BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Haar eer gered. AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON 46ste"?Jaargang Dinsdag 19 Januari 1937 Nummer 4204 ABONNEMENTSPRIJS Per dóe maanden 1 25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post per jaar 5 00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels f0,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 «t. per raqel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) De binnen-inrichting van het Prinselijke jacht. o Aangaande de bijzonderheden over de inrichting van het jacht voor Prinses Juliana en Prins Bernhard kunnen wij het volgende mededee- •len: Bij de verdeeling van de inwen dige ruimte van het Prinselijke jacht is in de perste plaats rekening ge houden met de veiligheid der op varenden, die natuurlijk aan de al lerhoogste eischen moet voldoen. Een der voorzorgen, welke zijn ge nomen, is de verdeeling van het schip in zeven afdee'.ingen, doormid del van zes waterdichte schotten. Vier dezer schotten, die evenals de romp van het schip van ijzer zijn, te weten het schot geheel voorin bij den steven, dat in het achter schip en het voor- en achterschot der machinekamer, loopen ononder broken van den eenen naar den an deren scheepswand. De overige twee hebben een doorgang, voorzien van deur, die in gesloten stand water dicht afsluit. Het doel der schotten is tweeledig. Zij "beschermen tegen brand en behoeden voor zinken van het schip in geval van aanvaring en van ernstige beschadiging der scheepshuid. De afstanden tusschen de schotten zijn toch zoo gekozen, dat bij volloopen van de ruimte tus schen twee er van het schip blijft drijven. Bij brand beperken zij het vuur tot een ruimte en kan dit van de overige ruimten uit worden be streden. Weliswaar is het gevaar voor brand op dit schip al zeer gering, omdat het niet van benzine motoren voorzien wordt, doch van dieselmotoren, welke op olie loopen. Bovendien wordt een brandblusch- installatie door het geheele schip aangelegd. Maar, men kan nooit we ten. Ongevallen komen nu eenmaal voor. En daarom ook ging de tech nische commissie van het standpunt uit, dat alleen hjj op het water veiljg is, die op iedere mogelijkheid is voorbereid. Alle andere overwegin gen zijn ondergeschikt in rang. De machinekamer in het midden van het schip, de Prinselijke verblij ven en die voor gasten, achter deze gelegen, de keuken en de verblijven der bemanning, voor in het schip ontworpen, liggen alle onder dek. Het overige deel der verblijven is gebouwd op het delg tezamen een 26. 0 Die mijnheer Faunce maakt een bijzonder gunstigen indruk, zeide juffrouw Rodney, zoodra de deur achter hun bezoeker gesloten was. Ik heb er altijd naar verlangd, om toch eens een echte detective te zien, zoo een als Bucket, den held uit mijn kinderjaren, of Guff, mijn ideaal op lateren leeftijd. Je moet hem toch eens bij gelegenheid op het luncheon noodigen. Er is geen verschil in stand waar men te doen heeft met waarlijk ontwikkelde men schen. Lady Perivale glimlachte. Zij was al gewoon aan de enthousiastische en ultra-liberale denkbeelden van haar vriendin. Ik moet ook opstappen, Grace. Ik heb Johnson gevraagd, of hij om elf uur een ,,cab" voor mij wilde bestellen. Wat heb ik jou in vreese- lijk langen tijd niet bij mij gezien, Grace. Kun je a.s. Zaterdag niet bij grooten opbouw vormend. Toch is die opbouw niet zoo hoog en zoo groot, dat hierdoor het schip een minder sierlijk uiterlijk zou bezitten. Integendeel. De opbouw accentueert de forsche lijnen van den romp. Hij beslaat ook niet de volle breedte, zoodat men aan beide zijden langs het dekhuis van voor naar achter over het dek kan loopen. Voor een deel en wel meer naar het achter schip zijn deze doorloopen overdekt. Het voordek is geheel vrij. Men treft er alleen den toegang aan naar het verblijf der bemanning en de elec- trische ankerlier en verdere benoo- digdheden