lm- iimii». Crisis-Publicatiën. Sport. Klaas de zoon Gewestelijk Nieuws. den Molenaar KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Donderdag 17 Dec. 7.30 u. nam. „ANTJE", Zondag 20 Dec. 2,30 en 7,30 u. DE DANSENDE PRINSES, Operette in drie bedrijven, van den gunstig bekenden komponist Walter Kollo. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 20 Dec. nam. 2,15 u. PAYS DU SOURIRE, Komedle-Lirique in 3 bedrijven. Muziek van Franz Lehar. Tenor Ch. Locufier. Kerk- en Schoolnieuws. GROEDE. Geslaagd. Bij het Vrijdag te 's-Gravenhage gehouden examen slaagde voor wis kunde de heer A. de Roo alhier. echter elke paal, wanneer men te gen een leuning zou rijden, een stootpunt vormt, dat gevaar voor ernstige beschadiging van den auto oplevert. Bij de besprekingen werd er op gewezen, dat vanwege den Rijks waterstaat de palen van de electrisch- lichtgeleidlng van witte banden wor den voorzien en ook paalstompen met dergelijke witte banden worden geplaatst, hetgeen aan het verkeer tijdens mist zeer ten goede^ komt. Daar evenwel die voorziening het gevaar bij gladheid van den weg niet opheft, besloot de Kamer den Mi nister te verzoeken, aangezien deze de door de Kamer voorgestelde maatregel niet doelmatig achtte, alsdan een andere naar de meening van Z. Exc. doelmatige oplossing te bevorderen, waardoor het gevaar voor het verkeer op dezen langs diep vaarwater gelegen verkeersweg verzekerd wordt. Door het Bureau werd goedkeu ring der Kamer verzocht op het door haar inzake de vervroeging van het sluitingsuur van het P.T.T.-kan toor te Sas van Gent uitgebracht advies aan den Inspecteur der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie te Mid delburg. Deze had medegedeeld, dat .vol gens de door den Directeur-Gene raal gestelde normen bedoeld kan toor 1 uur langer was opengesteld dan op grond van het verkeer zou mogen plaats vinden. De Kamer verleende goedkeuring aan het advies van het Bureau. Eveneens was van den Inspecteur der P.T.T. te Middelburg ingeko men een verzoek om advies met be trekking tot de tijden van openstel ling der telegraaf- en telefoonkanto ren te Sas van Gent, Breskens en Oostburg op Zon- en feestdagen. Deze kantoren zijn thans voor den telefoondienst oip Zon- en feestdagen geopend van des morgens 8 tot 9 en des middags van 1 tot 2 uur. Overwogen werd, dit laatste open stellingsuur te doen vervallen. Namens de Kamer had het Bu reau hierop geadviseerd, dat het gesignaleerde geringe gebruik tij dens dat uur van openstelling geen aanleiding behoorde te worden, dat degenen die er thans wel gebruik van maken, voortaan van die gele genheid zouden worden uitgesloten. Er zou nog in berust kunnen wor den indien het alléén betrof de slui ting van het kgntoor voor aanbie ding van telegrammen en het voeren van gesprekken vanuit de cel ten kantore. Voorts was het Bureau van oordeel dat de thans bestaande ge legenheid reeds tot een uiterst mini- tnum is beperkt. De bedoelde kan toren zijn thans slechts geopend van 89 en 13—14 uur. Zou dit laatste uur vervallen, dan zou er dus na 's morgens 9 uur 23 uur verloopen, eer men vanuit zijn perceel kan spreken of worden opgeroepen. De abonné's nemen toch geen te lefoonaansluitingen om ten slotte hun boodschappen te voet, ,per fiets of auto te gaan afdoen. .Het Hoofd bestuur lijd zich uitgelaten, dat aan het publiek door den dienst „ser vice" dient te worden gegeven. Het Bureau was van oordeel, dat den bij de betrokken kantoren aange sloten abonné's de service olm op Zon- en feestdagen tijdens de ge noemde uren geboden gelegenheid niet behoorde te worden ontnomen, en verzocht, de thans aanhangige voornemens op te schorten tot de automatiseering van de telefoon ook in Zeeland een feit zal geworden zijn, en alsdan geheel andere mo gelijkheden betreffende de sluiting van kantoren zonder gemis van ser vice voor het publiekgeopend wor den. Ook hieraan verleende Kamer, na eenige bespreking, haar sanctie. Van het Bureau was uitgegaan een verzoek aan den Directeur-Ge neraal der P.T.T. om, indien door mist of andere weersgesteldheid de verzending van post van het Weste lijk naar het Oostelijk deel van Z. Vlaanderen middels de veerdiensten op de Wester-Schelde