Burgerlijke Stand. Sport. Gewestelijk Nieuws. KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Donderdag 14 Januari 7,30 u. „JONGMANSBOND blijspel in 3 bedrijven, Zondag 17 Januari 2,30 en 7,30 u. IN T WITTE PAARD, Operette van Hans Muller. Muziek van Benatsky. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 17 Januari nam. 2,15 u. LA TRAVIATA, Opera in 4 bedrijven. Muziek van G. Verdi. MINARDS SCHOUWBURG GENT. Vanaf Zaterdag 16 Januari, om 8 uur: EEN SCHOONMOEDER UIT DE DUUSTEI Een stuk volksleven in 3 bedrijven. 0 Vanaf Zaterdag 6 Februari. LOTSE UIT ONS SPUURTSE WORDT CHANTEUZE. Een stuk theaterleven in 3 bedrijven. reeds een man in bonis, die voor goed de schipperstrui met het acht bare kleed der Raadsheeren heeft verwisseld. Van zijn verder leven weten wij helaas niets, dank zij zijn „kaak- methode," werd hij de meest be faamde Biervlieter, die er ooit op den aardbodem geweest is en in 1661 plaatste een huldigingscomité een „glas in lood" portret in „één der kerkramen van de St. Nikolaas- kerk te Biervliet. Ware Willem bij de onthulling te genwoordig geweest, dan zou hij er zeker niet mee accoord gegaan zijn, want in stede van een achtbaar sche pen, zagen de verbaasde Zeeuwsch- Vlamingen een echt Hollandschen visscher met blonden baard en kne vel, gekleed in een blauwe trui met oranje opslagen; in zijn rechterhand klemt hij zijn beroemd kaakmes en in zijn linkerhand een haring Willem staat dusi gereed, om opera tief in te grijpen. De historie meldt, dat Keizer Ka- rel V uit piëteit een gedenksteen voor den grooten Zeeuw oprichtte, omdat door zijn ontdekking enorme sommen naar zijn geliefd Holland waren gevloeid. In de kerk zou zijne Majesteit een zouten haring gecon sumeerd hebben, hetgeen door het geheele gevolg eveneens gedaan werd. De stad kreeg bij die gelegenheid vrijdom van zoutaccijns, een voor recht, dat tot 1795 gegolden heeft, totdat de komst der Fransche vrij heidshelden aan alle oude privilegiën een eind maakte en dus ook aan het goedkoope zout te Biervliet. De geheele vinding van het „ka ken" bestond in niets anders dan in een handigheid. Met een forsche snede werd de haringkop gespleten: kieuwbogen, ingewanden en andere ongerechtigheden, werden met een bliksemsnelle beweging verwijderd, hierdoor werd het gevaar van ver bloeding voorkomen, de allervoor naamste oorzaak voor intreding van bederf was hiermee weggenomen. „Simple comme bonjour," zou men thans zeggen, maar destijds schijnt het een groote ontdekking te zijn geweest. In onze dagen zou een dergelijk feit per radio wereldkundig gemaakt worden, tot in de verste hoeken van onze planeet, zou men den aller- eersten •,,gekaakten" haring in de mand hooren vallenin Willem's tijd duurde het jaren voor deze han digheid tot het menschdom was doorgedrongen. Afgezien van de mogelijkheid, lag het ook in het geheel niet in de be doeling van de Biervlieters, de in ventie van hun stadgenoot alom be kend te maken. Zelfs schijnt Willem er bezwaar in gehad te hebben, eenige collega's in zijn kaakgehei- men in te wijden, echter de metho de lekte uit en weldra kaakten Bier vlieters, Sluizenaren, Briellenaren en Hellevoeters er lustig op los. Spoedig ontstond er onder die nij vere lieden eenig verschil, wie nu voor het eerst den haring door een gedurfde operatie van zijn neiging tot spoedig bederf had afgeholpen het ging hiermee als met andere groote ontdekkingen, zoolang de aar de draait zal dit een verschilpunt blijven. Weldra hadden de Hollandsche visschers een verbluffende handig heid in dezen tak van chirurgie en dank zij de voortdurende oefening, die ook hier kunst baarde, staat dit record nog steeds op onzen naam. Haringkaken moet dan ook zeer snel geschieden, alles moet behan deld zijn, vóór de vleet weer te wa ter gaat en wanneer deze als een zilverveld opgehaald wordt, dient de