voor de bediening van de ankers van het schip. Wanneer men het dek van het Prinselijke jacht betreedt, in de mid scheeps aan boord kamende, vindt men zoowel op stuur- als op bak boord een deur, die toegang geeft tot het dekhuis. Men treedt dan een hal binnen, waar men een vestiaire vindt. Achter die hal ligt een groote en zeer lichte deksalon, het vertrek, waar de qpvarenden gedurende den dag, behalve gedurende de maaltij den, zullen verblijf houden, waar de Prinses en de Prins gasten zullen kunnen ontvangen, waar zij in een gezellig hoekje door de groote ra men het landschap zullen kunnen aanschouwen en den blik over het wijde water kunnen laten glijden. Daar komen veel kastjes voor de dagelijksche benoodigdheden, een meubileering overeenkomstig de wenschen van Prinses en Prins, de radio, filminstallatie, enz. Doch hoe dit alles er uit zal zien, kan nog niet worden gezegd, omdat de vraag betreffende de artistieke aankleeding van het schip nog niet is beant woord. Aan de achterzijde heeft de dek salon twee groote openslaande deu ren, waardoor men het achterdek betreedt. Eerst komt men in een soort verandah, gelegen onder het naar achter doorgetrokken dak van den deksalon. Daarna eerst staat men vrij. Op het open dek komen stoelen. Daar kunnen de opvarenden genieten van zon en buitenlucht, en bij regenweer kunnen zij zich terug trekken in de verandah of wel be scherming zoeken onder een tent, die over het achterdek kan warden gespannen. Door een gang kan men in de richting van het voorschip de hal verlaten naar den eetsalon. Behalve de gebruikelijke meubileering, zal daar een bureau worden ingebouwd, mij komen theedrinken? Ik heb een paar aardige gravures gekocht echt landelijke voorstellingen. Die moet je gauw eens bewonderen. Ik zou heel graag bij je willen komen, Suze, maar misschien heb je bezoek. Neen, neen. Vrijdag is mijn dag. Zaterdags komt er nooit iemand bij mij. Dan kom ik zeker en stellig. Dat herinnert nog eens aan vroe ger tijden, zooals verleden jaar, toen ik ook nog niet gebukt ging onder zulke zorgen. O, maar nu ben jij die zorgen kwijt. Mijnheer Faunce heeft ze alle maal van je overgenomen. Je zult nu wel weer spoedig je oude opge wektheid terugkrijgen. Als je mij hebben wilt, zal ik geregeld eens of tweemaal in de week muziek met je komen maken. Ken je dien klei nen Duitscher. Herr Kloster, die zoo prachtig viool speelt? O, dat is waar oolg je hebt hem verleden jaar bij mij ontmoet. Ik zal hem eens mep- breqgen: dan kunnen ïelui samen musiceeren duetten voor piano en viool. Dit is op zichzelf een heel aar dig plan, maar ik weet niet, of ik want het verlangen is dat het schip een plaats biedt, waar de Prinses en de Prins zich kunnen terugtrek ken om arbeid te verrichten. Wilde men de genoemde ruimte niet te klein maken, dan was voor een af zonderlijke werkkamer in dit schip geen plaats te vinden. Naast de gang en tusschen hal en eetsalon liggen, grenzend aan de laatste, een dienkamer en daarachter het stuurhuis. In de dienkamer ko men kasten voor glaswerk en ser vies, een lift naar beneden naar de keuken en een doorgeefopening naar den eetsalon. In het stuurhuis wor den alle bedieningsprganen en de controle-instrumenten voor de twee hoofdmotoren aangebracht. Men vindt er stuurrad, kompas, kaarten- tafel, boekenrekken, de radiotelefo- nie-installatie en alle verdere benoo digdheden voor de navigatie. Dit stuurhuis staat in open verbinding met de gang, waardoor het deel uit maakt van de overige ruimten van het schip. Aldus blijven de opvaren den in contact met de kem van het scheepsbedrijf, waardoor in niet ge ringe mate het sportieve element in dit schip wordt verhoogd. Boven op het dekhuis en wel ach ter stuurhut en schoorsteen komen de roei-zeilsloep en de motorbijboot te staan, welke met behulp van da vits overboord gevierd kunnen wor den. De overgebleven ruimte kan dienên tot het nemen van zonneba den