BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Land- en Tuinbouw. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens TWEEDE BLAD. Klaasje Allemansverdriet* Gewestelijk Nieuws. Burgerlijke Stand. 46ste Jaargang Vrijdag 15 Januari 1937 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar t 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez Med 30 ct. per rage) Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Het geding tegen Koningin Carolina v. Engeland (1820 Slot. Er zijn uit deze debatten, hoe treurig hun aard in het algemeen was, wel grappige bijzonderheden te halen. Zoo over den plotseling aan Bergami verleenden adeldom, zoo over de even plotseling tot gravin bevorderde zuster van dezen Berga mi, die volgens de verklaringen der bedienden buitengewoon vul gair Italiaansch sprak. Zoo over een zekeren kapitein Peachall die een der vaartuigen bestuurd had, waar mede de Koningin reisde en die geweigerd had met Bergami aan de zelfde tafel te gaan, omdat deze man vroeger zijn bediende was geweest. Lord Oxford, met al het sarcasme, den Engelschman eigen, kon niet nalaten den getuige te vragen:,,Dus een land, dat U gediend heeft, daar na in den zeedienst is getreden en officier is ^geworden, is in Uw oog onwaardig om met U aan tafel te zitten?" Het merkwaardigst was wel de eerste getuige, de reeds genoem de Theodore, oftewel Majocci, uit het Italiaansche dorpje Solandi Hij herinnerde zich de kleinste bijzon derheden, zelfs van jaren .geleden, uitnemend; bij bezoeken van de Prin ses aan Bergami en omgekeerd had hij blijkbaar op zijn horloge de mi nuten geteld; telkenmale wanneer zij bij elkander waren, had hij de om geving opgenomen en gezien welke personen al dan niet daarbij waren. In dat opzicht liet zijn geheugen niets te wenschen over, maar niet zoodra stelde de verdediger hem vragen, moest hij tot verklaringen komen, die de Prinses zouden ont lasten, of geregeld klonk van zijn lippen: Non mi ricordo (ik kan het mij niet herinneren). Dat „non mi ricordo" (Brougham had geen moei te om er in zijn pleidooi den spot mee te drijven) was weldra een uit drukking, die in geheel Londen op de lippen lag en tot heel wat spot aanleiding gaf. Het resultaat der debatten was een ander dan de partij des Konings had gehoopt. Aanvankelijk spraken zich 123 Lords voor het wetsontwerp uit, dat straf tegen de Koningin eischte en ontbinding van haar hu welijk; 95 daartegen, zoodat een meerderheid van 28 stemmen aan wezig was. Maar onder degenen, die meegestemd hadden, behoorden ook de Lords, die bij het vooronder zoek waren betrokken geweest, ja zelfs degenen, die in 's Konings naam de aanklacht hadden aange spannen. Bovendien, een groot deel der Lords was niet ongevoelig ge weest voor het pleidooi van Broug ham, de betrouwbaarheid van som mige getuigen werd betwijfeld, de beschuldiging in haar ergsten vorm werd niet houdbaar geacht; de ont binding werd een politieke zoowel als een wettelijke onjuistheid gere kend. De voornaamste geestelijke le den van het H oogerhuis lieten zich in afkeurenden zin over het wets ontwerp in zijn oorspronkelijken vorm uit en tal van Lords aarzelden wat zij zouden doen. De Lord-Kan selier voelde, dat hij terrein verloor, en hij werd tot een voorwerp van spot, toen de vechtlustige Lord King hem den destijds almachtigen Lord Liverpool durfde tegenwer pen, dat hij toch werkelijk wel re den had om tegenover de Prinses niet te hardvochtig te zijn, wijl hij van haar, toen zij nog Prinses van Wales was, heel wat tegemoetko ming had genoten I In het kort, het resultaat van enkele dagen be raadslaging "was, dat, toen de bill