operateur met zijn primitief lancet al weer gereed te staan om in te grijpen Soms is de toevloed van patiënten zoo overweldigend, dat men het werk niet af kan, men moet dan Conser- veeren met zout, een werkje dat van ouds den naam draagt van „steu ren". Onwillekeurig zal men vragen of dit „kaken" nu werkelijk een we reldschokkende uitvinding is ge weest? In Willem's dagen, toen de wereld zooveel spoediger schokte dan thans, zonder twijfel; de „gekaakte" haring was veel langer houdbaar, de vis schers konden dus langer uitblijven en daardoor grooter terrein bewer ken. De handel bloeide qp en export mogelijkheden werden hierdoor in het leven geroepen, vooral dit laatste zegt voor Holland veel, zoo niet al les. Dank zij het kaakmes van den grooten Biervlieter, werden de Hol landers reeds vroeg de vrachtvaar ders van Europa en daarom werd zeer terecht de beeltenis van den grondlegger van onze grootheid in „glas en lood" afgebeeld met de emblemen van zijn waardigheid in de geschoeide handen. Mocht een lezeres of lezer twijfe len aan deze waarheid, dan zou ik willen wijzen op de dankbaarheid van Keizer Karei en op een machti ging van Prins Willem I, die sprak van de „Maintenue van onse hoofd- nehringe, de welvaert ende princi- paelste ryckdom van deze landen". In een andere verhandeling uit die dagen heet het, „Gode 'zelf heeft met de harinck ende de toerustinghe van die, Hollant sooseer toegeeygent, dat ander landen buyten haere scha de de Neeringhe van dien nooyt en hebben gepleegtaengesien Hollant alleenlyck door Gode deur de Harinck is gemaekt fut een beur se en staepelplaats van gans Euro pe". Zoo was de groote visscherij op den kleinen haring honderd maal meer belangrijk dan de kleine vis scherij op den grooten walvisch. En nu de interessante kwestie waarom de haring zoo spoedig be derft? Wij weten het niet precies, we kunnen wel geleerde woorden ge bruiken, maar in den grond van de zaak weten wij het niet. Wel is het ons bekend, dat het haringeiwit bijzonder smakelijk, zeer gezond, maar ook ongelooflijk teer is. Haringwater bevat o.a. het aller eenvoudigste splitsingsproduct, het methylamine. Dit uiterst gecompli ceerd eiwit valt dus direct uit elkan der, daarom kan het ook zoo ge makkelijk in de bloedbaan worden opgenomen en door deze oorzaak is nieuwe haring „om te zuigen". Nu hoor ik al iemand de vraag stellen, „wanneer het verwijderen van kieuwen en ingewanden een methode is om de visch langer houdbaar te maken, waarom kaakt men dan niet alle visch?" De vraag is logisch, maar gesteld door iemand, die denkt dat alle vis- schen gelijk van besnaring zijn, niets is minder waar Evenals onder de menschen heb je gr vroolijke, neerslachtige, kalme, zenuwachtige, goedmoedige en kwaadaardige (Onder. De haring is de neurasthenicus onder de visschen, het dier is zoo van de kook, het is „doodaf" voor de vleet aan boord is getrokken en sterft dan korten tijd daarna. Met kabeljauw of schelvisch is dat heel wat anders, dat zijn optimisten, die nog dagen lang plezier kunnen hebben in een bun of kleine visch- kaar en dan nog wel met een haak in den bek of een ingescheurd oog. Kieuwen en ingewanden bij deze visschen verwijderen, zou dus aan boord tijdverlies beteekenen en bo vendien geheel verkeerd omdat het koopend publiek steeds de qualiteit dezer visch aan de kleur van de kieuwen wil beoordeelen. Zoo wordt de paradox uit de vis- scherswereld duidelijk, „dat aan een haring met kieuwen een luchtje is en aan een kabeljauw met kieuwen meestal geen luchtje is". Een haring is dus een pessimist, in tegenstelling met de levenslustige kabeljauwen, schelvisschen, zalmen enz. enz. Al dat gespartel, dat trekken te gen den paaitijd is maar schijnvreug de. Spartelt een vischje soms anders aan een haak, dan in den zonne schijn? Door een onweerstaanbaren drang gedreven, gaan ze van de