1)E SPIE laatste werken, OPENING nieuwe winkel het Woonhuis, D. Haartsen de Visser, JAC. KNOOP, Kleine Advertenties Advertentiën. Binnenland. J.P. HOOFTMAN, AnuafleuirïKaBereiiflina Nanta Vulpenhouders Jan van Galenstraat Amsterdam L. LIJK, Breskens. En eeuwig zingen de bosschen. Winden waaien om de rotsen. De weg tot elkander. De grote zomer. De goede daad. Menschen gingen voorbij. De wereldoorlog 1914-1918. Klaar voor onder water. Nachtvorst. Heden ik, morgen gij. Henrie van den Overkant. De aarde Draait, Kon- Boekh. E. Boom-Bliek,Breskens .Het oude Rome. Bij het laten springen van oude fundamenten tus- schen het Capitol en de Tiber, waar twee groote gebouwen zullen verrijzen ten bate van de gemeentelijke bureaux, heeft men de grondslagen teruggevon den van de handelswijk van het Rome uit den keizerstijd, die blijkt te hebben bestaan uit groote vrijstaande gebouwen, door smalle straten van elkaar geschei den en waarvan een deel gelegen was langs den Tiber-oever, waar de sche pen, die van*Ostia de rivier opvoeren, konden aanleggen. Voorts heeft men door opgravingen een openbaar gebouw uit den republi- keinschen tijd en een altaar uit dien tijd aan het licht gebracht. Deze ont dekkingen stellen de historici in staat de topografie van deze Romeinsche wijk, welke tot dusver vrijwel geheel onbekend was, te reconstrueeren. Overstroomingen. Uit New York wordt gemeld, dat het wassende water van de White River over de dijken is gekomen. Een later bericht, uit Chicago, be helst, dat naar schatting 20,000 men- schen in het Middenwesten en Zuid oosten door overstrooming uit hun woningen zijn verdreven. Het conflict in de Belgische mijnen. In de mijnstreek was de toestand alles bij elkaar genomen onge veer dezeifde als Dinsdagmiddag. Hier of daar werd het werk in een mijn hervat, weer elders gingen de arbei ders in verschillende schachten tot staking over In het gebied van Char leroi bedroeg ook het aantal stakers nog 4000. Te Seraing. piovincie Luik, was de mijnstaking Woensdag alge meen. Te 1 ierstal daarentegen werd in drie mijnen normaal gewerkt. In de Borinage is het aantal stakers licht gestegen. In Kimburg gaat het werk gewoon zijn gang. In totaal werd het aantal stakers Woensdagavond op on geveer 20,000 aangenomen. Terwijl de christelijke mijnwerkers Woensdag in buitengewoon congres bijeengekomen, hun instemming betftig den met de regeling getioffen door de gemengde mijncommissie en de beslis sing van de regeering, werd op het congres van de socialistische mijn werkers, dat Woensdagmiddag werd voortgezet, een felle strijd geleverd tusschen voor- en tegenstanders var een principeel accoord. Verschillende gedelegeerden ver klaarden uitzonderingen op de 4'5-uren regeling voorzien voor bovengrondsche arbeiders nier te kunnen aanvaarden en liever de algemeene staking in het mijnbedrijf af te kondigen dan zich daarbij neer te leggen. Ook met de andere geopperde afwijkingen konden zij geen genoegen nemen. Nadat de vergadering een paar keer was opge schort en weer hervat, werd tenslotte in de avonduren een resolutie aange nomen waarbij het principe van de regeling aanvaard maar de alwijkingen en uitzonderingen beslist worden af gekeurd. Het congres hoopt, dat voor deze punten toch rog een bevredigende regeling door den minister van arbtid, de gemengde mijncommissie en de speciale commissies van advies zal kunnen woiden bereikt. De stakende arbeiders zullen er toe worden aan gespoord Donderdag het werk te her vatten. De Belgische federatie van mijn- bazen heeft van haar kant een pers communiqué uitgegeven waarin gezegd wordt, dat de bewering als zouden de standpunten van arbeiders en bazen elkaar genaderd hebben, onjuist is. Ook betreurt de federatie het ten zeerste, dat de regeering zonder meer de eischen van de arbeidersgedelegeer den wat betreft den arbeidsduur heeft ingewilligd. In meestal objectief oor- deelende kringen