dreigde te worden gestoord, de directeuren dei- betrokken kantoren machtiging zou den verkrijgen, de verzending der post te doen geschieden door middel van de locale vervoermiddelen. De leden verklaarden accoord te gaan met de stelling van het Bu reau, dat in normale weersomstan digheden de verzending der post aan te stellen eischen voldoet, doch dat bij verschillende weersomstandighe den als mist en storm de door het Bureau verzochte oplossing aanbe veling verdiende. Aan 'het door het Bureau namens de Kamer gerichte adres werd met algemeene stemmen goedkeuring verleend. Het Bureau deed mededeeling van de in verband met de monetaire maatregelen verleende medewerking inzake het tegengaan van ongeoor loofde prijsopdrijving, en constateer de met genoegen, dat de gevallen die zich voorgedaan hadden, slechts weinige en van geringe beteekenis waren, en dat excessen, zooals die zich in andere landen voordeden, hier zijn uitgebleven. De begrooting vojor 1937 werd vastgesteld op een bedrag van f 10423.- met een geraamd batig saU do van f 8.85. De verbouw van voederbieten. Dat de verbouw van voederbieten de laatste jaren snel is toegenomen, is wel overbekend. Vanzelfsprekend is ook het verbruik van voederbie tenzaad evenredig toegenomen, zoo dat jaarlijks duizenden kilo's voe derbietenzaad voor binnenlandsche behoefte worden gebruikt. In verband hiermee is dan ook in óns land de selectie van dit, zaai zaad ter hand genomen; er worden dan ook in ons land verschillende rassen gekweekt. De voedsel-op- brengst is in zeer sterke mate af hankelijk van de herkomst en de kwaliteit van het gebruikte zaaizaad, zoodat het voor den landbouwer in alle opzichten loont, om slechts pri ma kwaliteit zaaizaad der allerbeste rassen te betrekken. Vooral waar bieten een kruisbe- stuivend gewas is, dat zeer gemak kelijk en snel terugloopt, is het voor den verbouwer van het grootste be lang het beste te zaaien wat te ver krijgen is. Het uitzaaien van na bouw bietenzaad of van eigen ge wonnen bietenzaad, is en blijft een onnoodig risico. De oogst is afhankelijk van ver schillende factoren en eigenschappen van het ras. Wij noemen b.v. in de eerste plaats de totale opbrengst, gehalte aan suiker en droge stof, houdbaarheid van de biet, gemak kelijke rooibaarheid, afwezigheid van schieters, opbrengstzekerheid .bij ver schillende bodem en klimaatomstan digheden enz. De meeste kans van slagen heeft men wanneer werkelijk prima zaad van vertrouwde selectie wordt gebruikt. In sommige gevallen wordt nog buitenlandsch bietenzaad aange kocht, wat gezien de kwaliteit van onze eigen inlandsch product, ab soluut niet noodig is, en daarom sterk afgekeurd dient te worden. Het is trouwens toch wel voldoende bekend dat in ons land selectiebe- drijven van uitsluitend prima bieten zaad voorkomen. Wanneer wij ons beperken om b.v. een ras te noe men, dan is het wel bekend dat een ras als groenkraag Eureka, voor vrijwel alle gronden geschikt is, ter wijl dit ras mede een regelmatig hoog droge stof en suikergehalte heeft. Er komt ook nog dit bij, dat het vertrouwde orgineele zaad van we tenschappelijk en practisch beproef de voederbieten zoo weinig kosten, in vergelijking met zijn opbrengst- waarde, dat men werkelijk geen sprong in het duister behoeft te doen door soorten te zaaien waarvan de opbrengstwaarde niet of onvol doende bekend is. De kosten be dragen slechts een paar percent van de opbrengstwaarde. Wij willen er voorts nog op wijzen dat voeder bieten voor onze huisdieren een ge zond voedsel is, vooral voor rundvee en paarden, maar ook geiten, scha pen, varkens en kippen lusten ze graag. Van het grootste belang blijft evenwel, dat men voor onze dieren een voederbiet heeft, welke aan alle te stellen eischen in ruime mate beantwoordt; hierop dient dan de verbouwer bij voortduring te letten. Oelegenheid tot kennisneming der Kalvertoewijzingen 1937. De Landbouw-Crlsis-Organisatie voor Zeeland brengt ter kennis van de rund veehouders, dat vanaf heden tot en met 24 December a s. op de werkda gen de gelegenheid is geopend kennis te nemen van de lijsten der kalvertoe wijzingen 1937, welke op de districts kantoren gedurende de kantooruren ter inzage