BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Het Prinselijk Bruidspaar, Bericht. Haar eer gered. Verschijnt iederen DINSDAG- en VIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. o— feuilleton Provinciaal Nieuws. Raadsvergadering te Groede. o— 46ste Jaargang Woensdag"23 December 1936 Nummer 4198 ABONNEMENTSfeiJS Pc dne maanden f 1.25. Buiten Breskenper drie maanden f 1 40 Franco per post per (aar 5.00 Buitenland per jaar t 6.50 - Jles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaatuittwee bladen 0 TFF In verband met het Nieuwjaar zal ons nummer van Woensdag 30 •December vervallen en op Don derdag met het Nieuwjaarsnummer worden afgedrukt en op NIEUW JAARSMORGEN aan huis bezorgd worden. H.H. Correspondenten en Adver teerders gelieven hier rekening mede te houden. In dit nummer wordt tevens het groote FEESTPROGRAMMA van de Feestelijkheden te Breskens op 'genomen en huis aan huis bezorgd 0 Het huisvuil in de VRIJDAG- en ZATERDAGWIJK wordt de volgende week Woensdag en Donderdag opgehaald. Zaterdag was dan de eerste dag van den bruidstijd van Prinses Ju liana en Prins Bernhard, de lang verwachte dag, welke een serie van feestdagen heeft ingeluid. Bij het stadhuis had zich lang van te voren een ontzaglijke men schenmenigte verzameld en een le ger van agenten was noodig om alle belangstellenden op de voor het pu bliek aangewezen plaatsen te hou den. Een driehoekige ruimte tusschen de groote kerk en het stadhuis was voor verslaggevers, persfotografen en filmoperateurs vrijgehouden en een waar bataljon foto- en filmtoe stellen was opgesteld. Nauwelijks had de klok half elf 20. 0 En er was zulk een kiem van waarheid in uw verhaal? vroeg Lady Perivale met levendige belangstel ling. Ja, er was één reëel feit in een kind een ongelukkig, half uitgehongerd meisje. Ik liep eens in een armoedig steegje tusschen de Temple en Holborn, toen een have loos gekleed kind jammerend een huis uitstormde en bijna in mijn ar men viel. Een man had haar gesla gen een kind van negen jaar! onbarmhartig geslagen met een le deren riem. Ik ging het huis bin nen en vroeg hem niet bijster vrien delijk rekenschap van zijn laaghar tige handelwijze. Hij was de oom van het meisje. Er moest ook nog ergens een tante zijn, maar die was waarschijnlijk weer aan het drin ken, zeide de man, alsof dat een beroep was. Ik had geen zin, de hulp Man deze of gene vereeniging geslagen aan het gejuich, dat in de verte (s werd vernomen, hoor de men,het prinselijk paar in aantochti. Eenige momenten la ter reed sierlijke limousine, voor- afgegaanor een motor van de politie, liaam den hoek om tot voor deifang Het pr .van de koninklijken auto weropendPrins Bernhard stapte herste uit en was zijn a.s. brui het verlaten van den auto beaam. Na eement op het bordes te hebben staan en de wachtende menigte ebben toegewuifd, ver dween hinselijk paar naar bin nen. Na huigkeer uit het stadhuis bleven »s Juliana en Prins Bernharti gearmd op het bor des staai, na van den burge meester eid te hebben geno men, dqtende menigte toe te wuiven. Een (rauten las de procla matie vm den volke kond te doen vaheuglijke feit van den ondertrd Deze .matie, uitgaande van het comor de luisterrijke vie ring te renhage van het Prin selijk hi, luidt als volgt: Sooten, Wij en de blijde taak, u te mogrten, dat heden, negen tien Der negentienhonder zes en dertbndertrouw zijn opge nomen Zijnorluchtige Hoogheid Prins Bri, Leopold, Frederik, Everhajus, Curt, Karei. God fried, Ivan Lippe-Biesterfeld en Hareiklijke Hoojgheid Prin ses