en voor vol genot van licht en lucht. De davits zullen dank zij een bijzondere constructie inschuifbaar zijn, zoodat de hoogte van het ge heel boven water, met het oog op het passeeren van vaste bruggen, zooveel mogelijk wordt beperkt. Van de inrichting van het schip onder dek kan het volgende worden verteld. Voor de machinekamer, die in de midscheeps ligt, treft men de keuken aan en de verblijven voor de bemanning. Kapitein, machinist, dekknechts en bedienend personeel beschikken deels over een eigen hut en bovendien hebben zjj hun eigen douche-gelegenheid. In de keuken in de onmiddellijke nabjjheid zullen plaats vinden een koelkast, een warmwatervoorziening en een kleine centrale verwarming, die des avonds in voor- of najaar de kilte kan ver drijven en die des winters dienst kan doen om het schip vorstvrij te hou den. Achter de machinekamer liggen de Prinselijke slaapvertrekken en badkamer. Men bereikt dit verblijf wel gestemd zal zijn voor muziek maken. Daar vraag ik niet naar. Ik wil alleen maar niet, dat jij je in je ééntje gaat doodkniezen. Hoe dom van mij, dat ik je niet dadelijk den bijstand van een detective heb aan geraden! Adieu, Grace. Tot aan staanden Zaterdag dus zoo spoe dig als je kunt, na half vijf. Juffrouw Rodney woonde in een aardig huisje, vlak tegenover Re gent's Park. Het had een prettig, gezellig aanzien beneden een ver anda en boven een balkon, en voor aan de straat een tuintje. Dc huur was hooger dan Suze eigenlijk kon betalen, toen zij zich te Londen vestigde als onderwijzeres in het zin gen en pianospelen, terwijl haar drie zusters hun eentonig plantenleven voortzetten in de ouderlijke woning, een rond baksteenen huis in een marktstadje, waar hun vader notaris en vrijwel iedereens vertrouwde raadsman was. In de eerste jaren van haar ver blijf te Londen had Suze hard ge werkt voor haar huishuur, haar aar dige meubeltjes, voor een koopje gekocht, haar overgordijnen en vloer kleed. Voor haar eigen onderhoud Langs een trap, die neergaat uit de hal. Langs een andere trap uit den deksalon afdalend bereikt men in het achterschip de verblijven voor de gasten, welke bestaan uit een tweepersoonshut en twee eenmans- hutten. Van deze twee kleine hut ten kan men door het verwijderen van een tusschenschot een groote hut voor twee personen maken. Bo vendien hebben dc gasten een eigen douche-gelegenheid. Vermeld zij nog, dat zich in het waterdichte schot tusschen het Prinselijke ver blijf en het verblijf voor de gasten een nooddeur bevindt, die achter de betimmering verborgen zal wor den. Mocht in geval van pood de gewone uitgang van het Prinselijke verblijf naar boven niet meer be reikbaar zijn, dan verschaft deze deur toegang tot het achterschip. De maten van het schip zijn thans komen vast te staan. De grootste lengte over dek gemeten bedraagt 31 meter, de lengte op de waterlijn 29.28 meter, de breedte 5.50 meter en de diepgang 1.54 meter. Met een halve lading motorbrand stof -en water aan boord, hetgeen mogelijk is bij vaarten door kanalen, gezien de mogelijkheid tot bijvullen wordt de diepgang van het schip aanmerkelijk minder. Jong Holland snakt naar werk. o „Jong Holland snakt naar werk" ondanks stemmen die wel eens anders beweren. „Jong Holland, snakt naar werk," in de allervoor naamste plaats naar normaal werk, naar opneming in de beroeps- en bedrijfsgemeenschap, maar ook naar de werkgelegenheid, die de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Neder- landsche Kerken voor practisch Christendom, in hare werkkampen en internaten biedt. Het is daarom, dat de Centrale besloten heeft het werk voort te zetten in 1937, wan neer de daartoe te houden groote landelijke collectie de vereischte mid delen zal doen toevloeien. De Centrale is bezig uitvoering te geven aan haar plan om als eerste voorbereiding voor deze collecte, een tiental rayonsgewijze vergade ringen te houden, waarin de aan dacht op de