BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Varsckijnt iederen DINSDAG- ea VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. Wekelijksch Overzicht. FEUILLETON Haar eer gered. Buitenland cJn vecLer Kuis in Mederfand wordt dznjz weeA de STEP TABAK PUZZLE teaorgd '46ste|J aargang Vrijdag 22 januari 1937 Nummer 4205 ABONNEMENTSPRIJS Par drie maanden f 1.26 Buiten Breakent per drie maanden f 1 40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenfond par jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer I0;15 Ingez Med. 30 «t per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaatuittwee bladen o Na de weken van enorme drukte, welke het huwelijk van Prinses Ju liana met zich mede bracht, is het thans wel zeer rustig in Den Haag; op het Paleis aan het Noordeinde, waar voor veertien dagen geleden duizenden menschen zich dagelijks verdrongen, orn uiting te geven aan hun trouw en aanhankelijkheid aan Nederlands Vorstenhuis, is thans de koninklijke standaard neergelaten, ten teeken dat ook H.M.. na het vertrek van Haar beide kinderen naar JPolen, het Paleis heeft verla ten, om zich elders over te geven aan een welverdiende rust. Als rustoord heeft H.M. wederom Igls het schoone, stille Alpendorp in Tyrol uitverkoren. Met wan delingen en autotqchteji in de om geving van het vreedzame dorp brengt H.M. de dagen door, ge nietend van het innj,ge winterland schap en het prachtige winterweer. Wij gunnen Nederlands Vorstinne deze dagen van ontspanning van ganscher harte en leven geheel met Haar mede. Hoe groot was dus onze ontstelte nis, toen wij Dinsdagavond het be richt plaatsen, volgens hetwelk de Koningin bij een autotocht aan een wissen dood was ontsnapt, doordat de wagen, waarmede Zij een tocht maakte, slipte tot den rand van een steilen 200 meter diepen afgrond, Slechts aan het cordaat optreden van een politiebeambte was het te danken, dat erger werd voorkomen. In aansluiting op dit wel zeer alarmeerend bericht, werd evenwel later bekend, dat dit bericht sterk overdreven was en alle kenmerken van een journalistieke fantasie droeg In werkelijkheid was het volgende geschiedOp een helling van een smallen bergweg moest de wagen, waarin H.M. had plaats genomen, even stoppen voor een tegenligger. Toen de w^gen zijn weg weer kon vervolgen, sloegen de wielen even door, zooals dit vaker voorkomt op gladde wegen. De auto is zelfs geen oogenblik achteruit gegleden. On middellijk na het doorslaan pakten de wielen echter weer. „Van een groot gevaar, waaraan de Koningin ternauwernood zou zijn 27. 0 In de City? Alles is daar al in diepe rust, vóór u daar met moge lijkheid kunt wezen. Dat is zoo. U hebt gelijk. Ja, ja, ik weet bij ervaring, dat u een heerlijk kopje thee schenkt. Hij legde zijn hoed weer neer en ging zitten op een stoel naast de sofa, waarop Lady Perivale had plaats genomen. U bent toch niet een van die verschrikkelijke mannen, die zich aanstellen, alsof ze dolle liefhebbers van thee zijn en in hun hart de lui verfoeien, die hun dat vocht durven schenken? sprak Suze, die een be nauwende stilte wilde voorkomen O, neen, ik ben een theedrin ker „pur sang". Een theedrinkend manlijk wezen is geen zeldzaam voorkomend dier. Wanneer gaat u weer eens een roman schrijven, mijnheer Haldane? vroeg Suze, terwyl het dienstmeisje ontsnapt" is dus geen sprake. Dit gevaar bestond slechts in de herse nen van een overspannen Reuter- correspondent, wien dan ook alle blaam toekomt. Het is daarom raad zaam nog eens uitdrukkelijk te wij