JulLouise, Emma, Marie, Wilhelner Nederlanden, prin ses vane-Nassau, hertogin van Mecklei enz. enz. Het slijk Bruidspaar Heil! De aiging van het voorgeno men hs van Prinses Juliana en Pritrnhard, welke Zater- dagochum 12 uur aan het stad huis isleplakt, luidt als volgt: De alaar van den burgerlij ken staer gemeente 's-Graven- hage \art, dat door aanplak king vï geschrift aan het huis der gete op heden. Zaterdag den ïgDecember 1936, des mid dags te.r, afkondiging geschiedt van hé>rgenö,men huwelijk van Z.D.Hins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Curt Karei Godfried Pieter van Lippe-Biester feld, oud 25 jaren en H.K.H. Prin ses Juliana Louise Emma Maria Wilhelmina der Nederlanden. Prin ses van Oranje-Nassau, hertogin van Mecklenburg, enz. enz., oud 27 ja ren, beiden wonende alhier. De ambtenaar van den burgerlij ken stand voornoemd: w.g. de Monchy. Excursie naar Moerdijkbrug. Het is vanzelfsprekend, dat het Zeeuwsch Technisch Instituut, dat reeds een groot aantal opzichters en technisch ambtenaren van den Rijkswaterstaat heeft opgeleid, voor dit belangrijk wa terbouwkundig werk een extra belang stelling had. Begunstigd door goed weer werd per verwarmde autobus van den heer v. Fraassen te Goes door leeraren en leerlingen een exursie ga- maakt. Allereerst werd bezocht het werk voor de nieuwe rondweg te Rosendaal. De viaductbouw over de Hulsdonksche weg, welke wordt uit gevoerd door de N.V. Albouw werd eerst bezichtigd, waarbij de hoofdop zichter in de directiekeet een uitvoerige toelichting gaf op de teekeningen. Vervolgens werd in hetzelfde weg- tracé bezichtigd de duikerbouw, uitge voerd door Be N.V. Zeeuwsche Be- tonmaatschappij te Vlake. De deelne mers aan de excursie konden hier bekijken het aanbrengen van damwand. Vervolgens werd het hoofddoel van de reis berelkc. Het is wel overbodig na de vele beschrijvingen welke in de laatste dagen van dit imposante bouw werk zijn gepubliceerd, hiervan nog een uitvoerige beschrijving te geven. De drukte op de brug was wel het beste bewijs van het nut dezer schakel ons wegennet. De sober gehouden constructie is hecht, doch niet In over eenstemming met de boogconstructie van de nabijgelegen spoorbrug. Een plan, dat hierbij meer aansloot, kostte evenwel circa één millioen gulden meer, zoodat de financiëele kwestie doorslag gevend was voor de keuze van het tegenwoordige plan- Bij her terugrijden over Breda bleek wel de noodzakelijk heid de aansluitende weg naar deze plaats nog belangrijk te moeten ver beteren. We mogen vertrouwen dat dit in de naaste toekomst zal gebeuren. Na eenig toeven in Breda werd wel gemoed de terugreis aanvaard, waarmee deze leerzame dag werd besloten. in te ra dat is zoo vreeselijk op deigen weg. De man zwoer bij hodi bij laag. dat het kind een dige en een leugenaarster was. Ilrcht het meisje t an hem voor efuvereign ik kocht het kind, a bet een jonge hond was en r den nacht had ik haar al goen wel onder dak bij een knapp£tsoenlijke vrouw, die be loofde, ouw voor haar te zullen zorgen het een mooi meisje? vroeg .dy Perivale weer. een en al gehr. (gelukkig voor haar oi neen, eschien gelukkig was het een lejk kind. Ze is ook tot een leelijk reisje opgegroeid, maar ze is dooen door braaf en rechtscha pen. 2 dient nu als tweede meisje bij eerdeftige familie. En dit, Lady Periva:, is nu de eigenlijke kern van mu verhaal. Ik heb er eenige meer omantische omstandigheden bij getntaseerd een verblindende schoomeid, een dichterlijk tempera ment, een noodlottige liefde en zoo is het kind uit het steegje een roman-heldin