Kerk- en Schoolnieuws, Sport. Gewestelijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 17 Januari 2,30 en 7,30 u. IN T WITTE PAARD, Operette van Hans Muller. Muziek van Benatsky. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 17 Januari nam. 2,15 u. LA TRAVIATA, Opera in 4 bedrijven. Muziek van G. Verdl. MINARDS SCHOUWBURG GENT. Vanaf Zaterdag 16 Januari, om 8 uur: EEN SCHOONMOEDER UIT DE DUUSTE1 Een stuk volksleven in 3 bedrijven. 0 Vanaf Zaterdag 6 Februari. LOTSE UIT ONS SPUURTSE WORDT CHANTEUZE. Een stuk theaterleven in 3 bedrijven. GROEDE. Ev. jLuth. Gem. Beroepen. Beroepen te Winschoten-Sappemeer, Da L. C. Dufour, alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 17 Januari 1937. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandt. Breskens 9,30 uur Geen dienst. 1,30 uur Zondagsschool. 5.30 uur Ds Derksen, van Groede. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Nieuwvllet 2,— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 9,30 uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. 9.30 uur Ds Th. A. Stegenga, Bevestiging Kerkeraadsleden. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. Z.H. Pangeran Adipati ArioMang- koe Negoro. Zooals bekend, is eenigen tijd ge leden een wetsontwerp inzake de nietigverklaring van goudclausules bij de Tweede Kamer ingediend. Thans is het voorloopig verslag van deze Kamer over het ingediende wetsontwerp verschenen. Met de uitvoering van het plan- Deterding wordt titans een energiek begin gemaakt. Voor niet minder dan voor ongeveer f 6000.000 aan overtollige voorraden heeft men thans van onze boeren afgenomen, die daarmede niet weinig in hun schik zijn. Hoewel er heel wat on welwillende critiek tegen het plan is losgekomen, ontvangt Dr. Deter- ding uit alle lagen der bevolking blijken van instemming en ook ma- terieelen steun. De voordeelen van het plan liggen dan ook voor de hand. Eerstens wordt er weer even wicht gebracht tusschen productie en afzet en tweedens zal juist daar door de werkloosheid dalen, om van de ideëele zijde van het plan nog maar niet eens te spreken. Als voor beeld zij hier gewezen op het feit, dat tengevolge van de groote aan- koopen van aardappelmeel, de werk loosheid dezen zomer in de veen koloniën aanzienlijk zal dalen. Boekbespreking. „HET VORSTELIJK HUWELIJK". Plechtige dienst bij gelegenheid van de Huwelijksinzegening. Prijs 50 cent. Uitg. Gebr. Zomer Keuning, Wageningen In deze album is opgenomen de com plete Liturgie van de Huwelijksinzege ning, de orde van de dienst, de gebe den, de gezongen liederen, de preek en toespraak van de Hofpredikers. Op speciale wensch van H. K. H. Prinses Juliana zal 20% van de op- l'engst bestemd worden voor het Na i maal Fonds voor bijzondere Noo- den. Voetbal. Uitslagen van Zondag 10 Jan j.l. 3e klasse A K.N.V.B. BreskensBiervliet 71 SluiskilAxel 0—4 Oostburgljzendijke (afgekeurd) le klasse B Z.V.B. Axel IITemeuzen III 4—4 Biervliet II—Tern. Boys 1 13 Corn Boys 1—Schoondijke 1 1—1 Hoofdplaat II—Oostburg II 2—3 Hulst 11—Groede I 6—3 2e klasse B Z.V.B. Com Boys IISchoondijke II 31 Hulst 111—Groede II 13 S. C. D. 1—Breskens III 23 ljzendijke IIOostburg lil 0—1 Programma voor Zondag 17 Jan a.s. 3e klasse A K.N.V.B. Hoofdplaat—Sluiskil Hulst—Breskens Oostburg—Temeuzen II ljzendijke— Biervliet le klasse B Z.V.B Breskens II—Corn Boys 1 Groede I—Axel II Schoondijke I—Hulst II Temeuzen 111—Oostburg II Tern. Boys I Biervliet