BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Beëdiging van Prins Bernhardt Haar eer gered. Bericht. ABDIJSIROOP Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. 50895 Uitgave E. B00M-BL1EK - Breskens EERSTE BLAD. FEUILLETON Hl Wekelijksch Overzicht. o Verkoudheid, hoest, bronchitis AKKER's verstèrkte f|46ste Jaargang Vrijdag 18 Öecember|1936 Nummer 4197 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskans per drie maanden f 1.40. Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. advertentieprijs Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaatuittwee bladen o De plechtige eedsaflegging van den onlangs tot kapitein, luitenant ter zee le klasse en ritmeester titu lair resp. h la suite uit de driehoofd- deelen der weermacht benoemden Prins Bernhard van Lippe-Biester- feld zal plaats vinden op Woensdag 23 Dec. e.k. bij een groote garni zoensparade op het Malieveld te 's- Gravenhage. De troepen der residentie, ver sterkt met onderdeelen van elders, zullen omstreeks 11 uur in carré- formatie worden opgesteld met het open gedeelte tegenover het midden van het Kerkpad. Ongeveer 11.15 uur zal de gouverneur der residentie, luit.-generaal jhr. W. Roëll verge zeld van den Prins te paard op het Malieveld verschijnen. Na de gebruikelijke begroeting van vaandels, istandaarden, autori teiten, niet-ingedeelde officieren en verdere genoodigden zal de komst Van Pl.M. de Koningin en H.K.H. de Prinses worden afgewacht. Na inspectie door H.M. van de troepen en van de daarbij voor de zen dag ingedeelde weermachts symbolen van alle deelen der 'ko ninklijke weermacht, zal tot de eedsaflegging worden overgegaan, waarbij de koninklijke besluiten van benoeming door opper- en vlagoffi cieren van het kon. Ned.-Ind. leger de kon. marine en de kon. land macht zullen worden voorgelezen. De beëediging zelf zal plaats heb ben in handen van den gouverneur der residentie, die de oudste opper- offiicer is van zee- en landmacht, voorzoover met een commando be last. Vermeld kan nog worden, dat voor deze plechtigheid troepen van de koloniale reserve en troepen van de kon. marine zullen zijn ingedeeld. Na de eedsaflegging zal voor H.M. de Koningin worden gedefileerd. Na het vertrek van Koningin en Prinses zal Vermoedelijk een terug- marsch naar het Kon. Paleis plaats vinden met de muziekcorpsen en onderdeelen van de (geparadeerd heb bende troepen, die nabij het Kon. Paleis aan den paradecommandant, vergezeld van Z. D. H. zullen voorbij trekken. 0 De uren kropen met tergende traagheid om voor Lady Perivale, terwijl zij wachtte op de komst van mijnheer Harding. Na Lady Mor- ningside's bezoek brandde zij van ongeduld om iets te doen, dat haar van allen blaam zou zuiveren. Haar verlangen naar handelend optreden was des te sterker misschien, om dat zij tijdens haar morgenrit een man gezien had, wiens minachting of een ernstige teruggetrokken heid, die zij voor minachting hield haar smartelijker griefde dan de koelheid van al haar andere kennis sen te zamen. Sedert haar terugkeer uit Italië ging zij geregeld drie- of viermaal per week 's morgens een ritje te paard doen door het park, en her haaldelijk kostte het haar moeite, om de heeren, die zij kende, op een afstand te houden. Ze waren allen even voorkomend en spraakzaam; Zooals men weet, is er Woensdag op alle scholen in Nederland om tien uur des morgens een inzameling gehouden voor het geschenk, dat de geheele Nederlandsche .schooljeugd aan Prinses Juliana en 'Prins Bern hard ter gelegenheid van hun huwe lijk zal aanbieden, en dat zal bestaan uit de volledige inrichting van de bibliotheek van het paleis te Soest" dijk, dat voor het Prinselijk paar bestemd is. Precies op dit uur werd er door een deputatie van het comité en en kele leerlingen van middelbare scho len een bloemstuk aangeboden aan de Prinses, als symbool van de ver- bondenhe.d der gansche