zen op de immoraliteit van sensa- tioneele berichtgeving, welke welis waar een kern van juistheid bevat, doch in den grond der zaak een absoluut verkeerd beeld vormt. An ders dan de leden van het Neder- landsch Koninklijk Huis is het met de Indische Vorsten gesteld, die het schijnt zoo niet genoeg van ons land kunnen krijgen. Dit pleit echter voor de Nederlandsche .gast vrijheid en de tal van merkwaardig heden, welke de landen bij de zee bieden. Dagelijks kan men in de bladen lezen, dat deze of gene In dische delegatie, aan een bepaalde stad of aan een bepaalde instelling een bezoek heeft gebracht. Vooral de Mangkoe Negoro neemt het er van. Deze Indische vorst, die reeds jaren geleden in Nederland is geweest, en ons land oprecht lief heeft, blijkt nog niets van zijn belangstelling voor alles, wat met Nederland en het Neder- landsche volk betrekking heefL te zijn verloren. Herhaaldelijk trekt de vorst er met zijn dochter en zijn sec retaris op uit, om cultuur-instellingen in ons land te bezoeken. Dinsdag heeft hij een bezoek ge bracht aan Amsterdam en daar het Rijksmuseum en het Stedelijk Mu seum bezocht. De vorst toonde tij dens deze bezoeken een groote be langstelling voor de schilderkunst en bleek voortreffelijk op de hoogte te zijn met de Nederlandsche schil derkunst. Behalve de leden van het Vorste lijk Huis zijn ook talrijke autoriteiten voor een korte periode van rust naar het buitenland vertrokken. Onze Minister-President, Dr. H. Colijn, heeft b.v. voor een paar da gen met zijn gansche familie zijn intrek genomen in het Ritz Hotel te Parijs. Naar de Fransche bladen mededeelen, kan men dr. Colijn da gelijks op de boulevards zien wande len. Moge ook hij in het drukke Parijs de welverdiende rust genieten, die hem na maanden van noesten ar beid en hierbij denken we aan het werk, dat de devaluatie van den gulden en het Vorstelijk Huwelijk met zich mee bracht zoo hooge- lijk toekomt. Na deze beschouwingen, op het het theeblad op tafel neerzette. In de laatste vijf jaar hebt u mij minstens driemaal per jaar deze zelfde vraag gedaan. LI denkt zeker daardoor mijn ijdelheid te streelen. En ik zal u diezelfde vraag blijven doen. Wanneer? Wanneer? Wanneer? sprak zij, hem een kopje thee aanreikend, dat hij aan Lady Perivale gaf, zonder de stijve ge dwongenheid te laten varen, die over hem gekomen was, zoodra Grace verscheen. Het oogenblik was echter aange broken. dat hij wel tot haar spreken moest, of in het oog loopend lomp moest zijn. Gelooft u niet, Lady Perivale, dat er al genoeg romanschrijvers in de wereld zijn? vroeg hij. Jawel, maar niet alle roman schrijvers staan als zoodanig even hoog. Ik geloof zeker, dat ieder een met vreugde een nieuw werk zou begroeten van den auteur van Mary Deane. Och, dp menschen zijn zoo kort van memorie. Ze vergeten zoo gauw, sprak hij. Dat is zoo, stemde zij toe, getroffen door de lichte trilling in zijn istem, die een meer onverschillig Hof en de Regeering betrekking hebbend, moeten wij helaas nog melding maken van een ernstig vliegtuig-ongeval, dat de Nederland sche luchtvaart heeft getroffen. Een toestel van de Nationale Luchtvaartschool, op weg naar het vliegveld Ypenburg (vanaf Parijs) is Dinsdagmiddag nabij Senlis, 60 km. van Parijs af, vergaan. De vier in zittenden zijn omgekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich drie ar beidskrachten van de Nationale Luchtvaartschool en een leerling van dezelfde instelling. Het vliegtuig was een Amerikaansche Waco, vroeger aan wijlen den bekenden