BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens TWEEDE BLAD. Binnenland. Klaas de zoon van den Molenaar Gemengd Nieuws 46ste Jaargang Vrijdag 18"Decemberjl936 Nummer 4197 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75 Iedere regel meer fO,15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) Het geding tegen Koningin Carolina v. Engeland (1820) o li. De vox populi, dikwerf zoo on beredeneerd, dikwerf ook geleid door een goede intuïtie, vergiste zich niet. Zij bleef staan aan de zijde van de Prinses, ook nadat de Prins van Wa les tot Regent was verheven, tenge volge van den ziektetoestand van zijn vader. En evenmin vergiste zich de dochter, die men intusschen ge welddadig van de moeder had ge scheiden. Haar vader wilde haar doen huwen, gelijk het verhaal luidt, met den Prins van Oranje, den late- ren Koning Willem II. Zij gevoelde niets voor, maar ook niets tegen dit huwelijk. Toen echter de lijst van de gasten, bij de bruiloft uit te noodigien, werd opgemaakt, zette Charlotte boVenaan den naam van harer moeder; de Prins-Regent zond haar de lijst terug'met dezen naam doorgeschrapt. Waarop de Prinses de lijst opnieuw retourneerde, nu met den naam van haar bruidegom doorgeschrapt, -en yanaf dat oogen- blik weigerde zij om het huwelijk aan te gaan. Eerst later is zij met den Prins van Saksen-Coburg ge trouwd, en binnen enkele jaren, in haar eerste jeugd, na een huwelijk, dat als gelukkig wordt geroemd^ gestorven. De Prinses, haar moeder, vernam het slechts bij toeval, gelijk zij ook Ibij toeval vernam den dood van haar schoonvader I Men had haar den [toegang tot het Hof ge weigerd; toen in 1814 de Russische en Duitsche vorstelijke bondgenoo- ten door den Prins-Regent te Lon den op schitterende wijze werden ontvangen, toen te hunner eere een praal werd vertoond, die zich met de uitgeputte Engelsche schatkist wei nig verstond, werd zij van het Hof verre gehouden. De Koningin, haar schoonmoeder, vond het noodighaar dit nog bepaaldelijk te doen weten, en haar protesten, rechtstreeks tot den Regent gericht, werden niet eens beantwoord. De toestand werd on houdbaar en het is misschien een onverstandige, maar begrijpelijke daad van de Prinses geweest, dat zij Engeland wenschte te verlaten. Door haar raadslieden liet zij den Regent een bemiddelend voorstel doen, hierop neerkomende, dat haar inkomen van 50.000 pond sterling tot 35.000 zou worden teruggebracht en dat zij voorts naar het buitenland zou vertrekken om daar te reizen. Haar terugtrekken geschiedde vrij willig, maar moreel gedwongen door de handelingen van haar gemaal. Op 9 April 1814 vertrok de Prin ses; zij kon toen niet denken, dat haar reis ruim zes jaren zou duren. Die reis voerde haar door vele lan den. steeds onder den titel van gra vin van Wolffenbuttel. Na Bruns- wijk, waar zij slechts doortrok, be zocht zij Zwitserland, Italië, Grie kenland, Turkije, Palestina, Tunis, om zich tenslotte te vestigen in een tweetal residenties, die zij bij afwis seling bewoonde: Pesaro en de villa d'Este aan de boorden van het meer van Como. Zij vertrok, omringd door een gevolg, uit den Engelschen adel gekozen, maar stuk voor stuk ver heten deze haar, en het bleek haar al dadelijk, dat hun plaatsen niet door anderen uit den Engelschen adel zouden worden ingenomen. Zoo bleef haar niet anders over dan vreemdelingen in haar dienst te stel len, hetgeen, gezien haar veelvuldig verblijf in Italië, voornamelijk Ita lianen waren. Van de zijde der souvereinen, wier landen zij bezocht, ondervond zij ko ninklijke begroeting, vooral de Ko ning van Napels, op