in tweede stemming kwam, slechts 108 stemmen daarvoor werden uit gebracht en 97 tegen. Zoodoende was de meerderheid niet alleen aan merkelijk geslonken, maar zij was van dusdanigen aard, dat men de bill niet voor het Lagerhuis kon brengen. Lord Liverpool kon niet anders doen dan uitstel van de be handeling der bill voor zes maan den voorstellen, hetgeen volgens de traditie beteekende. dat deze voor goed van de lijst der te behandelen onderwerpen werd afgevoerd 1 Het was een overwinning van de Koningin, die door geheel Londen werd meegevierd. En de Koning, èn degenen die hem hadden bijge staan, èn de Lords, die voor de bill hadden gestemd, zij hadden het in die dagen hard te verantwoorden, en werkelijke saturnaliën heerschten door geheel Londen. Men vergete toch niet de politieke omstandig heden, waarin toen Engeland ver keerde. Den afkeer die tegen den Koning bestond, tegen den Koning en zijn conservatieve politiek, tegen den Koning en zijn weelderige uit gaven, die steeds hooger belastin gen noodzakelijk maakten, terwijl overal ellende en kommer heersch ten. Caroline trok zich in haar resi dentie in Brandenburgliouse terug; zij leefde ver van het Hof verwij derd. In 1821 zou de kroning van Koning Georges IV plaats hebben, en toen trad zij opnieuw op het strijdtooneel, eischende, dat zij als koningin mede gekroond zou wor den. Maar ook hier, evenals bij de gebeden, gold het een traditie en geen recht; eene traditie waarin de Koning formecle wijziging kon bren gen. Ondanks alle moeite, die Broug ham zich gaf, ondanks zijn pleiten voor den Privy Council, weigerde de Koning om zijn echtgenoote aan deze 'kroning te doen deelnemen. En foen zij zich op den dag der kroning achtereenvolgens aan de ver schillende ingangen .van St. Paul aanmeldde .en men haar eerbiedig, doch vastberaden den toegang wei gerde, leed zij een ongedacht échec bij diezelfde volksmenigte, die ja ren achtereen haar had toegejuicht en ondersteund; zij werd uitgejouwd en uitgelachen. Gebroken keerde zij naar haar vorstelijke woning terug en zij overleefde dezen smaad slechts korten tijd. Op 30 Juli d.a.v. de kroning had in Mei plaats werd zij ziek, het theater van Drury Lane verlatende, ,en 7 Aug. daarop stierf zij. Haar laatste wensch was, dat William Austin, het kind, dat de aanleiding tot zooveel smaad was geweest, al haar goederen zou erven en dat men te Brunswijk op haar graf zou schrijven: Hier rust Caro line Amelie Elizabeth van Bruns wijk, gepijnigde Koningin van En geland. Dat daaraan niet voldaan is, behoeft nauwelijks betoog. Caroline van Brunswijk is zeker een der ongelukkigste Koninginnen van Engeland geweest. Zij werd on barmhartig vernederd door een echt genoot. die zichzelf zooveel te ver wijten had, dat hij eerst de hand in eigen boezem had moeten steken, voordat hij zelfs de schuldigs'te vrouw ter verantwoording had mogen roe pen. Zij ondervond sympathie en steun van de zijde van het volk, dat intuïtief gevoelde, aan welke zij de het grootste onrecht was. Maar diezelfde intuïtie leidde het volk er toe om haar terecht te wijzen toen zij de volkomen koninklijke voor rechten opeischte; toen zij zich in de plaats stelde van die tal van voorbeeldige vrouwen, die vóór haar den Engelschen koningszetel had den gedeeld. Zij was op dat oogen blik vergeten, dat dan toch van de 218 pairs van het koninkrijk er 123, na een nauwkeurig onderzoek zich overtuigd hadden getoond van haar echtelijken ontrouw. Het volk, dat de Lords in hunne veroordeeling niet had willen volgen, was dit niet vergeten op het oogenblik dat zij zich wilde stellen op een standpunt, hooger dan zij, tengevolge