geworden. Dat is de manier, waarop ro mans gefabriceerd worden, sprak mijnheer Williams, maar Haldane moest niet de geheimen van ons beroep zoo maar aan de groote klok hangen. Grace Perivale en Arthur Haldane waren vriend en vriendin geweest maar meer niet. Er vias nooit sprake geweest tusschen hen van eenig die per gevoel, ofschoon het haag, toen hun vriendschap begon, twee sei zoenen geleden, had toegeschenen, alsof die een inniger karakter zou aannemen. Zij blikte terug op het afgeloopen jaar en kwam tot het inzicht, dat kolonel Rannock en zijn violoncel dezen hooger geschatten vriend op een afstand hadden gehouden. Zij herinnerde zich, dat Haldane haar eens op een middag een bezoek was komen brengen, toen zij en Rannock een duet speelden, en hoe spoedig hij was heenge^an onder het maken van tal van venntschuldigingen, om dat hij hen gjstoord had in hun muzikaal genot Zij had hemin de laatste weken een keer of de, vier, in het park ontmoet, als ij haar morgenritje deed, en hij hd pen erkenning van haar kant noclaangemoedigd, noch vermeden. Zy ld hem gegroet met Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op 18 Decem ber 1936. Voorzitter de heer M. Wagtho. Afwezig met kennisgeving wethouder Lombaard. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna voorlezing plaatsvindt van de notulen der vergadering van 27 October 1936, welke onveran derd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. a. een schrijven van het College van Ged. Staten van 30 October 1936 No. 189, 3e Afd., dat het raads besluit tot verzetting van de kermis is goedgekeurd; b. een idem van den Nederl. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf e.a., welk schrijven jaarlijks aan de gemeente besturen wordt gezonden, betreffen de werkloozen; c. een proces-verbaal van kasop name bij den ontvanger op 24 Nov. 1936; d. een schrijven van den Comm. der Kon., waarbij een wijziging der belastingverordening op de openbare dansgelegenheden, ggk. bij K.B. van 27 November 1936, No. 44, wordt medegedeeld e. een verzoek van de Wed. J. van Haneghem, dat ter afdoening in handen werd gesteld van het Burgerlijk Armbestuur; f. wijziging begrooting 1936 ggk. bij besluit van Ged. Staten van 6 November 1936 No. 107 le Afd. Al deze stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Mededeelingen. De Voorzitter deelt vervolgens me de, dat de aanbesteding heeft plaats gehad voor het schoonhouden van de O.L. School en dat dit is gegund aan de laagste inschrijfster Mej. Schautteet voor f 107, terwijl het werk op de algemeene begraafplaats is gegund aan den laagsten inschrij ver J. L. van der Hooft voor f 40. Beide aanbestedingen gelden voor den tijd van 3 jaren. Aankoop schoolbanken. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat reeds eenige jaren behoefte be staat aan nieuwe schoolbanken op de O.L. School. Tn verband met een aanbieding van schoolbanken door de gemeente IJzendijke, heeft hij met het Hoofd der school een onderzoek ingesteld naar de hoeda- koele beleefdheid. Zij wilde de men- schen niet lomp afschepen, want dat zou den schijn gehad hebben, als of zij iets gedaan had, waarover zij zich moest schamen, maar zij hield zich steeds zooveel mogelijk op een afstand. Zij bleef den geheelen dag thuis, zich den tijd kortend met piano spelen, lezen, de kamer op en neer loopen, naar de bloemen kijken en op het balkon zitten, dat zij tegen de zonnestralen had laten beschutten door een gestreepte marquise, om haar aan Italië te doen denken. Zij verlangde zoozeer naar de komst van haar rechtsgeleerde