neem 'n "AKKERTJE" Elke pijn verdwijnt Nieuwjaarswenschen. Binnenland. Sport. mei 'n "AKKERTJE" (Akker-Cachel) volgens recept Apotheker Dumont. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws Nederlandsche regeering in de toe komst. Gaan we nu over tot een beschou wing van den politieken toestand. Wat onze 'betrekkingen met het bui tenland betreft, deze zijn als steeds bijzonder rooskleurig. Veel rsi er door de regeering in het afgeloopen jaar gedaan om de banden met verschil lende landen jiauwer aan te halen. In de eerste plaat® denken we hier bij aan ,onze zuidelijke buren. Met België zijn onze relaties in den loop van dit jaar wel zeer gunstig ge worden. Dit is voor een niet gering deel te danken aan het uitnemende werk, dat .der beiden landen ge zanten in Brussel en Den Haag heb ben verricht. Weliswaar heeft eenige maanden geleden de heer Tjarda van Starkenborgh Stachouwer als Nederlandsche gezant Brussel verla ten, om de niet minder belangrijke post van Gouverneur-Generaal in Nederlandsch Oost-Indië tejgaanbe- kleeden, maar hij werd opgevolgd door een ander man van groot for maat, den Jieer Parijn, die als bur gemeester van Den Haag en als ge zant te Rome steeds voortreffelijk werk heeft geleverd. Ook met onze oostelijke buren zijn de betrekkingen goed. Weliswaar scheen het aanvankelijk of de uit wijzing der vier Nederlanders uit Duitschland hierin een ongunstige verandering zou brengen, maar ten slotte wijzigde de Duitsche regeering haar standpunt en trok zij het uit- wijzingsbesluit in. Met andere Janden niet buur landen is onze verhouding als steeds vriendschappelijk. ^Enkele we ken geleden sloot Nederland zich aan bij de drie-mogendheden-over- eenkomst, zoodat ook op monetair gebied onze betrekkingen met het buitenland niets Je wenschen overla ten. Wat betreft de politieke verhou dingen binnenlands, hierin is ge durende den loop van het jaar niet veel veranderd. Groote conflicten tusschen de talrijk gezaaide politieke partijen en bewegingen zijn niet voorgekomen. Naar het zich verder laat aanzien, zal het Nederlandsche volk zich niet aan buitennissigheden te buiten gaan. Het voelt noch veel voor uiterst links, noch veel voor uiterst rechts. Gaan wij thans over tot de be handeling in vogelvlucht van meer speciale feiten ,en gebeurtenissen. Als ieder jaar heeft de regeering er voor gezorgd, dat ook dit jaar het wegennet sterk werd uitgebreid en verbeterd. Ook voor het aanleg gen van nieuwe bruggen is 1936 een vruchtbaar jaar geweest. Werd eenige maanden geleden bij Nijme gen de brug over de Waal door H.M. de Koningin plechtig ge opend, op Zaterdag 12 December vond een niet minder luisterrijk feit plaats, toen de brug over het Hol- landsch Diep in aanwezigheid van H.M. de Koningin en talrijke auto riteiten uit geheel den lande voor het publiek .open gesteld werd. Met deze brug heeft Nederland ge toond nog niets van zjjn kunnen ver leerd te zijn. Zooals de tien bogen van honderd meter de beide oevers van het .Hollandsch Diep verbinden en daarmede een innige samenwer king tusschen Noord- en Zuid-Ne derland hebben tot stand gebracht, is dit waarlijk een symbool van Ne derlands kracht en macht. Ook op het terrein der vliegtuig industrie heeft Nederland in het af geloopen jaar veel nieuws gebracht. Wij herinneren aan de nieuwe Fok ker- en Koolhoven-types, welke op de internationale tentoonstelling te Parijs zoo'n daverend succes zijn ge worden. Helaas heeft de K.L.M. het er ook in 1936 niet zonder kleerscheu ren mogen afbrengen. Wel was het aantal vliegongelukken dit jaar min der dan (het vorige jaar, maar be gin December trof te Croydon de Lijster een rampzalig lot, dat aan vijftien menschen het leven kostte, terwijl enkele dagen daarvoor de sportvlieger de heer Van der Leeuw eveneens op tragische wijze veronge lukte. Ondanks deze rampen mag de K.L.M. zich nog steeds in een bijzondere belangstelling .verheugen. De maatschappij is door en door gezond en het zou ons niets ver wonderen, indien dit lichaam het binnenkort zonder staatssubsidie kan stellen. Nederland en de sport. Dit jaar bracht ook de Olympische Spelen