BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Haar eer gered. Heeflr U cL STER TABAK PUZZLE af opQefoft JeoLzre goede. optoSTer onUarucft een pryS vtouxrondzr P.500Q ouxn getdfyryxer. 46ste jaargang Vrijdag 29 Januari 1937 Nummer 4207 ABONNEMENTSPRIJS Per dóe maanden I 1.25. Buiten Breskens per dóe maanden f 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per iaar I 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez, Med. 30 et. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaatuittweebladen EERSTE BLAD. Wekelijksch Overzicht. o BINNENLAND. Dezer dagen waren wij juist tot de conclusie gekomen, dat winter" in ons land nog slechts een begrip was, maar dat in werkelijkheid niet meer bestond. Gelukkig is deze slot som achteraf toch fout gebleken. Gelukkig zeggen wij omdat er van den winter een zeer sjDecia'c bekoring uitgaat, welke bijna ieder mensch ondergaat. Iedereen onder vindt den invloed, welke uitgaat van een besneeuwd landschap met zijn vage omtrekken van boomen, hui zen en hofsteden. Vooral in onze .Noordelijke pro vincies, Groningen, Friesland en Drente, waar de sneeuw op som mige plaatsen ruim 40 cm. dik ligt en waar door den wind bergen van sneeuw zijn opgeworpen, die een hoogte hebben van 2 m. en een breedte van 6 meter 1 Niet echter in de steden! Of men zou voor dag en dauw" uit het warme bed moeten kruipen en een wande ling door de nog leege straten van de groote stad moeten mken. Meest al voelt de stedeling daar heel wei nig voor en de eerste aanblik, die hij van de besneeuwde stad krijgt, is er een van volkomen desolatie. Het drukke verkeer, het strooien van pekel, zout en kolengruis, zorg er onmiddellijk voor, dat de straten met een modderlaag worden be dekt, waartegen geen schoenen be stand zijn. De stedeling beschouwt sneeuw dan ook als een noodzake lijk kwaad, dat nu eenmal een on afwendbare factor van den winter vorrpt. Niet echter alle stedelingen vat ten het zoo op. Vooral niet de jeugd van Den Haag, die op zulke winter dagen er al heel vroeg op uit trekt met sleden van allerlei model, om zich in de bosschen, zoowel het Haagsche als het Scheveningsche, en in de duinen aan hun geliefde wintersport over te geven. Zelfs ziet men ondernemende jongelui met ski's de duinen intrekken, om hun wintervacantie in de Nederlandsche .duinen te continueeren. Zoo heeft tenslotte de winter van 1936—'37 toch nog iets goeds ge- FEFTLLFTON 29. 0 Daarin hebt ge u toch zwaar vergist. Ik besef nu, dat ik verkeerd heb gedaan met hem zoo vriend schappelijk te ontvangen. Eenvoudig, omdat die man het vertrouwen of de genegenheid eener vrouw niet waard is. Lady Peri- vale, u zult verleden jaar wel eenig vermoeden gehad hebben van den strijd, dien ik met mijn eigen hart voerde. Ik begrijp u niet recht. Ik zou een beter acteur heb ben moeten wezen dan waarvoor ik mijzelf houd, als u niet wist, dat ik u liefhad. Ik zie niet in, waarom ge met uzelf moest strijden, als als dat werkelijk zoo was. Niet? U weet niet of wist toen niet hoe boosaardig de we reld zijn kan onze moderne we reld, die alles afmeet naar zijn waar- de in geld. U bent rijk en ik heb juist genoeg, om fatsoenlijk van rond bracht. Of het nu ook nog zal gaan vriezen? Volgens voorspellingen van De Bilt is daar veel kans op. Schaatslustig Nederland zal dan nog zijn hart kunnen ophalen! Van een praatje over den winter naar een praatje over economie, n'est qu'un pas, althans op schrift. De Nederlandsche ministers van economische