900 aansluitbare woningen, ruim 2700 of bijna 46 pCt. is aangesloten, terwijl reeds voor 2924 woningen of rond 49 pCt. de aansluiting werd aange vraagd. Uitvoerig ging vervolgens mr. P. Dieleman na alles wat er is gebeurd, om Zeeuwsch-Vlaanderen aan een waterleiding te he(pen, en het ver zet dat is geboden. De sympathie onder de leidende figuren was aanvankelijk groot, maar de publieke opinie moest worden bewerkt. Men ging den boer daar voor op. Er werd hard gewerkt. Nauwkeu rig werd onderzocht of het mogelijk was water uit den Zeeuwsch-Vlaam- schen bodem te betrekken. Ook an dere mogelijkheden werden onder het oog gezien. Het rapport luidde, dat de stichting van een centrale drinkwaterleiding voor Zeeuwsch- Vlaanderen zeer goed mogelijk was en dat er voldoende water van goede kwaliteit uit den bodem kon worden verkregen. Na een krachtige actie traden 20 van de 35 gemeenten toe. De N.V. werd opgericht op 3 Sept. 1926 met 20, later met 21 gemeenten. Ook de financieele maatregelen waren ge troffen. Alleen de gemeenten moes ten nog een formeel besluit nemen, n.l. tót het aangaan der geldleenin- „4'en Toen brak een ware storm te gen de plannen los. De commissa rissen achtten het noodig een .on partijdig onderzoek naar de bezwa ren te doen instellen. Verschillende gemeenten weiger den het besluit tot het aangaan der leening te nemen. Een commissie van onderzoek bestaande uit 50 per sonen werd benoemd. Ook de groot ste tegenstanders waren daarin op genomen. Het keurig zakejjjk rap port der commissie kon ecliter vele gemeentebesturen niet bekeeren. Onder leiding van den Commissa ris der Koningin had na eenige ja ren op 8 April 1930 wederom een bespreking plaats. Een plan werd opgesteld voor 8 gemeenten (voor Oost en West) en een nog kleiner plan, alleen voor Oost (3 gemeen ten). Van West vielen er twee af, zoodat moest worden afgezien van het plan Oost en West. Bleef over het plan voor 3 gemeenten in Oost. Daarvoor werd een nieuwe N.V. op gericht. De oude werd ontbonden. Zoo is dan nu tiet plan voor de bovengenoemde gemeenten (enkele kwamen er nog bijuitgevoerd. Spr. hoopt dat hierdoor Zeeuwsch-Vlaan deren tot grooter ontplooiing zal komen. Hierna heeft de minister van so ciale zaken, mr. M. Slingenberg, het bedrijf na een korte rede in werking gesteld. De commissaris der Koningin onthult een gedenksteen. Vervolgens woonde het gezelschap de onthulling bij van een gedenk steen, door den commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Uffo-rd. Deze hield daarbij een rede, waarin hij allereerst, ook namens het pro vinciaal bestuur, een kort woord van welkom richtte lot den minister. Spr. bood de Waterleidingmaat schappij, namens het provinciaal be stuur, zijn gelukwenschen met de opening van het nieuwe bedrijf aan. De commissaris zette hierna in het kort het standpunt van het provin ciaal bestuur, inzake medewerking aan drinkwaterleidingen, uiteen. Vóór 1912 beschouwde het provin ciaal bestuur dit uitsluitend als een hygiënisch belang, waarvoor het rijk en niet de provincie had zorg te dra gen. In 1912 veranderde men van zienswijze. Toen deden Ged. Staten aan Provinciale Staten het voorste] tot het geven van een kleine bij drage in de kosten van onderzoek en voorbereiding der Thoolsche plan Zorg er voor altijd een pot Akker*s Kloosterbalsem in huis te hebben, die komt elk oogenblik van pas Akker's Kloosterbalsem, vanouds beroemd en beproefd., bewijst dagelijks onschat bare diensten en blijft ongeëvenaard: R*8 wonc*"/ huid- en wrijf-middel. Want dit is'i bijzondere voordeel van Kloosterbalsem: 'n verrassend snelle wond-zuiverende en wond-heelende werking zonder litteekens, tegelijker tijd 'n wondere genezende uitwerking op spieren, weefsels en gewrichten. Daarom bijzonder doelmatig bij kneu zingen en dergelijke verwondingen. Een greep uit de vele verklaringen, welke ter inzage liggen: Ondragelijke brandwonden. De vellen hingen er bij! ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechterhand was geheel en al wond. Ik huilde van de ondrageiijke pijnen. Mijn man heeft mUn hand dadelijk verbonden met Kloosterbal sem. Hoe dat in eens heerlijk verzachtte, ik stond 2elf verstomd over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer ge woon". Zoo schrijft ons Mevr. H. Fr. te 's-Gr. Rheumatische pijnen kwelden ouden heer van 60 jaar„Hevige rheumatiek-aanvallen begonnen mijn leven te vergallen, Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend mij vertelde welke wonder baarlijke ondervindingen hij met Klooster balsem had opgedaan. Nu ik zelf dit mid del heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en monter gevoel". Zoo schrijft ons de Heer J. Vr. te H. Als wondmiddel onmiddellijk verzachtend en genezend bij oude en nieuwe wonden, brandblaren, ontvellingen, insec tenbeten, doorrijden en wonde- of doorgeloopen plekken. Als huid-middel bij winterhanden en wintervoeten, schrale huid, springende handen, uitslag, ring- en dauwworm. Als wrijf-middel ongeëvenaard tegen pijn in spieren en gewrichten, rheumatische aandoeningen, spit in den rug, spierverrekkingen, verstuikingen, heupjicht, zadelpijn, enz. Per doos 35 cent. Potten van 621/2 cent, I 1.04 en f 1.82. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten. nen. In 1914 kwam men een stap verder en stelden Ged. Staten voor, deel te nemen in een risico-garantie voor Tholen. Vanzelfsprekend gaf de provincie ook steun voor Z. Vlaanderen. In dit verband memo reerde spr. de besluiten van 1923, 1926 en 1933, welk laatste besluit den steun behelsde aan de nieuw opgerichte maatschappij. Spr. bracht hulde aan de zes gemeenten, die het initiatief daartoe namen, voor hun doorzettingskracht en sprak de hoop uit, dat het goede voorbeeld spoedig navolging zal vinden. Ten slotte bracht spr. dank aan allen, die medewerking hebben ver leend, in het bijzonder aan den heer Krul en zijn staf, alsmede aan mr. P. Dieleman, en eindigde met de beste wenschen voor een krachtige ontwikkeling .van het bedrijf. Hiermede was de plechtigheid ten einde. Van een vergadering, een vergeten voorzitter en het Wilhelmus. Zelden werd het nieuwe jaar met zooveel vreugde ingezet als 1937. Heel Nederland vierde het huwelijk van het Prinselijk paar en door innige samen werking werd het een grootsch festijn. Doch de voorbereidingen brachten wel eens moeilijkheden met zich mee 0 Een gemoedelijk dorpje in West- Zeeuwsch-Vlaanderen wilde bij het feestvieren niet achterblijven. Nadat het plaatselijk Oranje-comité veigaderdhad, werden de buurtcommissies aan het werk gezet. Op zekeren avond kwamen de be woners van één der buurten samen in het gezellige cafétje, teneinde gezamen lijk en met vereende krachten een prachtig plan te bespreken. Reeds vóór den vastgestelden tijd zaten verschei dene belangstellenden om het gloeiend warme Kacheltje geschaard. De waardin deed goede zaken, want voor een der gelijke gewichtige bespreking dient in de eerste plaats de keel fit te blijven. Naarmate de tijd vorderde, werd het lokaaltje voller, de rook dikker en de stemming luidruchtiger. Met statige slagen kondigde het klokje reeds het uur der vergadering aan en menigeen tuurde onwillekeurig door den dichten nevel naar den voorzittersstoel, die nog steeds onbezet was. Toen werd het langzamerhand stillerde Stilte voor den storm! Maar plotseling sloeg één der aanwezigen heftig met de vuist op tafel en zei in zijn sappig Zeeuwsch- Vlaamsch dialect: „Wel vnoe bin 'k bie alle bestuursleejn gewist om te zeggen dat 't vergaoderieng was, mao de voorzitter bin 'k vergeten". Allengs ging de algemeene ontstel tenis over in een onbedaarlijk gelach. Daar het te laat geworden was om er den voorzitter alsnog bij te halen, nam een der bestuursleden de gewichtige functie waar en weldra waren de be sprekingen in vollen gang. Het wilde echter niet best vlotten en na eenigen tijd waren de gemoederen zoodanig verhit, dat de waarnemend-voorzitter het wenschelijk achtte, aan de verga dering een einde te maken. Met moeite kon hij zich verstaanbaar maken, waar na hij den aanwezigen meedeelde, dat men het zeer waarschijnlijk niet eens zou worden. Hij stelde voor tot slot het Wilhelmus te zingen. En plechtig zetten allen, eendrachtig doch veel stemmig, het oude volkslied in, waar na een ieder zich huiswaarts spoedde. 