BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. ABDIJSIROOP Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Nederlandsche Ministers op reis. FEUTLLETON Haar eer gered Hebt Gij het telkens op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte 46ste Jaargang Dinsdag 26 Januari 1937 Nummer 4206 ABONNEMENTSPRIJS Per dóe maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden t 1.40. Franco per post per jaar I 5 00 Buitenland per jaar I 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med 30 c». per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Cl- De tijd ligt nog niet zoo heel ver achter ons, dat de Nederlandsche ministers, in tegenstelling met velen hunner collega's, betrekkelijk ..hok vast" waren. Het maken van buiten- landsche reizen was zoo'n beetje een privilege van den minister van Bui- tenlandsche Zaken, die tweemaal per jaar een uitstapje naar Genève mocht maken. Hoe geheel anders is dit tegenwoordigI Onze mi nisters reizen en deze reizen beper ken zich werkelijk niet tot een tocht je van Wassenaar naar de residentie met de beroemde Wassenaarsche tram. waarin men eiken morgen mi nister Slotemaker de Bruine op weg naar zijn departement kan aantref fen. Neen, onze ministers overStroo- men tegenwoordig geheel Europa. De heeren Gelissen en Deckers heb ben met hun actetasschen onderden arm geheel Scandinavië afgereisd, minister De Graeff verbleef eenige dagen in Brussel en onze minister president, Dr. Colijn, die de laatste reizen van zijn kabinetsleden min of meer op het geweten heeft, zoekt te Parijs wat rust en ontspanning na maanden van vermoeienden en verantwoordelijken arbeid. Voor wien onzen minister-president kent, is het overigens duidelijk, dat Dr. Colijn in de lichtstad niet enkel en al leen van zijn vacantie zal genieten, maar tevens informatorisch werk zal verrichten. Zooals men ziet, Neder land's belangen worden niet slechts meer van moeders pappot af behan deld. Met groote ondernemingslust trekken de kabinetsleden er op uit, om zaken in geheel Europa te doen en het dient gezegd te worden, zij kwijten zich daarbij opperbest van hun taak. Bekijken wij nu eens eerst het resultaat van den Scandinavischen reis, die het directe gevolg was van het plan-Colijn, om met de Scandi navische staten en België tot een nauwere economische samenwerking te geraken door het over en weer afbreken van tariefmuren, om op deze wijze tevens de groote mogend heden een goed voorbeeld te geven. Zooals bekend zijn de ministers Gelissen en Deckers niet naar Scan dinavië getrokken, om daar reeds officieele onderhandelingen over het plan-Golijn te beginnen. De onderne- 28. 0 Als hij verleden jaar zooveel van mij hield, waarom heeft hij mij dan niet ten huwelijk gevraagd? Omdat hij betrekkelijk arm en jij schatrijk. Allemaal onzin, Suze. Als hij werkelijk van mij hield innig veel zou hij geen geloof slaan aan zoo'n lasterlijk gerucht. Je moet ook wat op rekening schrijven van den démon der jaloe zie. Hij verbeeldde zich, dat je Ran nock aanmoedigde en dat je met hem wilde gaan trouwen. En ik had dien akeligen vent al driemaal afgewezen I riep Grace in wanhoop. Wat gaf dat, terwijl je hem toch nog om je heen dulde twee maal in de week kwam hij bij je lunchen en op concerten zweefde hij steeds om je heen. Ja, ik ben misschien wel een beetje onverstandig geweest. Adieu Suze. Span nu maar in 't vervolg ming had veeleer het karakter van een studie-reis, die het in ieder ge val mogelijk maakte, informeele be sprekingen te houden met de ge delegeerden van de landen, die lid zijn van de zoogenaamde Oslo-con ventie. Hoewel het nog wel eenigen tijd zal duren, voordat een officieele verklaring over het. resultaat van de zen reis zal worden afgelegd, is er reeds thans alle reden om te geloo- ven, dat er zeer vruchtbare bespre kingen zijn gevoerd. Zoo wordt op het oogenblik de mogelijkheid be studeerd, om den handel