Nederland sche jeugd op dat moment. De memorie van antwoord inzake de voorstellen tot herziening der Grondwet is verschenen. Behandeld worden hierin o.a. de kwestie van het inkomen der Kroon, die van' mi nisters zonder portefeuille, en ver scheidene andere belangrijke punten. Voorts werden er door de Regee ring eenige opmerkingen gemaakt over onderwerpen, waaromtrent geen voorstellen zijn gedaan, zoo bijvoor beeld over de vraag, of het juist is, dat aan de dochter des Konings, vermoedelijke troonopvolgster, den titel van Prinses van Oranje ver leend mag worden. Men weet dat de titel „Prins van Oranje" wordt verleend aan den oudsten zoon van den Koning, of aan den mannelijken nakomeling, die de vermoedelijke erfgenaam is van den lyoon. Deze titel werd ingesteld door Koning Willem I, die bepaalde, dat de ver moedelijke erfgenaam dien naam zou dragen, „opdat niet de naam, dien Wij steeds in alle wisselingen van de fortuin met eere gedragen en onder welken Onze voorvaderen aan de zaak der vrijheid zoo menigvul dige diensten bewezen hebben, ver nietigd worde en verdwijne". Hier uit blijkt dus, dat de titel van Prins van Oranje tot den mannelijken ver- moedelijken troonopvolger moet blij ven beperkt. De commissie, welke zich ten doel had gesteld, in een der eerstvolgen de jaren te Amsterdam een wereld tentoonstelling te organiseeren. heeft haar plannen moeten opgeven Ten eerste was het houden van een inter nationale tentoonstelling al niet wel ze weidden vol lof uit over haar mooie paard en maakten haar aller lei complimentjes. Zij scheepte hen af met korte antwoorden, waar schuwde hen voor haar merrie, die min of meer schuw en soms weer spannig was, en galoppeerde ver der, haar bewonderaars aan hun lot overlatend. Het is ook niet van haar te vergen, dat ze tegen ons zoo lief en aardig zal zijn. terwijl onze vrou wen en dochters haar zoo ongema nierd lomp behandelen, zeide een hunner. Van de echtgenooten en broeders van haar vriendinnen hadden enke len partij voor haar getrokken en met klem betoogd, dat die geschie denis van haar intrigue met Ran- nock volstrekt niet bewezen was, maar de dames hadden het verhaal reeds te vaak en van veel te verschil lende kanten gehoord, om aan de waarheid daarvan te kunnen twijfe len. Zij zuchtten en schudden het hoofd en waren het er allen over eens, dat ze onmogelijk langer kon den omgaan met een vrouw, van wie zóó iets verteld werd. Ze zouden het misschien nooit geloofd hebben, meer mogelijk, in verband met de Internationale Tentoonstellingsver drag-bepalingen uit het jaar 1928 En nu is bovendien gebleken, dat de regeering geen subsidie wil ver- leenen voor een groote tentoonstel ling, zoodat het comité van zijn voor nemens heeft moeten afzien, en be sloten heeft, de plannen op te geven. Voor rekening van een groote ree- derij uit Brazilië, uit Rio Grande del Sul, zullen er bij de Nederland sche scheepswerven verscheidene motorschepen worden gebouwd. Deze schepen, vijf in getal, elk van 4000 ton, zullen worden gebouwd bij de maatschappij de Noord te Alblasserdam, bij de werf Boele te Bolnes en bij de scheepswerf De Klop te Sliedrecht. Hierdoor zullen waarschijnlijk weer vele arbeiders, die nu geen werk hebben, aan den arbeid kunnen gaan Zoo langzamerhand schijnt er wer kelijk eenige verbetering in deneco- nomischen toestand geconstateerd te kunnen worden; de statistieken over de werkloosheid uit de verschillende steden toonen tenminste aan, dat het aantal werkloozen gedurende de laatste maanden kleiner is geweest dan gedurende dezelfde maanden van het vorig jaar. Vooral in Den Haag schijnt het aantal werkloozen sterk te zijn gedaald, maar hier moet men rekening houden met het feit, dat in verband met de voorbereidin gen voor het Vorstelijk Huwelijk een groot aantal timmerlieden, ar chitecten, electriciens en dergelijke werk vinden bij de versieringen van straten en