sportvlie ger M. A. G. v. d. Leeuw toebe- hoorend, die het later aan de school heeft afgestaan. Dit ongeluk is in enkele dagen tijds een tweede slag voor de sportieve luchtvaart in Nederland, die Zaterdag immers een instruc teur van het Instituut voor zweef vliegen verloor en deze week drie vakmenschen van de N. L. S. tegelijk moest verliezen. Tenslotte deelen wij nog mede. dat evenals de vorige week de goud voorraad van de Nederlandsche Bank wederom met ruim f 50 mil- lioen is toegenomen. De totale goud voorraad bedraagt nu f 819.571.901, een bedrag, dat sinds jaren niet meer door de Nederlandsche Bank werd bereikt. Het beschikbare metaalsaldo is gestegen met f 48.185.125 tot f 398.441.892. RADION WAST ZONDER MOEITE OF LAST toehoorder niet eens zou hebben op gemerkt. U bent zelf een levende bevestiging van deze waarheid. Het is juist een jaar geleden, dat u mij op een middag een visite kwaamt maken toen kolonel Rannock en ik een duet voor viool en piano speelden. Onze muziek schijnt u te hebben afgeschrikt, want u bent geen vijf minuten gebleven en sedert dien tijd hebt u gedaan, alsof ik niet meer bestond. Zij wilde over Rannock spreken, zij wilde hem toonen, dat die naam haar zonder moeite over de lippen vloeide maar desondanks werden haar wangen met een gloeienden blos overtogen. Misschien begreep ik wel, dat u niet op mijn gezelschap gesteld waart, zeide hijen een gevoel van wanhoop greep hem aan bij de ge dachte, dat deze touw, die hij be wonderd en geëerd had, wier gelaat hem voor oogen had gezweefd in zijne eenzame uren, wier schoon heid hem nog steeds boeide met een schier onrustbarende macht, mis schien een lichtzinnige vrouw was en de liefde van een rechtschapen, eerlijk man onwaardig Hij dronk het kopje leeg, dat Met de kwestie van de staking van het zenden van vrijwilligers is men in de laatste dagen nog niet veel verder gekomen. En meer en meer krijgt men dan ook den indruk, dat de inmenging in Spanje zal blij ven bestaan, zoolang de Spaansche oorlog bestaat. Bekijkt men nu eens den toestand, zooals deze op het oogenblik is. ]>ngeland heeft, zooals bekend een oude wet opgediept, waarin het dienstnemen in vreemde legers door Britsche onderdanen strafbaar is ge steld. Engeland is daarmede het eenige land, dat tot nog toe min of meer effectief het dienstnemen van vrijwilligers tegengaat. In Frankrijk heefti. de regeering zich de machtiging laten verleenen alle noodijfe maatregelen in de vrij- willigerskwestie te nemen. Zooals be kend heeft zij dit mandaat met al- gemeene stemmen verkregen. Zij zal van deze volmacht blijkens haar ant woord aan Londen echter niet eer gebruik maken alvorens ook de an dere staten (bedoeld zijn Italië, Duitschland en Portugal) tot een dergelijke maatregel overgaan. Het Russische antwoord laat even eens duidelijk uitkomen, dat men niet van zins is, steun aan de regee ringen van Valencia en Barcelona te onthouden, zoolang van Berlijn, Rome en Lissabon niet kan worden verwacht, dat zij hgp ondersteuning aan Franco zullen staken. De Fransche en Russische ant woorden hebben in Italië en Duitsch land veel critiek opgewekt; men be schouwt deze in Rome en Berlijn zoo ongeveer als sabotage van het niet-inmengingsplan, of zegt dit in elk geval te doen. Eerlijk kan dit moeilijk genoemd worden; zoolang Duitschland en Italië nog niet duide lijk hebben laten blijken, dat zij ab soluut van zins zijn hun ejgen in menging in den Spaanschen burger oorlog te staken, kan men aan Rome en Berlijn moeilijk het recht