het oogenblik van haar bezoek nog Murat, onder scheidde haar zeer. In den aanvang van 1820 stierf Georges UI; een der eerste daden van zijn zoon was om te gelasten, dat in de kerken voortaan niet meer als gewoonlijk voor den koning, de koningin en de koninklijke familie zou worden gebeden, maar uitsluitend voor den koning. Het was een nieuwe slag in het aangezicht van zijn cchtge- noote, en dit bericht nauwelijks ver nomen hebbende, ging de hartstoch telijke en min of meer opvliegende Caroline op reis naar Frankrijk. Daar ontmoette zij toevalligerwijze den Alderman Wood, een der aan voerders van de democratische op positie in het Parlement, en zoowel op raad van dezen als op raad van den advocaat Brougham, haar raads man reeds in vroeger jaren, be sloot zij plotseling naar Engeland terug te Jceeren om haar rechten op te eischen. Tevoren waren onder handelingen gevoerd, die tot niets hadden geleid. Wel hadden deze aan de Prinses, nu van rechtswege ko ningin geworden, ontdekt, dat reeds maanden achtereen haar echtgenoot zich tegen haar had gewapend met bewijzen, die zij in het algemeen niet behoefde te duchten, omdat zij meende, dat ,op haar leven niets viel aan te merken. Zoo kwam zij op 4 Juni 1820 per particulier vaartuig- de haven van Dvoer binnen; haar schip droeg de koninklijke vlag en de haar toekomende saluutschoten werden gelast. Overal, waar zij door trok, vond zij een enthousiaste be groeting; adressen van welkom wer den haar aangeboden, men verdrong zich om haar koetsen. Te Londen bereikte deze vreugde haar hoogte punt; in enkele uren was de hoofd stad er in geslaagd maatregelen te nemen voor een schitterende ont vangst. Zij trok de straten door, gehuldigd als in jaren geen lid van het vorstenhuis was; men spande de paarden van haar rijtuig af, ter ha rer eere brandde een paar dagen achtereen een spontaan aangebrach te illuminatie. ,Op haar weg naar het huis van den Alderman Wood, bij wien zij haar intrek nam, kwam de menigte voorbij het koninklijk pa leis, destijds Carlton House, en liet drie kreten van afschuw hooren. Aan demonstraties ontbrak het niet; degenen, die geacht werden 's Ko- nings partij te vormen, werden in het openbaar gehoond. Caroline deed er verstandig aan een woning te zoe ken, die wat minder in de nabijheid van het koninklijk huis was gelegen. Zelfs in de omgeving van Geor ges IV, waar men woedend op haar gebeten was, nu meer dan ooit, heeft men gevoeld, dat het vermijden van schandaal èn tegenover het En gelsche volk èn tegenover het bui tenland aanbeveling verdiende. Ar bitrage werd geprobeerd, maar Ca roline bleef onverzettelijk op één punthet gebed in de kerkendaar in moest naar de oude traditie haar naam worden genoemd. Nu moet daartegen worden aangevoerd, dat zij geen recht op deze vermelding kon doen gelden; het was, gelijk de raadslieden des Konings tegen over haar uiteenzetten, een traditie, maar de Koning had formeel de bevoegdheid om daarin verandering te brengen. Op het laatst kwamen de Lords tot haar; boden haar geknield de voorstellen tot verzoening aan, terwijl daarbuiten het volk, voor de vensters van haar huis verzameld, haar toeriep, Idat zij van geen harer rechten afstand moest doen. Zij deed het niet en onmiddellijk volgde het antwoord des Konings: het depo neeren zoowel in het Lager- als in het Hoogerhuis van een groenen zak, dragende de bewijsstukken, dat zijn koninklijke echtgenoote, die hij als Prinses van Wales deed betite len, overspel zou hebben gepleegd met een der personen uit haar reis- omgeving, den koerier Bergami. Lord Liverpool, de koninklijke