tusschen Nederland en Zweden, voor wat een zeker aantal goederen betreft, te vergrooten. Ook al blijft een direct resultaat voorloopig nog uit, toch valt niet te ontkennen, dat het be zoek aan Zweden en Noorwegen een zeer goed effect heeft gehad en dat het terrein thans goed is voorbereid voor constructieven ar beid. Het voornaamste resultaat van den reis is misschien wel, dat men heeft bereikt, dat zoowel de Zweedsche alsook de Noorsche en Deensche regeeringen hun instemming met het plan-Dr. Colijn hebben betuigd en dat men van deze zijden thans alles het werk zal stellen om binnen kort "door middel van onderhande lingen tot succes te geraken. Zooals uit een interview, dat het Deensche blad „Politiken" dezer dagen met minister Munch had, blijkt, meent deze politicus, dat het mogelijk moet zijn, de tegenwoordige systemen van quota's en vergunningen buigzamer en rationeeler te maken en dat de handel als gevolg van een confe rentie gestimuleerd kan worden. En de Noorsche minister-president, Koht, had zich reeds eerder in dezen zin uitgelaten. Hoewel men over het algemeen den tijd nog niet rijp acht voor ge meenschappelijke onderhandelingen tusschen de staten over een zoo goed als algeheelen afbraak van de han delsbelemmeringen, mag men dus toch aannemen dat de collectieve aanval op de hindernissen, die den handel nog in den weg staan, thans in den door Dr. Colijn gewenschten zin zal worden georganiseerd. Eenzelfde doel als de reis van de ministers Gelissen en Deckers naar Scandinavië had in zekeren zin ook het bezoek van minister De Graeff aan Brussel. Onze minister van Bui- tenlandsche Zaken heeft de Belgi sche ministers Van Zeeland en Spaak op de hoogte gebracht van nooit weer strikken voor me. Je di plomatie helpt je toch geen zier. Het spijt mij, dat hij zich zoo onhebbelijk heeft aangesteld, maar toch ben ik blij, dat jelui elkaar ont moet hebt. Ik weet, dat hij je lief heeft. En jij vindt, dat een paria als ik dankbaar moest zijn, als iemand nog iets om haar geeft? Neen, Grace, maar Arthur Hal dane is de eenige man, wiens liefde waarde voor je heeft. Dat heb ik je nooit verteld. Dat was ook niet noodig. Wees nu maar niet mistroostig, lieverd Alles zal wel in orde komen en spoediger dan je denkt. Ik ben niet mistroostig ik ben alleen maar woedend. Adieu, Suze. Als je morgen bij mij komt lunchen, zal ik je vergiffenis schen ken, maar anders niet. Dan kom ik stellig. Ik geloof, dat ik de bekwaamheid van je ,,chef de cuisine" meer op prijs stel dan Arthur Haldane ooit heeft gedaan 0 Lady Perivale's victoria stond voor het tuinhek van juffrouw Rodney, maar .toen zij in haar rijtuig wilde stappen, werd de weg haar verspeld de stappen, welke Dr. Colijn heeft gedaan bij de regeeringen, welke de conventie van Oslo hebben on derteekend, teneinde de grondbegin selen daarvan te doen herleven. Dat men daarbij op de medewerking van België kan rekenen, blijkt wel uit de Belgische perscommentaren. Wij willen hier nog even wijzen op de steeds grooter wordende vriend schap, die zich tusschen België en ons land ontwikkelt, een vriend schap, die wel het best tot uitdruk king komt in het bezoek, waarmede niemand mindqr dan de Belgische koning den door onzen Brusselschen gezant. Mr. Patijn, georganiseerden Indischen dansavond vereerde. Het doet goed in deze tijden van ernstige verwijdering tusschen de landen, dat er tenminste eenige na ties zijn, welke begrijpen, dat het hun taak is, door hartelijke samen werking nader tot elkaar te komen. En tot groote tevredenheid stemt het, dat het ons land is, dat onder deze naties door zijn groote activiteit zoo'n groote rol speelt. Het streekplan voor de Westelijke kustplaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen. o Op de secretarieën van de betrok ken gemeenten, n.l. Breskens, Groe- de, Nieuwvliet, Cadzand en Re- tranchement, ligt ter inzage het uit voerige plan, zooals dit voor de