van haar onvoorzichtigheden, haar lichtzinnig heid, haar ontactvolle gedragingen, mocht innemen. Het wordt ergens in het tooneel- stuk „Oud-Heidelberg" gezegd.dat er een groote afstand is, die de vorsten van hun omgeving scheidt; dat zij eenzaam zijn op hunne tro nen. De vorst, die deze eenzaamheid uit het oog verliest, doet dit in den regel niet ongestraft I Volledig bemesten met één meststof. Volledig bemesten met één meststof kan vele voordeelen bieden. De prac- tijk in land- en tuinbouw, maar voor namelijk in den tuinbouw, heeft dit reeds jaren ingezien. Men heeft dan 'ook zeer veel gebruik gemaakt van zgn. gemengde meststoffen en over het algemeen met veel succes. Soms echter was de samenstelling niet in overeen komst wat de gewassen vroegen, zoo dat ook hier, evenals bij de afzonder lijke bemesting,te eenzijdig werd be mest. Tevens hadden zij het groote bezwaar naast veel ballaststoffen be trekkelijk weinig plantenvoedsel te be zitten. Omdat deze bezwaren door het *an de markt komen van de volledige meststof Nitrophoska zijn opgeheven, verdient het aanbeveling over dese mest en de samenstelling ervan hier een en ander voor belangstellenden mede te deelen. Deze mest bevat n.l. de drie noodzakelijke voedingsstoffen: stikstof, fosforzuur en kali in de volgende hoe veelheden: 15 procent stikstof. 15 pro cent fosforzuur en 18 procent kali. Door het uitstrooien van een baal Nitrophoska brengt men dus ongeveer evenveel plantenvoedsel in den grond als met bijvoorbeeld 1 baal kalksalpeter, 1 baal superfosfaat en 90 K.G. kalizout van 20 o/o tezamen. In welken vorm bevinden zich de 3 hoofdvoedingsstoffen in Nitrophoska 7 De stikstof bestaat voor 1/3 deel uit snelwerkende salpeterstikstof en voor 2/3 uit geleidelijk werkende ammoniak- stikstof. Wij kunnen deze stikstofvor- men vergelijken met respectievelijk de stikstof uit kalksalpeter en zwavelzure ammoniak of met de stikstof uit de kalk- ammonsalpeter Het fosforzuur is aan de ammoniak gebonden, daardoor zeer gemakkelijk voor de planten opneembaar. De kali is met de salpeterstikstof tot kalisalpecer gebonden, dus ook gemak kelijk opneembaar. In deze volledige meststof hebben wij dus de drie hoofdvoedingsstoffen zoo innig mogelijk met elkaar verbon den in een zeer gemakkelijk opneem baren vorm, daardoor snel door de planten op te nemen. Iedere korrel uit Nitrophoska is opneembaar, balaststof- fen zijn niet aanwezig. Dat het zeer goed en gemakkelijk uitstrooibaar is en zoowel bij het zaaien en poten als voor overbemesting ge bruikt kan worden, is een voordeel. Hierbij komt nog het gemak van vol ledig bemesten met een compacte hoe veelheid op éénmaal. Tenslotte willen wij nog even wijzen op het voordeel van geconcentreerde meststoffen ten opzichte van de vocht- voorziening der groeiende gewassen. Hoe meer oplosbare plantenvoedings- stoffen in een zekere hoeveelheid mest, hoe minder men ervan noodig heeft, hoe minder vocht ook noodig is Daar men geen balaststoffen op te lossen heeft, kan de oplossing dus zijn met Urenlang heeft Klaasje Allemans verdriet nu al op de plassen rond gezworven. 