mi nister, die de actie inleidde, voegde er aan toe, dat de Lords voor de gevolgen niet behoefden te vreezen: overspel, in het buitenland gepleegd met een persoon van vreemde na tionaliteit, was volgens de Engelsche wet niet strafbaar met den dood. Het Lagerhuis weigerde om den zak met bewijzen te openen; stond op de traditie, die voorschreef, dat het La gerhuis eerst dan van de aanklacht behoefde kennis te nemen, wanneer deze aan het Huis door het Hooger huis met een voldoende meerderheid werd toegezonden. Maar de Lords vingen dra het onderzoek aan, waar bij de attorney-generaal de aan klacht inleidde en waarbij een drie tal advocaten, onder aanvoering van den even bekwamen als scherpzin- nigen Brougham, de Koningin ter zijde stonden. De .Koningin zelf was bij gedeelten van het onderzoek te genwoordig, ihoorde de getuigenver klaringen aan. Maar reeds den eer sten dag, toen als getuige tegen haar in het vuur werd gebracht een zekere Theodore, die van haar niet dan gunsten had ontvangen, wendde zij zich vol afschuw af en trok zich in de voor haar bestemde vertrek ken terug. Op een anderen dag, geheel op het einde van het proces, kwam zij plotseling het Huis binnen. De Lords, die haar niet haddenver- wacht, stonden in verwarring op, om haar eerbewijzen te brengen, maar zij zag ze nauwelijks en ging door naar haar vertrekken, waar zij met haar raadslieden besprekingen hield. Schoon, volgens de Engelsche be ginselen van recht en rechtvaardig heid, aan de verdediging voldoende ruimte werd gelaten, is men toch te gen de Koningin op zonderlinge wij ze opgetreden. De getuigen te harer charge gedagvaard, werden haar niet tevoren medegedeeld; uitstel van en kele dagen, dat namens haar werd verzocht om de verdediging voor te bereiden, werd geweigerd. Wat Brougham gelegenheid gaf om in een latere phase van het proces, toen de attorney-general voor het hooren van getuigen, die naar hun land waren teruggereisd, uitstel van enkele dagen verzocht, dit te wei geren, waarin hij het Huis, gesteld op zijn rechten, onmiddellijk op zijn hand had. (Wordt vervolgd). Opdrachten voor de scheeps- bouwindustrie. De Nederlandsche scheepsbouw maatschappij heeft opdracht gekregen voor den bouw van een motor vracht en passagiersschip van 8Va duizend ton. Opdrachtgeefster is de Noorsche reederij Wilhelmsen. De motoren zul len bij de n.v. Gebr. Stork te Hengelo worden gebouwd. Dezelfde maatschappij heeft door bemiddeling van de stoomvaart maat schappij Oceaan opdracht gekregen van de firma Alfred Holt en Co. te Liver pool voor den bouw van een motor schip. De afmetingen van dit schip zullen zijn: lengte 475 voet, breedte 66 voet, holte 38 voet. Het schip zal voorzien zijn van een koelinrichting en zal ook worden uit gerust voor het vervoer van palmolie en andere vloeibare oliesoorten. Ver der zal het schip een moderne en comfortabele passagiers accomodate krijgen, welke zich op een afzonderlijk dek midscheeps zal bevinden. Dit is het eerste schip, dat de firma 299. Klokke zes stond het zwart van de kinderen voor den molen. Toen Krelis de groote poort opende, joel den ze naar binnen. Daar begrepen alle kinderen het in eens, zoodra ze boven waren. Daar stond mijnheer Vos van hun school. Die kon zoo prachtig vertellen. Alle goede be kenden stonden om hem heen. De Engelschman met zijn vrouw en de burgemeester. Klaas met vader en moeder, Lijsje en oom Rink. Zalig, echt! De kinderen kropen allemaal knus bij elkaar, klaar om te luiste ren met open monden. 