II 2e klasse B Z.V.B. Breskens IIICom Boys II Oostburg 111—ljzendijke II S. C. D. 1-Groede 11 Schoondijke IIHulst III BRESKENS. Overgeplaatst. Naar wij vernemen wordt naar hier overgeplaatst de Wachtmeester J. Jo- zlasse, thans ter standplaats Westkapelle GROEDE. De feesten. Vrijdag jl. hadden hier de huwelijks feesten plaats. Des morgens 9 uur werd het feest geopend door klokge lui en bazuingeschal van den toren, waarna om 10 uur een zanghulde plaats hau op het Marktplein door de kinderen van alle scholen, begeleid door beide Muziekvereenigingen. Na afloop dezer zanghulde, werd een optocht door de gemeente gehouden. De namiddag werd besteed tot het geven van verschillende volksspelen. Om zeven uur des avonds had nog maals een optocht plaats, die door zijn bijzondere verlichting en versiering voor het pubhek een groote verrassing was. Om 8,30 uur had tot besluit van de feestelijkheden een prachtig vuurwerk plaats, dat door een reusachtige men schenmenigte werd bijgewoond. Het feest is door ledereen tot ver in de kleine morgenuren gevierd. Jubileum. Zaterdag heeft de muziekvereeniglng E.M.M. alhier een serenade gebracht aan hun voorzitter de heer P. C. Mazu- re, die zijn 70sten verjaardag vierde. Nadat door de vereeniging een marsh was gespeeld, werd de jubilaris toege sproken door den burgemeester M. Wagtho, eere-voorzitter der vereeni ging. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de heer Mazure reeds van af zijn 12e jaar werkend lid der ver eeniging was, en de laatste 23 jaar deel uitmaakt van het bestuur, waarvan de laatste jaren als voorzitter. AARDENBURG. Schilderijen met typisch Aar- denburgsche motieven van den schilder Schrikkel. Ter gelegenheid van het weder in gebruik nemen van de gerestaureerde raadzaal zijn door de zorgen van den Gemeentearchivaris IDs. A. Mulder) een vijftal schilderijen daarin tentoon gesteld van den kunstschilder Schrikkel te Amsterdam, die in 1934 eenige we ken in Aardenburg en omstreken ge werkt heeft. De schilder, die in Holland een zeer goeden naam heeft, en die dan ook voor de gemeente Amsterdam groote wandschilderijen in openbare gebouwen mocht uitvoeren, heeft het Vlaamsche karakter goed begrepen en weergege- n. Behalve een vlak maar levendig ge schilderd doekje „Lierke Plezierke" uit 1932, hangt er uit 1935 het zeer fraaie „Stilleven", dat indertijd in de N R.Crt is gereproduceerd, waarop typisch Aar- denburgsche motieven zijn verwerkt; het diepzinnige „De Wandelaar", die ons stedeke passeert; voorts een „Vogel vlucht" en een „Dorpsgezicht" beiden hier ook welbekend. De stukken zullen zeker de belang stelling wekken van allen, die in deze weken de vernieuwde raadszaal komen bezichtigen. AARDENBURG. Loop der bevolking. Op 31 Dec. 1935 bestond de be volking uit 1035 m. en 1084 vr. sa men 2119 personen. Geboren 27 m. en 12 vr. samen 39 en door vestiging met 36 m. en 51 vr. of 87 is totaal 126. Overleden. 8 m. 12 vr. Vertrokken 61 m. 88 vr. totaal 169. Stand op 31 Dec. 1029 m. en 169 vr. totaal 2076 en verminderde met 43 persoren. SLUIS. Etalagewedstrijd. Ter gelegenheid van de huwelijks feesten werd in onze gemeente een etalagewedstrijd gehouden, waaraan na genoeg door alle winkeliers werd deel genomen. De beoordeeling van deze etalages werd aan het publiek overge laten, welk daarvoor een stembiljet ont ving, waarop men de mooiste vijf eta lages In rangorde diende in te vullen. De uitslag luidt: le prijs P. de Hullu (maquette van het Paleis te Soestdijk van suikerwerk) 2e prijs A. Wemaer, die een voorstel ling gaf van de eerste ontmoeting tus schen Prinses Juliana en Prins Bernhard in het berglandschap tijdens het skieën, vervolgens het huwelijksbootje gevolgd door de huwelijkspartij. 