zullen liggen. Dientengevolge kunnen georganiseer- den, die zich te kort gedaan achten, alvorens een bezwaarschrift in te die nen, zich ervan overtuigen, of hun be zwaren al of niet zijn gegrond. In verband hiermede is de termijn, binnen welke tegen de kalvertoewijzin gen 1937 beroep kan worden aange- teekend, verlengd tot en met 24 Decem ber a.s. De Nijverheid in Zuid Afrika o Het jongste nummer van het maand blad „Zuid Afrika" geeft een uitvoerig verslag van de rede van gen. Smuts, gehouden bij gelegenheid van de ont hulling van het borstbeeld van dr. Leyds en schrijft aan het einde daar van: Die volkstem knoopt aan de woor den van gen. Smuts nog enkele op merkingen vast. Zeer terecht wijst het blad erop, dat men in Nederland niet moet denken, dat er met het zenden van eenige honderden vaklieden genoeg gedaan is. Integendeel. Waar, vraagt het blad, blijven de Nederiandsche fa brikanten, de kleine ondernemers, de zelfstandige handwerksman en waar blijft het Nederiandsche kapitaal, dat zoo vaak blijk heeft gegeven van durf en ondernemingsgeest? Niets merkt men er nog van in Züld-Afrika. Inderdaad, waarom blijft Nederland achter om zijn deel te verkrijgen in den industriëelen opbouw van Zuid-Afrika, waarover wij in het vorige nummer nog zulke sprekende cijfers konden pu- bliceeren. Niet het verleden, de toekomstl Voetbal. Biervliet—Terneuzen II 4 3 Zondag speelde Biervliet op eigen terrein tegen Terneuzen II. Na het goede resultaat dat de thuisclub vorige week tegen Axel behaalde, verwachtte men thans algemeen een overwinning. Ondanks het feit. dat Terneuzen zijn reserves uit het eerste elftal had opge steld, moesten de bezoekers met leege handen terugkeeren. Niettegenstaande het veld vrijwel onbespeelbaar was, was het toch een mooie, snelle wedstrijd. Na den aftrap zat het tempo er al direct flink in. Vlug verplaatste het spel zich van de eene helft naar de andere. Het was de mid voor van Terneuzen II, die na 5 min. een kans benutte en keeper v.d. Linde het nakijken gaf (0-1). Midvoor P. de Lijser wilde echter voor zijn Terneuzensche collega niet onderdoen en na handig een drietal spelers gepasseerd te zijn, bracht hij den stand gelijk (11). Er was een half uur gespeeld, toen P de Lijser een schot op het Tern.- doel loste, dat door een der backs half werd jgekeerd. De bal belande ten slotte bij linksbinnen den Decker, die hard inschoot (21). Enkele minuten voor de rast kreeg P. de Lijser bij de comervlag den bal vrij en zette mooi voor, waarna de Jonge den Terneuzen-keeper geen schijn van kans gaf (3 1). Kort na de hervatting bracht de mid voor der bezoekers, na een misverstand in de Biervliet-verdediging, den stand op 32 Tien minuten later speelde P. de LijSer zich keurig vrij en loste een schot, doch de bal sprong van de paal weer in het veld terug en kwam bij dezelfde speler terecht, die het thans nogmaals probeerde en nu met meer succes (4 2). Terneuzen spande zich hierna nog eens extra in waarbij vooral het spel van den spil opviel en eenigen tijd daarna gelukte het dan rechtsbinnen 297. Een gejuich steeg op uit alle kin derkelen. Iedereen keek naar den Engelschman en zijn vrouw. Die stonden daar Jachend dat spektakel aan te kijken. De plechtigheid was hiermede afgeloopen. „Niet verge ten I" riep baas Draaier de kinderen nog na. „Morgenavond 6 uur bij mij op de molen!" Geen kind, die dat vergat. Wat zou die verrassing toch wel kunnen zijn? vroegen de kinderen zichzelf af. 's Nacht kon den ze er haast niet van slapen Ze droomden, dat ze op de lustig ronddraaiende wieken van de mo len zaten. der gasten dan ook den achterstand te verkleinen (43) Daar Terneuzen thans in de meer derheid was, gevoelden de gastheeren zich de laatste 10 minuten nog niet zeker van de overwinning. Zij lieten zich echter niet door het stuwende spel der bezoekers insluiten en slaag den er in den voorsprong te behou den. Toen scheidsrechter Gillissen het eindsignaal deed klinken had Biervliet haar eerste overwinning in deze com petitie behaald. Boekbespreking. „Paleis Soestdijk. De Prinselijke woning". Dit is de titel van nummer 202 in de Libellen-serie van Bosch Keuning te Baarn. Prachtige foto's van de vorstelijke woning