't Begint hem te verve len. Hij krijgt zoo'n honger. Was ie maar thuis gebleven, 't Plezier is eerder voorbij dan Klaasje had kun nen denken. Wacht eens: hij gaat nu recht op de molen aan. D.iar zal ie wel een lekkere boterham krij gen. Brood met lekkere dikke bo ter, dat zullen ze hem toch niet weigeren. Gelukkig maar, dat er geen hond bij den molen rondloopt, daar heeft ie 't niet op begrepen. weinig waterverbruik. Vooral in den tuinbouw is dit een voorname factor. Bovenstaande meenden wij betreffen de de volledige meststof Nitrophoska naar voren te moeten brengen, daar het gezien de nieuwe inzichten in de bemesting, een ideale meststof is, vooral in den tuinbouw. BRESKENS. Sumajo-bioscoop. De bekende bioscoop-onderne ming Luxembourg brengt a.s. Za terdag en Zondag weer een zeer bijzonder bioscoop-programma, n.l. de laatste film van 's werelds troe telkind Shirley Temple in de mooiste schepping van Irving Cuming „Krul- lekopje". Circa 250.000 bezoekers hebben in Amsterdam deze prachtfilm ge zien en ruim het dubbele aantal kin deren zagen deze film. De geschie denis van „Krullekopje" is zoo een voudig en zoo aangrijpend in ver schillende gedeelten, dat U zich geen mooiere film kunt indenken. Sinds de dood van haar ouders, tengevolge van een ongeluk, zijn Eli sabeth Blair, in de wandel Krulle kopje genaamd en haar oudere zus ters in een weeshuis ondergebracht, dat met strenge hand wordt gere geerd en waar voor vroolijlcheid en hartelijkheid geen plaats is. Krulle kopje slaagt er echter in haar goed humeurtje te bewaren, al krijgt zij minstens eenige keeren per dag een standje. Anders is het met Mary, die eigenlijk te oud is voor een wees huis; omdat zij haar ouders be loofde op haar kleine zusje te pas sen en haar nooit alleen Je laten, mocht zij toch blijven en moet nu haar kost verdienen met koken, was- schen, strijken, schrobben en schoon maken. Haar grootste verlangen is dan ook op zekere dag dat gehate weeshuis te verlaten en zelf voor haar zusje te zorgen. Als aandenken aan haar moeder en vader, heeft Krullekopje een af gerichte pony en een eend die kunst jes kan maken meegebracht, doch wair de kinderen zich met de beide diertjes kostelijk amuseeren, helften zij niet, om de norsche directrice te verzachten. Wanneer Krullekopje „Klop klop," dat is de derde keer al dat Klaasje op de deur bonst, maar er schijnt niemand thuis te zijn. Als hij weg wil gaan, hoort ie een paar zware passen naar de voordeur komen. „Wie is er?" klinkt 't norsch. Klaas beeft nu toch een beetje. „Ik ben 't, Klaasje Allemans verdriet. Krijg ik asjeblieft een bo terham, 'k heb zoo'n honger". tenslotte de pony mee naar de slaap zaal neemt en hem in een leeg staand bedje legt, is de maat .vol en krijgt de kleine weer straf, welke bestaat uit het verkoopen der die ren. Wij raden U dringend aan het verdere verloop van deze film te komen bijwonen. Gij zult er geen spijt van hebben. SINT KRUIS. Over het 4e kwartaal. GEBOORTEN: 10 Nov Eugenius Omer Joseph zv A. A. Hoste en E. E. J. Lannooije. 27 Nov. Hubertus Marinus Julma zv J. Si- monse en E. S. Maenhout. Loop der bevolking over 1936. Bevolking op 31 December 1935 361 m. en 314 vr. totaal 675. Vermeerderde door geboorte met 10 m. en 4 vr. door vestiging met 14 m. en 10 vr. Verminderde door overlijden met 1 m. en 2 vr. door vertrek met 30 m. en 18 vr. Bevolking op 31 December 1936 354 m. en 308 vr. totaal 662. (A. A.) EEDE. Loop der bevolking. Op 31 Dec. 1935 bestond de bevol king uit 578 m., 529 vr. samen 1107. Geboren 8 m. 10 vr. 18 Gevestigd 23 m. 31 vr. 54 609 m. 570 vr. 1179 Overl. 7 m. 3 vr. Vertr. 21 m. 22 vr. samen 28 m. en vr. totaal 53 Stand op 31 Dec. 1926 681 m. en 545 vr. of 1126 en verminderde met 53. Marktberichten HAAGSCHE EIERVEILING. Woensdag 13 Jan. De handel in eieren is nog zeer flauw. Voor export was Denemarken beduidend lager, zoodat de Holland- sche eieren voor zeer lagen prijs ver kocht moesten worden. Men besteedde heden in Den Haag: 54/55 55/56 56/58 58 60 60/61 61/64 3,05 3,10 3,05 3,15 3,45 3,10 3,05 3,25 3,45 bruin 3,15 3,20 3,80 3,25 3,50br. 3,50

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1