zaken en landbouw, de heeren Gelissen en Deckers, zijn van hun Scandinavische reis in Neder land teruggekeerd. Uitdrukkelijk heb ben zij aan correspondenten ver klaard, dat hun reis niet ten doel had het voeren van handelsbespre kingen, maar slechts om het ter rein te verkennen. Wat dit laatste punt betreft, daarin zijn de ministers geslaagd. Zij hebben in Noorwegen en Zweden talrijke felaties aange knoopt, die van veel nut voor de toekomst kunnen zijn. Voor de hee ren Lamping en Peters, resp. direc teur-generaal van handel en secre taris van Minister Deckers, geldt hetzelfde. Ook zij hebben het terrein ver kend en kostbare inlichtingen inge wonnen omtrent de organisatie van den Zweedschen export In hoeverre nu het eerste punt verwezenlijkt is. daarover is uiteraard nog geen definitief antwoord te ge ven. Zooals bekend, houdt het plan van dr. Colijn in, de conventie van Oslo nieuw leven in te blazen en met eenige landen, onder welke Ne derland en België, uit te breiden. Zoowel in de Scandinavische landen als in Nederland en België heeft men dit plan met enthousiasme aan vaard, ondanks de vele moeilijkhe den daaraan verbonden. Vooropgesteld zij echter, dat een welslagen van zulk plan voor een groot deel afhangt van den goeden wil" van grootere mogendheden, b.v. Frankrijk en Engeland. Zooals men weet is het Verdrag van Ouchy, dat in 1932 gesloten werd tusschen Ne derland, België en Luxemburg en dat een geleidelijke afbraak van de tolmuren beoogde, mislukt dooreen tegenwerking van Engeland, dat niet duldde, dat b.v. in Nederland lagere tarieven golden voor Belgische goe deren dan voor Engelsche. Thans staat de wereld op een tweesprong. Engeland alsook Frank rijk hebben herhaaldelijk van hun .goeden wil" getuigd. Thans komt het echter niet meer aan op woorden maar op daden. Engeland of Frank rijk toone nu inderdaad zijn goeden te komen. In de oogen san velen ben ik bepaald arm. Wat zou het u kunnen sche len, wat de menschen zeggen, als ik wist, dat u het eerlijk en oprecht meende. Ja, dat is nu juist de kwestie. Dat was de reden, waarom ik zweeg. Mijn trots kon niet dulden, dat u mij op één rij plaatste met iemand als Rannock. En nog anderen van dat soort fladderden om u heen totaal geruïneerde losbollen, voor wie het bezit van uw vermogen een her nieuwd smaken van allerlei genie tingen zou beteekenen. Ik zag, hoe u Rannock aanmoe digde. Ik heb hem nooit aangemoe digd. Ik vond zijn gezelschap pret tig en onderhoudend, omdat hij zoo geheel anders was dan de rest. Ik had medelijden met hem om de te leurstellingen, die hij ondervonden had, en zijn mislukte carrière. Ik zag in hem een man met een ge broken hart. Hij een. man met een gebroken hfrt? Ja, ja. dat is de laatste troef die hij uitspeelt, en ongelukkig ge noeg wint hij dikwijls daarmee het spel. Een gebroken hart!... Alsof zjjn hart ooit zou kunnen breken I wil, tot zegen van Europa, tot zegen van de geheele wereld I In het Zuiden des lands is het met de criminaliteit nog immer treu rig gesteld. Iedereen herinnert zich nog de beruchte Ossche moordza ken. Een tijdlang ging het iets be ter en vernam men weinig uit „zwart" Brabant. Dezer dagen heeft zich echter opnieuw een voorval voorgedaan, dat een nieuw bewijs levert voor het feit, dat de Brabant- sche misdadigerswereld nog niet on schadelijk is gemaakt. Te Eindhoven werd n.l. op Maan dagavond op zeer brutale wijze een postauto gestolen, waarin zich o.m. een bedrag van f 1900 bevond. Al hoewel