raadsman, dat het haar niet mogelijk was, haar geest langen tijd achtereen bij iets te bepalen. De poedel, die al haar bewegingen met matte belangstelling volgde, verbaasde zich over haar rusteloos heid en was niet weinig blij, toen de meid hem kwam halen voor zijn middagwandelingetje in het park, waar hij door de bloemperken rende en de verklaarde vijand was van al de oppassers. Eindelijk, eindelijk sloeg het half vijf. De laatste klokslag was nog niet weggestorven, of mijnheer Har- nigheid daarvan alsook naar de prijs. Gebleken is, dat de banken nog zoo goed als nieuw zijn en wat de prijs betreft hiervoor behoeft men de aan koop niet te laten, deze bedraagt f 3 per stuk. In totaal zijn er 45 banken, welke alsdan allemaal ge bruikt kunnen worden. Burg. en Weth. stellen dan ook voor tot den aankoop daarvan over te gaan. Met algemeene stemmen wordt al dus besloten. Gemeentehuis. Punt 2 der agenda: Mededeelin- gen en besluiten inzake bouw nieuw gemeentehuis. De Voorzitter zegt, dat het nieuwe gemeentehuis nu al reeds meer dan een jaar «m zoo te zeggen hem da gelijks bezighoudt en nu, gezien de bijzondere omstandigheden welke zich hebben voorgedaan in verband met de devaluatie van den gulden, dit toch nog zoo goedkoop zou wil len laten bouwen. De benootdigde grond, zijnde een oppervlakte van 26x36 M. is inmiddels aangekocht en beschreven. Vergoeding Basting. Nu is echter een verzoek ingeko men van den heer L. Basting, die een schadevergoeding vraagt van 5 pCt., omdat hij ongeveer een jaar heeft moeten wachten alvorens de van hem gekochte grond werd be taald en beschreven. Deze vergoe ding zou nog geen f 100 bedragen. Weth. de Vlieger meent, dat Basting daarvan geen schade heeft ondervonden, doch zal niet tegen stemmen. De heer Brakman daarentegen meent, dat Basting zeer zeker eenige schade daarvan heeft ondervonden doordat hjj .moer dan een jaar ge leden de tuintjes heeft moeten op zeggen. De opbrengst daarvan zal wel hooger geweest zjjn, dan dat hij thans van zijn weiland heeft ge maakt. Na gehouden discussies hier over werd met algemeene stemmen besloten, de gevraagde vergoeding aan L. Basting toe te kennen. Annuleering onderii. verkoop gemeentehuis. Van den heer A. A. de le Lijs is een verzoek ingekomen hem te willen ontslaan van het aangegaan accoord tot aankoop van het tegen woordige gemeentehuis, zulks in ver band met de lange onderhandelin gen voor den bouw van een nieuw gemeentehuis. Ook heeft hij reeds in dien tijd grond gekocht voor een nieuwe woning en is met den bouw ding werd aangediend. Lady Peri vale ontving hem in den jjrooten salon. Zij wilde niet, dat hij al die snuisterijen, jardinières, boeken- standaards, ezels, werkmandjes, fan tastische porseleinen beeldjes, enz. zou zien, waarmede haar kamer ver sierd was: hij mocht anders eens al te geringen dunk van haar ernst gaan koesteren. De Louis XVI sa lons, met hun groote ingelegde kasten, die schatten aan oud Sèvres en Dresdensch bevatten, waren zelfs deftig genoeg om een minister of aartsbisschop tot ontvangkamer te strekken. Ook haar kleeding was uiterst eenvoudig: zij droeg een blauw lakensche japon met slechts een weinig zilverborduursel op het satijnen vestje. Haar donker haar was naar achteren gestreken en haar lichtbruine oogen vertoonden een bezorgde uitdrukking, toen zij haar bezoeker de hand drukte. Wilt u zoo goed zijn, plaats te nemen, sprak zij. Ik heb u een lange geschiedenis te vertellen. Mis schien hebt u er al wat van ge hoord. (Werdt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1