streekplan-commissie is samenge steld door ir. de Roosenburg en jhr. ir. J. de Ranitz, beiden in den Haag. Het voornaamste van het streek plan is de nieuw geprojecteerde hoofdweg. Deze weg moet aan drie vereischten voldoen: 1. Het snelverkeer kunnen opne men; 2. de noodige afwisseling heb ben, en 3. de bestaande en ontwor pen badplaatsjes verbinden. De bochten in den weg zijn ont worpen met een straal van 500 meter of meer en de verharde breedte is 6 meter met 2 rijbanen, die tot 4 zijn te verbreeden. Scherpe bochten zijn vermeden en dit bracht met zich mede, dat op sommige plaatsen de weg schuin door de polders geprojecteerd moet worden (Chethem-, Baenst- en A- dernixpolder). Deze polders worden daardoor in tweeën gesplitst; het Noordelijke en minder vruchtbare deel is bestemd voor bebossching. door iemand, dien zij op dat oogen blik allerminst daar ter plaatse ver wachtte, ofschoon hij haar pas zoo kort geleden verlaten had. Het was Haldane, die de laan voor het huis op en neer had ge- loopen .en haastig was overgestoken, zoodra hij Grace naar buiten zag treden. Wilt ge uw rijtuig nog even laten wachten en mij in het park een onderhoud van een minuut of vijf toestaan, Lady Perivale? vroeg hij ernstig. Ik heb u iets te zeggen, dat ^dat mij van het hart moet, voegde hij er bij met een van ont roering trillende stem. Hij, de man, wiens kernachtige en duidelijke stijl altijd ten zeerste door alle critici geprezen werd, kon thans niet de juiste woorden vinden, om zijn gedachten uit te drukken. Grace was te verbaasd, om te wei geren. Zij stemde zwijgend toe met een bevalligen hoofdknik en samen sta ken zij den weg over, om het park in te gaan door het hek, nagenoeg vlak tegenover juffrouw Rodney's woning. Zij sloegen een laan in, aan weerskanten begroeid met linde- boomen, die juist begonnen waren De weg loopt afwisselend aan den voet en op de duinen. Langs den hoofdweg mag alleen bebouwing op zoodanige wijze plaats hebben dat een groote onderlingen afstand tusschen de gebouwen blijft. Boerenhofsteden moeten 40 M. of meer uit de as van den weg verwij derd blijven. Burgerwoningen en vil la's mogen op enkele plaatsen ge bouwd worden. Het fietspad Re- tranchementBreskens volgt vrij wel geheel het tracee door de Rij wielpadcommissie bepaald en loopt grootendeels op de duinen en zee dijken. Bij Breskens volgt de nieuwe weg gedeeltelijk den bestaanden. Hij loopt hier langs den voet en gedeel telijk op den zeedijk. Bij de Zoute Kreek is een kolonie met wat groen geprojecteerd die aan sluit op een zeer fraai duinterrein en één van de mooiste landschaps beelden, het Zwarte Gat. De weg loopt van hier door de gemeente Groede Westwaarts. Aan de Zuid westzijde van het duinterrein bij het Zwarte Gat is nog wat bouwterrein voor den bouw van villa's beschik baar. Op het gebied van de ge meente Nieuwvliet loopt de weg dwars door de polders en ook hier zijn te midden van ontworpen groen nog bouwterreinen geprojecteerd. De weg komt dan weer even op den dijk om den geinundeerden polder en de weggebruiker zal dan een zeer fraai uitzicht op dit mooie gedeelte van de streek hebben. Zijn hier ook enkele bouwterreinen ontsloten, het grootste complex bouwterrein ligt in de gemeente Cadzand (Vlaminkpol- der en Kievittenpolder). De weg loopt hier aanvankelijk langs Vla- minkpolder, maar gaat dan Zuide lijk, langs den Strinkweg. Op het gebied van Retranchement buigt de weg langs den Strinkweg af en loopt dwars door den Willem Leopoldpolder naar het afvoerkanaal Vlak bij het dorp Retranchement is een brug over dat afvoerwater geprojecteerd en de weg buigt dan naar den bestaanden weg, waar hij op Belgisch gebied mede samen zal komen. Ook in Retranchement zal, in aansluiting met het plan in den Kievittenpolder, bouwterrein be schikbaar zijn. Uit de plannen blijkt, dat de com missie geen voorstander is van een dijk voor afsluiting van het Zwin, waarlangs