was men Woens dagavond de meening toegedaan dat het conflict nog geenszins opgelost is. Men blijkt zelfs te vreezen, dat de arbeiders in den tekst van de revolutie van de socialistische mijnwerkersgroep een voorwendsel zullen vinden de stakingsactie verder uit te breiden. Het minste, wat men van den toestand kan zeggen is, dat hij zeer onzeker blijft. N. R. Crt. Motorbootje gekapseisd. Het motorbootje M. H. B. 3, bestuurd door den 22-jarigen P. van Veen, is giste- r n in de Waalhaven te Rotterdam, ter hoogte van boei 23. daar de be stuurder de lijn tusschen een sleep boot en een sleepschip niet zag, tegen dezen draad opgevaren en vervolgens gekapseisd. De bestuurder en een passagier, de 47-jarige H. van Weinen, kwamen in het water terecht, doch zij slaagden er in, een staaldraadkabel te grijpen. Personeel van de sleepboot heeft het tweetal veilig op het droge gebracht. Zij hadden geen letsel opge- looper, Het motorbootje is na het omslaan onmiddellijk gezonken. Het zal vandaag worden gelicht. Nederland en president Roose velt. De Amerikaansche omroep- luisteraars hebben Woensdagavond een speciaal voor hen georganiseerde uit zending kunnen hooren uit het kleine Zeeuwschedorp Oud-Vossemeer, welke voor hen van zeer bijzondere beteeke- nis was. In verband met het onderzoek van den laatsten tijd naar den oorsprong van het geslacht van de Roosevelts en de sterke aanwijzingendaarbij gevonden, dat de voorouders van den Amerikaan- schen president uit Nederland en met name uit Oud-Vossemeer op Tholen afkomstig kunr en zijn geweest, had de Phohi al ongeveer een jaar geleden aan een der Amerikaansche omroepen het plan voorgelegd uit die plaats een uit zending te verzorgen, betrekking heb bende op de Roosevelts. De Colum bia Broadcasting System, een der groot ste Amerikaanshe radio maatschappijen, die over ongeveer honderd omroepsta- tions beschikt, koos nu, gebruik maken de van het aanbod van Phohi den dag van gisteren die samen viel met de nieuwe bevestiging van Roosevelt als president, om in het voor deze gele genheid speciaal opgestelde programma een reportage uit de vermoedelijke bakermat van Amerika's eersten burger te lasschen. Om 9.20 uur Woensdagavond, op welk tijdstip de uitzending aanving waren in het gemeentehuis te Oud- Vossemeer o.a. bijeen de Amerikaansche gezant te 's-Gravenhage Granville Em met, de burgemeester der gemeente de lieer Versluys, de Europeesche di recteur der Columbia Broadcasting Sys tem de heer Searchinger uit Londen. De gezant heeft een persoonlijk woord tot het Amerikaansche volk gericht en daarbij bijzonderheden medegedeeld over het onderzoek naar Roosevelt s afkomst, dat hier te lande wordt inge steld. Burgemeester Versluys richtte zich in de Engelsche taal eveneens tot de luisteraars aan gene zijde van den Oceaan en sprak over de Roosevelt's uit de historie van zijn gemeente tenslotte gaf de directeur der Colum bia Broadcasting System voor Europa een ooggetuige verslag, speciaal van de couleur locale en de op de Roosevelts betrekking hebbende herinneringen, welke men te Oud-Vossemeer aantreft. De uitzending heeft 20 minuten ge duurd. Uiteraard vorderde deze van den technischen dienst der Phohi bij zondere voorbereidingen. Speciale lijnen moesten worden aangelegd van het gemeentehuis in Oud-Vossemeer naar het postkantoor en daarvandaan werd de uitzending over den gewonen kabel via Roosendaal en Amsterdam naar Hil versum geleid, en uit de Phohi studio aldaar verder naar de beide zenders te Huizen en Eindhoven. Vossen te Limburg. Op Duitsch gebied langs de Limburgsche grens zijn den laatsten tijd vele dennenbosschen gekapt ten behoeve van ontginningen. Als gevolg hiervan zoekt het wild, dat daar nu geen voldoende dekking meer vindt, de op Limburgsch gebied liggen de bosschen op. Vooral Reintje heeft hier zijn toevlucht gezocht. Te Azen- ray-Maasniel zijn in korten tijd vijftien vossen buitgemaakt. Door electrischen -stroom ge dood, Toen Woensdagavond om streeks vijf uur een inwoonster van Sassenheim haar huis binnentrad, trof zij haar dienstbode bewusteloos op den grond liggend aan Een ontboden ge neesheer constateerde den dood. Het meisje bleek in aanraking te zijn geko men met een onbeschermden, onder spanning staanden draad van een sche merlampje, waardoor de electrische stroom haar door het lichaam was ge gaan. Een brutale ontvoering. Uit Monroe in den staat Michigan wordt een brutaal bandietenstukje gemeld. 