groote diepte, waar ze zich thuisvoelen, naar hoogere waterlagen, waarop hun lichaam niet osmotisch is ingesteld. Die beweging in het maanlicht noemden de Oud-Hollandsche vis schers „den silverblick," ze zagen het aan voor vreugdesprongen en wij denken ook nog1 aan spelen en darte len, maar het zijn bewegingen van onrust, omdat alles anders is dan op de diepte, waarop in gewonen tijd gezwommen wordt. Ook het voedsel schijnt daar van bijzondere samenstelling te zijn, smaak en bouw van het haringeiwit zullen daar natuurlijk nauw mee sa menhangen. Mocht een van de lezeressen of lezers ondanks al deze bewijzen nog twijfelen aan de fijne besnaring van de haring, laat zij of hij dan eens probeeren zoo'n „kruidje roer mij niet" uit de visschenwereld in een aquarium te verplegen. Al uwe. zorgen zullen op niets uit- loopen, de haring voelt zich er nim mer thuis. Het beest werpt zijn schubben af en 'sterft van heimwee, het mist zijn speciaal voedsel, zijn diepte en zijn collega's. Haring is dus direct uit haar even wicht, de visch sterft zeer spoedig, ze bederft snel, dit zijn alle facto ren, die belemmerend werken bij export en vangst in het groot. Alle methoden die ten doel hebben, dit inderdaad kostelijke zeebanket meer houdbaar te maken, kunnen dus met een gerust hart onder de „groote ontdekkingen" gerangschikt worden. Om deze reden mag dan ook het jaartal, waarin de groote Biervlieter zijn niet minder groote ontdekking deed, onder geen beding uit de reeks, waarmede onze jeugdige her senen bezwaard werden, verdwijnen. IJZENDIJKE. Over de maand December. GEHUWD: 17, G. Maenhout, 22 j.. jm. en M A. Menue, 20 jd. GEBOORTEN: 5, Georgine, d. van G. E. Ruebens en M. M. Pauwels. 8, Jacoba Cath. M., d. van W. J. Bruijnooge en M. Schilleman. 16, Arthur Camlel H z. van L. A. Cammaert en M. C. Gh. Doens. 27, Eliy Marie, d. van W. L. de Poorter en A. H. M. Gerdes. OVERLIJDEN: 18, Arth. Camiel H. Cammaert, 2 d., z. van L. A. Cammaert en M. C. Gh. Doens. 21, Jac. Verdonck. 72 jaar, echtg. van P. de Jonge. 25, Ph. M. Buijsse, 66 jaar, van E. de Clerck. 28, M. Th. Dellaert, 10 j.; d. van Am. F. Dellaert en E. M. de Jaeger. INGEKOMEN: A. Waebeke van Breskens, A. Hu- bregtsen van Schoondijke, Suz. Beun van Retranchement, G. de Poorter van Axel, Fr Carpreau en gezin van 's Gravenhage, H- Danckaert van Water land-Oudeman, Petrus Poppe en L. Sarasijn van Biervliet, Batselaere en gezin van Hulst. SLUIS. Loop der bevolking. Bevolking op 31 December 1935: 1680 m. 1166 vr. totaal 2846. Vermeer derd door geboorte 18 m. 13 vr. totaal 31; door vestiging 176 m. 49 vr. totaal 225; geheele vermeerdering 256 perso nen. Verminderd door overlijden 15 m. 14 vr. totaal 29; vertrek 173 m.62. vr. totaal 235. Geheele vermindering 264 personen. De bevolking op 31 Decem ber 1936: 1686 m. 1152 vr. totaal 2838. De bevolking is dus verminderd met 8 personen. Aantal gesloten huwelijken 10 Voetbal. BRESKENS. Breskens I Biervliet I 7—1. Het weer is buitengewoon goed en het veld vrij goed bespeelbaar als scheidsrechter De Pauw laat tossen. Aanvoerder Dingemanse raadt het beste en kiest met de laagstaande zon in de rug te spelen, wat een niet te onder schatten voordeel is. Na de aftrap is het spel nog wat onzeker, met Biervl. in de aanval. Toch is het Breskens dat na 5 minuten de leiding neemt. Links buiten H. Fenijn pikt nog juist een bal vóór de outlijn op, legt hem voor de voeten van Vermeulen, die geen fout maakt. (1—0). Reeds zoo gauw de lei ding nemen is voor Br altijd een veeg teeken. Het spel verslapt en men schijnt het nadeel hiervan pas te beseffen, als de tegenpartij ook een doelpunt maakt; de periode die volgde werd slecht ge voetbald vooral bij de withemden. De Biervl.-backs hebben gemakkelijk werk en verdedigen goed. Slecht uittrappen van Verduijn doet de bal na een half uur spelen bij een Biervl.