de weg dan zou kunnen loopen. Men zou moeten afwachten of ook op Belgisch grondgebied een te bloeien en door welker looverdak de gouden zonnestralen zoo schalks speelden. Zij liepen langzaam ver der, zonder iets te zeggen. Zij durf den elkaar niet aanzien. Elk hunner gevoelde die eigenaardige bekoring van dit oogenblik, en nog dieper het genot van in elkanders bijzijn te wezen. Lady Perivale, toen ik daar even juffrouw Rodney's kamer ver liet, was ik zoozeer onder den in druk van een hevige ontroering, dat ik behoefte had, om alleen te zijn. Ik moest tijd hebben, om na te denken. Ik heb den weg op en neer geloopen in werkelijkheid niet lang, maar mij scheen het schier een eeuwigheid toe, en en het resultaat er van is, dat ik, vol eer bied en schaamte, uw vergiffenis kom inroepen voor het onrecht, «Jat ik u heb aangedaan. Mijn oordeel, mijn verstand valt te laken, maar niet mijn hart. Dat heeft nooit ge weifeld. Och, mijnheer Haldane, het is niet de moeite waard, om er ex cuses over te maken. U hebt precies zóó gehandeld als al mijn andere kennissen behalve één. Menschen, die mij al jaren kennen, zoolang ik neem dan bfl het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat dit voor U hèt aangewezen middel is. Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-middel, onschadelijk voor maag en hart en deze oude beproefde „genees-cruyden" heelen. verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijm vliezen van Uw ademhalings-organen goed en grondig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop de krachtig hoest-bedwingende stof: „codeïne" welke snel Uw verkoudheid doet „rijpen", de slijm doet verdwijnen, de hoestprik- kel verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Daarom noemt men Akker's Abdijsiroop voor oud en jong ,,'s Werelds béste Hoest-slroop' tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prijzenf 0.75, f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon weg van Knocke zou worden aange- legd. Nu krijgt men direct aanslui ting op een bestaanden weg en het is vlak bij het vliegveld Le Zoute. Kansen voor verpleegsters. o- Uit Johannesburg wordt gemeld dat twee van de zes verpleegsters, welke het Boksburg Benoni Hospital uit Engeland laat overkomen, thans zijn gearriveerd. Er is nog altijd een ontstellend tekort aan bekwame verpleegsters over de geheele Unie. De oorzaak is de snelle uitbreiding van de hospi talen langs den Witwatersrand, de oprichting van twee groote hospi talen in Kaapstad en Durban, welke veel verpleegsters uit andere plaat sen, naar het schijnt in het bijzonder van den Rand hebben getrokken. Ook hebben de verbeterde econo mische toestanden in de Unie er toe geleid, dat veel meer verpleegsters in het huwelijk zijn getreden dan in vroeger jaren placht te geschie den. W-el is waar hebben onlangs 150 getrouwd ben geweest, gelooven maar zonder slag of stoot, dat ik hun vriendschap onwaardig ben. Vriendschap is eigenlijk niet het juiste woord. Er is hier geen sprake van vriendschap. Een vriend of vriendin zou nooit als waarheid heb ben kunnen aannemen, wat van mij verteld wordt. Wat u daar zegt, snijdt mij door de ziel. Geen vriend! En ik ik, die u altijd zoo hoog vereerde, ik was dwaas en verblind genoeg, om geloof te slaan aan de lasterpraatjes, die mij in 't oor werden gefluisterd, telkens en telkens weer. In 't eerst heb ik er my tegen verzet maar ten laatste bezweek ik de men schen waren zoo zeker van hun zaak enen ik zal u maar ronduit be kennen, dat ik de geschiedenis ge loofde. Maar ik hield het er voor, dat u in 't geheim met hem ge trouwd was dat ge uw huwelijk om de een of andere reden nog niet openbaar wildet maken. Ik kon niet over u denken als zooveel an dere menschen maar ik geloofde, dat u voor mij verloren waart. Ik had Rannock bij u aan huis gezien, en ik dacht, dat u van hem hield. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1