groote partij Afbraak, Openbare Winterlezing Aanbeveling. Welceiijkscha Beurtdienst If. IBSTBLOO-Brollioop Vrijdag 18 December 1936, te Aardenburg Gemengd Nieuws Ned. Herv. Kerk GROEDE. Betaalbaarstelling Muziek- en Tooneel uitvoering Firma PIET ROEST JAN ROEST Beurtdienst rÊèÉêA? Koninklijke Drukkerij CadsandriaBreskens. Wij leveren al Uw Drukwerk Wij leveren spoedig Uw Drukwerk Wij leveren net uitgevoerd Drukwerk afwijzend te beschikken wijl er geen behoefte aan bestaat. De heer v.d. Hemel houdt hierop een betoog dat het" wel noodig is. De voorzitter geeft te kennen, dat wanneer daarvoor sub sidie noodig is dit op den weg der regeering ligt. De heer Philips merkt op dat verleden jaar getracht is een cursus samen te stellen, maar dat noch van de eene noch van de andere zijde getracht is deel te nemen, behalve door een paar vrouwen van de S. D. A. P., maar dat dit vanzelf te weinig was. Hij achtte het dus niet noodig. De heer v d. Water meent dat alles voor Ceres goedgevonden wordt en dat de vrou wen, waar die cursus voor dient, daar niet tehuis behooren. Het voorscel wordt daarop in stemming gebracht, resultaat: 4 stemmen voor het voorstel van B. en W2 tegen, 1 onthouding. Punt 4. Behandeling voorstel steun- verleening. Voorzitter acht het onge- wenscht op steunverleening in te gaan, aangezien werkverschaffing aanwezig is. De heer v.d. Water merkt op, „Zoo lang er werkverschaffing is moet er niet gedacht worden aan steunregeling De heer Philips acht de steun onvol doende. Hij brengt hulde aan den Bur gemeester voor de humane en royale steun die door hen is verleend Des ondanks is de steun onvoldoende wat ook van A.R. en Kath. zijde erkend wordt, dat dit niet alleen voor de land bouwers maar ook voor de arbeiders moest zijn. Hij vindt dat rekening ge houden moet worden met weduwen en weezen enz., die toch buiten de werkverschaffing vallen. De voorzitter geeft te kennen dat alle moeite gedaan wordt de menschen te helpen, wat zelfs van buitenaf erkend wordt. De heer Philips blijft bij zijn meening. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5 stemmen vóór, 1 tegen, 1 onthouding. Punt 5 Behandeling verzoek subsidie vlasbewerking. Ingekomen een verzoek voor steun door dhr Plasschaert en Nortier ten einde de vlasbewerking hier in de gemeente te houden Voorzitter stelt voor dit evenals vorig jaar te doen. Dit wordt aangenomen. Dhr. v.d. Hemel vindt hier nog een aanleiding om te memoreeren dat dit zoo vlug toege staan wordt en van die vereeniging in Hulst niet. De Voorzitter vindt het beter hier nu maar over te zwijgen, Punt 6. Benoeming commissie tot wering van schoolverzuimen. Alle af tredenden worden herkozen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. CADZAND. Concert. Zaterdagavond j.l. gaf de Accor deon- en Mondorgelmuziekvereeni- ging „Vios" alhier haar eerste win- terconcert in het badhotel bij den heer J. Duinink. Alle muzieknum mers werden zeer verdienstelijk ge speeld. Als accordeon-solist trad op den voorgrond de heer P. J. de le Lijs, welke zich bijzonder van zijn taak heeft gekweten. Ter afwisseling zorgden de heeren J. A. Dubois en E. v. d. Bussche voor dramatische en komische voordrachten, welke bij zonder in den smaak van het publiek vielen. De zaal was zeer goed bezet Na afloop werd met een gezellig bal besloten, hgtwelk tot in de kleine uurtjes