tot een dergelijke critiek geven. Want Hit- Ier noch Mussolini hebben op het oogenblik, dat deze regels geschre ven worden, ook maar met een woord op het Engelsche plan ge antwoord. Intusschen is het echter zeer wel mogelijk, dat op het oogen blik, dat dit overzicht onder de oogen van den lezer verschijnt, de Duitsche en Italiaansche antwoorden Suze voor hem had ingeschonken, zette het haastig neer, greep zijn hoed, gaf zijn gastvrouw de hand, boog voor Lady Perivale en stond al op straat, nog vóór de vlugste van alle dienstmeisjes hem behoor lijk uitgeleide zou hebben kunnen doen. Z^g. Suze, sprak Grace, toen de deur achter hem gesloten w^s, vindt je dit wel een verstandige zet van je? Het spijt mij toch niet, dat ik het gedaan heb, bromde Suze, woe dend over Haldane's gedrag. Hoe ben je er toch toe geko men, om dien man en mij samen te brengen? Ik wou jelui bij elkaar hebben. Ik weet, dat jij veel van hem houdt; en ik weet ook, dat hij je aanbidt. Aanbidt! Een mooie manier van aanbidden I Het was er bij af, dat hij mij een kop thee wilde aan geven hij deed het, alsof hij een melaatsche voedsel toereikte! Hij mij aanbidden Onzin! Uit alles blijkt duidelijk, dat hij het ergste van mij gelooft I Misschien trekt hij zich het schandaal sterker aan dan ieder an der, omdat jij de ster van zijn be IEDERE GOEDE OPLOSSER ONTVANGT EEN PRIJS.' V/AARONDER F.50 00 AAN GELDPRIJZEN in Londen zijn ontvangen. Dat deze antwoorden zoo goed als geheel met elkaar in overeenstemming zullen zijn, staat buiten twijfel. Goering en Mussolini hebben er te Rome ampel over gesproken. Naar alle waar schijnlijkheid zullen zij de volgende drie beginselen van de Duitsch-Ita liaansche politiek ten opzichte van Spanje inhouden: 1. Een communistische regeering kan niet geduld worden 2. De burgeroorlog moet beperkt worden tot de oorspronkelijke na tionale elementen; 3. Men is bereid onmiddellijk me de te werken aan iedere poging van goeden wil tot het behoud van de neutraliteit. Volgens Gayda, den goed inge- lichten redacteur van de officieuse Giornale d'Italia zal dit antwoord sj5oedig gepubliceerd worden. Ook het Italiaansch antwoord zal tot voorwaarde bevatten, dat deze niet- inmenging algemeen wordt toege past, dus hetzelfde voorbehoud, dat men in Fransche en Russische voor waarden zoo laakt I Het wachten is nu maar op een strenge controle, die de garantie biedt, dat geen buitenlandsche vrij williger meer den Spaansche bodem betreedt. Het bezoek van Goering aan Ita lië, waar de „tweede man" van staan bent geweest. Gekheid I Hij kwam graag bij mij aan huis dat weet ik. Hij nam altijd gretig mijn uitnoodigingen aan. Ik dacht, dat dit was, omdat ik aardige, gezellige, geestige lui vroeg, of omdat mijn kok zoo'n meester in zijn vak is maar voor 't overige Hij was smoorlijk verliefd op je. Heeft hij je dat verteld? Hij is er de man niet naar, om zulke vertrouwelijke mededeelin- gen te doen, maar hij en ik zijn al goede vrienden, zoolang ik hier in Londen ben. Ik heb zijn zuster les gegeven, toen zijn ouders op Ouslow Square woonden hij hield zielsveel van die zuster. Ze is ge trouwd met een officier en een jaar na haar huwelijk is zij in Indië ge storven. Arthur praat graag met mij over haar. Zij was bjjzonder op mij gesteld, het lieve schepseltje! En verleden jaar merkte ik, dat hjj graag over jou sprak en ik ken de men schen genoeg, om toch ook dat gene te weten, wat zij mij nu niet met ronde woorden vertellen. (Wardt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1