te Berlijn. Nederland, dat in Duitschland extra goed vertegen woordigd was, heeft het er naar ver houding uitstekend afgebracht. Wie herinnert zich niet de prestaties van onze koene zwemsters en het loop- wonder Tinus Osendarp, die met twee derde prijzen naar ons land terugkeerde? En ,hoe fraai waren niet de verrichtingen van den zeiler Kagchelland, die op voortreffelijke wijze in de klasse Olympische jollen de eerste prijs wist te bemachtigen? Neen, op het water is Nederland nog steeds moeilijk te verslaan. De Olympische spelen hebben dit be wezen en niets wijst er vooralsnog op, dat Nederland binnenkort deze plaats aan het buitenland zal moe ten afstaan. Zij, die heengingen. Onder dit hoofd willen wij de Ne derlanders samenvatten, die in het afgeloopen jaar zijn gestorven en die door het bereiken v,an een hoo- gen leeftijd hun ambt vaarwel zeg den. Van hen, die inderdaad van ons heengingen, moeten we in de eerste plaats noemen denjgrooten Roomach- Katholiehen staatsman, Jhr. Mr. Ch. J. H. Ruys de Beerenbrouck. Met hem is een markante figuur uit het Nederlandsche parlementaire leven verdwenen. Altijd was hij een strij der, maar een strijder met volkomen humane wapenen. Hetzelfde kan gezegd worden van den ,,grand-old-man" van de S.D.A.P., Dr. F. H. Wibaut. In hem verloor de S.D.A.P. een man van ontzaggelijk formaat, een mensch, die in strijd was met vele andere menschen, maar van wien iedereen tenslotte toch hield om zijn eerlijk heid en rechtschapenheid. Een ander, die hier genoemd dient te worden, is Dr. Henry Deterding. Zeker ging hij niet van ons heen, maar wel van de Koninklijke Shell, welke daardoor ,een zeer gevoelig verhes leed. Deterding was toch de man, die door zijn open oog en zijn ontzaggelijke kennis de Ko ninklijke gemaakt heeft tot een maat schappij' van wereldformaat! Sprekende over Deterding moeten wij tevens de kostelijke geschenken aan de Nederlandsche musea memo- reeren, waardoor Jiij aan Nederland sche kunstliefhebbers pen onschat- baren dienst bewees. Lest best. Tenslotte komen we op de ge beurtenis van het jaar, welke in Sep tember viel: de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard zur Lippe-Biesterfeld. Den ken we aan dit feit, dan denken we tevens aan Prinsjesdag in Den Haag waar honderdduizenden menschen uiting van hun trouw en hun blijd schap aan,ons Vorstelijk Huis wilden geven. Nooit ,zullen we deze blijde dagen vergeten. Immer zullen ze ons in het jgeheugen blijven als een heer lijke wendipg van het lot, dat aan Nederland weer een Prins gaf Een Prins, .waarnaar zoo vurig was uitgezien en verlangd. Tenslotte is de langverwachte gekomen en met één slag heeft hij de harten der Nederlandsche bevolking voor zich gewonnen: door zijn natuurlijkheid en zijn eenvoudigheid I Een heildronk op het Jonge Paar uit te brengen, is onze wensch. Dat zij leven I Toelating van fietsen in België zonder speciale formaliteit. Sinds eenige jaren worden gebruikte rijwielen in België zonder meer toege laten, met weglating dus van de speciale kaart, welke daarvoor vroeger vereischt was. Naar uit Brussel aan den A.N.W.B. wordt bericht, zal de duur van deze vrijstelling, welke nog steeds als een voorloopige maatregel moet worden beschouwd, en die op 31 December eindigde, voor het jaar 1937 verlengd worden, zoodat toeristen en grensbe woners ook in het komende jaar zonder speciale formaliteit de Belgische grens kunnen overschrijden. Voetbal. Breskens—Oostburg 3—2. Met dezelfde cijfers, waarmee Bres kens in Oostburg won, legde zij ook nu weer beslag op de beide punten. Breskens verscheen met een invaller voor H. Vermeulen, terwijl ook Oostb. niet volledig was. Onze voorhoede speelt direct een goed open spel en de Oostburgverde- diging heeft druk werk de schoten van het binnentrio te verwerken Een Oost burg-aanval wordt met een hard schot besloten, dat Verduijn netjes langs de paal corner werkt. Bij een voorzet van links, is de keeper van Oostburg reeds gepasseerd; één der verdedigers maakt hands en de toegestane strafschop wordt door J. Neuféglise onhoudbaar langs Burck geschoten. Breskens blijft goed aanvallen, maar den doelman is op zijn post, en zoo zien we hem een hard schot van Neuféglise en een kopbal van D. de Visser op afdoende wijze stoppen. Brakman mist dan opeens een pasje van links en eer hij zich hersteld heeft, maakt onze vlugge midvoor er 2—0 van. Direct na de aftrap, wil Ri- tico het zeker te mooi doen en Haartsen schiet ineens hard in, echter buiten het bereik van Verduijn op de paal. Een Oostb.