duurde. Met genoegen kan op dezen avond worden terugge zien. SLUIS. De vogelkenner Strijbos treedt op. Zooals te verwachten was, hadden de leden van het Departement Sluis- Aardenburg der Mij. tot Nut van 't Algemeen Vrijdag 11 Dec in „De Ko renbeurs" alhier een genotvolle en leert zame avond. Als spreker trad op de bekende vogelkenner P. j. Strijbos ui Haarlem. Op vlotte, populaire, ja vaak humoristische wijze bracht hij ons in aanraking met de vogels uit onze kust streken, nadat eerst op duidelijke wijze de vorming tier kust was besproken. De door hem zelt genomen foto's waren in één woord „schitterend'. Wat een geduld en taaie volharding moet er noodig zijn om dergelijke re sultaten te bereiken. Doch ook. welk een liefde voor de Natuur spreekt er uit 1 Spreker eindigde zijn interessante be schouwingen met de wensch, dat zijn voordracht er toe mocht hebben bijge dragen, de oogen der aanwezigen te openen voor het rijke Natuurleven rondom ons. Hoeveel grooter is het genot van een wandeling, als men kan opmerken, wat men rondom ziet, als men de taal van bloem en dier verstaat en begrijpt. Een lang aangehouden applaus bracht de waardeering der aanwezigen duidelijk naar voren, en allen zullen wel inge stemd hebben met de woorden van den Voorzitter, den Heer Kerpestein, toen hij den heer Strijbos een „tot weerziens" toeriep. Feestelijkheden Het Oranje-comité kwam dezer dagen in de Raadzaal van het stadhuis bijeen onder leiding van den voorzitter notaris H. van Mazijk met het doel het pro gramma van de feestelijkheden ter ge legenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, samen te stellen. Als data zijn vastgesteld 8 Januari en 30 April 1937. Het comité was nl. van oordeel, dat het groote feest pas op 30 April op de verjaar- 3 van de Prinses dient gevierd te worden, daar men in zeker opzicht rekening dient te houden met de weers omstandigheden. Wanneer er echter ijs zou komen, zou op het kanaal een luisterrijk ijsfeest worden gehouden. Tentoonstelling. Zaterdag 12 en Zondag 13 Dec. werd alhier in het lokaal van den heer Alph. de Paauw door de konijnen- tokkersvereeniging „Ons Belang'' al hier, een tentoonstelling van haar dieren gehouden Zaterdagmiddag werd de tentoon stelling geopend door den Voorzitter der vereeniging, de heer F. Quataert, die de hoop uitsprak, dat het publiek in even grooten getale zou opkomen, als de inzenders hadden gedaan. Hij was hoogst tevreden, wat het aantal inzendingen betreft; deze overschrijdt het aantal van verleden jaar aanzienlijk. Als keurmeester trad ook nu weer op de heer R. Vanderbeeke uit Mal- deghem, die zijn sporen op het gebied van konijnen reeds t n volle heeft verdiend. Het oordeel van den keur meester was, dat het ingezondene van zeer goede kwaliteit was, waatmede hij wilde te kennen geven, dat zich in Sluis echte ras-kweekers bevinden. Het ras Haaskleurige Vlaamsche Reu zen was in zijn soort een weinig achter uitgegaan ten opzichte van het vorige jaarde Witte Weeners waren echter zeer in kwaliteit verbeterd. Van ver schillende zijden waren giften ingeko men van personen en vereeniglngen, welke met de zoo sympathieke veree niging „Ons Belang" sympathiseerden. De uitslag luidt Vlaamsche Reus (haaskleurig) oude rammen A. Tas 2e prijs; jonge ram men G. J. de Smidt 1; A. Tas zeer eervolle vermelding. Oude voedsters A. Coppens 1; G. J. de Smidt 