300. Toen begon mijnheer Vos te ver tellen van een schipbreuk en een drenkeling. Prachtig, prachtig! Het was doodstil geworden. Ademloos luisterde iedereen. Maar er moest weer eens eventjes gerust worden om de chocola met koek te proeven. Daarna vroeg baas Draaier het woord. Hij verzocht den kinderen een driewerf „hoera" aan te heffen voor den Engelschman, den burge meester en op het heele dorp Den Burg. Iedereen was in de feeststem ming en groot en klein riepen: „Hoera! lang leve de Engelschman, de burgemeester en Den Burg!" Einde Alfred Holt en Co. op een buitenland- sche werf iaat bouwen. Diner en bal ten huize van den Commissaris der Koningin. Naar wij vernemen zuilen de Com missaris der Koningin en Mevrouw Quarles van UffordBaronesse Mulert tot de Leemcule in verband met het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard op Zaterdag 19 Decem ber een diner geven aan verschillende autoriteiten in Zeeland, terwijl op Dinsdag 29 December een dansavond in hun ambtswoning zal plaats vinden, waartoe een groot aantal gasten zijn uitgenoodigd. Op Maandag 4 Januari zal er een middagreceptie gehouden worden voor autoriteiten, besturen en particulieren, welke in de plaats komt van de anders bij de jaarwisseling gebruikelijke avond receptie. De contingenteering van boter wordt opgeheven. De contingenteering van boter zal, na afloop van de huidige contingentee- ringsperiode op 31 December 1936, niet worden voortgezet. Boekbespreking. Jan Heil. „Het Huis" Ingen. f 2,25. Geb. f 2,90. Uitg. „Contact", Amsterdam. In deze roman maken wij kennis met een jong architect, die opdracht krijgt een buitenhuis te bouwen voor een kinderdokter, wiens vrouw hij na hun gemeenschappelijke schooltijd niet meer ontmoet had. Als in het voorjaar met den bouw wordt begonnen, en de arbeid vordert, voltrekt zich in den architect een ver warrende genegenheid voor de vrouw. Verliefde herinnering aan het school meisje, waarmede hij vroeger uit wan delen ging. Als hij dan het jongere zusje leert kennen, beseft hij, dat hij in de vrouw het meisje had liefgekregen. Het is een boek, dat getuigt van een sterke levensliefde en een verkwikkend openstaan voor de schoonheid der na tuur. Een gaaf, sterk boek, waarvan een frissche bekoring uitgaat. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende -de maand Nov. werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 22153,28 Terugbetaald f 15558.05 Meer ingelegd dan terug betaald f 6595.23 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 3. BRESKENS. Ingelegd f 94953,94 Terugbetaald f 66807,46 Meer ingelegd dan terug betaald f 28146.48 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 36. IJZENDIJKE. Ingelegd f 14672,70 Terugbetaald f 11236.20 Meer ingelegd dan terug betaald f 3436,50 Nieuw uitgegeven spaarboekje 2. OOSTBURG. Ingelegd f 15443,48 Terugbetaald f 7985,61 Meer Ingelegd dan terugbet. f 7457,87 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 5. SLUIS. Ingelegd f 8854,52 Terugbetaald f 6071,42 Meer ingelegd dan terug betaald f 2783.10 Nieuw uitgegeven boekjes 2. Auto in het Wilhelminakanaal gereden. Woensdagavond is een personenauto, bestuurd door den heer Gebhardt, chef van het Sphinx Service station te Breda, in volle vaart door de gesloten hekken van de brug over het W ilhelminakanaal nabij Oosterhout ge reden, met het gevolg, dat de auto in de diepte is verdwenen. Een naast den bestuurder gezeten monteur wist zich te bevrijden en kon worden gered. De bestuurder is echter verdronken. De heer Gebhardt was 32 jaar oud, gehuwd en vader van een kind Het stoffelijk overschot is naar het zieken-

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1