3e prijs Gebrs. du Fossé voorstelling van een smaak vol gemeubileerde kamer met op den achtergrond de stamboomen van het Huis Oranje en het Huis Lippe-Bies- terfeld. 4e prijs Wed. P. Zonnevijlle (maquette van het paleis te Soestdijk van strengetjes wol) en 5e prijs Mej. E. van Maldeghem (bediijf van Aarden- burgsche Roomboterfabriek) De winnaars van den wedstrijd, welke daarvoor een bon zouden ontvangen, waarop bij een willekeurige winkelier binnen de gemeente het bedrag beste den mocht, dat erop was uitgedrukt, waren in volgorde: A. Luteijn f 5; B. Jansen f 4; E. Descamps f 3; J. Krijger f 2; en J. Vos f 1. Wit-Gele Kruis. De door de zuster van het Wit-Ge le Kruis verrichtte werkzaamheden over 1936 zijn de volgende: 3455 bezoeken afgelegd voor ziekenverzorging en 533 voor zuigelingenzorg; 20 zuigelingen ingeschreven bij het Consultatiebureau 120 artikelen werden uitgeleend. Jubileum. Op 15 Januari a.s. hoopt de gemeen te-werkman A. Slachmuijlders alhier den dag te herdenken, dat hij 25 jaar ge leden in dienst van de gemeente Sluis trad. SCHOONDIJKE. Huwelijksfeest. Als het weer meewerkt hoopt men 21 Januari een mooi feest te hebben. Men is reeds bezig boompjes te planten in de kom der gemeente en een aan trekkelijk programma ligt gereed ter uitvoering. Als het zoo goed slaagt als het gehouden kinderfeest, kan ieder tevreden zijn. NIEUWVLIET. Geslaagd. Mej. Jaantle Brakman, leerlinge van den heer D. vd. Schaft te Oostburg, slaagde voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie, afgenomen te Viissmg n door de Vereeniging van Leeraren m de handelswetenschappen. WATERLANDKERKJE. Overplaatsing. Met ingang van 16 Januari is over geplaatst van Kedichem (Z.H.) naar hier de rijksveldwachter J. Jansen. Vergadering. Onder voorzitterschap van Iz. van de Berge vergaderde Donderdagavond 14 Januari 1937 in de herberg van L. Ver sprille de leden van de Varkensassu rantie, van de 70 leden waren er 36 opgekomen. Na opening door de voor zitter volgde rekening en verantwoor ding van de penningmeesteres. Op 1 Jan. 1936 was de stand van bezitting f 1785,14, in 1936 is uitgegeven f262,84 aanwezig f 1522,30 waarvan 1494,74 geplaatst op de spaarbank, rest f 27,56 in kas van de penningmeesteres. Besloten is om voor gestorven var kens een middenprijs van de Rotter- damsche markt per K.G. uit te betalen. Het aftredend bestuurslid J. Vermeu len werd bij acclamatie herkozen. In 1936 zijn drie varkens gestorven die samen f 99,72 aan de kas ten nadeele kwamen. GROEDE. Groene-Kruls. Donderdagavond 14 januari j.l., had alhier in het Gafé van den heer Beun een algemecne vergadering plaats van het Groene-Kruis, waaraan verbonden een lezing met lichtbeelden over de groote voedingswaarde welke melk en zuivelproducten als vólksvoedsel heb ben, uitgaande van de Zeeuwsche Melkproductenkern te Middelburg. De Voorzitter, de heer A. H. J. Beuningh, opende de vergadering en heette alle aanwezigen en in het bij zonder de heer F. A. Holleman uit Veere, die de lezing zou houden, van harte welkom. Vervolgens deelde de voorz. mede, dat in verbar d met de contributie- verhooging ongeveer 50 leden hadden bedankt. Dit