2, 3; A. Tas 3e; J F. Doolaege z. e v. Jonge voedstersA Tas 1 en 6 eereprijs (geschonken door de N.V. Meelfabrieken „Nederlandsche Bakkerij Rotterdam"); J. F. Doolaege twee tweede prijzen en melding; A. Coppens le en 2e prijs. Witte Vlaamsche Reuzen: Oude Rammen Osc. Clijncke le; Jonge ram men Osc. Clijncke le. Oude voedsteis J. F. Doolaege le en z. e. v.; P. Clijncke le; Jonge voedsters: P, Clijncke le en 2e pr.; Osc. Clijncke 3e en 3 z.e.v. In deze categorie werd de heer P. Clijncke kampioen voor dit jaar B. Blauwe Weeners jonge rammen A. Jansen 2e; oude voedsters, dezelfde 2e en 2 meldingen; jonge voedsters, de zelfde le met 7e eereprijs (geschon ken door brouwerij Metz Sluis) en 2e. Witte Weeners: Jonge rammen J. Leijssenaar le met 11e eereprijs (re productie van een kunstvoorwerp, ge schonken door R. Vanderbeecke te Maldeghem, le, 3e en z.e.v.; J. F. Bauer le met 2e eereprijs, geschenk van Pastoor Dierick te Sluis, 2e en 2 derde prijzen; J. F. Doolaege 2e. Oude voedsters J. F. Bauer le en 8e eereprijs, geschenk van brouwerij Haverland, Aardenburg, 2e en z.e.v.; J. F. Doolaege 2e en melding; J. Leijs- sennaar 2e, 3e en z.e.v.; jonge voed sters, dezelfde le en z.e.v.; J. F. Doo laege en z.e.v. Castor Rex. oude rammen F. B. Quataert 2e, jonge rammen F. Qua taert le met 5e eereprijs, geschenk van D. de Hullu, Retranchement, 3e Oude voedstersF. Quataert 3e en z.e.v., jonge voedsters F. Quataert le en melding. Zwart Zilver. Oude rammen J. Leijsennaar le; jonge rammen J. Leij- sennaar 2e; oude voedsters dezelfde. 3e en z.e.v.; jonge voedsters, dezelfde, le met eereprijs, geschenk van H. v. Mazijk, Sluis, 2e. Bruin Zilver. Oude rammen J. Leijsennaar 3e; jonge ram men, dezeifde 2e; oude voedsters, de zelfde, le met 10e eereprijs, geschon ken door E. van de Vijver, Sluis; jonge voedsters J. Leijsennaar 3 Z.E.V.; Havanna, oude voedsters J. F. Bauer melding. Black and Tan, Oude rammen. A. Coppens le met 4e eereprijs geschon ken door W. Hoegen, Sluis Oude voed sters A. Coppens 2e; Jonge voedsters A. Coppens 2e; Pool Roodoog: Nest met voedster A. Coppens Z E.V. Oude rammen A. Coppens le met 9e eereprijs (van N. N.J Jonge rammen A. Coppens 2e en 3e. Oude voedsters: le en 3e A. Cop pens; J. F. Doolaege 3e. De publieke belangstelling was over beide dagen zeer goed te noemen. Vooral de Kampioen bij de witte Vlaamsche Reuzen van den heer P. Clijncke alhier had veel bekijks. Het bestuur van Ons Belang mag met vol doening op deze zoo goed geslaagde tentoonstelling terugzien. Jongeman doodgestoken. Zondagavond is in een café te Goes de ongeveer 22-jarige N. Mieras uit 's Gravenpolder door den eveneens 22-jarigen J. M. uit Nieuwdorp na een woordenwisseling met een dolk in den buik gestoken. Beide mannen verkeer den onder invloed van sterken drank. De getroffene overleed na enkele minuten. De dader, die per fiets de vlucht had genomen, is vannacht te Nieuw dorp door de politie van Goes en de burgemeesters van Goes en 's Heer Arendskerke van zijn bed gelicht. Hij legde een volledige bekentenis af. M. is in het politiebureau te Goes opgesloten. Vermoedelijk heeft hij bedoeld een ander, die voortdurend ruzie met hem zocht, te treffen, althans de vermoorde was een vriend van hem. De dolk, waarmee het misdrijf is ge pleegd en die in den grond achter het café was verstopt, is in beslag geno men. Auto in