huizen, zoodat waarschijn lijk na de huwelijksfeesten het aantal stempelaars weer zal stijgen Maar misschien is er dan een ver betering ingetreden in den algemee- nen toestand, waardoor weer velen aan het werk zullen kunnen gaan! Juist dezer dagen is het vijf maan den geleden, dat in Spanje de meest verschrikkelijke burgeroorlog uit brak, die de geschiedenis kent en over luttele dagen vieren wij het Kerstfeest. Onder deze omstandig heden ligt het voor de hand, dat van verschillende zijden getracht wordt, aan dezen bloedigen oorlog een einde te maken. Daarom is dan ook in de kanselarijen van den Quai d'Orsay en het foreign Office het plan opgedoken, om zich ge meenschappelijk met de andere groote mogendheden tot de regee- ringen van franco en Caballero te wenden. Het doel van dezen stap is Het bereiken van een wapenstil- beweerden zij, als zij niet tijdens het vorig seizoen met hun eigen oogen gezien hadden, hoe doodelijk Lady ferivale van kolonel Rannock was. Ze «waren altijd en overal samen op de klassieke concerten, in de opera, overal. Ze was wel niet alleen met hem er waren doorgaans ook nog andere heeren en dames bij maar Rannock was toch on tegenzeggelijk de man geweest. Die ééne, om wjjens oordeel Grace iets gaf, was niet van aanzienlijke geboorte. Arthur Haldane was een geletterd man en nam slechts af en toe deel aan de wereldsche ver maken en genietingen, waarboven hij zich echter geenszins verheven achtte en die hij gretig aangreep als midde len ter ontspanning na een reeks vermoeiende dagen en nachten. Hij had voor advocaat gestudeerd, maar dorre acten en wetboeken bezaten voor hem niet de minste aantrek kelijkheid en aangezien hij niet be paald behoefde te werken voor zijn dagelijksch brood, had hij zich aan de letterkunde gewijd. Hij had in de litteraire wereld spoedig naam weten te maken, dank zij den geest van oorspronkelijkheid, waarvan al- stand gedurende de Kerstdagen en zoo mogelijk natuurlijk voor immer. Het is een zeer prijzenswaardig plan en Berlijn, Rome en Moskou hebben Londen reeds laten weten, dat zij bereid zijn hun medewer king te verleenen. Mooier kan het al niet. Maar helaas is dit alles nog'slechts theorie. De burgeroorlog heeft reeds zoovele slachtoffers aan beide zijden gemaakt, zooveel hartstochten op gewekt en tenslotte zooveel belangen van andere naties beroerd, dat op het Iberisch Schiereiland wel haast onmogelijk de vrede kan worden hersteld, zoolang er geen definitieve beslissing is gevallen. Het plan van de groote mogend heden komt thans naar alle waar schijnlijkheid te laat. Een maand of vier geleden had het tot succes kun nen leiden en het gekwelde land tienduizenden dooden kunnen be sparen. Maar tlians? Ook het meest onwaarschijnlijke is tenslotte mogelijk. Misschien zal er tijdens de Kerstdagen rust aan de verschillende fronten in Spanje heerschen. Maar ,dat dan tevens de tijd rijp zal zijn voor vredesonder handelingen, is iniet aan te nemen. En de poging, om door middel van een volksstemming onder interna tionaal toezicht .vast te stellen, wat voor een regime de meerderheid van het Spaansche volk wenscht, zal al evenmin tot succes leiden. De beide strijdende partijen laten reeds thans doorschemeren, dat zij voor een der gelijke oplossing niets voelen. Klaar blijkelijk wenscht men tot het bit tere einde door te vechten. In Engeland js het gegaan, zoo als wij reeds voorspeld hebben. Ko ning George VI zit thans op den troon en de episode yan Edward VIII is reeds min of meer geschiedenis geworden. Het land is onverdeeld uit de .Gonstitutioneele crisis te voor schijn gekomen en ook in een op zicht van buitenlandsche politiek is er minder kwaad geschied, dan on der de huidige omstandigheden het geval had kunnen zijn. Minister Eden heeft dit juist dezer dagen uiteen gezet. In Genève was men nog niet uit- vergaderd, nadat de Spaansche kwes tie zonder veel