-speler moet uitvallen. Met tien man weet Oostburg de achterstand tot 2— 1 terug te brengen als Toussaint onze keeper passeert. Direct stopt Ver duijn een strafschop en met 2—1 voor de thuisclub wordt gedraaid. Na de rust heeft Breskens onver Prettig innemen, smaakloos, géén maagstoor nissen. Ongeëvenaarde werking tegen kiespijn, hoofdpijn, migraine, zenuwpijnen, vrouwenpijn. Ook bij gevatte kou, koorts, griep en influenza. Buisje met 12 stuks 52 cent. Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Alléén echt met den naam AKKER er op; Weiger namaakI wacht succss als een hooge bal van de centerhalf in het net verdwijnt (3—IJ. Het aantal schoten dat hierop volgde was groot en waren ze wat zuiverder gericht geweest, dan was de nederlaag van Oostburg groot geworden. Bij een doorbraak gaat de bal corner. De rechts buiten zet goed voor ons doel, en on voldoend wegwerken stelt Toussaint in de gelegenheid nummer 2 voor zijn club te scoren. Oostburg valt dan weer heftig aan vooral over links. Gelukkig voor Breskens stond daar onze beste kanthalf opgesteld. J. de Visser was zijn tegenstanders vrijwel steeds de baas, ontnam hun de bal dat het een lust was en plaatste dan bovendien nog zuiver naar zijn voorhoede. In deze voorhoede wilde het niet zoo best meer vlotten als voor de rust. Hoewel steeds voor het Oostburg-doel spelend kon men het net niet meer vinden en met 3— 2 voor Breskens komt het einde. Boekbespreking. Het Huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Naar wij vernemen is ter perse de ofücieele uitgave van de „Plechtige Dienst bij gelegenheid van de Huwelijksinzegening van H.K.H. Prinses /ulianaen Z.D.H. Prins Bernhard in de Groote Kerk te 's-Gravenhage." Hierin zal worden opgenomen de volledige liturgie van den dienst, de te zingen liederen en de volledige toe spraken van Prof. Obbink en Ds. Weiter terwijl het verlucht zal worden met een bijzondere foto. Op speciale wensch van H. K. H. Prinses Juliana zal 20o/o van de op brengst bestemd worden voor een na der door Haar te bepalen liefdadig doel. De uitgave wordt verzorgd door de N.V. Gebr. Zomer en Keuning's Uit geversmij te Wageningen en zal voor vijftig cent in den boekhandel verkrijg baar zijn. 0 Bij de N.V. Drukkerij Helmond zagen wederom twee nieuwe werkjes het licht. In de Kinderbibliotheek no. 30: Hoe Schors leerde toveren en in de Meisjesbibliotheek nr. 47: In vliegende dienst K.L.M. Prijs: Ingen. f 0,25, Geb. f 0,40. 0 Alb. Schelfhout-v.d. Meulen. „Ouders luistert eens". Ingen. f 1,50. Geb. f 2,10. Uitgave J. J. Romen Zoon, Roermond. Een boekje dat hulp biedt bij de opvoeding der kinderen in Katholieken geest, en voor Katholieke ouders van onschatbare waarde is. Dr. Th. Verhoeven schreef een voor woord. AARDENBURG. Muziekuitvoering. Voor een goed bezette zaal gaf de Koninklijke Muzieksociëteit „Aarden- burgsche Fanfaren" op 27 December 1.1. onder leiding van de directeur Jacob Ros haar eerste winterconcert. Men bemerkt de zeer groote veran dering, die er in den loop van ruim een jaar heeft plaats gegrepen in de wijze van uitvoeren van de diverse muziekstukken en solozangen onder leiding van voornoemden directeur. De werkende leden vinden het chans een genot hun muzikale talenten te ia- ten hooren en deze verder te ontwik kelen- Was de verandering van direc teur indertijd een zeer lastig en netelig probleem voor het bestuur, het blijkt nu toch een goede daad geweest te zijn. Alle stukken werden op verdienste lijke wijze ten gehoore gebracht. Een aardig moment was toen in Nr. 15 „Nederland in lied en dans" een deel van Het Wilhelmus gespeeld werd en de gansche zaal daarbij opeens van de zitplaarsen oprees. De teekenen van bijval na ieder num