-speler be landen, die zuiver, onder den vallen den Verduijn door de bal in de hoek schiet. In het resteerende kwartier voor de rust wordt niet meer gedoelpunt. Na de hervatting speelt de Breskens ploeg in een gewijzigde opstelling. J. de Visser, die voor de rust rechts half (op de hem eigen manier) speelde, ver wisselde van plaats met J. Neuféglise, die voor de rust als rechtsbuiten zeer slecht was, al dient gezegd te worden, dat men hem te weinig ballen toespeel de. Bovendien verwisseldenD.de Visser (midvoor) en H. Vermeulen (rechts binnen) van plaats. Deze verandering bleek al spoedig een verbetering te zijn want direct na de aftrap scoorde H. Vermeulen uit een fraaie voorzet van H. Fenijn Geen minuut later verhoogt de naar binnengezwenkte Fenijn de voorsprong tot 3—1. Het is werkelijk verwonderlijk hoe prachtig de withem den thans op dreef zijn. Alle spelers geven zich volledig met het gevolg, dat Biervliet het zwaar te verduren krijgt De voorzetten van Fenijn vliegen mes scherp langs het Biervliet-doel, waar de versterkte verdediging er alles op moet zetten om erger te voorkomen. Een vrije schop in eigen doelgebied wordt de bezoekers noodlottig. De back wil op zijn keeper terugspelen maar Ver meulen is eerst bij de bal en deponeert het leer in de touwen (4—1). Het aantal corners op het Biervliet-doel wordt steeds grooter. de Visser zoowel als H. Fenijn nemen die op onberispelijke wijze en het verwondert dan ook nie mand dat 2 hoekschoppen evenveel doelpunten opleveren. No. 5 neemt de nu veel beter spelende Neuféglise voor zijn rekening door van buiten het 16- meter gebied hoog in den hoek te knallen. D. de Visser doet het even later niet minder fraai als hij de weg gewerkte bal met de borst opvangt, op zijn schoen laat vallen en er 6—1 van maakt. Tegen het einde speelt J. de Visser zich handig vrij en met een formidabel schot maakt hij het 7e en laatste doelpunt. Het was de eerste maal dat we Bier vliet aan het werk zagen. Na een vrij goede eerste helft, zakte het elftal ge heel in elkaar. De beide backs en de midvoor lijken ons de beste spelers. Breskens speelde zooals reeds ge zegd een slechte eerste helft, om er na de thee veel beter in te komen. De backs waren goed evenals de doel man, die weinig werk kreeg. Het uit trappen van Verduijn kon wel wat beter. De middenlinie kwam er na de rust goed in, terwijl de voorhoede ditmaal zeer schotvaardig was, wat van de wit hemden niet altijd gezegd kan worden. Scheidsrechter De Pauw leidde rustig en goed. BRESKENS. De Huwelijksfeesten. Vrijdag werden alhier de feesten voortgezet. Onder groote belangstelling ging ten tweede male de groote optocht uit Had men daags tevoren nogal last van de wind, nu was het bladstil en kwam de stoet zeer goed tot zijn recht. Door de Dorpsstraat ging het langs de prach tig versierde markt, welke des avonds zeer mooi versierd was, door verschil lende straten. Des avonds was de zaal van hotel de Vuijst geheel bezet, en geen wonder, want hier zou de uitreiking der prijzen plaats hebben. Nadat de Voorzitter der feestcom missie de aanwezigen had welkom ge- heeten, werd door den Heer Iz. de Hullu, nadat op zijn verzoek door allen het Wilhelmus was gezongen, met geestige en toepasselijke woorden de prijzen uitgereikt. Om 9 uur vond nog volkszang plaats op het Spuiplein, met begeleiding van de muziekvereeniging. Hieraan werd door velen deelgenomen. Zaterdagsmiddags en 's avonds wer den in het gebouw Sumajo voorstel lingen gegeven van de Huwelijksfilm, waarvan honderden hebben gebruik gemaakt. En zoo behooren de feesten alhier weer tot het verleden. De feestcommissie heeft eer van haar werk gehad. Verlichte boot. Gisteravond konden honderden ge nieten van het schitterend gezicht, dat een der Prov. booten aanbood. Deze was, ter gelegenheid van het Vorstelijk huwelijk, geheel