2 politieagenten, di; in een dienstauto op straat controleerden, hielden een particulieren auto aan, omdat zij ver moedden, dat de lieden, die daarin zaten, de ontvoerders waren van t handelsreiziger Een van de agenten ging in den particulieren auto zitten en de andere agent nam een der verdach ten bij zich in den wagen. Men ging op weg naar het politiebureau. Onder weg trok plotseling een der bandieten zijn revolver en dwong den politieagent een anderen weg in te slaan en de snelheid op te voeren. Dit gebeurde met de mannen, die in den politieauto zaten. De andere auto trachtte den verdwijnenden politieauto in te halen maar slaagde daarin niet. Men raakte het spoor kwijt. Des avonds vond men den ontvoerden politieagent met hand boeien vastgemaakt aan een brievenbus, doodgeschoten liggend. Smokkelaarsbende (ontmaskerd. De Duitsche douane is erin geslaagd een smokkeiaarsbende op het sjxior te komen, die gedurende geruimen tijd met zeer veel succes geopereerd heeft in het Limburgsch-Duitsnche grensgebied, meldt het Hbld. De laatste jaren was de smokke larij in deze streken aanzienlijk af genomen. Van gepantserde auto's werd nimmer meer iets vernomen en de zgn. „Boeten" houten loodsen waarin een compleet winkelbedrijf ten behoeve van de smokkelarij werd uitgeoefend en die tot enkele jaren geleden als het ware langs de Ne- derlandsch-Duitsche grens gezaaid stonden, zijn alle verdwenen. De smokkelarij was, zoo scheen het al thans, beperkt tot steenkool, tabak en andere waren, uitsluitend voor eigen gebruik bestemd. Mogelijk is de bewaking van de grens door de zen gang van zaken min of meer verslapt, en de meeste aandacht werd besteed aan deviezensmokkelaars. Althans de bendel die thans ont maskerd is, heeft zeker wel drie jaar ongestoord haar gang kunnen gaan en heeft daarvan gebruik ge maakt om groote partijen sigaretten, tabak, sigarettenpapier en koffie over de grens te brengen Tot de bende behooren zoowel Nederlanders als Duitschers en Belgen, en het ar beidsterrein strekte zich langs vrij wel de geheele Limburgsche grens uit, zoodat ook dit een verklaring is voor het feit, dat het zoo lang duurde, voor er verdenking rees, daar men steeds van plaats om over de grens te trekken, veranderde. De bende beschikte in Duitschland over een groot afzetgebied, dat zich tot diep in het Rijnland en het Roer gebied uitstrekte. Gewoonlijk werden de waren naar de groote plaatsen zooals Keulen, Dusseldorp, Duis burg en "Essen vervoerd, vanwaar zij verder hun bestemming vonden. In tegenstelling met vroeger pas ten de smokkelaars niet de tactiek toe met auto's de grens te passee ren, maar maakten zij Voor het ge vaarlijkste deel van het werk gebruik van dragers, die zorgvuldig de we gen vermeden en des nachts door bosschen en over heidevelden diep Duitschland binnendrongen, waar op bepaalde plaatsen' de smokkelwaar werd opgeslagen. Vandaar geschied de het transport verder met vracht auto's. Door een onvoorzichtige uitlating werd de douanedienst van het bedrijf der smokkelaars pp de hoogte ge steld en omzichtig} werd een onder zoek ingesteld, wat aanvankelijk door de hierboven geschetste omstandig heden weinig resultaat opleverde. In het geheim echter werd de bewa king van de grens verscherpt en nu duurde het niet lang meer of men slaagde er in eenige dragers op hee- terdaad te betrappen. Na een lang durig