0 Zoo ging het hier en zoo zal het elders gegaan zijn. Doch naarmate de de groote dag nadert, neemt de ernst toe en verdwijnen alle oneenigheden. Zoo was het ook in het Zeeuwsch Vlaamsche dorpje en toen de dag der dagen aanbrak, werd het een weerga loos festijn. BRESKENS. Puzzle. Wij ontvingen heden een exemplaar van de interessante Ster-Tabak Puzzle, welke deze week door geheel Neder land huis aan huls verspreid is. Tot 15 MAART a.s. kunnen oplos singen worden ingezonden, terwijl de uitslag op 30 APRIL a s. zal worden bekend gemaakt. Voor de prijzen welke voor deze puzzle worden uitgeloofd, zie men de advertentie op pagina 1 van dit nummer. BIERVLIET. Vergadering. Maandag- en Dinsdagavond werd te Biervliet en te Driewegen een algemee ne vergadering gehouden van de Ver. voor Zlekenhuisverpleging afd.Bietvliet. De heer M. Maas, 2e voorz. van de alg. ver. in Zeeuwsch-Vlaanderen, zette In beide vergaderingen de zegenrijke werking uiteen van de bestaande ver- eeniging, daarbij er vooral op wijzende, dat deze onderling werkt en dat ze dus onze eigen vereeniging is. Van winstbejag of het nastreven van per soonlijke belangen is geen sprake. Het tienduizendste lid is ingeschre ven en thans wordt gevraagd om uit- bieiding van het bestaande. Het be stuur heeft daarom de mogelijkheid daarvan onder het oog gezien en in concept drie nevenfondsen ontworpen: een fonds, dat alleen de operatiekosten vergoedt tot een bedrag van f 60 per jaar, tegen een premie van 3 cent per lid en per week; een fonds, dat ope ratie- en specialistische kosten, foto's, bestraling, enz. vergoedt tot een be drag van f 100,- tegen een premie van 8 cent per lid en per week en een uit breiding daarvan tot een bedrag van f 200,- tegen M cent per week. De heer Maas lichtte de daaromtrent toegezonden circulaire In de breede toe. Aan het slot der vergadering, die vooral te Biervliet druk bezocht was, werden nog enkele vragen gesteld en tot genoegen beantwoord. Suikerbietenteelt en een nieuw tijdschrift. De suikerbietenteelt is een onmis bare schakel in het landbouwbedrijf. Neemt o.a. bij de vruchtwisseling een voorname plaats in. Maar ook als werk verschaffingsobject niet te onderschat ten. Iedere poging om deze teelt vooruit te brengen en te verbeteren moet dus ten zeerste toegejuicht worden. Het was ons dan ook zeer aange naam dezer dagen een tijdschrift te mogen ontvangen: „Van Zaad tot Suiker" geheeten. Een interessant en leerzaam artikel hierin is het hoofdartikel: „De beteekenis van selectie voor de uit komst van de suikerbietenteelt". Bij het volgende artikel: „De schieters in de suikerbieten", willen wij even stil staan omdat dit het vorige teeltjaar zooveel stof opgeworpen heeft. In 1936 kwamen meer schieters voor als nor maal het geval is. Door minder serieuze veredelingsbedrijven werd een handig gebruik hiervan gemaakt en in dit op zicht al beweerd, dat een bepaalde soort niet meer meekon. Dit is natuur lijk onjuist, daar de suikerbietenver- edeling een doorloopend bedrijf is, dat niet het eene jaar de eene, het andere jaar een geheel andere biet aflevert. Bovenbedoeld hoofdartikel in „Van Zaad tot Suiker" bespreekt dit zeer uitvoerig. Het is zeer gevaarlijk vergaande con clusies te trekken op grond van soms maar één waarneming. Dit wordt in den land- en tuinbouw nog maar al te veel gedaan. Het vroege zaaien en de daarop volgende koude zal echter bij

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1