geïllumineerd, vanaf den top tot aan den waterspiegel; vanaf den voorsteven tot den achtersteven. Van 5 uur tot 8 uur lag de boot in de haven. SLUIS. Oranjefeesten. Ofschoon de eigenlijke Oranjefeesten zullen worden gehouden op 30 April a.s. ter gelegenheid van de verjaardag van de Prinses, heeft het Oranje-Comité toch gemeend de huwelijksdatum niet onopgemerkt^voorbij te mogen laten gaan en er is door de Sluizenaren prettig feest gevierd. Van bijna alle huizen woei de vlag. Het feest werd ingezet met klokgelui, waarna de muziek een rondgang door de gemeente maakte. Om 9 uur werd in de Ned. Hervormde Kerk een wijdingsdienst gehouden, waaraan de Christelijke Zaugvereeniging „Hosanra" en het Kinderkoor hare me dewerking verleende. Ds. Beukenhorst sprak een herdenkingsrede uit. In de R K. Kerk werd om half tien plechtige Mis opgedragendoor pastoor Dierick. Voor hen, die niet over een radio toestel beschikten, bestond gelegenheid de radioreportage uit de Bruidstad in het gebouw Luctor el Emergo te be luisteren, wa.irvan een druk gebruik werd gemaakt. Den cweeden dag stond vooral in het teeken van het kind. A le school- kinderen van'Sluis Sint Anna ter Mui den en Heille moesten op de diverse scholen samenkomen, waarhij ze werden getracteerd op versnaperingen, terwijl ze naast de bekende rijmprent ieder een cadeau'ontvingen. Om half vijf werd een fakkel- en lampionoptocht met muziek gehouden. Eervol ontslag. Aan der heer J. B. de Wispelaere gemeenteveldwachter te Sluis is met ingang van 1 Februari) a.s. eervol ont slag verleend. WATERLANDKERKJE. Benoemd. Tot Dijkgraaf van den Goudenpolder is benoemd de heer J. Ongenae, alhier. EEDE. Rijksklerk overgeplaatst. De heer F. J. van Noppen, rijksklerk op het douanekantoor te Sas van Gent, is in gelijke betrekking overgeplaatst naar het grenskantoor alhier, met ingang van 16 Januari 1937. BIERVLIET. De feestelijkheden. Vrijdag werden de feestelijkheden voortgezet, 's Morgens werden de klokken geluid en om één uur stel den de leerlingen der lagere scholen en bewaarscholen zich op in de Noordstraat, waarna de kleurige stoet met muziek voorop door de straten trok. Aan de. kleeding der kinderen was bijzondere zorg be steed. Het bruidspaartje, de Neder- landsche Maagd met de provinciën, de vredegroep en de Lippe-soldat-en trokken aller aandacht. Na afloop werden de jeugdigen in school ont haald op melk, koeken en andere tractatie's, terwijl zij als aandenken een rijmprent en een drinkbeker meekregen, 's Avonds was er weel een lichtstoet, die thans door het gunstiger weer beter slaagde. Hier na volgden op de markt concerten van het kinderkoor „Klein Excel sior," het Gemengd Koor „Excel sior" en van de muziekvereeniging „Harmonie". De feesten werden be sloten met een muzikale wandeling door de gemeente. OOSTBURG. Oranjefeest. Wat een spanning in de bevolking 1 Maar deze spanning kwam ten slotte tot uiting doordat iedereen medewerk te om Oostburg te maken tot een plaats dat getuigenis gaf van medeleven in het heugelijk feit van het huwelijk van onze geliefde Prinses. Vier dagen, 't is geen kleinigheid. Maar de gemeente moest er dan ook feestelijk uitzien. Groen, vlaggen en wat al niet werden bijeen gesleept door comité's, die allen hun best deden. Van deze comité's zouden wij wel in het bijzonder melding willen maken van de heeren Fourdraine, Christiaansen, Stok- kerman, Bak, v. Houte, A. de Konink en de bewoners der markt, Ladgestraat, Hoekzak, Violetstraat. De andere straten waren ook schoon versierd maar deze toch uitzonderlijk door hun groen en verlichting, zooals schijnwerpers op de beide torens, aan de Kath. Pastorie en kerk, St. Anthonius-gesticht enz. In de andere straten het huis van de burge meester, Notaris Mijs, Dr Buskop, fa. Bronswijk, Porreij, Ds. Potma en vooral

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2