mer, maar vooral het langdurig harte lijk applaus aan het einde, washeusch welverdiend Een gezellig bal besloot den avond. BIERVLIET. Uitvoering. Donderdagavond gaf de voetbalver- eeniging „Biervliet" haar jaarlijksche uitvoering in de bovenzaal bij den heer J. v.d. Sande. Ofschoon het voor een voetbalvereeniging niet precies in de lijn ligt om een tooneelavond te orga niseeren, is de belangstelling toch steeds groot en ook nu weer was de zaal ge heel bezet. Nadat de voorzitter, de heer J. An- thonisse Srzich met een korte toe spraak tot de aanwezigen gericht had, werd opgevoerd „Truusje Meijer", een blijspel van Jan Grosfeld en Leo Post. Er werd vlot gespeeld. Door de vele grappige momenten waren de lachsalvo's niet van de lucht. Tot slot volgde er nog een voordracht. In de pauzes wer den enkele verlotingen gehouden, ten einde de onkosten eenlgszins te dekken. Nadat de voorzitter nog een slotwoord gesproken had, volgde er een gezellig bal. Zaterdagavond werd de uitvoering herhaald. SCHOONDIJKE. Uitvoering. Het bekende Eedesche mannenkoor trad 2e Kerstdag voor de Volksuniver siteit alhier op. De uitvoering viel zeer in den smaak, getuige het herhaalde lijk applaus. De Zangvereeniging be schikt over goede krachten. Jammer, dat er niet meer publiek aanwezig was. Bekroning. Op de onderlinge wedstrijd van de tentoonstelling van Kanarie-Vogels der Vereeniging „Het Westen" te Rotter dam, behaalde de heer S. J. Versprille, vroeger alhier, met 4 vogels in klasse 1 de 1ste prijs met beker, in klasse 2 de 1ste prijs met beker, in klasse 3 de 2de prijs, in klasse 5 de 1ste prijs plus beker. 1 en 2. Meesterzanger der geheele wedstrijd broed 1936. Beker voor hoogst aantal punten kl 1-2-3 zilveren med v.d. Ned. Bond aangewezen vogel 3 wisselprijzen, enz., enz. Auto te water gereden. Den tweeden Kerstnacht had een gezelschap uit Goes, bestaande uit den 31-jarigen G. de Pan, diens echtgenooteen schoon zuster, resp. de 29-jarige Maria en de 21-jarige Cornelia van Hoorn, den 26- jarigen J. Braam en den taxi-chauffeur J. Pantus, te Vlissingen en te Middel burg bezoeken aan dansgelegenheden gebracht, waarna men naar Goes zou terugkeeren. Men reed langs de Maisbaai te Mid delburg, aan het einde van deze kade moet men rechtsom de Loskade op, doch in plaats van dit te doen reed P., die ter plaatse uitstekend bekend is, misleid door den mist, rechtdoor ec geraakte met de voorste wielen van zijn auto boven het kanaal. Hij tracht te door krachtig remmen nog te voor komen, dat de wagen in het water reed. doch het was te laat, de auto verdween met de vijf personen in het ongeveei 7 meter diepe kanaal. Braam, die naast den bestuurder had gezeten wist de voorruit in te trappen daar de deuren niet open te krijger waren, hij kwam daardoor buiten er dit gelukte ook aan de beide andere mannen. De vrouwen, die evenals de Pan, achter in den auto zaten, geraak ten bekneld en bleven met den autc onder water. De mannen wisten o.a. door hulp van een passeerenden maD op het droge te komen. Eerst toen men den auto tegen den wal had ge trokken wisten leden van de reddings brigade de vrouwen, die onder de kus sens en voorbank lagen, te bevrijden. Men bracht haar ten spoedigste aan wal, maar de aanwezige doktoren kon den slechts den dood van beide vrou wen. van wie de oudste moeder van zes kinderen, van 12 tot 3 jaar oud, was, constateeren. De waarnemende commissaris van politie en andere politiemannen stelden direct een uitgebreid onderzoek in, waar uit bleek, dat de chauffeur in de be zochte inrichtingen geen alcohol heeft gebruikt en dus aan drankinvloed niet moet worden gedacht. De mannen zijn na verhoor op het politiebureau naar Goes terug gekeerd, de lijken der slachtóffers zijn naar het gasthuis overgebracht. De auto is uit het water gehaald en daarna naar een garage vervoerd. De lijken en de auto werden voorlooplg in beslag genomen. Aan alle Vrienden en Be gunstigers heil en zegen in het nieuwe jaar. A. KOSTER, winkelier, Breskens. GELUKKIG NIEUWJAAR. Iz. A. SALOMÉ, Fruit- en Bloemhandel, Oranjeplein, Breskens.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2