wordt door het bestuur ten zeerste betreurd. Men is dan ook vast besloten, om het reglement voor ten volle toe le passen, indien een dezer menschen wederom lid wenschen te worden. Hij verzocht daarbij de aanwezigen, de menschen die bedankt hadden, alsnog aan te sporen hun con tributie te betalen. Hierna had een bestuursverkiezing plaats. Aftredenden waren Mevrouw Dees-Haak en de heer A. J. Pauw, die beiden bij acclamatie werden herkozen. Vervolgens werd de begrooting voor 1937 behandeld. De inkomsten en uitgaven werden geraamd op een be drag van f 916,met een post van onvoorzien van f 106,45. Wat de lezing betreft hierover kan worden gemeld, dat het in alle op zichten een leerzame lezing is geweest. Duidelijk werd naar voren gebracht, de groote voedingswaarde van melk en zuivelproducten, niet alleen voor kin deren maar ook voor volwassenen. Ook de lichtbeelden vertoonden op duidelijke wijze de uitwerking van het gebruik van deze voedingsstoffen. De heer Holleman besloot dan ook zijn lezing met een oproep aan alle aan wezigen meer melk en zuivelproducten te gebruiken. SCHOONDIJKE. Loop der bevolking. Aantal inwoners op 1 Januari 1936 1017 m en 967 m., totaal 1984. Vermeerdeering door Mannen, vrouwen totaal. 1017 967 1984 Geboorten 21 13 34 Vestiging 48 35 83 Samen 69 48 117 Totaal 1086 1086 is 2101 Vermindering door: Mannen, vrouwen, totaal Overlijden 8 12 20 Vertrek 43 49 92 Samen 51 61 112 Aantal inwoners op 31 Dec. 1936 1035 m. 934 vr. totaal 1989. WATERLANDKERKJE. Aantal inwoners op 1 Januari 1936 284 m. en 237 vr., totaal 521. Vermeerdering door Mannen, vrouwen, totaal. Geboorten 2 7 9 Vestiging 26 28 54 Samen 28 35 63 Totaal 312 272 is 584 Vermindering door: Mannen, vrouwen, totaal Overlijden 1 2 3 Vertrek 28 25 53 Samen 29 27 56 Aantal inwoners op 31 Dec. 1936 283 m., 245 vr.. samen 528. Niet genoeg aan 14 dagen. Woensdag heeft voor den politierech ter te Zutphen een juffrouw uit Apel doorn terecht gestaan wegens het feit dat zij haar buurvrouw mishandeld had. Het slachtoffer werd als getuige ge hoord, waarna de politierechter het vonnis op 14dagen gevangenisstraf be paalde overeenkomstig den elsch van den officier. In groote gramschap verhei de ver oordeelde het gerechtsgebouw en op straat kwam zij haar slachtoffer tegen. Zoo groot was haar woede op deze getuige, dat zij haar weer te liif ging, en haar tot bloedens toe in het gezicht verwondde. De mishandelde wist nfet beter te doen dan terstond het paleis van jus titie maar weer op te zoeken en op nieuw een klacht tegen haar belaagster in te dienen. De mantelsnijder aangehouden? Rechercheurs te Amsterdam hebben in de Kalverstraat een 50-jarigen be delaar aangehouden, die door zijn eigen aardige gedrag tegenover voorbijgan gers de aandacht van de politiemannen getrokken had. Bij zijn fouilleering werd hij in het bezit gevonden van een oud scheermes, hetgeen vermoedens deed rijzen, dat men te doen had met den maniak, die er de laatste weken zijn werk van maak te jas of mantel van arqelooze voor bijgangers stuk te snijden. De aange houdene zegt van niets te weten. Costuum duur gereinigd. Een bewoner van de Vondelstraat te Am sterdam heeft aangifte gedaan, dat hij aan een stoomerij een costuum had meegegeven, in een vestzak, waarvan zich nog een bedrag van f400 bevond. Toen hij bij de stoomerij informeer de, bleek het costuum reeds gereinigd te zijn. Het geld was verdwenen. Overreden Woensdagmiddag is het