zijn hierin opgenomen, waaraan een mooie beschrijving is toegevoegd; ook van het verleden. Prijs slechts 45 cent. 0 „Oranjelente" Van de Uitg. Comp. De Branding te De Bilt ontvingen wij dit mooie boekje, waarin gezellig wordt gekeuveld over persoon en leven onzer zoo po pulaire Prinses en Prins, waarbij aardige en weinig bekende voorvallen voor den dag komen. Het is verlucht met prach tige foto's met een inleidend woord van Prof. Dr. Obbink. Een heerlijk boekje voor onze jeugd dat slechts 35 cent kost, zal bij hon derden worden gekocht. IJZENDIJKE. Raadsvergadering. Met kennisgeving was afwezig de heer A. Cammaert, wegens ongesteld heid. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van Ged. Sta ten, waarin aan de gemeente werd aangeboden in eigendom over te ne men 13 perceelen erfpacht langs den provincialen weg naar de Belgische grens. Met algemeene stemmen werd besloten hierop niet i i te gaan. Besloten werd voorts, de geldleening van f 43000.— a 46/s pCt. te con- verteeren op 4/'4 pCt., idem geldlee ning van f 14000.a 4Vs pCt. op 4'/. pCt. Ten slotte werd besloten de petro- leum-verlichting op wijk Turkeije te vervangen door electrisch lieht. SCHOONDIJKE. Benoemd. Tot tijdelijk ambtenaar ter Gemeente secretarie is aangesteld de heer Iz. Luteijn, alhier. HOOFDPLAAT. Bietenvervoer. Tijdens de bietencampagne werden aan de haven alhier ruim 8,500.000 K.G. suikerbieten verscheept. 298. Den volgenden dag liet baas Draaier de groote korenzolder aan kant maken. Banken werden aange sleept, groote olielampen opgehan gen. Kisten met koek werden door Krelis binnengedragen en vrouw Draaier zorgde met vrouw Lam voor de chocolade-pot. Het begon er al les feestelijk uit te zien. Een heer lijke geur van chocolade verspreidde zich over de zolder. De groote ka ter, die anders op de zolder heer en meester was, en op de muizen joeg, liep miauwend en vragend rond. Klaas liep om dat alles heen te draaien en te kijken en werd overal weggejaagd. (Slot volgt). BIERVLIET. Vergadering v. h. Oranje- Comité. Maandagavond vergaderde het Oran je-comité onder voorzitterschap van burgemeester Kostense. Het doel was, het programma der feestelijkheden bij het aanstaande Vor stelijke huwelijk nader te bespreken. Men bleek financièele en andere be zwaren te hebben tegen straatversiering en volksspelen. Deze punten werden van het pro gramma verwijderd, terwijl een kerk dienst op 7 Januari a.s. werd ingelascht. Getracht zal worden een film van de plechtigheden te huren, die enkele da gen na het Huwelijk gratis voor de ingezetenen vertoond zal worden. Het programma onderging verder geen wijzigingen meer. Tijdens de vergadering werd een aanvang gemaakt met de collecte voor de feestelijkheden. OOSTBURG. Examinator. Voor de op Zaterdag 19 dezer te Utrecht te houden examens voor ma- chineschrijven (10-vingersysteem) is o.a. als examinator aangewezen de heer M. A. Aalbregtse, gemeentesecretaris. Séance. Zaterdagavond werd door de Chr. dam- en schaakclub een speelavond georganiseerd waarin optrad de kam ptoen van Zeeland de heer A. Kotvis tegen 13 spelers. De uitslag daarvan was als volgt: A. Kotvis P. Catsman 1-1 remise idem P. Jansen 0-2 gewonnen. idem M. Quaak 2-0 idem D. de Puyt 2-0 idem J. den Hamer 2-0 idem A Knibbe 2-0 idem P. Verherbrugge 2-0 idem J. Enters 1-1 remise. idem P. Cauwels 2- 0 idem J. de Mey 2—0 idem J. Cauwels 2-0 idem P. Kense 2—0 idem W. Quaak 2—0 Tien gewonnen, twee remise en een verloren. Raadsvergadering. In de Vrijdag gehouden Gemeente raadsvergadering waren alle leden aan wezig. De voorzitter verzocht den sec retaris voorlezing der notulen van de vorige vergadering. Deze worden on veranderd goedgekeurd. Punt 1. Ingekomen stukken en me- dedeehngen. Van een vereeniging voor behartiging van vrouwenbelangen te Hulst is een schrijven ingekomen om aan deze vereeniging een subsidie te willen verleenen van 200 gulden. Eerst wordt overgegaan tot behandeling van punt 2. Buitengewone aflossingen geld- leeningen. Dit punt wordt voor kennis geving aangenomen. Punt 3. Verzoek om subsidie voor huishoudonderwijs. Zie ingekomen stuk De voorzitter stelt voor om daarop

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2