ophef van de agenda was verdwenen. Zooals bekend had n.l. de Turksche regeering de ge- tegenheid van deze buitengewone raadszitting aangegrepen om de kwestie van Alexandrette te doen behandelen. Alexandrette is een ge bied in het oude fransche mandaat Les, wat hij schreef, doortrokken was. Hij deed nooit zijn best, om een ander na te doen; hij was en bleef altijd zichzelf en vroeg er nooit naar, of datgene, wat hij schreef, hem geldelijke voordeelen zou ver schaffen of niet. Hij las verbazend veel, maar hij las met aandacht en de boeken, die hij mooi vond, las hij telkens en telkens weer, tot hij alles in zich had opgenomen, wat er goeds en schoons en edels was ontsproten aan de geesten der grootste denkers en dichters. Hij keek zelden een nieuw boek in, tenzij hij werd aangezocht er een te recenteeren vanwege de redactie van een tijdschrift, waarvan hij reeds medewerker was sinds het begin van zijn letterkundige loop baan. Lady Perivale praatte gaarne met hem. Zij vond hem geestig en onder houdend en noodigde hem op haar beste diners, en op de kleinere sa menkomsten van uitverkoren gees ten, zoo moeilijk samen te brengen, omdat zij voor 't meerendeel weinig tijd hadden, en zoo gezellig, als men ze eenmaal bij elkaar had. Op een van deze „onderonsjes" er waren 0 ,1W In verband met het Kerstfeest zal ons Blad van Woensdagmorgen 23 dezer verschijnen op Donderdag morgen 24 December, zoodat het nummer van Kerstdag hierin opge nomen wordt. Ook van dit nummer worden eenige honderden exempla ren gratis .verspreid. In dit nummer zal worden ge plaatst een Biografie over Prinses Juliana, in verband met het aan staande Huwelijk. Vriendelijk verzoek aan de Cor respondenten en Adverteerders hier mede rekening te houden en de copie zoo vroegtijdig mogelijk in te zenden. DE UITGEVER. 0 en de gevaarl\jke gevolgen daarvan. Sommige menschen, die wat vatbaar zijn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hijgen en benauwd op de borst te zijn. Indien Gij tot diegenen behoort, probeert dan eens de nieuwe verstèrkte Akker s Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blUheid heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen, Uw adem haling wordt weer diep en geruischloos en de slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste hoest-bedwinger, maken de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop tot ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Verlaagd, prijzen: f 0.75, f 1.2S. f 2.-, f 3.50 p. flacon Syrië, waar het meerendeel der be volking uit Turken bestaat. De te genstellingen tusschen deze Turken en het overige deel der Syrische bevolking (Hoofdzakelijk Arabieren) zijn groot en ook de autonomie, die aan Alexandrette is toegekend vermocht geen verbetering in den slechts zes gasten had zjj Halda ne verzocht, haar toch eens den oorsprong van zijn roman mede te deelen. Onder de aanwezigen bevond zich ook een bekend cosmopolitisch romanschrijver, die meesterlijk wist te schilderen verschillende gemoeds stemmingen en gevoelsphasen en al de moeilijkheden en verwikkelingen van het moderne leven, het overbe schaafde, venveekelijkte leven, dat zijn eigen verdrietelijkheden schept en aankweekt. Het lezend publiek wil een schrijver volgaarne alles toedichten, behalve verbeeldingskracht, zeide hij. Mijnheer Williams zal dit ook zeker wel bij eigen ervaring weten, ging hij voort, zihc met een fijn glim lachje yendende ,tot den toegespro- kene, die tegenover hem zat. Men wil altijd, dat elke geschiedenis een bladzijde uit ons levensboek is, en hoe onwaarschijnlijker het verhaal luidt, des te stelliger is men de meening toegedaan, dat het onver- valschte werkelijkheid is. Toch is er dikwijls een centraal feit, dat het weefsel onzer fantasie, een heel klein stipje vaak, niettemin het punt, van waar alle draden uitgaan.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1