de sloot. Zondagmor gen vroeg is een auto bij het nemen van de gevaarlijke bocht nabij de boer derij van den heer J. Straathof te Nieuwe Wetering in de langs den wegloopen- de sloot gereden. In den auto waren behalve de be stuurder, de heer N. Roesingh, student te Leiden, nog gezeten diens zuster, de student jhr. A. de J. en mej. P. Volgens verklaring van de Inzitten den moet R., die met een matige vaart reed, de bocht te laat bemerkt hebben, waardoor hij tegen een paal botste. De wagen sloeg daarop over den kop en kwam in de sloot terecht. Be halve de heer R., die in de modder gestikt is, konden alle inzittenden zich uit hun benarde positie bevrijden Mej. R. liep eenige snijwonden op en kon, na door dokter van der Bijl verbonden te zijn, evenals de heer de J en mej. P. met een anderen auto haar weg vervolgen. Het stoffelijk overschot van den heer Roessingh, een zoon van den kanton rechter ie Oosterbeek, is later op den dag, nadat het door de justitie vrijge geven was, naar de ouderlijke woning vervoerd. Logger gestrand. Zaterdag avond is door den zeer dikken mist,, die tegen den nacht toenam, de mo- torlogger KW 112, afkomstig uit Katwijk, ter hoogte van Camper duin op de kust geloapen De logger was voor de visscherij uitgeweest en had het plan dien nacht binnen te loopen. Hoewel het kalm weer was, acht te de uit 7 personen bestaande be manning het raadzaam, het vaar tuig, dat in een gevaarlijke positie op het strand vlak bij een pier lag, te verlaten. Het was de reddingboot uit Putten, inmiddels ter plaatse ver schenen, welke de opvarenden hier toe in de gelegenheid stelde, en een uur later bevonden de Katwij- kers zich op veiligen bodem. Het zal toen ongeveer middernacht zijn geweest. Zooals gezegd bevond de logger zich in een niet ongevaarlijke posi tie. Indien de wind zou opsteken, hetgeen niet onmogelijk werd ge acht, was het niet uitgesloten d%t de KW 112 zou breken of kap seizen. Om half twee in den nacht vertrokken de sleepbooten Utrecht en Hector van de bergingsfirma Wijsmuller, respectievelijk uit Den Helder en IJmuiden. Omstreeks 4 uur bereikte de Utrecht de plaats waar de onfortuinlijke logger op de kust was gezet. Dit is slechts enkele honderden meters noordelijker dan de plek, waar men nog de laatste overblijfselen van het in 1920 ver gane Engelsche oorlogsschip Prince Royal kan zien. Nog altijd hing er over de zee en het strand een zeer dikke mist, die de bergingswerk zaamheden niet bevorderde. In den loop van den nacht heeft de beman ning zich \y-eer aan boord van het schip begeven en daar gewacht tot de sleepbooten hun werkzaamheden konden aanvangen. In r'en vroegen morgen, nog steeds bij d '.ken mist. werd een tros uitge- bra<„ t Daar de sleepers niet dichter onder oen wal konden komen dan 500 meter was het noodzakelijk een kolossaal eind tros uit te brengen, hetgeen geruimen tijd in beslag nam. Om tien uur in den morgen had men verbinding en was het wachten op hoog water. Ondank^ het ongunstige wger, sloegen van den wal tal van belang stellenden de bemoeiingen van de sleepbooten gade. Hoewel het water nog lang niet zijn hoogsten stand bereikt had, ving men reeds om half twee aan met sleepen. De bran ding hielp een handje mee en af en toe, wanneer een zware roller tegen het schip aankwam, kon men zien dat er reeds beweging inzat. Het sleejpen geschiedde als