de politie onmiddellijk het nasporingswerk ter hand nam, mocht zij er niet in slagen de auto terug te vinden. Dinsdag werd de wagen echter in de nabijheid van Eindho ven teruggevonden, doch de zich daarin bevindende postzak was open gesneden en verschillende poststuk ken waren ontvreemd. Ook de brief met geld was natuurlijk .spoorloos verdwenen. Uiteraard zet de politie met kracht haar onderzoek voort. Zij heeft er evenwél niet in mogen slagen, den dader reeds te arresteeren. BUITENLAND. Het komt alles tegelijk dezer da gen I De rede van "Blum, de Duitsche 'K HEB EEN RADION WAS ZIEN HANGEN •K ZAL STEEDS RADION VERLANGEN Een man, die enkel en alleen ge leefd heeft, om kwaad te stichten een man, wiens vriendschap me nig jonger en beter mensch te gron de heeft gericht I Wij vrouwen weten zoo weinig van het leven van mannen af. Niet zulke vrouwen als u. Ik moet u bekennen, dat hij mij belang inboezemde. Ik vond hem zoo'n echt mensch van stemmingen, van 't eene uiterste naar het andere overslaande. Ik vond hem edelmoe dig en vrij van alle kleingeestigheid. Hij bleef dezelfde, even aardig en voorkomend, en toonde niet de minste haatdragendheid, toen ik zijn aanzoek had afgewezen en dat hebben andere mannen, die ik een maal als ware vrienden beschouwde, wèl gedaan. Rannock is een slimme kerel. U kunt er zeker van zijn, dat hij u die weigering nooit heeft vergeven, maar hij is zich altijd blijven vast klampen aan de hoop, dat u mis schien nog wel van mcenny zoudt veranderen. Een iyian als hij kan nooit de oprechte vriend van een vrouw zijn. Laten wij niet verder over hem praten. Zijn naam klinkt mij zoo hateljjk in de ooren. en Italiaansche antwoorden Op het Engelsche voorstel nopens de vrij- willigerskwestie, de laatste phase van den strijd om de macht tusschen burgerlijke en militaire elementen in Japan, de nieuwste monsterproces sen jn Moskou. En vermeldt men er dan nog bij, dat de nieuwste overstroomingscatastrophe in Ame rika steeds tragischer vormen aan neemt, en de volkenbondsraad te Genève nog ijverig verder vergadert, dan is het lijstje van de belangrijk ste gebeurtenissen wel zoo onge veer vol. De rede, die de Fransche minister president 1.1. Zondag te Dyon hield, heeft over het algemeen een gunsti- gen weerklank in de wereld gevon den. En wat het belangrijkst is, zelfs de Duitsche pers maakt daar op geen uitzondering. Natuurljjk was men het daar niet met alles eens, wat Blum over de betrekkingen met Duitschland had verklaard, maar toch meende men uit deze verkla ring wel een basis te kunnen con- strueeren, waarop in de toekomst wellicht een meer vriendschappelijke samenwerking zal kunnen worden gebouwd. Ook Berlijn zegt een eco nomische regeling, een beperking der bewapening en maatregelen om de arbeiders, die in de zware in dustrie tengevolge van een even- tueele ontwapening geen werk meer zouden kunnen vinden, elders aan den arbeid te zetten. Frankrijk blijft echter aan de collectieve veiligheid vasthouden, d.w.z. het wil geen af stand doen van het door den Quai d'Orsay opgebouwde veiligheidssy steem, terwijl Berlijn nog steeds nut ziet in bilaterale verdragen. Op dit punt scheiden zich de geesten en ondanks alles ziet het er niet naar uit, dat hier spoedig een overeen stemming zal worden gevonden. In- tusschen is aan de scheipe Fransch- Duitsche perscampagne van de laat ste weken een einde gekomen, in de bladen van beide landen worden zelfs vriendelijker woorden gewis seld, dan sinds langen