zevenjarig zoontje van de familie P. op den Tegelschen weg te Venlo door een personenauto overreden. Met ernstige inwendige kneuzingen en een beenfractuur is het kind per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Twee flesschentrekkers gearres teerd. Een veehandelaar heeft gisterochtend aan de gemeentepolitie te Zutfen meegedeeld, dat hij op de veemarkt aldaar twee koeien voor f 240 had gekocht, welke prijs naar zijn meening belangrijk beneden de waarde was. Even daarna bleek, dat deze koeien kort tevoren voor f 290 waren gekocht, 'doch niet betaald. Het is de politie gebleken, dat dit een flesschentrekkerstruc is, wel ke op ongeveer gelijke wijze gisteren in Den Bosch en Vrijdag te Leeuwarden is toegepast. Volgens geruchten zou dit nog in tal van andere plaatsen in het land zijn gebeurd. De politie heeft in dit verband twee mannen, zekere van der S. uit Bovenkerk en Ch. uit Waverveen bij Vinkenveen, gear resteerd. Waarschuwende woorden van den Engelschen Lord Milne. „Uw land is in gevaar. Sommigen zeggen dat wij vijf jaar den tijd hebben om ons voor te bereiden. Ik zou mij een optimist vinden, wanneer ik zeide dat wij van vanavond af nog vijf maanden den tijd hebben". Deze waarschuwende woorden zijn giste renavond gesproken dooir veldmaar schalk Lord Milne, den oud-chef van den rijksstaf, op een diner ten bate van de recruteeringsactie te Londen en in Middlesex. „De tijd is gekomen om de jeugd des lands te oefenen, opdat zij gereed zij voor den grootste van alle diensten, den landsdienst. De volgende tien jaren zullen waarschijnlijk over het lot van het Britsche Rijk en het Britsche volk beslissen". Door hefboom getroffen. gij het neerlaten van de hjjfboomen van de brug over het Noordhotllandsch kanaal te Amsterdam, nabij het Kraaienplein, trachtte de bestuurder van een vrachtauto, welke geladen was met eieren, nog juist te passee- ren. De chauffeur, afkomstig uit Wou denberg, had alle aandacht geves tigd op den afsluitboom aan de over zijde, toen de eerste hefboom met een zwaren slag op de kisten met eieren terecht kwam. Ongeveer 5000 eieren, ter waarde van ongeveer f 150, werden vernield. De schade aan den hefboom, welke zoo werd ontwricht, dat hij geen dienst meer kon doen, is eveneens aanzienlijk. Overreden. Gistermiddag is de 42-jarige J. B. uit Haarlem in de Gen. Cronjéstraat te Rotterdam aan gereden door een brandstoffenauto en gevaarlijk gewond aan het hoofd. Met een hersenschudding is hjj over gebracht naar het Diaconessenhuis. Zijn toestand is zorgelijk. Aangereden. Gistermiddag te ongeveer half vier is de 60-jarige mr. F. uit Noordwijk, toen hij ter hoogte van De Vergulde Turk de Breestraat te Leiden wilde overste ken, aangereden door een auto, be stuurd door den chauffeur van D. Mr. F. werd over een afstand van ongeveer vier meter meegesleurd en liep een hoofdwonde en een hersen schudding op. In ernstigen toestand is hij naar het Diaconessenhuis over gebracht. Zedenmisdrijf? Gisterochtend heeft de rijksveldwacht te Ouderkerk a. d. IJssel aangehouden den 39- jarigen ongehuwden A. R., wonende aldaar, verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met school gaande meisjes. Hoewel R. hard nekkig ontkent, zijn de verklaringen der betrokken kinderen dermate be zwarend, dat hij in verzekerde be waring is gesteld en voor den offi cier van justitie te Rotterdam zal worden geleid.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2