volgt. De Utrecht had verbinding met de K.W. 112, terwijl de Hector weer een eigen verbinding op de Utrecht had. Zoo kon men gezamenlijk een kracht ontwikkelen van een goede 1300 P.K. JBij het oploopen van den vloed bleek aldra dat de sleepers succes zouden hebben. Om half 3 precies kwam de K.W. 112 vlot. Even schommelde zij als het ware aarzelend heen en weerdan boor de het achterschip zich dieper in de schuimende branding en gleed het schip zee in. Even was er nog span ning of het schip lek zou zijn of dusdanig gehavend was dat het niet meer voldoende zeewaardig zou zijn, doch dit was niet het geval. De Hector heeft den logger in den loop van den Zondagmiddag naar IJmuiden gesleept. Door de ZWOLSCHE PAAR DEN- en VEEVERZEKERING- MAATSCHAPPIJ N.V. en „DE STAMBOEK - ONDERLINGE", gevestigd te ZWOLLE, Osse- markt 26-27, Directeur; Dr. TER- VOERT, werd de schade van mijn gestorven paard naar mijn genoegen en volle tevredenheid geregeld, wat mij aanleiding geeft „DE ZWOLSCHE", die verzekert tegen vaste en lage premién, bij iederen Paarden- en Veehouder ten zeerste aan te bevelen. Breskens, December 1936. Jac. RISSEEUW. Vertegenwoordiger J. CASTELEIJNMoggrée te Groede. ZITDAG a.s. Donderdag 17 December, des morgens van 9 tot 12 en 's middags van 2 tot 4 uur in de Consistoriekamer. van Coupon Obligatieleeningen STOOMTRAM-MAATSCHAPPIJ BRESKENS-MALDEGHEM UT. gevestigd te Breskens. In overleg met de Commissie ingesteld tot behartiging van de Belangen van Obligatiehouders zal de oudste, niet verzilverde coupon, vervallende 1 Juli 1934 betaalbaar worden gesteld op 2 Januari 1937. Coupon van Obligaties van f 1000,met f 6,40 van f 500,— met f 3,20 van f 250,— met f 1,60 vrij van couponbelasting, ter wijl de verzilvering zonder kos ten kan geschieden ten kantore der Maatschappij, bij 1. A. RISSEEUW Jz., Oostburg; bij AMSTERDAMSCHE BANK, Oostburg; bij AMSTERDAMSCHE BANK, Amsterdam. Vanaf heden in voorraad: pracht Hulst met veel bessen, pracht bloeiende Azalea's, Cycla men en Primula's. Voor de Kerstdagen nog te be komen: Tulpen en Kerstboomen in alle grootten. DROOG'S Bloemisterij, Breskens Muziekvereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" te Breskens. Donderdag 17 Dec. a s., in gebouw „SUMAJO". Aanvang 7 uur stipt. Breskens - Rotterdam - Dordrecht. en Vertrekt van Breskens Zaterdagnam. 5 uur Rotterdam Vrijdag 5 uur DordrechtZaterdagmorg en Telefoonnum. Breskens 40 en 41 Rotterdam 11523. Breskens-Dsrdreoht-Rotterdam visa-versa Gewijzigde Vertrekuren. Vertrek van Breskens: Woensdags 3 uur. Vertrek van Rotterdam: Vrijdags 5 uur Vertrek van Dordrecht: Zaterdagsmorgens Tel. Breskens 109 - R'dam 1074. op WOENSDAG 16 Dec., 8,15 uur in Hotel Valk. Onderwerp: Vanwaar komt de Anti-Christ? (New-York, Mos- cou, Berlijn, Rome 7 7 Geheimen van het Vatlcaan 11 Ref. Pred. H. KRAMER. Toegang vrij. aan goedkoope prijzen. franco huis, Modellen der inzage. Notaris BEUNINGH te Groede zal op des voorm. om 10 uur, ten verzoeke van de Firma HOORNIK ZOON te Goes, op het hofplein van den heer CEULENAERE publiek verkoopen tegen contante betaling: een bestaande uit zware balken, w.o. van 13 meter lang, een groote partij deelen, waaronder l'/4— duim dik, Amerikaansch gre nen, groote partij palen, ribben en platen, gordings, baddings, latten, kraaldeelen, enz.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 3