verhoor kwamen deze man nen tot een bekentenis, 'waarbij ze wel niet alle bijzonderheden over de organisatie der benden konden me- dedeelen. maar niettemin toch zoo veel aanwijzingen verstrekten, dat tot arrestatie van vijf personen kon worden overgegaan, die de smokke larij hadden georganiseerd en ge financierd. Ook deze lieden hebben reeds een bekentenis pfgelegd, waaruit geble ken js, dat de bende tientallen leden telde. Daar een deel van de smokke laars zooals gezegd, uit Nederland en België afkomstig is, blijven deze voorloopig nog buiten schot. Het onderzoek wordt echter voortgezet en het is, volgens het blad, te ver wachten, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Prijsknoeien doen wij niet, maar ons werk is onze reclame. Beleefd aan bevelend, V. VAN HOUTE, Dames- en Heerenkapper, Breskens (hoogstens 5 regels) Prijs f 0 40. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Rouwcirculaires en Kaarten worden bij bestelling direct geleverd door de Kon. Drukkerij „Cadsandria," Bres kens. Voor Schrijfbehoeften een voor- deelig adresIz. VER HAGE, Nieuw- vliet. agrarische producten en hem uit deze landen waar men zijn plannen zeer waardeert herhaaldelijk verzoeken zijn gedaan, om als leverancier te mo gen optreden. Utr. D. De Nederlandsche ministers ouderscheiden. Den Nederlandschen ministers Gelis- sen en Deckers is het grootkruis ver leend in de orde van de Noorderster (Nordstjaernan). Het plan Deterding. Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen is de heer Deterding zoowel teleurgesteld als ontstemd over de wijze waarop hier te lande in verschillende kringen is gereageerd op zijn plan, dat bedoelde, aan ons land belangrijke oe- conomische hulp te bieden. Het is dan ook te vreezen, dat bij eventueele verdere aankoopen na Februari 1937 deze in het buiten land zullen plaats hebben, aangezien bijv. in Denemarken en In N.-Zeeland tveneens overvloed bestaat van de door den heer Decerding begeerde Heden ontsliep in volle verzekerdheid des geloofs onze geliefde Vader, Be huwd-, Groot- en Over grootvader, de Heer JOZIAS BASTING, Weduwnaar van Mejuffrouw Suz. DE KOENE, in den ouderdom van 81 jaar en 10 maanden. Uit aller naam: jac. BASTING. Breskens, 20 Januari 1937. Zaterdag 23 Januari van een aan de BOULEVARD no. 18 in' Motoren, Rijwielen, Naaimachines en bijbehoorende artikelen. Aanbevelend, BRESKENS. UIT DE HAND TE KOOP: annex Café en Winkel, be woond door Wed. Ph. KEIJMEL- van Geijten, Nieuwe Sluis, Bres kens. Bij Iste Zandstraat 27 Breskens, vindt U allerlei, zooals Handschoenen, Sjaals, Sierkleedjes, fijne doosjes Zak doekjes, enz enz. Ook nog steeds de beste Engelsche truien en het sterke bekende „Hercules" werk- mansgoed, met bijpassend ver- stelgoed. Heden overleed te Leeuw arden, zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, onze lieve Moeder en Grootmoe der, Mevrouw geboren v. d. Leest, in den ouderdom van luim 76 jaar. H. J. NAUTA. Oostburg, 20 Januari 1937. E. BOOM—BLIEK. Breskens. Heden overleed onze lieve Vrouw en Moeder Anna Elizabeth Antonia KENSE Leupen. J. KENSE. A. J. MULLER-Kense. H. C. MULLER. Algemeene kennisgeving. STUURT DIRECT Uw Aardappelen, Groenten en Fruit naar Makelaar Verkoopplaats 5 de Haven op de Centrale Markt Kantoor Dacostastraat 16, AMSTERDAM. Tel. 81431. Uitsluitend Commissieverkoop, Direct na verkoop afrekening en kassa bij Bankier of de Rijksgiro. Verzoeke afzendingen vooruit ce melden. Te spreken per telefoon van 12 uur en van 6—7 uur. Bij mijn vertegenwoordiger Dorpsstraat 89. Telefoon 46. zijn alle inlichtingen te bekomen. Litterair-Economisch Weekblad voor Walcheren's Burgerij, Redactie: Mr. Dr. H SCHMIDT DEGENER. Uitgevers: Gebr. Siepman, Drukkers te Goes en Mr. Dr. H Schmidt Degener. Oplaag 18,300 ex. Verschijnt des Vrijdags. JfF Wij hebben een mooie sorteering van de zooals:

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 3