komende inzameling wordt gevestigd. Na de zeer geslaag- en dat van haar dienstmeisje, die al het werk alleen deed en toch altijd even helder en knap voor den dag kwam, had zij betrekkelijk wei nig noodig, en toen zij haar zusters thuis een welkome toevoeging aan hun kleingeld had gestuurd, kon Suze Rodney ook wat meer aan haar eigen toilet besteden, haar huisje naar haar zin inrichten en af en toe eenig sieraad aanbrengen in dezen tempel der schoonheid. Het heerlijk uitzicht in het park, de gravures aan den wand, haar kleine, maar uitgezochte collectie boeken waren de vreugde van haar eenzaam bestaan en misschien waren er in Londen maar weinig vrouwen gelukkiger dan Suze Rodney, die zes dqgen in de week werkte en zel den minder dan acht uur per dag, en die al lang tot de overtuiging was gekomen, dat het leven aan sommige vrouwen niets beters kan schenken dan een algeheele persoon lijke vrijheid en een beroep, waar aan men zich met hart pn ziel wjjdt. De middagzon bescheen de voor zijde van juffrouw Rodney's vrien delijke woning, toen Lady Perivale werd aangediend, zoodat de jaloe zieën waren neergelaten en in Suze's Geen wonder me! al die zieke menschen om U heen! Wees! Gij echter verstandig. Neem da delijk 'n „AKKERTJE" en van avond voor 't naar bed gaan nog een. Tien tegen één dat Ge daar mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en fiksch opstaat. "AKKERTJES" wer ken buitengewoon bij Griep, Ntderiandsch Rheumatische pijnen, Zenuw- Product pijnen. Spierpijn, Spit, Hoofd pijn, Migraine, Vrouwenpij nen. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont de vergaderingen te Amsterdam, Dordrecht en Den Haag, werd Za terdag j.l. voor de plaatselijke comi- té's uit de provincie Zeeland, een vergadering te Goes belegd. Nadat de voorzitter der vergade ring, Ds. Bons van Colijnsplaat, voorzitter van het provinciaal comi té, de vergadering met gebed en schriftlezing geopend heeft en al aanwezigen .welkom geheeten, ge< hij het woord aan den heer Z. Br; adjunct secretaris der Centrale v< het geven van uitvoerige meded lingen omtrent den stand van werk en de plannen voor 1937. Spreker vangt aan met erkente lijkheid uit te spreken voor de groote medewerking, welke van de zijde der ruim 400 plaatselijke comité's wordt ontvangen. Zonder hun bezie ling en trouw kan het werk niet worden voortgezet. En het werk moet worden voort gezet, óók, al bestaat de mogelijk heid, dat de hier en daar waar te nemen opleving in handel en bedrijf de werkloosheid eenigermate zal kunnen doen verminderen. Nood in duizenden jonge harten zaL er zijn, ook helaas nog in 1937. Helaas, hoe graag zou de Centrale consta- tecren, dat de tijd voor liquideeren voor haar gekomen is. Het mag tot ons leedwezen aldus nog niet zijn en daarom roept spreker Christelijk Nederland op, om onder afsmeeking van Gods hulp en Zijn zegen, ook voor 1937 voor onze werkloozen te kamer een schemerduister heersch- te. Van de straat, uit het heldere daglicht komende, herkende Grace niet dadelijk den heer, die bij haar binnentreden haastig opstond en zijn hoed greep. Bij nader onderzoek bleek het haar weldra, dat hij nie mand anders was dan Arthur Hal- dane. Zij wierp Suze een boozen blik toe. Was het een gril van het toeval of een wèl overlegd plan van haar vriendin, dat hem hier had gebracht? Zij bogen koel beleefd voor elkan der en staken geen van beiden de vriendschapshand uit. U gaat toch niet heen, jijijn- heer Haldane? vroeg Suze. De thee boel zullen we dadelijk binnenbren gen. U moet eerst nog een kop thee bij mij drinken. Mijn thee is mijn trots en mijn glorie. Dat is de eenige weelde, die een arme piano juffrouw als ik zich kan veroorlo ven. Ikik moet nog in de City wezen, stamelde Haldane, op de deur toetredend, terwijl zijn oogen onafge broken op Grace Perivale's bleek gelaat gevestigd waren. (W«rdt Ywrro^d).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1