tijd het geval was en dat is in dezen tijd al wel haast voldoende, om een verheugd gezicht te trekken. Tegelijk met het commentaar op de rede van Blum, werden de Duit sche en Italiaansche antwoorden op het Engelsche voorstel nopens de vrijwilliger kwestie te Londen over handigd. En weer was er reden tot een gematigde vreugde. Want deze antwoorden, waarop men zoolang En toch hebt u dien zelf daar straks nog zoo moedig uitgespro ken in juffrouw Rodney's salon en u keek mij daarbij vlak in 't ge laat, alsof u mij tartte, eenig kwaad van u te denken. Het kan ook wel een soort van uitdaging geweest zijn. En heeft dat u van mijn onschuld overtuigd? U hebt mij zelf overtuigd. Ik ben het huis uitgestormd, aan wan hoop en twijfel ten prooi. Maar ik had u gezien, en ik kon niet langer twijfelen. Uw oogen, uw stem, de fierheid van uw blik. de trots van miskende onschuld, zóó uitdagend en toch zoo aandoenlijk Wie, die u zag, kon nog twijfelen? Lady Pe- rivale Grace kunt ge vergif fenis schenken aan een jaloerschen dwaas, die van zijn liefde voor u een zweep heeft gemaakt, om zich zelf mee te geeselen wiens ge dachten een wreedheid jegens u zijn geweest, maar God weet, hoe on eindig veel wreeder nog voor hem zelf? Ik ben blij, dat ge nu toch wat beter over mij begint te denken, gaf Grace kalm ten antwoord. Begint te denken I In mijn bin nenste is geen zweem meer over van een krenkende gedacht». Ik heeft moeten wachten, hebben meer gegeven, dan men in het algemeen er van verwachtte. De regeeringen van beide landen hebben reeds de maatregelen genomen, om het ver trek van vrijwilligers naar Spanje te verhinderen. Deze maatregelen zullen toegepast worden, zoodra ten aanzien van de vrijwilligerskwestie een algemeen accoord is gesloten en de voorstellen van de commissie van niet-inmenging ten aanzien van de controle op het embargo van vrijwilligers bestudeert men te Rome en Berlijn ijverig, zoodat men mag verwachten, dat er thans spoedig conoreet gehandeld wordt. Het lijkt welhaast te mooi om waar te zijn en men moet er dan ook, zoolang de contróle nog geen werkelijkheid is geworden, rekening mede houden, dat er nog een kink in de kabel komt. Maar voorloopig mag men zich in ieder geval verheugen over het feit, dat Duitschland en Italië zoo loyaal willen medewerken aan de oplossing van de Spaansche kwestie. Onder deze omstandighe den is het niet te verwachten, dat Rusland nu nog roet in het eten kruip in het stof voor uw voeten. Ik vraag u om niets anders dan uw vergiffenis. Mag ik trachten, uw vriendschap te herwinnen? Mag ik u helpen, zooals een vrieod, een broeder, een vader u zou helpen bij alle zich voordoende moeilijkhe den? Heel graag, zeide zij eenvou dig, hem haar tengere hand toeste kend, die hij in de zijne nam met een teederheid, die meer insloot dan gewone vriendschap. Het doet mij goed, dat u in mij gelooft, ondanks al die laster lijke praatjes, begon zij weer na een korte poos van stilte. Ik wil u wel bekennen, dat uw onvriendelijkheid mij pijnlijk aandeed want het was onvriendelijk van u, om u van mij af te wenden, evenals zooveel anderen, wier vriendschap ik nooit bijzonder op- prijs gesteld had. En wat dat gerucht omtrent mij be treft, dat jou jk gemakkelijk kun nen beantwoorden met een alibi. Van November tot Aprif ben ik in mijn villa in de Italiaansche Rivièra ge weest. Ik heb kolonel Rannock niet gezien sedert verleden jaar Octo ber. (Weidt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1